Менаџерот на Ливерпул во пресрет на вечерашното финале во Лига Европа против Севиља не ги криеше амбициите и мотивацијата со која неговите избраници ќе влезат во овон натпревар. Свесен за квалитетот на противникот кој две години во низа е освојувач на Лига Европа и вечерва ќе атакува на рекордниот петти трофеј во ова натпреварување, Германецот на кормилото на англискиот тим истакна дека поддршката од навивачите кои верно го следат Ливерпул како на домашен така и низ терените ширум Европа се главниот мотив за победа во финалето. „Ја знаеме желбата на нашите фанови. Знаеме колку многу сакаат да го освоиме овој трофеј. Ни го покажаа тоа на импресивен начин, и дома и на гостински терен. Ние сакалме да бидеме тимот кој ќе им ги оствари соништата. Можам да ветам дека ќе направиме се, но проблемот е тоа што и Севиља ќе се обиде да го направи истото“, изјави Клоп. Искусниот Германец кој го врати тимот на Ливерпул на вистинскиот пат по неколкуте лоши сезони, потенцира дека само еден миг, потег може да го реши ...
сите 9 | | | веќе видена

На дебелеењето кај децата повеќе влијаат лошите навики на родителите, отколку генетските фактори, е заклучок на едно британско истражување. Тим експерти од Универзитетот во Плимут тврди дека за разбирање на овој проблем е клучен односот на родителите и децата од ист пол во текот на првите години од животот. Истражувачите следеле 226 семејства, по што заклучиле дека децата ги имитираат. Девојчињата кои растат со мајка која е дебела се изложени на поголема опасност од прекумерна тежина во детството, а исто важи за момчињата и татковците. Експертите од Велика Брианија, каде стапката на дебелеење е една од најголемите во Европа, дојдоа до заклучок таквата поврзаност не важи за мајките и синовите, ниту за татковците и ќерките.
сите 3 | | | веќе видена

Бело чоколадо со сушени овошја. Вистински деликатес. Потребно е: 500 гр бело чоколадо (квалитетно) 125 гр сушен ананас, ситно исечкан 125 гр сушени кајсии, ситно исечкани 125 гр сушена брусница 125 гр сушени цреши текила (за натопување) Подготовка: – Посебно, потопете ги парчињата овошје во текила. Потопувањето зависи од тоа колку време имате на располагање, но се препорачува тоа да биде два часа, за да може текилата убаво да навлезе во овошјата и да ги омекне. – Кога ќе омекнат, со рака исцедете ги и ставете ги да се сушат на кујнска хартија. – Чоколадото растопете го на пареа. – Во тавче за печење ставете хартија за печење. Распоредете ги овошјата и врз нив претурете го белото чоколадо. Ставете да се замрзне. – Пред сервирање, искршете го на парчиња.
сите 58 | | | веќе видена

„Епл“ моментно работи на проект наречен „Титан‟, за кој се претпоставува дека претставува создавање на револуционерен електричен автомобил без возач. И додека се и натаму е во доменот на шпекулации, финансиската компанија „Пајпер Џефри“ излезе со информација во друга насока, која всушност е многу поинтересна. Аналитичарите се обидуваат да сфатат зошто „Епл“ вложи милијарди долари во кинеската компанија „Диди Чуксинг“, која претставува пандан на западниот „Убер“. „Пајпер Џефри“ затоа истакнува дека на корисниците на „Убер“ и „Диди Чуксинг“ главно не им е важно кое возило ќе дојде по нив, тие гледаат како полесно преку смартфон да повикаат возило, кое ќе ги доведе од точка А до точка Б. Затоа, според „Пајпер Џефри“, „Епл“ можеби не работи на проект на создавање на нов електричен автомобил, туку кон многу повисока цел, која до сега не е сериозно разгледувана. Замислете преку својот АјФон да можете да повикате пред својот дом автомобил без возач. Во тој автомобил ќе кажете каде сакате да одите, ќе се информирате ...
| | веќе видена

Боливискиот претседател Ево Моралес не е татко на вонбрачно дете, затоа што такво дете воопшто не постои, пресуди Суд во Ла Паз. Претходно, непостоењето на вонбрачното дете го потврди и боливискиот новинар Карлос Валверде, кој во февруари годинава објави дека претседателот-ерген има син од една негова поранешна вонбрачна врска. Моралес подоцна призна дека две години бил во врска со жената која се прикажуваше како мајка на нивното заедничко дете, но објаснуваше оти му било речено дека детето починало набрзо по породувањето. Новинарот Валверде сега тврди дека претседателот и жената никогаш немале заедничко дете. Скандалот со вонбрачното дете се појави во текот на новинарската истрага за активниостите на една кинеска фирма во Боливија и за нејзиното „фаворизирање“ при добивањето на зделките. Скандалот доби на тежина кога беше обелоденето дека во боливиската филијала на фирмата, како еден од директорите, работи поранешната девојка на претседателот Моралес. Тој никогаш досега не бил женет, а во периодот меѓу 2005 ...
сите 8 | | | веќе видена

Еден од најголемите пропусти на американските разузнавачки служби се случил пред неколку години кога Крис Огле од Нов Зеланд купил половен емпетри МП3, а на него пронашол безбедносни податоци. Тој, уредот за слушање музика го платил 9 долари, а не ни сонувал дека во него ќе најде доверливи податоци. Кога после неколку дена го вклучил уредот на компјутер, пронашол податоци во дигитална форма со ознака строго доверливо. На него се наоѓал список од мисии на американската војска во Ирак и Авганистан, времето на нивниот почеток и оружјето кое ќе биде користено како и местата на кои оружјето е распоредено. Една новинарка се заинтересирала за пронајдокот на Крис, па телефонски контактирала еден од војниците од доверливиот список. Војникот, откако му кажала како дошла до неговите податоци, занемел и ја прекинал врската. Официјален Пентагон потврдил дека МП3 со доверливи податоци е „изгубен“ уште 2005 година, како и дека повеќе информации ќе објави откако ќе заврши истрагата. Огле рекол дека Американците имале среќа ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога сакаат да ослабат, жените најлесно се откажуваат од месото, а тоа е често една од најголемите грешки што ја прават. Многу нутриционисти велат дека месото во умерени количини му е неопходно за организмот, само притоа е важно тоа да не биде масно. Постојат и такви кои тврдат дека исхраната богата со протеини е најздрава, а притоа и најдобар начин за губење на килограмите. До такви заклучоци дојде и тим научници од Универзитетот во Сиднеј, кои во тек на опсежно истражување утврдиле дека сите кои се борат со вишок килограми треба наместо да ги бројат калориите, да ги бројат протеините. Раководителот на тимот, нутриционистот Дејвид Рубенхајмер, објасни дека кога јадете протеини, телото истовремено со внесот троши калории, така што нема опасност од наталожување на вишок. – Тие кои внесуваат помалку месо, веројатно ќе претеруваат со масти и јаглехидрати, што е погубно по линијата и здравјето, вели Дејвид.
сите 3 | | | веќе видена

Корисниците од населбата Лисиче утре од 9 часот ќе останат без вода за пиење. РЦУК Скопје информира дека прекинот е поради отстранување дефект на затворач на водоводна мрежа на булеварот „Дванаесетта ударна бригада“ бр. 66 во населба Лисиче. Прекинот ќе трае се до завршување на интервенцијата.
| | веќе видена

Од 8 до 13 часот утре без струја ќе останат корисниците од објектите во околината на крстосницата меѓу улицата „Френклин Рузвелт“ и булеварот „Партизански одреди“ во општина Центар. Во периодот од 9 до 12 часот утре без струја ќе бидат корисниците од селата Горни Крушопек, Горно Нерези, Средно Водно и врв Водно во општина Карпош, а 9 до 15 часот корисниците од Горна Матка, општина Сарај. Корисниците од селото Долна Арнакија, општина Сарај ќе бидат без струја од 9:30 до 15 часот, а од 10 до 15 часот објектот на бензинската пумпа на „Макпетрол“ и салонот за автомобили „Хонда“, лоцирани на булеварот „Илинден“ во општина Карпош. Од 10:30 до 15 часот без струја ќе останат корисниците од улиците „Виничка“, „Дринска“, „Вашингтонска“ и „Нов живот“ во општина Шуто Оризари. РЦУК на Град Скопје информира дека граѓаните ќе останат без електрична енергија поради технички зафати во електромрежата.
сите 29 | | | веќе видена

По долго боледување, на 54-годишна возраст почина македонскиот актер од Штип Љупчо Бреслиски. Актерскиот талент Бреслиски го преслика во бројни театарски престави, но и во телевизиски серии, особено во култната „Трст – Виа – Скопје“, а ќе остане запаметен и по неговата актерска игра во единствениот македонски филм номиниран за Оскар од неанглиско јазично подрачје, „Пред дождот“ на Милчо Манчевски. На денешната комеморација, што се одржа во Народниот театар-Штип пред колеги, пријатели и семејството, за актерската кариера на Бреслиски зборуваа првите луѓе на театарот кои истакнаа дека тој успеа да ја пренесе својата вредност од актерски талент на сите следбеници на театарската уметност, особено на неговите помлади колеги. Присутните на комеморацијата со громогласен аплауз за последен пат се простија од актерот кој, македонското театарско милје го задолжи со извонредни актерски креации, како на театарската, така и на телевизиската и филмска македонска сцена. – Мораме да бидеме убедени во тоа и да се носиме со ...
сите 14 | | | веќе видена

Задоволство ми е што денеска започна градбата на новата фабрика на компанијата Ван Хол белгискиот производител на автобуси кого по 4 годишни напори за прв пат го донесовме во Македонија во 2012-та година, кога почна да ја гради првата фабрика, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Ван Хол во 2013-та ја изгради првата фабрика и досега произведе над 1000 автобуси, а вработи околу 850 луѓе. -Со новата фабрика се планира вработување на уште 450 директни и 100 индиректни вработувања. И само директните вработувања ќе надминат над 1250 , над 1300 практично вработени. Важно е да се каже дека оваа инвестиција вредна 17 милиони евра и 450 нови директни вработувања , плус 100 индиректни е донесена во еден специфичен период што бараше од нас додатни напори, во убедувања на компанијата. Во убедувања на сопствениците дека нема да имаат никакви ризици, имајќи ја предвид политичката криза којашто ни е наметната во изминатата година и пол, вели Груевски. Многу ни помогна тоа што компанијата веќе е стационирана во ...
сите 32 | | | веќе видена

Спортската „Веста” со 150 коњски сили ќе биде најмоќното возило од марката „Лада“. Засега овој статус сѐ уште го има Kalina NFR со 136 коњски сили. Не е тајна дека одделението на ВАЗ Lada Sport подготвува спортска верзија на „Веста“ која ќе има спуштен трап, оригинални спојлери и мотор од 150 коњски сили. Се работи за моторот на ВАЗ од 1800 кубни сантиметри со поинаква брегаста оска и унапреден издувен систем. На тој начин „Веста“ ќе стане најмоќното цивилно возило од марката „Лада“. Во моментов тој статус го има Kalina NFR со 136 коњски сили. Меѓутоа, постои и информација дека моторот од 1600 кубици од „Калина“ ќе го добие и „помладата“ модификација на моделот Vesta Sport, пренесува „Авто.маил.ру“. Се знае дека моделот ќе ја добие својата фабричка боја, но засега не е познато која ќе биде специјалната боја на спортската Веста. Според некои податоци, за седанот ќе биде избрана жолтата (тоа е бојата на компанијата „Роснефт” која е спонзор на натпреварувачката екипа на ВАЗ), а според други – тоа е црвената ...
сите 2 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски на денешната прес-конференцијата по објавувањето на списокот на фудбалери за контролните натпревари против Азербејџан и Иран го изнесе своето мислење околу тимот и перспективата на нашиот национален состав. – Тоа што го најавивме на почетокот од нашата работа, од списокот денеска може да видите дека се остварува. На претходните натпревари не можевме да сметаме на репрезентативците од селекцијата до 21 година поради квалификациите, но сега имаме можност. Овој состав е спој на младост и искуство и имаме намера долги години да бидат во најдобрата репрезентација. Никој не може да гарантира дека веднаш ќе ни донесат резултат, но го заслужија местото во најдобриот тим. Статистички веројатно ќе бидеме најмлада селекција на квалификациите и очекувам поддршка од сите, изјави Ангеловски. Жал ми е за Агим Ибраими и за ситуацијата во која се најде. Агим повеќе од еден месец не тренира со тимот, разговаравме во Словенија пред една недела, не тренира ...
сите 38 | | | веќе видена

Рудникот за олово и цинк „Саса“ -Македонска Каменица почна со градежните работи за изградба на новото хидројаловиште, инвестиција вредна над шест милиони евра. Максим Профоров директор за развој и инвестиции во рудникот „Саса“ вели дека новото хидројаловиште број четири е продолжение на старото и се уште активно. – Изградбата на хидројаловиштето се состои од три дела. Првиот дел е изградба на опточен тунел, односно пробивање на опточен тунел кој е во карпа. Одводнување на Петрова Река, која што е сега од десна страна, со цел тие води да немаат допир со новото јаловиште и директно да одат во реката Каменица. Третиот дел е иницијална брана, врз која после ќе се складира јаловина и врз која фактички ќе се формира новото јаловиште, вели Прохоров. Тој забележа дека оваа инвестиција е од големо значење, а поддршката од Владата им значи бидејќи минатата година ја добиле концесијата за проширување на експлоатацијата на рудата, за што инвестирале и дополнителни 20 милиони евра со цел рудникот да опстои и во ...
сите 13 | | | веќе видена

Општина Аеродром деновиве изгради нова улица покрај реката Вардар на потегот од СЦ „Јане Сандански“ до булеварот „Србија“, поточно покрај булеварот „АСНОМ“. Вкупната должина на новата улица изнесува околу еден километар, а широчината 6 метри. Пред асфалтирањето на улицата беше изведена комплетна фекална и атмосферска канализација и водоводна мрежа. Улицата, исто така, има тротоари од двете страни од по два метри и соодветно јавно осветлување, а има обезбедено и околу 200 паркинг-места, така што новата улица не само што ќе овозможи пристап до објектите што се градат покрај реката, туку и ќе им го олесни паркирањето на граѓаните од најблиските згради покрај булеварот „АСНОМ“. Вкупната вредност за изградба на новата улица е околу 35 милиони денари, обезбедени од Буџетот на Општина Аеродром.
| | веќе видена

На контролиран начин денеска беше урнат еден од старите далекуводни армирано бетонски столбови во реонот на селото Јанчиште. Тоа е дел од проектот на МЕПСО за изградба на новиот 110 киловолтниот далновод што ќе ги поврзува најголемите потрошувачки региони на електрична енергија во земјава Тетово и Скопје. Со ова треба да го замени еден од најстарите далеководи во земјата со над 60 години употреба. Должината на новиот далекувод ќе изнесува 48 километри со вкупно 187 столбни места при што новоизградени ќе бидат 158 челично решеткасти столбови. Вредноста на проектот е над три пол милиони евра. – Со новиот далекувод ќе ги сведеме на минимум сите ризици од можни потенцијални испади и прекини во снабдувањето на електрична енергија за Тетово и регионот на град Тетово. Решивме градежните активности да ги спроведеме во период со помала потрошувачка на електрична енергија бидејќи ова подрчје е едно од најголемите по потрошувачака во земјата, изјави портпаролот на МЕПСО Никола Стојанов. Според најавите од МЕПСО, сите ...
сите 8 | | | веќе видена

Вирусот зика, кој предизвикува дефекти кај новороденчињата и поретко привремена парализа кај возрасните, би може да се прошири и во Европа со растот на температурите, иако ризикот тоа да се случи е помал, потврдија денеска здравствените власти. Најголем ризик постои во областите со голем број комарци, како североисточниот дел на Црното Море. – Степенот на ризик од ширење на вирусот се разликува од земја до земја. Ги повикуваме државите во кои можноста од ширење на овој вирус е поголема, да ги преземат сите неопходни мерки за спречување, изјави Жужана Јакоб, директорка на регионалната канцеларија на СЗО во Европа. Зголемените мерки на претпазливост подразбираат намалување на бројот на комарците од типот Аедес, кои се преносители на овој вирус и оспособување на здравствените установи за дијагностицирање на заразените.
сите 38 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Елефтерос Типос“ објави репортажа за импровизираниот бегалски камп во Идомени, во која истакнува дека во него се множат криминални групи кои се обидуваат да заработат пари со искористување на сиромашните и беспомошни бегалци. Според информации на весникот, како што јави дописникот на МИА од Атина, покрај трговијата со луѓе, шверцот на цигари и лекови, кои до неодамна биле најчести илегални активности, сега е придодадена и проституцијата. – Во продажбата на дрога превласт имаат мароканските и туниските групи, за шверцот се одговорни Сиријците, а за трговија со бегалци авганистанските и пакистанските мигранти. Во „мапата“ на криминалот од неодамна влезе и проституцијата, во која главни протагонисти се Мароканците и Ирачаните, кои искористуваат беспомошни бегалки и имигрантки кои сами живеат во Идомени, пишува весникот. „Сигурни извори“ за весникот изјавиле дека се работи за жени кои во меѓувреме ги загубиле своите сопрузи или тие останале дома, или пак мажот успеал да замине за Европа пред да ...
сите 42 | | | веќе видена

Со промотивен лет на новиот Airbus A321, Wizz Air, најголемата нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, денес на скопскиот аеродром заедно со ТАВ Македонија симболично ја прослави 12 годишнината од својот прв лет. Генералниот Извршен Директор на Wizz Air, Јозеф Варади заедно со авионскиот екипаж, беа пречекани на аеродромот Александар Велики, од страна на Зоран Крстевски, Генерален Извршен Директор на ТАВ Македонија заедно со целосниот менаџерски тим на аеродромот, додека авионот беше традиционално поздравен со водени топови. „Во изминатите 12 години Wizz Air го револуционизираше воздухопловството низ Централна и Источна Европа. Ние моментално поврзуваме 39 држави, со дестинации кои се протегаат од Европа до Блискиот Исток. Минатата година, го лансиравме нашиот освежен бренд и го испорачавме првиот Airbus A321 авион, најефикасниот авион со еден коридор во светот и со нашите тековни испораки, нашата флота останува една од најмладите во Европа. Нашата мисија е константно да го подобруваме ...
сите 63 | | | веќе видена

Здружението за борба против рак „Борка-за секој нов ден“ од Скопје кон крајот на месецов ќе спроведе национална кампања за подигнување на свесноста за тироидни заболувања во Македонија, насловена „Виолетов караван 2016“. Централната активност на кампањата ќе биде одбележување на Интернационалната недела на тироидната жлезда од 23 до 29 мај во Скопје и градовите низ Македонија. Неделата ќе се одбележи на тој начин што во седум града низ Македонија ќе бидат поставени мобилни ординации за бесплатни ЕХО прегледи на лица кои немаат симптоми и немаат досега направено ЕХО на тироидна жлезда. Прегледите ќе ги извршуваат докторите специјалисти: Венјамин Мајсторов, Даниела Миладинова, Синиша Стојановски и Маја Здравковска од Институтот за патофизиологија и нуклеарна медицина и Ирфан Ахмети и Искра Битовска од ЈЗУ Клиника за ендокринологија во Скопје. Мобилните ординации за преглед ќе бидат поставени во градовите по 8 часа дневно (двајца доктори по една четиричасовна смена) и ќе можат да бидат прегледани по 100 лица ...
сите 28 | | | веќе видена

next