Феникс 2010 остана без четвртфинале во Европската младинска лига


3 копии

Младите кошаркари на Феникс 2010 од Скопје, родени 2001 година, се поразени во првиот меч од младинската европска лига, односно завршниот „Супер-фајнал’’ турнир за играчи до 15 години, што се одржува во литванскиот град Клаипеда. На турнирот на кој учествуваат десетте најдобри екипи од Европа, во неизвесен дуел екипата на Феникс 2010 загуби во осминафиналето од естонскиот тим Аудентес од Талин со 44-48 по четвртини 18:12, 09:11, 06:09 и 11:16. Иако, три четвртини нашиот преставник во ова натпреварување, ја имаше контролата над резултатот и постојано водство, сепак во последниот период лошата реализација во ударите за три поени (1/19) се покажа како клучна за овој пораз. Андреј Јакимовски со 14 поени и 9 скокови, како и Никола Кацарски кој средбата ја заврши со 22 скокови и 8 поени беа најзабележителните играчи во македонскиот тим, за кој претстојат најмалку уште два натпревари. Веќе попладнево Феникс ќе разигруваат за пласман од 7 до 10 место, а противник ќе биде поразениот од мечот меѓу Динамо Москва и ...
| | веќе видена | слични

Нецела една недела по завршувањето на Фајнал фор турнирот во Берлин од Евролигата го објавија и мини-филмчето посветено на завршниот турнир во чие финале по едно продолжение својата прва титула по пауза од осум години ја освои екипата на ЦСКА. Кошарка
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопската екипа КК Феникс 2010 со својата селекција на млади кошаркари родени 2001 година, денеска ги започнува натпреварите во младинската европска лига, односно завршниот „Супер-фајнал“ турнир што се одржува во литванскиот град Клаипеда. До овој настап на завршницата во европската младинска лига за играчи до 15 години, КК Феникс 2010 се пласира по двата квалификциски турнири во ценрално-европската зона во кои оствари седум победи на осум одиграни натпревари. - Настапот во супер-финалето е голем успех, но сепак младите „Феникси“ нема да патуваат во Клаипеда со бело знаме. Тука сме да се надигруваат и да освојат што е можно подобар пласман. Знаеме дека ќе биде тешко, но овие млади момчиња убеден сум дека ќе го дадат максимумот да да се искачат едно скалило погоре., изјави тренерот на екипата Денис Дервишевиќ. Прв противник на Феникс 2010 во силната конкуренција ќе биде екипа Аудентес, од Талин, против која ќе играат во осминафиналната рунда. Покрај естонската екипа на турнирот ќе настапуваат и екипи од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот пратеник Павле Богоевски го оцени тврдењето на вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи дека нецелосното имплементирање на Законот за употреба ...
сите 219 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 369 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Портпаролот на Никола Груевски, Христијан Мицкоски призна дека ВМРО-ДПМНЕ има незаконски долг од 400.000 евра за кампањата на Сиљановска.  Прекршен е членот 71 ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Феникс 2010 остана без четвртфинале во Европската младинска лига

Од:
До кого (е-маил):
Порака: