Е Вести

Преполни се штабовите на ВМРО-ДПМНЕ вечерва, по насоката на централата на партијата за одржување на состаноци на општински комитети. Предвидените состаноци прераснуваат во собири и просториите се претесни да ги соберат сите лица кои сакаат да присуствуваат. Покрај членови на партијата, забележливо е дека има присуство и на граѓани кои не се партиски членови, но пристапуваат кон собирите, известуваат нашите репортери. Според нив, атмосферата била позитивна и се чувствувала голема енергија помеѓу приситните кои се револтирани од обидот на СДСМ за предавство на националните и државни интереси. Фотографиите кои ги објавуваме се само дел од општинските комитети. КУРИР ќе продолжи да објавува информации од состојбата во поголем број градови. БИТОЛА   ОХРИД   СТРУГА   ГАЗИ БАБА   КАВАДАРЦИ   ПРИЛЕП   КРИВА ПАЛАНКА   БЕРОВО   КИСЕЛА ВОДА   КАРПОШ   КУМАНОВО
сите 13 | | | веќе видена

Со монетарното осамостојување на Република Македонија беше заокружен процесот на дефинирање на државниот суверенитет на Република Македонија. Парите, Армијата, јазикот, Уставот, македонскиот идентитет се темелите на кои е изградена македонската држава, а кои денеска ги урива квинслингот Зоран Заев. Сведоци на уривањето на столбовите на македонската сувереност, државност и унитарност. Потписот на Зоран Заев ставен на албанската платформа значи погазување на суверенитетот и унитарноста на Република Македонија. Двојазичните банкноти се првиот чекор кон воведувањето целосна двојазичност во Македонија, а тоа, пак, значи чекор поблиску кон реализирање на идејата за федерализација на Македонија, што ја најави и ја спорведува Зоран Заев. Лидерот на опозицијата веќе подолго време работи на неповратен процес на федерализација на Македонија. Влогот на Заев е унитарноста на државата, а сценариото кое веќе и јавно го презентира како „редефинирање“ на државата се состои од трите фази од воведување на двојазичност, преку ...
сите 8 | | | веќе видена

Двегодишната Наде од кичевското село Кленоец, која од синоќа беше пријавена за исчезната е пронајдена, потврдува портаролот на СВР Охрид Стефан Димоски за Курир. Како што истакна Димоски за Курир, малото девојче било пронајдено во дол од страна на полициски службеници. Девојчето живо и здраво е веднаш пренесено на медицински прегледи. -Девојчето е пронајдено меѓу селата Кленоец и Извор. Теренот беше многу лош и тешко пристапен, но со добра организација за среќа девојчето е пронајдено живо, додава Димоски. Потрагата по малата Наде траеше од вчера вечерта откако родителите околу 21 часот ја пријавиле за исчезната. Во нејзиното пронаоѓање вклучени беа голем број на полициски службеници, полициски кучиња, како и месното население. СВР Охрид во потргата вклучи и дрон со цел полесно лоцирање на девојчето и набљудување на теренот.
сите 30 | | | веќе видена

Голем број интелектуалци и професори преку социјалните мрежи порачуваат дека е доста од обидите за продажба и тргување со Македонија. Предупредуваат никој да не си игра со оган, бидејќи ќе се „изгорат“. Додаваат дека искрата е запалена и дека Македонците застануваат во одбрана на својата татковина, нема да дозволат пазарења со државата. Инаку, десетици патриотски организации, граѓански иницијативи и бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија, откако на повидок е погазување на волјата на македонскиот народ и коалиција помеѓу ДУИ и СДСМ со целосното прифаќање на албанската платформа од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Лавина од реакции има и на социјалните мрежи, каде атмосферата е зовриена после откривањето на содржината од договорот меѓу СДСМ и албанските партии. Граѓаните се бесни и бараат одговорност и реакција на обидите да се воведе двојазичност во Македонија, посебно со договор аминуван од партија која ја нема поддршката од мнозинството граѓани во Македонија.
сите 18 | | | веќе видена

Полицијата сè уште трага по двегодишното девојче што исчезна вчера во кичевското село Кленоец. Во потрагата се вклучени кучиња-трагачи, полицајци, месното население и роднини на девојчето, а откако пребарувањето по земја не даде резултати, теренот ќе се надгледува и со дрон, пишува Телеграф.мк. Малата Наде е исчезната повеќе од 24 часа. Според последните информации од портпаролот на СВР-Охрид, Стефан Димовски, 30 полицајци кои се поделени во тимови и голем број од месното население ги пребаруваат селата Извор и Кленоец. Во потрагата се вклучени и родителите и вујкото на девојчето, кој последен ја видел и бил со Наде. Според најновите информации од Министерството за внатрешни работи, вујкото на девојчето В.Ј. (32) од Карбуница вчеравечер пријавил во полиција дека истиот ден околу 13:45 часот, додека пешачел со неговите две внуки на возраст од 2 и 6 години по локалниот пат од село Кленоец кон село Извор, помалото девојче кажало дека не може да оди понатаму и останало покрај патот. Вујкото со нејзината ...
сите 36 | | | веќе видена

-Почитувани 455.000 гласачи за унитарна Македонија, браќа и сестри, драги сограѓани, бидете здрави, живи, достоинствени и спремни!, напиша Милошоски.
сите 10 | | | веќе видена

Откако на повидок е федерализација на Македонија и прегазување на волјата на македонскиот народ и коалиција помеѓу ДУИ и СДСМ со целосното прифаќање на албанската платформа од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, низ Скопје се појавија и бројни графити со натписи за одбрана на Македонија. Десетици патриотски организации, граѓански иницијативи и бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија, а веќе денес осамнаа и графити кои се појавија низ скопските улици, еве дел од нив: „Со штитот или на него! За македонија“, „Револверот и Камата“, „Унитарна Македонија“ и сл. Лавина од реакции исто така има и на социјалните мрежи, каде атмосферата е зовриена после откривањето на содржината од договорот меѓу СДСМ и албанските партии.
сите 22 | | | веќе видена

На социјалните мрежи денеска се појавија фотографии од тоа како би изгледале двојазичните банкноти откако лидерот на СДСМ Зоран Заев прифати на македонските пари да стои и албанскиот јазик. Со Заев договоривме албанскиот јазик да го има на парите, најави во емисијата „Патот кон“ на Алсат- М телевизија портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. На прашањето дали албанскиот јазик ќе биде официјален на банкнотите, Османи рече: – Како член 8 од овој закон, и банкнотите и монетите ќе бидат на албански…
сите 5 | | | веќе видена

Припадници на противпожарната бригада биле физички нападнати од повеќе лица додека интервенирале при гаснење на пожар вчера на улицата „Павел Шатев“ околу 16 часот. – М.С. (46) од Скопје – припадник на единицата за БППЗ се здобил со телесни повреди. Медицинска помош му била укажана во Ургентен центар Скопје, по што е пуштен на домашно лекување, информираат од МВР. Полицијата го расчистува случајот.
сите 26 | | | веќе видена

Премиерот Емил Димитриев заедно со министерот за труд и социјална политика Ибахим Ибрахими и директорот на Агенцијата за вработување Влатко Поповски ја посетија фабриката за кондиторски производи „Лион“ во Свети Николе, каде што се вработени 176 лица, од кои 62 се лица со инвалидитет. Димитриев истакна дека менаџментот на фабриката Лион ги користи Владините мерки за вработување. – Во рамките на Програмите за градење на мерките за вработување има еден посебен дел за стимулирање за вработување на хендикипирани лица. Само по основ на овој дел во Република Македонија се вработени над 4.500 луѓе. За тековната година Владата преку буџетот на Агенцијата за вработување има планирано нови 213 милиони денари кои што ќе бидат ставени на располагање на компаниите за користење на различни бенефити, за вработување на лица со хендикеп. Стимулативните мерки се преку доделување 20 просечни плати, преку доделување 100.000 денари за адаптирање на работното место, преку разна помош при набавување на опремата, што само по себе, ...
сите 15 | | | веќе видена

Дваесет и четири годишниот К.Г. вчера околу 13:30 часот бил пронајден избоден во пределот на стомакот во купатилото од сопствената куќа во кочанско Зрновци. -Истиот во бесознание е пренесен во Општа болница Кочани, од каде, поради сериозноста на повредите бил пренесен во Клинички центар Скопје, информираат од МВР. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на настанот.
сите 14 | | | веќе видена

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска се сретна со сер Алан Данкан, државен министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, кој од вчера престојува во посета на Македонија. Двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу двете држави, за случувањата во Европа и Европската унија и состојбите во регионот. Станало збор и за актуелната политичка состојба во Македонија и можностите за нејзино надминување. Претседателот Иванов изразил незадоволство од отсуството на јавна осуда на мешањето во внатрешните работи на Република Македонија од страна на некои соседни земји. Претседателот Иванов, како што се наведува во соопштението, ги реафирмирал стратешките цели на Република Македонија во однос на европските и евроатлатските интеграции и посветеноста за унапредување на билатералната соработка меѓу двете земји. Во однос на НАТО, Иванов изразил разочараност поради двојните стандарди, непочитувањето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата и владеењето ...
сите 46 | | | веќе видена

Десетици патриотски организации, граѓански иницијативи и бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија, откако на повидок е погазување на волјата на македонскиот народ и коалиција помеѓу ДУИ и СДСМ со целосното прифаќање на албанската платформа од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Лавина од реакции има и на социјалните мрежи, каде атмосферата е зовриена после откривањето на содржината од договорот меѓу СДСМ и албанските партии. Граѓаните се бесни и бараат одговорност и реакција на обидите да се воведе двојазичност во Македонија, посебно со договор аминуван од партија која ја нема поддршката од мнозинството граѓани во Македонија. Албанците на социјалните мрежи се фалат дека со тоа ќе се чекор поблиску до Голема Албанија.
сите 22 | | | веќе видена

И покрај фактот што поп-ѕвездата Ед Ширан некој период вети дека ќе биде отсутен од социјалните мрежи и ќе направи негова пауза, сепак едно болно девојче го предомисли пејачот. Девет годишната Мелоди Дрискол која има поминато повеќе од 500-ни дена во болницата во Англија со нејзината мајка Катрина единствена утеха за да ја намали болката девојчето ја наоѓа во слушањето на музиката и песните на пејачот Ед Ширан. Желбата на мајката која започна медиумска кампања на социјалните мрежи за пејачот да ја посети нејзината ќерка која страда од неизлечива болест и невролошко нарушување што влијае врз развојот на нејзиниот мозок како и отежната комуникација сепак се оствари. Ширан кој добил и отворена покана од болницата ја изненади Мелоди со свое 90 минутна посета пеејќи ги неговите најголеми хитови. Мајката на девојчето по посетата изјави дека нејзината ќерка речиси и да е воодушевена и не може да ги сопре емоциите кои ги чуствува кон пејачот.
сите 2 | | | веќе видена

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред почетокот на Централното претседателство рече дека е мала можноста да има договор денеска, пренесе А1он. -Ги разгледуваме опциите да останеме во опозиција, рече Ахмети. Според него, се уште не е постигнат договорот дали ќе ги даде потписите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за тој да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов.
сите 43 | | | веќе видена

Малезиската полиција соопшти денеска дека полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Џонг-нам е убиен со хемиски нервен агенс Ве-Икс (VX), кој е пронајден во неговото тело и сега истражува како таа хемикалија влегла во земјата. Станува збор за еден од најсмртоносните хемиски оружја, кое е создадено од човек, а САД го класифицираат како оружје за масовно уништување. Само 10 милиграми од тој нервен агенс или една капка може да убие за неколку минути, наведуваат експертите. Ве-Икс е без вкус и мирис, така што личноста која е изложена на него воопшто не е свесна за тоа и тешко можат да го детектираат аеродромските сензори, доколку се внесе во мали количини. Симптомите по контактот со Ве-Икс во форма на испарување се појавуваат по неколку секунди и траат до 18 часа по изложувањето на тој агенс во течна состојба, појаснуваат експертите. Ве-Икс, кој по текстура потсетува на маслиново масло, прв пат е произведен во Велика Британија во 50-те години од минатиот век, а може да предизвика грчеви и тресење на ...
сите 92 | | | веќе видена

Најмалку 29 луѓе загинаа во самоубиствен напад со автомобил-бомба во близина на сирискиот град Ал Баб што се наоѓа во северниот дел од државата. Нападот е извршен само еден ден откако бунтовниците поддржани од Турција соопштија за целосна контрола врз градот по борбите со екстремисти. Во нападот има и голем број повредени. Засега никој не презеде одговорност за нападот.
сите 39 | | | веќе видена

Мајка била сведок на вистински хорор, кога го видела својот син-канибал како го јаде момчето кое што претходно го убил. Мајката на Назим Мијан од Индија, вели дека го пронашла својот син додека го јадел безживотното обезглавено тело на убиеното 7 годишно момче. Безживотното тело било целосно парчосано, вратот, рацете и нозете биле исечени на повеќе места. Кога полицијата пристигнала на местото на настанот затекнала страшна глетка: „Телото беше на подот, а веднаш до него главата….Кожата беше одрана на повеќе меса, а органи и остатоци од телото беа расфрлани низ просторијата. Cannibal murder scene 3.jpeg Мијан не давал ни малку отпор кога полицијата дошла да го упаси, туку мирно си седел до жртвата. Пред да биде однесен во станица, локалното население го оттргнало од рацете на полицијата и го претепале. Инаку полицијата пронашла нож и пила на местото на злосторот. Жителите на индискиот град Амарија бараат Мијан на биде осуден на смрт. Убиецот инаку бил познат и како нарко зависник.
сите 4 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака да го зајакне нуклеарниот арсенал на САД за да ја гарантира водечката позиција на земјата во светот. Во првиот коментар за американскиот нуклеарен арсенал, откако стапи на должност на 20 јануари, Трамп изјави дека САД „заостануваат во нуклеарниот вооружен потенцијал“. – Јас сум првиот, кој би сакал да ги види сите во ситуација кога ниту една земја нема да има нуклеарно оружје, но ние никогаш нема да заостанеме зад која и да е земја, дури и пријателска, никогаш нема да изостанеме во нуклеарната сила, изјави тој во интервју за Ројтерс, јави БТА. – Би било неверојатно, би било остварување на сон ниту една земја да нема нуклеарно оружје, но ако земјите имаат нуклеарно оружје, ние ќе бидеме на чело на глутницата, додаде Трамп. Тој изрази незадоволство поради тоа што Русија распоредила крилеста раката при што го нарушила договорот за контрола на вооружувањето и изјави дека ќе го покрене ова прашање пред рускиот претседател Владимир Путин, кога ќе се сретне со ...
сите 10 | | | веќе видена

Фрчкоски синоќа кажа дека мултиетничката демократија била скапа работа. И тоа е точно! Прашањето е дали македонските граѓани со албанска националност ќе бидат побогати ако парите бидат двојазични (како што откри Бујар Османи)? Дали сите ќе бидеме побогати и посреќни ако се воведат и нови институции, инспекторати и казнени мерки за непочитување на албанскиот јазик?, напиша на својот ФБ профил универзитетската професорка Билјана Ванковска. -Една работа е да им овозможиш на граѓаните употреба на мајчиниот јазик за да си ги остварат личните права, ама др уга работа е за инает или со задни намери да ја менуваш конституцијата на државата! Се разбира, и јас не сум го видела целиот закон и што тој точно предвидува, но ако БУјар зборува за „член 8“ од Законот кој го напишале исклучиво албанските партии и кој не бил предмет на преговори, бидејќи бил УСЛОВ за коалицирање, тогаш 20 луѓе го киднапирале Парламентот, а оние 100 се само папети кои треба да изгласаат нешто напишано од Осман Кадриу и одобрено од неколку ...
сите 29 | | | веќе видена

next