Македонскиот поет Никола Маџиров учествува на седмиот Интернационален поетски фестивал во Букурешт, кој се одржува од денеска до 22 мај годинава. На фестивалот учествуваат поети од Кина, Финска, Полска, Израел, Чешка, Летонија, Велика Британија и други држави. Почесен гостин на фестивалот е венцоносецот на Струшките вечери на поезијата и неколкукратниот кандидат за Нобелова награда за литература, Ко Ун од Република Кореја. По учеството на овој фестивал, Маџиров го очекуваат читања во Србија, Германија, Јамајка, Литванија, Франција, Украина, Норвешка, Малезија и други земји.
сите 24 | | | веќе видена

Пожар избувна доцна синоќа во вила во викенд-населбата кај селото Љубаништа, на источниот брег на Охридското Езеро. Пожарот бил пријавен некаде еден час пред полноќ, по што Територијалната противпожарна служба интервенирала со три возила. Пламенот бил набрзо локализиран и изгаснат. Повредени во пожарот нема, освен предизвиканата материјална штета. Причините за избувнувањето на пожарот ќе ги посочи истрагата.
сите 4 | | | веќе видена

Инвестицијата на Џонсон контролс, која денеска почна да се реализира во Струмица, според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, е значајна и ќе отвори најмалку 1.500 работни места во овој регион и дополнително повеќе индиректни вработувања. – Ова е многу значајна инвестиција за Струмица. Прва од ваков поголем вид на која многу работевме како економски тим во Владата. Минатата година ја ветив тука во Струмица и еве сега почнува реализацијата на делот што е грин филд, односно на изградба на нова фабрика во која треба да се вработат 1.500 луѓе како директни вработувања и голем број луѓе како индиректни вработувања, изјави Груевски и додаде дека ова е инвестиција од 20 милиони евра која ќе значи сериозна помош за луѓето што се без работа во овој регион на Струмица, но и пошироко. Како што додаде, првите 1.300 вработувања треба да се реализираат до првиот квартал од следната година, кога се очекува да заврши изградбата на објектот, а потоа уште останатите 200. Груевски очекува оваа компанија да го надмине бројот ...
сите 110 | | | веќе видена

Околу 1.500 нови работни места во Струмичкиот регион и инвестиција од 20 милиони долари планира американската компанија „Џонсон Контролс“ во новата фабрика што почна да ја гради денеска во индустриската зона во Струмица. Во новиот производен капацитет, на површина од 13 илјади метри квадратни, ќе се произведуваат делови за прекривки за седишта за автомобилската индустрија. Ќе се извезуваат на европскиот пазар каде вакви производи „Џонсон Контролс“ пласира и од својата фабрика во Штип. Вкупниот број на вработени на оваа американска компанија во Македонија, со новиот капацитет во Струмица, ќе изнесува околу 3.000, најави денеска раководството на компанијата на почетокот на градежните работи во Струмица. На поставувањето на камен-темелникот присуствуваа премиерот Емил Димитриев, вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, директорот на Дирекцијата за технолошко-развојни зони Виктор Мизо, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и пратеници. – Успешниот развој на нашата фабрика во Штип и успешната ...
сите 114 | | | веќе видена

Фудбалерот на Манчестер Сити Мартин Демикелис е казнет со 22.058 фунти поради обложување и предупреден е на неговото однесување откако го прифати обвинението од Фудбалскиот сојуз на Англија (ФА), објави Би-Би-Си (BBC). Играчот на „граѓаните“ е предупреден дека го прекршил правилото на ФА во однос на 29 облози на фудбалски натпревари во периодот 22 јануари до 15 февруари. Според правилата кои се на сила од сезоната 2014/2015 фудбалерите и тренерите не смеат да се обложуваат на било кои фудбалски случувања ширум светот. ФА може да одреди казни или суспензии за секој кој ќе ги прекрши овие правила.
сите 6 | | | веќе видена

Во Ликовниот салон во Велес синоќа беше отворена самостојна изложба на 25 годишниот ликовен уметник од Велес, Антонио Јаневски насловена „Трезвеност до Возвишеното“, со поддршка од Министерството за култура. Јаневски појасни дека на изложбата се претставени шест слики изработени во масло на платно, со димензии 3 метри на 1 метар и 80 сантиметри, како и неколку помали слики, инспирирани од природата која од реална на пооделни детали се апстрахираат и добиваат друга димензија. – Заситен од ограниченста на својот род, разочаран од немоќноста да допре до повисока форма на битисување, тој тргна да го искусува светот, да бара причина за своето постоење,да биде нем сведок на случувањата на природата, затоа што само природата се случува без потреба за дообјаснување и толкување. И,затоа што природата е ги препознава човековите вредности и норми,човекот стои така,во чинот на созерцување заборава на сите желби и копнежи што го водат неговиот немир појаснува за своите дела Јаневски.
сите 34 | | | веќе видена

Индустријата, градежништвото, текстилот, земјоделството и услугите се потенцијалните сектори во кои македонската и белгиската економија можат да остварат долгорочна соработка. Денеска над 40 компании од двете земји во Скопје преку директни средби имаат шанса да разменат искуства и идеи и да разговараат за идна соработка. Форумот е во организација на Министерството за финансии, а учествуваат претставница на Федерацијата на белгиски комори, Стопанската комора на Антверпен, Стопанската комора на Македонија, Сојузот на стопански комори, како и Стопанската комора на северозападна Македонија. – Самиот факт што форумот се одвива во времиња кога политичките турбуленции во Република Македонија се изразени е уште позначителен бидејќи покажува дека фокусот во секое време треба да остане на економијата, бидејќи само преку економијата можеме да креираме подобар живот на граѓаните на нашата земја и на двете земји и да ја развиеме долгорочно соработката меѓу Македонија и Белгија, истакна на бизнис форумот вицепремиерот и ...
сите 47 | | | веќе видена

Фудбалските прволигаши од плеј-оф лигата попладнево ќе ги одиграат натпреварите од 32.коло. На Националната Арена „Филип Втори“ ќе играат Работнички и старо-новиот шампион Вардар. „Црвено-црните“ веќе ја имаат обезбедено титулата и по завршувањето ќе има промоција на првакот со доделувањето на шампионскиот пехар. На стадионот „Чаир“ Шкупи ја пречекува екипата на Шкендија, додека во Картово Силекс е домаќин на Брегалница. Почетокот на сите натпревари е во 16:30 часот. Табела: Вардар 77 бодови, Шкендија 72, Работнички 43, Силекс 43, Шкупи 38 и Брегалница 37.
сите 105 | | | веќе видена

Девет лица, меѓу кои и еден малолетник посериозно се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа во 20.40 часот, на крстосницата на булеварот „Октомвриска револуција“ и „Глигор Прличев“ во Куманово, соопшти денеска СВР Куманово. На повредените укажана им е лекарска помош во Медицински центар Куманово, а девојчето родено 2009 година кое се здобило со тешки телесни повреди, по укажаната помош во кумановската болница е префрелна во Ургенетен Центар во Скопје и е надвор од животна опасност. Како што појаснуваат од СВР Куманово, во сообраќајката се судриле автомобил „шкода“ и „сеат ибица“ со кумановски регистарски таблички.„Шкодата“ ја управувала 20 годишната М.Л. која се движела од центарот кон периферијата, а со „сеат ибица“ управувал Н.Р (1998) кој се движел во спротивна насока. Во моментот кога автомобилот „сеат“ свртувал кон „Григор Прличев“, а „шкодата“ се движела право, дошло до судир на двата автомобили. „Шкодата“ продолжила да се движи право и удрила во паркиран „пасат“, сопственост на ...
сите 165 | | | веќе видена

Кошаркарите на Голден Стејт ја искористија предноста на домашниот терен и на вториот натпревар од финалето на Западната конференција од НБА плеј-офот постигнаа победа над Оклахома Сити со 118:91 (27:20; 30:29; 31:19 и 30:23). Играчите на шампионот не дозволија изненадување како на првиот дуел и предноста од првиот дуел од осум поени ја зголемија на 20 на крајот од третиот период. Со овој триумф Голден Стејт изедначи на 1:1 во добиени натпревари. Стеф Кари кај Голден Стејт постигна 28 поени, а шест други играчи имаа двоцифрен број поени.Најефикасен на дуелот беше Кевин Дјурант со 29 поени. Следниот натпревар од финалната серија од „Запад“ се игра во недела на теренот на Оклахома Сити. Вечерва се игра натпреварот број 2 од финалето на „Исток“ меѓу Кливленд и Торонто (1:0 во победи за Кливленд).
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев, денеска ќе присуствува на поставување камен темелник за отпочнување на изградба на новата фабрика на Џонсон Контролс, во Tехнолошко индустриската развојна зона – Струмица. „Џонсон Контролс“ е втората компанија којашто неделава почнува со изградбата со својата нова фабрика. По Штип, американската компанија лоцира производствен погон во Струмица. Инвестицијата е тешка 20 милиони долари, ќе донесе нови 1.500 работни места. Дејноста останува иста, производство на покривки за автомобилски седишта. -Отворањето на новата фабрика е важен настан. Ова не е само значајна инвестиција од 20 милиони долари, туку истовремено и можност за нови вработувања, кои заедно со оние во фабриката во Штип изнесуваат над 3.000 работни места, вели директорот во „Џонсон Контролс“, Питер Хајфт. „Џонсон Контролс“ ги проба и скопската и штипската зона, на ред е Струмица.
сите 135 | | | веќе видена

Пред неполн час, вработените на повисоките спратови во зграда 1, таканаречена “министерска” во кругот на Министерството за внатршни работи (МВР) ги вознемирила силна миризба, објави порталот Журнал.Како што дознава Журнал, откако излегле во ходниците вработените увиделе дека димот излегува од канцеларијата на Владимир Пивоваров, еден од највисоките соработници на поранешниот министер од СДСМ, Оливер Спасовски. Загрижени влегле во канцеларијата и забележале дека гори хартија во корпата. -Неофицијално, дознаваме дека била повикана и внатрешна контрола за да се утврди што точно се уништува вон процедура. Уште синоќа , откако Собранието ја прифати оставката на Оливер Спасовски, неговите соработници почнале чудно да се однесуваат, велат нашите извори. Биле забележани како изнесуваат кеси од нивните канцеларии, по што си заминале со службените возила, објави порталот. Од МВР велат дека ќе биде направена детална проверка и ако се утврди дека е направено нешто надвор од законот, одговорните ќе бидат санкционирани. ...
сите 17 | | | веќе видена

Јирген Клоп ја презема одговорноста за поразот од Севиља синоќа во финалето на Лига Европа со 3:1. – Моја задача беше да ги подготвам фудбалерите да се справат со психолошкиот притисок што го чувствуваа пред и за време на натпреварот. Имаше притисок, а тоа најдобро се виде кога противникот изедначи на 1:1. Се се смени на теренот. Ја изгубивме самодовербата. Имав верба дека можеме повторно да поведеме и да стигнеме до трофејот, но тоа не траеше долго. Но, како што реков, јас сум единствениот одговорен за тоа. Не дозволувам да се критикуваат играчите, изјави Клоп. Германецот додаде дека крајниот исход покажал дека развојот на Ливерпул не е толку добор како што се надевал. – Мораме да продолжиме каде што застанавме. Да учиме на грешките и да го искористиме ова искуство. Сега сум разочаран, но убеден сум дека ќе се вратиме посилни, нагласи предводникот на „црвените“.
сите 12 | | | веќе видена

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска во 02 часот и 33 минути, регистрира земјотрес во земјава. Епицентарот се наоѓа 35 километри западно од Скопје и потекнува од тетовското епицентрално подрачје. Според досегашните макросеизмички податоци, овој земјотрес е почувствуван во Тетово и околината со интензитет од 4-5 степени според Европската макро-сеизмичка скала.
сите 149 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Русија може да биде отстранета од Олимписките игри 2016 година во Рио де Жанеиро во случај да се потврдат обвинувањата за постоење на цела допинг програма, изјави првиот човек на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах. „Не треба да има сомневања во тоа дека МОК ќе повика на одговорност не само одделни спортисти туку и целото нивно опкружување. Можат да бидат преземени мерки за доживотно исклучување од учество во Олимписките игри и сериозни парични казни до исклучување на цели национални федерации како што веќе се случи со Руската атлетска федерација (ВФЛА)“, изјави Бах за германски „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“. Тој потенцира дека учеството на руските атлетичари на Олимписките игри во Рио силно зависи од резултатите од истрагата на Светската антидопинг агенција (WADA). „Ако има докази за постоење на организиран и распространет допинг-систем кој ги допира и другите видови спорт, тогаш меѓународните организации и МОК ќе треба да донесат тешка одлука меѓу колективната одговорност ...
сите 5 | | | веќе видена

Фондацијата „Златна Рипка” за исполнување на желби на тешко болни деца, денеска во Чифте Амам ќе организира втора хуманитарна аукција посветена на надежта, силата и на моќта на исполнетата желба за дечињата кои се борат за својот живот. Во нивната надеж и сила, веруваат и ликовните уметници Невзат Бејтули Кица и пријателите, Ване Костуранов, Вања Урошевиќ, Александар Станкоски и Мартин Трпеноски кои помагаат со донирање на своите дела. Средствата добиени од аукциската продажба се наменети за исполнување на желбите на децата кои се лекуваат на одделот за Онкологија при Детската Клиника во Скопје, каде во моментов се дваесетина дечиња на возраст од три од 15 години. Мисијата на тимот на „Златна Рипка“ е да го разубави секојдневието на овие дечињата кои се борат за својот живот и преку заживување на нивните мечти и исполнување на нивните сништа.
сите 11 | | | веќе видена

Шпанскиот фудбалски клуб Севиља е првиот што третпат по ред го освои трофејот во Лига Европа, второто по квалитет клупско натпреварување на европскиот континент. Избраниците на тренерот Унаи Емери, синоќа на „Сент Јакоб Парк“ во Базел во финалето го совладаа Ливерпул со 3:1, иако на полувреме губеа со 1:0. Даниел Стариџ во 35.минута донесе водство за премиерлигашот кое беше анулирано на стартот на второто полувреме со голот на Кевин Гамеиро. Победата на Севиља и ја донесе Коке со погодоците во 64. и 70.минута. За Севиља ова беше вкупно петти трофеј во Лига Европа (поранешен Куп на Уефа). Од петте титули, три се освоени последните три сезони, а првите два, во 2006 и 2007 година. Воедно, со победата и освојувањето на ЛЕ, Севиља се избори следната сезона да игра во Лигата на шампионите. Ливерпул остана на три трофеи и за англискиот тим ова беше прво загубено финале во ова натпреварување.
сите 90 | | | веќе видена

Македонско-белгиски бизнис форум на кој ќе учествуваат над 40 компании од повеќе сектори од Македонија и Белгија ќе се одржи денеска во Скопје. Форумот е во организација на Министерството за финансии, а на него компаниите ќе имаат можност преку директни средби да разговараат за идна соработка. На форумот ќе учествуваат претставници од македонските и белгиските стопански комори.
| | веќе видена

Шверцерите со азиланти и економски мигранти, минатата година заработиле меѓу пет и шест милијарди долари, се наведува во извештајот на Интерпол и Европол. Во извештајот шверцувањето на мигрантите се опишува како мултинационален бизнис, со осомничени од повеќе од 100 земји. Шверцувањето на мигранти е еден од главните приходи на криминалните организации во Европа. Околу 90 отсто од мигрантите ги користат услугите на криминалците на својот пат кон Европа. Во извештајот се наведува дека на основа на бројот на влегувања со помош на шверцерите и просечните трошоци по лице, кои изнесуваат од 3.200 до 6.500 долари, шверцерските мрежи во текот на минатата година заработиле помеѓу пет и шест милијарди долари. „Овие приходи ги зајакнуваат криминалните организации и долгорочно ќе имаат негативно влијание врз европската економија, се вели во извештајот на двете организации.
сите 4 | | | веќе видена

Продажбата на најевтиниот на светот економичен автомобил производ на индиската компанија Bajaj Auto почнува во Русија есента 2016 година. Продажбата на најевтиниот на светот економичен автомобил производ на индиската компанија Bajaj Auto почнува во Русија есента 2016 година, се вели во соопштението за медиумите објавено на сајтот на компанијата-дистрибутер „Ист Вест Моторс“. „Првата испорака на Qute во Русија се очекува во септември-октомври 2016 година, може да се нарачува. Предвидената цена е од 300 илјади рубли (4,6 илјади долари според тековниот курс)“, соопштува „Ист Вест Моторс“. На рускиот пазар економичниот автомобил е предвидено да се продава двојно поскапо отколку во Индија, каде чини само две илјади долари. Автомобилот за четири лица со моноцилиндарски бензински мотор од мотоцикл со моќност од 13,5 коњски сили Bajaj Qute е пуштен во производство во септември 2015 година. Возилото може да развие брзина до 70 километри на час, а потрошувачката на гориво изнесува помалку од 2,8 литри на 100 ...
| | веќе видена

next