Мое Здравје

Празниците се време за забави, со многу алкохол и храна. Сепак, една од негативните страни на хедонизмот е покачувањето на телесната тежина. Ако сакате да се забавувате, а да ја задржите идеалната тежина, тогаш ќе мора да користите трикови за справување со искушенијата. Се работи за едноставен психолошки трик. Земете помала чинија наместо поголема. Речиси секаде имате на располагање чинии за вечера и за десерт. Одберете ја онаа за десерт, затоа што кога гледате во полна чинија, без разлика колку е таа мала, мозокот ќе биде излажен дека сте изеле многу повеќе и на тој начин побргу ќе се заситите. На најголем дел од забавите каде што се служат ордевери, има и порции зеленчук. Направете си услуга и послужете се прво со зеленчукот. Кога желудникот ќе ви се наполни, потоа нема да имате уште многу место за храната со висока калорична вредност. Застанете колку што можете подалеку од масата на која е послужена храната, со малата чинија што претходно ја одбравте. Разговарајте со некого додека јадете, за да не можете ...
сите 6 | | | веќе видена

Првите обиди на децата да проодат се случува во седмиот месец од животот.Тогаш детето почнува да се интересира за околината, да истражува и да ги прави првите чекори, кои постепено ќе го однесат во светот на возрасните.Набргу почнуваат да лазат, а крајната цел е проодувањето. Еве неколку совети, како да му помогнете на вашето дете полесно да прооди.Со самото растење децата почнуваат да истражуваат се околу себе.Тие уживаат во детската љубопитност, се трудат да застанат на нозе, да се почуствуваат сигурни. Па секој обид значи чекор напред. Лазење Најчесто, децата започнуваат со лазење набргу откако ќе успеат самостојно да седнат. Кај некои, тоа се случува нешто подоцна. Сепак, тоа не е никаква причина за грижа. Оставете ги да се развиваат според сопствениот ритам. Обично првичните обиди се случуваат околу осмиот месец, додека успешно започнуваат да лазат некаде околу деветтиот месец. Поттикнете го движењето Децата имаат потреба од внимание. Откако ќе ја совладаат вештината на лазење, ќе започнат да ве следат ...
сите 4 | | | веќе видена

Рецепт: Растопете на умерена температура 250 гр кафеав шеќер, се додека не стане црвен. Треба да се внимава да не загори. Се додава 2.5 децилитара вода, 3 лажички жалфија и 3 здробени ловорови листови. Кога ќе провријат се вари уште 3 мин, се трга настрана и садот се остава поклопен за да се олади. Се чува во стаклено шише, на ладно и темно место. Овој напиток се конзумира 3-4 пати дневно. Сирупот земајте го редовно , се додека не го исфрлите шлајмот.
| | веќе видена

Липата е лек за многу болести. Ароматичниот пијалок од цветот на липа е природен лек за смирување и опуштање, ги зајакнува одбранбените сили на организмот, има корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем, а се користи и при зголемена температура. Многу жени ја употребуваат липата за време на менопаузата за да ја намалат нервозата и проблемите со сонот. Чај од липа можат да пијат и деца. Вкусот подобрете го со лажица мед. Цветовите од липата се користат за лечење на настинки и респираторни нарушувања. Стимулира пот и урина. Како чај се користи најчесто , при потење, грчеви и против смирување болка . Се користи против настинки, кашлица и хронична дијареа, како и за лекување изгореници и рани. Чајот од липа се препорачува во третман на хронична кашлица, болка при мокрењето, замор и нервна напнатост. Исто така ја ја чисти крвта. Со оглед на тоа што чајот од липа има е благ седативен ефект, често се препорачува и при нервоза, стрес и несоница. Чајот од липа може да се користи и за правење на облоги, при ...
сите 2 | | | веќе видена

Мозочниот удар е трета причина за смртност во земјите на западна Европа. Мозочниот удар е рапиден губиток на мозочната функција поради пореметување на дотокот на крв во мозокот. Може да настане поради исхемија (недостаток на протокот на крв) предизвикана од блокада (тромбоза, артериска емболија), или поради крварење (истекување на крвта). Симптоми на мозочниот удар: Вообичаените симптоми на мозочниот удар ги вклучуваат: Ненадејна отрпнатост или слабост на лицето, рацете или нозете – поготово само на едната страна од телото. Нагла појава на збунетост (конфузност) Потешкотии со говорот или разбирање на говорот на другите Ненадејна проблеми со видот на едното или на двете очи Нагла вртоглавица, губење на рамнотежата или на координацијата Ненадејна јака главоболка Ако се сомневате за мозочен удар, проценете ги симптомите на следниот начин: Дали се мускулите на едната страна на лицето се толку опуштени да висат? Може ли двете раце подеднакво високо да ги подигне истовремено? Обратете внимание на тоа како говори ...
сите 7 | | | веќе видена

За крвната слика не е важен само бројот на црвени, крвни зрнца, туку и нивото на хемоглобин. Доколку нивото на хемоглобинот е на ниско ниво, ќе дојде до намален пренос на киселини, а тоа на крајот ќе доведе до анемија. Народната медицина нуди голем број на различни, природни и ефикасни рецепти со кои се постигнува зголемување на хемоглобинот во крвта. За постигнување на овој резултат потребно е да се сконцентрирате на оние рецепти кои содржат состојки богати со витамини. Во продолжение ви нудиме ексклузивен рецепт за подготовка на природен еликсир кој брзо го зголемува бројот на еритроцити и позитивно делува на целата крвна слика. Никако не ја одложувајте подготовката на овој природен лек. Со сигурност ќе ви се допадне неговиот вкус, а секако и неизоставниот позитивен ефект по вашето здравје. Состојки 200 мл мед 200 г ореви 200 г суво грозје 200 мл од морков 200 мл сок од цвекло 2 лимони Подготовка Измијте ги лимоните, пресечете ги на половина и отстранете ги семките. Измелете ги заедно со кората и ставете ...
сите 15 | | | веќе видена

Нутриционистите препорачуваат редовно консумирање риба нагласувајќи колку е таа здрава, но и покрај тоа рибата не е често на менито кај многу семејства. Користа од рибата е голема и денес ќе ви наброиме девет причини , зошто треба да ја има на вашето мени барем еднаш неделно: 1. Рибата има голема хранлива вредност, се препорачува за сите возрасти и подеднакво е корисна за здрави и болни лица. Широкиот спектар на разни видови риби го условува различниот начин на приготвување на рибата. 2. Рибата има ниска калориска вредност во однос на другите видови месо. Калориската вредност варира, од бела риба (70-200 калории на 100 грама) до сина риба (од 120-200 калории на 100 грама), затоа е идеална во исхраната на оние коишто се борат со вишокот килограми. Како и кај останатите продукти, конечната калориски вредност пред консумирањето зависи од начинот на приготвување. Доколку рибата се пржи или похова, содржината на масти и калории значајно ќе порасне. Додека печењето и варењето се поздрава опција со понизок внес на ...
сите 14 | | | веќе видена

Се лутите и тоа го правите заради некоја ваша слабост. Некој друг, во исти околности не би се налутил. Toa што ве лути не се другите луѓе или ситуации, туку ве лути тоа што некој или нешто од надвор ве погодилo во раната која не сте ја зараснал , или ви допрел некоја ваша слабост која треба да зајакне. Доколку тие рани или слабости ги нема не би сте се лутиле, не би губеле време и енергија на штетни емоции. Една од најчестите слабости која предизви кува лутина се предрасудите кои во вас раѓаат очекувања и интерпретации кои не се на место. Дури и тогаш кога некој ќе ви предизвика огромна нeсреќа или направи голема гадост, тоа не мора да биде причина за лутина, кога сте свесни дека лутината е исто така мана. Не можете да ја смените околината, но може да смените како во неа се снаоѓате, како на неа реагирате. Зошто се лутите на одредена личност, додека други на неа не се лутат? Сите кои се лутат, како причина за своите емоции го обвинуваат некој надворешен фактор. Но, другите притоа не чувствуваат исто, ...
| | веќе видена

Движењето на коњот, неговото топло тело и пулсот кој е понисок од пулсот на човекот, се многу добра комбинација за ефектна терапија кај болните од церебрална парализа, Дауновиот синдром и некои други пореметувања. Кај нас интересирањето за хипотерапија е многу мало. Хипотерапијата односно терапија на одредени болести со помош на коњи е многу стара, но кај нас е релативно нова. Уште за време на Првата светска војна таа терапија многу се користела, а особено војниците кои работеле во коњушница многу ретко заболувале од посттрауматски синдром. На оваа тема се вршеле многу испитувања, но кај нас се уште е непознатица. Кај децата кои се болни од церебрална парализа, Даунов синдром и некои други слични пореметувања , јавањето на коњ многу помага, вели еден родител со кој разговаравме и има болно дете. Таа вели , дека нејзиниот син кога јава коњ, неговите движења на телото се поизразени, поубаво ја држи главата, има некоја смиреност во него и општата здравствена ситуација му е подобра. Коњите кои ја имаат таа ...
| | веќе видена

Не го прескокнувајте појадокот Појадокот го активира вашиот метаболизам и ви дава енергија да го почнете денот. Колку и да брзате наутро, никогаш не го прескокнувајте појадокот. Избегнувајте брза храна Брзата храна во најголем број случаи не е здрава и порциите се преголеми. Може да се почастите еднаш неделно со брза храна, но другите оброци потрудете се да ви бидат здрави. Јадете вистинска здрава храна Исфрлете ја вкусната, но модифицирана храна полна со штетни емулгатори и вештачки конзерванси. Кога купавте во маркетите, внимавајте на состојките. Слушајте го својот стомак Јадете само додека чувстувате глад. Кога ќе бидете сити, завршете го оброкот. Јадете повеќе овошје и зеленчук Зеленчукот и овошјето нека бидат дел од вашиот појадок, ручек и вечера. Колку пошарено, толку поздраво. Не ги прескокнувајте оброците Со прескокнување на оброците само го успорувате вашиот метаболизам. Ако ги прескокнувате оброците, ќе го загубите чувството за ситост и ќе добиете нагон за хрна доцна навечер. Пијте многу вода ...
| | веќе видена

Познатиот македонски шоумен и водител Игор Џамбазов во јули наполни 52 години. Тој долги години успешно ја гради својата кариера како актер, пејач, водител. Шармантен. амбициозен, позитивен и секогаш насмеан се главните карактеристики со кои може да се опише Џамбазов. Тој е роден на 15 јули, 1963 во Скопје, во семејството на композиторот Александар Џамбазов и глумицата Анче Џамбазова, а внук на истакнатиот глумец Петре Прличко. Со актерството започнува уште на 12-годишна возраст, со улогата во филмот „Волшебното самарче“ направен според романот од Ванчо Николески. Оттука, почнува неговата актерска кариера. Но, тој не застанува тука, туку полека почнува да плива и во музичките води, а во последните неколку години напиша и неколку книги, во кои го раскажува својот живот и од кои може многу да се научи. Џамбазов пред неколку месеци доживеа инфаркт и сега е посветен на здравата исхрана и вежбањето. „Мое здравје“ со него разговараше за тоа како се грижи за своето здравје, што најчесто јаде, дали спортува….. ...
| | веќе видена

Заболувањата на органите за дишење се најчеста последица од вдишување на отровни честички или предизвикувачи на заразни заболувања од воздухот. Воспаленија на слузокожата на горните дишни патишта можат да настанат при инфекции, алергии или надразнувачки хемиски материи. Воспалителните процеси можат да ги зафатат сите делови на горните патишта ; слузокожата на носот- ринитис, носните ходници- поленска кијавица, синуси-синузитис, ждрело-фарингитис. гуша-ларингитис и дишни трахеитис.Заболувањата на долните дишни патишта и белите дробови како на пример астмата, воспаление на душниците, бронхитис и туберколозата можат да бидат исрпувачки и долготрајни и да доведат до сериозни оштетувања. Денес ќе пишуваме кои билки се најдобри за астмата: АСТМА: сите билки кои делуваат против грчеви, горки и ароматични билки особено: лук, ангелика, зелен анис, артичока, камилица, еукалиптус,анасон, лаванда, маточина, нане, синап, коприва,слива, рузмарин , жалфија,булки и др. РЕЦЕПТ : еден чешен здробен лук, по два прстофата ...
| | веќе видена

-2 литри исцеден сок од лимон -50 чешниња лук Се ставаат во шише обвиткано со алуминиумска фолија и се остава 25 дена на темно да отстои. Се процедува и се пие насабајле пола саат пред јадење по една малечка чашичка (20-30мл).
| | веќе видена

Многу често во секојдневието за да ги исчистите ушите, користите чепкалки кои ги има на секој чекор, во продавниците, маркетите, парфимериите и аптеките. Иако сметате дека на тој начин, ќе им овозможите на вашите уши полесно да „дишат“ и да бидат чисти, сепак треба да внимавате како ги користите овие чепкалки. Во јавноста постојат разни размислувања на таа тема, од кои дел се дека и чепкалките се уши се штетни и со нив може да се повредите. Сте ја измиле косата или сте се истуширале и, се разбира, земате стапчиња за да го соберете вишокот вода од ушите. Понекогаш „загребувате“ и малку подлабоко, затоа што сакате ушите да ви бидат чисти. Повеќето сметаат дека првенствено од хигиенски причини, ушите треба да се чистат со стапчиња за уши. Има и претпазливи, кои не користат суво, туку влажно стапче, затоа што влакненцата од памукот на врвот на стапчето потешко продираат во увото и не предизвикуваат инфекција. Но, дали воопшто треба да се користат стапчиња за уши и до какви последици може да доведе нивната ...
| | веќе видена

Магдоносот е билка која се користи како зачин и има магична моќ. Неговата количина во јадењата е секогаш мала, затоа не е доволна за извлекување на вишкот на течности од телото. Магдоносот е одличен сојузник во борба против уринарните проблеми, бубрежните заболувања и е силен диуретик. Како лек може да се користи коренот и листовите. Постојат многу рецепти за подготовка на чај од магдонос . Денеска ќе ви напишаме неколку рецепти Читајте: Магдонос против слаби живци Коренот од магдоносот се ренда,а листот се сецка ситно. Се прелива со малинов сок и багремов мед. Се јаде навечер пред спиење. Магдонос против дијабетес Многу едноставен рецепт за ублажување на оваа болест. Се ренда коренот,а листот се сецка ситно и се меша со една шоља јогурт или кисело млеко.Се пие секоја вечер пред спиење,но треба да се води сметка листот да биде свеж. Магдонос против отечени и воспалени очи Во 300 гр.вода се вари 2-3 мин.,ситно исецкан лист од магдонос(околу две лажици). Кога ќе се олади се процедува низ стерилна крпа или ...
| | веќе видена

Често пати слушаме за различни мешавини на билки, масла, екстракти кои помогнале некои луѓе да се излечат од некоја болест или помогнале да се намалат тегобите… Денеска ќе ви напишаме еден лек, кој го приготвуваат многу луѓе и кои велат дека е многу добар лек. Лек за кашлица од бозел (за пушачи и против бронхит) – 40 китки расцветан бозел – 5 литри вода – 5 кесички лимонтус Се ставаат цветовите бозел во длабок сад, се додава водата и лимонтусот и се остава 24 часа да отстои. Следниот ден се процедува и на 1 литар течност се додава 1 кг. шеќер. Се проврива 10 минути и се додава 2 лимонтуса. Оладено се собира во стаклени шишиња и добро се затвара. Се пие на гладно, насабајле по 100 мл. Овој лек може да се пие и како сок за растварање, многу е вкусен.
сите 3 | | | веќе видена

Како ќе изгледа вашата кожа во староста, зависи само една третина од генетиката, а остатокот зависи само од вас, на кој начин сте ја негувале т.е.како сте се однесувале со неа цел живот. Затоа во продолжение ви даваме неколку совети, кои ќе ви помогнат кожата во зрелата доба да изгледа најдобро што може. Посебно внимание треба да се обрати на најкритичните делови, како што е кожата околу очите , која е најчуствителна, бидејќи е целосно тенка, односно нема масно ткиво под неа. Затоа важно е порано да почнете со хидрантни креми, што ќе го хидратизираат ова чуствително подрачје. Доколку на тие чуствителни делови ви се појавиле брчки, можете да ги негувате со препарати на база на просо или на соја, кои ќе направат лифтинг – ефект. Она што жените најчесто го прескокнуваат во текот на негата на телото се вратот и деколтето , кои се еднакво критични зони. Секој ден во текот на негувањето на лицето со хидрантен крем, морате да поминете и низ вратот и деколтето и да ја нахраните кожата на тие делови. Доколку ...
сите 2 | | | веќе видена

На 20.10.2015 во Конгресната сала на Соборниот храм Св. Климент Охридски се одржа вториот Неуромедика Стручен состанок. Како што напоменавме лани, кога се одржа првиот Стручен состанок во наша организација, дека овој настан ќе се изгради како традиционален, на кој еминентни доктори предавачи ќе го споделуваат своето знаење и искуства со своите колеги доктори од цела Македонија секоја година во октомври. На ланскиот Стручен состанок имаше околу 150 слушатели со што постана на јпосетен настан од овој вид. На овој вториот Стручен состанок ја надминавме оваа бројка со што ја достигнавме целта, а таа е Стручните состаноци на Неуромедика да бидат настани на кои со задоволство секој доктор ќе сака да биде учесник. На овој настан имаше околу 200 слушатели од кој најголем дел беа медицински лица и тоа доктори специјалисти и доктори општа пракса. Огромно задоволство ни беше што слушателите беа од повеќе градови и од различни медицински институции. Имавме слушатели од Скопје, Битола, Прилеп, Велес, Кавадарци, Куманово, ...
| | веќе видена

Се покажа дека обичната алуминиумска фолија не е погодна само за подготовка на храна и завиткување на истата, туку и за лекување на болести… Ако ве мачат болки во вратот, грбот, рамениците, колената, или имате болка во петата која не ви дозволува да застанете на неа, можете на болното место да ставите фолија. На ваше изненадување и среќа, по одредено време, болката исчезнува. Поентата е во тоа што биотековите кои поминуваат низ нашиот организам во биолошката активна точка, се одразуваат и се враќаат назад на меридијанот, од каде излегуваат. Тоа многу благотворно делува на заболениот орган, со кој овој меридијан е поврзан. На овој начин лесно се отстрануваат проблемите, болките кои прилично ви досадиле. Овој интересен начин на лекување одамна се практикува од страна на кинеските и руски исцелители, а опишан е и во делата на психотерапевтот Вилхелм Рајх, ученик на Фројд. Како лекува алуминиумската фолија? Се зема обична алуминиумска фолија и се става на болното место и се прицврстува (на пример со фластер). ...
| | веќе видена

Пријатниот и свеж мирис од штотуку испраните алишта , не привлекува да ги простреме дома, а особено ако е влажно и дожделиво времето , притоа не водејки сметка колку тоа е штетно по нашето здравје. Од таа причина научниците спровеле многу обемни истражувања во кои дури биле вклучени и експерти за загадување на животната средина. Тие ги правеле испитувањата во тие простории каде се сушела облеката и докажале дека токму на тие места во воздухот се наоѓале голем број хемикалии кои се многу опасни за човеково здравје, а кои можат да доведат дури и до заболувања од рак. Исто така е утврдено дека луѓето кои престојуваат ва такви простории многу често имаат главоболки, а кај лицата што страдаат од астма и алергии може да дојде до влошување на нивната здравствена состојба. Затоа ако неможете да си ги дозволите машините за сушење алишта , тогаш потрудете се да ги пружите на отворен простор или пак да имате посебна просторија во која не се движите и која ќе ви послужи како сушална.
сите 5 | | | веќе видена

next