Е Вести

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев прифатил три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик, изјави вечерва во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М телевизија гласноговорникот на ДУИ, Бујар Османи. – Овој закон е за употреба и заштита на албанскиот јазик. Тука многу јасно се предвидени механизмите за набљудување на употребата на албанскиот јазик и казнувањето на евентуалното неупотребување на албанскиот јазик. Со прецизни казни се предвидуваат три до пет илјади евра за институцијата, 30% за физичкото лице на таа институција. Дефинирани се сите компетенции на тој инспекторат, но и на агенцијата која ќе го направи стандаризирањето и одбраната , рече Османи. На прашањето дали албанскиот јазик ќе биде официјален на банкнотите, Османи рече: – Како член 8 од овој закон, и банкнотите и монетите ќе бидат на албански… Османи вечерва откри и дека заради фотелја Заев ги прифатил максималистичките барања на албанските партии. – Законот е подготвен од ДУИ во соработка со Алијансата на Албанците или политичките партии ...
сите 22 | | | веќе видена

И банкнотите и монетите ќе бидат на албански!, рече Османи. Со Заев договоривме албанскиот јазик да го има на парите, изјави вечерва во емисијата „Патот кон“ на Алсат- М телевизија портпаролот на ДУИ, Али Ахмети. На прашањето дали албанскиот јазик ќе биде официјален на банкнотите, Османи рече: – Како член 8 од овој закон, и банкнотите и монетите ќе бидат на албански…
сите 15 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе стои цврсто во било која ситуација на бедемот на одбраната на државните и националните интереси, истакна лидерот на партијата Никола Груевски. -СДСМ и ДУИ сакаат да направат дефакторизација на македонскиот народ. Она што сега се случува покажува дека СДСМ е цврсто влезена во намера да ја редефинира Македонија. Но морам да потенцирам дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе стои цврсто во било која ситуација на браникот и одбраната на државата и националните интереси, рече Груевски оценувајќи ја ситуацијата со преговорите за формирање нова влада. Му укажуваме, потенцира тој, на секој којшто сака да се коцка со државните и националните интереси дека во оваа држава има и други кои мислат на тие интереси и коишто се подготвени да се борат за тие државни и национални интереси. Она што може да видиме, рече Груевски, е обид на СДСМ и ДУИ да направат дефакторизација на Македонците, на македонскиот народ, но и на другите етнички заедници како ...
сите 35 | | | веќе видена

Изолација на Р. Македонија и потполно попречување на нормална комуникација помеѓу македонската влада со администрацијата во Вашингтон, предизвикување на економски и социјални потреси во државата и саботажа на македонските безбедносни структури се трите есенцијални точки на стратегија три факти на Џо Бајден за дестабилизација на Македонија и промена на македонската Влада која беше презентирана во емисијата „Во Центар“ на Васко Ефтов. Ефтов открива дека американска стратегија во последните 2 години веќе се реализира во Македонија и целосно треба да биде завршена во 2021 година. -Првата точка е изолација на Р. Македонија и потполно попречување на нормална комуникација помеѓу македонските власти, македонската влада и претседател со администрацијата во Вашингтон. Втората точка е изолацијата на Македонија со структурите во Брисел. Првата фаза ја реализираат американските дипломати, а втората фаза ја реализираат германските дипломати посебно со помош на германското влијание во рамките на ЕУ. Следната фаза е ...
сите 11 | | | веќе видена

Комитетот за имунизација при Министерство за здравство ги демантира информациите презентирани во некои медиуми во однос на потребната температура при транспорт и чување на вакцините. Потенцираме дека вакцините се биолошки препарати кои согласно препораките на Светската здравствена организација се транспортираат и чуваат на температура од 2 до 8 степени Целзиусови (потребен студен ланец при транспорт на вакцините). Истото е потенцирано и во тендерската документација каде од добавувачите задолжително се бара вакцините да бидат транспортирани до здравствените установи на температура од 2 до 8 степени Целзиусови. Со години наназад вакцините се транспортираат на оваа температура со задолжителен мерен апарат (логер) за следење на температурата при транспортот.Исто така и во транспортната листа од производителот за пакетите во кои има спакувано вакцини, меѓу кои и БСГ е точно нотирано да не се замрзнуваат и температурата на чување и транспорт да биде од 2 до 8 степени Целзиусови. Напоменуваме дека станува збор за ...
сите 15 | | | веќе видена

Во досегашното 72 годишно постоење на Основниот суд Скопје 1 – Скопје не се памети вакво однесување и непочитување на Јавен обвинител во судница, како кон судот, судската власт така и кон судијата кој ја води постапката како што присутните можеа да го видат на денешното судење по предметот на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои приозлегуваат од незаконското следење на коминукациите (СЈО) против 14 обвинети лица за кривичното дело Насилство, се вели во соопштението од Основниот суд Скопје 1- Скопје. Како суд, заради транспaрентно информирање на граѓаните, но и заради јавниот интерес, должни сме да кажеме дека со денешниот однос, јавните обвинителки од посоченото обвинителство, Катица Јанева и Фатиме Фетаи во присуство на јавност во судницата, покажаа каков е нивниот однос кон судската власт во државата, однесувајќи се дрско,крајно непрофесионално, злупотребувајќи го правото на збор и погазувајќи го секој принцип од кодексот на јавно обвинителска етика. Судечкиот судија мирно и ...
сите 58 | | | веќе видена

Малезиските власти соопштија денеска дека бил извршен обид за упад во мртовечницата каде се наоѓа телото на убиениот полубрат на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Џонг-нам. Обидот да се украде телото бил извршен во текот на испитувањата на експертите за утврдување на точната причина за неговата смрт. Во изјава за локалниот весник „Малај Мејл“, шефот на малезиската полиција Халид Абу Бакр вели дека по тој инцидент биле воведени дополнителни безбедносни мерки во болницата каде почина Ким. Според претходните најави во локалните медиуми, денеска требаше да бидат објавени резултатите од испитувањата на форензичарите, но Бакр вели дека експертите само прават дополнителни тестови. Ким Џонг-нам беше убиен минатиот понеделник на аеродромот во Куала Лумпур кога неговото лице било испрскано со „некоја отровна суспстанца“. Властите во Куала Лумпур се сомневаат дека зад убиството на постариот полубрат на актуелниот севернокорејски лидер стои режимот во Пјонгјанг. Соопштението за обид за упад во мртовеницата и за ...
сите 89 | | | веќе видена

Врховниот суд во Загреб ја укина пресудата на 23 годишната Кармен Ѓорѓевиќ која се товари за убиство на својот 35 годишен сопруг Саша Ѓорѓевиќ. Кармен во вторникот доцна поладне излезе од затворот во Дубровник каде што поминала десет месеци, а одлуката за пуштање на слобода ја донесе врховниот суд во Загреб кој ја укина нејзината казна од 10 години затвор. -Ваквата одлука секако дека беше позитивен шок за сите, а највеќе на Кармен при што и падна камен од срце, но секако и дека се уште постои жалење и тага кај неа заради се што се случи, изјави адвокатот на Кармен. Кармен го уби својот сопруг во нивниот стан еден час по полноќ откако таа се вратила од ноќна забава со другарките, а при кратка расправија и насилство од страна на својот сопруг таа од кујната земала нож при што го прободела директно во срцето и му направила рана длабока 10 сантиметри. Судот ја ослободи мајката на едногодишниот нивни заеднички син, откако заклучил дека таа тоа го направила во самоодбрана и без никаква претходна намера.
сите 7 | | | веќе видена

Полудениот Дејан Крстичиќ (35) од Штрбац ги нападнал двете бебиња близначиња Данило и Немања стари само 40 дена, додека неговата сопруга Ана (27) седела на кревет со децата. На Данило му зарил нож близу срцето, после што несреќното бебе починало на пат кон грачаничката болница.Неговиот брат близнак Немања е во нишката болница и покрај тешката состојба во која се наоѓа, неговата состојба е стабилна и е надвор од животна опасност. Според информациите, Дејан прво замавнал кон Данило. Смртоносниот убод бил во срцето, а после со ножот тргнал кон Немања. Ана тогаш веќе скокнала. По нејзиниот врисок дотрчал и братот на Дејан. Пред да успеат да го совладаат Дејан, тој на Немања веќе му забодел нож во вратот и стомакот. „Искрата“ на незапамтената семејна трагедија во Штрбац во која Крстичиќ ги нападнал своите деца, започнала на трпезариската маса во семејната куќа во понеделник околу 19.30 часот. Во куќата во моментот на трагедијата биле братот и родителите на Дејан. -Дејан, Ана и децата биле сами во кујната. Дејан ...
сите 39 | | | веќе видена

Фрапантно однесување на Специјалното јавно обвинителство. Немам друго објаснување освен дека е однапред подготвено сценарио да се изврши флагрантен притисок врз судијата, флагрантен притисок на водењето на постапката, зачудувачки приговори. Резултатот е повеќекратно казнување, изјави Никола Додевски, адвокатот на обвинетиот Никола Груевски, по денешното рочиште во процесот за немирите во општина Центар во 2013 година. – Колку и судијата да е трпелив, не навлегувам во тоа кој судија бил, јас мислам дека поинакво постапување не постои. Едноставно законот не предивудва да се толерира агресивно без правна основа на која било од странките кон судот – рече Додевски.
сите 10 | | | веќе видена

Две лица се уапсени, а едно е приведено за постапка на граничниот премин на скопскиот аеродром „Александар Велики“ во текот на вчерашниот ден. Најпрво, во 14.45 часот, при пасошка контрола било констатирано дека лицето М.М. (52) од Битола евидира со мерка „апси“. Истата е приведена и во 18.05 часот е предадена на полициски службеници од ПС Петровец за спровод до Казнено поправната установа Идризово. Подоцна, во 19.00 часот, при пасошка контрола било констатирано дека лицето С.С. (57) од Скопје евидира со мерка „апси“. Истиот е приведен и во 20.40 часот е предаден на полициски службеници од ПС Гази Баба за понатамошна постапка. Во 18.30 часот, пак, при пасошка контрола и увид во полската виза на лицето М.Е. (26) од Косово, полициски службеници се посомневале дека истата е фалсификувана. Во периодот од 21.00 до 21.40 часот со лицето работеле инспектори од РЦ Север, по што, со потврда за предавање на лице, е предадено на инспекторите за понатамошна постапка.
сите 17 | | | веќе видена

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на почетокот на идниот месец ќе оствари мини-турнеја низ балканските држави, при што ќе ја посети и Република Македонија, известија од кабинетот на Могерини. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, од 1 до 4 март, Италијанката на чело на европската безбедносна и надворешна политика ќе ги посети Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Србија и Република Македонија. Во пресрет на оваа посета, високата претставничка на ЕУ изјави дека оваа нејзина мини-турнеја низ балканските држави е со цел да се осигура „неповратноста на процесот на интеграција на овие земји во Унијата“. – За Европската унија, работата со земјите од Западен Балкан, регион кој е во срцето на Европа, е клучен приоритет. Работам за да видам дека секој еден од нашите партнери на Западниот Балкан се движи напред на патот на реформите, да се движи кон Европската унија и да се обезбеди дека процесот е неповратен. Регионалната соработка и ...
сите 34 | | | веќе видена

Сојуз на стопански комори на Македонија во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој со серија активности и обуки подетално ги информира компаниите за средствата кои се достапни за развивање иновативен производ, како и за старт ап и спин оф компаниите. „Со цел компаниите подетално да се запознаат со инструментот Кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва старт ап и спин оф во чии рамки се доделуваат финансиски средства до 30.000 евра, како и Кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации во чии рамки се доделуваат финансиски средства до 100.000 евра организираме заеднички активности и обуки во периодот кој следи. Така, планирани се обуки за компании, а со цел поголема искористенст на средстват во април е предвидено и понапредно ниво за да им се посочи на апликантигте каде се фокусираат во насока на добивање на средствата. Од нашето искуство, финансиската поддршка за компаниите била клучна за нивниот бизнис, за развивање иновативен производ, како и за пробивање на странските ...
сите 16 | | | веќе видена

Вработување на долгорочно невработените жени над 40 години, обука за негуватели за грижа на стари лица во домашни услови и поттикнување на јавно-приватно партнерство предвидува проектот „Креирање на можноста за нови вработувања на жената“ кој денеска го презентираше Црвениот крст на Македонија заедно со здружението Хуманост, финансиран од ЕУ. Генералниот секретар на Црвениот крст на РМ Саит Саити информира дека преку овој проект ќе се зголеми интеграцијата на долгорочно неврабортените жени на пазарот на трудот, како и развивање на знаење и вештини на долгорочно невработените жени за обезбедување мобилни социјални услуги за стари лица во нивните домови. – Постои потреба од натамошно развивање и проширување на програмите за обука за негователи за обезбедување таков вид на услуги во Скопје, но исто така и во останатите општини во внатрешноста на земјата. Согледувајќи ја оваа состојба Црвениот крст на РМ со овој проект ќе овозможи да се зајакнат капацитетите на долгорочно невработени жени, кои се едни од ...
сите 27 | | | веќе видена

Над 3.100 жени отвориле сопствени бизниси во периодот од 2007-2016 година само со поддршка на стимулативна мерка на Владата. Кај жените е зголемен претприемничкиот дух и се повеќе жени отвораат сопствени бизниси. Директорката на Центарот за вработување на град Скопје Слободанка Алексовска денес потпиша Меморандум за соработка со здруженија од граѓанскиот сектор со цел вклучување, поддршка и поттикнување на што поголем број жени за самовработување, отворање на сопствен бизнис и зголемување на нивниот претприемачки дух. Алексовска истакна дека во изминатите десет години целосно се смени сликата и улогата на жената. Конечно и се даде шанса да биде дел од различни управувачки функции. -11-тиот по ред Оперативен план за активни мерки и услуги за вработување донесе 22 програми и мерки за вработување, 11 услуги на пазарот на трудот, а вкупниот број на учесници се предвидува да надмине над 41.000 лице кој ќе отвори нови 10.000 работни места. Позитивен е фактот што во сите овие новоотворени работни места учество ќе ...
сите 21 | | | веќе видена

Полицијата покрена потрага по лицето што при обид за грабеж синоќа усмрти возрасна жена во Охрид. Според информациите од СВР – Охрид, станува збор за извршител на кривично дело „разбојништво со последица смрт“, при што смртно била повредена 67-годишната Спаса Б. од Охрид, која сама живеела во нејзиниот стан во зграда на улица „Галичица“ бр. 31 во Охрид. Првичниот увид спроведен на местото на настанот покажува дека вчера во периодот меѓу 11:30 и 19:25 часот непознат сторител влегол во станот на жената, напаѓајќи ја со ладно оружје, најверојатно нож, притоа нанесувајќи и убодни рани во пределот на главата, вратот и телото, а потоа извршил пребарување низ собите. Потоа сторителот на делото незабележано го напуштил станот, притоа заклучувајќи ја влезната врата. По наредба на Јавниот обвинител врз телото ќе биде извршена обдукција во Медицинскиот центар во Битола. Инаку, жителите на улица „Галичица“ се вознемирени од настанот, притоа изјавувајќи дека ништо не забележале ниту слушнале, дека за случајот разбрале од ...
сите 112 | | | веќе видена

Најгорливо е тоа што, всушност, за формирање влада, односно владина платформа, сега основата не е на ВМРО-ДПМНЕ како најмногубројна, на СДСМ како следна, туку на ДУИ. Всушност, однадвор гледано, мандатар е ДУИ. Ако се согласувате со оваа констатација, прво како ги оценувате барањата во неа и како стигнавме таа платформа да биде претставена како „иднината“? ЦУЦУЛОВСКИ: Прашувате како се стигна до тоа платформата на албанските партии да претставувa, за некои, единствен пат кон иднината. Меѓутоа, суштинското прашање е кон чија иднина. На Република Македонија и на сите нејзини граѓани или само на еден мал дел од одредена етничка заедница? Оваа платформа стана доминантна, односно ѝ се наметна на македонската политичка јавност поради несфатливиот раздор меѓу двете македонски партии. Така, 20 пратеника станаа помоќни од 100 пратеника. Ова е далеку од умот, но е блиску до трагичната практика, според која мора да се коалицира со некоја од албанските партии – најчесто победничката. Сега, токму оваа практика ѝ се удира ...
сите 2 | | | веќе видена

На актуелните општествено политички случуваа во земјата не остана имун ни лидерот на моторџиската група „Ноќни волци“ Ленин Јовановски. Вие хибридните поколенија на вашите хибридни предци, несомнено дијагностицирани со национална шизофренија, фрустрации и суети, НЕМАТЕ НИКАКВО МОРАЛНО ПРАВО денес да го браните ликот и делото на Кочо Рацин, зашто токму вашите идоли, татковци и нивните другари го убија како куче како и многу други илјадници Македонци чиј единствен грев бил тоа што си ја сакале и бранеле Македонија, вели тој во својот Фејсбук статус кој ви го пренесуваме во целост. Абе …… низаедни кога навредувате и кога си плетете ваши теории со кои без срам и перде јавно се претставувате како Анти-Македонци сосема е сеедно дали тоа го правите за пари, без пари, од идеа или од жал за Тито и Југославија. Вие може од инает и да се нарекувате Македонци ама НЕ СТЕ, вие сте хибриди и генетска грешка и како такви не може да му припаѓате на македонскиот род, ако беше поинаку, никогаш вие, вашите предци и идоли немаше ...
| | веќе видена

На чело на целата организација или кровна конструкција на ОТ е организацијата УСАИД која функционира на територијата на Република Македонија и која се финансира освен од структурите на Сорос и од буџетските средства на САД. Васко Ефтов во својата емисија исткна и дека главната оперативна алатка на УСАИД е организацијата ОТИ која всушност е оперативната сила на целата таа структура и ако УСАИД се бави со одредени хуманитарни форми на делување на територијата на Република Македонија, тогаш стуктурата на ОТИ функционира за брзи политички промени или брзи политички транзиции. Истата оваа организацијата дели мали грантови од 50 до 100 илјади американски долари, може и флексибилно да делува и всушност ги координира сите тие активности за промена на политичката клима и политичките структури во Република Македонија, рече Ефтов. -Групацијата ОТИ има два свои контрактори едниот контрактор е структурата на Аеком кој делува во Македонија и вториот контрактор е Ест Вест институтот кој се формира во Република Македонија, ...
сите 4 | | | веќе видена

Царинските службеници на аеродромот „Александар Велики“ спречија обид за нелегално внесување на еден килограм хашиш смола. Како што информира Царинската управа, на 18-ти овој месец во царинска испостава Аеродром „Александар Велики“ Скопје – отсек за стоково царинење, пристигната е пратка испратена од Словенија, за примач – физичко лице од Скопје, во која стои опис на стока –Samples (1 парче) со вредност од 20 евра. При физички преглед на пратката, од страна на царински службеник во присуство на претставник од курирската пошта – превозник на пратката, е пронајден хашиш смола-наркотична дрога, со тежина од 1 килограм. Царинската управа против осомничениот ќе поднесе кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство.
сите 10 | | | веќе видена

next