Министерството за здравство, во врска со одредени шпекулации за евентуално менување на Календарот за имунизација, информира дека задолжителната вакцинација се врши согласно Календарот за имунизација, препорачан од Светската здравствена организација за сите земји во светот и дека секоја евентуална измена на Календарот ја врши Националниот комитет за имунизација како советодавно тело на Министерството за здравство и во координација со СЗО. Од Министерството потенцираат дека официјалните ставови од областа на имунизацијата ги носи исклучиво Министерството за здравство како единствена надлежна институција за имунизација во државата, а во согласност со највисоките стандарди и препораки на СЗО. Имунизацијата е клуч на јавното здравје и со високиот опфат во државата се обезбедува континуирана стабилна епидемиолошка состојба и колективен имунитет. Токму како резултат на високиот опфат на имунизација, во Република Македонија со години наназад е искоренета вариола вера (големи сипаници), нема случај на дифтерија од ...
сите 12 | | | веќе видена

Деца се принудени на проституција во прифатниот центар за мигранти и бегалци кој се наоѓа на местото на стариот меѓународниот аеродром во Елинико, јужно од Атина, изјави градоначалникот на Алимос, Андреас Кондилис. Во изјава за телевизијата „Скај“, Кондилис рече дека има поплаки оти некои жители на кампот принудуваат малолетни лица да се проституираат. Тој додаде дека присуството на полицијата во центарот, во кој се сместени околу 6.000 мигранти и бегалци, е несоодветно.
сите 5 | | | веќе видена

Германија минатата година привлече рекордни 6,2 милијарди странски инвестиции. Според владината Агенцијата за трговија и инвестиции (ГТАИ) бројот на инвеститори е на историско високо ниво поради зголемениот интерес за инвестирање од Кина. Странските инвеститори започнале 1912 нови проекти лани што е зголемување од 60 отсто во однос на 2104 година се вели во извештајот што го објави ГТАИ. Зголемување во износот на парични средства е речиси двојно повисоко од 3,2 милијарди евра во 2014 со што се креирани нови 30 илјади работни места во најголемата европска економија. – Германија го користи големиот пазар, стабилната генерална структура и добрите внатрешни економски активности, изјави директорот на ГТАИ Ахим Хартиг. Најголем број инвестиции се од Кина – 260, додека од САД и Швајцарија има 252 односно 203 нови бизнис проекти. Предходно германската Асоцијација на стопанските комори за трговија и индустрија објави дека Германија во директни проекти во имоти, земјоделски проекти и опрема лани инвестирала речиси 60 ...
сите 4 | | | веќе видена

Со натпреварот одигран попладнево меѓу Вардар и Работнички во кој убедлива победа остварија црвено-црните отворено беше 7. коло во плејофот на ракометниот шампионат на Македонија. На средбата одиграна во СЦ „Јане Сандански’’ актуелниот шампион Вардар забележа убедлива победа со 18 гола разлика во дуелот против последно пласираниот Работнички. Работнички беше рамноправен само во воведните 10 минути, по што следуваше серија на Вардар од 6:0 за водство од 11:4. До крајот на полувремето црвено-црните веќе имаа убедливи десет голови предност 22:12. Во ист ритам актуелниот шампион продолжи и во вториот дел, а од минута во минута се зголемуваше и разликата која на крајот изнесуваше 18 голови, за со конечни 39:21 Вардар да ја оствари и седмата победа во исто толку одиграни натпревари. Останатите два натпревари од ова коло ќе се играат утре (сабота), а двојките се Охрид – Металург и Прилеп – Макс Струмица. На плејоф табелата прв е Вардар со 21 бодови (7 натпревари), а следат Металург со 15 (6), Макс Струмица со 12 ...
сите 25 | | | веќе видена

Побарувачката за девизи од страна на физичките лица забележа висок и невообичаен раст во последната недела на април, соопшти НБРМ. По преземените мерки од страна на Народната банка, обезбедување на потребна девизна ликвидност преку интервенции на девизниот пазар и зголемување на основната каматна стапка на 3 мај 2016 година, движењата постепено се нормализираат, што се согледува преку континуирано намалување на побарувачката за девизи од страна на физичките лица.
сите 59 | | | веќе видена

Никогаш не е доцна за малку магија во нашиот живот. Секогаш е добредојдена возбудата, адреналинот и неизвесноста кога станува збор за магионичарските перформанси и илузијата. Секогаш ќе постои енигмата за тоа како е тоа возможно и на кој начин се извршува сето тоа. Периодот што следува, од денес па до 11-ти јуни во Скопје Сити Мол, ќе придонесе и нашиот главен град да биде сведок за тоа колкав е опсегот на моќта на илузијата и магионичарските трикови. Денеска заедно со магионичарот Кристијан Шопов, популарната македонска поп пејачка Теа Трајковска и успешниот македонски атлетичар Кокан Ајановски беше отворен Magic World, прв настан од ваков тип во Македонија кој вклучува интерактивна изложба преку која сите ќе можеме да ги откриеме тајните на магијата и илузијата. Можноста да се биде дел од таквиот настан ќе овозможи сите луѓе да се потсетат на своето детство и семејство и како сите заедно ги споделувале среќните моменти. Додека пак, за најмалите деца сето ова ќе им претставува неверојатно шоу што ќе го ...
сите 3 | | | веќе видена

Од почетокот на оваа година во Општата болница во Кочани е ставен во функција мамограф за рано дијагностицирање на рак на дојката. До почетокот на месецов прегледите на мамографот преку „МојТермин“ ги искористиле 500 пациенти од Кочани и соседните општини. Ова го истакна министерот за здравство Никола Тодоров по денешната посета на Општата болница во Кочани. Тој рече дека п ланираат со „МојТермин“ бројот на прегледаните пациенти на мамографот до крајот на годината да достигне 1.000, а наредната година оваа бројка да се зголеми на 2.000 пациенти. Посочи дека ставањето во функција на мамографот во болницата значи и намалување на времето на чекање кај пациентите, што е еден од условите тие да не заминуваат на лекување во Штип и Скопје. Во делот на кадровската екипираност на Општата болница – Кочани Тодоров истакна дека за три години се вработени 60 здравствени работници, 16 лица здравствен персонал се на едукација во други болници, а 4 лекари се на специјализација. За новиот оглас за кофинансирање во делот на ...
сите 13 | | | веќе видена

Триглав Осигурување – Скопје во првиот квартал постигна раст во уделот на пазарот на неживотно осигурување од речиси 3 отсто, што е согласно планираното, соопшти компанијата. Триглав Осигурување Скопје, кој што е дел од групацијата Триглав, во првиот квартал од 2016 година ја потврди својата лидерска позиција во развојот на осигурителниот пазар во Македонија со воведување нови и иновативни услуги. Бруто полисираната премија во дадениот период е 0,4 отсто повисока, споредено со резултатите од тој период во 2015 година (5,2 милиони евра). Особено добри резултати, како што посочуваат од компанијата, остварени се во доменот на автомобилските осигурувања, каде што беше постигнат раст на бруто полисираната премија во износ од 18 отсто, споредено со првиот квартал од минатата година, а компанијата постигна одлични резултати и во доменот на доброволното приватно здравствено осигурување. Лидерската позиција на компанијата ја потврди растот во уделот на пазарот на неживотно осигурување од 2,9 отсто. Фокус на ...
сите 4 | | | веќе видена

Новата иновативна мобилна игра „Sea Hero Quest “, која што ја промовираше Групацијата Дојче Телеком, а во Македонија е поддржана од Македонски Телеком, за кратко време постигна извонредни резултати, со што се надминати првичните очекувања. Само две недели по лансирањето, повеќе од 1 милион луѓе од целиот свет ја презедоа „Sea Hero Quest“. Со просечен рејтинг од пет ѕвезди добиен од над 45.000 оценувања во App store и во Google Play, фидбекот од играчите е повеќе од позитивен. Играта „Sea Hero Quest“ влезе во Топ 10 листата на 50 пазари на App Store и Google Play, а на многу пазари се наоѓа и на прво место. Тоа само по себе е спектакуларен успех за истражувањето и науката во борбата против деменцијата. И Македонски Телеком како дел од Групацијата Дојче Телеком има голем придонес во севкупните резултати на „Sea Hero Quest“. За кратко време играта стана голем хит во Македонија, а во првите неколку дена од лансирањето таа е број 1 игра по преземања од Google Play и број 2 на App Store. Благодарение на „Sea Hero ...
сите 7 | | | веќе видена

Република Македонија годинава по 48. пат ќе го чествува Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј. По тој повод, во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на св. Кирил“, во Понтификалниот универзитет „Урбанијана“ на 23 мај во 18 часот ќе биде отворена изложбата „Св. Климент Охридски и неговите претстави во ликовната уметност“ на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Охрид. Со изложбата, која е во духот на големиот празник, Република Македонија го одбележува и значајниот јубилеј 1100 години од упокојувањето на светителот Климент. Како што соопшти Министерството за култура, на изложбата ќе бидат претставени вредни икони поврзани со ликот и делото на свети Климент, копии од фрески од повеќе цркви и манастири во Македонија, како и фотографии од објекти во кои се изложени моштите на охридскиот заштитник. За изложбата е изработен и двојазичен каталог со пригоден текст за св. Климент Охридски и неговото значење за македонскиот народ, како и за неговите ликовни претстави во ...
сите 91 | | | веќе видена

Цевковод за техничка вода долг 10,7 километри е првиот инфраструктурен објект за кој денеска Агенцијата за катастар на недвижности запиша хипотека, во вредност од 10,7 милиони евра. Како што информираат од Катастарот, хипотеката ја издаде НЛБ банка ад Скопје, а од вкупната вредност, делот за инфраструктурниот објект е 2,1 милиони евра. – Со запишувањето на оваа хипотека започнува нова ера во кредитирањето во Македонија што ќе овозможи свеж капитал од банките за изградба на нови инфраструктурни проекти. Ова е реализација на уште еден проект на Владата на Република Македонија со кој се овозможува на компаниите иматели на инфраструктурни објекти да ги запишат и да се стекнат со право на сопственост, да ги продадат, да ги издадат под закуп во целост или во дел или да ги заложат кај деловните банки и да добијат хипотекарен кредит за нови инвестиции, се вели во соопштението. Цевководот предмет на хипотеката е запишан во инфраструктурниот катастар на 19 април годинава. Досега, информираат од Катастарот, во ...
сите 20 | | | веќе видена

Околу 300 британски филмски и театарски актери, музичари, писатели и ликовни уметници, потпишаа петиција за останување на Велика Британија во ЕУ. Тие сметаат дека евентуалниот „Брексит“ ќе и нанесе серизона штета на целата креативна иднустрија. Меѓу потписниците на петицијата се актерите Кира Најтли, Џад Ло, Бенедикт Камберабак, Џон Харт, Патрик Стјуарт, архитектот Ричард Роџерс, еден од најугледните архитекти во Велика Британија, уметничката Трејси Емин, писателот Џон Ле Каре и модната дизајнерка Вивијан Вествуд. – Британија не е само посилна во ЕУ, туку е и покреативна, па затоа нашиот глобален креативен успех ќе биде тешко погоден, со излегувањето од Унијата„ се вели во петицијата на ангажираните во британската креативна и културна индустрија. Според податоцоте на кампањата за останување на ЕУ, што од опозициските лабуристи ја раководи поранешниот министер Алан Џонсон, повеќе од 2,2 милиони Британци се вработени во креативната индустрија и во дигиталниот сектор кои оставруваат милијарди фунти од острениот ...
сите 3 | | | веќе видена

Младите кошаркари на Феникс 2010 од Скопје, родени 2001 година, се поразени во првиот меч од младинската европска лига, односно завршниот „Супер-фајнал’’ турнир за играчи до 15 години, што се одржува во литванскиот град Клаипеда. На турнирот на кој учествуваат десетте најдобри екипи од Европа, во неизвесен дуел екипата на Феникс 2010 загуби во осминафиналето од естонскиот тим Аудентес од Талин со 44-48 по четвртини 18:12, 09:11, 06:09 и 11:16. Иако, три четвртини нашиот преставник во ова натпреварување, ја имаше контролата над резултатот и постојано водство, сепак во последниот период лошата реализација во ударите за три поени (1/19) се покажа како клучна за овој пораз. Андреј Јакимовски со 14 поени и 9 скокови, како и Никола Кацарски кој средбата ја заврши со 22 скокови и 8 поени беа најзабележителните играчи во македонскиот тим, за кој претстојат најмалку уште два натпревари. Веќе попладнево Феникс ќе разигруваат за пласман од 7 до 10 место, а противник ќе биде поразениот од мечот меѓу Динамо Москва и ...
сите 6 | | | веќе видена

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржa 10. „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Матурската парада ја отвори скопскиот градоначалник Коце Трајановски, кој на матурантите им посака успех и среќа. – Матуранти, по завршувањето на средното образование пред вас стојат многу можности, кои ви посакувам да ги искористите. Новите предизвици и искушенија да ги совладате со вашиот младешки елан, енергија и ентузијазам, рече Трајановски. Лукаш Холуб, заменик-амбасадор на Делегацијата на ЕУ во Македонија на младите им ја честиташе матурата и им посака успех во иднина. Матурантите дадоа изјава за ненасилство, по што следуваше директно вклучување на Радио Словенија од каде се презема музиката од Штраусовата опера „Лилјакот“, на која матурантите точно во 12 часот во сите градови учесници на манифестацијата го танцуваат квадрилот. Организаторот на „Матурската парада“ е Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, со поддршка од Делегацијата на Европската ...
сите 41 | | | веќе видена

Вкупно 119 добитници на социјални станови од Прилеп, Ресен и Демир Хисар конечно ќе ги добијат становите и процесот е завршен. Решенијата ќе им стигнат по пошта на сите добитници на социјални станови, потврдија денеска министрите за транспорт и врски и за социјална политика Владо Мисајловски и Диме Спасов и директорот на државното Акционерско друштво за стопанисување со станбен и деловен простор Цветко Грозданоски. Тие во градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп им ја соопштија веста на добитниците на становите. Од вкупниот број станови, 76 се во Прилеп, 25 во Демир Хисар и 18 во Ресен. Министерот за транспорт и врски истакна дека со ова завршува голготата на овие граѓани кои добија социјални станови. – На задоволство на сите, за еден ден се реши ова прашање. Истата комисија вчера ги потпиша записниците што значи дека се надмина опструкцијата од едно лице кое требаше да добие стан, а не ги исполнуваше условите. Сите граѓани кои се на конечната листа може да си ги добијат своите станови. Ова е важно ...
сите 24 | | | веќе видена

Мигрантите кои продолжуваат да пристигнуваат, создаваат проблеми на грчките острови во Егејско Море, објави електронското издание на весникот „Прото тема“. На островот Хиос во моментот има 2.500 бегалци и мигранти за кои нема место за смествување. Началникот на локалната полиција вчера поднесе оставка поради ситуацијата со мигрантите. Жителите на островот се незадоволни, а процедурата за разгледување на молбите за азил споро се одвива. Во последните 24 часа на Хиос пристигнале 99 мигранти, а 50 бегалци почнаа штрајк со глад барајќи да останат отворени границите кон Европа.
сите 2 | | | веќе видена

Со подготовка на здрав појадок од зелена салата и јаткасти плодови, 20-тина ученици од Средното училиште „Димитар Влахов“ и Здружението за деца со даунов синдром „Трисомија 21“- Скопје го одбележаа светскиот Ден на револуцијата во исхраната „Food Revolution Day 2016“. Според професорката Елена Стојановска, која е дел од амбасадорите на „Food Revolution“ од Македонија, проектот за одбележување на светскиот ден на револуција во исхраната се спроведува во училиштата поради тоа што децата се најранлива категорија кога се работи за неправилна исхрана. – Кампањата трае во текот на целата година, а денеска е одбележувањето на глобалното движење коешто се залага за подобрување на начинот на исхрана во градинките и училиштата. Најранлива група се децата и учениците кои немаат голем избор, додека не им покажеме ние возрасните како правилно да се хранат, истакна Стојановска. Нагласи дека училишните деца во текот на наставата одбираат да јадат нешто што не е корисно од нутритивен аспект и дека за тоа е потребно навреме ...
сите 6 | | | веќе видена

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2016, изнесува 22.053 денари и бележи раст од три отсто, објави Државниот завод за статистика.Зголемувањето се должи на повисоката просечна месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Административни и помошни услужни дејности за 16,8 отсто, Информации и комуникации за 14,6 отсто и Градежништво за 12,8 отсто. Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Информации и комуникации за 10,7 отсто, Административни и помошни услужни дејности за 9,3 отсто и Рударство и вадење на камен за 6 проценти. Просечната месечна бруто-плата по вработен во март 2016 изнесува 32.392 денари и бележи раст од три проценти. Во март 2016 година, 1,3 отсто од вработените во Република Македонија не примиле плата.
сите 25 | | | веќе видена

Учениците кои треба да го подобрат знаењето по одреден предмет може да бидат бесплатно подучувани од студенти волонтери кои ќе бидат внесени во базата на Интерактивниот портал за тутори. Министерството за образование и наука ќе го спроведува новиот проект од октомври. Порталот за студенти-тутори е во подготовка. Тоа ќе биде платформа со податоци на студенти кои доброволно и бесплатно ќе им даваат дополнителни часови на основци од шесто до деветто одделение и на ученичци од средните училишта. Проектот денеска на прес-конференција го најави заменик-министерот за обрзование и наука Спиро Ристовски. Рече дека заинтересираните студенти кои сакаат да подучуваат може да аплицираат во електронски систем на МОН кој е специјално изработен за оваа намена. Тој е сега во фаза на тестирање и се очекува да работи од септември, кога и ќе може да се пријавуваат потенцијалните тутори. Апликациите на студентите ќе бидат проверувани од посебна комисија. – Тој ќе прерасне во база со студенти тутори, од каде преку директно ...
сите 51 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде облачно и релативно студено за овој период од годината, со повремени врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат обилни, а во југоисточните делови се очекува да наврнат и над 50 л/м2. Утринската температура ќе се движи од седум до 15, а дневната од 11 до 18 степени. Во Скопје слично време, облачно со врнежи од дожд. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе се искачи само до 17 степени. Во недела и понеделник ќе биде стабилно со пораст на дневната температура. Во вторник и среда ќе има локални врнежи од дожд, а потоа се очекува стабилизирање и позначително затоплување на времето.
сите 203 | | | веќе видена

next