Е Вести

Руската Федерација е убедена дека граѓаните во Македонија имаат долга историја и висока култура и може самите да решаваат како сакаат да живеат во својата држава. Само одлуката на граѓаните на Македонија може да придонесе за долгорочно разрешување на кризата и никаква наметната одлука од надвор не може да обезбеди стабилна држава и затоа треба самите да решавате за себе. Ова го изјави денеска Олег Шчербак, амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија по одбележувањето на Денот на руската дипломатија во Битола на новинарско прашање дали западот се меша во внатрешните работи на Република Македонија. Тој истакна дека руската дипломатија својата надворешна политика ја гради врз темелите на меѓународното право, а клучен принцип на меѓународното право е, вели, немешањето во внатрешните работи на други држави. – Без строго почитување на тој принцип, во современиот свет не е можно да се почитуваат другите принципи, а тоа се принципот на сувереноста и независноста на други држави. Русија е една од првите ...
сите 26 | | | веќе видена

Грчките земјоделци не ја исклучуваат можноста и граничниот премин Дојрани да го блокираат на неодредено време. – Единствено сигурно е дека царината на Дојрани денеска ќе биде блокирана два часа. Не може да се исклучи можноста да го блокираме и на неопределено време. Тоа ќе зависи од резултатот од генералното собрание и од она што ќе одлучи народот, изјави член на Комитетот за координација на блокадите во централна и северна Грција Томас Карипидис за државната новинска агенција АНА-МПА.
сите 13 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива. – Очигледно ќе биде потребно уште време. Тие ќе продолжат со преговори и очекувам да донесат одлука во интерес на земјата на граѓаните и европската перспектива. Европската унија ќе стори се за да и помогне на земјата и на раководството на земјата, рече Хан по предавањето на донација во теренски возила за граничната полиција при МВР и за Центарот за управување со кризи, запрашан за очекувањата по вчерашните средби со политичките лидери во врска со политичката ситуација и формирањето нова влада. Запрашан дали Македонија ќе ја загуби препораката за почетокот на преговори со ЕУ доколку до крајот на февруари не биде формирана нова влада, истакна дека не е потребна брза туку квалитетна одлука. – Станува збор за квалитет, а не за брзина. Тие треба да продолжат со преговорите, да ја демонстрираат ...
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за актуелната политичка состојба во Република Македонија и можностите за што поскоро разрешување на политичката криза. Надминувањето на политичката криза е од клучно значење за Република Македонија да може целосно да се посвети на европските реформи и да продолжи во остварување на евроинтеграциски цели, истакна претседателот Иванов. На средбата беше потенцирана неопходноста од што поскоро формирање на Влада на Република Македонија, бидејќи единствено со целосно функционални институции државата ќе биде подготвена да се справува со сите предизвици. Во контекст на актуелната состојба, претседателот Иванов изрази незадоволство од отсуството на јавна осуда на мешањето во внатрешните работи на Република Македонија од страна на некои соседни земји. Еврокомесарот Хан го запозна претседателот ...
сите 47 | | | веќе видена

Сите граѓани кои имаат заостанат или редовен долг за вода, сега ќе може да го исплатат без пресметана камата за задоцнето плаќање. Ова е одлука која вчера ја донесе Јавното претпријатие „Водовод и канализација“, за ослободување од камата на сите корисници. Можноста да се плати овој долг е во времетраење од 90 дена. Физички лица може да го исплатат долгот на 4, 6 или 12 рати, во зависност од висината на долгот. -Доколку должите од 10 до 30 илјади денари, можете да го платите долгот без камата на максимум четири рати, доколку должите од 50 до 70 илјади денари можете да го платите долгот на рати без камата на максимум осум рати. Освен за физичките лица, се обезбедува и плаќање на заостанат долг без камата за правни лица, а овде не спаѓаат државните институции и единиците на локалната самоуправа. Сите останата приватни стопанцтвеници можат да го исплатат долгот на 2,3,4 и 6 рати без камата и зависно од долгот од 50, 100, 150 или 200 илјади денари, рече директорот на ЈП водовод и канализација Александар Атанасов. ...
сите 24 | | | веќе видена

Дали е во ред американски амбасадор во туѓа држава, да уценува една политичка партија, се со цел да обезбеди предност за другата партија? Да одиме чекор понатаму: Дали е во ред американски амбасадор да го диктира текот на политиката во странска држава, а при тоа да упатува закани во облик на последици кои ќе следат за оној кој нема да работи според диктатот, пишува во Вашингтон тајмс, американскиот политички аналитичар и безбедносен експерт Тед Вуд. Дали е прифатливо американски амбасадор да ја спроведува агендата на унгарско-американски милијардер и неговата фондација, а не интересите на САД со што, запрашува тој во својата колумна. Дека шемата со која работи Џорџ Сорос е речиси идентична во сите држави во кои ја има распространето својата мрежа, зборува и колумната на истакнатиот американски политички аналитичар Л. Тод Вуд, пишува како американскиот амбасадор во Албанија е платеник на Сорос, а оди чекор понатаму и открива други детали од политиката и политичарите кај нашиот западен сосед. „Што ако ви кажам ...
сите 16 | | | веќе видена

При полетувањето од Аеродромот Џон Кенеди во Њујорк, авион кој летал кон Буенос Аирес се запали. Еден од пилотите накратко изјави дека доцна вечерта во четвртокот при самото полетување во авионот се случила експлозија на еден од моторите и предизивкало само материјална штета. За среќа повредени нема во овој инцидент, а на местото на несреќата веднаш пристапиле пожарникари кои ситуацијата ја ставиле под контрола.  
сите 11 | | | веќе видена

Вчеравечер Брисел потона во мрак откако наеднаш снемало струја низ поголемиот дел од главниот белгиски град. Медиумите наведуваат дека биле потребни неколку часа за да се отстрани дефектот. Според „Мирор“, прекинот на струја предизвикал страв меѓу граѓаните, кои веднаш помислиле дека се работи за терористички напад. Дополнително, причините за тоа зошто дошло до толкав курцшлус сѐ уште не се познати. Струја снемало некаде пред 23 часот, а најпогодени биле северните делови на градот. „Дејли мејл“ додава дека дополнителна паника предизвикале и звуците на сирена кои одекнувале низ градот. За отстранување на дефектот биле потребни повеќе од шест часа.
сите 5 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа. Во соопштение се вели дека Трами и Си имале долг и срдечен разговор и дека американскиот претседател го поддржал барањето на кинескиот претседател за политика на „една Кина“. Двајцата лидери истакнале дека по решавањето на прашањето за поддршка на политиката за „една Кина“ односите меѓу двете држави може да бидат подобрени. Кинеските медиуми пренесоа дека Си ја поздравил поддршката од Трамп и нагласил дека „верува оти САД и Кина се кооперативни партнери и со меѓусебни напори може да ги покренат билатерални односи на на повисоко ниво“.
сите 17 | | | веќе видена

По третпат за нешто повеќе од една година, вооружен грабеж се случи непосредно пред меѓународниот аеродром во Тирана. Како што јави допсиникот на МИА, неофицијално се споменува кражба на сума од еден милиони евра банкарски средства, кои требало да бидат транспортирани за Виена. Возилото со кое биле пренесувани парите прво било удрено од возилото во кое се наоѓале крадците, кои потоа со тврди предмети ги искршиле прозорците на комбито, го претепале обезбедвањето и ги украле десетте вреќи со пари. Во грабежот учествувале најмалку пет маскирани и вооружени лица. Во декември 2015 година на истиот пат беа украдени 3,5 милиони евра. Овој случај беше затворен со пресуда за шест лица од приватно обезбедвање за злопотреба на службената положба, додека за грабежот се товарат пет лица кои се уште не се идентификувани. Друг грабеж е оној во кој од внатрешниот простор на аеродромот беа украдени 900 илјади евра. И за овој случај уапсени беа повеќе лица од агенцијата за обезбедување, како и од аеродромското обезбедвање. По ...
сите 14 | | | веќе видена

По шестдневна потрага синоќа се извлечени безживотните тела на тројцата кинески рудари, кои загинаа при несреќа во рудникот за хром во албанското гратче Булќиза. Рударите настрадаа во саботата на околу 700 метри под земја, при експлозија на гас. При несреќата веа повредени уште тројца Кинези, кои беа хоспитализирани во градската болница и се во добра здравствена состојба. Кинеските рудари биле ангажирани во отворање на нов коп. Инвестицијата ја реализирала компанијата концесионер „Албхром“ преку кинеската компанија „Венжу Мајнинг“, која имала договор со концесионерот. Во акцијата за пронаоѓање на рударите, во која беше вклучена многубројна спасувачка екипа, асистираа и претставници на кинеската амбасада во Тирана и албанското Министертво за енергетика. Истрагата за несреќата ја води обвинителот Рифат Којку.
сите 15 | | | веќе видена

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност. Посочената сума е многу над првично искажаната од претседателот Доналд Трамп – 12 милијарди долари за време на претседателската кампања. Се очекува извештајот да биде претставен од министерот за внатрешна безбедност Џон Кели во следните денови, јавуваат американски медиуми кои имале увид во документот. Анализите се дека до крајот на 2020 година да бидат изградени околу 2.000 км од ѕидот. Досега со заштитна ограда се „покриени“ 1.046 км од границата. Трамп потпиша Указ за градење на ѕидот на 25 јануари.
сите 6 | | | веќе видена

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Никола Груевски, а во која учествуваа и Никола Попоски, Никола Тодоров, Влатко Ѓорчев, Илија Димовски и Александар Николовски, вчера се сретна со комесарот на ЕУ за соседство и за проширување, Јоханес Хан. На средбата, која, според договореното, почна во 20.45 часот и траеше два часа, беа отворени повеќе теми. Главни теми беа организирањето и резултатите од изборите, постизборниот период и обидите за создавање коалиција, зрелоста на ситуацијата за нови парламентарни избори, кои би се организирале заедно со локалните, дебатите за Законот за употреба на јазиците, СЈО, пларформата на албанските партии, ризиците од користењето на оваа платформа како начин за репреговарање на Охридскиот рамковен договор, плановите и целите доколку ВМРО-ДПМНЕ формира влада, вклучувајќи ги и реформите, воспоставената практика за коалицирање во Македонија по принципот победник со победник, предностите и слабостите на широките коалиции и искуствата на Македонија со вакви коалиции. ...
сите 35 | | | веќе видена

Овластениот инспектор за животна средина и комуналните редари од општина Карпош, при континуирана контрола на локација во населбата Бардовци, утврдил неовластено палење на отпад. Притоа, инспекторот побарал асистенција од полицијата која извршила увид, при што го идентификувале лицето кое палело недозволени материјали. Комуналните редари од општина Карпош на сторителот на прекршокот му изрекоа казна, согласно законот за јавна чистота. Контролите на инспекторот и комуналните редари продолжуваат и наредните денови, со цел да се спречат овие сериозни прекршоци од страна на несовесните граѓани. Општина Карпош апелира до своите сограѓани на поголема свесност, бидејќи при согорување на овие материјали се предизвикува опасен ефект, при што се ослободуваат токсични супстанци во воздухот.
сите 6 | | | веќе видена

Почнува изградбата на нови експресни патишта во Македонија. Ќе се работат паралелно со реализацијата на новите автопатски решенија што ќе му даде дополнителен импулс на градежниот сектор, ќе повлече ангажман на градежни работници, а долгорочно ќе ја подобри поврзаноста на нашата држава и ќе ја зголеми конкурентноста на економијата, пишува Лидер. -Високиот процент на извршените работи во нискоградбата не прави среќни, бидејќи се тоа инфраструктурни, капитални објекти кои се битни за државата и населението, вели претседателот на Здружението за градежништво при Стопанската комора на Македонија, Андреа Серафимовски. -Градежниот сектор е еден од главните двигатели на економијата во последните три години и ќе остане барам во идните две години, вели Данела Арсовска, претседателка на Сојузот на стопански комори. Тендер за втората фаза од Штип – Кочани Јавното претпријатие за државни патишта го објави тендерот за избор на компанија што ќе го гради вториот дел од експресниот пат Штип – Кочани. Се работи за делница од ...
сите 56 | | | веќе видена

Во рамки на инвестициски план на Министерството за образование и наука, кој предвидува низа мерки за унапредување на студентскиот стандард, се реализира проектот за набавка на машини за перење и сушење за сите државни студентски домови. Инвестицијата е во вредност од 11 милиони денари, информираше минатата недела заменик министерот Спиро Ристовски. -Набавивме 50 професионални машини за перење и 50 професионални машини за сушење . Во моментов во студентските домови привршуваат интервенции те во делот на водоводната и електричната мрежа неопходни за инсталирање на машините, истакна Ристовски, додавајќи дека очекуваниот период за реализација е до крајот на првиот квартал на 2017 година . Со оваа инвестиција како и со останатите активности, меѓу кои започнатата набавка на новиот мебел за сите студентски домови и промената на сите постоечки лифтови пред неколк месеци, значително се унапредуваат условите за престој, истакнуваат студентите. -Добро е што интензивно се вложува во домовите и условите значително ...
сите 68 | | | веќе видена

Европската унија сака ние како држава постојано да бидеме во една континуирана политичка криза затоа што гледаме дека тие широко поставени политички влади од никогаш во Македонија барем немаат некој поголем успех, не вродуваат со плод во смисла на политичка стабилност без разлика што велиме дека ќе бидат засновани од повеќе политички партии, секоја политичка партија си влече на своја страна, секоја политичка партија си има свои интереси, така да мислам дека тие влади не се добро решение за Република Македонија, зборувајќи од практичен аспект, рече универзитетската професорка Тања Каракамишева. Каракамишева смета дека загрижува барањето на Европската унија за широка политичка влада, бидејќи, како што таа вели, тие влади се создаваат по воена криза или граѓански конфликт. – Она што исто така загрижува е што ваквите политички влади настануваат после војна или по услови кога треба да се заокружи некој воен конфликт, односно да се најде соодветно решение за надминување на воена криза или граѓански конфликт. Ова ...
сите 8 | | | веќе видена

– Лидерите на ВМРОДПМНЕ и на ДУИ Никола Груевски и Али Ахмети имаат договор за влада, изјави првиот човек на ДПА Мендух Тачи по средбата со еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во рамки на разговорите со политичките лидери на партиите застапени во Парламентот. Ги знам играчите од искуство, можеби ќе погрешам, но убеден сум дека Груевски и Ахмети имаат договор за влада, само не малтретираат. Би било коректно да ни кажат каков е тој договор, рече Тачи. Тој истакна дека дошол на средбата за да се види со Хан кој, рече, две години и помагал на земјата за да се избегне оваа криза, а втората причина е, вели, дека на Албанците им недостига опозиционер како што е тој и ДПА, со оглед дека другите, како што рече, станале членови на некакви влади. Прашан за евентуално одржување нови предвремени избори, лидерот на ДПА истакна дека тие никогаш нема да бидат дел од влада во која е и ДУИ. Тоа е рече и причината поради која не учествувале на средбите во Тирана и Приштина. Тачи на новинарско прашање ...
сите 54 | | | веќе видена

На земјата и треба решение, но не какво било, туку кое ќе произведе стабилност, ќе го зајакне мирот, меѓуетничките односи и решение кое нуди сигурни гаранции за соодветни реформи во земјава, и дека ќе функционира владеењето на правото. Ова, како што изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата вечерва со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, биле принципите врз оносва на кои двајцата размениле, вели, идентични ставови. Тој истакна дека на средбата која ја оцени за многу значајна и содржајна, го информирал Хан за сите пет опции кои ги разгледува партијата во контекст на излезот од кризата. На новинарско прашање тој истакна дека партијата има разговарано за коалициски договор за влада и со ВМРО-ДПМНЕ, а разговараат и со СДСМ. – ДУИ не е партија која работи зад грб, туку разговараме и разменуиваме мислења со сите, рече Ахмети. За постигнување каков било договор со СДСМ рече очекува писмена понуда, по што ќе свика седница на претседателството, која вели ќе биде подолга поради важноста на одлуката што треба ...
сите 9 | | | веќе видена

Универзитетскиот професор Александар Климовски во интервју за Сител вели дека целокупниот овој процес најблаго кажано притисок и тортура на основните одредници на македонската држава и македонскиот народ како што се унитарноста особено нагризување на нејзиниот суверенитет, во последно време се подпомогнати од еден платенички систем инсталиран во опозициската СДСМ кој што е подпомогнат пак од СЈО. -Токму оваа ситуација кои тие ја наметнаа со тој однос и тој начин на работа за одредено раководство од ВМРО-ДПМНЕ, создаваат гнев и револт кај граѓаните кои што може да излезе надвор од контрола и токму затоа треба да прекинат овие уцени, вели Климовски. Тој истакна и дека своето мислење за СЈО го има кажано во многу наврати и дека тоа е тело кое е парадржавен орган надвор од рамките на уставот, а особено неговиот начин на работа и функционирањето укажува на тоа дека се работи за институција која целосно е ставена под контрола на СДСМ и особено кон оние непријателски елементи кои се насочени кон унитарноста и кон ...
| | веќе видена

next