Кредитниот пазар во првиот квартал од годинава забележа забавување на растот на активноста, што според Централната банка е вообичаено движење за овој период. По силниот прираст на корпоративните кредити во последниот квартал, во првото тримесечје на 2016 година нивното ниво умерено се намали. Од друга страна, финансиската поддршка на населението преку кредитите од банкарскиот систем се зголемува и во текот на првиот квартал. Според податоците на Народната банка на Република Македонија, кредитната активност на банкарскиот сектор и натаму расте и во првото тримесечје, но побавно. Кварталната стапка на раст на вкупните кредити на приватниот сектор изнесува 0,1% на крајот на март, во споредба со остварената стапка од 4,2% на крајот од декември 2015 година. Ваквото кредитно воздржување на банките е вообичаено за овој период од годината, велат банкарите. Согласно со резултатите од последната Анкета за кредитната активност, забавувањето на кредитната активност во првиот квартал соодветствува со значително ...
сите 91 | | | веќе видена

Се поголем број на Европејци живеат во „релативна сиромаштија“, објави Меѓународната организација за работа. Оваа организација исто така предупредува дека е мал бројот на квалитетни работни места во светот и дека тоа претставува опасност за повеќедецениската борба за намалување на сиромаштијата. Иако сиромаштијата драстично е намалена во државите со среден доход, таа се уште е „тврдоглаво висока“ во Африка и во најголемиот дел од Азија, со оглед на тоа што две третини од Африканците и натаму живеат во екстремно висока или умерена сиромаштија, стои во извештајот на организацијата со назив „Перспективи на социјалното вработување за светот во 2016-та година“. Како што пренесува француската новинска агенција Франс Прес, оваа специјална агенција на Обединетите нации заклучува во извештајот дека релативната сиромаштија (кога приходите на домаќинствата се пониски за 60% од просечниот национален приход) бележи раст и во богатите земји. „Во развиениот свет дојде до апсолутен пораст на сиромаштијата, посебно во ...
сите 17 | | | веќе видена

Синџирот на кафетерии „Старбакс“ има ново оружје против „Мексоналдс“, а тоа е одлична вест за потрошувачите. Кафетеријата нуди комплетен оброк, односно пакет од 8 долари, а тој вклучува сендвич и салата, или пуканки, плус перек, овошје и шише вода. Во оваа понуда „Старбакс“ не вклучува ниту едно од своите кафиња по кои е познат. „Мекдоналдс“ почна со тестирање на оваа верзија за појадок, а планира да а прошири понудата бидејќи тоа им ја зголеми продажбата во САД за 5,4 отсто. Дали „Старбакс“ со ова најавува дека уште една сила влегува во „фаст фуд“ индустријата, останува да почекаме?
сите 2 | | | веќе видена

На плоштадот „Македонија“ денеска напладне ќе се одржи 10. „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат кадрил. Организаторот на настанот, Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, очекува да се вклучат околу 1.200 матуранти од 20 средни училишта од Скопје, како и 1.300 нивни врсници од 12 средни училишта во Струга, Охрид, Струмица, Валандово, Гевгелија и Неготино. Официјалниот дел на програмата ќе почне во 11:40 часот со обраќање на градоначалниците. Потоа матуранти те ќе кажат изјава за ненасилство, по што ќе следува директно вклучување на Радио Словенија од каде ќе се преземе музиката од Штраусовата опера „Лилјакот“ на која матуранти те точно во 12 часот во сите градови учесници на манифестацијата ќе го танцуваат кадрилот. Заедно со матуранти те од Скопје и од другите градови од земјава, денеска во исто време кадрил ќе заиграат и матуранти те од 15 европски држави и 120 градови. „Матурска парада“ почна да се организира во 2001 година во Љубљана, а во ...
сите 55 | | | веќе видена

Познат по имињата на двајца дипломати, кои дури не биле ни експерти за Блискиот Исток, Договорот Сајкс-Пико, со кој Франција и Велика Британија си обезбедија сфери на влијание на територии на Османлиското Царство во распаѓање, го воведе регионот во децениски етнички и верски судири и на џихадистите на Исламската држава им пружи можност да возвратат со прогласување на свој „Калифат“. „Договорот за Мала Азија‟, еден од најважните во историјата на современиот Блиски Исток, на 16 мај во 1916 година тајно, со согласност на Русија, го склучиле двете колонијални сили, а неговите потписници Марк Сајкс и Жорж Пико, тешко дека можеле и да помислат оти новата поделба на сфери на влијание толку долго ќе ја определува судбината на Блискиот Исток. Откако на Лондон и Париз им било препуштено сами да ги дефинираат границите во своите зони на влијанија, британската разузнавачка Гертруде Бел врз основа на договорот нацртала нова карта на арапскиот Ориент. Британците добиле контрола над југот на Ирак и над Палестина од брегот ...
| | веќе видена

Веројатниот претседателски кандидат на Републиканската партија Доналд Трамп упати сериозно предупредување до американските трговски партнери: „Играјте чесно или во спротивно…‟ Трамп веќе најави дека сака Мексико да плати за изградба на ѕид на границата со САД. Тој исто така се заканува дека ќе воведе големи увозни тарифи на кинеската стока за да го надомести американскиот дефицит од 366 милијарди долари. Њујоршкиот милијардер вели дека тоа е „победничка‟ стратегија, но економистите со кои разговараше Гласот на Америка сметаат дека неговите мерки можат да бидат рецепт за катастрофа. Минатата година САД увезоа стока од Кина во вредност од околу 500 милијарди долари, но Кина купи американски производи во вредност од само 116 милијарди долари. За да се урамнотежи трговската размена, Доналд Трамп сака да ги зголеми увозните тарифи на кинеската стока до дури 45 отсто. – Имаме 500 милијарди долари трговски дефицит со Кина и тоа ќе го промениме. Не заборавете, ние сме како каса од која постојано крадат, порачува ...
| | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и посвежо со врнежи од дожд и појава на грмежи. Попладне врнежите ќе бидат пообилни во западните и северните делови. Ќе дува повремено умерен ветер од јужен правец. УВ=4 Температурата ќе се движи од 11 до 23 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд. Ќе дува повремено умрен ветер од јујжен правец. Температурата ќе достигне до 19 степени. Под влијание на влажен бран и во сабота времето ќе биде облачно со врнежи од дожд и појава на грмежи. На повеќе места врнежите ќе бидат пообилни, во петок во западните и северните делови, а во сабота во јужните делови. Се очекува да наврнат над 30 л/м2, а локално и околу 50 л/м2. Во сабота дневната температура ќе биде значително под просекот за овој период од годината. Од недела се очекува стабилизирање со пораст на дневната температура. Услови за локален дожд ќе има во вторник.
сите 223 | | | веќе видена

Текстот од 13. амандман на американскиот Устав, што во 1865 година го потпиша Абрахам Линколн со кој се укинува ропството во САД на 25 мај ќе биде на даден на аукциска продажба во Њујорк, соопшти куќата Сотби и додаде дека очекува документот да биде продаден за два до три милиони долари. Линколн го потпиша текстот на 1 февруари 1865 година, неколку недели пред да биде убиен на 14 април и помалку од два месеци пред крајот на граѓанската војна во САД. Тоа е еден од 14-те примероци на документи кои Линколн ги потпишал. Текстот го продава американскиот Институт за историја Гилдер Лерман кој поседува два примероци. Во документот се прогласува слобода за секоја личност во состојба на ропство.
сите 11 | | | веќе видена

Легендарната чешка тенисерка Мартина Навратилова смета дека светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ е главен фаворит на претстојниот Гренд слем, Роланд Гарос, но и дека Србинот не би сакал да се сретне со Надал на патот кон трофејот. – Рафаел Надал е голем предизвик и Ѓоковиќ секако се надева дека нема да се сретне со Шпанецот барем до финалето. Но, иако Ѓоковиќ го нема освоено Ролад Гарос, сепак не би се обложувале против него. Напротив, тој е главен фаворит, изјави 59-годишната Навратилова која своевремено со освои 19 титули на Гранд слем турнирите. Чешката ветеранка разбирливо најголеми шанси за победа на Отвореното првенство на Франција и дава на топ фаворитката Серена Вилијамс. – На оние кои се сомневаат во неа би им порачала да не ја отпишуваат шампионата пред време. Серена не играше многу сезонава, но, на враќањето во Рим покажа дека е во одлична форма и дека е главен фарорит на Роланд Гарос, дополни Навратилова. Главниот дел од турнирот на „Френч опен’’ започнува во недела.
сите 158 | | | веќе видена

Маскотата Лајка седи меѓу кадети во текот на натпреварот во групата Б меѓу Франција и Белорусија на Светското првенство во хокеј во Санкт Петербург, Русија. извор/руска реч
сите 35 | | | веќе видена

Директорката на Театар Комедија, Јелена Жугиќ излезе со став во врска со вечерашниот напад на „шарената револуција“ врз театарот. Нејзиниот став ви го пренесуваме во целост: -Вечерва таканаречената Шарена револуција го опфати и театарот Комедија. Институција која на никаков начин и со ниту една постапка не е ниту дел од причините ниту пак дел од решението на сето ова лудило кои неколкумина стотини сакаат да го наметнат на целата држава. Иронично, но оние кои се борат за некаква слобода се првите кои ја загрозуваат, оние кои се покриваат под пластот на демократијата се првите кои сакаат да ја убијат, ова не е битка за идеологија, ова е битка за лични интереси на поединци. Под нивната гилотина денес се најде цела една институција само поради мој личен став, кое е мое лично право и израз на лична слобода. Вашата боја врз театарот Комедија господа, е ваш личен срам, и израз на немоќ. Бидејки само слабите не контираат со аргументи туку со аргументот на силата. Вашата боја е удар врз уметноста и слободниот ...
сите 8 | | | веќе видена

Оптичките илузии се една од омилените забави на многу луѓе, а благодарејќи на социјалните мрежи тие најдобро и многу брзо се шират низ интернетот. Една од оние која успеа да воодушеви милиони луѓе е навидум обична фотогрфија од ѕид. Таа стана хит на социјалните мрежи и досега е споделени стотици илјади пати. Ако на неа не гледате ништо необично, не грижете се – на многумна им треба и неколку минути. Ако се уште не гледате што има на фотографијата освен ѕид, ќе ви помогнеме – побараје цигара која е заглавена во цигла. Кога еднаш ќе ја воочите, нема да ви биде јасно како не сте ја забележале веднаш.
сите 10 | | | веќе видена

Во албанскиот приморски град Саранда ќе биде поставена биста на Хилари Клинтон ,претседателски кандидат во САД и екс државен секретар и поранешна прва дама на САД, јави дописникот на МИА од Тирана. Тома Ника, портпаролот на општина Саранда, еден од најубавите градови на албанскиот морски брег, изјави дека одлуката е донесена едногласно од страна на Советот на општината. – Бистата ќе биде поставена на главниот булевар, покрај брегот. Тоа се прави во знак на благодарност за придонесот што таа го даде за Албанија на меѓународна сцена, придонесот за Албанците во значајни историски мигови, воопшто за албанското прашање, изјави Ника. Бистата ја изработи албанскиот скулптор Идриз Балани. Албанските медиуми ја пренесуваат веста со дополнување дека таа е главна вест во американските медиуми. Во Албанија, последните години, бисти веќе добија претседателите Вилсон, во Тирана и Џорџ Буш во Фуш Круја, како и Ричард Холбрук во Фиер, додека во Приштина Бил Клинтон за „неговиот придонес за ослободувањето на Косово“ .
сите 2 | | | веќе видена

Интересна идеја за подготовка на пилешко бело месо … Потребно е: 1 пилешко филе или 300 гр мисиркино филе 100 гр корнфлекс 2 лажици сусам 8 гр (една кесичка) ким во зрно 2 белки 2 лажици нишесте 2 лажици смеса за крем супа од печурки сол масло Подготовка: – Месото исечете го на подебели ленти и посолете го по вкус (не ставајте многу сол затоа што смесата за крем супата е солена). – Во еден сад измешајте го нишестето и смесата за крем супа. – Во друг сад малку изматете ги двете белки со вилушка. – Корнфлексот иситнете го, додадете го сусамот, кимот и измешајте. – Месото увалкајте го во смесата од нишесте и крем супа, а потоа поминете ги низ изматените белки. На крај увалкајте ги во смесата со корнфлекс. – Ставете ги да се пржат во една тава со загреано масло, додека од двете страни не добијат убава боја.
сите 67 | | | веќе видена

Носителот на бронзениот медал од последното Европско кошаркарско првенство Франција со најсилен состав во кој ќе има пет НБА ѕвезди ќе настапи во квалификациите за ОИ во Рио. Винсент Коле селекторот на Франција го објави списокот на кошаркари кои ќе играа на квалификацискиот турнир за Олимпијадата кој ќе се одржи во Милано. На поширокиот список од 17-мина играчи се кошаркарите на Сан Антонио, Тони Паркер и Борис Диао, Николас Батум од Шарлот, центрите Алексис Ажанса од Њу Орлеанс и Жефри Ловерн од Денвер, како и најкорисниот играч (МВП) во Евролигата, Нандо Де Коло кој со московска ЦСКА стана шампион во елитното европско натпреварување. На листата се Коле се и: Томас Ертел (Ефес), Антоан Дио (Валенсија), Нандо Де Коло (ЦСКА Москва), Фабијан Козер (Лаборал), Родриг Бобуа (Стразбур), Чарлс Кахуди (Асвел), Јаков Оутара (Монако), Флориен Пјетрус (Нанси), Адриен Моерман (Банвит), Микел Жалабал (Ле Ман) и Ким Тилие (Лаборал), Мохамед Аите (Нантер). Франција за противници во миланската Б група, покрај домаќинот ...
сите 4 | | | веќе видена

Двајца нуркачи пронајдоа остатоци на трговски брод кој потонал пред 1600 години кај брегот на Израел, јавија израелските медиуми. Додека нуркале, недалеку од древното средозено пристаниште Цезарија, нуркачите виделе остатоци од бродот на морското дно. Тие досега пронашле железна котва, остатоци од дрвени едра, како и товарот што го превезувал бродот. Меѓу товарот на бродот се пронјадени илјадници златни монети со ликот на Константин Велики и Лициниус во вкупна тежина од околу 20 килограми, бронзена лампи со ликот на богот Соло, фигура на божицата Луна, лампа во форма на череп и многу други артефакти. Поморски археолог Јаков Шарвит изјави дека такво нешто не е пронајдено во Израел во последните 30 години. Според него, се е добро зачуано, како „на дното на морето да завршиле вчера, а не пред 1600 години“.
| | веќе видена

Русокосата актерка Кристен Бел, која се прослави со главната улога на серијата „Вероника Марс“, го позајми гласот на трачерката во „Озборувачка“ и во последните неколку години ја гледавме како бесрамна деловна жена во „Куќа на лаги“, годинава ќе се појави во новата хумористичка серија на Ен-Би-Си под наслов „Доброто место“. Познатата актерка ја игра главна улога, девојката Еленор, која никако не може да се нарече добра или грижлива личност, а која по неочекуваната смрт, по грешка завршува во рајот. Во рајот мислат дека таа е благородна адвокатка, која го посветила животот спасувајќи невини лица, а бидејќи не може да се врати назад, мора да се прилагоди на животот во „Доброто место“. Нејзиниот ментор го игра Тед Дансон, а Елеонор добива и „сродна душа“, добродушниот маж кој и помага да се снајде во рајот. За оваа хумористична серија заслужен е Мајкл Скур, творец на хитовите „Бруклин 9-9“ и „Паркови и рекреација“.
| | веќе видена

Британските матуранти во иднина нема да ги фрлаат своите капи за време на доделување на дипломите, што е долга традиција, затоа што последните години се пријавени повеќе случаи на повредувања при овој чин, јавија лондонските медиуми. Таа традиција е воведена од американските матуранти кои ги фрлаат капите во знак на одбележување на крајот на своето средно образование. Но, сега ѕпарвата на колеџот во Норвич реши да ја забрани оваа пракса поради повеќето повреди пријавени во текот на фрлањето на капите кои имаат остри. Сепак, некои британски лекари, ја осудија оваа забрана наведувајќи дека повредите од капите во лет се минимални и не може да бидат сериозна.
сите 2 | | | веќе видена

Масовна тепачка се случила меѓу затвореници Албанци и Британци заради контрола на продажба на дрога во еден британски затвор. – Филмските сцени, земени од безбедносните камери од затворот Вандсворт,во јужниот дел на Лондон, се брутални. Тепачката се случила во перидот кога затворениците се пуштаат на воздух, во дворот на затворот. Групите меѓусебно се удирале со тупаници и клоци едни со други, каде што едната група се гледа дека значително е побројна, пишува електронското издание на приштинскиот весник „Експрес“, повикувајќи се на британскиот таблоид „Дејли Меил”. Еден од повредените во масовната тепачка бил транспортиран со хеликоптер во болница. – Тепачките меѓу затворениците во британските затвори се се почести. Само во текот на минатата година регистрирани се илјадници случаи на насилство во британските затвори, каде присутна е загриженост од се помасовното присуство на дрога во затворските ќелии.Таму дрогата се доставува со дрон, што покажуваат и направени снимки, наведува Експрес. Во британските ...
сите 14 | | | веќе видена

Под влијание на циклонска активност и влажен бран од Медитеранот, утре и во сабота времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд и појава на грмежи. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во петок во западните и северните делови, а во сабота во јужните делови. Се очекува да наврнат над 30 л/м2, а локално и 50 л/м2. Во сабота дневната температура ќе биде значително под просекот за овој период од годината. Од недела се очекува стабилизирање со пораст на дневната температура. Услови за локален дожд ќе има во вторник.
сите 207 | | | веќе видена

next