Неколку стотици припадници на хомосексуалната и лезбејската заедница во Косово денеска ја одржа првата парата во Приштина, барајќи прифаќање и почитување на нивните права. Колоната ја предводеше косовскиот претседател Хашим Тачи, пренесува Танјуг. Учесниците во парадата под силно полициско обезбедување поминаа низ центарот на Приштина, веејќи знамиња со боите на виножитото. Парадата е организирана по повод Меѓународниот ден на борбата против хомофобијата и трансфобијата. Покрај Тачи, на парадата беа и британскиот и американскиот амбасадор во Приштина, со цел да им изразат поддршка на геј, лејзбејките, бисексуалните и трансродните лица. Парадата помина без инциденти, а настанот не беше најавен поради старавувањето од можни инциденти.
сите 10 | | | веќе видена

Истече рокот за на писменото барање на синдикатот на работниците од управата и правосудните органи за потврда дека судската администрација ќе добие зголемување на платата за 35 проценти, кои во спротивно се заканија со штрајк. На оваа тема во отвореното студио на Тв Нова, зборуваше Пецо Грујовски, од синдикатот на работниците од управата и правосудните органи. „Ова е последна фаза на штрајкот кој два пати беше одложуван. Очигледно судската власт не сакаше да ги види нашите барања, а огнот го засилија некои структури во судската власт со писмото кое беше испратено за зголемување на платите, врз основа на закон изгласан на 31-ви декември. Судската администрација беше огорчена бидејќи никогаш не добила зголемување на платите без штрајкови. Сите судски власти едноставно ја забораваат судската администрација. Кога револтот беше огромен, побаравме начин да го решиме прашањето со дијалог и во последен момент се разбуди свеста кај судската власт и пристапивме кон некои преговори во Министерството за правда. Владата ...
сите 51 | | | веќе видена

Демонстрантите кои повеќе од еден месец протестираат против одлуката за избори на 5-ти јуни и бараат повлекување на аболицијата на претседателот Ѓорѓе Иванов попладнево повторно удрија со боја по неколку институции и споменици низ градов. Изминативе денови град Скопје чистеше дел од спомениците, а кон акцијата самоиницијативно се приклучија и група жени од главниот град.
сите 149 | | | веќе видена

Меѓунардниот монотарен фонд (ММФ) предлага грејс период до 2040 година и продолжување на рокот за отплата на грчкиот долг, објави весникот „Волстрит џурнал“. Според извори на весникот, предлогот на ММФ им бил претставен на партнерите од еврозоната на Грција кон крајот на минатата седмица. Високи претставници кои биле вклучени во разговорите велат дека ММФ сакала рокот за исплаќање на дологот да биде пролонгиран до 2080 година. Фондот дал предлог каматата на позајмицата да биде фиксна во наредните 30-40 години, односно 1,5 отсто. Во текстот уште се наведува дека предлогот на ММФ, даден на владите на земјите од еврозоната, има за цел Грција да ја задржи ратата за долгот под 15 отсто од годишниот БДП. Кон крајот на оваа седмица ЕП ќе гласа за рестриктивните мерки, побарани од кредиторите, со цел да ја финализира својата проценка за грчките реформи. Соодветниот закон со овие мерки ќе биде доставен до парламентот најдоцна до утре. На 24 мај ќе одржат средба претставниците од еврогрупата, и непосредно по средбата ...
сите 11 | | | веќе видена

Последниот натпревар од сезоната во Англија, во кој ќе се сретнат Манчестер Јунајтед и Борнемут, ќе се одигра вечерва на „Олд Трафорд’’. Овој натпревар требаше да се игра во неделата, но беше одло поради закана од поставена бомба, која всушност излезе дека е заборавен предмет од полициски тренинг на „Олд Трафорд“. За Манчестер Јунајтед овој меч е од големо значење, бидејќи „црвените ѓаволи’’ со позитивен резултат ќе го освојат третото место на табелатата, а со тоа ќе обезбедат и директен пласман во Лига Европа. На Манчестер доволно му е и реми за да го мине Саутемптон, кој има ист број на бодови, но подобра гол разлика од гигантот од „Олд Трафорд“. Натпреварот меѓу Манчестер Јунајтед и Борнемут со кој ќе биде спуштена завесата на сезоната 2015/2016 во англиската Премиер лига ќе започне од 21 часот.
сите 138 | | | веќе видена

Канадските власти соопштија дека се случил пресвртен момент во борбата против големиот шумски пожар кој уништи голем дел од провинцијата Алберта во западниот дел на земјата, објави Гласот на Америка. Пониските температури и слабиот дожд во регионот помогнал во борбата со огнот, изјави Чад Морисон, претставник на пожарникарите од Алберта. Пламените јазици досега не зафатија некои од поголемите капацитети за преработка на нафта, но тие и понатаму остануваат затворени, а светската цена на нафтата порасна заради загриженоста за пожарите. Во моментов не е познато кога ќе бидат отворени преработувачки капацитети, но многу од работниците и нивните семејства се евакуирани. Алберта ги има третите по големина резерви на нафта по големина, веднаш по оние во Саудиска Арабија и Венецуела. Премиер на Алберта Рејчел Нотли истакна дека пожарите се многу помали од она што се сметаше, но, сепак, уништиле 160.000 хектари.
сите 27 | | | веќе видена

Нова инвестиција на Електрани Македонија во Рек Битола. Се работи за нова опрема во вредност од 64 милиони евра. На оваа тема, Александра Спасевска разговараше со првиот човек на ЕЛЕМ Дејан Бошковски. „Деновиве ги започнавме постапките за јавни набавки на нова рударска опрема за рударско енергетскиот комбинат Битола. Со овие јавни набавки ќе биде опфатена најразновидна опрема, за отворање на новиот рудник, а секако и опрема потребна за работа на Рек Битола за рудниците“, исткна тој. Бошковски додаде дека станува збор за инвестиција за 64,5 милиони евра. Проектот е поддржан од „Дојче Банка“.
| | веќе видена

Едно ново американско истражување открива дека просечна личнсот троши помалку од еден отсто од неговиот живот, поточно 0,45 отсто, на секс. Тоа се, имено, „мизерни“ 117 денови во просечниот човеков живот. За потребите на истражувањето, испитани се дури 9.000 луѓе од девет земји за да се дознае што просечна личност работи во своите 25.915 денови живот, односо за време на животен век од 71 година. Истражувачите дошле до заклучок, дека повеќе време луѓето трошат на вежбање отколку на секс. Имено, во просек се трошат 180 дена на вежбање. Анализата покажала и дека дури 30 отсто од живот просечниот човек го минува седејќи во канцеларија или дома на кауч, а 41 отсто „дружејќи“ се со модерната технологија.
сите 7 | | | веќе видена

Софија Вергара и нејзиниот сопруг Џо Мањаниело, објавија заедничка фотографија, прва по шест недели на отсуство од јавноста на актерот поради здравствени проблеми. Убави, насмеани и среќни, двојката потврди дека здравствената состојба на актерот се подобрува. Да потсетиме, Џо кон средината на април заврши во болница поради воспаление на слепото црево, поради што мораше да ги откаже снимањета на серијата „Six“. Двојката уживаше во шампањско и разни солени закусни, па се чини дека Џо навистина е подобро. – Џо е одлично. Тој имаше мали проблеми, но сега е се во ред, кратко кометираше Софија за здравствената состојба на нејзиниот четири години помлад сопруг, додека во родната Колумбија снима реклама за една марка пиво. Се шпекулира дека здравствени проблеми на актерот се поврзани со алкохолот, со оглед на тоа, дека не е тајна оти тој 13 години се бореше со таа зависност.
сите 2 | | | веќе видена

Ирската пејачка Шинед О’Конор синоќа беше пронајдена неповредена во едно предградие на американскиот град Чикаго, откако неколку часа претходно полицијата ја прогласи за исчезната. Полицијата соопшти дека 49-годишната Шинед, која неодамна се закани дека ќе се самоубие, вчера претпладне по локално време го напуштила својот дом и заминала да се вози со велосипед, по што и бил загубен секаков траг. Американските медиуми јавија дека откако по неколку часа Шинед не се вратил во домот, некој од нејзините блиски и се обратил на полицијата, информирајќи ја дека пејачката „исчезнала“. О’Конор неодамна на својот профил на Фејсбук објави дека минатата година се обидела да се самоубие со земање голем количество таблети.
сите 16 | | | веќе видена

Актерот Хенри Кавил, кој се прослави со улогата на „Супермен“, неодамна се пофали дека е вљубен во неговата девојка, студентката Тара Кинг, која е 14 години помлада од него. Но, како што јавуваат британските таблоиди, љубовта очигледно не била толку многу голема, бидејќи Хенри веќе ја оставил девојката со целосно скршено срце. – Не се повеќе заедно, но Хенри нема ништо против тоа да остнат пријатели. Дури тој ја поканил на неговата роденденска забава по раскинувањето, на која таа дојде, но врската дефинитивно е готова, откри добро упатен извор. Наводно на убавата студентка и е многу тешко поради прекинувањето со Хенри, кого го нарекуваше „љубовта на нејзиниот живот“. Двојката се запозна во ноќниот клуб „Махики“ во Лондон кон крајот на минатата година, а Хенри често за неа зборуваше во суперлативи во интервјуата. – Кога првпат ја запознав мојата девојка, бев само многу уплашен, затоа што сакав да ја импресионирам. Си помислив дека не смеам да зафрканам, своите карти морам да ги одиграм како што треба, откри ...
сите 4 | | | веќе видена

Седум претставници на винариите од Македонија денеска добија дипломи за трет степен на познавање на вино, а 48 за втор степен, како потврда за стекнатите исклучителни знаења во областа на интернационалниот вински пазар, кои ќе ги користат во унапредување на извозот на македонското вино. Дипломите им се доделени за успешно завршената интернационална програма „Wine and Spirits Education Trust London” – WSET, која претствува меѓународна призната едукација за вино. – Доделувањето на дипломите е доказ дека се повеќе луѓе кои работат активно на извозот на вино се стекнуваат со сертифицирани познавања за начинот како можат да го презентираат македонското вино пред заинтересираните купувачи, изјави Ѓорѓи Петрушев, извршен директор на здружението „Вина од Македонија“, нагласувајќи дека едукацијата на македонските винари е поддржана од Холандската агенција ЦБИ. Тој посочи дека иницијативата за сертифицирање на познавањето на виното почна пред три години како резултат на потребата и иницијативата на луѓето од извозните ...
сите 4 | | | веќе видена

Дел од корисниците од Ново Маало утре од 8 часот ќе останат без вода за пиење. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во водоснабдувањето е отстранување дефект на затварач со пречник од 200 милиметри на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ бб, кај „Веро Џамбо“. Корисниците ќе бидат без вода за пиење се додека екипите на ЈП „Водовод и канализација“ не ги завршат на работите.
сите 61 | | | веќе видена

Винарската визба „Тиквеш“ ја закоружи инвестицијата во најсовремена технологија за преработка, одлежување и полнење на виното, поддржана од ИПАРД. Вкупните вложувањата на „Тиквеш“ надминуваат 78 милиони денари, од кои преку европските фондови се обезбедени околу 30 милиони денари. Како што беше речено денеска на прес-конференција во винарската визба „Тиквеш“, ова е прва инвестиција на винарија со ИПАРД средства. – Ова е највисока индивидуална инвестиција исплатена во овој програмски период, се надевам дека во следниот програмски период кој треба да започне во есен ќе имаме и поголеми инвестиции. Се работи за модернизација на технолошкиот процес како и за опрема за мониторинг на квалитетот на виното. Исплатени се триесет милиони денари што претставува најголема инвестиција исплатена од ИПАРД програмата, изјави директорката на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, Билјана Вуковиќ. Таа појасни дека е ова прва винарија која користи средства од оваа програма, а има и други кои ...
сите 15 | | | веќе видена

По минатонеделните 50, општина Кисела Вода денес додели уште 50 нови решенија за легализирани дивоградби. Со тоа, бројот на решени предмети се искачи на 4732, или една третина од пристигнатите 13849 барања за легализација. Бројот на поднесени барања без геодетски елаборат, во овој момент, изнесува 4150. Исто така, изготвени се уште 238 урбанистички согласности, од кои, за 186 се чека уплата на надоместокот, за постапката за изготвување на Решенијата за легализација на објектите да може да се продолжи. Општина Кисела Вода ги повикува сите граѓани кои ја немаат докомплетирано документацијата што поскоро да ја достават до административните служби. Крајниот рок за комплетирање на документацијата, за новодонесените барања кои пристигнаа во продолжениот рок даден од Владата на Република Македонија истекува до крајот на 2017 година, а за граѓаните кои претходно имаат поднесено барање, до 31.12.2016 година.
сите 6 | | | веќе видена

Зголемување на трговската размена и заеднички вложувања со турски компании во повеќе сектори во Македонија, очекува Сојузот на стопански комори по денешниот бизнис форум со стопанственици од Конфедерацијата на млади бизнисмени од Турција, која престојува во посета на Македонија. Како што соопшти ССК, анализирани се можности за соработка во секторите: транспорт, градежништво, инженеринг, туризам, агро-бизнис, услуги, ИКТ и образование. – Нашите постојани заложби се зголемување на трговската размена со Република Турција. Сметаме дека бизнис средбите ќе резултираат со поголем извоз на македонските компании на турскиот пазар, но исто така отпочнати се и преговори за заеднички вложувања и инвестиции од турски компании во Македонија и тоа во туризам, агро секторот, прехрамбената индустрија како и текстилната индустрија, изјави Митко Алексов, извршен директор на ССК. Трговската размена меѓу Македонија и Турција минатата година изнесувала 355 милиони евра што претставува раст од 5,64 проценти во споредба со 2014 ...
сите 60 | | | веќе видена

Потребно е: 8 домати 400 гр мелено месо 150 гр ориз 2 моркови 2 главици кромид 5-6 чешниња лук сол и бибер мелен црвен пипер (за сос): 1 лажица брашно 200 мл доматен сос 200 мл вода Подготовка: – Доматите измијте ги, засечете ги од горе и со лажиче издлабете ги внимателно. Содржината ситно исечкајте ја. – Во тавче за пржење, ставете малку масло да се загрее. На загреаното масло, ставете ги ситно сечканиот кромид, пасираниот лук и ренданите моркови да се пропржат и омекнат. – Ставете го оризот, измешајте за да се спои со маслото и да стане проѕирен. – Потоа, ставете го меленото месо и динстајте ја целата смеса додека да испарат сите течности во тавчето. Зачинете со сол, бибер, мелен црвен пипер и измешајте убаво. – Кога месото ќе биде меко, оставете ја малку да се олади целата смеса и со неа наполнете ги сите домати. – Секој наполнет домат поклопете го со соодветното капаче од доматот кој го засековте. Наредете ги во тавче за печење. – Во истото тавче загрејте малку масло. Ставете 1 лажица брашно, пропржете ...
сите 57 | | | веќе видена

Според италијанските медиуми Лацио покажал интерес за македонскиот одбранбен репрезентативец Стефан Ристовски. Да потсетиме, дресот на „небесно-сините“ во периодот од 2004-2009 год. го носеше Горан Пандев (159 натпревари/48 голови). 24-годишниот десен бек моментно ги брани боите на хрватската екипа Риека во чиј дрес сезонава придонесе да го освои второто место на конечната табела (зад шампионот Динамо Загреб) со 32 одиграни мечеви. Македонскиот фудбалер веќе има искуство од Италија каде веќе настапуваше за екипите на Латина, Парма, Бари, Фросиноне и Кротоне. Неговата вредност изнесува 2 милиони евра додека понудата на Лацио изнесува 1,5 милион евра, а воедно за услугите на Ристовски во трка се уште Ајакс и Волфсбург. Да потсетиме, Ристовски би бил второто засиување за Лацио од Риека, претходно се официјализираше трансферот на голманот Варгиќ.
сите 5 | | | веќе видена

Досега се исплатени осум милиони евра од првиот програмски период од ИПАРД програмата, склучени се преку 800, исплатени се 570 договори. Околу 4.5 милиони во моментов се во договори, а до крајот на програмскиот период се очекува склучување на уште 400 договори. Ова денеска го соопшти во Кавадарци директорката на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, Билјана Вуковиќ. – Генерално во вториот програмски период од ИПАРД програмата се предвидени 80 милиони евра, како и во првиот програмски период. Флексибилни се износите по мерки, односно можат да се прераспределуваат и да се бара од Европската комисија да се префрлат од една во друга мерка, таму каде што имаме повеќе интерес тоа го правиме и сега во случајов, меѓутоа се однесува на механизацијата.За жал мерката 103 која е наменета за преработувачите не ги искористи средствата до максимум кои беа наменети за мерката, а тоа е мерка со најголем потенцијал, зашто тука се преработувачите на овошје и зеленчук како и млеко и ...
сите 18 | | | веќе видена

Тренерот на Металург, Лино Червар е изборот на комисијата за избор на селектор на македонската ракометна репрезентација на Македонија. Тричлената комисија во состав Милчо Чакарески, Гино Стрезовски и Славе Атанасовски на денешниот состанок едногласно го избра хрватскиот стручњак за предлог до Управниот одбор тој официјално да биде новиот македонски селектор. Кандидатури до РФМ, покрај Червар поднеле и Македонецот Владимир Глигоров, Швеѓанецот Роберт Хедин, Србинот Александар Брковиќ и Шпанецот Жорди Луељес. Селекторското место во репрезентацијата остана празно по отпуштањето на Ивица Обрван по неуспешните квалификации за Олимписките игри во Рио.
сите 94 | | | веќе видена

next