Данската тенисерка Каролина Вознијацки се повлече од Грен слемот Ролан Гарос кој в недела почнува во Париз. Таа има проблем со повреда на стапалото на десната нога веќе неколку недели и не е во можност да се подготви за силниот турнир. Вознијацки се повреди пред нецел месец за време на тренинг пред турнирот во Истанбул. Беше оптимист дека брзо ќе закрепне и ќе биде подготвена за Париз, но не испадна така, бидејќи се покажа дека повредата е од посериозен карактер. Пропуштените турнири во меѓувреме, во Рим и во Мадрид ја чинеа пад на 34.место на ВТА ранг листата, а извесно е дека ја чека уште назадување по завршувањето на вториот Грен слем за оваа година.
сите 102 | | | веќе видена

Белгиската компанија „Ван Хол“ денеска ќе ја почне втората инвестициска фаза во Македонија, во која се предвидува изградба на нова фабрика во Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони, Скопје 2 – Илинден во која, како што беше најавено на почетокот на годинава, ќе се произведуваат автобуси за европскиот пазар. Како што беше објавено на крајот на јануари оваа година, инвестицијата на белгиската компанија ќе изнесува 15 милиони евра, а треба да се реализира во следните четири години. Во фабриката треба да бидат вработени 400 работници, а се очекува до 2019 година вкупниот број на вработени во „Ван Хол“ во Македонија да достигне 1.250. Во правата фабрика што оваа компанија ја отвори во Македонија се произведуваат автобуси за американскиот пазар. Белгиската компанија „Ван Хол“ е основана во 1947 година, а седиштето е лоцирано во Конинтсојкт. Најголемиот дел од производството го пласира на пазарите во Европа и во САД.
сите 193 | | | веќе видена

Кошаркарите на Кливленд поведоа со 1-0 во плеј-оф финалето на Источната конференција од НБА лигата. Тие ноќеска на првиот натпревар пред своите навивачи го победија Торонто со 115:84 (33:28; 33:16;29:23;20:17). Домашниот тим победата ја навести со одличниот процент на шут во првото полувреме од 67%. Кајри Ирвинг со 27 поени беше најефикасен, додека Леброн Џејмс постигна 24 поени. Кај екипата на Торонто најверојатно долгата серија во полуфиналето со Мајами беше причина за замор и слабото издание во првиот финален дуел во Источната конференција. Следниот натпревар се игра ноќта четврток кон петок, повторно на теренот на Кливленд. Вечерва играат Голден Стејт и Оклахома Сити во натпреварот број 2 во финалето на Запад, а Оклахома Сити води со 1-0.
сите 258 | | | веќе видена

Последниот натпревар од Премиер лигата одигран синоќа меѓу Манчестер Јунајтед и Борнемут заврши со победа од 3:1 на „црвените ѓаволи“, кои со тоа го освоија 5.место на табелата со 66 бодови. Борнемут шампионатот го заврши на 16.место со 42 бода, а има четири порази на последните пет натпревари. Головите за Манчестер Јунајтед ги постигнаа: Вејн Руни (43.минута), Маркус Рашфорд (74) и Ешли Јанг (87), додека голот за Борнемут беше автогол на Крис Смајлинг (90+3). Лестер ја освои титулата и заедно со Арсенал и Тотенхем ќе игра во Лигата на шампионите, Манчестер Сити ќе игра во квалификациите од Лигата на шампионите, додека во Лига Европа пласман обезбеди Манчестер Јунајтед, а во квалификациите од Лига Европа ќе игра Саутемптон. Лигата ја напуштаат: Њукасл, Норвич и Астон Вила. Конечна табела: Лестер 81 бод (шампион), Арсенал 71, Тотенхем 70, Манчестер Сити 66, Манчестер Јунајтед 66, Саутемптон 63, Вест Хем 62, Ливерпул 60, Стоук 51, Челзи 50, Евертон 47, Свонси 47, Вотфорд 45, ВБА 43, Кристал Палас 42, Бурнемут ...
сите 23 | | | веќе видена

Во изложбениот салон „Империјал 2“, во Културно Информативниот Центар – Скопје, во четврток на 19.05 2016 година, во 20:00 часот, ќе биде отворена 54-та самостојна изложба на слики од Тони Шулајковски со наслов „Предградие на свеста“. Сликите се работени во периодот од 2012-2016 година. Ќе бидат изложени 30 дела, акрилик на платно. Во предговорот на каталогот за изложбата, Виолета Калиќ, историчарка на уметноста ќе забележи: „Метафорите на асоцијативното, симболичното, експресијата на бојата и гестот, инсерциите како инкрустирани во концептуалноста на контроверзното нè водат до восхит и кротка радост во доживувањето што ја понудува аурата на фантастичноста и фантазмагоричноста во симултаноста на секвенците и инверзија на фрагментите разоткривајќи постојано една нова слика во слика, побудувајќи ја едновремено и онаа медитативна катарза која луцидно проникнува во лавиринтите на свеста и понира по трагите на потсвеста, соочувајќи нè со релативитетот и кревкоста на постоењето и опстојувањето, со бескрајот на ...
сите 8 | | | веќе видена

Иако минаа низ економска криза, жителите на Исланд се меѓу најсреќните луѓе. Граѓаните на оваа северна островска земја, се сметаат себе си за среќни и задоволни и не им пречи, ниту студеното време, ниту невработеноста и недовербата кон институциите. Според направени истражувања, економската криза имала мал ефект на Исланѓаните. Во 2008 година индексот на среќата не паднал, а подоцна граѓаните изјавиле дека се дури и посреќни. Според БиБиСи, тајната е во тоа што овие граѓани се прилагодливи и заедницата им функционира како некое колективно претпријатије. Во населените места владее атмосфера на блискост, и луѓето си помагаат. Индексот на среќа кај населението варира најмногу на Блискиот Исток и во Јужна Америка.
| | веќе видена

Субвенциите во изминатите 10 години претставуваат најмоќна алатка за развој на македонското земјоделие. Затоа ефектите од агресивната политика ги даде своите позитивни резултати. Доколку немаше субвенции, поголем дел од земјоделците ќе се откажеа од оваа гранка. Ова е ставот на агроекспертите, креаторите на политиките и земјоделските здруженија, на прашањето дали земјоделските субвенции ја оправдаа целта. Обработливите земјоделски површини се зголемени, има над 500 илјади хектари земјоделско земјиште, со оа е зголемено и производството. Со податокот од пред две години вкупниот обем на земјоделско производство изнесувал 825 милиони евра. Драстично е зголемен и изозот на земјоделските производи. “Ефектите од агресиваната политика во земјоделството на актуелната влада сосема е логично дека ги даде и своите позитивни резултати, токму оваа влада е единствената која што имаше слух, за сите проблеи со кои се соочуваат земјоделците во земјоделското производство, токму оваа влада е таа која што процени дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Главното прашање во денешниот свет на современата технологија е – Како да се заштитите на интернет? Многумина мислат дека тоа е невозможно. Сте го ставиле својот живот на интернет – од љубовен до деловен, се се случува и развива толку брзо што немате време да застанете и да размислите како да ја сочувате својата приватност. Особено треба да бидат внимателни оние кои користат сајтови за запознавање, бидејќи таквите сервиси се “најранливи“ за демнење. Она што можете да го направите е да се заштитите. Токму како што имаме граници во секојдневното „лице в лице“ ситуации, така мораме да правиме и граници на интернет. Еве неколку корисни совети како да избегнете да бидете жртва, а кои ги дава сајтот Psychology Today: Кога користите сервиси за запознавање, не го откривајте своето презиме или бројот на телефон се додека не се сретнеете со лицето со кое се допишувате. Наместете потсетник на секои 30-45 денови да ги промените шифрите кои ги користите за секој сајт, вклучувајќи го и мејлот, Фејсбук профилот и сл. Ако ...
сите 8 | | | веќе видена

Швајцарската компанија за туристички и речни бродови Viking River Cruises бара работници на речни бродови кои пловат по Европа, а платата е и до 2.300 евра. Кандидатите кои ќе ја добијат работата, можат да очекуваат и швајцарски договор за работа, којшто на вработените ќе им осигура плата и бакшиш, пензиски фонд, здравствено осигурување, детски додаток, два месеци работа и две недели платен годишен одмор. Оваа компанија бара работници за позициите собарки, кувари, помошни работници и келнери/ки, пренесе хрватски Пословен дневник. Во зависност од позицијата и занимањето, платите се движат од 1.150 до 2.300 евра со минимален бакшиш од 600 евра. Како услови за конкурирање се наведува, меѓу другото и работно искуство од најмалку две години на таа позиција во хотел со четири или повеќе ѕвезди или на брод, како и задолжително знаење на англиски јазик.
сите 9 | | | веќе видена

Управите на „Дојче банк“ (Deutsche Bank), „Барклиз“ (Barclays) и „УБС“ (UBS), заклучиле дека мора „да се решат“ од неколку десетина илјади свои клиенти. Овие три големи банкарски институции одлучиле да ги затворат сметките на свои 20.000 до 35.000 клиенти, отворени за извршување на корпоративни или инвестициски и финансиски операции. Најголемите светски банки стануваат се поагресивни во затворањето на сметките и затоа што сопствениците на тие сметки се премногу ризични во однос на регулативата за спречување на перење на пари или затоа што тие клиенти едноставно повеќе не им се исплатат, пишува Financial Times .
сите 8 | | | веќе видена

Добро ја познавам Русија. Бев на голем настан таму пред две-три години, на Изборот за Мис Универзум – Доналд Трамп. – Всушност можеш да ја видиш Русија и од тука, од Аљаска – Сара Пејлин. Марк Солтир, долгогодишен советник на Џон Меккејн, неодамна беше запрашан од новинарот од списанието „Политико“, Глен Триш, дали смета дека изборот на Сара Пејлин за кандидат за потпретседател на САД на претседателските избори во 2008 година, „ја отворил вратата за кандидат од типот на Трамп“. – Можеби, донекаде, рече Солтир по пауза. Глупости на квадрат. Солтир беше воздржан во својот исказ. Номинирањето на Пејлин не ја отвори вратата за Трамп. Таа го роди. Пејлин е политичката мајка на Трамп. Некои од приликите помеѓу нив двајцата, на пример љубопитниот начин на кој демонстрираат познавање за Русија, се површни. Кога Трамп беше прашан од новинарот на Ен-Би-Си, Чак Тод од каде добива совети за воени прашања, тој одговори: „Па гледам емисии… Кога човек ја гледа вашата емисија и сите останати емисии, знаеш како е“. Тоа ...
| | веќе видена

Наједноставна верзија на ова познато кинеско јадење кое може да го сервирате со било кое месо. Потребно е: 2 јајца 1 лажица путер 3 лажици сончогледово масло 2 чешниња лук 1 главица кромид, исецкан на тенки ленти 1 зелена пиперка, исецкана на ленти 60-70 гр никулци грав (ги има во продавниците за здрава храна) 250 гр ориз, варен 2 лажици соја сос 1 лажица сецкан млад кромид 2 лажичиња масло од сусам сол, бибер за оризот: 2 лажици соја сос 1 лажица јаболков оцет (или оцет од ориз) Подготовка: – Сварете го оризот во солена вода. Кога ќе биде варен, исцедете го и додадете го соја сосот и оцедот од ориз (ако не можете да најдете ваков оцет, тогаш употребете јаболков оцет). Измешајте убаво. – Во еден сад изматете ги јајцата и додадете им сол и бибер. – Во тава на рингла загрејте го путерот и сипете ги јајцата да се испржат како омлет (без мешање да испадне како палачинка). Готовиот омлет ставете го на чинија и исечете го на тенки ленти. – Во вок тава загрејте го маслиновото масло и додадете ги пиперката и ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради затворањето на границите во јужна Еропа, во Германија пристигнуваат се помалку бегалци. Но, сепак останува проблемот како да им бидат обезбедени услови, затоа што властите се уште не знат колко точно бегалци има во земјата. Неодамна бев во Берлин и на Кудам – централната уица во западниот дел од градот, во секое време гледав групички црномурести, дефинитивно не локални луѓе. Некои просеа, други едноставно ги гледаа минувачите. Лично јас се чувствував доста непријатно. Според податоци од берлинскиот весник „Тагесшпигел“, околу 5.500 мигранти ја минале во април германската граница (во споредба со 75.000 во јануари). И тоа најмногу Афрканци, кои пристигнале во Италија преку Средоземното Море. Г одинава во Европа може да дојдат еден милион бегалци, се посочува во оценката на телевизијата Јуроњуз. При сето тоа, неодамна во Рим германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека затворањето на границите, посебно подготвувањето од Австрија да воведе гранична контрола, „е неправилно решение за проблемот“. Но, ...
сите 12 | | | веќе видена

Без електрична енергија денеска од 8:00 до 15:00 часот ќе останат корисниците од село Брњарци во општина Гази Баба, како и дел од корисниците на улиците „Михаил Чаков“ и „Петар Дељан“ во општина Кисела Вода. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје прекинот е поради технички зафати. Од 8:30 до 10:30 часот без струја ќе биде и дел од улица „Македонија“ кај кафе Драма на бр. 27, во општина Центар, додека без електрична енергија од 8:30 до 12:30 часот ќе останат и корисниците од дел од улиците „Мишко Михајловски“ и „345“ во општина Кисела Вода. Без струја од 9:00 до 15:00 часот ќе бидат корисниците во Бардовци и дел од улиците 6 и 8 во општина Карпош, како и корисниците од село Батинци, дел од населено место Лубош во општина Студеничани. Од 9:30 до 15.00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од село Долно Арнаќија во општина Сарај, а од 9:00 до 15.00 часот корисниците на улиците „Нов Живот“, „Виничка“, „Вашинтонска“ и „Дринска“ во општина Шуто Оризари. Без струја ...
сите 59 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, долж Повардарието ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од 18 до 24 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 22 степени. Стабилно и сончево време со умерена облачност ќе биде и во четврток кога правецот на ветерот ќе се промени во јужен. Утринската температура во четврток ќе се движи од четири до 11, а дневната од 21 до 26 степени. Во петок попладне и во сабота под влијание на влажен бран ќе има врнежи од дожд и појава на грмежи. Ноќта меѓу петок и сабота се очекува врнежите да бидат пообилни особено во западните и во јужните делови од земјата. Во петок дневните температури ќе бидат се уште релативно високи и ќе се движат од 18 до 25 степени, додека во сабота се очекува да опаднат и да се движат помеѓу 14 и 20 степени.
сите 277 | | | веќе видена

Тајландските власти одлучија да го затворат за посетители островот Кох Тачај, тврдејќи дека масовниот туризам негативно се одразува врз неговите природни ресурси и врз животната средина. Островот е дел од големиот Национален парк „Симилан“. Според весникот „Бангкок Пост“ сите главни национални паркови во Тајланд, се затворени за посетители во време на сезоната на монсуните, што трае од средината на мај, до средината на октомври, но дека годинава, Кох Тачај нема да биде одново отворен. Островот е популарна дестинација за туристите и посебно за нуркачите. Во одлуката за затворање на островот се вели дека делови од него, сепак, ке бидат отворени и достапни за нуркање. Домашни експерти ја оправдуваат одлуката на владата во Бангкок, објаснувајќи дека масовната посетеност на Кох Тачај би можела да биде погубна за него. – Плажата на островот, нормално, може да прими 70 луѓе, но на неа понекогаш се собираат и до илјада посетители, кои носат со себе храна и доаѓаат до таму со разни бротчиња, вели еден од експертите. ...
сите 3 | | | веќе видена

На 25 дена пред почетокот на Европското фудбалско првенство во Франција летово, селекторот на англиската репрезентација, Рој Хоџсон прв ги „отвори карите’’ и го објави поширокиот список на фудбалери на кои ќе смета за ЕУРО 2016. На списокот на Хоџсон се 26-мина фудбалери од кои тројца ќе останат без настап во Франција. Од редовите на новиот англиски шампион Лестер се повикани само двајца фудбалери, играчот од средниот ред Дани Дринквотер и напаѓачот Џејми Вардри. Изненадување преставува повикот на младиот иМаркус Рашфорд од Манчестер Јунајтед, како и изоставувањето на Јагелка и Тео Волкот. Голмани: Џо Харт (Манчестер Сити), Фрејзер Форстер (Саутемптон), Том Хитон (Барнли). Одбрана: Рајан Бертранд (Саутемптон), Гери Кејхил (Челзи), Натаниел Клајн (Ливерпул), Дени Роуз (Тотенхем), Крис Смолинг (Манчестер Јунајтед), Џон Стонус (Евертон), Кајл Вокер (Тотенхем). Среден ред: Деле Али (Тотенхем), Рос Баркли (Евертон), Фабиан Делф (Манчестер Сити), Ерик Даер (Тотенхем), Дани Дринквотер (Лестер), Џордан Хендерсон ...
сите 143 | | | веќе видена

Откако светот едвај го дочека нејзиниот последен синг „Hello“, Адел (28) своите бројни обожаватели повторно ги држи во неизвесност. Таа на социјалните мрежи објави тизер за нејзиниот нов сингл „Send My Love (To Your New Lover)“ а во истиот изгледа послаба од кога и да е. Во кусото видео Адел блеска во фустан во цветен дезен, а во истото се слушаат само неколку тонови од новата песна, која во целост ќе биде претставена на доделувањето на музичките награди Билборд во недела.
сите 14 | | | веќе видена

Шпанскиот селектор Винсенте дел Боске го објави поширокиот спискот на играчи кои конкурираат за место во репрезентацијата која на Европското првенство во Франција ќе ја брани титулата. Дел Боске на поширокиот список повика 25-мина фудбалери, а до 31 мај тој ќе мора да го достави конечниот список на фудбалери. Изненадување преставува поканата за малдиот играч на Реал Мадрид, Лукас Васкез и за фудбалерот на Виљареал, Бруно Сориано, како и изоставувањето на играчот на манчестер Јунајтед на Хуан Мата од списокот. Поради повреди нема во тимот не се повикани Диего Коста и Санти Казорла. Иако се шпекулираше дека Де Боске ќе го врати во репрезентацијата Фернадо Торес тој не се реши на таков чекор, меѓутоа испрати повик до 35-годишниот напаѓач на Атлетик Билабо, Ариц Адурис. На списокот на Дел Боске се следниве фудбалери: Голамни: Касиљас (Порто), Де Хеа (Ман.Јунајтед); Серхио Рико (Севилја). Одбрана: Карвахал (Реал), Пике (Барселона), Серхио Рамос (Реал), Жорди Алба (Барселона), Аспиликуета (Челзи), Хуанфран ...
сите 40 | | | веќе видена

Преку половината од корисниците на интернет во Германија наместо да одат на лекар го користат интернетот за да се обидат да дознаат од што боледуваат. Над 53 отсто од нив ги користат интернет пребарувачите за да ги внесат сопствените медицински симптоми со цел да откријат од што се болни, се вели во истражувањето на инндустриската група за информациско општество Битком. Интернет пребарување на медицинските симптоми е особено популарно меѓу жените. Наспроти 46 отсто од мажите кои што на интернет се обидуваат да дознаат од што боледуваат. кај жените овој процент е 61.
сите 3 | | | веќе видена

next