Работниците кои престојуваат осум часа во канцеларија би требало почесто да стануваат и да прават лесни физички активности вкупно четири часа дневно, сметаат експерти. Премногу седење Прво би требало да се поработи на тоа да стојат или да се бават со лесни активности, на пример со одење, два часа дневно, наведуваат експертите во извештајот. Ова истражување го нарача Британската агенција за јавно здравје, а го спроведоа експерти од неколку универзитети и научни институти во Велика Британија, САД и Австралија. Предолгото седење лошо се одразува на здравјето, што е научно утврдено во изминатите години. Британците кои работат во канцеларија поминуваат 75 проценти од работното време седејќи на столица, објавија експертите во магазинот British Journal of Sports Medicine. Слично како и долгите периоди на седење, треба да се избегнуваат и долгите периоди на стоење. Лошо здравје Работодавците би можеле да им помогнат на вработените да успеат да постигнат два до четири часа да стојат или да се движат преку лесни ...
сите 3 | | | веќе видена

Стапката на инфлација во Хрватска, мерена според индексот на потрошувачките цени, се задржа во април на нивото од март на минус 1,7 проценти на годишно ниво. Со тоа, со мали прекини, е продолжен трендот кој трае од февруари 2014 година, објави хрватскиот Државен завод за статистика. Падот на цените на годишно ниво го поттикна поевтинување на превозот од 6,4 проценти, кое го поддржа падот на цените на горивото и мазутот од 10,9 проценти за лични превозни средства. Дополнително на дефлацијата во април влијаеле и пониските цени на храната и безалкохолните пијалоци кои на годишно ниво паднале за 1,5 проценти, а кои во структурата на индексот на потрошувачките цени сочинуваат 27,44 проценти. Падот на цените е забележан и во категоријата домување, вода, електрична енергија, гас и останати горива (3,0 проценти), за што придонесе падот на цената на гасот од 17,9 проценти, како и категориите образование (0,9 проценти), комуникации (0,9) и рекреација и култура (1,3 проценти). Продлабочувањето на дефлацијата го запре ...
сите 3 | | | веќе видена

Во Технолошко-индустриската развојна зона Струмица денеска ќе биде поставен камен – темелник за отпочнување на изградбата на новата фабрика на Џонсон Контролс. На поставувањето на камен-темелникот ќе се обратат Владимир Пешевски, вицепремиер за економски прашања, Владимир Теплик, потпретседател на ТРИМ единицата на Џонсон Контролс за Европа и Виктор Мизо, директор на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони.
| | веќе видена

Кинескиот производител на апарати за домаќинството Мидеа даде понуда за купување на германската компанија Кука, која произведува индустриски роботи. Мидеа соопшти дека сака да земе поголем удел во „идниот пазар на услужни роботи“. Кинеската компанија, која веќе поседува 13,5 отсто во Кука, наведува дека нуди 115 евра за акција за преостанатите акции, со што германската компанија е проценета на 4,56 милијарди евра. Мидеа, која е позната по клима уреди и фрижидери, наведува дека технологијата која ја поседува Кука може да им помогне во поефикасно производство. Кинеските компании во последно време тргнаа агресивно да ги користат своите залихи на пари за купување на странски компании за да ја зајакнат својата конкурентност.
сите 3 | | | веќе видена

Слободните економски зони се полнат со нови инвеститори. За два дена во земјава почнаа да се градат две нови фабрики. „Ван Хол“ ги постави темелите на новиот капацитет во Бунарџик за производство на автобуси, „Џонсон Контролс“ почнува да ја гради својата нова фабрика во ТИРЗ Струмица. Првата инвестиција ќе донесе 450 директни вработувања, втората 1.500. Македонија се трансформираше во извозник на автобуси Новата инвестиција на „Ван Хол“ е вредна 17 милиони евра и ќе донесе четири нови производствени линии, со што двојно ќе се зголеми капацитетот за производство на автобуси. „Досега компанијата има извезено над 1.000 автобуси, а во процес на производство се 137. Компанијата првично планираше да креира 400 работни места, но денеска во неа се вработени 825 лица“ – вели првиот човек на слободните зони, Виктор Мизо. „Во 2012-та година почнавме со изградба на нашиот прв производствен капацитет и две години подоцна го произведовме првиот автобус. Досега стигнавме до бројка од над 1.000 автобуси, од кои 900 за ...
сите 135 | | | веќе видена

Економскиот раст на Германија во вториот квартал ќе остане солиден, но веројатно малку ќе загуби од силата, се наведува во месечниот извештај на германската Бундесбанк. „Добрите услови на пазарот за труд, очекуваниот раст на приходите и стабилните цени ќе го задржат високото ниво на приватната потрошувачка. Сепак, не очекуваме дополнителен пад на цените на нафтата, додека силниот раст на куповната моќ од претходните два квартали веројатно ќе прекине“, се наведува во извештајот на Бундесбанк, пренеусва агенцијата Ројтерс. Според оценките на Бундесбанк, неизвесно е и продолжението на силното темпо на извозот забележано во првиот квартал. Бруто домашниот производ (БДП) на Германија во првиот квартал порасна за 0,7 проценти, што е најголемата квартална стапка на раст од првиот квартал во 2014 година, наведува Ројтерс, додавајќи дека Бундесбанк во јуни ќе објави нови проекции поврзани за периодот од 2016 до 2018 година.
сите 2 | | | веќе видена

Црквите во далечните планини во Етиопија, за кои се верува дека се изградени пред повеќе од 1000 години, со векови претставуваат место за богослужба за православните христијани од овој дел на светот. Верувајќи дека на тој начин се приближуваат до бога, фигуративно, но и буквално, младите ученици ги ризикуваат своите животи секој ден качувајќи се на стрмните планински падини за да стигнат до црквите во кои со свештениците читаат свети списи од христијанската вера, пишува „Дејли мејл“. Момчињата го прифаќаат свештеничкиот повик од мали нозе, благодарение на своите родители кои веруваат дека тоа ќе им обезбеди подобар живот, кој тие не можат да им го пружат на своите мали земјоделски имоти. Еден од странците кој се осудил да мине десетина дена во етиопските планини, фотографот Ашер Свиденски вели дека некои свештеници-учители живеат во овие планини над 40 години. – Со нив секогаш се и млади ученици, кои дошле тука во потрага по подобар живот. Сушите ги мачат луѓето од Етиопија, па гладта станува секојдневие. Во ...
| | веќе видена

За овој ручек подгответе го овој многу вкусен леб … Потребно е: 300 гр варени компири 600 гр интегрално пченично брашно 1 лажиче сол околу 300 мл вода 30 гр свеж квасец 1 лажиче мед Подготовка: – Квасецот разматете го со 1 лажиче мед и малку млака вода. Оставете го на топло да стаса. – Варените компири испасирајте ги. – Во еден подлабок сад ставете го брашното и додадете ги стасаниот квасец и пирето од комири. Додавајќи вода по малку замесете тесто. Во тек на месењето додадете и сол. Тестото треба да е малку помеко, но треба да се одвојува од ѕидовите на садот. – Измесеното тесто оставете го да стои во садот додека не нарасне двојно. – Тавата во која ќе го печете лебот обложете ја со хартија за печење или пак премачкајте ја со масло и посипете ја со малку брашно. – Тестото уште малку измесете го и обликувајте го како векна и ставете го во тавата. Покријте го со крпа и оставете го да стои додека не се загрее рерната на 220 целзиусови степени. – Пред да го ставите да се пече избоцкајте го на повеќе места со ...
сите 55 | | | веќе видена

Како и секоја година, Евровизија и годинава успеа да ги вознемири духовите, но како што тоа инаку бива, не се работи за незадоволство од пласманот, туку сето тоа брзо се претвори и во политички скандал, а се појавија и многу теории на заговори. Оваа година посебно внимание во медиумите привлече приказната за победата на Украина и реакциите кои таа ги предизвика на руска страна, чиј натпреварувач Сергеј Лазарев во текот на фестивалот се сметаше за фаворит, што на крај се покажа точно, но благодарение на специфичниот систем на бодување, првото место не и припадна ни на Австралија (која цела вечер водеше според бројот на бодовите од жирито), но ниту на Русите кои доминираа кај публиката. Накусо, новиот систем на бодување збуни дел од гледачите, а другиот дел не се ни трудеше да го сфати, па едноставно уживаа во наглите пресврти кои се случија во последните минути на шоуто. Секако, руските медиуми веруваат дека Лазарев е оштетен со гласањето, а веќе се разгледува и идејата Русите идната година во Украина да ...
сите 3 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а ќе биде и малку потопло. Ќе дува слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од три до 10, а дневната од 20 до 26 степени. Во Скопје, слично време, сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се спушти до шест, а дневната ќе достигне до 25 степени. УВ-индексот ќе има вредност 7. Под влијание на влажен бран во петок и сабота времето ќе биде облачно со врнежи од дожд и појава на грмежи. Пообилни врнежи ќе има во петок во вечерните часови особено во западните и јужните делови и се очекува да наврнат над 30 л/м2 дожд. Во сабота дневната температура ќе опадне за пет до шест степени, а од недела се очекува стабилизирање со повторен пораст на дневната температура.
сите 125 | | | веќе видена

Најверојатно до сега не се обратиле внимание на малите округли предмети познати и како нитни Овие предмети се поставуваат на краевите на џебовите за при растегнување на материјалот да не се скинат брзо илида се направат дупки. На оваа идеа првпат дошла сопругата на Џејкоб Дејвис во 1870 година. Дејвид бил физички работник и неговата облека многу брзо се кинела. Идеата се покажа многу успешна, џинсот панталони со метални нитни набрзо стана голем хит. Господин Дејвис набрзо го контактирал Леви Штраус, познат производител на џинс панталоните и двајцата мажи го поднеле патент во 1873 година, пишува Индепендент.
сите 4 | | | веќе видена

Додека некои тоа го нарекуваат „сквернавење“, други воопшто не гледаат во што е проблемот, откако една белградска пекара масовно почна да продава „бурек“ со плазма кекси и еурокрем, кој стана вистински хит меѓу граѓаните, пишува „Курир“. Сопствничката на пекарата, 27-годишната Мара вели дека луѓето во почетокот не го прифатиле, но дека сега не можат да постигнат да испечат доволно сладок бурек поради зголемената побарувачка. – Искрено, не знам од каде ми дојде идејатга. Само ми падна на памет. Седев сама со мајка ми и разговаравме за промените кои би можела да ги воведам во пекарата, а тоа да биде нешто невообичаено. И тогаш само реков „ајде да напрвиме сладок бурек“, изјави Марам која пред две години го наследи семејниот бизнис со пекарата. – Во почетокот бурекот го купуваа само припадници на младата генерација, но сега навистина доаѓаат луѓе од сите возрасти, објасни Мара, додавајќи дека принципот на подготовка е ист како и кај стандардните буреци, само се разликува со полнењето. Во оваа пекара се се ...
сите 2 | | | веќе видена

По промоцијата на песната, која се очекува да биде еден од главните хитови претстојново лето, Џастин сега објави и спот за неа. Џастин во спотот танцува во целосно бела комбинација, но видеото вклучува и голем број други лица, кои на различни места и во различни пригоди танцуваат на заразниот ритам. Во една од сцените, Џастин танцува и во продавница, што не е прв счучај во некои од неговите спотови. Имено, и во 2008 година во спотот за големиот хит „4 Минути“ што го сними со Мадона, тој се најде во многу слична сцена. Но, неговите движења сега се нешто поумерени, затоа што сепак поминаа осум годни оттогаш, а и Џастин во меѓувреме стана сопруг и татко, што сигурно му црпи енергија.
сите 6 | | | веќе видена

Минаа триесет години откако на филмското платно се појави популарниот филм „Топ Ган“. Додека Том Круз, главниот лик, редовно го гледаме и денес, главната актерка Кели Мекгилис ретко се појавува на сцената. Откако во 1986 година ја одигра улогата на инструкторката Чарли, Мекгилис се повлече од Холивуд и се посвети на театарот. Триесет години постара и со куса коса, ѕвездата од осумдесетите години на минатиот век денеска е речиси непрепознатлива. Мекгилис (58) во 2009 година призна дека е лезбејка и во моментов живее со нејзината партнека Мелани Лис. Претходно актерката имаше два неуспешни бракови и доби две деца.
| | веќе видена

Канцеларијата на генералниот инспектор на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) соопшти дека „по грешка“ ја уништила единствената копија на сеопфатниот извештај на Сенатот со информации за методите за мачење за време на испитувањата, објави „Индепендент“. Извештајот содржел илјадници тајни документи за методите за испитување што ги користеше ЦИА. Неименувани извори наведуваат дека претставници од канцеларијата на генералниот инспектор на ЦИА минатото лето избришале фајл со извештајот, а потоа случајно го уништиле дискот на кој се наоѓал документот. На 6.700 страници имало тајни информации за методите за испитување што ЦИА ги користела на тајните локации во странство. Меѓу нив и агресивните методи, како симулирано давење и држење во будна состојба.
сите 7 | | | веќе видена

Екипата на Куманово направи „брејк’’ и поведе со 1-0 во победи против МЗТ Скопје Аеродром во финалето од кошаркарскиот шампионат на Македонија. Во првиот натпревар од финалето на плејофот, одигран попладнево во СЦ „Јане Сандански’’ кошаркарите на Куманово забележаа победа над МЗТ Скопје со 87:84 по четвртини 23:23, 15:18, 20:23 и 26:29. По рамноправните три периоди, по кои резултатот беше израмнет 58:58, одосно се до 33-минута кога МЗТ имаше +2 поени (63:61), домашниот тим за само две минути направи серија од 10:1, за највисока предност од +11 (73:62). Сепак, во завршните 3,5 минути незадржлив беше македонскиот репрезентивец Бојан Трајковски кој постигна 16 од вкупно 32 поени. Центарот на Куманово средбата ја заврши со даб-дабл учинок, придодавајќи и 14 скокови во својата статистика. Марко Симоновски беше стрелец на 16 поени, додека Александар Костовски средбата ја заврши со 10 поени реализирајќи ја клучната „тројка“ на 10-секунди до крајот на мечот. Кај МЗТ Скопје, Ѓорѓе Дреновац постигна 21, а Дамјан ...
сите 236 | | | веќе видена

Македонската компанија за визуелни ефекти и анимација ФХ3Х во соработка со студиото МПЦ Техниколор од Лондон, учествуваше во креирањето на визуелната магија на Х-Мен Апокалипса, најновиот проект на Брајан Сингер. Филмот франшиза за мутантите со супер моќи од утре ќе започне да се прикажува во Скопје, една недела пред американската премиера. Кристијан Даниловски, ко-сопственик на ФХ3Х изјави дека овој проект е особено возбудлив бидејќи има спектакуларни ефекти, на кои работеле буквално до пред четири недели, во една, како што посочува, извонредна организација со нивниот клиент МПЦ Техниколор од Лондон. Проектот траеше од 10 јули 2015 до 15 април 2016 и на него работеше тим од 90 артисти, вкупниот обем на работа е околу 20 минути, посочуваат од ФХ3Х. – Често зборуваме дека ефектите се во функција на динамиката на дејството во филмот, за да го зголемат доживувањето на гледачите и да им овозможат добра забава на фановите. Ова продолжение нема да разочара, особено што еден од централните ликови во претходните ...
сите 8 | | | веќе видена

Дваесетина овци и јагниња изминатата ноќ настрадале од волци во трло во селото Бистренци во општина Демир Капија. На терен излегол инспекторот по ветеринарство Илија Ѓелов кој со записник ја утврдил фактичката состојба на лице место. -Околу 7 часот бевме како служба известени за случајот со стадото кое било нападанато од волци. Констатиравме 13 мртви животни, девет овци и четири јагниња. Четири овци и едно јагне се во тешка состојба, но ветеринарен лекар по соодветниот преглед утврди дека тие не можат да се излекуваат, изјави инспекторот. Мртвите животни, согласно на законот, ќе бидат прописно отстранети, кажа тој.
сите 5 | | | веќе видена

Фудбалерите на Севиља се пред историски меч. Шпанскиот тим вечерва ќе има можност да влезе во историјата на второто по квалитет европско клупско натпреварување Лига европа, доколку во финалето успејат да го победат Ливерпул, а со тоа да станат и првата екипа која трипати во низа успевала да го освои трофејот, односно по дури петти пат да триумфираат во ова натпреварување. Тренерот на андалузиската екипа, Унаи Емери е свесен дека ќе има тешка задача во дуелот со мотивираниот Ливерпул, тим кој по доаѓањето на Јирген Клоп на кормилото игра многу поквалитетно. „Секогаш кога фудбалот ви дава шанса треба да ја искористите. Она што го постигнавме во изминатите години е прекрасно, но не можеме да застанеме тука’’, изјави Емери на официјалната прес конференција во Базел каде вечерва се игра финалниот меч. „Ливерпул е еден од најдобрите десет клубови во Европа. Тимот се промени под водство на новиот тренер. Имаа лош старт на сезоната во Премиер лигата, па се доведоа во ситуација следната година да не играат во Европа. ...
сите 90 | | | веќе видена

Бруклин Бекам и неговата девојка Клои Грејс Морец синоќа беа главни ѕвезди на холивудската премиера на филмот „Neighbors 2: Sorority Rising“, во кој Клои игра една од главните улоги. Романтичниот Бруклин ја изненади својата девојка, откако ненајавено долета од Лондон, за таа вечер да биде со неа. – Многу е мил и внимателен. Вистински џентлмен, откри убавата глумица. Бруклин (17) и Клои (19) започнаа љубовна врска во летото 2014 година, но таа набрзо заврши, па од октомври 2015 година до март 2016 година синот на Дејвид и Викотрија Бекам беше во врска со француската глумица Сонија Бен Амар. Сепак, изгледа дека Клои е подобар избор за Бруклин, па тој нашол начин како повторно да ја освои.
сите 5 | | | веќе видена

next