Е Вести

ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, поранешна Градска болница, информира дека во нејзиниот објект се врши целосна внатрешна реконструкција и оти се примаат само ургентните случаи. – Затоа се примаат само ургентните пациенти, а останатите се преупатуваат во Хируршките клиники и Градска општа болница „8 Септември“ Скопје, соопшти Клиниката, реагирајќи на некои медиуми кои вчера објавија дека лифтот во болницата не работи. Клиниката наведува дека реконструкцијата е почната во септември 2016 година.
сите 23 | | | веќе видена

Почна реализацијата на новиот Оперативен план. Преку активните мерки и политики се предвидени 10 илјади нови работни места, за што ќе се потрошат нешто повеќе од 14 милиони евра, објави Лидер. -Со реализацијата на овој Оперативен план очекуваме отворање на околу 10.000 нови работни места, заедно со „Македонија вработува 2“, со што значително ќе се придонесе за намалување на невработеноста која наредната година планираме да изнесува под 22 проценти, а до 2020 да се намали на 17 до 18 проценти, вели вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски. Оперативниот план содржи 22 програми и мерки за вработување и 11 услуги на пазарот на трудот. Со нив се очекува да бидат опфатени вкупно 41 илјада луѓе. -Се надевам дека до крајот на оваа година ќе ги постигнеме сите предвидени таргети и не само што ќе ја оствариме бројката од минимум планирани 10 илјади, туку ќе оствариме најмалку 5.000 повеќе вработувања, вели директорот на Агенцијата за вработување Влатко Поповски. Лидер прави анализа на содржината на ...
сите 2 | | | веќе видена

Од низата мерки и реформи спроведени во интерес на студентите и целокупната академска заедница, од исклучително значење е заокружувањето на проектот за „Превод на 1000 стручни, научни книги и учебници од кои се учи на врвните, најдобрите и најреномираните универзитети во САД и Англија, а од областа на правото во Франција и Германија“. Проектот кој започна да се спроведува во 2009 година од страна на Владата преку Министерството за образование и наука, а по препорака на универзитетските професори и на барање на студентите, пред неколку месеци беше заокружен со преведувањето на првично предвидените 1000 дела од сите научни области и истиот продолжува да се надградува со нови 200 наслови кои се избор на младите читатели и искусните научници од високо образовните институции. Реализацијата на проктот произлегува од потребата за содавање на нови извори за надградување и следење на најновите научни достигнувања на глобално ниво и оттаму позитивните импликации се повеќе димензионални. Ваквото осовременување на ...
сите 2 | | | веќе видена

Во Министерството за труд и социјална политика денеска ќе биде промовирана мерката Самовработување од Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2017 година. Мерката на прес-конференција ќе ја образложат ресорниот министер Ибрахим Ибрахими и директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија Влатко Поповски. Оперативниот план за 2017 година има 22 програми и мерки за вработување, како и 11 услуги на пазарот на трудот. Таргет се тешко вработливите, посебно ранливите категории, примателите на социјална помош, самохраните родители, децата без родители или со еден родител, лицата со инвалидност. Минатата година Оперативниот план отвори 8.400 работни места, а во 2017-та се очекуваат 10.000 нови вработувања.
сите 100 | | | веќе видена

ДУИ доцна попладнево му го вратила на СДСМ Предлог-законот за албанскиот јазик, но не за да го одбие предлогот туку со Предлог-нацрт закон за употреба на албанскиот јазик, објави телевизијата Алсат ТВ повикувајќи се на партиски извори. Алсат пишува дека се дискутирало и за форматот на новиот закон за употреба на албанскиот јазик, кој треба да биде не само во согласност со Уставот, туку и во интерес на Албанците. “Имено, се инсистира на промена на формулацијата „јазикот што го користи најмалку 20% од населението“ во насока на нејзина промена со формулација каде недвосмислено ќе биде наведено дека станува збор за албанскиот јазик. Друга важна точка е зборувањето на албанскиот јазик во институциите, а тоа да се преслика и во пишана форма. Во Собранието и покрај тоа што пратениците Албанци во моментов добиваат преводи на одредени закони, тие никогаш не се пропратени со печат и потпис како и во македонската верзија. Во владата пак, албанскиот јазик актуелно ниту се зборува, ниту се пишува. Алсат дознава дека ...
сите 29 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Пустец на својот Фејсбук профил ја објави Декларацијата во која се наведува: Македонците во Албанија не се Бугари. Во продолжение го пренесуваме целосно текстот објавен на неговиот Фејсбук профил. „ДЕКЛАРАЦИЈА Партијата Македонска Алијанса за Европска Интеграција како единствена Македонска Партија што ги преставува интересите на македонскиот народ во Албанија го подржува Прогрес-Извештајот на Албанија за интеграција на Република Албанија во Европска Унија преку општо али е длабоко вознемирена и протестира за содржината на извештајот каде се споменува дека во Мала Преспа , Голобрдо и Гора наводно постои булгарско малцинство предложено од булгарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски. Партијата Македонска Алијанса за Европска Интеграција истакнува дека малцинството што живее во овие простори е македонско малцинство официјално признаено во Преспа али не и во регионот на Голобрдо и Гора. Македонците во Албанија не се ,, Булгари,,. Во Албанија живее македонско , грчко, ...
сите 39 | | | веќе видена

Овој отстрел е како Шишков кога го отстрелаа, а колегите го кодошеа. Со овие зборови актерот Владо Јовановски му се обрати на неговиот колега Перо Арсовски во дебатата на Телевизија 24. -Многу лесно се изговараат зборови, фашистичка влада, фашистички режим, диктатори, каде бевте вие како новинари и миротворци да се спротиставивте. Епа извини, тој прекар Кодош не ти го дала власта. Не тврдам јас, такво име ти ставиле. Знаеш како викаат, да не ти излезе име…Овој отстрел е како Шишков кога го отстрелаа, а колегите го кодошеа. Ти само ми даде шлагворт. Јас не велам дека си кодош. Мене ме викаат Лале, него го викаат Кодош, што да правам, прекар е тоа, рече Јовановски обраќајќи му се на Арсовски. Зборовите на Јовановски се однесуваат на тоа што уште пред неколку години, во јавноста се појавија информации дека Арсовски во далечната 1979 година, бесрамно го клеветел својот колега Ристо Шишков. Во јавноста беше презентиран и документ, пишан архивски исказ, записник, во кој е наведено дека актерот Арсовски, на времето ...
сите 2 | | | веќе видена

-Јас тоа поттикнувам војна, а не тие што за залагаат за федерализација, за кантонизација?, праша во вечерашната дебатна емисија на Телевизија 24 актерот Владо Јовановски. Јовановски вели дека нападот кон него е пренасочување од вистинските проблеми. -Еден угледен албански медиум објави, да, СДСМ дал и повеќе од тоа. Зошто никој. Зошто никој не ја отвори темата зошто да ја отвораме Пандорината кутија, не ја отворив јас Пандорината кутија, туку некои други. Во Швајцарија се нудеше кантонизација, двојазичност, што е чекор до федерализација, а кога има федерализација, единките имаат право на отцепување. Во тој случај, мисли некој овде нормално дека тоа може без војна да биде? Јас тоа поттикнувам војна, а не тие што за залагаат за федерализација, за кантонизација? Каде се за тие суштински прашања да одговорат, рече Јовановски.
сите 6 | | | веќе видена

ДЕМАНТ На лагите од страна на „СОС“ искажани за здружението „Факултет за работи што не се учат“     Здружението „Факултет за работи што не се учат“ (ФРУ) најостро ги осудува лагите и невистините упатени кон Здружението од страна на движењето „Стоп Операција Сорос“ (СОС) на пресот оддржан на 04.02.2017 год. и ги отфрла во целост како неточни, непрофесионални, нечесни и малициозни лаги наменети за наштетување на угледот и чесноста на работата на „Факултет за работи што не се учат“ и нивните колеги и партнери.   Здружението ФРУ најостро ги осудува злонамерните клевети и тенденциозните суми на пари кои му се ставаат на товар на ова здружение, за, како што вели Цветин Чилиманов (Mакедонија 24.мк), прво дека се работи за организација која „организираат настани во кои што се јавуваат ликови кои што генерално ја поддржуваат опцијата на СДСМ, опозициската партија “, а како второ, Чилиманов констатира дека е дел од „организации кои што се локални активни и практично дејствуваат како локални партиски штабови на СДСМ“. ...
сите 102 | | | веќе видена

Секогаш кога се работи, резултатите се неминовни. По вторпат неделава Македонија добива признание за економските политики кои ги спроведува – прво од Европската комисија, а денес и од престижниот извештај на фондацијата Херитиџ и Вол Стрит Журнал кои ја рангираат на 31-во место од 186 земји во светот, напиша на својот ФБ профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. -Македонија е лидер во регионот според Индексот на економски слободи за 2017-та година, при што забележа висок раст од 47 места во споредба со 2006-та година кога државата беше на 78-мо место. Ова ја става земјата пред многу развиени европски економии: Белгија, Шпанија, Фрација, Португалија, Италија, Словенија, Полска, Турција, Русија и други. Напредокот за една година е 16 места, од 47-мо на 31-во место, пишува Груевски. Груевски додава дека Македонија е една од земјите со најниски даночни стапки во светот и во неа лесно се започнува бизнис, се ценат сопственичките права и слободата на бизнисот. Сето тоа е високо вреднувано од страна на ...
сите 53 | | | веќе видена

ЕК ја објави својата годишна економска прогноза која го вклучува прогнозираниот раст на БДП и намалувањето на невработеноста за Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес конференцијата на Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ. Македонската економија како и претходната година така и сега од страна на ЕК е оценета како стабилна, со прогнозиран раст на БДП од 3.2%, што е еден од највисоките растови во Европа и очекуван пад на невработеноста која се прогнозира да падне на најниски досега 22%, што е идентична на таргетот на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ поставен за периодот до 2018-та година. Извештаите и прогнозите на ЕК се најголем доказ дека економските политики на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ кои беа спроведувани во изминатиов период вродуваат со плод и креираат стабилен раст и развој. Покрај вештачки креираната криза од страна на СДСМ која имаше и за цел да го отежни економскиот раст во Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ успеа да ја одржи економијата во ...
сите 27 | | | веќе видена

Лавина коментари во одбара на актерот Владо Јовановски, како и осуда на соросовите платеници се појавија на социјалните мрежи. -Иако те напаѓаат платениците за твојот фејсбук статус не се секирај имаш многу истомисленици во земјава… Време е да се крене глас и да не му се дозволи на Заев да ја разнебити Македонија, се само дел од лавината коментари во одбрана на Јовановски.
сите 46 | | | веќе видена

Единицата за недозволена трговија поднесе кривична пријава против Н.С. (23) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Во понеделникот околу 01.30 часот на бул. „Илинден“, на бензинска пумпа, од страна на полициски службеници забележана е автоматска пушка на предно совозачко седиште од патничко моторно возило „Фолксваген Голф“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал пријавениот. По извршен преглед на возилото во автоматската пушка калибар 7,62мм. пронајдена е и рамка со 25 куршуми кал.7,62 мм. Од страна на судија во претходна постапка одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.
сите 43 | | | веќе видена

Дванаесетегодишен ученик вчера се повредил при обид да влезе преку прозорец, на висина од два метра, во училница на првиот кат на ОУ „Петар Здравковски-Пенко“ во Скопје, соопшти полицијата. Во ОУ „Петар Здравковски-Пенко“, вчера околу 12:20 часот, по завршување на часовите, дванаесетгодишен ученик се обидел преку прозорец, на висина од два метри, да влезе во училница на првиот кат. Тој се фатил за завесата на прозорецот, која се скинала, и паднал на плочникот. Ученикот со возило на Итната медицинска помош било пренесено во Клинички центар „Мајка Тереза“, каде му биле констатирани телесни повреди и било задржано на понатамошно следење на неговата здравствена состојба. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 20 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е партија која работи во интерес на граѓаните на Град Скопје со цел подобрување на квалитетот на животот. Нашите заложби за решавање на проблемите на граѓаните се гледаат на дело сите овие изминати години, истакна денеска на прес конференција Марјан Додовски од ВМРО-ДПМНЕ , советник во Град Скопје. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата По доаѓањето на власт во 2009-та година, локалната власт во Градот Скопје, предводена од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Коце Трајановски започна процес на финансиско и економско закрепнување на сите јавни претпријатија. Така за ЈП „Комунална хигиена“ набавена е нова механизација и возен парк со повеќе од 80 нови камиони за комунален смет и модерни системи за собирање на сметот, исто така како и набавени се подземни контејнери. Додека пак во ЈСП Скопје набавени се 300 нови автобуси, модернизирани се и авто базите. Претпријатието „Паркови и зеленило“ и „Улици и патишта“ се во подобрена финансиска состојба и за нив се ...
сите 6 | | | веќе видена

Двајца евро-пратеници од Бугарија во извештајот на Европскиот парламент за напредокот на Албанија успеаја да протуркаат барања кои ги нарекуваат „историски за бугарската кауза“ и со кои издејствуваа спомнување на Бугарите за прв пат како етничка група која живее во предели на Албанија, каде реално населението е 100% Македонско. Ангел Џамбаски и Андреј Ковачев се имињата на двајцата евро-пратеници кои на редовна основа поднесуваат најразлични амандмани и резолуции кога е во прашање Македонија, а се насочени против нашиот идентитет и јазик. Заедно со грчките евро-пратеници, Џамбаски и Ковачев се меѓу најгласните кога треба да се бришат пофални зборови за Македонија во извештаите на ЕУ и кога може да се негира македонскиот идентитет, како случајот кога македонскиот јазик беше избришан од регистрите на Европската комисија. Пред неколку дена европратеници од Бугарија и Грција, поднесоа дури 318 амандмани главно за бришење на зборовите поврзани со Македонија и Македонскиот народ во резолуцијата за напредокот на ...
сите 38 | | | веќе видена

Македонија се искачи на 31 место на индексот на економски слободи на американската фондација Херитиџ и влезе во категоријата слободни држави. Извештајот покажува значително искачување на Македонија во рок од една година, од 47 на 31 место, додека оценката е подобрена на 70,7 поени. Со овие резултати, Македонија е единствена држава од Балканот која се најде во категоријата на главно слободни држави во Европа, во друштво со Германија, Чешка, Австрија и Ерменија. Во претходните извештаи Македонија беше оценета како умерено слободна држава. Водечката американска конзервативна Фондација Херитиџ секоја година ги рангира државите според критериуми кои означуваат слобода на економијата, која е клучна за просперитетот на државата. Извештајот ги оценува државите според четири категории – владеење на правото, големина на државниот апарат и долгот, ефикасност на регулаторниот режим и слобода на трговијата. Македонија вообичано највисоките оценки ги добива во гарантирањето на слободен пристап до својот пазар и ...
сите 59 | | | веќе видена

Исклучително значајно е инвестирањето во спортската инфраструктура затоа што на тој начин се подобрува целокупниот физички и здраствен развој на учениците, истакна заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски во вчерашното гостување во ТВ Нова. Ристовски посочи дека во изминатиот период се изградени вкупно 98 спортски сали, од кои 64 се инвестиција на МОН, додека останатите се реализација на Агенцијата за млади и спорт. -Во рамки на ОУ „Кирил и Методиј“ кое едно од најстарите училишта основано пред 180 години, за прв пат се гради комплетно нова спортска сала. Градежните активности се одвиваат со одлична динамика и се очекува да бидe завршена во месец мај, и учениците од септември ќе започнат со користењето на новиот објект, истакна Ристовски. Заменик министерот потенцираше дека во изминатиот период се инвестирани вкупно околу 120 милиони евра во унапредување на образовната инфраструктура во која спаѓаат изградбата на 74 нови училишта, реконструкцијата на над 400 поостоечки училишни објекти, ...
сите 23 | | | веќе видена

Одлична вест за жителите на Гевгелија. Денеска започнува изградбата на новиот водовод вреден над 1 милион и 710 илјади евра. Со неговата изградба, директни корисници на придобивките ќе бидат околу дваесетина илјади граѓани од општина Гевгелија, Богородица, Моин и од Мрзенци. Исто така, директна корист ќе имаат и дел од жителите на соседната општина Богданци, како и населените места Селемли и Стојаково, напиша на својот ФБ профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Проектот предвидува изведба на 4 бушотини, пумпни станици, хлорна станица, цевковод и резервоар за вода со капацитет од 1000м³. -Вкупната должината на новоизградениот потисен и доводен цевководот ќе изнесува над 3.5 км, а неговата изградба ќе трае помалку од една година. Ова е почеток на реализацијата на уште едно ветување од нашата програма. Со ова ќе се надминат проблемите со водата и директно ќе се влијае на подобрување на нејзиниот квалитет. За релизација на овој проект особен придонес даде градоначалникот на општина Гевгелија, Иван Франгов ...
сите 125 | | | веќе видена

Според прогнозите на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) до петок времето ќе биде претежно сончево и топло, викендот особено во недела можни врнежи од дожд, а на повисоките места снег. Наредниот викенд, постудено со температури од само неколку степени над нулата и врнежи од дожд и снег. До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно топло време. На повеќе места максималната температура ќе надмине 10 степени, а на југ ќе достигнува и до 14 степени. Од петок, 17 февруари, како што соопшти УХМР, ќе се зголеми облачноста, а за време на викендот и во понеделник ќе има услови по одредени котлини за појава на утринска магла и ќе има повремени врнежи од дожд, почести во недела. На планините врнежите ќе се од снег. Во понеделник врнежите ќе завршуваат до крајот на денот кога понекаде и на повисоките места на запад може да се појави слаб снег. Утринските температури ќе бидат во пораст до понеделник кога насекаде се очекува позитивна утринска температура. Дневните пак на југ ќе се задржат повисоки, но кон ...
сите 215 | | | веќе видена

next