Х-Мен Апокалипса, најновиот проект на Брајан Сингер, на чии визуелни ефекти работеше и македонската компанија ФХ3Х во соработка со студиото МПЦ Техниколор од Лондон, од вечер ќе почне да се прикажува во Скопје. Кристијан Даниловски, ко-сопственик на ФХ3Х изјави дека Филмот франшиза за мутантите со супер моќи, содржи спектакуларни ефекти, на кои работеле буквално до пред четири недели. Проектот, посочува, го реализирале од 10 јули 2015 до 15 април 2016 година и на него работеле тим од 90 артисти, а вкупниот обем на работа е околу 20 минути. – Често зборуваме дека ефектите се во функција на динамиката на дејството во филмот, за да го зголемат доживувањето на гледачите и да им овозможат добра забава на фановите. Ова продолжение нема да разочара, особено што еден од централните ликови во претходните делови, Магнето, сега преминува во тимот на негативците, или дали е така? Останува да погледнеме заедно на 19 мај, изјави Даниловски. Како што информираат од ФХ3Х, следејќи го успехот на глобалниот хит X-Men: Days ...
сите 2 | | | веќе видена

Тимот на египетскиот авион кој учествува во потрагата по авионот од компанијата „Иџипт Ер“, кој доцна синоќа исчезна од радарот над Средоземното Море, забележала во морето два портокалови предмети за кои се верува дека припаѓаат на исчезнатото летало, изјави неименуван претставник на грчката војска. Тој наведе дека предметите се здогледани на 230 милји јужно-југоисточно од грчкиот остров Крит, на подрачјето кое е под надлежност на египетската контрола на лет, јавува Танјуг. Претходно, извори од грчкото Министерство за одбрана наведоа дека пронашле два големи пластични предмети на површината на водата, на 230 милји јужно од Крит. Имено, станува збор за два пластични предмети со црвена и бела боја. Предметите се забележано во близина на подрачјето каде претходно е забележан сигнал на Транспондер, електронски уред во авионот кој емитува сигнали за помош кои можат да ја откријат локацијата на леталото. Авионот на египетската компанија „Иџепт Ер“ со 66 патници и членови на екипажот леташе на линијата Париз-Каиро ...
сите 225 | | | веќе видена

Во Полициска станица Велес ноќеска околу 02:00 часот било пријавено дека на улица „Гемиџиска“ б.б. во Велес има опожарен патнички автомобил марка „мазда“ со велешки регистерски ознаки, сопственост на 33-годишниот велешанец У.Т. Портпаролот на СВР Велес, Анита Стојковска изјави дека полициски службеници извршиле увид на лице место и оти се преземаат мерки за расветлување на настанот. Станува збор за автомобил сопственост на Урош Ташев финансов директор на А.Д.Жито Вардар“ и син на генералниот директор на А.Д „Жито Вардар“ Ристо Ташев. Возилото било паркирано пред нивната семејна куќа, каде што било и запалено. Пожарот бил пријавен во Противпожарната единица Велес и го гаснеле четворица пожарникари. Урош Ташев во изјава за медиумите рече дека не може да каже дали пожарот на неговото возило бил подметнат или самото се запалило. Тој вели дека додека пристигнале пожарникарите, пожарот го гаснел заедно со соседите, а потоа и со пожарникарите, но возилото скоро целосно изгорело.
сите 65 | | | веќе видена

Екипата на Вардар и официјално го прослави освојувањето на 10-тата јубилејна титулата фудбалски шампион на Македонија. Вардарци по натпреварот со градскиот ривал Работнички, а во рамките од последното првенствено кој, кој црвено-црните го добија со 1:0 го кренаа шампионскиот пехар. Што се однесува до натпреварот одигран попладнево на арената „Филип Втори’’, до победата Вардар стигна со голот Златко Таневски во 46-минута од пенал. На останатите натпревари од ова последно 33.коло во ПМФЛ, Силекс и Брегалница одиграа без победник 1:1, а Шкупи загуби од Шкендија со 1:3. Вардар ќе игра во квалификациите за Лигата на шампиони, додека Шкендија, Работнички и Силекс во квалификациите за Лига Европа. Лигата ќе ја напуштат Младост и Металург, а за опстанок во неа ќе се бори Хоризонт против екипата на Тетекс која го освои 3.место во второлигашката конкуренција. Следната сезона во Првата лига ќе се вратат прилепска Победа и Македонија Ѓ.П.
сите 37 | | | веќе видена

Најголемиот дел од доделените 342.000 евра финансиска помош од ИПА програмата за прекугранична соработка со Грција, во општина Гевгелија ќе бидат наменети за целосна изградба на одводниот канал „Рауљ“, истакна проект менаџерот Љупка Атанасова на денешниот инфо ден што се одржа во Гевгелија во рамки на проектот „Заеднички активности за ефикасен менаџмент со градска вода во прекуграничниот регион“. – До сега се завршени околу 80 отсто од работите на каналот. Неодамна ја почнавме втората фаза од уредувањето на каналот со која се опфатени 1.090 метри и тоа се до влевањето во реката Вардар. Каналот се уредува според најсовремените градежни стандарди согласно потпишаниот договор со општината, истакна Наташа Југова од градежната фирма „Еуроинг“ од Гевгелија која ги изведува работите. На инфо денот беше презентирана и студијата за заштита на Гевгелија и околината од влијанието на површинските води. Градежниот инженер Марија Јанева нагласи дека токму со уредувањето на каналот, во кој ќе се влеваат водите од Конска и ...
сите 12 | | | веќе видена

Вчера официјално беше отворена 28-та експозитура на Шпаркасе Банка Македонија во Виница. На свеченото отворање присуствуваа бројни гости и клиенти на Банката од општина Виница и од источниот регион на државата. Претставниците на Шпаркасе Банка Македонија во своето обраќање пред присутните информираа за деловната стратегија за проширување на својата мрежа секаде каде што постои потенцијал и можност. Во рамките на таа стратегија и под своето мото „Банка на вашето семејство“ е и отворањето на новата експозитура во Виница, со што Банката станува достапна како за деловните субјекти така и за граѓанството во тој регион. Како општествено одговорна компанија Банката со своето делување ќе продолжи силно да го поддржува развојот на локалните заедници секаде каде што е присутна. Шпаркасе Банка Македонија како дел од Шпаркасе Групацијата, која речиси 2 века овозможува финансиска поддршка и услуги на своите клиенти од регионот на Југоисточна Европа, ја потврдува својата посветеност во делувањето и кон добробитта на ...
сите 10 | | | веќе видена

„Ова е многу значајна инвестиција за Струмица, прва од ваков поголем вид, долго работевме на неа како економски тим во Владата. Минатата година ја ветив тука во Струмица и сега почнува реализацијата на делот што е „гринфилд“, односно на изградба на нова фабрика. Треба да се вработат 1.500 луѓе како директни вработувања, плус поголем број на луѓе како индиректни вработувања“, изјави за Телевизија Нова лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски вели и дека ова е инвестиција вредна околу 20 милиони евра, што ќе овозможи вработувања не само во Струмица, туку и во поширокиот регион. Тој додаде и дека често пати Џонсон Контролс знае да го надмине бројот на планирани вработувања, како што е случајот во Скопје и во Штип. „Нема да бидам изненаден ако наместо 1.500 дојде до 1.800 или 2.000 вработувања, плус оние индиректни вработувања коишто секогаш доаѓаат со еден ваков голем конгломерат“, рече Груевски.
сите 73 | | | веќе видена

Од 8:30 до 12:30 часот утре без струја ќе бидат корисниците од улицата „Стив Наумов“, објектите на Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) и факултетот за драмски уметности (ФДУ) во општина Центар. Во периодот од 9:30 до 14:30 часот без струја ќе бидат корисниците од улиците „Стогово“, „Миле Поп Јорданов“ и „Козле“ од број 8 до 12 во општина Карпош. Од 10:30 до 13:30 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од булеварот „Југославија“ околу број 127 во општина Карпош, а од 7:30 до 9 часот корисниците од село Долно Лисиче, општина Аеродром. Без снабдување со струја утре од 11 до 15 часот ќе бидат корисниците од улиците „Владимир Каваев“, „Сливовска“, „Пресека“, „Кленоец“ и „Клепа“ во општина Ѓорче Петров, а од 8:30 до 15 часот корисниците од улицата „Баница“ во општина Аеродром. Како што информира РЦУК – Скопје, прекинот е поради технички зафати во електромрежата.
сите 32 | | | веќе видена

Мажите кои сакаат да станат татковци, тоа треба да го направат до 40-тата година, затоа што постои можност нивните деца да имаат поголем ризик од добивање на сериозни болести. Во медицинските студии, но и во обичните животни разговори, најчесто се споменува биолошкиот часовник кај жената. Сега и мажите се предупредени ако сакаат да станат татковци дека тоа е најдобро да го сторат до 40-тата година. Специјалистите за плодност открија дека мажите не се имуни на репродуктивно стареење како што порано се мислеше. Тие ги советуваат мажите да основаат семејство до 40-та година за да се намалат шансите нивните деца да заболат од Даунов синдром, аутизам или други ментални болести. Во студијата, која е објавена во журналот „Stem Cells“, анализирано е влијанието на годините на таткото и неговиот начинот на живот врз здравјето на детето. Меѓу другото се наведува како мажите до 40 и повеќе години имаат шест пати поголеми шанси да имат аутистични деца, отколу татковците помлади до 30 години. Се смета дека спермата со ...
| | веќе видена

Германската Влада смета дека евентуални мерки за отпишување на грчкиот долг ќе бидат воведени дури во 2018 година, откако ќе заврши сегашната програма за помош или најверојатно по парламентарните избори во Германија во есента во 2017 година. – Минатото лето Еврогрупата соопшти дека е подготвена, доколку е неопходно, да разгледа дополнителни мерки за одржување подносливо ниво на потребите за финансирање на Грција, се наведува во документ на германското Министерство за финансии. – Тие мерки ќе бидат донесени во услови во кои целосно ќе биде исполнета програмата за помош во 2018 година, се вели во протоколот од последниот состанок на министрите за финансии од еврозоната во Брисел на 9 мај, претставен пред комисија во Бундестагот. На тој состанок претседателот на Еврогрупата, Јерун Дејселблум изрази волја за постигнување спогодба во однос на грчкиот долг уште на следната редовна средба на 19-те министри за финансии од еврозоната на 24 мај. Според „Волстрит журнал“, Меѓународниот монетарен фонд сака еврозоната да ...
сите 51 | | | веќе видена

Иако не е сериозно, икањето може да биде непријатно, па затоа ви пренесуваме неколку „трикови“ за негово прекинување. Во иднина за да го спречите икањето навикнете се полека да јадете и пиете. Избегнувајте земање на преголемо количество јадење или пиење одеднаш и секогаш добро џвакајте ја храната. Овие методи делуваат така што го зголемуваат нивото на јаглерод диоксид во телото, со што се опушта дијафрагмата. 1. Вдишете и задржете го воздухот неколку секунди, но издишете пред да ве фати вртоглавица. 2. Ставете хартиена кесичка (никако пластична) преку устата и носот и неколку пати вдишете и издишете. 3. Со прстот и палецот цврсто притиснете ја секоја страна на вратот под основата на черепот од две до три минути, истовремено дишите брзо и плитко. Со тоа се смирува нервот кој управува со стегање на дијафрагмата. 4. Полека пијте ладна вода или шмукајте коцка мраз. Друга можност е да ја свиткате главата напред над чашата вода и полека да пиете од спротивната страна на чашата. Ритмичките контракции на желудникот ...
сите 3 | | | веќе видена

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски ќе игра во четвртфиналето на фјучрс турнирот во Брчко, Босна и Херцеговина. Македонецот пласманот меѓу осумте најдобри го обезбеди со победата над Данило Калениченко Данило од Украина со 2-1, по сетови 6:2, 2:6, 7:5. Во следната фаза противник на Јотовски ќе биде подобриот од мечот Нико Матиќ – (Германија 3.носител) – Дејан Катиќ (Србија).
сите 22 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Митко Чавков, денес на новите 400 полициски службеници од генерацијата 2015/2016 им ги врачи решенијата за вработување. Во обраќањето Чавков потенцираше дека очекува од нив да направат се за граѓаните да се чувствуваат безбедно и да бидат еднакви кон сите почитувајќи ги законите.
сите 78 | | | веќе видена

Повеќе склучени бракови, а помалку разведени се регистрирани во минатата година. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика бројот на склучени бракови во 2015 година изнесува 14.186 и е за 2,7 проценти повеќе во однос на претходната година. Бројот на разводи во 2015 година изнесува 2.200 и бележи намалување од 0,5 отсто. Најмногу бракови, 1.844 или 13 отсто, се склучени во август, а најмалку, 702 или 4,9 отсто, во март. Најчесто е стапувањето во прв брак со учество од 92,6 отсто за жените и 91,2 отсто за мажите. Во втор брак, со учество од 8,1 отсто и во трет брак, со учество 0,7 отсто во вкупниот број склучени бракови, почесто стапуваат мажите. Просечната возраст при склучување прв брак е 26,2 години за невестата и 29 години за младоженецот. Најмалку бракови, 74 или 3,4 отсто, во текот на годината, се разведени во август, а најмногу, 205 или 10,5 отсто, во декември. Според траењето на бракот, најголем број разводи, 498, се случиле од 5 до 9 години по склучувањето на бракот.
сите 69 | | | веќе видена

Утре завршува постапката за доставување понуди за добивање во закуп на земјоделско земјиште согласно објавениот јавен повик во април оваа година, кој се однесува на подигнати долгогодишни насади, информираше денеска заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски. – Отворањето ќе биде на 25 мај за сите доставени понуди. Целта на објавениот повик е сите кои имаат подигнато долгогодишни насади на државно земјиште на максимална површина до 30 хектари да достават понуда која е прифатлива и согласно објавените услови за 33 региони во Македонија да изработат соодветни елаборати. Условот е насадите да не бидат помлади од пет години, појасни Костадиновски. Потсети дека во 2015 година се објави повик за легализација на земјоделско земјиште и од тој повик склучени се 648 договори за површина од 700 хектари, како и за огласот до три хектари за кој се склучени 300 договори за површина од 400 хектари државно земјиште. – Овој повик, кој е објавен за површини над три хектари со максимална ...
сите 32 | | | веќе видена

Во првото тримесечје од 2016 година, бројот на превезените патници во однос на тој период од 2015 година, во приградскиот превоз е зголемен за 14,2 отсто, во градскиот превоз е намален за 11,6 отсто, како и во меѓуградскиот превоз каде што намалувањето изнесува 19,3 отсто, додека во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 13,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Во однос на тој период од 2015 година, бројот на патничките километри во приградскиот превоз е зголемен за 24,7 отсто, а во градскиот превоз за 2,6 отсто. Во меѓуградскиот превоз е забележано намалување кое изнесува 10,6 отсто, како и во меѓународниот превоз каде што намалувањето изнесува 20,8 отсто.
сите 74 | | | веќе видена

Селекторот на македонската женска ракометна репрезентација, Симе Симовски, денеска го објави списокот на ракометарки кои ќе конкурираат за настап на квалификациските натпревари за Европското првенство 2016 против Црна Гора и Хрватска. На списокот на Симовски се: Голмани: 1. Наташа Антиќ 2. Драгана Петковска 3. Матеја Серафимова 4. Нина Ладева Крила: 5. Јована Саздовска 6. Сара Митова 7. Наташа Нолевска 8. Сара Ристовска Бекови: 9. Дајана Јовановска 10. Теодора Керамичиева 11. Андреа Белеска 12. Елена Ливриниќ 13. Симона Стојановска 14. Елена Ѓорѓијевска Пикери: 15. Марија Николиќ 16. Ивана Гакидова 17. Стефанија Мишевска. Првиот собир е закажан за 28 мај во СРЦ Кале. Натпреварот против Црна Гора е закажан за 2 јуни во Скопје, додека на 5 јуни нашата женска репрезентација ќе гостува во Риека на селекцијата на Хрватска.
сите 12 | | | веќе видена

Унапредување на работата и функционирањето на шалтерите во јавните здравствени установи со цел да нема турканици и пациентите да не чекаат долго време за потребната услуга, опфаќаат мерките кои ги спроведува Министерството за здравство. Дел од мерките веќе се имплементираат во здравствените установи, а во претстојниот период ќе бидат воведени во сите останати установи. На презентацијата на мерките денеска министерот за здравство Никола Тодоров информираше дека првата мерка е воведување ПОС-терминали за плаќање, ПОС терминали за наплата на партиципацијата за извршената услуга со платежна картичка од која било банка во Република Македонија, со што граѓаните ќе имаат можност покрај во готово, да плаќаат и со картичка. Посочи дека и натаму останува можноста за плаќање во готово, а плаќањето со картичка се воведува само како дополнителна опција и очекуваат тоа да биде значајно олеснување при регулирање на административниот дел во здравствените установи. Од една страна, јавните здравствени установи, нагласи ...
сите 70 | | | веќе видена

Поранешниот хрватски фудбалски репрезентативец Звонимир Бобан е назначен за специјален советник на Претседателот на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА), Џани Инфантино. Бобан е поранешен играч на Динамо и Милан, а по завршување на професионалната кариера работеше како спортски аналитичар. Тој беше член на младите репрезентацијата на Југославија, која стана светски шампион на Мундијалот во Чиле 1987, а со Хрватска во 1998 на Светското првенство во Франција го освои третото место. За поранешната југословенската репрезентација одигра седум натпревари и постигна еден гол, додека за Хрватска одигра 51 пати и постигна 12 погодоци. Со Милан освои четири титули во Серија А, како и трофејот во Лигата на шампионите во 1994 година.
сите 14 | | | веќе видена

Стопанската комора на Македонија денеска организираше настан за вмрежување помеѓу компаниите носители на Excellent SME MACEDONIA сертификатот и членовите на Клубот на менаџери-претприемачи при Стопанската комора на Македонија. Excellent SME МACEDONIA е сертификат за деловно работење кој Стопанската комора на Македонија почнувајќи од 2013 година го издава во соработка со познатата агенција за кредитен рејтинг „COFACE“ – Хрватска за најуспешните мали и средни компании во Македонија. До крајот на 2015 година сертификатот Excellent SME MACEDONIA го носат над 100 финансиски успешни мали и средни правни субјекти кои работат во Македонија, кои заедно остваруваат годишен промет поголем од 520 милиони евра, профит од 25 милиони евра и вработуваат околу 4.500 работници. Главната цел на сертификатот, која се совпаѓа со ЕУ-директивите, е да се промовираат малите и средните компании, да се обезбеди и да се осигура бизнисот, добрите бизнис-пракси и да се зголеми пазарната транспарентност. Имателите на овој сертификат ...
сите 7 | | | веќе видена

next