Компаниите од преработувачката, металната и електроиндустријата најмногу го чувствуваат влијанието на актуелната криза преку откажувањето на веќе договорените и прецизирани датуми за посети на странските партнери кои имале за цел да ги разгледаат капацитетските можности и да дефинираат детали за склучување нови договори. Како што изјави денеска директорката во Стопанската комора на Македонија Билјана Пеева Ѓуриќ, ваквите откажувања или одложувања на посетите се од земјите на Европската унија и Блискиот Исток. – Ваквата ситуација во наредниот период негативно ќе влијае врз поголемото ангажирање на капацитетите, зголемувањето на производството, вработувањето и размената со странство, истакна Пеева Ѓуриќ, изнесувајќи ги резултатите од последното анкетно истражување на Комората спроведено во средината на април годинава. Според неа, откажувања на посетите и договорите за соработка се можни и во фармацевтската, како и во земјоделската и прехранбената индустрија. Актуелните случувања во Македонија засега не ...
сите 23 | | | веќе видена

Во текот на минатата недела за медицински совет на телефонската линија 02/15 123 на Ало докторе се јавиле 1.376 граѓани. Граѓаните најчесто барале совети за покачен крвен притисок главоболки, настинки, алергиски реакции, убоди од инсекти, симптом на болка и совети поврзани со хронични болести и состојби предивикани од променливото време. На сите лица кои побарале медицински совет на телефонската линија Ало докторе им е дадена здравствена помош со совет и соодветна симптоматска терапија. Од воспоставувањето на оваа телефонска линија на 15 септември 2014 година имало вкупно 91669 повици со барање медицински совети. Линијата е достапна секој ден 24 часа со цел да се овозможи непосредна медицинска консултација во моментот на појава на различни симптоми на нарушување на здравјето. На телефонската линија Ало докторе за медицински совет се достапни вкупно 25 доктори. Повиците се од граѓани од сите градови на Македонија.
сите 4 | | | веќе видена

Во текот на изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје се случиле 27 сообраќајни незгоди. Како што информира полицијата, од шест сообраќајки во петокот, две се со последица материјална штета, во три полесни повреди здобиле пет лица, а во една, едно лице е тешко повредено. Според Драган М. Велјаноски од СВР – Скопје, во саботата е извршен увид на 11 сообраќајни незгоди од кои пет се со последица материјална штета и шест се со последица телесна повреда. Полесни повреди здобиле осум лица. Вчера е извршен увид на вкупно 10 сообраќајки. Во три е предизвикана материјална штета, а шест се со последица телесна повреда. Полесни повреди здобиле 14 лица. Се случила и една незгода со последица тешка телесна повреда во која со тешки телесни повреди се здобило едно лице. Во текот на изминатите три дена сообраќајната полиција санкционирала 81 возач кои се движеле со брзина поголема од дозволената, 26 возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, четворица поминале на црвено, а седум ...
сите 57 | | | веќе видена

Градот Скопје и општините Штип, Гази Баба и Богданци добија сертификат за поволно деловно опкружување со што се рангираат меѓу најдобрите инвестициски дестинации во Југоисточна Европа. Сертификатите за поволно деловно опкружување им беа доделени на локалните самоуправи денеска на 4. Регионален конгрес за бизнис пријателско опкружување во ЈИЕ што се одржува во Подгорица во организација на Министерството за финансии на Црна Гора и НАЛЕД (Националната алијанса за локален економски развој) со поддршка на ГИЗ Отворениот фонд за модернизација на општинските услуги. Градоначалничката на Богданци Анастасија Олумчева која го прими сертификатот нагласи дека за нејзината општина ќе значи систематизација на условите и обврските што треба локалната самоуправа да ги исполни за да излезе во пресрет на потенцијалните инвеститори на побрз и поефикасен начин. – Сертификатот за поволно деловно опкружување има огромно влијание бидејќи преку него се остварува мрежа на општини кои исполнуваат одредени стандарди за можност за ...
сите 35 | | | веќе видена

Втора година по ред капитенот на Вардар Бобан Грнчаров се радува на шампионскиот трофеј, но потенцира дека е дојдено време да се направи нешто и на европската сцена. – Сметам дека за ваквиот успех се заслужни сите, од масери до директори. Ова е моја втора година во овој тим, каде имам две титули, така да се надевам дека и идната година ќе го повториме истиот успех. Исто така сметам дека оваа година ќе мораме да имаме и подобар настап во Европа. Затоа и се натпреваруваме во ова првенство, за да можеме да се покажеме и надвор. Напразно е ако ја освоиме титулата во Македонија, а во Европа не направиме ништо. Сметам дека минатата година имавме лоша ждрепка, па затоа оваа година се надевам дека со малку среќа ќе поминеме до второ или трето коло, вели Грнчаров. Вардар вчера го совлада Шкупи и на едно коло пред крајот ја обезбеди јубилејната десетта титула во Првата македонска фудбалска лига.
сите 21 | | | веќе видена

Бесплатна правна помош за Ромите од Кавадарци ќе обезбедува кавадаречкото Здружение „Тиквешки Роми“ од овој град, информираше денеска за МИА, претседателот Раим Сулејманов. Тој вели дека покрај бесправна правна помош, проектот финанисран од Локалната самоуправа Кавадарци, опфаќа и поддршка за заштита на човековите права и граѓанските права на Ромите. – Целта е да се заштитат основните човекови права на Ромите во контактите и комуникацијата со судовите, државните органи и организации и иснтитуции, а особено во Министерството за внатрешни работи, органите на локалната самоуправа, Основното јавно обвинителство, канцеларијата на Народниот правобранител и други државни органи во кои се водат постапки кои задираат во основните човекови права, нагласи Сулејманов. Тој појасни дека обезбедувањето на бесплатна правна помош се однесува за давање правни совети при тековни судски постапки. Истовремено, Здружението има бројни активности насочени кон едуцирање на припадниците од Ромската заедница.
сите 11 | | | веќе видена

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го бележи најдобриот пласман во својата кариера. На најновата ранг листа на ВТА објавена денеска, Македонката се најде на 266.место што претставува скок од четири позиции во однос на претходното рангирање. Ѓорческа напредуваше по освојувањето на турнирот во Маниса,Турција и освоените нови 12 бодови. Во рангирањето за игра во двојки, македонската тенисерка е на 257.место. Во ТОП 10 се: 1.Серена Вилијамс, 2.Анџелика Кербер, 3.Агњешка Радванска, 4.Гарбине Мугуруза, 5.Симона Халеп 6.Викторија Азаренка 7.Роберта Винчи 8.Белинда Бенчиќ 9.Петра Квитова 10.Тимеа Башински.
сите 152 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е победник на АТП Мастерс турнирот во Мадрид. Светскиот рекет број 1 во финалниот меч на турнирот од серијата АТП 1000, во три сета го порази минатогодишниот победник Британецот, Енди Мареј, во дуел кој траеше 2 часа и 6 минути. Србинот го доби првиот сет со 6:2. Во вториот Мареј возврати со 6:2, а во решавачкиот трет сет одново Ѓоковиќ беше оној кој ја наметна својата игра па истиот го реши во своја полза со 6:3 за конечни 2-1 во сетови. За Ѓоковиќ ова беше 23.победа во вкупно 32-та меѓусебни дуела со британскиот тенисер, кој покрај загубената титула во Мадрид, го загуби и второто место на АТП ранг листата, на кое сега врати Швајцарецот, Роџер Федерер. Ова беше 29-та Мастерс-титула во кариерата за Ѓоковиќ, воедно вкупно 64.торфеј од АТП турнирите.
сите 186 | | | веќе видена

Шведскиот интернационалец од тимот на Пари Сен Жермен, Златан Ибрахимовиќ, по трет пат го освои признанието најдобар фудбалер во француската Лига 1. Ибрахимовиќ освои најмногу од гласовите на неговите колеги. Тој до наградата дојде со 35-те голови оваа сезона во која беше предводник на ПСЖ до четвртата последователна шампионска титула. Тренерот на ПСЖ Лоран Блан втор пат по ред е прогласен за најдобар во својата професија, додека признанието најдобар млад играч е за 18-годишниот Рене Осман Дембеле од Рен.
сите 23 | | | веќе видена

Фудбалерите на Наполи по победата над Торино остварена на гостински терен со 2:1 се вратија на 2.место на табелата во Серија А. Головите за Наполи ги постигнаа Гонзало Игуаин (12.минута) и Хозе Каљехон (20), Бруно Перес (66) погоди за домашниот тим. Второто место обезбедува директен пласман во Лигата на шампиони следната сезона. На вториот натпревар одигран синоќа со кој беше комплетирано претпоследното 37.коло, шампионот Јувентус неочекувано загуби од последно пласираната Верона со 2:1, тим кој од поодамна ги загуби шансите за опстанок. Резултати на другите дуели од оваа рунда: Интер – Емполи 2:1, Болоња – Милан 0:1, Рома – Киево 3:0, Сампдорија – Џенова 0:3, Карпи – Лацио 1:3, Фиорентина – Палермо 0:0, Фросиноне – Сасуоло 0:1 и Аталанта – Удинезе 1:1. Табела: 1.Јувентус 88 бодови, 2.Наполи 79, 3.Рома 77, 4.Интер 67, 5.Фиорентина 61, 6.Сасуоло 58, ………………… ………………… 17.Палермо 36, *18.Карпи 35 *19.Фросиноне 31 и *20.Верона 28.
сите 159 | | | веќе видена

Српската актерка Неда Арнериќ (63) синоќа падна од третиот кат на зградата во Дубљанската улица каде што живее. Според неофицијалните информации Неда Арнериќ паднала од терасата врз металниот дел од локалот. Таа со тешки повреди е префрлена во Ургентниот центар на реанимација. Лекарите се борат за живот, јавуваат белградските медиуми. Неда Арнериќ и е позната на македонската публика по улогата во култниот филмот „Исправи се Делфина“ од 1977 година на Александар Ѓурчинов каде го портретираше ликот на Атина Бојаџи, првата Македонка која го преплива Ла Манш.
сите 92 | | | веќе видена

Седумдесет и една година од завршувањето на Втората светска војна и 66 години од покренувањето на иницијативата за создавање на Европската унија – денеска се одбележува Денот на Европа. Својот ден, унијата го дочекува соочена со бројни кризи, како никогаш досега. Се пожестоки и почести, кризите во земјите членки се таложат како спротивставени ставови за заедничките проблеми. Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека австриската контрола на границата со Италија, со цел да се сопре приливот на мигранти би била политичка катастрофа за Европа. Само неколку дена претхпдно изјави дека на ЕУ и недостасува заедничка европска визија „Идејата за една европско семејство, една визија беше илузија“, истакна Јункер Во меѓувреме, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и порача на ЕУ нема да ги промени своите антитерористички закони за безвизен режим, кои ги нуди Брисел. “Жал ми е, ние ќе одиме по својот пат, а вие одете по својот“, истакна Ердоган. Распад се заканува и во рамките на Унијата. Во ...
сите 34 | | | веќе видена

На 12-тиот по ред Виз Ер Скопски Маратон кој се одржа вчера, дел од банките во Република Македонија формираа екипи и пријавија учество. Тие на јавноста и покажаа освен канцелариската работа, добро се снаоѓаат и на терен. Во продолжение можете да ги погледнете колективните фотографии од банките учесници. Шпаркасе Банка Македонија Халкбанк АД Скопје НЛБ Тутунска банка УНИБанка АД Скопје
сите 5 | | | веќе видена

Екипата на Куманово го изедначи резултатот на 1-1 во победи против Карпош Соколи, додека МЗТ Скопје Аеродром веќе има водство од 2-0 против Фени Индустри во полуфиналето од плеј-офот на кошаркарскиот шампионат на Македонија. Куманово до првиот триумф над Карпош Соколи стигна пред својата публика во мечот кој го доби со 66:63. Репрезентативниот тандем Трајковски-Костовски беа најзаслужни за оваа победа на кумановската екипа. Бојан Трајковски средбата ја заврши со дабл-дабл ефект од 12 поени и 13 скокови, додека Александар Костовски на 13 поени придодаде и шест асистенции. Во Кавадарци, Фени Индустри иако водеше во најголемиот дел од натпреварот против бранителот на титулата, на моменти и со двоцифрена предност, сепак во последната четвртина актуелниот шампион успеа да направи пресврт и на крајот да слави со 91:87 за водство од 2-0 во победи. Најзаслужни за победата на МЗТ беа Урош Локовиќ со 31 поен и 17 скокови и Данило Мијатовиќ кој постигна 26 поени. Полуфиналната серија која се игра во три добиени ...
сите 248 | | | веќе видена

Wealth X неодамна објави листа со 15 најбогати жени кои сами стекнало богатство, а кои заедно имаат повеќе милијарди од БДП на Хондурас, Камбоџа и Ирска вкупно. Тие петнаесет стекнале заедно 53 милијарди долари. Покрај Џулијана Бенетон, Италијанката зад која стои познат бренд ( има заработено 2,7 милијарди долари) и медиумската икона Опра Винфри (2,8 милијарди долари), со листата доминира една кинеска. Се работи за Зоу Кунфеи (Zhou Qunfei) , која има 46 години и успеала да заработи 6 милијарди долари. Интересно е што пораснала во сиромаштија, во едно село во провинцијата Хунан. На 16 години се вработила во фабрика од соништата, под тешки услови-работела исцрпувачки долги смени. Кога заштедила 3000 долари, веднаш до фабриката во која работела, отворила работилница за изработка на стаклени затворачи за часовници во 1993 година. Меѓутоа, ништо немаше да биде од нејзината империја, ако во 2003 година Моторола од неа не побарала пластичните екрани, кои ги користеле за своите мобилни телефони, да ги замени со ...
сите 2 | | | веќе видена

Јапонија повторно оди пред остатокот на светот. Според податоците на Нисан Моторс корпорацијата, Јапонија денеска има повеќе места на кои можете да го наполните својот електромобил отколку бензински пумпи. Денеска во Јапонија постојат 40.000 места на кои Јапонците ги полнат своите електрични возила. Зависно од видот на батеријата, за такво нето ќе ви треба од 20 минути до еден час. Од друга страна пак, Јапонија има 34.000 бензински пумпи кои нудат фосилни горива. Целта на јапонската влада е до 2020 година да инсталира два милиони места за полнење на електрични автомобили.
сите 4 | | | веќе видена

Џеф Безос, сопственикот на американската компанија „Амазон“ со еден потег заработил 671 милиони долари со продажба на околу еден милион акции на својата компанија. Продажбата на овие акции, кои чинат околу еден отсто од уделот на Безос во „Амазон“, претставува најголем пласман на акции кои Безос го остварил на берзата. Минатиот август тој продал акции за 534 милиони долари. По оваа продажба, првиот човек на „Амазон“ поседува 81,9 милиони акции, односно околу 17 проценти од компанијата. Потегот следува по одличните резултати на компанијата во првиот квартал на оваа година.
сите 13 | | | веќе видена

Индексот на довербата на потрошувачите во Русија во првиот квартал на оваа година паднал на 63 поени, што е најниско ниво од почетокот на мерењето на овие податоци во 2005 година. Според податоците на меѓународната истражувачка компанија „Нилсен“, во истиот период на минатата година, овој индекс бил на 72 поени, пишува рускиот Комерсант. Бројот на луѓе кои имаат заштеди во банките е на рекордно ниско ниво, по покривањето на основните животни потреби. Бидејќи Русија и понатаму е во рецесија, реалните плати на Русите минатата година паднале за 9,5 проценти, покажале податоците на руската статистичка служба Ростат.
сите 7 | | | веќе видена

Кинеската економија и понатаму расте, но економиститепредвудуваат дека некои внатрешни проблеми треба што поскоро да се решаваат, инаку следи крах кој ќе се почувствува на светско ниво, пишува британскиот магазин Економист. Кинескиот долг е зголемен во последните две години по истата стапка, како што беше случај во првите две години по почетокот на кризата во 2008 година. Односот на долгот према БДП се зголемил од 150 на речиси 260 отсто по една деценија кредитирање. Ваков раст обично предвидува пропаст на економијата, коментира Економист. Кина према надворешните кредитори е во плус, но опасноста лежи во домашниот пазар. Сепак, ако се случи пукање на меурот, тоа ќе се почувствува насекаде во светот.
сите 16 | | | веќе видена

Националната агенција за европски образовни програми и мобилност во соработка со новооснованата европска мрежа на културни институти – EUNIC Skopje, Италијанскиот центар Данте Алигиери, Францускиот институт во Скопје организира настан “Младите и мобилноста“ по повод Денот на Европа и одбележувањето на еден значаен јубилеј кој се однесува на 20 години ЕВС (Европски волонтерски сервис). Во склоп на овој настан предвидени се работилници со членките на мрежата EUNIC Скопје на тема како младите да ја подготват мобилноста во Европа, како да напишат CV и мотивациско писмо на повеќе јазици, како да го одредат јазичното ниво и како да дојдат до повеќе корисни информации на оваа тема. Настанот е отворен за сите млади и студенти кои би сакале да го надградат своето школување со студии на европски универзитети.
сите 108 | | | веќе видена

next