Е Вести

Педесет милиони евра за финансирање енергетски проекти ќе добијат државите од Западен Балкан од Европската унија преку Програмата за регионална енергетска ефикасност и Фондот за зелен раст. Договорите за финансиите ги потпишаа претставници на Европската комисија и на Европската банка за обнова и развој, Европската инвестициска банка и Банкарскиот концерн Кfw, по сесиите на Министерскиот состанок на земјите од Западен Балкан, што се одржува денеска во Скопје. – Предвидените финансии треба значително да му помогнат на јавниот и приватниот енергетски сектор во шесте држави и да придонесат за заштеда на енергија и намалување на емисиите на штетни гасови, оцени еврокомесарот Јоханес Хан на прес-конференцијата по потпишувањето на договорите во македонското МНР. Хан потенцираше дека со овие дополнителни средства земјите од Западен Балкан ќе можат да постигнат 1,6 тера-часови електрична енергија годишно. – Тоа е еквивалентно на четиримесечната потрошувачка на енергија на Албанија. Значи со овие активности можеме да ...
сите 23 | | | веќе видена

-Како функционер од Охрид и како граѓанин од Охрид цврсто стојам пред СЈО и пред полициска станица. Вчера во доцните часови, полициско комбе да дојде и да ме земе од сопствениот дом сакајќи да ме претстави како криминалец, изјави на протестот во Охрид Гоце Ѓоргиески. -Има разлика, јас не сум Зоран Заев, јас не сум Зоран Верушевски, тие земаа пари од државата, ние дававме. Јас како граѓанин од Охрид донирав, и за Стајковци, донирав и за партијата, донирав и за секое изнемоштено лице. И повторно ќе донирам. Нека одговорат каде се Зоран Заев и Зоран Верушевски. Нека дојдат Зоран Заев и Зоран Верушевски. Зошто во полициска станица да бидам како сведок. Дали полицијата не заслужува нас?
| | веќе видена

Неуставното СЈО уште еднаш брутално докажа дека е само обичен инструмент за прогон на ВМРО, напиша политичкиот аналитичар Тони Науновски на својот Фејсбук статус. -Ова во Охрид што го прават го немало ни во најцрните денови на фашизмот – да прогонуваш чесни луѓе затоа што се членови и симпатизери на политичка партија е недемократски акт, практично вовед во диктатура и тоталитаризам, вели Науновски.
сите 4 | | | веќе видена

Непознати сторители извршиле тешки кражби во црквите „Свети Петар и Павле“ во Долна Бањица и „Свети Ѓорѓија“ во Здуње, Гостиварско, информираат од СВР Тетово. – Крадците, најверојатно синоќа со насилно отварање на споредната влезна врата на храмот во Долна Бањица, влегле во бањичката црква и од местото за продажба на свеќи ги собрале парите кои биле оставени. Тие, исто така, ја отвориле и влезната врата од помошниот објект на црквата, но таму ништо не одзеле, изјави портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски. Јосифоски потврди дека, исто така, непознати сторители насилно провалиле и во црквата „Свети Ѓорѓија“ во селото Здуње. Најпрво го отстраниле катинарот од металната заштитна решетка, потоа ја скршиле цилиндер бравата на дрвената влезна врата и по пребарувањето на внaтрешноста на објектот од масичка за продажба на свеќи одзеле помала сума на пари. Екипи на СВР Тетово извршиле комплетен увид, пронајдените траги се дадени на вештачење и се превземаат активности за расветлување на сите поединости и за ...
сите 80 | | | веќе видена

Дваесетгодишен тетовец вчера бил нападнат и повреден со нож од двајца малолетни сограѓани. Како што соопшти МВР, вчера во 22:45 часот во СВР Тетово, И.Џ пријавил дека истиот ден околу 20 часот, по кратка расправија, физички бил нападнат од двајца четиринаесетгодишни малолетници. Истите со нож му нанеле видливи повреди во пределот на десната страна од главата и левата рака. На И.Џ. му била укажана лекарска помош во Клиничка болница Тетово. Во СВР Тетово биле повикани родителите на децата и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 19 | | | веќе видена

Девојка заврши во болница откако нејзиното момче ја малтретирало и тепало во неговата соба. Вчеравечер околу 23.00 часот на Градскиот плоштад во Штип, по претходно договорена средба помеѓу А.А.(23) од Р.Турција и неговата 20-годишна девојка од Скопје,и двајцата студенти со привремен престој во Штип, заедно заминале во неговиот дом. Кога влегле истиот веднаш ја заклучил вратата од собата, го сокрил клучот и почнал да ја навредува упатувајќи разни заканувачки зборови. Исто така, ја удирал со раце во пределот на лицето и телото. Во еден момент истата успеала да и напише СМС порака на нејзината другарка каде се наоѓа, од чија страна била повикана полиција. Полициски службеници излегле на местото на настанот, при што оштетената е затекната во собата на А.А., каде противправно ја држел и малтретирал околу половина час. Истата е пренесена во Болница Штип, каде и се констатирани телесни повреди и е пуштена на домашно лекување. А.А. е лишен од слобода и задржан во ПС Штип за понатамошна постапка.
сите 15 | | | веќе видена

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) на Република Македонија првпат ја претстави туристичката понуда на Саемот за туризам во Тел Авив, Израел (IMTM – Tel Aviv). На саемот, како што информираат од Агеницијата, бил изразен голем интерес од израелските посетители и желба за посета на Македонија од страна на новинари. Туристичката бизнис заедница на Израел покажала интерес за почнување соработка со Македонија и нејзино вклучување во нивните каталози како туристичка дестинација во 2017 година. Македонија, како што се наведува во соопштението, на овој саем ги промовираше природните богатства и културното наследство на земјава, а директорката на Агенцијата Лела Крстевска, остварила бројни интервјуа и гостувања во специјализирани емисии за туризам како Ynet, со цел посилна промоција на земјава на овој нов пазар. Таа упатила покана за посета на Македонија до потенцијалните израелски туристи. Делегација на Агенцијата за време на саемот оствариле средби со израелските тур-оператори Arkia, Ofir Tours, ...
сите 43 | | | веќе видена

Пред малку бевме на средба со обвинителките од Селективното јавно обвинителство. Од денеска веќе не постои специјално јавно обвинителство, туку само селективно јавно обвинителство, затоа што тие селективно работат и не во согласност со надлежностите кои му ги додели Собранието, истакна пратеникот Сашо Василевски. -Не случајно денеска претставници во СЈО дојдоа во Охрид да покажат сила и страв. Над 17 000 гласови од Охрид за беа за ВМРО-ДПМНЕ, гласови за чиста изборна победа како и во 2014 година. Сметаме дека селективното јавно обвинителство кое имаше задача да ги испита сите околности околу разговорите и криминалите на 2 пати аболицираниот криминалец Зоран Заев, не го спроведува тоа. Снимен со пи мерки бара средство од 1 евро, за црквата 1 е за Вицето. Заев беше аплициран, а денеска доаѓаат обвинителките додека вчера навечер полицијата како во 1946 влегува и тропа во домови барајќи можни осомничени лица. Ние сме членови на ВМРО-ДПМНЕ цел живот сме донирале и ќе донираме, затоа што оваа партија е наша, рече ...
сите 11 | | | веќе видена

Она што денес се прави од страна на СЈО е јасен почеток на кампањата за локалните избори, пишува на својот ФБ профил политичкиот аналитичар Александар Даштевски. -СЈО намерно, свесно и таргетирано согласно потребите на СДСМ одбира места и општини каде изложува луѓе од партиското јадро на ВМРО-ДПМНЕ со цел јавно и јасно да ги прикаже како престапници на законот. Тие во суштина се луѓе домаќини кои се свесно вплеткани во политичката хајка на СЈО. Со ваквите постпаки се прави и нанесува очигледна неправда, но и дискриминација на луѓето, пишува Даштевски. Според него, целта е да се нанесе политика штета на ВМРО, а политичка корист за СДСМ. Ова што се случува нема никаква допирна точка со правото, додава Даштевски.
сите 6 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, соопштија од партијата. Францускиот амбасадор, како што стои во соопштението, истакнал дека она што и го посакува на Македонија е воспоставување стабилност со цел придвижување на работите нанапред и надминување на постојната ситуација. – Од ВМРО-ДПМНЕ беше истакнато дека партијата имала обид во рок од 20 дена да формира Влада, иако од самиот почеток ни беше јасно дека со така тесното мнозинство формирањето на Влада во Македонија ќе биде сериозен предизвик, сепак и покрај се влеговме со добра волја и оптимизам. Но, за жал кај ДУИ се појавија некои прашања кои ги одвратија да прават коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а од разговорите со нив, а и од информациите кои ги добивме, доминираат најмалку две покрупни прашања, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека првото е поврзано со корпусот на ...
сите 73 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден дома на врата, од страна на СВР Охрид, од службеници на СВР Охрид бев побарана јас, пред моите деца, изјави на протестот во Охрид Каролина Буџаковска. – Пораката нема никаква смисла, СЈО ги малтретира граѓаните, ги малтретира членовите на ВМРО-ДПМНЕ, да бидам повикана како член на ВМРО-ДПМНЕ, да сведочам за донација која сум ја дала во партијата. Јас секогаш сум донирала за партијата, секогаш ќе донирам за партијата. Сум донирала за сиромашни, сум донирала за болни, сме донирале за поплави, за земјотреси, за многу други работи и секогаш како граѓани ќе донираме. Ова е недозволиво, ова е минимизирање на граѓаните, рече Буџаковска.
сите 12 | | | веќе видена

Се’ поголем број граѓани се собираат во Охрид за да изразат негодување околу политичкото и непрофесионално делување на Катица Јанева и СЈО. Граѓаните коментираат дека се повикуваат обични луѓе и им се вршат притисоци заради тоа што донирале по 1000 денари, а од друга страна се аболицираат криминалци како Зоран Заев и Зоран Верушевски. Според нив, единствената причина зошто се тие повикани е заради тоа што се членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ. Нивното заплашување тие го толкуваат како притисок врз партијата за да потклекне и за да се согласи на недолични компромиси за најважните национални прашања како проблемот на Грција со името, промената на Уставот и воведување на двојазичност на целата територија. Правни експерти коментираат дека нема никаква правна логика во ваквиот акт на СЈО, одеднаш да бидат повикани 200 лица. Единствената логика е да се направи медиумски спектакл и да се изврши политички притисок врз ВМРО-ДПМНЕ. Затоа најсоодветен израз за ваквите дејствија на СЈО, според нив е дискриминација врз ...
сите 34 | | | веќе видена

Во Скопје денеска се одржа состанок на министри за енергетика на земјите од Западен Балкан вклучени во „Берлинскиот процес“ на кој е домаќин вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, а присуствуваше еврокомесарот за добрососедска политика и проширување на ЕУ Јоханес Хан. Главна тема, на состанокот, кој се одржува по Самитот во Париз, а пред оној во Трст, бил прогресот во енергетските реформи во земјите од Западен Балкан, како и очекуваните постигнувања до наредниот Самит. Како што соопшти Кабинетот на вицепремиерот, Пешевски на отворањето на состанокот истакнал дека Владата на Република Македонија, пристапила сериозно и посветено во процесот, бидејќи реформите во енергетскиот сектор се еден од клучните фактори за економски раст и развој на земјата и на регионот. Во соопштението се потсетува дека на Самитот во Виена, кој претходеше на Самитот во Париз, членките на Западен Балкан 6 усвоија два клучни документа во полето на енергетиката, насловени како „Повелба за одржливост“(Sustainability Charter) ...
сите 36 | | | веќе видена

Премиерот Емил Димитриев и еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба во Скопје истакнале дека е важно да се почитува сувереноста во одлучувањето за прашањата од државен и национален карактер, соопшти Кабинетот на премиерот. Димитриев и Хан, кој престојува во Скопје како учесник на Министерскиот состанок за Западен Балкан, ги поздравиле спроведените парламентарни избори оценувајќи ги како фер, кредибилни и демократски и претставиле свои мислења и видувања за разни аспекти на актуелната политичка ситуација. Премиерот Димитриев и еврокомесарот Хан, ја истакнале значајноста и потребата од членството на Република Македонија во Европската Унија и дале позитивна оценка за меѓусебните односи. На средбата биле акцентирани реформите кои се потребни за унапредување на стандардите во сите општествени сфери и е изразена посветеност кон продолжување на соработката во нивното спроведување. – Еврокомесарот Хан истакна дека Европската Унија го почитува интегритетот на нашата земја и нашата европска иднина. Соговорниците ...
сите 71 | | | веќе видена

Откупот и исплата на земјоделските производи ќе се врши по електронски пат. Со воведување на електронски систем ќе се има целосен увид во работењето на трговците и откупувачите и на тргувањето во откупните центри. Податоците за купените количества и дали навреме е платен родот на земјоделците ќе бидат на едно место достапни за контрола. Се воведува електронски систем за водење на регистарот на откупувачи на земјоделски производи со целосна евиденција на родот, од договорените количества со производителите, до откупните цени и нивната исплата. Електронската евиденција ќе има контрола на исполнувањето на условите од договорот меѓу трговците и фармерите. Бројот на договорите кои ќе се внесуваат во системот на годишно ниво се очекува да се движи помеѓу 50 и 100.000, а бројот на вкупните тргувања се очекува да изнесува и неколку пати повеќе. Електронската евиденција ќе се води за неколку групи на земјоделски производи, односно за тргувањето со овошје, зеленчук, грозје, добиток, млеко, печурки, жита, маслодајни ...
сите 8 | | | веќе видена

Пред денешните средби на лидерите на партиите со еврокомесарот Јоханес Хан во Скопје не се очекува да има одлука дали СДСМ и ДУИ ќе формираат влада. Лидерот на ДУИ Али Ахмети нема да пресече пред да ги слушне размислувањата на еврокомесарот, бидејќи, како што велат од партијата, каква и да е одлуката, интегративците нема да ја донесат без да се консултираат со меѓународните пријатели -САД и ЕУ, пишува денешен Дневник. Во очекување на Хан, двата преговарачки тима вчера продолжија со внатрепартиски консултации за предлозите што ДУИ и СДСМ веќе ги ставиле на маса за преговори за нова влада. СДСМ ќе треба да пресече дали ја прифаќа албанската платформа и законот за официјализирање на албанскиот јазик во цела Македонија да го донесе пред формирањето на владата. ДУИ ќе треба да реши дали ќе отстапи од партискиот став дека нема да му даде потписи на лидерот на СДСМ Зоран Заев за мандат за влада доколку во пакет не биде договорено владиното партнерство. Од ДУИ и вчера имаше спротивставени позиции за тоа дали е можен ...
сите 102 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека СОРОС и СДСМ водат хајка против невладиниот сектор што се бори за десоросоизацијата. – Хајката која по нивна нарачка против вистинскиот невладин сектор ја водат окупаторите и уништувачите на граѓанските иницијативи уште еднаш излезе на виделина поради невниманието на соросовите невладини јуришници во служба на СДСМ. СДСМ и Сорос праќаат мејлови од иста адреса, во кои со тужби им се закануваат на сите кои ќе се одважат да им опонираат на нивните тоталитарни начини на практицирање квази граѓанство, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму посочуваат дека десоросоизацијата започнала и оти овој процес и е неопходен за Македонија. – Токму затоа граѓаните на 11-ти декември им кажаа не во огромно мнозинство на ваквите насилници и застанаа зад процесот на десоросоизација на македонското општество, се наведува во соопштението.
сите 10 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан утре на маратонски средби со лидерите на политичките партии во земјава. Може ли да се постигне договор за формирање на стабилна влада? ДУИ и нејзиниот лидер Али Ахмети се поизвесно е дека нема да донесе никаква одлука се додека не завршат разговорите со еврокомесарот. Хан во Македонија пристигнува откако земјава во најголем дел ги спроведе точките од договорот од Пржино и спроведе фер и демократски избори. Извесно е Хан да биде внимателен на утрешните средби и да побара да се почитува волјата на граѓаните за партиите кои добија најмногу гласови. Брисел ќе инсистира да се постигне договор за нова влада која ќе дава гаранции дека може да се стави крај на политичката криза. Познавачите велат дека Хан е свесен дека Македонија не може да продолжи на реформскиот пат доколку во новата Влада не се инволвирани партиите кои имаат најголема поддршка кај граѓаните. Унијата ќе избегнува решенија кои во иднина би можеле повторно да предизвикаат протести на ...
сите 47 | | | веќе видена

Петре Шилегов е лицето во СДСМ кое сериозно ќе ја загрози репутацијата на Радмила Шекеринска. Имено Шилегов за брзо време претендира да ја надмине според имотниот лист, Радмила Шекеринска и според поседувањето станови, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Андон Чибишев од ВМРО-ДПМНЕ. За само две години Шилегов успеал својот личен имот да го зголеми за над 200 илјади евра. Во две години, додека СДСМ ја држеше земјата во заложништво, додека Шилегов фрлаше бои и ги урнисуваше институциите на Република Македонија, историјата и државата, секој ден во просек по 300 евра се зголемувал неговиот личен имот. Зад превезот борба против режим, Шилегов успеа за две години добро финансиски да се издигне. Прашањето е како? И јавноста очекува одговори од господинот Шилегов и затоа ние повторно прашуваме: Зошто Шилегов не објасни дали по добро разработен план сам себе си ги изнајмува становите и си наплаќа кирии од сопственото адвокатско друштво? Колкава е месечната закупнина ...
сите 48 | | | веќе видена

Крушевската полиција поднесе кривична пријава за сторено убиство против 33 годишната М.П. од крушевското село Свето Митрани која со пушка го уби соселанецот Н.Д. (44). -На 3-ти февруари во колонијална продавница пријавената, по кратка расправија, со ловна пушка „Бајкл“ калибар 12мм, сопственост на нејзиниот свекор, испукала два истрели во пределот на градите на Н.Д. (44) од истото село. Истиот починал на самото место, а М.П. била приведена. Од преземени мерки било утврдено дека причина за убиството е тоа што, сега починатиот, и се додворувал и барал да стапи во љубовна врска со него. Од почетокот на 2017 година постојано и се јавувал на телефон, секојдневно доаѓал во продавницата за да и се додворува, а почнал физички и психички да ја малтретира. Истиот и упатувал и сериозни закани дека ако таа не стапи во љубовна врска со него тој ќе го убие нејзиниот син, информираат денес од полицијата. Сега убиениот ја уценувал дека ќе каже на нејзиниот сопруг дека била со него во интимна врска, иако тоа не било вистина.
сите 62 | | | веќе видена

next