Мое Здравје

Бадемот е многу богат со маснотии, но е од голема корист за срцето . Тие ги надминуваат другите јаткасти плодови, бидејќи се богати со монозаситени масни киселини, кои го уништуваат холестеролот и со тоа пружаат заштита од срцеви заболувања. Исто така, тој е богат со витамин Е, кој е уште еден заштитник на срцето. Во себе содржат многу калциум, така што, од 30 грама бадеми се обезбедуваат 10 отсто дневна доза од овој минерал. Монозаситените масни киселини го одржуваат холестеролот под контрола, витаминот Е помага во спречување на акумулација на маснотии во артериите , а калциумот допринесува коските да бидат здрави и цврсти, ја регулираат работата на срцето и го нормализираат крвниот притисок. Бадемите се богат извор на антиоксиданси, витамин Е, магнезиум, калциум, растителни влакна и протеини. Порано се сметало дека овој јаткаст плод содржи многу маснотии, за да би бил здрав за грицкање, но сега се знае дека 90 отсто од ова овошје го сочинуваат незаситени маснотии, при што е многу корисен за диети и за ...
сите 4 | | | веќе видена

Постојат неколку начини со кои можете да ја осветлите вашата коса за дури две до три нијанси. Ослободете се од штетните фарби кои ја уништуваат вашата коса и пробајте на природен начин да ја осветлите косата. Цимет Четири лажички цимет помешајте ги со 2 лажички регенератор. Измешајте добро, нанесете ја смесата на косата и покријте ја со пластична ќеса. Смесата оставете ја да отстои најмалку 4 часа или пак во текот на ноќта. Измијте ја косата со млака вода, а потоа и со шампон. Постапката треба да се повтори од 3 до 4 пати за да го добиете посакуваниот ефект. Витамин Ц и сок од лимон Две лажици сок од лимон измешајте со 3 таблети витамин Ц, кои пред тоа ќе го истолчите. Измешајте добро и додадете шампон за да добиете изедначена смеса. Нанесете ја смесата на косата и со прстите нежно масирајте. Оставете ја смесата да стои 60 минути, а потоа измијте со шампон. Сок од лимон и чај од камилица 750 мл. чај од камилица измешајте го со еден лимон. Смесата нанесете ја на влажна коса и исушете ја на сончева светлина. ...
сите 3 | | | веќе видена

Билкарите, народните лекари и нашите баби ја знаат огромната полза што човек може да ја извлече од кантарионот. Екстрактите од кантарионот наоѓаат широка примена во фармацијата и козметиката. Денеска ќе ви напишаме рецепт, како се прави популарното кантарионово масло и тинктура од кантарион. Кантарионово масло Билката се ситни и се става во маслото. На 100 гр. свеж цвет се додава литар ладно цедено сончогледово или маслиново масло. Се држи на сонце најмалку 40 дена. Откако маслото ќе добие убава светло црвена боја се цеди преку газа. Се чува на темно место и има рок на траење 2 години. Делува како јак билен антибиотик кај повеќе врсти на рани. Тинктура од кантарион 1 литар домашна ракија се помешува со 2-3 чаши цвет од кантарион, свежо набрани. Стои на сонце 15 дена, се цеди, се собира во стаклен сад и се чува на темно. Маслото од кантарион е многу лековито. Може да го користите за рани и опекотини, а може и да се пие 1-2 лажички дневно за лекување на чир на желудникот.
| | веќе видена

Меѓу најомилените модни парчиња на секоја модерна жена се чантите. Едни сакаат брендирани чанти, на друга најважно им е торбата да им собере се, трети се убедени дека, на некој начин, убавата чанта како моден детал ја дава сликата за жената. Чантите и чевлите се неизбежни парчиња кои секоја жена ги сака и треба да ги има во својот гардеробер. По некоја проценка ние мислиме дека на секоја жена и се потребни 3 чанти. ЗА ВЕЧЕРНИ ИЗЛЕГУВАЊА – да бидат мали, елегантни и по можност светлуцави ЧАНТА ЗА РАБОТА - таа треба да биде практична , да има неутрална боја која истовремено ќе биде и модерна, да биде поголема и со повеќе прегради за да може да си ги ставите сите работи кои ви се потребни. УНИВЕРЗАЛНА ЧАНТА - за било каде да тргнете да можете да си ги соберете сите потребни работи.
| | веќе видена

Познавањето на силите скриени во потсвеста и творечката моќ на целокупниот ум и неговите ментални престави, вистински пат е кон благосостојбата, слободата, и на постојан прилив на матерјални средства. Прифатете го во свеста животот во изобилие. Менталното прифаќање и очекување богатство располога со сопствена мамтематика и механика на изразување. Ако го освоите расположението, интимната определба за богатство, се што е неопходно за живот во изобилие, со време ќе стане дел од вашата стварност. Нека следнава реченица преставува ваш поздрав кон секој ден и придружник низ секој ваш слободен момент: „ Се соединувам со бескрајното богатство на својата потсвест. Мое право е да бидам богат, среќен и успешен. Парите слободно, изобилно и постојано ми притекуваат. Засекогаш сум свесен за својата вистинска вредност. Слободно ги практикувам сите свои таленти и живеам во финансиска благосостојба. Животот е чудесно убав! Извадок од книгата „ Моќта на потсвеста“
| | веќе видена

Немојте секогаш да посегнувате по таблети; послужете се и со некои трикови кои ќе ви помогнат многу. Природата се погрижила , секогаш да не мораме да користиме таблети. На пример: – Доколку ве боли заб, земете лед и со него трлајте ги рацете, поточно кожата помеѓу палецот и показалецот. Во тој дел постојат нерви кои го стимулираат мозокот,за да ја блокира болката во устата. – Можеби ќе ви звучи шашаво, но ако ве боли грлото, почешете го увото. Со стимулација на нервите во увото, се прави рефлекс во грлото, кој ги контролира мускулите и го смирува чешањето. – Доколку ви трне раката, вртете ја главата лево – десно и трпките во рацете ќе ги снема. До трнење на рацете доаѓа, поради стегање на нервите во вратот. – Доколку ви трнат пак нозете, доаѓа до стегање на нервите во долниот дел од телото, така да морате да станете и да се движите. – Ако пред спиење сте јаделе повеќе од што треба и ве мачи желудникот, тогаш легнете на левиот колк. Лекарите сметаат дека во таа позиција , желудникот се наоѓа во пониска ...
| | веќе видена

Многумина од вас мислат дека кога имате потечени нозе, оваа појава е вообичаена. Отекувањето на нозете е грда и непријатна појава. Нозете се дел од телото, кој најмногу страда од делумно оптоварување. Овој товар може да биде предизвикан од вишокот тежина, кога стоите нон стоп на нозе, имате специфични услови за работа, на пример, долго седење, односно оние фактори кои ќе доведат до замор, тежина, а конечниот резултат се отоците. Пред се, не бидете мрзеливи, посетете го вашиот лекар за да се утврди причината од отокот (бубрезите, срцето, венска инсуфициенција, хормоналната нерамнотежа, итн). Ако причината за отоците не се проблеми во вашето тело, тогаш може да се обидете да го решите проблемот во домашни услови. Ние Ви препорачуваме неколку корисни совети, кои ќе ви помогнат да го решите проблемот со отечени нозе по природен пат. Пред се, обидете се да трошите помалку сол. Ако не можете без сол, користете само јодизирана. Ние сме навикнати да е солено, па храната без сол не ни е вкусна. За да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Познато е колку е важен добриот сон за нашето здравје, а кога зборуваме за спиење нема ништо поважно од добар душек. Без разлика за кој душек станува збор, треба да се знае како да се чува и користи за да трае подолго. Следат неколку совети како најдобро да се одржува и чисти, со цел да им се застане на патот на грините и останатите алергени. Денеска ќе ви дадеме еден добар совет за чистење на душекот, која повторно ќе го направи вашето легло, безбедно место за одмор. Она што е потребно за да направите смеса за дезинфекција и чистење на душекот, се неколку состојки кои најверојатно веќе ги имате во својот дом: - една шолја сода бикарбона - неколку капки масло од лаванда - тегла - сито (или кујнска цедалка) - правосмукалка (доколку имате од оние кои работат на пареа уште подобро) Состојките се ставаат во теглата и убаво се протресуваат, додека не се добие хомогена маса. Потоа, добиената содржина низ ситото се посипува рамномерно по целата површина на душекот и се остава еден час за да може состојките да ...
сите 2 | | | веќе видена

Полифенолот мирицетин , кој го има во јаболките и лукот ги штити пациентите со дијабет тип 2 (шеќерна болест) од компликациите кои обично се јавуваат во доцниот стадиум на болеста. Јаболката и лукот се здрави намирници. Тие се дар од природата кои помагаат при проблемите поврзани со срцето, очите и нервите, од кои страдаат повеќето дијабетичари во подоцниот стадиум на болеста. Биохемичарите од Универзитетот во Алахабад откриле дека полифенолот мирицетин кој го има во јаболките и лукот, може да ги заштити црвените крвни зрнца на дијабетичарите од штетните ефекти на оксидативниот стрес и да го ублажи развојот на компликациите кај пациентите со дијабет тип 2. „За просечниот човек дијабетот е болест која се манифестира во висока концентрација на гликозата во крвта. Иако нивото на гликозата во крвта може да се контролира со лекови или со промени во начинот на исхраната и навиките, основниот проблем на дијабетисот сепак останува присутен“, изјавил Dr. S. Rizvi , водачот на истражувањето. Според Dr. Rizvi, постојат ...
| | веќе видена

Појавата на влакна на аеролата, односно на кругот на кожата околу брадавицата на градата, е сосема нормална. Тоа е само една од површините каде можат да се појават влакна. Доколку од естетски причини сакате да ги отстраните, најлесно и најбезболно е да користите ножичка или пинцета.Некои жени користат и восок за депилација. Сепак, жените тоа најчесто го прават со пинцета, но во тој случај би можело да дојде до инфекција. Ако влакната на градите се густи и големи, поради што вашиот граден кош повеќе заличува на машки отколку на женски, веднаш треба да се преземат мерки, бидејќи станува збор за сериозно заболување. Оваа појава е последица на хормонална нерамнотежа, обично поради големото ниво на тестостерон, или пак последица на полицистичен синдром на јајниците. Во секој случај, доколку влакната се многу густи и изразени, консултирајте се со лекар.
| | веќе видена

Ако наутро се разбудите со отечени очи и лице, наједноставно решение вие е, да направите маска од кисела зелка и компир. Добро исцедете ја зелката и помешајте ја со изрендан компир. Легнете и ставете ја оваа смеса на очите и образите. Останете така 15 минути. Потоа исперете ја маската со ладна вода и истрлајте го лицето со коцки од заледен црн или зелен чај (не е на одмет да ги имате во секое време). Доколку лицето вие е отечено од некоја повреда, на смесата од кисела зелка и компир, додадете глина која ја има во апотеките. Набргу отоците ќе ги снема. Поентата на оваа маска се темели на тоа што, компирот и зелката содржат пектин, кои се природни адсорбенси. Тие ја впиваат не само течноста, туку и токсините. После користењето на оваа маска, кожата ќе ви биде сјајна и многу убава. Глината, која пак треба да ја користите доколку имате отоци на лицето, ќе делува како катализатор.
сите 10 | | | веќе видена

Боровницата ,благодарејќи на големата количина на бетакаротин, витамин Ц, органски киселини, кои ја даваат темната боја, го спречува стареењето на клетките и го подобрува чистењето на црниот дроб. Содржи и антибактериски материи, првенствено против Ешерихија коли, одговорна против бројните желудечно цревни тегоби и индиректно за некои инфекции на уринарните патишта, како што е циститисот . Но најпозната особина на ова вкусно овошје е заштитното дејство на капиларите. Различните истражувања покажале дека боровинките го спречуваат создавањето на талогот во крвните садови, одржувајќи ги артериите чисти и ја подобрува микроциркулацијата, што е значајно за поздрави очи и кожа. Здравите бобинки имаат напната, сјајна и цврста кожа. Немојте да ги купувате оние што се меки. Во фрижидер можете да ги чувате 3-4 дена на впивлива кујнска хартија.
| | веќе видена

Студеното и дожделиво време бара повеќе да се седи дома, да се гледа телевизија или да се прочита добра книга. Најдобро друштво во овие тмурни есенски денови е сезонското овошје, кое само може да го подобри расположението. Затоа на вашата маса секогаш треба да има калинки, кои личат на црвени крвни зрнца и имаат широк спектар на лековитост. Овој модро-црвен плод прв пат го откриле жителите на Иран и Индија. Оттаму, неговото одгледување се проширило во целиот суптропски појас. Станува збор за листопадна грмушка, со висина од 5 до 8 метри, која дава навистина вкусен плод. Името калинка на латински значи јаболко полно со семки, што и не зачудува бидејќи во поголем број јазици во името на овој плод се содржи и зборот јаболко. Илјадници години се смета симбол на плодноста и љубовта, а за неа се зборува и во Библијата. Калинката е полна со антиоксиданти, витамини А, Б5, Ц, Е, калиум, фолна киселина и железо. Може да помогне и кај лицата со срцеви заболувања и дијабетичари. Една чаша сок од калинка го намалува ...
сите 2 | | | веќе видена

Паркинсоновата болест, заедно со Паркинсоновите синдроми афектираат околу 1% од светската популација со возраст над 60 години. Паркинсонова болест постои во сите земји и кај сите етнички групи на планетата, со една многу варијабилна преваленција, која се движи од 18 до 234 случаи на 100 000 жители. Фактори на ризик и етиолошки хипотези Реалната етиологија на Паркинсонова болест, за жал е сеуште непозната. Постојат бројни хипотези, кои само ќе ги спомениме, без да ги елаборираме нивните патофизиолошки механизми. Првиот етиолошки фактор кој се нотира во целокупната светска библиографија е факторот средина во кој опстојуваме, со својата микроклима, загаденост, начин на исхрана и начин на живеење. Се набројуваат бројни неуротоксични супстанци, например органофосфорни инсектициди, хербициди, пестициди, понатаму хероинот злоупотребуван кај наркоманите. Сосема сличен со пестицидите е и механизмот на подолга експозиција на една индивидуа со органски солвенси и тешки метали (жива, олово, кадмиум, ...
| | веќе видена

Бактериите во желудникот денес се многу честа појава, а нивното лекување е долго и тешко. Денес ќе ви презентираме рецепт , а од разговори со луѓе кои го користеле велат дека бил многу лековит. Се работи за смокви и маслиново улје. РЕЦЕПТ Во тегла се ставаат суви смокви, и тие одозгора се полеваат со нецедено маслиново улје. Тоа стои 40 ден и откако ќе биде готово, секое сабајле на гладно се јаде по една смоква. Пожелно е по малку во лажичето да има и од улјето. А ко сакате да почнете што поскоро да го користите овој лек, можете да направите 2 тегли, од која едната да почнете да ја користите откако смоквите ќе отседат 7 дена. Во периодот додека го користите лекот, треба да внимавате на исхраната. Не јадете кисело, зачинето и љуто, а исхраната нека ви биде претежно свежа.
сите 2 | | | веќе видена

Стрес, депресија, нервози, напорен ден се неколкуте работи кои влијаат на вашето расположение и на тоа како вие се чуствувате. Излезете од монотонијата и направете нешто интересно, нешто што ќе ве направи среќни и ќе ви го задржи вниманието, а воедно и ќе се чуствувате прекрасно. Еве како на пример: да ја преуредите вашата спална соба. Избегајте од белите и секојдневни ѕидови. Внесете разнобојност и интересни детали кои ќе влијаат позитивно на вашето расположение. Исфарбајте ги зидовите во една боја. Постелнината на креветот и малото тепихче веднаш до креветот ставете ги во друга боја. На прозорите закачете некоја мала и со впечатлива боја завеса. Ѕидот на креветот можете да го исцртате или да го излепите со самолепливи фигури или мали тапети кои ке го направат ѕидот поинтересен. Со ваква мала промена можете многу да влијаете на вашето расположение, а и воедно вашето катче ке го направите прекрасно место за релаксирање.
| | веќе видена

Копривата е една од најдобрите и најделотворните лековити билки. Целото растение е лековито, така што се користи и коренот, и листовите и семето. Копривата е богата со разни корисни состојки, калциум, фосфор, железо, витамин Ц, А, Б2 и К, каротин, пантотенска киселина и др. Копривата е најпозната како средство за прочистување на крвта и зголемување на бројот на црвените крвни зрнца . Во народната медицина се користи и за други цели како регулирање на нивото на шеќер во крвта, против заболувања на јетрата, слезинката и жолчката, против грчеви и чиреви на желудникот, за белодробни заболувања, за лечење на болести предизвикани од вируси и бактерии итн. Копривата одлично делува на косата, го спречува нејзиното опаѓање и го поттикнува растот. Тинктурата од коприва посебно благотворно делува на секој тип на коса. Ако ја миете косата со чај од коприва, таа ќе биде убава и бујна, ќе го спречите паѓањето и прекумерното мрсење. Четири до пет раце свежа или сува коприва се преливаат со 5 литра вода и се варат на тивок ...
| | веќе видена

Многумина се мачат со камен во бубрегот или со болка на бешиката. Постојат неколку доста ефикасни, природни методи на лечење. Не треба да да дозволите болката да ве измачува, па затоа ќе ви прдложиме едноставни рецепти, кои ќе ви ги скратат маките: Рецепти: Лук во вода Се што ви е потребно е два децилитра топла вода и 5-6 чешниња лук. Лукот иситнете го и прелијте го со топла вода и оставете да отстои десет минути. После тоа процедете ја течноста , додадете мед по желба и пијте двапати дневно, два дена. И ќе ги видите резултатите. Банана и магданос Магданосот е познат диуретик. Се што ви е потребно е да измиксирате магданос ( една китка) со неколку банани и се додава малку вода, шејкот да биде потечен. Се пие наутро пред доручок. Овој шејк, освен што помага кај воспаление на бешиката, ја враќа енергијата во телото и го јакне имунитетот, што е голем сојузник против воспалението.
сите 3 | | | веќе видена

Храната е неопходна за нашиот организам и за општото функционирање на телото. Сепак, докажано е дека постојат и разни болести предизвикани од неправилната исхрана, како што се авитаминозата (недостаток на витамини ), анемија или пак дебелината. Но и многу хронични болести диктираат што треба да има на трпезата. Хроничните пациенти мора да внимаваат што јадат, бидејки некои производи можат да ја влошат нивната здравствена состојба. Лекарите препорачуваат кој вид храна би требало да ја користат, а која да ја избегнуваат.Тоа особено се однесува на дијабетичарите,срцевите болни, луѓето кои имаат проблеми со бубрезите, желудникот,цревата и со црниот дроб. Пациентите што имаат дијабет мора да го намалат количеството леб, тестенините, слатките, мрсното месо, компирот, а од овошје да јадат најмногу јаболко. За болните од срце , без оглед на тоа дали се работи за зголемен крвен притисок, артеросклероза или пак заболување на срцевиот мускул,основно правило е да се намали внесот на сол, масти и јагленохидрати. Предност ...
сите 2 | | | веќе видена

Зелениот, црниот и чајот од камилица содржат астрингенти, кои ги стегаат крвните садови и ја олабавуваат кожата. Многу често чаевите се користат за разни болести, настинки и отоци. Скоро секој чај си има различно дејство. РЕЦЕПТ Земете две ќесиња чај, изладете ги, завиткајте ги во парче чиста ткаенина, легнете и ставете по едно ќесе на секое око во период од 5 до 15 минути. Само по еден час ќе почувствувате подобрување на очните капаци. Пробајте и ќе се уверите во ефикасноста.
| | веќе видена

next