Е Вести

Дваесет и три годишниот 23-годишниот Д.О.од Шипковица во саботата се повредил при скијање на скијачката патека „Бабин извор“ на Попова Шапка. -Префрлувајќи се од една на друга патека, загубил контрола и удрил во пластичната ограда која била поставена во близина на еден од неисправните ски-лифтови, ја пробил и завршил во челичните сајли на лифтот, соопштуваат од СВР Тетово. Повреденото момче било пренесено во тетовската клиничка болница, по што итно бил префрлен на скопските клиники. Укажана му е помош и пуштен е на домашно лекување. Полицијата извршила увид и го расчистува случајот.
сите 6 | | | веќе видена

Од пред неколку денови речиси во сите угостителски објекти се забранува пушење и на терасите каде што до скоро беше дозволено пушењето. Законот превидува глоба од 2000 до 4500 евра за правното лице кое го прекршува законот и казна од 500 до 1000 евра за одговорното лице во правното лице. Угостителите се со поделени мислења. Според Скопје Инфо, едните велат дека со ова се намалува прометот и дека пушачите носат сериозни приходи, а други велат дека вистинско време е да се стави ред на пазарот и законот да важи за сите. Законот за пушење стапи на сила во октомври 2010 година. На самиот старт наиде на низа реакции и спротивставен ставови, но со мали измени и корекции истиот важи и се спроведува до денес.
сите 16 | | | веќе видена

– Следејќи го развојот на настаните од почетокот на кризата, преку договорот за нејзиното разрешување и формирањето на СЈО, с` поочигледно станува дека една од основните задачи и цели на Kатица Јанева е токму криењето на оваа суштинска информација која практично води до одговорот за причините за двегодишната криза во која беше втурната Македонија, вели во разговорот за „Дневник“ ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска како одговор на прашањето кој е всушност чадорот кој стои зад „Пуч“ и на кого во скајп-комуникацијата се повикуваа Верушевски и Лазаревски напоменувајќи дека тој нема да ги остави заборавени? Тоа значи дека правна разрeшеница на случaјот ќе нема? -СЈО беше формирано за да се дојде до правна разрешница на овој случај и да се надминат последиците предизвикани од него. Но наместо тоа, уште на самиот почеток СЈО влечеше крајно нелогични чекори, почнувајќи од експресното откажување од барањето за притвор за Верушевски и останатите обвинети уште пред воопшто да го проучи предметот, ...
сите 6 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ја информира јавноста дека договор за коалицирање со партијата ДУИ не е постигнат. ВМРО-ДПМНЕ заедно со коалицијата За подобра Македонија како победник на последните избори која доби најголема поддршка од граѓаните и освои најголем број гласови и пратеници, смета дека формирањето на Влада треба да биде во функција на затворање на политичката криза, а не нејзино продлабочување и смета дека одржувањето на нови избори е зрело решение, а во функција на надминување на кризата и поставување на реформските приоритети во прв план. Секое друго решение само ќе доведе до нова конфликтност и проблеми во и онака поделеното општество и нема да биде во функција на одржливост и остварување на било чии програмски цели. Очигледно некој сака да се занемари волјата на мнозинството граѓани и да ја втурне Македонија во некоја нова неизвесна фаза од нејзиниот развој. ВМРО-ДПМНЕ останува на своите принципиелни позиции по однос на стратешките прашања од државен и национален интерес и прогласот усвоен на 17 декември ...
сите 55 | | | веќе видена

Граѓаните на 11-ти декември гласаа за излез од кризата, проекти и просперитет. Граѓаните на 11-ти декември гласаа против политиката на деструкција и кризи која ја практикува аболицираниот криминалец Зоран Заев, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текс од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Граѓаните ги прочитаа неговите манипулации и ја испратија најсилната порака дека не поддржуваат криминогени ликови кои се кријат зад политичката функција. Сега клептоманот Зоран Заев е во паника. Аболицираниот криминалец е исплашен дека ќе одговара за криминалот и дека ќе лежи во затвор за барањето поткуп, за тендерите, за кражбите и за велепредавството. Ова се последните очајнички обиди на Зоран Заев да ја продолжи кризата и да остане на слобода. Затоа аболицираниот Зоран Заев лаже. Затоа аболицираниот Зоран Заев е подготвен на секакви отстапки и ветува се и сешто. Човекот кој јавно кажа дека им барал мито на сите бизнисмени во Струмица кои барале услуги од општината, што по закон им следуваат, сега е во паника и ...
сите 32 | | | веќе видена

Стоп операција Сорос (СОС) Македонија е група активисти- новинари, историчари, аналитичари – коментатори кои повеќе години работат на проблемот на финансирање и поддршка на радикалните активисти на Сорос во Македонија. Повеќе години тие ја предупредуваат македонската, но и американската јавност за опасноста од активностите на Фондацијата Отворено општество, голема мрежа НВО, кои всушност преставуваат држава во држава, пренесува Република. – Подготвивме извештај кој детаљно ги опишува нивните активности, со сите организации што за жал не ги финансира само Џорџ Сорос ами и УСАИД, значи со пари на американските даночни обврзници. Како демократско општество долго време ги толерираме овие активности, но неприфатливо е овие организции да се поврзани со политички партии и со поранешни разузнавачи од комунистичкиот режим и да организраат кампања против конзервативната реформистичка Влада на РМ, која ја ужива довербата на народот преку една деценија. Нивните активности вклучуваат и насилни протести , напади на ...
сите 7 | | | веќе видена

Секој човек кој држи до своите чест и углед, доколку е обвинет за криминал ќе инсистира да си го обели образот и да ја докаже својата невиност. Секој кој што е чесен и убеден дека работел по закон. Зоран Заев не е тоа. Зоран Заев знае дека е виновен за случајот „Пуч“ и има цврсти докази против него и против Зоран Верушевски. Затоа, Зоран Заев втора недела молчи за аболицијата што му ја подари Катица Јанева, исто како што молчеше и за случајот „Глобал“, веалт од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференција на Дарко Костовски. Со денови молчи и СЈО за скандалозното повлекување на обвинението во случајот „Пуч“. Со оваа одлука СЈО и Катица Јанева само потврди дека работи за класична политичка испостава која по директива мораше да го заштити чадорот кој протекува од сите страни. За каква фактичка состојба говори СЈО, кога крајно непрофесионално не ги зеде предвид фактите и доказите кои целата јавност ги виде. СЈО се направи слепо за заканите од Скајп комуникацијата во која се зборуваше ...
сите 16 | | | веќе видена

Мандатарот на новата Влада и Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за Телеграф по повод очекувањата и промените кои се случуваат на глобалната карта изјави ”Владата на Македонија ќе работи во тесна комуникација и ќе соработува со новата администрација на Трамп“. Светот нема да биде ист, работите започнаа да се менуваат, следат нови позиционирања, коментираат светските аналитичари по првите неколку дена од стапувањето на функцијата Претседател на САД од страна на Доналд Трамп, пишува Телеграф.мк. Иако дел од домашните анaлитичари коментираа дека нема да има прoмени во политиката на САД, тие не само што се случуваат туку се и многу видливи. Новиот американски претседател Доналд Трамп на првиот работен ден веднаш по сите свечености во Овалната канцеларија во Белата куќа донесе две важни одлуки. Со првата тој ги сопре сите регулативи од претходната администрација донесени во последниот период на владеење кои се уште не се официјализирани што е речиси стандардна процедура со цел новата влада која тој ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Моите очекувања се дека ставот ќе го има во недела, бидејќи тоа е последен ден кога треба да се одлучи со оглед на тоа дека 29-ти се паѓа во недела, веќе во понеделник очекувам дека ќе биде објавена новата влада помеѓу победниците на овие избори, а тоа се ВМРО-ДПМНЕ од македонскиот блок и ДУИ од албанскиот кампус, кажа Даштевски во вестите на ТВ Нова. – Мислам дека нема да отстапи бидејќи во политиката како и во животот е многу важно она што ќе се вети да се почитува, бидејќи знаеме што се случуваше тие две години од 2006-та до 2008-мата, дури имаше и немири кои ги организираше ДУИ. Беше повреден и еден новинар, па дојде до тој мајски договор по барање на ДУИ и сега ДУИ треба да си го погази своето барање само поради некои работи ои се нелогични затоа што ДУИ досега функционираше 10-години, беше што беше, не успеаја тие вештачки креирани сценарија и сега треба да се вратиме во нормала во интерес на граѓаните на Македонија, смета Даштевски.
сите 26 | | | веќе видена

Груевски, според мене, ќе влезе во иsторијата на македонската држава по еден закон, што никој од мејнстрим медиуми, па и интелектуалци , аналитичари не го виде, изјави новинарката Мирка Велиновска во своето синоќешно гостување во емисијата „Миленко Неделковски Шоу“. – Прв закон со амандман што го замени е како да ја заштити Македонија од распродажба на внатешното богатство, почва со артефакти, длабоките води, минералите, па еве сега како што слушаме и огромни резерви на нафта. Спремен закон, на избори треба да се оди, Владата на Бучковски, Радмила Шекеринска, Минчо Јорданов, спремен во предлог фаза, доставен во Собрание, закон за оттуѓување на земјата. Тоа било подготовка за транс-атлантското партнерство за кое во тајност се преговарало повеќе години, за шиткање на утробата на земјата да ја продадеш, тогаш стануваш народ без земја. Груевски тоа го спречи со еден амандман дека под концесија може приватник, странец да земе земја македонска, но само во длабочина од 17 сантиметри, само толку и заврши законот. ...
сите 5 | | | веќе видена

Новиот американски претседател Доналд Трамп утре ќе има телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, јавуват германските медиуми кои што цитираат пост на социјалната мрежа Твитер, објавен од портпаролот на Белата Куќа Шин Спајсер. Според Спајсер, претседателот Трамп покрај со Меркел, телефонски ќе разговара и со лидерите на Русија која предходно најави контатки меѓу Владимир Путин и Трамп како и со претседателот на Франција Франсоа Оланд. Извор на агенцијата Ројтерс во германската федерална влада потврдил дека канцеларката ќе разговара со Трамп но официјално од кабинетот на Меркел нема коментар за најавите од Вашингтон, пренесува дописникот на МИА од Берлин. Германските медиуми се уште не објавуваат информации за можните теми за кои што ќе се разговара меѓу лидерите на САД и Германија.
сите 108 | | | веќе видена

Триесет и две годишната Хејли Гескоин починала во судница пред очите на своите родители, откако ја слушнала пресудата во семејната правна битка. Не се соопштува за што бил поведен правниот спор. Младата мајка на 4 деца, пред да и се слоши, била во тоалет, а потоа се вратила во судницата и паднала пред очите на своите родители кои молеле да и се спаси животот! По 20-тина минути обиди за реанимација младата жена била однесена во болница каде починала. Дејли мејл пренесува дека постојат сомнежи дека таа се напила нешто во тоалетот. Претходно не користела никакви дроги. Хејли била здрава жена и никому не му е јасно како е можно одеднаш да почине. Се очекува обдукцијата да ја открие причината за смртта.
сите 2 | | | веќе видена

Екс вицеканцеларот и министер за економија во германската влада Зигмар Габриел денеска од страна на претседателот Јоаким Хаук е именуван за нов министер за надворешни работи на Германија, јавува дописникот на МИА од Берлин. Лидерот на германските социјалдемократи го менува досегашниот шеф на диломатијата Франк-Валтер Штајнмаер, кој треба да стане иден претседател на Германија како заеднички кандидат на СПД и најголемата партија ЦДУ/ЦСУ која ја води Ангела Меркел. Габриел во 1990 година бил премиер на покраината Долна Саксонија, студирал германски јазик, политика и социологија. Германските медиуми често пати потенцираат дека до својата десетта година по разводот на неговите родители живеел со својот насилен татко, којшто бил отворен приврзаник на нацизмот. Габриел во 1976 како 17-годишник станува член на Социјалистичката младина на Германија а наредната година се зачленува во СПД. Во високите кругови на германската политика влегува во 1998 година кога тогашниот канцелар Герхард Шредер го поддржува за премиер ...
сите 4 | | | веќе видена

Руската Дума изгласа закон со кој за семејно насилство не се предвидува кривична одговорност, ако истото е сторено првпат. Законот е поддржан од 380 од вкупно 450 пратеници, а против се изјасниле само тројца. За семејно насилство сега е предвидена само прекршочна одговорност во случај насилството да е извршено првпат. Во случај на повторување на насилството законот предвидува кривична одговорност. Претседателот на Думата, Вјачеслав Володин претходно го поддржа законот за декриминализација на полесните повреди во семејството, со образложение дека резултатите од социолошките истражувања покажуваат оти тоа го поддржуваат поголемиот број граѓани. Серускиот центар за испитување на јавното мислење ги објави резултатите од истражувањето според кои 19 проценти од испитаниците дозволува можност за примена на физичка сила во семејството. Повеќе од половината анкетирани (59 отсто) ја одобрија идејата за декриминализација на насилството во семејството за тие што првпат извршиле такво дело.
сите 62 | | | веќе видена

Американскиот претседател не бираше зборови да возврати на критиките на некои од познатите американски ѕвезди. Мадона која протестираше по инаугурацијата ја нарече гнасна, а Болдвин кој често пати го имитира Трамп, го нарече очаен. Во второто интервју откако стана претседател, Трамп ја нарече Мадона одвратна откако таа на протестот изјави дека Белата куќа би требало „да се крене во воздух“. – Таа жена е навистина гнасна.- изјави Трамп во интервју со Шон Хенити на Фолс њуз.– Таа си наштети себеси и на целата таа кауза. Мислам дека она што го рече е засрамувачко за целата наша земја. Имаше некои поединци, таканаречени ѕвезди кои на сличен начин се осрамотија, но Мадона е тешко да се надмине – изјави Трамп. За Алек Болдвин кој постојано го исмева Трамп со своите имитации, Трамп рече дека воопшто не е смешен туку е „многу грозен“,Во интервјуто, Трамп жестоко ја критикуваше програмата “Saturday Night Live” на NBC, откако една од авторките на емисијата, Кејти Рич, на Твитер напиша дека 10 годишниот син на Трамп и ...
сите 7 | | | веќе видена

И Израел и израелските граѓани го прочитаа делувањето на финансиерот- донатор Џорџ Сорос, остро спротивставувајќи им се анти-израелски групи финансирани од Фондацијата на Сорос, кои работат и делуваат против интересите на израелската држава, одејќи и дотаму што тврдат дека Израел немал право да постои, а израелскиот народ немал право на своја држава. Начинот на делување на Сорос во Израел сличен како во Унгарија, САД, Македонија, Словачка, Полска… Серија објавени документи откриваат дека Сорос преку Фондацијата „Отворено Општество“ дава огромни суми пари на голем број анти израелски организации чија цел е оцрнување на израелската влада и премиерот Бенјамин Нетанјаху. Новообјавени документи, кои во јавноста се излегоа пред неколку месеци овозможуваат подлабок поглед во операциите на мрежата во Израел и Палестинската самоуправа, со тоа што милиони долари годишно се издвојуваат за организациите кои се насочени против Еврејската држава, а дел од нив велат дека таа нема право да постои. Листата на организации е ...
сите 15 | | | веќе видена

Документ од дваесет страници што е всушност истражување на невладината организација „Стоп операција Сорос “ веќе е дистрибуиран до неколку надлежни институции во САД и во светот, за да алармира за начините за финансирање на голем број невладини организации во земјава финансирани од фондацијата- Институт отворено општество, како и за злоупотребите на Американската агенција за развој УСАИД, која поголем дел од проектите што ги финансирала биле за партизација на невладиниот сектор, за водење црна кампања, за организирање насилни протести за уривање на легитимната власт, за прирачници за организирање насилни протести како и за отворање на македонската јужна граница за слободен проток на мигрантите. Од здружението велат дека секојдневно расте бројот на нивните подржувачи со ставање на располагање да помогнат за да се разоткрие начинот на кој функционира Соросовата фондација овде и Американската агенција за развој, која со финансирање на проекти од типот на горенаведените го создава впечатокот дека всушност САД ...
сите 26 | | | веќе видена

СДСМ/СОРОС беа поразени во Македонија. Народот на демократски избори ја порази нивната политика на насилство, деструкција и кризи. Сорос беше поразен и во САД, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Сведоци сме на обидите вандализмот на СОРОС да стане секојдневие во повеќе земји. Тоа веќе не минува. Граѓаните ги прочитаа скапо платените револуционери. Чадорот веќе не може да ги сокрие и заштити. Организациите кои ги финансира СОРОС за јакнење на некакви си капацитети, всушност се организации преку кои се плаќаат таканаречените револуционери за поттикнување насилства. СОРОС во Македонија до сега има доделено стотина милиони евра на сателит организациите кои ги раководи. Преку нив се финансираше и платеничката револуција, која ја напаѓаше полицијата и уништуваше се што е изградено. Сега сме сведоци на обид нови 9.5 милиони евра да се делат од касата на СОРОС/СДСМ во Македонија. Секој обид овие средства да се употребат за подривање на нашиот правен и уставен ...
сите 39 | | | веќе видена

НК за КР Берово поднесе кривична пријава против Д.Б. (51) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело загрозување на сигурноста. Во вторникот, на 24 јануари, пријавената преку телефонски пораки се заканувала на претпоставени во училиштето каде што учи нејзиниот внук. Пријавената го сторила делото поради тоа што од страна на одделенскиот и наставничкиот совет во училиштето била донесена одлука нејзиниот внук да биде преместен од едно во друго одделение.
сите 94 | | | веќе видена

Директорот на ЈП Водовод и канализација Скопје, Александар Атанасов во интервју за порталот Скопјеинфо, говори за бројните проекти реализирани од ова претпријатие. – Би ги истакнал проектите како, мој инкасатор, каде корисниците можат во секое време преку нашата веб страна https://www.vodovod-skopje.com.mk/да повикаат инкасатор да им го прочита водомерот, потоа плати брзо, доставување на состојба на водомер, каде граѓаните можат да го сликаат својот водомер и да ни ја испратат состојбата електронски, воведовме конечно нови униформи за инкасаторите и ги унифициравме истите. Целта ни беше граѓаните полесно да ги препознаваат вработените, а посебно инкасаторите на ЈП Водовод и канализација – Скопје. Потребата од униформирањето на вработените на Водовод произлезе од една страна инкасаторите полесно да си ја вршат својата работа, бидејќи некогаш граѓаните не ги пуштаат во своите домови или не им отвараат врата, поради страв дека можеби се работи за некое лице, кое се преставува како инкасатор и од друга страна ...
сите 48 | | | веќе видена

next