Мое Здравје

Моден тренд во последниве години е носењето на марами во различни бои и шари. На секој чекор може да се забележат девојки и жени кои ги носат овие убави модни парчиња. Во скоро сите бутици се продаваат марами, кои водушевуваат и пленат. Дури и во филмот „Купохоличарка“, главната актерка си ги даде последните пари за да купи зелена марама, која и беше омилено парче облека. За да ви ги намалиме маките, ќе ви покажеме видео преку кое на најлесен начин ќе видите 25 начини како да ги носите марамите.
сите 2 | | | веќе видена

Освен кондурите една од најголемите „ болки на секоја жена “ се чантите. Не е важно дали тие се мали, големи , спортски , класични или елегантни – важен е начинот на кој жените ги носат ,бидејќи тоа многу кажува за нивниот карактер. Тоа го тврди експертот за говор на телото , Пети Вуд. Кога чантата се носи : Преку рацете – тоа покажува моќ и доверба. ” Тие жени ја носат торбата како да е медал на честа и се чуствуваат супериорно и надмоќно. Неколку торби во исто време – Големата торба ја носите на рамената, а помалата е во вашата рака ? Според неа, тоа значи дека сте уморни и исцрпени, и имате проблем со концентрацијата. На рамото -„Жените кои носат торба на рамото, а таа е префрлена на спротивниот колк и рацете се слободни, според Пети Вуд, тие свесно сакаат да ја сокријат својата фигура и облеката што ја носат. Торбата ја држите пред себе и со двете раце – обично се случува во комбинација со срамежлива насмевка и нозете прекрстени. Според неа, се работи за срамежлива особа, и со носењето на ...
сите 2 | | | веќе видена

Авокадото е чудо од овошје, затоа што содржи се во себе што му е потребно на еден организам. Него го нарекуваат и кралско овошје затоа што не можела царевата трпеза да се замисли без него. Потекнува од Јужна Америка и има облик на круша. Месни протеини, масни киселини, витамини и минерали –се ова го има во ова тропско овошје. Јадејќи го него имате цел оброк на храна со сите здравствени придобивки кои му се потребни на организмот. Авокадото ги штити артериите од запушување, добро делува на срцето и кардиоваскуларниот систем. Исто така, авокадото не дозволува да има лош холестерол во крвта, па дури некои нутрицинисти тврдат дека спречува и рак на дојка . Ова овошје ретко се наоѓа на нашите трпези, но време е да почнеме да го конзумираме што почесто.
сите 2 | | | веќе видена

Во 2008 година, околу 347 милиони луѓе во светот имале дијабет, а преваленцата е во пораст, особено во земјите со низок и среден приход. Во 2012 година, дијабетот бил директна причина за 1,5 милиони смртни случаи, каде што повеќе од 80% бил причина во оние земји со низок и среден приход. СЗО предвидува дека дијабетот ќе биде 7-ма водечка причина за смрт до 2030 година. Дијабетот е хронична болест. Се јавува кога панкреасот не произведува доволно инсулин или кога телото не може ефикасно да го користи инсулинот што го произведува панкреасот. Инсулинот е хормон кој го регулира шеќерот во крвта, тој ни дава енергија од која живееме. Ако тој не може да влезе во клетките за да биде трансформиран во енергија, шеќерот достигнува високо штетно ниво во крвта. Постојат 2 главни форми на дијабет. Луѓето со дијабет тип 1 обично не произведуваат своj инсулин хормон и затоа користат инсулински инекции за да преживеат. Луѓето со дијабет тип 2, кој се наоѓа кај околу 90% од случаите, обично произведуваат свој инсулин, но не ...
сите 5 | | | веќе видена

Драган Јованов ФИТОТЕРАПЕВТ Асистент на Факултетот за менаџмент на еколошки ресурси и безбедност на храна – МИТ Универзитет- Скопје Драган Јованов е роден 29.09.1986 година во Скопје . Основното училиште го завршил во ОУ,,Браќа Миладиновци” во Скопје . Учел во средното стручно училиште за ветеринарна медицина СОУ ,,Браќа Миладиновци” во Скопје . Понатамошниот процес на образување го продолжил на Факултетот за земјоделски науки и храна (Универзитет Св. Кирил и Методи) – Скопје. Магистерските студии ги завршил на Факултетот за земјоделски науки и храна (Универзитет Св. Кирил и Методи) – Скопје. Во фаза на завршување е на докторските студии. Како организатор и учесник на многу престижни семинари, меѓународни конференции, трибини и јавни настани, агрономијади, академии, обуки, конференции, спортски активности и проекти, се стекнал со големи академски достигнувања, искуство и епитет на иновативност во таа насока. Д.Јованов е добитник на многу дипломи , сертификати, благодарници, медали и општествени ...
сите 2 | | | веќе видена

Хемороидите се отечени крвни садови во анусот и околу него и во долниот дел на ректумот. Најчеста причина за појава на хемороидите може да биде бременоста ,стареењето, хроничниот затвор, диарејата, долготрајно седење и анални инфекции. Тие можат да бидат внатрешни и надворешни и од нив подеднакво заболуваат и двата пола. Кај нас секој втор човек ги има и од таа причина сакаме да ви напишаме два рецепта за лечење на нив, па од разговори со луѓе кои ги користеле овие рецепти доаѓало дури и до губење на хемороидите. 1.РЕЦЕПТ: 50 гр чист восок, 100 гр свинска несолена маст. Се топи оваа смеса на оган и откако ќе биде готова ,се трга настрана малку да застине, се прават чепчиња и се ставаат во фрижидер за длабоко замрзнување. Откако ќе замрзнат се става по 1 чепче на болното место. 2. РЕЦЕПТ Се прави од три врсти етерични улја: невен, кантарион и ајдучка трева и ланолин (масна материја што се добива од овча волна, а се користи за козметички призводи и лековити масти). Се меша сето тоа заедно и така се користи. ...
сите 2 | | | веќе видена

Во зимскиот период, кога малку се движиме и повеќе јадеме, нашиот имунолошки систем слабее и станува помалку отпорен на надворешни фактори. Затоа клучот е да се зајакне имунолошкиот систем за да ја издржи полесно сезоната на грипови и настинки, а за тоа најмногу помогаат природните сојузници. Потребни ви се само пет природни намирници кои ќе ве чинат многу поефтино од штетните лекарства, а резултатот е природен антибиотик кој ќе го зајакне вашиот имунолошки систем и организмот како безбедносен панцир. Состојки: Една главица лук 2 лажици рендан ѓумбир ½ лажица мелени суви лути пиперки ½ лажица цимет Сок од еден лимон Во сокот од лимон додадете го толчениот лук, ренданиот ѓумбир, лутиот пипер и циметот. Откако добро ќе ги измешате компонентите, додадете го и медот за да добиете густа смеса. Смесата се чува во стерилен стаклен сад, а треба да отстои најпрво три часа на собна температура, а потоа се чува во фрижидер . Конзумирајте по една супена лажица еднаш дневно, најдобро наутро на празен стомак, за да се ...
сите 14 | | | веќе видена

Мерењето притисок е секојдневна потреба на секој човек. Може да се случи крвниот притисок да се покачи или да намали било каде. Но, не секогаш можете да го носите апаратот за мерење притисок со вас. Дел од граѓаните воопшто немаат апарати, а дел од нив за да го проверат притисокот мора да посетат лекар. Затоа ние ќе се потрудиме да ви помогнеме како да измерите притисок во секое време и на секое место. Тоа е стара кинеска метода која баба Вера jа применува скоро дваесет години. Таа во својата ташна секогаш со себе го носи својот сантиметар, конче и златна бурма. Ако во моментот почуствува дека има проблеми со притисокот, таа веднаш ја практикува својата долгогодишна традиција и во моментот реагира. Значи ќе го земете сантиметарот и ќе го ставите на било која рака, како што е прикажано во видеото, потоа ќе го земете кончето и на него ќе ја ставите бурмата. Кога ќе почнете со мерењето, бурмата реагира првин на нискиот притисок, а потоа на високиот притисок. За да видите како тоа го прави баба Вера погледнете ...
сите 8 | | | веќе видена

Нането е повеќегодишно тревесто растение. Коренот е долг, многу разгранет, лазечки. Стеблата се четирирабести, прави, едногодишни, разгранети , високи до 100 см, темнозелени или црвеникави по боја. Листовите се темнозелени, издолжено- јајцевидни, распоредени еден наспроти друг, со куси рачки, мазна површина, заоблена основа и остар врв. Цвета во јули – август, плод раѓа во август – септември. Од памтивек, мирудијата е народен и домашен лек за лекување на стомачни заболувања. Неслучајно нашиот народ ја користи за припрема на храна која тешко се вари. Помага кога имаме цревни проблеми, воспаление на тенкото и дебелото црево, воспаление на желудникот, ги намалува стомачните болки, спречува создавање на гасови и отклонува непријатен здив од устата. Нането успешно лекува и проливи. Тоа е пријател на црниот дроб, ја подобрува неговата функција и стимулира лачење на жолчни киселини. Нашиот народ нането го пие навечер како благ седатив за мирен и длабок сон, и посебно треба да се пие, ако се конзумира тешка храна. ...
сите 2 | | | веќе видена

Рибизлите се овошки од групата на бобинки. Тие имаат мазна лушпа, а постојат црвени, жолти, зелени и црни рибизли, од кои сите имаат специфичен вкус и состав. Кога ќе созрее, црвената рибизла има покиселкаст вкус од нејзиниот црн роднина чии плодови се послатки. Рибизлата е богата со антиоксиданси, кои го штитат организмот од штетното дејство на слободните радикали, кои може да предизвикаат најразлични заболувања, па дури и рак. Според тоа, рибизлата е природен антиканцероген лек. Бидејќи рибизлата е одличен извор на витамин Ц, таа се препорачува при скорбут и при недостаток на витамини. Рибизлата е добар извор и на витамин К, кој го одржува здравјето на коските и на кардиоваскуларниот систем. Витаминот К го активира остеокалцинот, кој помага во вградувањето на калциумот во коските, како и го регулира здравото згрутчување на крвта.
сите 15 | | | веќе видена

После оревот, лешникот е едно од најздравите и најзначајните јаткасти овошја. Тој е распространет на сите континети, но неговото одгледување е ограничено и се зависи од тоа каква е климата. Најголеми произведувачи на лешникот се Турција, Италија, Грчка, Шпанија и САД. Лешникот биолошки е високовредно овошје, бидејќи содржи супстанции кои се многу вредни за човечкиот организам. Во него има највеќе масло поради кое нешто освен што се користи во исхраната доста е ценето и во фармацетската индустрија. Тоа е богато со белковини, шеќер, минерални материи(калциум, фосфор, магнезиум и калиум) витамин А, ароматични материи, ензими и други биоактивни материи. Од него се добива лешниково улје, маслац, брашно и млеко. Тоа се употребува доста и во кујните за разни кулинарски специјалитети. Према некои кажувања , лешникот по својата калорична вредност е посилен и од пченичното брашно и маслацот. Во медицината се користи за лекување на анемија, за стабилизирање на крвниот притисок, кашлање, болести на цревата, бубрезите ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога ќе дојде време за спиење, не постојат никакви правила. Она што кај едно бебе се покажало како успешна стратегија, кај друго може да се претвори во целосен неуспех. Меѓутоа, постојат некои вообичаени грешки, кои често ги прават родителите, особено што го добиле првото дете. Некои од нив можат да предизвикаат лоши навики кај бебето, кои ќе продолжат и во текот на целиот живот, додека, пак, други едноставно преставуваат огромен ризик за безбедноста на бебето. – Опасна положба на спиење Поставувањето на бебето настрана или на стомаче најчесто е најприфатливата опција за родителите. Меѓутоа, овие положби можат да бидат поврзани и со синдромот на ненадејна смрт кај новороденчињата – СИДС, така што треба да се избегнуваат за да се отстрани секаков ризик. Најдобро е бебето да биде на грб, без оглед дали станува збор за ноќно или дневно спиење. – Претоплување Просторијата во која престојува бебето треба да биде проветрена и доволно топла, најмногу до 25 степени. Доволна е лесна покривка, но мора да водите ...
сите 2 | | | веќе видена

Капењето преставува големо задоволство како на бебето , така и на мајката за која овој чин преставува посебен ритуал.Откако ќе се роди бебето кај мајката се јавува страв околу капењето да не го повреди, но со неколку капења се стекнува вештина и расте взаемното задоволство. Се препорачува капење секој ден, најдобро во вечерните часови. Мајките често пати се во дилема кое средство да го користат за бебето? Во самиот почеток по раѓањето не се препорачуваат агресивни сапуни, ниту миризливи купки, туку само чиста топла вода. Бебето треба да се капе со неутрален бебешки сапун, а подоцна со неутрален бебешки шампон. Притоа треба да се внимава на пределот околу ушите, наборите на вратот, пазувите и препоните, кои треба да ги миете со вода и со фротирска марамица.Инаку, капењето треба да биде уживање, а не принуда и плачење. По плакнењето се препорачува нежно тапкање со мек пешкир, а главчето се брише малку поенергично. Откако ќе се избрише косичката доколку ја има се чешла со бебешка мека четка. Ако се прескокне ...
| | веќе видена

Повеќегодишно тревесто растение со многу разгранет корен. Цветоносното стебло е без листови и високо од 10 – 31 см. Листовите се распоредени во розета од 2-30 см долги, од 0.5 – 3 см широки, голи, легнати или на рачки до 1/3 од должината на листот. Цвета во јуни – септември, а плод раѓа во август – октомври. Од најстари времиња тегавецот се користи како ефикасно средство против сува кашлица. Делува противвоспалително и овозможува зараснување на кожата. Ја намалува болката, значи делува аналгетично, а ги намалува и стомачните болки. Во 1958 година се докажа дека поседува антибактериски својства односно содржи фитноциди. Се користи за лекување на заболување на дишните патишта. Слузите ја смируваат кашлицата, посебно магарешката . Го намалува воспалението на бронхиите и затоа се користи против бронхит, енфизем, бронхијална астма, туберколоза и во зимскиот период против грип. Исто така е ефикасен и при стомачни заболувања. Научната и народната медицина покажаа дека тегавецот е ефикасен лек против пролив и ...
сите 3 | | | веќе видена

Еве неколку совети за тоа како да го користите овошјето кои можеби и не сте ги знаеле. Ако го јадете овошјето на правилен начин ќе ја откриете тајната на убавината, здравјето, долговечноста, енергијата и среќата, а и меѓу другото ќе имате нормална тежина. Не јадете овошје после оброк, најдобро е на гладен стомак. Овошјето измешано со друга храна на некој начин предизвикува труење и гасови. Лубеница секогаш се јаде сама и не се меша со ништо. Да ја изедете целата овошка е секогаш подобро, отколку да ја направите цеден сок. Секој трети ден можете да јадете само овошје, за да можете брзо да го прочистите вашето тело од токси ни.
сите 2 | | | веќе видена

. Салепот е повеќегодишно, украсно, медоносно , тревесто растение што формира кртоли. Тие се со јајцевидно-овална , сверична или вретеновидна форма. Стеблата се прави, цилиндрични и без разграноци. Цвета и раѓа плод во мај-јуни. Се размножува со семе и вегетативно. Во медицината се користи подземниот дел односно кртолата. ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА Салепот преставува многу добар лек за искашлување, за сува кашлица, делува противвоспалително и е фантастичен лек за пролив кај мали деца, бидејќи има кулоидна структура. Од тие причини се користи за болестите на дишните патишта. Се користи и кај стомачни заболувања и тоа чир на желудникот и гастрит. Тој помага и при колитис и и при хроничен катар, односно воспаление на тенкото црево. Во токсигологијата се употребува како противотров при труење со тешки метали. Надворешно тој се користи во форма на облози за лекување на чир на кожата и за третирање на рани. Античките Грци како и арапската медицина му давале големо значење како афродизијак за јакнење на машкоста и затоа ...
| | веќе видена

Главица од бел лук со просечна големина се чисти, се става во тегла и се прелива со чаша нерафинирано сончогледова масло, а потоа се става во фрижидер. Наредниот ден исцедете лимон колку една кафеава лажичка, а исто толку и масло од лук и измешајте. Се пие три пати дневно, половина час пред јадење. Третманот со овој лек трае половина час пред јадење. а после едномесечна пауза може да се повтори. Вака припременото масло се користи за отклонување спазамот на крвните садови, мозок, спазам во срцето, против отежнато дишење, а се користи и против склероза.Одлично средство е и за ширење на крвните садови.
сите 2 | | | веќе видена

Како многу врсти на мед и овој мед наоѓа примена во лечење на многу болести. Најделотворно ги лекува црниот дроб и бубрезите. Наоѓа голема примена и за лекување на мочните патишта. Има благо диуретско дејство и затоа е многу полезен лек за болестите на дебелото црево и за тие што имаат затвор. Истовремено, поради обемноста на витамини и каротен, овој мед е голем зајакнувач на имунитетот и општиот животен тонус. Помага во борбата против зголемениот холестерол, атеросклероза, а е голем борец и против дебелеењето. Припрема: За припрема на овој мед ви е потребно една зрела жолта тиква на која ќе и го пресечете врвот и ќе ги извадите семките и влакната. Во отворот на тиквата ќе ставите кафеав шеќер и ќе ја покриете тиквата со пресечениот дел. Така направена, ја ставате на ладно место да отседи едно десет дена. За тоа време шеќерот ќе се стопи и добиената течност од тиквата и медот ќе ја ставите во стаклен сад. Доколку течноста има фатено одозгора плесен, ништо не е страшно. Исчистете го и додајте мед. Чувајте ...
сите 3 | | | веќе видена

Болки во стомакот, поддуеност и гасови, наизменично добивање пролив и запек се главни симптоми за нервозни црева . Растенијата се голема помош за луѓето, кои ги имаат овие проблеми, бидејќи тие дејствуваат нежно и ефикасно и имаат одлична способност да балансираат, за да се смири пореметувањето на работата на дигестивниот тракт. Не се знае, што точно ја предизвикува оваа болест. Таа преставува честа појава на нарушување, од која страдаат 15 до 20 отсто од населението на северната хемисфера . Тоа е во суштина болест, која ја нарушува флората на цревните бактерии. Некои научници веруваат дека пречувствителноста на одредени видови на храна (првенствено лактоза) предизвикува нервоза кај цревата. Можно е дека синдромот, нервозно дебело црево е поврзан со секојдневниот стрес. Исто така, со нередовниот живот се предизвикуваат овие симптоми. Многу е важно, секојдневните лоши навики да ги смените. На пример , обидете се да ги отстраните од вашата исхрана газираните пијалаци со многу шеќер, вештачки засладувачи ...
сите 3 | | | веќе видена

Сирупот „Ефералган “, кој се користи за намалување на температурата кај децата од вчера е повлечен од продажба во Македонија. Овој лек е повлечен заради мерки на претпазливост, по барање на францускиот произведувач. Нивното барање следува откако се откриени мали пластични честички во опремата на пакување на производот. Од Агенцијата за лекови соопштуваат дека нема простор за паника, бидејќи не станува збор за промена на квлитетот на лекот и одлуката за негово повлекување е доброволна, од страна на производителот од пазарот во сите земји до ниво на аптека, а не до ниво на пациент. Досега се повлечени над 1200 сирупи. Извор: Телма
сите 12 | | | веќе видена

next