Авиокомпанијата „Чех ерлајнс“ денеска ја обнови редовната линија Скопје-Прага, укината пред четири години. Најави дека од 1 јули до 9 септември годинава ќе реализира чартар летови за „АСА тур“ и за други локални оператори меѓу Скопје и Хераклион на Крит. Таа активност ќе се реализира поврзано со летовите Скопје – Прага. Првиот лет од Прага беше пречекан ноќеска со традиционален поздрав со воден мост на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, по што во три часот изутрина авионот полета за Прага. Чех ерлајнс“ ќе лета до Прага од Скопје секој понеделник и петок во 3:30 часот наутро. Од 29-ти следниот месец авиокомпанијата ќе опслужува уште еден термин на таа рута, во среда во 4:10 наутро. Повратните летови ќе се реализираат од Прага секој четврток и недела навечер, во 22:25 по локално време, со пристигнување во Скопје на полноќ. Од 28 јуни превозникот ќе додаде повратен термин со полетување од Прага во 22:25 часот и во вторник. Цената на билетите во еден правец од Скопје до Прага почнува од 75 евра, а на ...
сите 37 | | | веќе видена

Со дуелот во кој актуелниот шампион Вардар ќе биде домаќин на Работнички денеска ќе биде отворено 7. коло во плејоф конкуренцијата во ракометното првенство на Македонија. Вардарци кои досега имаат максимални шест победи на исто толку одиграни натпревари, важат за апсолутни фаворити во дуелот со екипата која досега нема освоено ниту еден бод во плејоф разигрувањето. Натпреварат Вардар – Работнички ќе се игра попладнево од 13 часот во СЦ „Јане Сандански“. Останатите два натпревари од ова коло ќе се играат утре (сабота), а двојките се Охрид – Металург и Прилеп – Макс Струмица. На табелата прв е Вардар со 18 бодови (6 натпревари), а следат Металург со 15 (6), Макс Струмица со 12 (6), Прилеп со 6 (6), Охрид со 3 (6) и Работнички со 0 (6).
сите 25 | | | веќе видена

Вкупно 72 жени од маргинализирани групи во Источна Македонија се здобија со практични вештини во 22 компани, додека 34 жени имаа обуки за технички вештини преку проектот „Патот кон кариерата“, имплементиран од Македонската развојна фондација за претпријатија и НВО КХАМ. Според Лазар Недановски освен овие 106 жени со проектот биле опфатени уште 120 жени кои се стекнале со претприемачки вештини. – Ние сме задоволни од одзивот, иако предизвиците беа големи да се работи со специфична целна група, да се мотивираат да учествуваат во оваа работа. Но, се работи за подобрување на можностите за вработување на овие лица, за економски развој, дури и за подобрување на социјалната положба на нивните семејства, рече Недановски. Македонската развојна фондација за претпријатија во Берово, изминатите два дена организира и завршна активност на која беа презентирани постигнатите резултати и предизвиците со кои се соочија вклучените актери во рамките на проектот „Пат кон кариера – Подобрување на вработувањето на жените од ...
сите 3 | | | веќе видена

Фондот за здравствено осигурување на Македонија соопшти дека 11.902 осигуреници досега ги искористиле електронските услуги на порталот на Фондот со кои на брз, лесен и ефикасен начин ги оствариле своите законски права без притоа да мораат да доаѓаат на шалтерите на ФЗОМ. Сетот електронски услуги ФЗОМ ги воведе во рамки на унапредување и олеснување на комуникацијата меѓу Фондот и осигурениците, фирмите и здравствените работници. Од воведувањето на електронските услуги, осигуреници, овластени лица и здравствени работници ги искористиле овие електронски услуги и поднеле барање од своите домови или работни места по електронски пат за остварување на одредено право. Најкористена електронска услуга е за заверка на ортопедски помагала, која 9.508 осигуреници ја искористеле и поднеле документи преку матичните лекари и лекарите специјалисти по електронски пат, а потоа следат барање за БПО (866), извештаии за спреченост при работа (838) и предлог за оцена на привремена спреченост за работа (690). Придобивките од ...
сите 18 | | | веќе видена

Додека во сите држави од регионот за наредните денови е најавена стабилизација на времето со повисоки температури, на Жабљак во Црна Гора повторно падна снег. Во повеќето градови на Црна Гора денеска врне дожд, јавија црногорските медиуми. Следните денови се очекува смирување на временските прилики и потопло време на просторот на целиот регион.
сите 16 | | | веќе видена

Скопската екипа КК Феникс 2010 со својата селекција на млади кошаркари родени 2001 година, денеска ги започнува натпреварите во младинската европска лига, односно завршниот „Супер-фајнал“ турнир што се одржува во литванскиот град Клаипеда. До овој настап на завршницата во европската младинска лига за играчи до 15 години, КК Феникс 2010 се пласира по двата квалификциски турнири во ценрално-европската зона во кои оствари седум победи на осум одиграни натпревари. – Настапот во супер-финалето е голем успех, но сепак младите „Феникси“ нема да патуваат во Клаипеда со бело знаме. Тука сме да се надигруваат и да освојат што е можно подобар пласман. Знаеме дека ќе биде тешко, но овие млади момчиња убеден сум дека ќе го дадат максимумот да да се искачат едно скалило погоре., изјави тренерот на екипата Денис Дервишевиќ. Прв противник на Феникс 2010 во силната конкуренција ќе биде екипа Аудентес, од Талин, против која ќе играат во осминафиналната рунда. Покрај естонската екипа на турнирот ќе настапуваат и екипи од ...
сите 8 | | | веќе видена

Во Индија вчера се измерени 51 степени Целзиусови, што е највисока температура на воздухот откако се води статистика, соопшти денеска Индиската хидрометеоролошка служба. Во градот Палоди, северна Индија се измерени 51 степени, со што е соборен рекордот од 50,6 степени измерени во 1956 година. Во северна Индија температурите во мај и јуни се искачуваат над 40 степени, тоа се најтоплите месеци во годината, но ретко се случува температурата да биде повисока од 50 степени. Хидрометеоролозите предупредија на „силен топлотен бран“ кој ќе ги зафати поголеми делови од северните и западните области на Индија за време викендот.
сите 28 | | | веќе видена

Монографија за Есма Реџепова-Теодосиевска, која го носи епитетот кралица на ромската музика, беше промовирана синоќа во Музејот на револуционерната борба. Автор на публикацијата е Славе Николовски-Катин, издавач е „Македонска искра“ и Асоцијацијата „Кралицата Есма и Стево Теодосиевски“ од Скопје. Објавувањето е поддржано од Министерството за култура, кое во 2013 година на Есма Реџепова-Теодосиевска и ја додели титулата национален уметник. – Оваа значајна монографија на своите 410 страници мошне импресивно и умешно ја овековечува одисејата на Реџепова, во форма на еден биографско-публицистички времеплов за 55-те години на сцената на Реџепова-Теодосиевска и нејзиниот животен сопатник, истакнатиот музички уметник Стево Теодосиевски, изјави за медиумите министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска која присуствуваше на промоцијата. Есма Реџепова-Теодосиевска во последните децении се етаблираше во сите европски и светски центри и ја промовираше македонската култура во меѓународен контекст. – Во текот на ...
сите 10 | | | веќе видена

Кошаркарите на Кливленд ја забележаа и втората победа над Торонто во финалето на Источната конференција од НБА плејофот. На средбата одиграна синоќа во Кливленд, домашниот тим слевеше триумф со 108:89 и поведе со 2:0 во победи во серијата подобар до четири. Иако Кери Ирвинг со 25 поени беше најефикасниот играч на натпреварот, сепак Леброн Џејмс беше најзаслужниот за овој триумф на Кливленд бидејќи средбата ја заврши со трипл-дабл учинок од 23 поени, 11 скока и 11 асистенции. Кај гостите од Торонто најефикасен беше ДеРозан кој постигна 22. Сега серијата се сели во Канада, каде следниот меч на програмата е во недела. Потсетување, во финалето на Западната конференција по двата одиграни меча резултатот меѓу шампионот Голден Стејт и Оклахома е израмнет 1-1, а следниот меч се игра в понеделник наутро во Оклахома.
сите 102 | | | веќе видена

Во Библиотеката за странска литература во Москва е отворена изложба на поетски дела од македонски автори од сите генерации, насловена „Читај ја Македонија“, која ќе може да се посети до 26 јуни 2016 година. Претставувањето на македонската поезија во Москва е организирано од поетесата и преведувачка Олга Панкина, а помогнато од Министерството за култура на Република Македонија. Покрај изложбата на книги, поставена е и изложба на ликовни дела со македонски мотиви на руските уметници Александар Белугин и Светлана Орлова-Соло, како и изложба на фотографии „Убавините на Македонија“ на новинарката од Прилеп Каролина Мицевска. Изложбата на 17 мај ја отвори македонскиот амбасадор во Москва Гоце Карајанов, а за македонската поезија и нејзиниот историски тек зборуваше академик Ристо Василевски.
сите 27 | | | веќе видена

Македонскиот музички заводник, како што го нарекуваат Давид Темелков во Хрватска, кој за рекорден рок со темата “Била је боља” ја маѓепса регионалната музичка сцена, има нова песна. Синглот го носи насловот „Дишем за нас” („Дишам за нас“) и повторно е во издание на хрватската Хит рекордс. Интересно е што сега Давид се претставува како композитор и текстописец и за песната вели дека е парче од неговата душа. -Песната е нешто мое, делче од мојата душа. Станува збор за нешто од моето срце, нешто со што сакам да им ја вратам надежта на сите дека сепак постои вистинска љубов, љубов за која вреди да се живее – вели Давид. Аранжманот за песната е на Мирослав Рус и Звонимир Домазет, додека македонската верзија е дело на Огнен Неделковски.
сите 2 | | | веќе видена

Жаре и екипата на најпопуларното македонско ток шоу Еден на Еден одат на заслужена пауза. Во следните неколку саботи, стандардниот термин 19:15 часот на Телма ќе биде резервиран за репризи на некои од најинтересните гостувања, а оваа сабота во 19:15 часот ќе го гледаме финалето на сезоната во која гостуваа Игор Џамбазов, Марјана, Сашко Коцев, Тамара Тодевска, Ник Вујичиќ, Саша Ковачевиќ, Тимур Дибиров, Борко Ристовски, Каролина, Елена и многу други кои само го потврдија статусот на шоуто како најдобриот тв продукт од својот формат. Бидете во сабота вечер на Телма веднаш по вестите и уживајте во последната Еден на Еден епизода до следната сезона на есен.
сите 21 | | | веќе видена

Во организација на Фотосојузот на Македонија денеска во Охрид ќе почнат 54-ти Денови на македонската фотографија, кои ќе се одржуваат во галеријата на Домот на културата „Григор Прличев“ и во Институтот за филм, Филмска академија Охрид, каде ќе има и проекција на документарен филм за Вивиен Маер. Во рамки на Деновите на македонската фотографија предвидени се изложби, предавања и работилници со цел да се популаризира фотографијата и да се прикаже творештвото на македонските автори во претходната година. Оваа традиционална манифестација е поддржана од Министерството за култура .
сите 22 | | | веќе видена

Речиси целосно е запрено повлекувањето на депозитите од банките по шпекулациите во врска со политичката криза во Македонија, вели гувернерот на НБРМ Димитар Богов. Во интервју за Ројтерс, Богов посочува дека во текот на април се повлечени 1,8 отсто од депозитите во банките што е прв таков случај по повеќе години постојан раст на депозитите. – Во изминатите две недели гледаме стабилизација на ситуацијата, а повлекувањето на депозитите речиси запре. Има показатели дека граѓаните ги враќаат депозитите во банките, поради што сметаме дека најлошото е завршено, истакнува Богов. По зголемувањето на каматите на благајничките записи од 3,25 на 4 проценти, Богов истакнува дека засега нема потреба од дополнително зголемување. – Засега ситуациајта се стабилизира, потребните сигнали се пратени и веќе гледаме одговор од банките кои ги зголемуваат каматите на депозитите. Сметаме дека засега ќе нема потреба за дополнително зголемување, но остануваме будни и подготвени да употребиме мерки од монетарната политика ако се ...
сите 91 | | | веќе видена

Во рамки на програмата на 44. Мајски оперски вечери, во Македонската опера и балет вечер ќе биде изведен современиот балет „Заспаните убавици“, според романот на Јасунари Кавабата „Куќата на заспаните убавици“. Како што информира МОБ, се работи за ново гледање и пристап кон приказната „Заспана убавица“ која не е раскажана на традиционален начин. Приказната во прв план ги поставува односите помеѓу младоста и староста, сексот, смртта, животот и сеќавањето. – Сите овие аспекти придонесуваат кон развојот на еден жив ум. Кавабата ја потенцира способноста на човечкиот ум да фрли светлина на односот на поединецот со светот во кој егзистира. Размислувањата на ликовите за грешките во минатото најчесто се случуваат кога се наоѓаат на прагот на смртта. Тогаш очајно ја бараат таа невозможна шанса, повторно да ја зграпчат младоста, дури само за миг, и да почувствуваат една почиста егзистенција, соопшти МОБ. Кореографијата и сценската идеја се на Саша Евтимова, костимографијата на Александар Ношпал. Балетот се игра на ...
сите 47 | | | веќе видена

Откако синоќа се одиграа последните два натпревари од четвртфиналната рунда, познати се четирите репрезентации кои ќе разигруваат за медалите на Светското првенство во хокеј на мраз, што се одржува во Москва и Санкт Петербург. Селекциите на САД и Канада ќе се борат во првиот полуфинален меч. Американците во четвртфиналето беа подобри од Чешка со 2:1, а Канада ја победи Шведска со 6:0. Втората полуфинална двојка ќе ја сочинуваат Русија и Финска. Домашните хокеари на Русија со 4:1 ја победија Германија, додека Финска беше убедлива во дуелот против Данска која ја победи со 5:1. Полуфиналните натпревари на хокеарскиот Мундијал ќе се играат утре.
сите 28 | | | веќе видена

Постапката за доставување понуди за добивање земјоделско земјиште во закуп согласно со јавниот повик во април оваа година, кој се однесува на подигнати долгогодишни насади, завршува денеска. – Отворањето ќе биде на 25 мај за сите доставени понуди. Целта на објавениот повик е сите кои имаат подигнато долгогодишни насади на државно земјиште на максимална површина до 30 хектари да достават понуда која е прифатлива и согласно објавените услови за 33 региони во Македонија да изработат соодветни елаборати. Условот е насадите да не бидат помлади од пет години, појасни вчера Ванчо Костадиновски, заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. Потсети дека во 2015 година беше објавен повик за легализација на земјоделско земјиште и од него се склучени 648 договори за површина од 700 хектари, како и за огласот до три хектари за кој се склучени 300 договори за површина од 400 хектари државно земјиште. – Овој повик, кој е објавен за површини над три хектари со максимална површина до 30 хектари, е прв во ...
сите 16 | | | веќе видена

И Бил Гејтс ова лето ќе оди на одмор, но тоа не значи дека и неговиот мозок ќе се одмора, наведува Бизнис Инсајдер. Познатиот љубител на книги, овие книги ги препорачува на секој, а темите се од бизнисот и математиката до човештвото и хуманоста. ’Seveneves’ – Neal Stephenson Гејтс стигнал до оваа книга преку препорака од пријател, а инаку сака да чита научна фантастика. Овој роман е целосно несекојдневен. ’The Power to Compete’ – Hiroshi Mikitani и Ryoichi Mikitani Основачот на „Rakuten“ и извршниот директор Hiroshi Mikitani во разговорот со својот татко економист зборува за можните начини да се поправи јапонската еконоија. „Иако не се согласувам со сите негови предлози, сепак постојат некои добри идеи“, изјави Бил. ’Sapiens: A Brief History of Humankind’ – Yuval Noah Harari Овој историчар го следи човековиот пат преку когнитивни, агрикултурални и научни откритија. „И јас и Мелинда ја прочитавме оваа книга која кај нас потикна бројни дебати“. ’How Not to Be Wrong’ – Jordan Ellenberg Познатиот професор по ...
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерите на глобалните инвестициски фондови прдевидуваат „шокантно лето“ на финансиските пазари, пишува британскиот весник Телеграф. Инвеститорите немаат никаква доверба во ново закрепнување на светските берзи и се повеќе се плашат од последиците од излегувањето на Британија од Европската унија, пишува весникот. Исто така, инвеститорите загубија доверба во овогодишно економско закрепнување на кинеската економија и бегаат од британските берзански индекси во страв од финансиски крах, доколку Британија излезе од ЕУ. Околу 27 отсто од менаџерите, во анкетата која ја направила американската „Банк од Америка Мерил Линч“, евентуалниот „Брекзит“ е моментално најголемиот ризик за глобалната економија, поголем и од досегашните стравувања од девалвација на јуанот или од бранот на банкроти на презадолжените кинеки компании. Според оценките на главниот инвестициски стратег на банката Мајкл Хартнет, пролетниот продор на глобалните пазари е исцрпен, поради што ги предупреди инвеститорите дека во наредните летни месеци се ...
сите 4 | | | веќе видена

Додека многумина размислуваат да дојдат до „подобар живот“ во странство, сега ви се нуди можност тоа да го сторите и да отпатувате во Австралија. Министерството за имиграција и гранична заштита на Австралија, издаде нова листа на професии кои се потребни за 2016-2017 година, а за кои може да се пријави. Листата стапува на сила од први јули 2016 година и се однесува на оние кои аплицираат за виза. Во таа група спаѓаат работничките визи, постојаните визи за престој за стручните рабоници, привремени визи во траење од четири години во кои работниците работеле на одредени подрачја и потоа може а аплицираат за постојана виза, привремена виза за сите дипломирани. Се бараат менаџери на проекти, индустриски инженер, инженер по агрокултура, биомедицински инженер, наутички архитект, ветеринар, наставник, киропрактичар, педијатар, невролог, ревматолог, физијатар хирург, медицински сестри, ѕидари, столари, електричари, социјални работници…
сите 22 | | | веќе видена

next