Е Вести

На средбата, информираат од Кабинетот на Пешевски, заеднички е констатирано дека соработката е одлична и ќе продолжи и понатаму да се развива. Вицепремиерот Пешевски истакнал дека кредитната линија на ЕИБ во висина од 350 милиони евра, што се реализираше преку Македонската банка за поддршка на развојот, се покажа како одличен проект, со кој се помогнаа македонските компании во услови на економска криза, при што се поддржаа 1.758 проект кои отворија нови 6.940 работни места. – Овој проект помогна да се ублажат последиците од светската економска криза и должничката криза во Европа врз македонските компании, да ги развиваат своите капацитети и да отвораат нови работни места, посочил Пешевски. Во 2017 и 2018 година, планирано е да се репласираат над 50 милиони евра, достапни за македонските компании со субвенционирана каматна стапка од 5,5 отсто, со што ќе се придонесе за дополнителен развој на компаниите и нови вработувања. Освен за кредитната линија станало збор и за тековни проекти кои се реализирааат со ...
сите 57 | | | веќе видена

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вчера преку шефот на кабинетот на лидерот Али Ахмети, Артан Груби порача дека СДСМ ќе ја добие нивната поддршка откако ќе се согласи за реализирање на сеалбанската платформа од Тирана потпишана од албанските партии. Груби порача дека ДУИ е отворена за коалиција со СДСМ, но само ако ја прифатат платформата која ја донесоа заеднички албанските партии. -Не гледам причина зошто да не прифатат. Верувам дека тоа ќе го одразат и не гледам причина зошто ниту еден Македонец да не прифати, бидејќи оваа платформа и помага на социјалната кохезија, граѓанската еднаквост, и е добра за Република Македонија, вели Груби и на прашањето дали мисли дека преговорите ќе можат да завршат брзо, ако постои таков дух, тој додава: -Ако има конструктивен дух и ако постои подготвеност да се рефлектираат овие потреби, да, апсолутно да“… Претходно, и БЕСА и Алијансата на Албанците беа експлицитни дека нивната поддршка ќе ја добие онаа партија на Македонците која ќе се согласи да ја реализира ...
сите 56 | | | веќе видена

Денеска пристигна и последниот шести воз за возниот парк на Македонски железници од проектот на владата на Република Македонија за обнова на возниот парк за македонски железници. Станува збор за инвестиција од вкупно 25 милиони евра. Со ова воедно се заврши процесот на пренесување на возовите и сега се очекува да поминат сите процедури за да можат истите да бидат пуштени во употреба. -Сакам да потенцирам дека е потпишан и договор за нови локомотиви во вредност од 8,7 милиони евра и многу набрзо очекуваме да почнат со работа нови четири локомотиви кои ќе значат многу за Македонски железници. Паралелно се прават и повеќе железнички станици во Република Македонија на коридорот 10 кои се во завршна фаза и се очекува нивниот технички прием да заврши многу набрзо и останува само една во Гевгелија која се уште се работи, истакна министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски. Тој истакна дека тие како Министерство за транспорт и врски и во иднина ќе продолжат со инвестициите во железницата и во Министерството се ...
сите 10 | | | веќе видена

Последната изјава на конгресменот Дејна Рорабакер дека Македонија не е држава и треба да биде поделена, е очаен обид на групата околу Џорџ Сорос, која сака дестабилизација на Балканот, изјави Умберто Паскали во интревју за Програмата Гласот на народот. Паскали во својата анализа Рорабакер го смета за еден од најсилните гласноговорници на машинеријата за која, вели, е јасно дека функционира преку државни удари, финансиски грабежи, хаос и конфузија, а е финансирана од Сорос. Американскиот аналитичар се осврнува и на делот од интервјуто на конгресменот за албанската телевизија „Визија Плус“ каде вели дека Македонија не е држава и дека постои таква поделба во државата што не е возможно во неа некогаш да се живее заедно. – Кога вели поделба на нивната земја, гротескно збунетиот конгресмен Рорабакер всушност зборува за последиците од многуте години на жестоки обиди за дестабилизација промовирани и финансирани од страна на групата на Сорос, истакнува Паскали. Паскали прашува дали ова сега е напад за поткопување на ...
сите 20 | | | веќе видена

Двојазичноста што сега лицемерно се користи за политичка борба е опасен авантуризам кој води во уништување на нашата држава и на нашиот народ. Ниту еден јазик неможе да преживее во двојазичноста или мултијазичноста ако нема матична држава каде што тој јазик се чува и негува, порача академик Митко Маџунков на промоцијата на 50 нови наслови од едицијата „Светско книжевно богатство“, што се одржа вчеравечер во Македонскиот народен театар. Свидетели сме, потенцира, на една агресија незапаметена во историјата на народите, кога се прават обиди да се смени името на нашата држава и да се ископачи нашиот јазик. Потенцирајќи ја потребата од заштитата, подемот и афирмацијата на нашиот книжевен јазик рече дека македонскиот јазик е поголем одошто сме и самите свесни, но оти неговата големина не може да ни донесе никаква утеха доколку биде уништен. Јазикот, нагласи, е еден од главните атрибути на секој народ, а тоа значи дека официјалниот јазик на една држава не може да се менува во зависност од демографската состојба. – ...
сите 29 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски, на нејзино барање оствари средба со амбасадорката на Република Турција Еркал Кара. Амбасадорката истакна дека за Турција како верен и постојан пријател на Македонија важна е стабилноста на државата, и Турција е тука доколку може да помогне и доколку постои потреба за тоа, информираат од партијата. Груевски истакна дека со Република Турција имаме одлични односи и изрази уверување дека истите ќе се надградуваат.Тој посочи дека се цени поддршката која ја дава Турција особено на планот за интеграција во НАТО алијансата. Во поглед на внатрешните случувања од ВМРО-ДПМНЕ беше посочено дека се соочуваме со политичка криза и зад нас како држава е еден тежок период во кој се случија работи кои очигледно долго се подготвувале со одредена помош на надвореши центри, што патем речено и беше директно отворено соопштено од Зоран Заев на средбите кои во предвечерјето на кризата тој ги имаше со Никола ...
сите 22 | | | веќе видена

Поранешниот српски кошаркар и поранешен сопруг на Адриjана Лима, Марко Јариќ, сподели фотографија на Инстаграм, од своите ќерки кои се загледале во рекламата на која нивната мајка позира во долна облека. Имено, Марко се шетал со своите ќерки Сиена и Валентина кога ја здогледале рекламата во која нивната мајка позира во долна облека од „Викторија сикрет“. Реакцијата на девојчињата кои стојат покрај реклмата го насмеа Марко Јариќ, но и неговите фанови на социјалните мрежи. Додаде и три смајли кои плачат од смеа.
сите 14 | | | веќе видена

Ќе се интензивираат состаноците за надминување на проблемот со спречениот транспорт на нафта од Грција кон Македонија поради блокадата на македонско-грчката граница кај Евзони од страна на грчките земјоделци, најави денеска министерот за економија Дритон Кучи. -Блокадата е внатрешен проблем на Грција и се надевам дека што поскоро ќе се реши. Како надлежен орган правиме напори да им олесниме на сите што патуваат кон Грција, а не само на транспортерите, рече Кучи на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање. За тврдењето на ОКТА дека е можна нафтена криза во земјава доколку наскоро не поминат цистерните со нафта од Грција во Македонија, министерот Кучи рече дека ќе спречат било каква криза. – Секако ќе спречиме да дојде до било каква криза. Вчера од Секторoт за енергетика ми укажаа дека веќе треба да се справиме со можната нафтена криза и затоа од денеска ќе ги интензивираме состаноците за надминување на проблемот, рече Кучи. Нагласи дека контактираат со грчките органи идодаде дека и тие ...
сите 10 | | | веќе видена

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во Македонија Димитриос Јанакакис, со барање за нивно соодветно вклучување за нормализирање на нарушените сообраќајни комуникации поради блокадите на грчките земјоделци на граничниот премин Евзони. Како што соопшти Стопанската комора, барњето на Азески е во насока на што поитно изнаоѓање решение за надминување на состојбите. – Сугурен сум ќе се согласите дека ваквите состојби негативно се одразуваат врз економско-финансиското работење на компаниите од двете земји и ако не се најдат соодветни и навремени решенија, може да предизвикаат дологорчни негативни последици врз нашите национални економии, наведува Азески во дописот до Михалос. Имајќи предвид дека е неизвесно до кога ќе трае блокадата, а неисклуќувајќи ја и можноста ситуацијата да ескалира и кон другите гранични ...
сите 34 | | | веќе видена

СЈО е странска инсталација создадена само за уривање на ВМРО од власт и носење на Заев и СДСМ, напиша политичкиот аналитичар Александар Даштевски на својот Фејсбук профил. -Целта е пред се промена на името, а потоа и двојазичност на цела територија и по можност кантонизација. Во најидеален случај и промена на уставот што би ја забетонирала кантонизацијата. За таа цел СЈО има задача по секоја цена да го обвини и дискредитира Груевски и неговиот тим како главна пречка за остварување на оваа цел, и со тоа да го отвори патот кон реализација на целите. Груевски и ВМРО, 10 години на разни начини беа на браникот на одбраната на името и унитарноста на државата, што е спротивно на планот на некои надворешни центри. Затоа беше најден ЗЗ, кому му беа дадени снимките со кои започна големата операција, која се соочи со неколку непредвидливи ситуации, како издржливоста и борбеноста на ВМРО и Груевски, цврстината на Иванов и најмногу од се мудроста на мнозинството народ во Македонија. Дополнителен непредвиден проблем на ...
сите 16 | | | веќе видена

Деведесет и пет студенти на додипломски студии по математика, хемија или физика ќе добиваат по 18.000 денари месечно во деветте месеци од академската 2016/2017 година. Тие ги исполниле условите на првиот конкурс за овој вид стипендии, кој Министерството за образование и наука го распиша лани за да го стимулира студирањето во овие три области за кои кадарот е дефицитарен и за него има потреба на пазарот на трудот. Од 95-те доделени стипендии, 38 се за студенти запишани на студиски програми по математика, 29 по хемија и 28 за тие што студираат физика. Вкупниот износ кој ќе им биде исплатен на корисниците на овој вид стипендија е речиси 15,4 милиони денари. Заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски е задоволен од големиот интерес на студенти кои се пријавиле за стипендиите. Според конкурсот беа предвидени вкупно 105 стипендии за студенти од државните и од приватните универзитети, од кои 70 за припадници на македонската заедница и 35 за немнозинските заедници во Македонија, а потребниот минимален ...
сите 2 | | | веќе видена

Хари е зад својот постар брат Вилијам во редот за наследување на британскиот трон, но на една хуманитарна трка одржана викендов покажа дека на тркачката патека е побрз од него. Хари, Вилијам и неговата сопруга Кејт во Олимпискиот парк Кралица Елизабета, се натпреваруваа во спринт на патека долга 50 метри во рамките на промоцијата на кампањата за ментално здравје. Бодрени од многу атлетски ѕвезди и аматери тркачи, прв низ целата патека мина принцот Хари, кој беше за само еден чекор побрз од својот брат Вилијам, очекувано трета пристигна принцезата Кејт која веднаш заврши во прегратките на сопругот.
сите 12 | | | веќе видена

Андреа Гисбрехт е прогласена за виновна откако е утврдено дека ги криеле посмртните останки на шест бебиња во плакарот во едно складиште. Таа е обвинета по шест точки за прикривање на телата на децата, а секое обвинение повлекува со себе најмалку две години затвор. Судијата Мари Томпсон од провинцијалниот суд во Манитоба, во понеделникот ја прочита пресудата по неколку месечното судење. Остатоците од децата се пронајдени во нејзниото складиште во октормври 2014 година. Судијата рече дека доказите несомнено покажуваат дека таа ги криела своите бремености, па потоа самостојно се породувала, а новороденчињата ги криела во плакар во блиското складиште, каде ги пронашле работниците кои ги чистеле просториите, заедно со детски играчки и облека. Бебињата биле во полураспадната состојба и истражителите не можеле да утврдат дали децата се родени живи, дали бременостите биле следени од лекари и дали таа навистина ги убила своите деца. Датумот за изрекување на пресудата за жената се уште не е утврден.
сите 7 | | | веќе видена

Полиција на Мјанмар денеска објави дека уапсила будистички монах во чиј автомобил и манастир биле пронајдени повеќе од четири милиони таблети метамфетамини. Полицијата го запрела монахот додека возел низ северната држава Ракајн, која се граничи со Бангладеш, откако властите примиле дојава дека монахот превезува илегален товар. Во неговиот автомобил припадниците на полициската единица за борба против дрогата пронашле 400.000 таблети, а при претресот на манастирот пронајдени се уште 4,2 милиони таблети, како и рачна бомба и муниција.
сите 2 | | | веќе видена

Крадци денеска провалиле во домот на индискиот лауреат на Нобеловата награда за мир за 2014 година, Каилаш Сатиарти, во Њу Делхи, и ја украле репликата на неговата награда, соопшти полицијата. Полицискиот претставник Ромил Бања за британските медиуми изјави дека утринава репликата била украдена од домот на активистот за правата на децата, во јужен Делхи, пренесоа британските медиуми. Освен репликата украдени се и други подароци и признанија, изјави Ракеш Сенгер, директор на движењето Бачпан Бачао Андолан- „Да го спасиме детството“, кое го основал Сатијарти. Сатијар, инаку, во време на кражбата бил на пат, па не беше достапен за коментари. Неговата Нобелова награда се наоѓа во палатата на индискиот претседател Пранаба Мукареџи, откако Сатијарти во 2015 година одлучи да и ја подари на нацијата. Сатијарти (63) во 1980 година се откажал од кариерата на инжинер по електроника за да ја почне борбата против вработувањето деца. Оттогаш водел безброј мировни протести и демонстрации за да го привлече внимението на ...
сите 2 | | | веќе видена

Турските власти привеле 948 лица, од кои 248 се затворени поради нивни објави на социјалните мрежи, во кои според властите, поддржувале тероризам или навредувале политичари, јави турската новинска агенција Анадолија. Околу 700 лица биле ослободени од обвиненијата. Турската Влада ги поттикнува граѓаните да пријавуваат за постови на социјалните мрежи во кои се навредуваат политичарите или се дава поддршка на некои групи. Анадолија во декември јави дека под истрага се 3.710 лица поради постови на социјалните мрежи, а 1.656 биле осудени на затворски казни во претходните шест месеци. Некои од апсењата се извршени по двојниот самоубиствен напад во Истанбул во декември, при што загинаа 45 лица. Тие биле уапсено поради коментари поврзани со нападот.
сите 3 | | | веќе видена

Состојбата во Република Македонија е зрела за одржување нови предвремени парламентарни избори поради тесното мнозинство кое би било направено. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Република Македонија, Нина Соумалаинен одржана на нејзино барање запрашан во врска со создавање владина коалиција. Како што соопшти партијата, на средбата на која Груевски бил придружуван од партиските соработници Владимир Ѓорчев, Александар Николоски и Никола Попоски, амбасадорката Суомалаинен го презентирала извештајот за активностите на ОБСЕ во земјатa. – Во однос на политичките односи и ситуација, амбасадорката посочи дека Мисијата на ОБСЕ не зазема страна и не се во позиција да промовираат никакви политички опции претставени преку партиите, се наведува во соопштението. На прашањето доколку СДСМ формира Влада, дали таа ќе биде прифатлива за партијата, од ВМРО-ДПМНЕ, се посочува, беше одговорено дека секоја партија која носи одлука за формирање коалиција ...
сите 24 | | | веќе видена

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в четврток во Скопје ќе се сретне и со лидерите на политичките партии што освоија место во македонското Собрание, јавува дописникот на МИА од Брисел. Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска за МИА потврди дека главен настан поради кој Хан доаѓа во Република Македонија е состанокот на министрите за надворешни работи и енергетика/економија од шесте балкански држави (Македонија, Косово, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина и Црна Гора). Гласноговорничката на Еврокомисијата, потврди што ќе се разговара на министерскиот состанок, а тоа е унапредување на пазарот за електрична енергија на Балканот, а и потврди дека и политичките лидери од Македонија ќе се најдат на агендата на Хан. – Комесарот Јоханес Хан ќе биде во Скопје во четврток на 9 февруари на состанокот на министрите за надворешни работи и енергетика од шесте земји на Западниот Балкан. Учесниците ќе го забележат постигнатиот напредок во енергетскиот сектор и ќе разговараат за ...
сите 267 | | | веќе видена

Администрацијата на Обама најмила двајца маркетинг-експерти да му ја водат кампањата на СДСМ за изборите од 11 декември, пишува Република. Двајцата експерти за маркетинг и политички кампањи од САД биле ангажирани од СДСМ, по нарачка на тогашната администрација на САД, да помагаат и да ја водат кампањата на СДСМ за изборите од 11 декември, обелодени новинарот и политички аналитичар Васко Ефтов емисијата „Во Центар“. -Ерик Барнс и Кимберли Девлин се двата експерти за маркетинг и политички кампањи, кои беа донесени во Република Македонија и кои требаше да гарантираат победа на опозицијата на изборите на 11 декември. По две одлагање на изборите на 26 април и на 5 јуни минатата година, на изборите на 11 декември САД и целата меѓународна заедница не сакаа да се случи никаква грешка и требаше да дојде до победа на опозицијата на тие избори. Затоа овие двајца експерти беа донесени од САД, едниот од Вашингтон, едниот од Хјустон, да помагаат и да ја водат кампањата на СДСМ. За жал на меѓународната заедница СДСМ и ...
сите 4 | | | веќе видена

ЈП Македонски Шуми и HOLZ-Consulting s.r.o. Slovakia денеска потпишаа меморандум за соработка. Станува збор за нова инвестиција во изградба на Фабрика за производство на дрвени пелети и брикети за извоз и мал дел за домашен пазар како и производство на печки и грејни тела на пелети. Македонски шуми се обврзува да и обезбеди на компанијата услови за градење на фабрика, а планираната инвестиција е во висина од 10 милиони евра и 500 вработувања во прва фаза. Во фабрика првично пелетите ќе се прават од земјоделски отпад и суровина. Оваа техника за прв пат се употребува, а компанија се обврзува и пелетите да ги носи до домовите како нивни личен транспорт фабриката. Наскоро поопширно…
сите 25 | | | веќе видена

next