Поетесата Љерка Тот Наумова е добитничка на наградата „Даница Ручигај“ што ја доделува Друштвото на писателите на Македонија за најдобра стихозбирка од авторка, членка на македонската писателска асоцијација. Наградата и е доделена за стихозбирката „Зародиш на повикување“, објавена во издание на „Бата прес“ од Скопје, со поговори на Михаил Ренџов и Марина Мијаковска. Селекторот за доделување на наградата „Даница Ручигај“, Мишел Павловски, во образложението на одлуката, меѓу другото, пишува: „Книгата на Љерка Тот Наумова е лирски копнеж кој е засилен од креативноста на авторката. Преплетувањето на интимното со трагичното, сонот со радоста, ја прави стихозбирката „Зародиш на повикување“ книга која поезијата ја доближува кон читателот. Поезијата на Љерка Тот Наумова, е молк и истовремено крик, зародиш на повикувањето молкот да проговори“. Љерка Тот Наумова е автор на 14 стихозбирки пишувани на македонски и на хрватски јазик. Член е на Друштвото на писателите на Македонија и на Друштвото на хрватските писатели. ...
сите 25 | | | веќе видена

Учесници во Казањскиот маратон 2016 на стартот на трката. Во маратонот учествуваа околу 9000 луѓе, меѓу нив и претставници на 38 држави. 15 мај 2016, Казањ, Русија. извор/руска реч
сите 15 | | | веќе видена

Селекторот на репрезентација на Македонија до 21 година Благоја Милевски денеска го објави списокот на фудбалери за претстојниот квалификациски натпревар против Украина на гостински терен на 27 мај. На списокот на селекторот Милевски се наоѓаат 23 фудбалери, нови имиња се Ељиф Елмаз од Работнички и фудбалерот на Силекс, Кристијан Филиповски. Голмани:Игор Алексовски (Македонија Ѓ.П.), Дамјан Шишковски (Работнички), Филип Илиќ (Металург); Одбрана:Дарко Велковски (Вардар), Ѓоко Зајков (Шарлерој, Белгија), Висар Муслиу (Ренова), Бесир Демири (Шкендија), Мевљан Мурати (Шкупи), Егзон Бејтулау (Шкендија), Алекса Амановиќ (Јавор, Србија); Среден ред:Бобан Николов (Вардар), Енис Барди (Ујпешт, Унгарија), Давид Бабунски (Црвена Звезда, Србија), Даниел Аврамовски (ОФК Београд, Србија), Кристијан Филиповски (Силекс), Енур Тотре (Шкендија), Елиф Елмаз (Работнички); Напад:Марјан Радески (Шкендија), Тихомир Костадинов (Банска Бистрица, Словачка), Филип Пивковски (Ландскрона, Шведска), Виктор Ангелов (Ујпешт, Унгарија), ...
сите 81 | | | веќе видена

Транзитирањето на над милион бегалци низ Република Македонија на еден масовен и неорганизиран начин е директен ефект од конфликтите на Блискиот Исток врз нашата држава. Во справувањето со бегалскиот бран Македонија одлучи да биде дел од заедничкиот европски одговор, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски во воведното обраќање на конференцијата: „Конфликтот на Блискиот Исток и Северна Африка: зголемување на транснационалните закани за безбедноста на земјите од Западен Балкан“. Конференцијата е во организација на Институт за геостратешки истражувања и надворешна политика при Министерството за надворешни работи, во соработка со Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Маршал“, а свои пригодни обраќања имаа и амбасадорите на САД, Џес Бејли и на Германија, Кристина Алтхаузер, како и директорот на ИГНИП, амбасадорот Абдулкадар Мемеди. Попоски осврнувајќи се на политичко – безбедносната ситуација во регионот на Блискиот Исток и Северна Африка – МЕНА, актуелните конфликти и транснационалните ...
сите 28 | | | веќе видена

Во Галеријата на Факултет за ликовни уметности во Скопје вечер ќе биде отворена годишната изложба на студентите од оваа високообразовна установа. По отворањето на изложбата, љубителите на уметноста и заинтересираните ќе имааѕ можност да ги посетат атељеата по сликарство, вајарство и ликовна педагогија. Утревечер ќе биде организирана посета на атељеата по графика, графички дизајн, сликарски техники и сликарска технологија во Сули Ан.
сите 60 | | | веќе видена

Оперската претстава „Риголето“ на прославениот Џузепе Верди ќе биде изведена вечер во Македонската опера и балет, во рамки на 44. Мајски оперски вечери. „Риголето“ се смета за една од најубавите музички драми во оперската литература и нејзиното либрето се базира на расказот „Кралот се забавува“ на Виктор Иго. Во претставата настапува врвна солистичка екипа: Риголето: Карлос Алмагер Вилалобос (Мексико), Џилда ќе ја толкува Зана Абази-Рамадани (Косово), Војводата од Мантова Михаил Михајлов (Бугарија), Спарафучил: Владимир Саздовски, Мадалена: Вишња Радосав (Србија), во главните улоги. Во останатите улоги ќе настапат: Васко Здравков, Диме Петров, Билјана Јосифов, Кристијан Антовски, Дарко Нешовски, Ана Ројдева-Талевска, Десанка Глигоријевиќ и Невен Силјановски. Диригент е гостинот од Италија, Џанлука Марчано.
сите 29 | | | веќе видена

Европа треба да ги интегрира мигрантите кои пристигнуваат на нејзина територија, но не и „широко да ја отвора вратата на ирационален начин“, изјави патата Франциско во интервју за францускиот весник „Ла Кроа“. Запрашан дали Европа може да прими толку голем број мигранти тој одговара дека „тоа е вистинското прашање, бидејќи не може да се отвори широко вратата на ирационален начин“. Папата нагласува дека основно прашање е зошто има толку мигранти и дека иницијални проблеми се војните на Блискиот Исток и во Африка, како и слабиот развој на африканскиот континент, што доведува до глад. – Треба да се интегрираат, најлошо е да се гетоизираат, смета поглаварот на Римокатоличката црква.
сите 8 | | | веќе видена

Во Галеријата на Српската академија на науките и уметностите утревечер во 19 часот ќе биде отворена изложба на академик Глигор Чемерски, кој почина минатиот месец. Како што информира МАНУ, на отворањето на изложбата ќе присуствуваат академиик Луан Старова, потпретседател на Македонската академија на науките и уметностите, и академик Влада Урошевиќ. Сликарот и академик Глигор Чемерски почина во Скопје на 76 години. Роден е во Кавадарци во 1940 година, а се школувал во Скопје, Белград и во Париз. Во 1962 година првпат самостојно изложувал во Скопје, по што следуваа триесетина индивидуални изложби во Македонија и низ светот.
сите 55 | | | веќе видена

Првенството во Премиер лигата завршува вечерва, а ФА ги изречен сигурно едни од највисоките казни за лондонските екипи Челзи и Тотенехм за инцидентите на дуелот од 36.коло. Челзи ќе треба да плати 375.000 фунти, а Тотенхем 225.000 фунти. Натпреварот беше од голема важност за Тотенхем, кој тогаш беше со шанси за освојување на титулата, а водството од 2:0 го испушти и натпреварот заврши без победник 2:2. Дуелот на лутите ривали беше исполнет со нервоза и груба игра, а судијата Марк Клатенбург покажа вкупно 12 жолти картони за двата тима (Челзи 3, Тотенхем 9). Тотенхем не победи и се „прости“ со титулата и шампионатот го заврши на третото место, додека Челзи лигата ја заврши на 10-та позиција.
сите 12 | | | веќе видена

Во присуство на голем број писатели и љубители на пишаниот збор, во салата на Домот на култура „Илинден“, во Општина Илинден денеска на свечен начин беше отворена 17. литературна манифестација „Илинден 2016“. Манифестацијата ја отвори градоначалникот на општина Илинден, Жика Стојановски, кој потенцира дека оваа општина станала препознатлива токму по овој настан, заблагодарувајќи им се притоа на сите кои придонеле таа да биде една, како што рече, од престижните во областа на културата во Македонија. Во рамките на свеченоста по повод отворањето на литературната манифестација беше отворена изложба на академик Васко Ташковски. Изложбата насловена „Вселенско патување“, ја отвори писателот Ефтим Клетников. Тој се осврна на творештвото на Ташковски и на самата изложба која е всушност избор од творештвото на овој доајен на македонската ликовна уметност. Љубителите на уметноста имаат можност да видат 40 дела на овој наш реномиран автор, кој покрај сликањето во маслена техника, работи и акварел, цртежи и графика, а ...
сите 30 | | | веќе видена

Бугарската Влада донесе одлука за давање под концесија на аеродромот во Софија, соопшти денеска министерот за транспорт, информатички технологии и информации на Бугарија, Ивајло Московски. Како што јави БТА, Московски не соопшти повеќе детали за условите за концесијата, најавувајќи дека сите информации и детали ќе бидат објавени за десетина дена во Службениот весник на ЕУ. Тој нагласи дека Бугарија од давањето на софискиот аеродром под концесија очекува приход од околу 1,2 милијарди лева (600 милиони евра). – Концесијата ќе биде на период од 35 години, а тендерот за пријавување ќе биде отворен до крајот на септември 2016 година. Потенцијални концесионери се сите европски, но и други оператори на аеродорми, изјави Московски.
сите 9 | | | веќе видена

Група научници од Универзитетот на Тексас успеаја да го клонираат вирусот зика, што претставува важен чекор во напорите за добивање на вакцина против инфекцијата што тој ја предузвикува, јавија американските медиуми. Клонираниот примерок преттсавува копија на типот на вирусот кој е најраспространет во Јужна Америка. Научниците сметаат дека со помош на клонираниот вирус можат да бидат инфицирани комарци, кои потоа би предизвикале инфекција кај лабораториските глувци. Овие експерименти би можеле да бидат клучни за производството на вакцина против зика, наведува стручниот магазин „Сел Хост енд Мајкроб“. Во досегашните истражувања научниците успеаја да ја откријат стукрурата на вирусот, но ова е првпат тој да биде клониран во лабораториски услови. Можноста за користење на клонираниот примерок на вирусот зика ќе придонесе и за унапредување и тестирање на ефектите на антивирусните лекови, сметаат научниците.
сите 16 | | | веќе видена

Во организација на Домот на културата „Тошо Арсов“ синоќа во Виница гостуваше Велешкиот театар кој ја изведе претставата „Класен непријател“ по текст од Најџел Вилијамс, а во режија на Теа Беговска. – Се работи за познат драмски текст кој ја третира социјалата меѓу луѓето не само во класна, туку и во животна и човечка смисла. Ликовите во претставата се тешки бидејки се со големи социјални проблеми. Изведбата на претставата е продолжение на соработката што ние како Дом на културата од Виница ја имаме веке неколку години со Велешкиот театар, изјави Славко Данев, директор на Домот. Во претставата настапија дванаесетина артисти на Велешкиот театар кои преставата ја прикажаа во најубаво светло, за што виничката публика гинагради со долготрајни аплаузи. Гостувањето на театарските уметници од Велес е од посебно значење за развојот на театарската уметност во овој град, во кој се прават обиди да заживее театарот со ангажирање на професионални актери и артисти.
сите 2 | | | веќе видена

Адора инженеринг ја доби наградата The BIZZ 2016 за иновативен стил во домувањето во Монте Карло од Светската бизнис конфедерација, една од најзначајните награди што им се доделува на водечките компании во развојот на бизнисот на национално и светско ниво. „Престижната награда The BIZZ 2016 се должи на оригиналната иновативност што во стилот на домувањето, проектантскиот тим на Адора инженеринг во соработка со реномирани дизајнери од европските држави, ја воведе во новите комплекси Адора Flatiron Скопје и Адора Diamond Garden. Посебен акцент во овие објекти е ставен на креативниот дизајн на објектите со висок урбан стил на живеење, каде во внатрешното уредување клучно место имаат атриумите со изобилство на природна светлина и свеж воздух, зеленилото со елементи од дрво и камен, амбиелнталното осветлување и осмислените заеднички содржини, што на станарите им нудат чувство на интимност и топлина. Наградата се должи и на иновативноста во квалитетот на домувањето, каде посебно внимание посветивме на звучната ...
сите 16 | | | веќе видена

Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“ во рамки на Проектот на УСАИД „Со читање до лидерство“ објавува повик за собирање успешни примери од пракса во описменување на најмладите ученици и деца. Повикот е отворен до 10 јуни за сите заинтересирани (наставници, родители и членови од семејството, библиотекари, училишни директори…) од целата територија на Република Македонија. Информации за пријавувањето се објавени на: stepbystep.org.mk. Собраните примери понатаму проектот ќе ги објавува онлајн и ќе ги споделува во форма на каталози и прирачници за да им служат на останатите родители, наставници и целата заедница.
сите 4 | | | веќе видена

Фудбалерите на Шефилд се привте финалисти во баражот за пласман во Премиер Лигата. Тие синоќа во реваншот од полуфиналето на плеј-офот, на гостувањето кај Брајтон одиграа 1:1 и по домашната победа на 13 мај со 2:0, со вкупни 3:1 се пласираа во финалето. Најверојатно противник на Шефилд во борбата за влез во најквалитетното клупско фудбалско натпреварување во Англија ќе биде Хал кој на првиот дуел од полуфиналето, како гостин со 3:0 славеше победа над Дерби Каунти. Реваншот на кој Хал Сити ќе биде домаќин е закажан за вечер од 20:45 часот.
сите 16 | | | веќе видена

Грантови за набавка на земјоделска опрема и материјали до 300.000 денари ќе бидат доделени на земјоделци кои ќе поминат успешни обуки за примена на агроеколошки мерки, во рамки на проектот за управување со сливот на Струмица, финансиран од Швајцарската агенција за развој и соработка, преку Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП). Според објавениот повик, пријавувањето за обуките за агроеколошко производство ќе трае до 10-ти следниот месец. Обуките ќе се одржат од јули до ноември годинава, по што во декември ќе има тестирање. Финансии ќе добијат најдобрите учесници на обуките што ќе се изведуваат во Радовиш (за општините Радовиш и Конче), со акцент на производителите на сливи, јаболка и круши и во Струмица (за општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село), со акцент на производителите на пиперки и домати (на отворено и затворено). За учество на обуката планирано е да се изберат 25 производители на сливи, јаболка или круши од Радовиш и Конче и 30 производители на пиперки и домати (на отворено ...
сите 45 | | | веќе видена

Кошаркарите на Оклахома Сити поведоа со 1:0 во финалето на Западната конференција од плеј-офот во НБА лигата. Тие ноќеска на гостински терен го победија првакот Голден Стејт со 108:102. Оклахома одлично го одигра вториот дел од натпреварот кога двоцифрената предност на противникот од полувремето ја претвори во победа. Резултатот по четвртини беше: 27:21; 33:26; 28:38 и 14:23. На полувремето Голден Стејт водеше со 60:47, а набрзо во два наврати имаше и +14 поени предност, но тоа не беше доволно за победа особено што Расел Вестбрук 19 од своите 27 поени ги постигна во третиот период. Во тимот на Оклахома дури четири играчи имаа „дабл-дабл“ учинок. Во редовите на првакот Стеф Кари и Клеј Томсон постигнаа по 26 односно 25 поени, но имаа слаба помош од клупата на овој натпревар со вкупно постигнатите 16 поени на „резервистите“. Оклахома Сити на последните шест натпревари во плеј офот има пет победи, од кои две на гостински терен против најдобрите екипи од регуларниот дел од сезоната Голден Стејт и Сан Антонио. ...
сите 241 | | | веќе видена

Албанската осигурителна компанија „Еуросиг“ и официјално стана нов соптевник на осигурителна компанија „Инсиг“, откупувајќи го целиот пакет акции за 2,2 милијарди леки (16 милион евра). „Инсиг“, основана во 1991 година, имаше монопол на албанскиот осигурителен пазар до 2000-та година, кога оваа индустрија во Албанија беше либерализирана. Од тогаш, албанската Влада во четири наврати се обидуваше да ја продаде компанијата и најблизу беше во 2009 кога „Американ Резрев Лајф Иншуранс“ се повлече од договорената зделка да купи 62 отсто од друштвото за 25 милиони евра. Раководството на компанијата „Еуросиг“ во соопштение,по заокружувањето на приватизацијата, наведува дека со претопувањето на двете компании во една, услугите ќе бидат попрофесионални и на ниво на европските стандарди. Купувањето на акциите на „Инсиг“ се оценува како „постигнување остварено по неколкугодишна ангажираност со пожртвуваност и посветеност кон граѓаните“. Претседателот на компанијата „Еуросиг“ ,Кадри Морина, најави дека за сите актуелни ...
сите 7 | | | веќе видена

Екипата на Шкендија триумфираше во финалето на Купот на Македонија со 2:0 над Работнички, а стрелци на головите беа Марјан Радески и Стенио Жуниор. Голот на Радески на самиот старт на натпреварот во 7.минута на тимот од Тетово му донесе како резултатска предност, така психолошка. – Сите сме пресреќни, особено јас бидејќи ова е моја прва титула во кариерата. Знаевме дека играме против исклучително незгоден противник каков што е Работнички. Одигравме одличен натпревар, добро се подготвуваме и резултатот дојде на виделина. И Работнички имаше свои шанси за гол, но среќата беше на наша страна. Голема благодарност на соиграчите што ми овозможија титулата да ја прославам со гол, изјави стрелецот на првиот гол на синоќешното финале Радески. Вториот гол за потврдување на победа го постигна Жуниор во судиското надополнување на второто полувреме.
сите 26 | | | веќе видена

next