Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска на прес-конференција го претстави новиот селектор Лино Червар. Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов информира дека со Червар е потпишан четиригодишен договор. – За мене големо задоволство е за селектор да имаме човек со светска и олимписка титула. Со Червар ќе работиме на долги патеки, минимум четири години и од него очекуваме и координација на другите репрезентации, а не само на сениорската, рече Мукаетов Хрватскиот стратег рече дека доаѓа кога македонската репрезентација се наоѓа во лошо време со неисполнет олимписки сон. – Сакам дури сега, кога е најтешко, заедно со РФМ, играчите и соработниците, да помогнам да се продолжи македонската ракометна приказна и на следните големи натпреварувања кои се пред нас, како Светското првенство 2017 во Франција и Европското првенство 2018 во Хрватска. Паралелно со тие цели, мораме заеднички да работиме на натамошно развивање на македонскиот ракомет. Да водиш репрезентација на една држава е голема чест и одговорност, ...
сите 43 | | | веќе видена

Заклучно со денеска, вкупно 62 говеда се заболени од „јазлеста кожа“, а афектирани или сомнителни се 829, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Досега се заклани и нештетно уништени 362 грла, а се утврдени 53 жаришта во 14 општини, Демир Капија, Штип, Радовиш, Делчево, Босилово, Василево, Дојран, Ново Село, Валандово, Пехчево, Берово, Виница, Гевгелија и Македонска Каменица. – Бројот на заболени и афектирани животни е 0,3 отсто од вкупната популација говеда во земјава што е многу помалку во споредба со соседните земји (Бугарија и Грција) каде бројката достигнува до 7,5 илјади, информира АХВ. Според Агенцијата, навреме се преземаат сите мерки за заштита и за спречување на ширењето на болеста. Наскоро треба да пристигнат вакцините. – До тогаш апелираме сточарите да се придржуваат до препораките за заштита на животните и фармите зашто само со соодветно и навремено преземени превентивни и мерки за заштита може да очекуваме дека бројот на заболени грла нема рапидно да се зголемува, наведува АХВ.
сите 61 | | | веќе видена

Претстојното лето во Македонија ќе биде потопло, а врнежите нема да отстапуваат од многугодишниот просек, предвидуваат од УХМР според прогностичките материјали кои ги преземаат од Европскиот центар за среднорочна прогноза на времето (ECMWF) во Рединг и Виртуелниот центар за климатски промени за Југоисточна Европа (SEEVCCC). Сезонскиот изглед на времето во Македонија за период јуни, јули, август 2016 покажува дека температурите на воздухот ќе бидат малку повисоки од просечните, но тоа надминување нема да биде повеќе од 1-2˚С. Количината на врнежи ова лето се очекува да биде во рамките на просекот, со можност на посушен источен дел и поголема веројатност на позитивно надминување во останатиот дел од Републиката. Во август и температурата на воздухот и врнежите ќе бидат во рамките на просекот. За Скопје просечна многугодишна температурата за овој месец изнесува 23,9˚С, а просечна многугодишна количина на врнежи 34,4 мм. Од УХМР информираат дека постои веројатност во летната сезона да се јават периоди со ...
сите 28 | | | веќе видена

Во ТИРЗ Бунарџик денеска беше поставен камен темелникот на новите производствени погони за автобуси на белгиската компанија Ван Хол со кои двојно ќе се зголеми капацитетот. Инвестицијата во вредност од 17 милиони евра ќе се спроведува во три фази. Во првата фаза, како што кажа потпретседателот на компанијата Филип Ванхол во септември годинава ќе се заврши магацинот. Во втората фаза во април 2017 година е предвидено отворање на четири нови производствени линии со кои двојно ќе се зголеми капацитетот за производство на автобуси, а во третата фаза во август 2017 година ќе биде изградена дополнителна комора за фарбање автобуси. Во новиот капацитет се предвидени 450 директни и околу 100 индиректни вработувања. – Поставувањето на камен темелникот на вториот производствен погон на компанијата Ван Хол во Македонија е уште еден доказ дека економските политики на Владата за привлекување странски инвестиции даваат резултати и компаниите ја препознаваат земјава како одлична бизнис дестинација, рече вицепремиерот за ...
сите 135 | | | веќе видена

Селекторот на А репрезентацијата на Македонија, Игор Ангеловски го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета на престојните контролни натпревари против Азербејџан во австриски Швадорф на 29. мај и против Иран на националната арена „Филип Втори“ во Скопје на 2. јуни. Голмани: Столе Димитриевски (Гранада, Шпанија), Игор Алексовски (Македонија ЃП) Одбрана: Леонард Жута (Ријека, Хрватска), Кире Ристески (Вашаш, Унгарија), Стефан Ристовски (Ријека, Хрватска), Ванче Шиков (Австрија В., Австрија), Дарко Велковски (Вардар), Ѓоко Зајков (Шарлероа, Белгија), Егзон Бејтулаи (Шкендија) Среден ред : Дејан Пешевски (Подбрезова, Словачка), Енис Барди (Ујпешт, Унгарија), Бобан Николов (Вардар), Бојан Најденов (Работнички), Марјан Радески (Шкендија), Давид Бабунски (Црвена Звезда, Србија), Никола Ѓорѓев (Грасхоперс, Швајцарија), Ферхан Хасани (Шкендија) Напад: Горан Пандев (Џенова, Италија), Иван Тричковски (АЕК, Кипар), Александар Трајковски (Палермо, Италија), Илија Несторовски (Интер З., Хрватска). Собирот на А ...
сите 38 | | | веќе видена

Вторник, 24 мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“ е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.
| | веќе видена

Екипата на Хал и покрај поразот од 2:0 на домашен терен синоќа во реванш од Дерби Каунти успеа да се пласира во баражот за пласман во Премиер лигата откако на првиот натпревар на гости победи со 3:0. Во вкупниот резултат е 3:2 за Хал. На реваншот гостите поведоа со голот на Џони Расел во 7.минута, а Дерби поведе со 2:0 по автоголот на Ендрју Робертсон во 36.минута. До крајот на дуелот немаше голови и Хал обезбеди бараж. Натпреварот за пласман во Премиер лигата меѓу Хал и Шефилд Венсдеј ќе се игра на 28 мај на „Вембли“ во Лондон.
сите 6 | | | веќе видена

Добитниците на највредните награди од четвртото и петтото коло на наградната игра на ЕВН Македонија „Награди за штедлив дом“ ги подигнаа ваучерите во вредност од 100.000 и 30.000 денари. Гоце и Зорка Тупановски од Битола се добитници на вредносен ваучер од 100.000 денари за купување енергетски ефикасни апарати за домаќинство. – Веднаш направивме план како ќе ги распоредиме средствата. Телевизор за едната ќерка, фрижидер за другата. Нам она што ќе ни остане. Пресреќни сме и презадоволни од ова големо изненадување, ниту се надевавме, ниту знаевме дека може да добиеме нешто, рече Зорка. Штипјаните, Роберт и Емилија Христови и нивните две деца Методи и Бојан го подигнаа ваучерот од 30.000 денари од петтото коло од наградната игра на ЕВН Македонија „Награди за штедлив дом“. – За нас е одлично што добивме ваучер, а не финансиски средства, бидејќи одново ќе ги потрошевме на нешто друго. Вака сум сигурен дека дома конечно ќе имаме клима уред, изјави Роберт. Од ЕВН Македонија информираат дека вредносните ваучери од ...
сите 12 | | | веќе видена

Дваесетгодишна девојка од Кочани е пренесена на Одделение за токсикологија во Клиничкиот центар Скопје откако испила поголема количина лекови. Во Јавната здравствена установа Кочани вчера околу 22:10 часот со возило на итна медицинска помош во неконтактибилна состојба била донесена Д.П. (20) од Кочани, која била затруена со лекови. По укажаната лекарска помош и поради сериозноста на состојбата во која се наоѓала била препратена на Одделението за токсикологија во КЦ-Скопје за понатамошно лекување.
сите 17 | | | веќе видена

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ ја доби престижната акредитација на Joint Commission International (JCI). Главниот извршен директор на болницата, Јордан Камчев денеска на прес-конференција рече дека JCI е најпрестижната организација за акредитирање на здравствени установи според светски стандарди за квалитет и безбедност на пациентите. – Со ова Клиничката болница „Аџибадем Систина“ е прва JCI акредитирана болница во Македонија и во целиот регион. Процесот на имплементација на JCI стандардите траеше две години. Стандардите предвидуваат насока за менаџирање на сите болчнички процеси со што се добива висока професионална услуга, предвидување на сите ризици и информираност на пациентите во процесот на лекувањето, додаде Камчев. Joint Commission International е најпрестижна болничка акредитација во целиот свет, поради строгите стандарди кои се фокусирани на области кои директно влијаат на грижата и лекувањето на пациентот. Програмата за акредитација JCI го опфаќа целиот процес од влегување на пациентот во ...
сите 16 | | | веќе видена

На дневен ред на 101 седница на Собранието, што спикерот Трајко Вељаноски ја свика по денешната одлука на Уставниот суд, е изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, со која се бришат членовите каде се предвидува одржување на предвремени парламентарни избори на 5 јуни. Нов датум за избори не се предвидува. Предлог законот за изменување на Изборниот законик е поднесен од координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џаферии и тој не содржи нов датум за одржување на предвремените парламентарни избори. Во предложениот текст се наведува дека со предложените решенија во Изборниот законик нема да се предвиди точниот датум на одржување на предвремени избори за пратеници. Засега ова е единствена точка на дневниот ред на седницата закажана за 16 часот. Претходно денеска Уставниот суд на седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија од 18 јануари 2016 година и Одлуката за изменување на Одлуката за ...
сите 338 | | | веќе видена

Третиот Балкански конгрес на анестезиолозите насловен „Анестезија во ортопедската хирургија и интензивно лекување“ почна денеска во Скопје, во организација на Здружението на анестезиолози на Република Македонија и Tурската асоцијација на анестезиолози-ARUD. На конгресот, кој ќе заврши на 21 мај, има 300 учесници од Македонија, Турција, балканските земји, Европа, Израел и Индија. Заменик-министерот за здравство Јовица Андовски во обраќањето пред присутните рече дека конгресот е можност за размена на искуства меѓу реномираните експерти од областа на анестезиологијата. – Министерството за здравство во континуитет е фокусирано на зајакнување на бројни медицински специјалности, меѓу кои и анестезиологијата, со цел постојана надградба и надополнување на специјалистичкиот кадар, како и поголема достапност на специјалистичките услуги до сите граѓани, истакна Андовски. Една од низата мерки во оваа насока, посочи, е и можноста за кофинансирање на специјализации за невработени и доктори кои не работат во јавни ...
сите 8 | | | веќе видена

Слабата економска моќ, предрасудите, стереотипите и семејните обврски се уште се најчестите причини поради кои во Македонија е многу мал бројот на жени претприемачи. Како што рече денеска на прес-конференција Тања Дејаноска од Сојузот на стопански комори (ССК), време е да се ослободиме од минатото и да влеземе во 21. век. – Само два отсто од жените во Македонија се на раководни позиции во големите компании, околу 32 проценти се жени во претприемништвото, а помалку од четири отсто се жени сопственици на бизнис, истакна Дејаноска. Жените на менаџерска позиција се главно присутни во финансискиот сектор, образованието, агробизнисот, текстилната индустрија, ИТ, медицината,… Според ССК, државните субвенции за жените претприемачи, што моментно изнесуваат околу 2.000 евра, треба да се зголемат. – Финансиската поддршка е многу мала за почнување сериозен бизнис. Иако на овој начин се прави обид за поттикнување на женското претприемништво, во однос на она што го издвојуваат земјите од регионот, субвенциите не се ...
сите 59 | | | веќе видена

Над 70 илјади евра изнесува штетата од демолирањето на Националната арена „Филип Втори Македонски“ по синоќешниот натпревар помеѓу фудбалските клубови „Шкендија“ и Работнички“, информира денеска д иректорот на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење на државата Цветко Грозданов. Во демолирањето што се случи од навивачи на „Шкендија“, откако тој фудбалски клуб го освои националниот куп, се уништени над 300 столчиња, огромен дел од тартанот, кој поради оштетувањето веќе не е во употреба, гардероба, тоалети, тавани, дел од инсталациите. Грозданов оцени дека синоќешното хулиганство е голема дамка во историјата на македонскиот фудбал и апелира до организаторот, Фудабалската федерација на Македонија (ФФМ), и до учесниците на натпреварите, да не се повторуваат вакви случувања, а од медиумите поддршка, за, како што рече, стопирање на хулиганството кај дел од навивачките групи со што се уништува државен имот. – До ФФМ доставивме официјална претставка ...
сите 35 | | | веќе видена

Бугарија наскоро може да се претвори главна транзитна земја за бегалците од Блискиот Исток, во нивниот обид да стигнат до државите од западна Европа, оценува германскиот весник „Билд“. Весникот се повикува на доверлив извештај за борба против илегалната миграција на криминалистичката полиција, федералната разузнавачка служба и федералната полиција на Германија. Во него се истакнува дека поради зголемениот бегалски прилив, бугарската Влада има намера да изгради повеќе прифатни центри близу до границите со Турција и Грција. – Поради мерките кои се воведени во Егејското Море, групите за превоз на бегалците се насочени на патот од Турција преку Бугарија кон западна Европа, се вели во извештајот. Според германските безбедносни органи, Бугарија засега покажува „политичка решителност да се спротистави на можната промена на рутите и незаконското превезување на бегалците“, но податоците за мигрантите сведочат за значителен недостиг на контрола при влез во земјата и зголемена активност на шверцерите со луѓе. Властите ...
сите 10 | | | веќе видена

Грција не е во најдобра состојба за да се фокусира на решавањето на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски во интервју за австриски „Дер Стандард“ – Не би рекол дека Грција е во најдобра состојба за да се фокусира на овој проблем, вели Попоски во интервјуто објавена вчера со наслов „Запрени масовните илегални преминувања на границата“. Запрашан дали Македонија има поддршка од ЕУ и од САД за надминување на овој проблем, шефот на македонската дипломатија наведува дека ЕУ не инсистирала ова билатерално прашање да се реши во текот на пристапните преговори, што вели било пракса за сите други процеси на проширување. – ЕУ не инсистира, како во сите други процеси на проширување, дека овие билатерални теми мора да се решат во преговорите за проширување. Сите земји-членки на ЕУ треба да се согласат дека треба да ги почнеме преговорите за проширување. Тоа би било позитивен стимул за двете страни. Но, сега сме оставени надвор и нема надеж. Ако во ситуацијата се повикаме на тоа да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје се случиле седум сообраќајни незгоди, од кои три се со последица материјална штета, a четири се со последица телесна повреда, во кои со полесни повреди се здобиле седум лица. Како што информира за МИА главниот инспектор Сашо Дамјановски од СВР – Скопје, во текот на изминатиот ден по спроведените контроли над учесниците во сообраќајот од страна на сообраќајната полиција, откриени и санкционирани се поголем број на прекршоци. Тројца возачи поминале на црвено светло на семафор, 18 возачи не ги почитувале ограничувањата на брзината на движење и седум возачи не го користеле сигурносниот појас или го користеле мобилниот телефон за време на управување на возилото. Затекнати се и 34 непрописно паркирани возила, пет лица го управувале возилото без да поседуваат возачка дозвола и 10 лица со необновена регистрација на возилото. Со помош на специјалното возило во текот на изминатиот ден отстранети се 54 возила. Во делот на превентивните активности денеска ќе се ...
сите 58 | | | веќе видена

Градот Базел и стадионот „Сент Јакоб Парк“ (капацитет 37.500) вечерва се домаќини на финалниот дуел меѓу Ливерпул и Севиља во Лига Европа. Победникот од овој натпревар покрај тоа што ќе го освои трофејот во ова натпреварување, ќе избори место следната сезона да игра во Лигата на шампионите. Двата тима тоа не успеаја да го направат преку националните првенства. Шпанската екипа Севиља ќе се обиде да стане првиот тим што третпат по ред ќе го освои овој пехар откако претходно победи во 2014 и 2015 година. Севиља има досега освоено четири европски трофеи во ова натпреварување, кое претходно се викаше Куп на УЕФА. Првите два ги освои во 2006 и 2007 година. Премиерлигашот Ливерпул трипати има победено во Купот на УЕФА (1973, 1976 и 2001 година). Во своето последно финале во Купот на УЕФА Ливерпул во 2001 година во Дортмунд ја победи шпанската екипа Алавес со 5:4. Двата тима на досегашните учества на финалните натпревари имаат постигнато само победи Ливерпул 3/3, а Севиља 4/4. Менаџерот на Ливерпул Јирген Клоп нема ...
сите 212 | | | веќе видена

Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и на Куманово денес од 18 часот ќе го одиграат првиот натпревар од финалето на плеј-офот од македонскиот кошаркарски шампионат. Финалната серија ќе се игра до три победи, а првиот дуел е во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Големите ривали и минатата година одлучуваа за трофејот кој веќе четири години по ред е кај клубот од Аеродром. За МЗТ Скопје ова ќе биде 11.финале, додека кумановци по трет пат ќе се обидат да стигнат до првиот наслов шампион на Македонија. Во минатогодишното фиале на Плеј офот МЗТ Скопје Аеродром ја доби серијата со максимални 3-0. Актуелниот шампион поради најдобриот скор во регуларната сезона и освоеното прво место на табелата во финалната серија ќе ја има предноста од домашниот терен во евентуалната мајсторка. И двете екипи во првенствените средби оваа сезона извојуваа по две победи.к
сите 245 | | | веќе видена

Значајни археолошки истражувања ќе работи Завод и музеј Струмица оваа година. Особено интересни ќе бидат наодите кои ќе ги дадат ископувањата на средновековната црква откриена во подножјето на Цареви кули, во почетокот на старито дел од денешна Струмица. Ова ќе бидат информации кои ќе ја потврдат тезата дека Струмица била не само административен, туку и духовен центар, вели директорот на институцијата Зоран Рујак. – За оваа средновековна црква знаевме од 2002 година. Не ни беше новост, но не изненадија нејзините димензии, габарит и содржина. Во 2015 година почнавме со исражување. Станува збор за еднокорабна црква што се наоѓа во близина на т.н. Јабанџиски гробишта до Ловен дом под самото подножје на Цареви кули. Најверојатно е дел од средновековната населба Цареви кули. Таа е интересна зошто може да ни даде одредени сознанија за некои историски списи кои ги имаме. Така во нив пишува за црквата Света Богородица Милостива која ја подигнало едно богато семејство – Тетрагонитите. Историските списи покажуваат ...
сите 4 | | | веќе видена

next