Откако синоќа екипата на Куманово стана вториот тим, по МЗТ Скопје Аеродром, кој обезбеди пласман во финалето на кошаркарскиот шампионат на Македонија, денеска се потврдени термините за одигрување на финалната серија. Иако првично беше предводено, финалето да започне утре, сепак, стартот е поместен за еден ден. Така, во среда од 18 часот во СЦ „Јане Сандански’’ бранителот на шампионскиот трофеј МЗТ Скопје Аеродром ќе биде домаќин на Куманово во првиот меч. Вториот натпревар е закажан за 21 мај (сабота) во Куманово, а третиот одново во Скопје за 24 мај (вторник). Доколку овие три меча не бидат доволни да се добие шампионот, бидејќи финалната серија се игра во три добиени натпревари, тогаш евентуалните четврти и петти натпревар ќе се играат на 27 и 29 мај, прво во Куманово, а мајсторката во Скопје. Потсетување дека токму МЗТ Скопје Аеродром и Куманово и минатата година играа во финалето, кое аеродромци го добија со 3:0 во победи.
сите 257 | | | веќе видена

Шкендија е победник во финалето на Купот на Македонија. Тимот од Тетово вечерва на арената Филип Втори го совладаа Работнички со 2:0. Првиот трофеј за клубот од Тетово беше повод за големо славје на најверните навивачи „балистите“ кои дојдоа во голем број и беа сместени во посебен дел на јужната и северната трибина. Тие во текот на целиот натпревар го бодреа својот клуб иако на неколкупати беа предупредени за недолично навивање. На почетокот на второто полувреме се случи првиот посериозен инцидент. Балистите на атлетската патека фрлија голем број пиротехнички средства кои запалија дел од хартиените ленти, па мораше да интервенираат пожарникарите. На почетокот од натпреварот навивачите на Шкендија ја извиркаа македонската химна, иако неколкупати организаторот на дуелот побара од нив спортско и примерно навивање. Со оваа победа Шкендија барем малку ги смири своите навивачи откако ја изгубија шампионската титула од Вардар.
сите 68 | | | веќе видена

Џулија Робертс на премиерата на нејзиниот нов филм „Money Monster“ каде игра заедно со Џорџ Клун се појави во прекрасно издание, како и секогаш, освен со еден детал. Актерката носеше раскошен црн фустан од Армани, но нешто очигледно недостасуваше – нејзините чевли. Дали чевлите и биле неудобни, дали станувало збор за шега или се работеше за нешто друго? „Венити Феар“ нагаѓа дека нејзина одлука да ги соблече чевлите е поврзана со минатогодишниот инцидент кога на група жени наводно им било оневозможено влез, затоа што немале високи потпетици. Група 50-годишни жени на прикажувањето на филмот „Carol“ се појавиле во чевли без потпетици и заради тоа не им било дозволено да го гледаат филмот. Screen Daily јави дека фестивалот одби да коментира за целата ситуација, но „потврдија дека обврска на сите жени е да носат на црвениот килим високи потпетици за проекцијата на филмови“. Ова не е првпат Џулија да ги соблече своите чевли во текот на некое важно случување. Во 1993 година на свадбата на кантри пејачката Лили ...
сите 3 | | | веќе видена

Мејси Родифер со години се борела со неплодност, а потоа нејзиниот сон се оствари и таа е бремена. Својата мака јае илустрираше со фотографија каде се собрани лекови и препарати кои морала да ги користи. Идната мајка со својот потег на сите им ја соопшти убавата вест и поттикна надеж кај оние кои стравуват дека нема да можат да останат бремени. На фотографијата наредени се во круг многу шприцеви кои ги користела во текот на обидот на ин витро оплодување, а во средината ултразвучна слика на бебе и детско боди со натпис „Вредеше да се чека и чека и чека“. – Јас знам дека мојата објава ќе ги повреди жените кои се уште чекаат бебе, затоа што и јас бев една од нив. Сепак, важно ми е не само да ја споделам својата радост, туку и да ја споделам со другите својата борба и да ги охрабрам жените никогаш да не се откажуваат, рече Мејси за Хафингтон Пост. Таа и нејзиниот сопруг Тајлер четири години се обидувале да добијат бебе, а во текот на тој период таа доживеала три спонтани абортуси, операција на циста на јајникот ...
сите 6 | | | веќе видена

Пред еден месец актерката Дру Баримур објави дека се разделува од третиот сопруг Вил Копелман (38). Сакајќи да не мисли на приватниот неуспех, Дру прифати улога во нова серија. Дру Баримур (41) рече дека враќањето на работа ќе ги излечи сите рани. – Мислам дека добро се држам. Ви благодарам на сите на поддршката, рече актерката.
сите 5 | | | веќе видена

Американската актерка Анџелина Џоли, која работи и како специјаен пратеник на ОН за бегалци предупреди денеска дека меѓународниот хуманитарен систем за бегалци е растурен и не функционира. Џоли учествуваше во специјалната програма на Би-Би-Си Ворлд посветена на главните прашања врзани за мигрантите. Таа укажа на стравот што постои од мигрантите и на, како што рече, „вистинската трка меѓу државите“ за тоа која од нив ќе биде построга и поостра во заштитата на својата територија од мигрантите. Според актерката-хуманист, повеќе од 60 милиони луѓе на планетата, или еден на секои 122 жители на Земјата, се водат како раселени лица, а тоа е повеќе од кога било досега, во изминатите 70 години. Џоли наведе и дека просечно, раселеноста на луѓето изнесува околу 20 години. Холивудската ѕвезда за која се посочува дека има политички амбиции, објаснува дека ваквите состојби и проценки на кои таа укажува не се однесуваат само за Европа, која повеќе од една година се наоѓа среде бегалска и мигрантска криза, туки на другите ...
сите 7 | | | веќе видена

Прирачникот за бегалците кои што не живеат долго во Германија предизвикува вжештена дебата во врска со имиграцијата. Веб сајтот на кој што мигрантите можат да добијат совети за сексот и сексуалноста со име „Занзу: Моето тело во зборови и слики“ кој што беше активиран по новогодишните сексуални напади во Келн е преведен на 12 јазици меѓу кои и на арапски, турски, албански и англиски, јавува дописникот на МИА од Берлин. Во него има секции за сексуално здравје, врски и емоции, планирање на семејство и правни прашања како и голем број на дијаграми, слики и описи на сексуални акти. За разлика од тие што го поддржуваат прирачникот поради отвореноста кон сексуалноста која според нив е потребна за им се помогне на бегалците со конзервативна верска култура да се интегрираат други го критикуваат како навредлив. Сексологот Хајнц Јирген Фос од универзитетот во Меренург вели дека е чист расизам да се претпостави дека Сиријците и Ирачаните на пример знаат помалку од сексот од Германците. „Важно да се промовира и да се ...
| | веќе видена

Безбедноста на сите патници во автомобилите на Volvo Cars е врвен приоритет на компанијата. Затоа, компанијата на пазарот лансира три нови детски седишта, со фокус на безбедноста, удобноста, комфорот и дизајнот. Volvo Cars е првиот производител на автомобили кој активно ги тестира детските седишта преку тестови за симулација на сообраќајни несреќи уште во почетокот на 60-тите години од минатиот век. „Разбираме дека многу луѓе се загрижени за безбедноста на децата во автомобилот. Тоа е комплексна тема. Со години сме фокусирани да продуцираме јасни упатства за начинот на употреба на детските седишта, односно како да се користат и како правилно да се инсталираат“, вели Лота Јакобсон, помошник асистент и технички лидер за заштита од повреди во Volvo Cars Центарот за безбедност. Сепак, според Јакобсон, учењето на родителите како да го инсталираат и како да ракуваат со детското седиште е една работа, додека задржувањето на детето во седиштето е сосема друга работа, посебно кога детето ќе потпорасне. “Нашиот фокус ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонската е-Спорт Федерација, по прв пат, започнува со организација на Првата Македонска е-Спорт Лига. Раководоството на Македонската е-Спорт Федерација (МеСФ) се одлучи за ваков историски чекор по многуте години учество на меѓународни турнири и се поголемиот пораст на еспортот во целиот свет. „Ова е прв официјален чекор кон целосно признавање на е-спорот како официјален спорт и во Република Македонија“, објаснува Бобан Тотовски, претседател на МеСФ. Тој додаде дека МеСФ од 2009-та година започнува стратегија за официјализирање на еспортот преку барање подршка од надлежните институции и развивање на еспорт културата кај нас. Е-Спорт Лигата, која ќе се организира во соработка со ЛЕНОВО, ги поканува сите заинтересирани да формираат тимови и да се пријават во следните три дисциплини – игри: DOTA2, Counter Strike: GO и Hearthstone. Пријавувањето веќе е во тек и трае до крајот на овој месец. Наптреварите ќе траат од 01 Јуни до крајот на Август, по што ќе следува завршниот турнир на кој ќе го дознаеме ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот гитарист Влатко Стефановски заедно со Мирослав Тадиќ вечерва ќе одржи концерт во Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип, во рамки на манифестацијата „Уметничка пролет“ на Универзитетот „Гоце Делчев“. Стефановски и Тадиќ попладнево на работилница со студентите од Музичката академија во Штип им порачаа дека треба макотрпно да работат за да бидат бренд. – Тие што не знаат, неможат да заработат. Клучот на успехот е во знаењето.Тие што не знаат нема да заработат. По десет години максимално вложување во работата која ја работиш, стануваш бренд, рече Стефановски. Тадиќ забележа дека балканската музика има богат ритам, а студентите посебно оние од Америка се заинтересирани за нејзино изучување. – Јас имам многу работено со американски студенти, како ритам многу ја сакаат балканската музика. Нив многу ги интересира оваа музика и некои од нив ја свират многу добро. А често пати ја комбинираат со ар-ен-би стилот и звучи одлично, изјави Тадиќ. Во моментот двајцата виртоузи на гитара дуото Стефановски и ...
сите 3 | | | веќе видена

Германија вчера успеала да ја покрие речиси целата потреба од електрична струја со обновливи извори на енергија. Со помош на капацитетите за произовдство на соларна и енергија од ветер вчера во 14 часот попладне во Германија биле произведени 45,5 гигавати енергија а потребата била само 0,4 гигавати поголема. Според податоците на „Агора Енергиевенде“, истражувачки институт од Берлин, трошоците за струја биле негативни во период од 15 минути, односно цената на струјата паднала на – 50 евра за мегават час тврди „Епекс Спот“ компанијата за размена на струја меѓу пет европски земји. Германија не е единствената земја која што со години се обидува да ја замени струјата добиена од јаглен и гас со електричната енергија добиена од ветер и сонце. Минатата година фармите за ветерна енергија во Данска обезбедија 140 отсто од побарувачката, а во Велика Британија во период од 10 часа на 10 мај немало потреба од користење на електраните на јаглен. За експертите рано е да се планира целосна замена на класичните извори на ...
сите 4 | | | веќе видена

Капитените на Работнички и Шкендија, Милан Илиевски и Ферхан Хасани веруваат дека нивните тимови имаат големи шанси да го освојат трофејот наменет за победникот на фудбалскиот Куп на Македонија. Вечерашното финале, ќе биде трето во низа за капитенот на Работнички, Илиевски кој заедно сво своите колеги ќе се обиде на „Романтичарите’’ да им го донесе петиот трофеј во клупската историја. – Третото по ред финале е реткост. По освоените две финалиња, одиме на третото и да испишеме една нова историја во македонскиот фудбал. Многумина ја сметаат Шкендија за фаворит, но ние ќе дадеме се од себе за да победиме. Секој од нас ќе го даде и последниот атом од силите за на крајот да се радуваме на овој трофеј и да закружиме уште една успешна сезона на Работнички, изјави Милан Илиевски Хасани капитенот на Шкендија за прв пат ќе се бори за трофејот во националниот куп, воедно и неговата екипа по двете неуспешни финалиња ќе сторат се конечно да го освојат трофејот. – Финалето на Купот е посебно за Шкендија, особено ако се ...
сите 139 | | | веќе видена

Општините Велес, Росоман и Неготино ќе спроведат три значајни инфраструктурни проекти чија вредност изнесува вкупно 24 милиони 167 илјади и 562 денари, информираше денеска на прес-конференција Марко Колев, раководител на Центарот за развој на Вардарскиот плански регион. Средствата се добиени со посредство на Центарот, а преку Бирото за регионален развој и Министерството за локална самоуправа. Првиот проект во висина од 12 милиони и 351 илјада 224 денари е на Општина Велес и е за инфраструктурно уредување на Индустриската Зона Каласлари кај село Каласлари. Вториот е за Општина Росоман и е во висина од 6 милиони 351 илјада 183 денари и е наменет за развивање на современа инфраструктура за поголема безбедност на граѓаните на Општина Росоман. И третиот во вкупна висина од 5 милиони 684 илјади 380 денари, од кои мал дел од 219 илјади и 225 денари се од касата на Општната Неготино, е неменет за Инфраструктурно уредување на Индустриската зона УЗ 8 во Неготино. – Овој проект е многу значаен за Општина Велес за ...
сите 10 | | | веќе видена

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска соопшти дека од реколтата 2015 година од страна на винарските визби вкупно се откупени 154.248 тони грозје со вкупна вредност од речиси 32,3 милиони евра. Заклучно со 3 мај исплатени се 30,1 милиони евра или 93,21% односно а неисплатени се 2,2 милиони евра, што претставува 6,79% од вкупните обврски по основ на откупеното грозје, се наведува во соопштението от МЗШВ. Досега 45 винарии во целост го исплатиле откупеното грозје од реколтата во 2015 година, а две винарски визби – „Повардарие„ и „Гарланд Агрофуд“ имат долг кон лозаропроизводителите. Винарската визба „Повардарие“ од Неготино досега исплатила 2.689.038 евра или 84 %, а за повторен упис во Регистарот на производители на вино покрај целосната исплата на долгот кон лозарите со пресметана камата, ќе треба да плати и казна од 52.858 евра што е 10% од вредноста на неисплатеното грозје, се наведува во соопштението. Винарската визба „Гарланд Агрофуд“ од Кавадарци, како што се наведува, ...
сите 16 | | | веќе видена

За Бадник подгответе го традиционалното гравче тавче на овој начин … Потребно е: 500 гр грав 4-5 суви црвени пиперки 2 главици кромид 2 лажици сол 2 лажици мешан сув зачин 1-2 лажици суво нане 1-2 лажички мелена сува лута пиперка – буковец Подготовка: – Во тенџере на рингла ставете го гравот, сувите пуперки и вода и сверете го на тивко. Оставете ги зрната грав малку потврди. – На зејтин пропржете го ситно сецканиот кромид. – Сварениот грав ставете го во земјана тава, додадете ги солта, мешаниот сув зачин, буковецот, нането и пропржениот кромид. – Сипете и дел од водата во која го варевте гравот, колку да се покрие гравот во давата. – Ставете да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 40 минути.
сите 62 | | | веќе видена

На тренинг центарот „Петар Милошевски” во Скопје денеска се одиграа првите натпревари од УЕФА развојниот турнир за академии. Академијата на Македонија до 15 години (фудбалери родени 2001 година) беа поразени од Ерменија на пенали со 4:2, откако во регуларниот дел средбата заврши 2:2. Избраниците на селекторот Звонко Златановски пропуштија предност од два гола и можат да жалат за пропуштената шанса да издвојуваат победа. За нашата репрезентација погодоците ги постигнаа Божидар Митревски и Куштрим Таири. Во вториот натпревар од оваа група кој на програмата е од 17:30 часот, силите ќе ги одмерат академиите на Грузија и Белорусија. Академијата на Македонија до 14 години (фудбалери родени 2002 година) во првото коло се сретна со Грузија. Нашите фудбалери беа поразени со резултат 3:2. Головите за избраниците на Марио Вујовиќ ги постигна Филип Костовски. Дуелот помеѓу академиите на Ерменија и Белорусија ќе го комплетира воведното коло од оваа група на развојниот турнир.
сите 3 | | | веќе видена

Холивудската актерка и режисeрка Анџелина Џоли ја изненади јавноста со изјавата дека размислува за тоа да почне да се занимава со политика, јавија странските медиуми. – Кога се занимавате со хуманитарна работа, свесни сте дека политиката мора да биде земена предвид, затоа што доколку сакате да направите големи промени морте да бидете подготвени и да преземете одговорност, изјави неодамна Анџелина. Американските медиуми коментираат дека по се изгледа, на политичката сцена во Америка има место за луѓето кои со политика немаат допирни точки, а по бизнисменот Доналд Трамп, на американската политичка сцена, по се судејќи, ќе зачекори и Анџелина Џоли. Весниците веќе на големо пишуваат дека актерката веќе ја ангажирала политичарката Арминка Хелиќ за да ја упати во светот за кој таа се уште не знае доволно.
сите 6 | | | веќе видена

Благодетите на смеењето за психофизичкото здравје се потврдени многу пати, но помалку е познато дека не се смееме исто во секое друштво. Дека нашето смеење звучи поинаку кога сме со пријателите наместо со непознати луѓе, го утврдиле научници од Универзитетот во Калифорнија. Речиси илјада испитаници од 24 земји слушале снимки на смеење на двајца луѓе за кои не им било кажано во каков однос се. Во половина снимки јунаците биле долгогодишни пријатели, додека во втората половина тие биле лица кои се запознале неодамна. Во дури 61 отсто случаи, испитаниците точно ги идентификувале тие што биле пријатели. Утврдено е и дека испитаниците полесно препознаваат смеење меѓу пријатели кога во прашање биле жени. Сигналите кои укажуваат на поблизок однос се повисок интензитет и подолго траење на смеењето. Водачот на студијата Грег Брајант вели дека ова е најголема интеркултурална студија за смеењето во историјата. Според неговите зборови, резултатите на студијата укажуваат на тоа дека луѓето во светот го перципираат ...
сите 3 | | | веќе видена

Исхраната на Кејт Мидлтон се заснова на здрави и свежи состојки, како свежо овошје и зеленчук и немасни извори на белковини, како месо од живина и риба. Кога Кејт Мидлтон има желба за слатки, таа се послужува со бобинки и една чаша бадемово млеко, откри списанието „International Business Times“. Бобинките се богати со фруктоза, а истовремено се преполни со витамини, минерали и други важни нутриенти, кои го зајакнуваат целиот организам. Бадемовото млеко е вкусен напиток, кој има осум пати помалку калории од класичното млеко од животинско потекло, па не е чудно што војвотката од Кембриџ му дава предност. Станува збор за намирница која изобилува со витамин Е и е силен антиоксиданс, кој го штити телото од слободните радикали, но и гарантира млада и убава кожа.
сите 2 | | | веќе видена

next