Македонија во чест на свети Кирил по 48. пат во Рим


Република Македонија годинава по 48. пат ќе го чествува Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј. По тој повод, во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на св. Кирил“, во Понтификалниот универзитет „Урбанијана“ на 23 мај во 18 часот ќе биде отворена изложбата „Св. Климент Охридски и неговите претстави во ликовната уметност“ на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Охрид. Со изложбата, која е во духот на големиот празник, Република Македонија го одбележува и значајниот јубилеј 1100 години од упокојувањето на светителот Климент. Како што соопшти Министерството за култура, на изложбата ќе бидат претставени вредни икони поврзани со ликот и делото на свети Климент, копии од фрески од повеќе цркви и манастири во Македонија, како и фотографии од објекти во кои се изложени моштите на охридскиот заштитник. За изложбата е изработен и двојазичен каталог со пригоден текст за св. Климент Охридски и неговото значење за македонскиот народ, како и за неговите ликовни претстави во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со свечена академија што се одржа во Центарот за култура „Иљо Антески Смок“ во Тетово, денеска беше одбележан 24 мај, Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. Организатор на свеченоста беше општина Тетово. Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи во обраќањето на академијата рече дека Денот на сесловенските просветители Кирил и Методија уште еднаш го покажува значењето на науката и образованието. Истовремено, посочи таа, е ова е ден на просветните работници кои го продолжуваат нивното дело со ширењето на писменоста и знаењето кај нивните ученици низ генерациите. – И оваа година ја одбележуваме работата на Кирил и Метродиј кои се големи дејци не само за македонскиот јазик и култура, туку имаат универзално културно значење. И папата Бенедикт 16 на едно од претходните чествувања има кажано дека нивната работа има вредност со тоа што христовото учење и вредности го пренесува и на сите јазици и на сите луѓе со што придонесува за просветителството кај сите европски народи со што освен историско ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“ денеска во Рим се одржа молебен на гробот во базиликата „Сан Клементе“. На молебенот со кој чиноначалствува митрополитот Тимотеј, присуствуваше македонската делегација предводена од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, јави известувачот на МИА. Ова е централен настан во рамки на манифестацијата, со кој се оддава почит на светителот, а истовремено, како што рече митрополитот европски Пимен се молиме да се застапи за нашите души и неговото молитвено покровиелство да го чувствуваме и да растеме како црква и смирено да го чекаме нашето приклучување кон останатите во семејството на православни цркви. - Денеска го прославуваме свети Кирил. Стоејќи сега пред твојот свет гроб, свети Кириле застапи се со твоите свети молитви пред Севишниот Бог. Застапи се за Македонската православна црква и за македонскиот народ. Да ги надминеме сите непријатности, внатрешни и надворешни. Та во меѓусебен мир и слога да го славиме името на Севишниот, сега и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, кој ја предводи државно-црковната делегација на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“, денеска од базиликата „Сан Клементе“ го честита празникот на македонскиот народ и порача на сплотеност на Македонците, јави известувачот на МИА. Македонија и македонскиот народ по 48-ми пат во конитунитет, како што рече, дава почит на светите браќа Кирил и Методиј, сесловенските просветители кои што придонеле многу за писменоста на европските држави и особено за Македонците и македонскиот народ. - Секогаш укажувам дека основна порака е оти треба да има сплотеност на Македонците и македонскиот народ за Македонија, затоа што тоа го заслужуваат и предците и потомците и иднината и минатото. Се да се вклопи во едно и сплотеноста да даде придонес за иднината на нашите деца, на Македонија и македонскиот народ, порача Вељаноски. Тој додаде дека треба да ни бидат пример сите кои претходно придионеле, како што се браќата Кирил и Методиј и исто така ...
| | веќе видена | слични

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи во обраќањето на академијата рече дека Денот на сесловенските просветители Кирил и Методија уште еднаш го покажува значењето на науката и образованието. Истовремено, посочи таа, е ова е ден на просветните работници кои го продолжуваат нивното дело со ширењето на писменоста и знаењето кај нивните ученици низ генерациите. - И оваа година ја одбележуваме работата на Кирил и Метродиј кои се големи дејци не само за македонскиот јазик и култура, туку имаат универзално културно значење. И папата Бенедикт 16 на едно од претходните чествувања има кажано дека нивната работа има вредност со тоа што христовото учење и вредности го пренесува и на сите јазици и на сите луѓе со што придонесува за просветителството кај сите европски народи со што освен историско тие добиваат и соодветно културно значење, истакна Арифи. Таа ги потенцираше и активностите што локалната власт заедно со Министерството за образование и наука ги има преземено во сите основни и средни училишта под нивна ...
| | веќе видена | слични

Браќата Кирил и Методиј да им бидат пример на политичарите за да придонесат за државата која ја претставуваат. Ова е пораката на Трајко Вељановски од базиликата Сан Клементе, каде ја предводеше државно црковната делегација на манифестацијата Македонија во чест на свети Кирил. Оддавајќи им почит на сесловенските просветители, претседателот на Собранието порача дека македонскиот народ треба да биде сплотен. - Секогаш укажувам дека основна порака е оти треба да има сплотеност на Македонците и македонскиот народ за Македонија, затоа што тоа го заслужуваат и предците и потомците и иднината и минатото. Се да се вклопи во едно и сплотеноста да даде придонес за иднината на нашите деца, на Македонија и македонскиот народ, изјави Трајко Вељаноски, претседател на Собрание. Пред бројни Македонци од дијаспората и државни функционери меѓу кои и министерката за култура Канчевска Милевска и претседателката на Комисијата за односи меѓу верски заедници Валентина Божиновска, со молебенот чиноначалствуваше митрополитот ...
| | веќе видена | слични

Македонија по 48-ми пат со поклонение на неговото вечно почивалиште во Рим му оддаде почит на големиот сесловенски просветител свети Кирил. Македонија по 48-ми пат со поклонение на неговото вечно почивалиште во Рим му оддаде почит на големиот сесловеснки просветител свети Кирил. Во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“ денеска се одржа молебен на гробот во базиликата „Сан Клементе“ со кој чиноначалствуваше митрополитот Тимотеј. На молебенот присуствуваше државно-црковна делегација предводена од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски а во неа се и министерката за култура Елизабета Канческа Милевска, претседателката на Комисијата за односи меѓу верските заедници Валентина Божиновска, македонските амбасадори во Рим и Ватикан како и Македонци од дијаспората. - Стоејќи сега пред твојот свет гроб, свети Кириле застапи се со твоите свети молитви пред Севишниот Бог. Застапи се за Македонската православна црква и за македонскиот народ. Да ги ...
| | веќе видена | слични

Со молебенот чиноначалствуваше митрополитот Тимотеј. На честувањето на гробот на Св. Кирил присуствуваше и  претседателот на Собранието – Трајко Велјановски, кој честитајќи го празникот на македонскиот народ порача на сплотеност на Македонците. Манифестацијата започна со вчерашната изложба на која беа претставени 38 вредни артефакти, оригинални икони, фреско-копии и тематски фотографии поврзани со ликот и делото на Свети Климент Охридски, како и со концерт на гитаристот Дарко Багески. На изложбата се обрати и министерката за култура. Манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил “ годинава се одржува по 48 пат, а делегации на Владата и Собранието и во Македонија денеска положија цвеќе пред споменикот на словенските просветители близу Камениот Мост во Скопје. 
| | веќе видена | слични
2 копии

На молебенот присуствуваа министерката за култура Елизабета Канческа Милевска, претседателката на Комисијата за односи меѓу верските заедници Валентина Божиновска, македонските амбасадори во Рим и Ватикан, како и бројни Македонци од дијаспората Во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил" денеска во Рим се одржа молебен на гробот во базиликата „Сан Клементе". На молебенот со кој чиноначалствува митрополитот Тимотеј, присуствуваше македонската делегација предводена од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски. Ова е централен настан во рамки на манифестацијата, со кој се оддава почит на светителот, а истовремено, како што рече митрополитот европски Пимен се молиме да се застапи за нашите души и неговото молитвено покровиелство да го чувствуваме и да растеме како црква и смирено да го чекаме нашето приклучување кон останатите во семејството на православни цркви. -Денеска го прославуваме свети Кирил. Стоејќи сега пред твојот свет гроб, свети Кириле застапи се со твоите свети молитви пред ...
| | веќе видена | слични

Македонија и македонскиот народ по 48-ми пат во конитунитет, како што рече, дава почит на светите браќа Кирил и Методиј, сесловенските просветители кои што придонеле многу за писменоста на европските држави и особено за Македонците и македонскиот народ. – Секогаш укажувам дека основна порака е оти треба да има сплотеност на Македонците и македонскиот народ за Македонија, затоа што тоа го заслужуваат и предците и потомците и иднината и минатото. Се да се вклопи во едно и сплотеноста да даде придонес за иднината на нашите деца, на Македонија и македонскиот народ, порача Вељаноски. Тој додаде дека треба да ни бидат пример сите кои претходно придионеле, како што се браќата Кирил и Методиј и исто така и свети Климент за кој годинава одбележуваме 1100 години од упокојувањето. – Тоа е примерот за нас политичарите што треба во нашето време, за време на нашето политикување да придонесеме за државата која ја претставуваме, истакна Вељаноски по завршувањето на молебенот на гробот на свети Кирил во базиликата „Сан ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 427 | | | веќе видена

Британскиот премиер Борис Џонсон се сретна со кралицата Елизабета Втора и формално побара да формира влада во нејзино име.Џонсон помина повеќе од половина час ...
сите 160 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Ту мач. Ова е премногу од кого и да е. Да се поднесат 5.000 амандмани е навистина премногу. Ние во наредниот период ќе ја разгледаме коалицијата со ДУИ. Ова е ...
сите 130 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија во чест на свети Кирил по 48. пат во Рим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: