Премиерлигашот Манчестер Јунајтед му понуди едногодишен договор на Златан Ибрахимовиќ, објавија англиските медиуми. Шведскиот фудбалер викендот се збогува со Пари Сен Жермен, а неизвесноста за тоа каде ќе ја продолжи кариерата и натаму трае. Се шпекулира дека за трансфер на „Олд Трафорд“ на 34-годишниот фудбалер од нападот „црвените ѓаволи“ се подготвени да платат неделна сума од околу 285.000 евра. Ибрахимовиќ наводно е подготвен да ја прифати понудата, но само под услов од клубот да си замине тренерот Луис ван Гал, со кого тој не е во добри односи уште од времето кога тие заедно работеа во Ајакс.
сите 148 | | | веќе видена

Цивика мобилитас денеска ќе помовира институционални грантови за 20 граѓански организации, специфични грантови за седум граѓански организации, мали акциски грантови за 12 граѓански организации и ад хок грантови за девет граѓански организации. Поддршката, како што наведуваат од организацијата, треба да ги зајакне граѓанските организации во насока на поактивно ангажирање за постигнување општествени промени во Македонија, за што се залага Цивика мобилитас. Амбасадорката на Швајцарија во Македонија Сибил Сутер Тејада ќе ги поздрави присутните и ќе им ги врачи договорите на грантистите. По промоцијата ќе биде одржана презентација на специфичните акциски грантови кои почнуваат со нивните активности. Новата фаза на Цивика Мобилитас ќе обезбеди поддршка за граѓанските организации и другите актери на граѓанското општество во периодот од 2014 до 2018 година. Буџетот на програмата изнесува околу осум милиони швајцарски франци кои ги обезбеди Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ).
сите 9 | | | веќе видена

Здружението „Вина од Македонија“ денеска организира доделување на дипломи на претставници на различни македонски винарии за успешно завршената интернационала програма “Wine and Spirits Education Trust London” – WSET. Едукативната програма WSET претствува меѓународна призната едукација за вино со која 55 вработени од различни македонски винарии се стекнаа со исклучителни знаења во областа на интернационалниот вински пазар, кои ќе ги користат во унапредување на извозот на македонското вино. На настанот обраќања ќе имаат Георги Петрушев, директор на Здружението „Вина од Македонија“, Марко Тигелман, вински советник за Македонија од Холандската Агенција ЦБИ, кои ја подржаа оваа едукација за македонските винарии и Срѓан Лисац, овластен провадјер за WSET едукативната програма.
сите 16 | | | веќе видена

Екипата на Шкендија успеа да го освои првиот трофеј од националниот куп во својот трет обид. Во динамичен и возбудлив натпревар до самиот крај, фудбалерите на тетовскиот клуб синоќа во финалето го победија Работнички со 2:0. Головите на Националната арена „Филип Втори“ ги постигнаа Марјан Радески во 7.минута и Бразилецот Жуниор во петтата од осумте минути судиско надополнување на второто полувреме. Претходно, Работнички пропушти неколку убави шанси да го изедначи резултатот, а најсериозната ја имаше Кире Маркоски кој ја погоди гредата на противничкиот гол. Задоволен од резултатот беше тренерот на Шкендија Бруно Акраповиќ. – Го исполнивме тоа што ни беше зацртано пред натпреварот. Уживав во натпреварот. Сакам да им честитам на моите играчи, но и на фудбалерите на Работнички поради одличната игра која ја прикажаа. Голема благодарност и до нашите верни навивачи кои не бодреа во сите 90 минути, изјави Хрватот на клупата на „црвено-црните“. Според тренерот на Работнички, Томислав Франц, лошиот старт на неговите ...
сите 35 | | | веќе видена

На свечена церемонија во Солун денеска официјано ќе биде означен стартот на изградбата на „Трансјадранскиот гасовод“ на територијата на Грција, јави ТАСС. Според најавите, на церемонијата ќе присуствуваат грчкиот премиер Алексис Ципрас, министерот за животна средина и енергетика на Грција, Панос Скурлетис, како и министрите за енергија на Азербејџан и Бугарија, Натиг Алиев и Темнужка Петкова. Покрај нив, на церемонијата е најавено и присуство на потпретседателот на Европската комисија и еврокомесар за енергетика Марош Шефчович и на специјалниот пратеник и координатор за меѓународни енергетски прашања на американскиот Стејт Департмент, Ејмас Хокстеин. Гасоводот ТАП ќе започнува на грчко-турската граница на Марица, минувајќи преку териториите на северна Грција, јужна Албанија и дното на Јадранското Море и ќе завршува во јужниот дел на Италија. Преку овој гасовод ќе се пренесува природен гас од азербејџанските наоѓалишта во реонот на Каспиското Море до корисниците во Грција, Албанија и Италија и понатаму во ...
сите 41 | | | веќе видена

Регионалниот центар за животна средина за Центална и Источна Европа (РЕЦ) ќе спроведе тридневна обука за политиките за економија на горивото во рамки на проектот „Стабилизирање на емисиите на стакленички гасови од патниот сообраќај преку двојно намалување на потрошувачката на гориво: регионално спроведување на глобалната иницијатива за економија на горивото“ – (Global Fuel Economy Initiative – GFEI). Проектот треба да придонесе за намалување на емисиите на СО 2 од страна на транспортниот сектор (лесните возила) во Македонија, преку изработка на соодветни политики за економија на горивото. Целта на обуката е различни засегнати страни подобро да се запознаат со значењето на економијата на гориво и како таа придонесува за исполнување на глобалните цели за одржлив развој на ОН, на кој начин економијата на гориво придонесува за климатските промени, поточно со СО 2 емисиите од патничките возила и, на кој начин политиките за економија на горивото придонесуваат за квалитет на горивата на пазарот. Учеството на ...
сите 12 | | | веќе видена

Поради поврзување на Интернет, нашите безжични уреди – телефон, таблет и лаптоп користат уред – рутер кој ги емитува електромагнетните бранови или WLAN сигналите кои можат да бидат опасни по здравјето на човекот. Британската здравствена агенција направила истражување во кое се покажало дека лошо влијаат на развојот на билките, но и на здравјето на луѓето. Резултатите од претераната изложеност на Wi-Fi се: – постојани главоболки – хроничен умор – несоница – болки во ушите – деконцентрација Една работа што можеме да направиме и на некој начин да се заштитиме од деструктивните влијанија на технологиите, за почеток обидете се да не спиете во просторијата во која се наоѓаат уредите. Или пак можете да го исклучите Wi-F доколку не ви треба и никако рутерот да не го ставате во кујната или во спалната соба.
сите 3 | | | веќе видена

Холандскиот електронски гигант „Филипс“ (Philips), најави дека а 27 мај конечно ќе излезе со долгоочекуваната иницијална јавна понуда на 25 отсто од своите акции, со кои се надева дека ќе собере речиси милијарда евра. Компанијата со седиште во Амстердам соопшти дека ќе понуди околу 3,75 милиони акции, со можност за зголемување на таа емисија, ако интересот ја надмине понудата и се надева дека ќе собере меѓу 694 и 970 милиони евра, пренесе Франс прес.
сите 3 | | | веќе видена

На сите им е познато дека ако во животот го работат она што го сакаат, ќе се чувствуаат исполнето. Меѓутоа повеќето луѓе најчесто не бараат работа на основа на тоа што го сака. Луѓето најчесто се несигурни како можат да заработат работејќи го тоа што ги интересира. Еве неколку совети како она во што уживате да го претворите во бизнис… Вршете подучување Ова е најлесен начин за заработка на пари благодарение на хобито. Ако го сакате сликарството, подучувајте деца или возрасни како да сликаат. Може да давате часови по клавир, готвење, карате, странски јазик – можности има безброј. Заработете од своите рачни изработки Ако знаете повеќе стилови во плетењето, но не сакате да подучувате, може своите рачни изработки да ги продавате преку интернет или во дуќан. За ова е потребно неколку вештони како одредување на реалната цена на производот, рекламирање и поврзување со вистински луѓе во врска со продажбата. Ако ви треба помош за тоа, побарајте од своите роднини и пријатели. Проширете ги своите хоризонти Ускладете ги ...
сите 5 | | | веќе видена

Властите во Јужна Кореја соопштија дека „Нисан“ ќе биде казнет поради измама со вредностите на издувните гасови во своите популарни дизел спортски возила. Јапонскиот „Нисан“ е уште еден од низата производители на автомобили, кои мамеле на тестовите за емисија на штетни издувни гасови од своите возила. Официјален Сеул најави, дека ќе наложи повлекување на стотици модели на „кашкаи“, кај кои при тестирањето е утврдено присуство на софтвер за манипулација со податоците за емисија на штетни гасови, пренесе агенцијата Франс прес. „Казната за „Нисан“ би можела да изнесува 280.000 долари. Нашата истрага потврди дека компанијата незаконски манипулирала со податоците за емисија на штетни гасови“, соопшти јужнокорејското министерство за заштита на животната средина. Тестирањето покажало дека во моделот на „кашкаи“ се исклучувал уредот за намалување на емисијата на штетни гасови кога температурата на возилото ќе достугне 35 Целзиусови степени, со цел да се спречи негово прегревање, додека кај другите возила истото се ...
сите 12 | | | веќе видена

И покрај влијанието на политичката криза, продолжуваат позитивните трендови на раст во преработувачката индустрија во земјава. Покрај градежниот сектор, преработувачката индустрија последниов период претставува носител на растот на македонската економија. Раководителите на деловните субјекти во преработувачката индустрија, според анкетата на Државниот звод за статистика, очекуваат зголемување на обемот на производство во наредните три месеци. Оценката за економската состојба на деловните субјекти во април 2016-та година е поповолна во споредба со претходниот месец, а поповолна е иво однос на април 2015 година. Состојбата со обезбеденоста на производството е поповолна, а компаниите од овој сектор имаат намера да го зголемат бројот на вработени во следниот период, како што расте бројот на нарачки, особено од странските пазари. И прометот во преработувачката индустрија, според податоците на статистика, бележи континуиран пораст. Во март годинава, забележан е раст на прометот за 7,2%. Континуирано расте и бројот ...
сите 98 | | | веќе видена

За половина денар се поевтини бензините, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство се продаваат со иста цена како и во изминатите две седмици. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика ова се новите цени на горивата, кои ќе важат во следните две седмици: ЕУРОСУПЕР БС-95 се продава по цена од 62 ден/лит. ЕУРОСУПЕР БС-98 по цена од 64 ден/лит Дизел горивото се точи по цена од 47 ден/лит. Екстра лесното масло за домаќинство чини 35,50 ден/лит. Мазутот се продава по цена од 19,464 ден/кг. Новите цени се во согласност со повисоката просечна цена на сировата нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-дневен период, како и понискиот курс на денарот во однос на доларот.
сите 10 | | | веќе видена

На пазарите на кои и понатаму има вишок на понуда би можело веќе идната година да има пресврт и да дојде до „нето дефицит“ на нафта. Тоа сценарио е можно поради падот на производството во земјите кои не се членки на ОПЕК, оцени ОРганизацијата на земјите извозници на нафта во месечниот извештај. „Има повеќе знаци за намалување на производството во земјите надвор од ОПЕ, што веројатно ќе предизвика пресврт на пазрот и ќе доведе до нето дефицит во 2017 година“, оценува ОПЕК. Падот на производството е резултат на намалувањето на инвестициите во повеќе земји во последните месеци поради ниските цени.
сите 44 | | | веќе видена

Идната година навршуваат 500 години од почетокот на Реформациите. Мартин Лутер на 31 октомври 1517 година на врата на црквата Сите свети во Витенберг остави 95 тези во кои високите црковни поглавари ги обвини за корупција. Повод било продажба на индулгенција, со која бил финансиран раскалашениот живот на свештенството и раскошни градежни потфати како што е црквата Свети Петар во Рим. Реформацијата се проширила во Европа како универзален протест против елитистичката филозофија и централизмот на католичката црква. Од тогаш потекнуваат и првите зачетоци на евроскептицизмот. Оваа историја лесно се занемарува и препушта на протестантските екстремисти кои се уште се гневни на папата како антихрист. А кој се уште би размислувал на тоа во нашето време на секуларизација? Сепак, истражувањето на социологот Маргарете Шерер од Универзитетот Гете во Франкфурт покажува дека евроскептицизмот е пораширен во протестантскиот отколку во католичкиот свет. Тоа не треба да не чуди, бидејќи Реформацијата била пред се бунт против ...
| | веќе видена

Во винарската визба „Тиквеш“ во Кавадарци, денеска ќе се одржи прес конференција на која ќе се објави заокружувањето на инвестицискиот проект на натамошна модернизација на винарницата, поддржан од Инструментот за претпристапна помош на Европската Унија – ИПАРД. На прес конференцијата ќе говорат генералниот директор на ВВ „Тиквеш“, Игор Илиевски и директорката на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, Билјана Вуковиќ.
сите 28 | | | веќе видена

Одличен ручек за љубителите на вегетаријанската храна. Потребно е: 8-9 црвени меснати пиперки 1 поголема главица црвен кромид 2 моркови 2 чешниња лук 1/2 лажиче мелена црвена пиперка 1 помала тиквичка 2 лажици брашно 3 лажици соја ронки 200 мл зеленчукова супа (може и од коцка) 600 мл сок од домати (може и салца од домати) мелен сув зачин сол, бибер за пирето од компири: 1/2 кг компири 70 гр путер од кикирики (био) малку млеко од соја 1 лажица маслиново масло Подготовка: – Зеленчукот исчистете го и исецкајте го на коцкички. Лукчето и кромидот ситно исецкајте ги. Исечете ги дршките на пиперките и исчистете ги од семките. – На малку масло пропржете ги кромидот и лукот. Додадете ги сецканите моркови и динстајте додека не омекнат. Сега додадете сецканата тиквичка, ронките соја, 100 мл сок од домати, мелена црвена пиперка и сол и бибер, по вкус. Постепено дадавајте ја супата додека не омекнат состојките. Динстајте додека не испари течноста. – Со вака подготвената смеса наполнете ги црвените пиперки. – Посебно на ...
сите 62 | | | веќе видена

Денеска во просториите на Дневниот центар за деца со аутизам, Француското интернационално училиште ќе донира едукативни картички според PECS системот наменети за децата во Центарот како дел од хуманитарната акција „Децата за децата“. На настанот ќе говорат Жан Франсоа Ле Рок, Претседател на Управниот одбор на училиштето и Бојана Стоилковски, заменик координатор на Дневен центар за деца со аутизам.
сите 22 | | | веќе видена

Пред да се скијаат по рамно или да се спуштат по снежни падини, многу од скиите низ светот доаѓаат од ова оживеано и огромно претпријатие во западна Украина. Тука техничари-тестатори комбинираат меки ленти од карбонски влакна со тенки титаниумски листови, по што се пресуваат при висока температура, ги обликуваат и полираат, претворајќи ги во готови скии за скијање по рамно или за употреба на планинските падини. Тука исто тестаторите на пареа загреваат дрва и го виткаат во палки кои ги користат хокеарите низ целиот свет, со брендирани наслови како Најк или Оксело. Австрискиот сопственик на компанијата Фишерс спортс им плаќа на работниците плата од околу 307 долари месечно – веројатно една осмина од сумата која тестерите дрводелци или техничари би ја добивале во татковината на Фишер. А по јануари, кога влезе во сила новиот трговски договор меѓу Украина и 28-те членки на ЕУ, расходите на Фишер паднаа уште повеќе со укинувањето на царините за машините и суровините кои се увезуваат во земјата, и за готовите ...
сите 99 | | | веќе видена

Без електрична енергија денеска дел од жителите на општините Сарај, Петровец, Шуто Оризари, Студеничани и Илинден. Од 9:00 до 15:00 часот, бес струја ќе бидат корисниците од село Долна Арнакија, во Сарај, како и корисниците од дел од село Ржаничино, улици со броеви 4, 5 и 6, општина Петровец. Од 9:30 до 15:00 часот, без стгруја ќе бидат дел од корисниците од улиците Дринска, Виничка, Вашингтонска и Нов Живот од општина Шуто Оризари. Од 10:00 до 13:00 часот, без напојување со електрична енергија ќе бидат корисниците од село Маркова Сушица, во општина Студеничани. Од 10:00 до 11:30 часот, без струја ќе бидат дел од корисниците од селата – Миладиновци, Текија, Бујковци, Дељадровци, Мршевци, село Бучинци и село Грушино, во општина Илинден.
сите 84 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со повремен локален дожд. Преку денот врнежите ќе бидат застапени во западните делови а кон крајот на денот и преку ноќта во југоисточните делови. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од два до девет, а дневната од 15 до 23 степени. Во скопското подрачје ќе биде променливо облачно со умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе достигне до пет, а дневната до 17 степени. Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со изолирана појава на краткотраен дожд. Пообилни врнежи се очекуваат в петок и в сабота.
сите 278 | | | веќе видена

next