Во рамки на хотелскиот комплекс Свети Стефан – Милочер на 17 јуни ќе биде отворен јапонскиот ресторан „Нобу“ во делот на угостителскиот објект „Кралска столица“, а ќе го отворат сопственикот Нобујуки Мачухиса и легендарниот американски актер Робет де Ниро, кој е косопственик, објавија црногорските медиуми. Отворањето на познатиот ресторан го најави Јанис Маркогијанис, претставник на компанијата „Адријатик пропертиз“, која е закупец на овој хотелски комплекс. Маркогијанис во интервју за „Дневни новини“ изјави дека во тек е втората фаза на овој развоен проект, а во изградбата на новиот хотелски комплекс на Кралската плажа и останатите содржини ќе бидат вложени повеќе од 100 милиони евра во следните три години. Закупецот на Свети Стефан, Милочер и Кралската плажа ќе гради луксузен комплекс со пет ѕвездички, кој ќе има 60 хотелски соби и 66 апаратмани, внатрешни и базени на терасите, спа центар, библиотека, фитнес центар и бистро кафетерија.
сите 6 | | | веќе видена

Општина Центар ја заврши реконструкцијата на улицата „Ѓорѓи Скрижевски“ на Водно во должина од 391 метар. – Широчината на улицата на почетокот е четири метри, а кон крајот се зголемува и до седум метри. Надлежните го истругаа и отстранија постоечкиот, оштетен асфалт и поставија целосно нов квалитетен асфалт. Се сменија шахтите и се изврши нивелирање на сливниците, соопштија од општината. „Ѓорѓи Скрижевски“ е една од 10-те улици на Водно кои се опфатени во актуелната акција „Нова пролет, нова офанзива!“ на општина Центар. Оваа недела започнува реконструкцијата на улицата „Партениј Зографски“.
сите 6 | | | веќе видена

Две винарии не ги подмириле своите долгови кон лозарите, а законскиот рок кој го имаа винарските визби за да го исплатат грозјето откупено минатата година е завршен изјави за ТВ Нова Директорот на државниот инспекторат за земјоделство, Цветан Трипуновски. -Согласно законските надлежности на инспекторатот за земјоделство, по истекот на рокот од 30-ти април, за исплата на винското грозје реколта 2015, направивме контрола на секоја винарска визба, по што беше констатирно дека само две винарски визби го немаат во целост исплатено винското грозје, останатите го имаат целосно исплатено. Од тоа произлегува дека 92, 4 проценти е исплатено винското грозје на лозарите, изјави Трипуновски. Освен парична казна, оние две винарски визби кои не го исплатиле целосно грозјето, ќе бидат избришани од регистарот.
сите 24 | | | веќе видена

Без вода утре и задутре од 9:00 часот до завршување на работите ќе бидат корисниците од село Визбегово, во општина Бутел. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради чистење и хлорирање на левата комора на резервоар во село Визбегово.
сите 95 | | | веќе видена

Во финалето на фудбалскиот Куп на Македонија вечерва на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје ќе се сретнат бранителот на трофејот Работнички и Шкендија. За Работнички ова ќе биде седмо финале и атак на петтата титула, трета во низа, додека Шкендија во своето трето финале го бара првиот трофеј. Претседателот на Шкендија, Абдулменаф Беџети вели дека клубот од Тетово има големи очекувања и надеж дека за прв пат во 37-годишната историја на клубот ќе биде освоена престижната титула. – Шкендија е среќна што постигна една од двете поставени цели, да игра во финалето на Купот на Македонија, со определба и надеж да се освои истото за прв пат во нејзината 37 годишна историја. Убедени сме дека финалето против Работнички ќе биде еден спектакл, играме со тим кој го почитуваме и кој е големо име во македонскиот фудбал. Се надеваме дека двата тима ќе покажат убава и допадлива игра на задоволство на публиката. Нашите навивачи се големи ентузијасти пред овој натпреар, живеат за клубот и за ова финале, а ние веруваме ...
сите 148 | | | веќе видена

Во 2015 година за 0,4 проценти бил зголемен бројот на филмски проекции во кината низ Македонија споредено со 2014 година, објави денеска Државниот завод за статистика. Бројот на посетители на кината, пак, минатата година во однос на предминатата бил поголем за 27,7 проценти. Според податоците на ДЗС, во Македонија има 14 кина со вкупно 7.067 седишта и 125 вработени. Од нив, четири се во Скопје – две во Центар и две во Карпош. Како што соопшти ДЗС, во 2015 биле прикажани 973 филмови: 87 домашни, 829 странски и 57 копродукции, а кинопретстави имало вкупно 14.849. Посетители во сите 14 кина имало вкупно 529.616, од кои 502.988 посетиле странски филмови. Најголем број посетители (362.039) имало во кината во општина Карпош, а 101.103 во кината во Центар. По скопските кина, со најголем број посетители следува киното во Битола (55.391), а најмал број посетители минатата година имале кината во Гевгелија (128) и Штип (171).
сите 81 | | | веќе видена

АД „Електрани на Македонија“ почна постапки за јавна набавка на нова рударска механизација за потребите на јагленокопите во РЕК Битола. Како што соопштија од компанијата, станува збор за современа опрема која ќе биде насочена кон целосно отворање на капацитетите на новиот рудник Подинска јагленова серија во Суводол, како и за континуирана и самостојна работа на постојните површински рудници Суводол и Брод Гнеотино. Финансиската рамка на овој проект е 64,5 милиони евра, од кои дел се сопствено учество на АД ЕЛЕМ, додека дел се заем од германската Дојче Банка. Во набавката е вклучена најразновидна рударска опрема која ќе овозможи на РЕК Битола ископ на јаглен и јаловина, како и непречена и ефикасна работа во следните 15 до 20 години. Новата рударска опрема што се набавува врз основа на изработената технолошко – економска анализа се однесува на ископ на јаглен и јаловина во континуиран режим, а е предвидена и набавка на механизација за ископ и транспорт која ќе се користи за дисконтинуиран дотур на јаглен. ...
сите 17 | | | веќе видена

При вонреден инспекциски надзор од Државниот инспекторат за земјоделство фатени се 28 лица како вршат рекреативен риболов на клен и крап во близина на вливот на Беличка река во река Треска и кај рекреативната зона „Акумулација Козјак” во време на забрана за лов. Притоа одземени се и девет рибарски мрежи со вкупна должина од повеќе од 500 метри. Како што соопшти Државниот инспекторат за земјоделство, вонреден инспекциски надзор е извршен на 13 и 14 мај годинава на риболовниот ревир „Треска 2”, на потег околу вливот на Беличка река во река Треска и рекреативната зона „Акумулација Козјак” по целокупната брегова линија. Во акцијата е одземен риболовен алат, мрежи и риби, кои со потврда за привремено одземени предмети се на чување во ЈПУЗПП „ЈАСЕН”. Државниот инспекторат за земјоделство, исто така, ги информира сите риболовци во Македонија дека е неопходно да го почитуваат Законот за рибарство и аквакултура и неговите подзаконски акти, како и да се придржуваат на забраните за риболов поради мрестот на рибите.
сите 7 | | | веќе видена

Сите проекти, патишта, инфраструктура… Се ова не може да се оствари доколку немате Влада. -Во моментов оваа би ја нарекол хибридна влада, бидејќи министрите од опозицијата се во Владата, кои не потпишуваат документи, не се појавуваат на владини седници, а тоа не е функционирање на еден министер, вели министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски во „Кворум“ на РСМ. Говорејќи за актуелната политичка ситуација вели дека има деструкција, вандализам на улиците, омраза меѓу граѓаните и дека тоа е наметнато и затоа верува дека мора да има избори и да се стави крај. Мисајловски очекува 5 јуни да покаже дека граѓаните како што вели едвај чекале да запре сценариото на СДСМ и дека веруваат во ВМРО-ДПМНЕ и оти ги подржуваат позитивните политики. -Доста е безредие, омраза и наметнати сценарија, нагласува Мисајловски. Граѓаните, потенцира тој мора да кажат што сакаат и како сакаат да живеат. Наскоро според најавите ВМРО-ДПМНЕ ќе ја претстави и новата изборна програма. Целото гостување на следниот линк:
сите 9 | | | веќе видена

Во Германија во првото тримесечје во 2016 година биле непополнети речиси милион работни места, при што се уште владее голема побарувачка за квалификувана работна сила, јавува Институтот за истражување на пазарот на трудот (IAB). – Во првото тримесечје во 2016 година во Германија 974.000 работни места биле непополнети, што е 26.000 повеќе од истиот период лани, соопшти IAB.
сите 112 | | | веќе видена

Царинската управа на Македонија денеска промовираше кампања „Не за нелегални алкохолни пијалоци“ со цел да ја зголеми свесноста за потенцијалниот ризик од консумирање нелегален алкохол. Контролите на акцизните добра, како што појасни директорката на Царината Наташа Радевска Крстевска, покажале дека нелегалната продажба на алкохол е присутна и оти се откриени неправилности кај повеќе од 20 проценти од контролираните субјекти. – Нелегалната ракија која се продава воопшто не е проверена од здравствен аспект, во повеќето случаи е откриено дека во амбалажа на реномирани производители во угостителски објекти се става и служи друга, нестандардизирана ракија, а јавноста воопшто не е свесна за последиците по здравјето од консумирање здравствено неиспитани алкохолни пијалоци, рече на прес-конференција Радевска-Крстевска. Најголемиот дел од нелегалниот алкохол е од домашно производство, а мал дел од увоз. При 500 контроли на акцизни добра од мај лани досега се откриени 102 прекршоци и се запленети над 4.000 литри ...
сите 32 | | | веќе видена

Град Скопје го продолжи рокот до 1 јуни за пријавување на Јавниот конкурс за избор на најеколошка компанија, за најголем придонес во заштитата на животната средина, за најубаво уреден двор на куќа, зграда и на институција/стопански објект и за најубав состав и цртеж на тема екологија за учениците од основните и од средните училишта. Одложувањето, како што инфомрираат, е поради неповолните временски услови во текот на овој период. Според условите на конкурсот, Градот Скопје ќе избира најеколошка компанија со успешна примена на ISO 14001 и придонес кон зачувување на животната средина, правни и физички лица кои со својата активност и залагање сториле најмногу за зачувување и унапредување на животната средина во Скопје, за заштита на медиумите и областа на животната средина, за намалување на користењето необновливи видови енергија и слично, најубаво уреден двор за индивидуално домување, колективно домување и институција, фирма или стопански објект, најубав состав на тема екологија за ученици од основните и од ...
сите 10 | | | веќе видена

Користењето на Фејсбук за бегство од сопствените проблеми и следење на другите луѓе на таа социјална мрежа, може да предизвика депресија, покажуваат најновите истражувања. Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), над 350 милиони луѓе на светот страдаат од депресија, а бројни студии покажаа дека користењето на социјалните мрежи во голема мерка има влијание врз психичкото здравје на луѓето. Фејсбукот, што стана фениомен во последните десет години, има 1,39 милијарди активни корисници во текот на месецот. Норвешки научници утврдија дека користењето на Фејсбукот за да се заборават сопствените проблеми, може да предизвика делумна зависност. Тие, исто така, наведуваат дека постојаното следење на она што другите го работат на Фејсбук, може да доведе до чувство на љубомора и депресија.
сите 2 | | | веќе видена

Бензините од ноќеска на полноќ се поевтинуваат за половина денар, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство остануват непроменети. Согласно најновата одлука на Регулаторната комисија, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава по цена од 62 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 по цена од 64 ден/лит. Цената на дизелот останува иста и ќе изнесува 47 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство ќе биде 35,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот се зголемува за 0,929 ден/кг и отсега тој ќе се продава по цена од 19,464 ден/кг. Новите цени се во согласност со повисоката просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-дневен период, како и понискиот курс на денарот во однос на доларот.
сите 52 | | | веќе видена

Доделувањето на концесиите што дополнително е одложено поради актуелната политичка ситуација, битно ќе се одрази врз рударскиот сектор, соопшти денеска Македонската асоцијација на рударството (МАР). Според МАР, индустријата во овој сегмент веќе бележи негативни резултати. Производството е намалено, посебно кај металите, а тоа е главно последица од затворањето на рудниците „Тораница“ и „Злетово“. Како што истакнаа претседателот и потпретседателот на МАР, Николајчо Николов и Шефки Алити, на прес-конференција во Стопанската комора, дополнителни проблеми на секторот му создаваат и недостигот од стручен кадар, високите провизии и камати на банките, како и скапата струја, посебно за каменоломите. – И во вакви политички услови, државните органи треба да функционираат за да нема застој во стопанството, истакна Николов и додаде дека ако се реализираат најавените сценарија за ембарго на извозот од Македонија, тогаш рударството сигурно ќе има проблем. Николов посочи дека Македонија од деведесеттите години наваму се ...
сите 31 | | | веќе видена

Пет филмови од кинеската кинематографија ќе бидат прикажани во рамки на „Ревијата на кинески филмови“, што од денеска до 20 мај ќе се одржува во Кинотека на Македонија. Според програмата, вечер со почеток од 20 часот е проекцијата на играниот филм „Нарушувајќи ја тишината“ од 2000 година, во режија на Џоу Сан. Ова е драма за една мајка која ќе направи се да му овозможи добар живот на нејзиниот син кој има проблеми со слухот. На отворањето ќе се обрати кинескиот директор на Институтот „Конфуциј“, проф. д-р Денг Шиџонг. Играниот филм „Двајца стануваат еден“ од 2006 година, во режија на Винг-чеонг Лоу ќе се прикаже во вторник, во 20 часот. Станува збор за моќна одисеја на една жена која се бори со рак на дојка. В среда од 18 часот ќе биде прикажана акционата комедија „Мал голем војник“ од 2010 година, во режија на Шенг Динг. Филмот е по сценарио на Џеки Чен, кој се појавува и во главната улога. В четврток од 18 часот ќе биде прикажана акционата комедија „Мој личен мечувалец“ од 2011 година, во режија на Џјинг ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Свети Николе и во Ресен е објавен оглас за закуп на мали државни земјоделски парцели. Површините се нудат наменски. За изградба на откупно дистрибутивен центар и за оранжерија за градинарски култури или за овошен саден материјал. Вкупно на огласот се понудени скоро еден и пол хектар државно земјиште во Свети Николе и во Ресен. Право на учество имаат правни и физички лица, а критериумите за избор се одалеченост на местото на живеење од земјоделското земјиште, понудена годишна закупнина и правниот статус на понудувачот. На површината во Ресен, треба да се изгради откупно-дистрибутивен центар со минимална инвестиција од 200.000 евра, и со рок на изградба за 4 години. Во Свети Николе пак, се нуди државно земјоделско земјиште за изградба на оранжерија за производство на градинарски култури и на овошен саден материјал. Минимална инвестиција е 800.000 евра, а рокот за изградба на оранжеријата е 4 години. Понудите се поднесуваат 30 дена од објавувањето на огласот.
сите 40 | | | веќе видена

Краткиот анимиран филм „Човекот кој не сакаше да умре” на Гоце Цветановски доби награда „Златно магаренце“ за најдобар анимиран филм на петтиот Меѓународен фестивал за кратки филмови во Прокупље, Србија. Филмот е во продукција на ФХ3Х. Главната улога ја толкува Висар Вишка, а музиката ја компонираше Бил Гулд, басист на познатата американска рок-метал група Фејт Но Мор.
сите 11 | | | веќе видена

Кошаркарот на ЦСКА Москва, Нандо Де Коло е прогласен за МВП (најкорисен играч) на завршниот „фајнал фор“ турнир што синоќа заврши во Берлин, Германија. Де Коло синоќа со 22 поени беше најефикасниот играч во победата над Фенербахче, а два дена претходно постигна 30 поени во полуфиналето против Локомотив. Французинот МВП наградата ја доби и за регуларниот дел од Евролигата.
сите 54 | | | веќе видена

Документарниот филм „Вања, со маки сум се родила“ посветен на доајенот на македонската народна песна Вања Лазарова е дел од Меѓународниот филмски фестивал „Идоли“, кој од 9 до 19 мај се одржува во Софија во рамки на Деновите на наследството – Софија 2016. Филмот е надвор од официјалната програма на фестивалот, а е претставуван од Културно-инфомативниот центар на Република Македонија во Софија. Документарецот за Вања Лазарова е снимен по сценарио и во режија на Синиша Ефтимов, а реализацијата е на продуцентската куќа „Медиа броадкастинг“ и Агенцијата за филм на Македонија. Премиерно беше прикажан минатата година во Кинотеката на Македонија. Организаторот на „Идоли“ во програмата за фестивалот наведува дека филмот е посветен на легендарната Вања Лазарова, исполнителка на македонска народна музика. – Во својата долга музичка кариера имала многубројни концерти низ светот. Таа е прва македонска пејачка која снимила записи за најголемите издавачки куќи Полиграм и Филипс, пишува во каталогот на Меѓународниот ...
сите 12 | | | веќе видена

next