Е Вести

Доделувањето на мандатот за формирање на Влада по втор пат на иста партија е легитимна одлука. Нема никаква правна или уставна пречка мандатот да биде доделен на истиот мандатар ако тој обезбеди мнозинство. Уставниот суд веќе има донесено пресуда дека во овој случај уставно право на претседателот на државата е повторно да го додели мандатот на истата партија.   Во 1992 година, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија, преку координато рот Стефковски Томислав, му поднесе иницијатива на Уставниот суд на Република Македонија за поведување постапка за оценување уставноста на дејствието, затоа што Претседателот на Република Македонија за мандатор определил кандидат од иста политичка партија која го искористила правото во уставно пропишаниот рок да предложи мандатор за состав на Владата на Република. Од пресудата е видно дека по известувањето на СДСМ до Претседателот, Глигоров повторно го дал мандатот на СДСМ и за тоа го известил Собранието на РМ, додека Уставниот суд ја отфрла ...
| | веќе видена

Водечкиот американски републикански конгресмен Кристофер Смит најави истрага за политизирањето на улогата на американската амбасада во Македонија и го повика новоименуваниот државен секретар Рекс Тилерсон да го разреши амбасадорот Џес Бејли. На чело на група од шест републикански конгресмени, Смит уште во средината на јануари побарал обаснување од амбасадорот Бејли за обвинувањата дека амбасадата во Скопје работи во полза на политички партии и финансира проекти на фондацијата на Џорџ Сорос во Македонија. Откако Бејли не одговорил на писмото на конгресмените, Смит, кој е член на конгресната Комисија за надворешни работи и претседава со Хелсиншкиот Комитет за соработка со ОБСЕ, изјави дека е неопходна темелна истрага на активностите на американскаа Амбасада во Македонија и разрешување на амбасадорот. – Американскиот амбасадор не смее да има улога во формирањето влада и да зазема страна при формирањето на коалиција. Тоа не е место на САД ниту на американските претставници во Скопје. Ние, какo група конгресмени, ...
сите 94 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет Никола Попоски, Никола Тодоров и секретарот за меѓународна соработка Александар Николоски оствари средба со Кристине Алтхаузер амбасадор на Сојузна Република Германија во Република Македонија, информираат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Германската амбасадорка истакна дека интересот на Германија за актуелните случувања по изборите во Македонија е многу голем, интересирајќи се дали има нешто ново на тој план. Претседателот Груевски посочи дека живееме во време кога работите се јавни и нема што повеќе да додаде од она што е веќе јавно објавено. ВМРО-ДПМНЕ како партија која освои најголем број на гласови и мандати во Парламентот пристапи кон формирање на коалиција со ДУИ која како што е познато не беше договорена. Она што се очекува е одлуката на Претседателот Иванов, по што ВМРО-ДПМНЕ ќе се прилагоди на таквата одлука, истакна Груевски. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски ...
сите 59 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања по средбата со претседателот Ѓорге Иванов изјави дека на СДСМ најмногу му одговарале нови избори. Тој рече дена нови избори и одговараат на СДСМ, но не и на Република Македонија за да не се продлабочела политичката криза. -Само на СДСМ во моментов му одговараат нови иzбори, но на Република Македонија не и одговараат нови избори, не им одговараат и на другите политички партии, нови избори нема да има, рече Заев.
сите 24 | | | веќе видена

По остварените консултации сакам да известам дека мандат за состав на нова Влада ќе добие партијата или Коалицијата која ќе ме извести и докаже дека обезбедила мнозинство во Собранието, со други зборови- прво потврда и доказ за мнозинство, па потоа мандат за составување на нова Влада во согласност со член 90 од Уставот на РМ. Ова го истакна претседателот Ѓорге Иванов, по консултациите со раководството на БЕСА, ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и додаде дека што и да се случи, тој ќе постапува во интерес на државата и граѓаните на Македонија. -Веќе 2 ипол години минуваме низ длабока политичка криза. Неодамна се одржаа и долгоочекуваните избори за кои се надевавме дека ќе дадат излез од ваквата состојба, но наместо конечно да почне да се разрешува, истата влезе во нова фаза. Изминативо период се изнаслушавме разни толкувања на Уставот, секој го толкува онака како што сака или како што му одговара, потенцираше Иванов. Јас како претседател, додаде тој, дадов заклетва дека ќе го почитувам Уставот и законите, а Уставот ја ...
сите 48 | | | веќе видена

Да не се измислуваат закани, туку да се почитува правото и да се гради партнерство, се наведува во реакцијата на македонското Министерство за надворешни работи на изјавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на спорот за името дадена за време на посетата на Белград. – Да не се измислуваат закани, туку да се почитува правото и да се гради партнерство. Секој човек во нашиот регион многу добро знае која е Грција, а која е Македонија. Закани за иредентизам нема и нема ниту да има од Македонија кон Грција. Подобро за сите ќе биде и да не ги измислуваме. Нашиот предлог е да градиме мостови, доверба и заеднички проекти во интерес на сите. Така и пристапуваме кон мерките за градење доверба, се наведува во реакцијата на МНР. Воедно, се повикува Ципрас да се посвети на проекти меѓу двете земји. – Би го повикале премиерот Ципрас да се посвети на проект повеќе меѓу двете земји. Од тоа, сите ќе имаме придобивки, наведуваат од МНР. Грчкиот премиер Ципрас вчера на заедничка прес-конференција во Белград со ...
сите 34 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение оцени дека со својот одговор Амбасадата на САД потврдила дека ставот во однос на нови избори не е официјален став на Вашингтон. – Одговорот на Амбасадата е краток и кажува се. Очигледно е дека нема потврда дека станува збор за официјален став и сугестија на новата администрација во Вашингтон дека не треба да има нови избори, односно дека партиите во сегашниот состав мора да разговараат за формирање на идната влада, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на одговорот на Амбасадата на САД во Македонија.
сите 29 | | | веќе видена

Претставниците на политичката партија Алијанса за Албанците си заминаа од кабинетот на претседателот Ѓорче Иванов по средбата со него на која се разговарало за актуелната политичка состојба. Од партијата не дадоа изјава за медиумите. Како што соопшти Кабинетот на Иванов во 14:30 часот треба да почне средбата со претседателот на ДУИ Али Ахмети, во 16:00 часот со претседателот на СДСМ Зоран Заев, а во 17:30 часот со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. На консултации со претседателот Иванов, како што информираат од неговиот кабинет, беа поканети и претставници на ДПА.
сите 131 | | | веќе видена

Портпаролката Маја Коцијанчиќ нема одговор на прашањето врз основа на кој дел од Уставот ЕУ го советува Претседателот Иванов да определи нов лидер на кој ќе му го додели мандатот, бидејќи таков дел во уставот нема, се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Маја Коцијанчиќ. Коцијанчиќ само повтори дека е потребен широк консензус и широка коалиција за решавање на престојните предизвици и приоритетните реформи. Госпоѓата Коцијанчиќ веројатно знае дека од 2002 година наваму, во овие речиси 15 години, само од 2011-2014 година, македонската Влада немаше коалиција од двотретинско мнзинство во парламентот. Дури и во тие три години успеваше со дијалог со опозицијата да обезбеди 2/3 за реформските закони особено во судството, и широката поддршка никогаш не беше проблем. Проблемот заради кој не започнаа преговорите со ЕУ, а кој вчера индиректно го спомна е билатералниот спор со Грција. За негово решавање не е потребна широка коалиција во парламентот, туку минимум политичка волја на Грција земјава да се ...
сите 51 | | | веќе видена

Милијардерот успеа привремено да ја блокира забраната на претседателот за влез на муслиманите во САД. Тој преку своите организации издејствува во сабота муслиманите повторно да бидат пуштени во Америка. Американскиот милијардер Џорџ Сорос не се откажува од обидите да го срушу американскиот претседател Доналд Трамп. По протестите кои ги организираше после завршувањето на изборите сега успеа привремено да ја блокира забраната на Трамп за влез на муслимани во САД, пишува Информер.рс. Сорос преку своите проимиграциони групи и судии блиски до демократите издејствува во САД да бидат пуштени сите муслимани на кои им се закануваше депортаија поради новата уредба на претседателот. Судијата на Обама Весникот наведува дека адвокати на негови пет организации поднеле тужби во име на муслиманите кои поради наредбата на Трамп останале заробени на аеродромите во САД. Станува збор за лица од седум земји: Ирак, Иран, Либија, Судан, Сомалија, Сирија и Јемен. Сите имале визи за САД, но слетале во Америка во момент кога на сила ...
сите 2 | | | веќе видена

Најголем дел од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеал поради тоа што партијата предводена од Никола Груевски не отстапувала од ветеното за време на кампањата – дека нема да дозволи двојазичност на целата територија по цена на задирање во Уставот на Република Македонија, дознава „Дневник“. Двојазичноста, по с` изгледа, е и еден од клучните проблеми поради кои преговорите пропаднале. Според наши извори, на тоа се потрошени 95 проценти од времето во рок од 20 дена за преговори. Партијата на Али Ахмети предложила и инсистирала да се донесе законско решение со кое ќе се обезбеди двојазичност на целата територија, на што ВМРО-ДПМНЕ реплицирала дека нема тоа да го исполни образложувајќи кои се нејзините принципи поради кои нема да отстапи од конечната одлука. Дотолку повеќе што тоа е ветување што Зоран Заев и СДСМ им го дадоа на албанскиот електорат, односно беше отворено како прашање уште пред почетокот на кампањата кога Заев беше во посета на Швајцарија. Kако што дознаваме, ВМРО-ДПМНЕ на преговарачката маса ...
сите 17 | | | веќе видена

Во врска со објавеното соопштение од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите ( СЈО ), Основниот суд Скопје 1 – Скопје во интерес на правилно, целсоно и вистинито запознавање на јавноста со реалната состојба во релaција на судот со конкретното обвинителство информираме за следното: Имено, на посочената дата од страна на СЈО, 20.01.2017 година, Јавениот обвинител Лиле Стефанова од СЈО додека сеуште траело работното време во судот, пристигнала во судот и се упатила директно кај дежурниот судија на претходна постапка со 4 барања, што е констатирано и од самиот дежурен судија на барањата кој ги примил во 16:05 часот, без притоа обвинителот истите да ги поднесе преку приемното одделение кај овластениот службеник, а што е спротивно од Деловникот за работа на судот и укажувањето на претседател на судот, да се почитува Деловникот за работа при прием на писмена во судот, заведување и оформување предмет и внесување во АКМИС – ...
сите 8 | | | веќе видена

Министерството за финансии во реакција на соопштението на СДСМ за јавниот долг, наведува дека тоа е класична манипулација на партијата како дел од ПР кампањата која ја водат за јавниот долг. – Секој кој ќе ја отвори веб-страната на Министерството за финансии може да го прочита извештајот за јавниот и државниот долг и да види дека и државниот и јавниот долг се намалени во последниот квартал од 2016 година, се наведува во реакцијата. Појаснуваат дека состојбата што е објавена од Министерството за финансии вчера е заклучно месец декември и оти методолгијата која се применува за пресметка и прикажување на јавниот долг е усогласена со ММФ. – Иако СДСМ постојано се повикува на ММФ за разни економски теми, кога станува збор за јавниот долг на земјава секогаш испуштаат да кажат дека Фондот истакна дека Македонија води прудентна политика на јавен долг. Исто така, Фондот препорачува за земјите во развој каква што е Македонија, јавниот долг да се движи во границите меѓу 49 отсто до 58 отсто, се истакнува во реакцијата.
сите 36 | | | веќе видена

СВР Битола поднесе кривична пријава против М.Ш. (19), С.М. (30) и А.Ш.(24), сите од Лабуништа, Струга, поради основано сомнение дека извршиле кривично дело разбојништво. Портпаролот на СВР-Битола Сања Стаматова соопшти дека на 4 ноември минатата година, во куќа во Битола, на ул. „8 Септември“ пријавените со цел за себе да прибават противправна имотна корист, извршиле разбојништво врз двајца сопружници од Битола. При извршување на кривичното дело, пријавените одзеле 2.000 евра, златен накит и еден мобилен телефон, или направиле материјална штета од 181.000 денари. – Пријавените лица со употреба на алат ја отвориле балконската врата од дневната соба, потоа стигнале до спалната во која спиеле оштетените, од наткасните покрај креветот ги извадиле фиоките и ги однеле во дневната соба каде извршиле пребарување. Притоа со викање ги разбудиле оштетените, а во рацете имале пиштоли, додека едниот имал и нож, кој претходно го зел од кујната. Во моментот кога, еден од оштетените решил да стане, бил удрен во пределот ...
сите 57 | | | веќе видена

Влијателниот американски сенатор Мајк Ли директно го повика амбасадорот на САД во Република Македонија, Џес Бејли да даде објаснување за состојбите во Македонија. Сенаторот Мајк Ли преку својот Твитер профил ја споделува колумната „Македонија и САД мораат да ги победат своите непријатели- нека се започне со Сорос“. Сенаторот Ли вели дека се работи за добар текст, додавајќи дека разни НВО притискаат за контроверзни агенди во странски држави, додавајќи дека американскиот амбасадор Џес Бејли треба да даде објаснување и одговори за сето тоа. is-deciderHtmlWhitespace" cite="https://twitter.com/SenMikeLee/status/825115010103906306" data-tweet-id="825115010103906306" data-scribe="section:subject"> Follow Mike Lee ✔ @SenMikeLee Good article – NGO’s pushing controversial agendas in foreign nations. I hope our Amb in Macedonia provides clarity: http:// dailycaller.com/2017/01/24/mac edonia-and-usa-must-defeat-their-enemies-lets-start-with-george-soros/ … 11:55 PM – 27 Jan 2017 Macedonia And USA Must Defeat Their ...
сите 130 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов не може да го додели мандатот на никој друг освен на коалицијата што добила најмногу гласови во Собранието, а согласно изборите тоа е ВМРО-ДПМНЕ. Се друго би било создавање на диктатура на малцинстото врз мнозинството во државата, смета универзитетскиот професор Александар Климовски. Тој додаде дека не може да се гради правна држава врз база на противуставни преседани и наместо на релаксирање на политичката криза да се оди кон заострување на истата. „Не може да се додели мандат на друга политичка партија, сето тоа би било произволно и би излегувало од уставната рамка. Уставните норми наложуваат како да се направи нешто, не смееме да го толкуваме тоа како што ни одговара. Сетоа она што би излегло надвор од рамките на Уставот, би било спротивно на Уставот“, вели Климовски во интервју за ТВ Нова. Тој го подвлече она што стои во член 90 и додаде дека претседателот може во консултации со актуелниот мандатар да се обидат да обезбедат доволно време и можност да го соберат потребното ...
сите 55 | | | веќе видена

Утврдено е присуство на високозаразна болест Авијарна инфлуенца, односно птичји грип тип АХ5Н8 кај живина во струшкото село Мороишта, информираше денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Поповски. Посочи дека вирусот е високо патоген кај живината, но не претставува зооноза и не се пренесува кај луѓето и во ниту еден случај не може да претставува закана по јавното здравје кај луѓето. – Првиот случај е детектиран на 27 јануари по активен надзор на живината спроведен на терен и е констатиран во лабораториските анализи на Факултетот за ветеринарна медицина. Веднаш пристапивме кон протоколот за справување со птичји грип и тоа во самото жариште да се уништи целокупната живина, нештетно да се отстрани и да се изврши комплетна дезинфекција, рече Поповски. Нагласи дека се донесени неколку мерки и прогласени две заштитини зони под надзор, каде согласно по правилникот на терен се уништува целокупната живина и производи од живина што биле во контакт. На терен се активни 30 тимови по 4 лица. – ...
сите 98 | | | веќе видена

Индустриското производство во минатата година забележа раст од 3,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, индустриското производство бележи раст од 3,4 проценти во декември минатата година во споредба со декември претходната година. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење камен во декември 2016 година, во однос на декември 2015 година, бележи опаѓање од 1,3 проценти, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 2,1 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 13,6 отсто. Зголемувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на поголемото производство во следните оддели: производство на пијалаци, производство на тутунски производи, производство на облека, производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати, производство на други неметални минерали, производство на машини и уреди, неспомнати на друго место и производство на моторни возила, ...
сите 38 | | | веќе видена

Во случај да ни се повтори 1992 година, Уставниот суд на РМ ќе има обврска да ја поништи противуставната одлука за давање мандат на некоја друга партија, а не на победничката, како и да ја поништиевентуалната постапка за избор на влада заснована врз противуставната одлука за назначување на мандатар, вели за Телеграф универзитетската професорка по уставно право Тања Каракамишева- Јовановска. -Рокот за доставување персонален состав и програма на новата Влада согласно Уставот и согласно Деловникот на Собранието на РМ истече на полноќ. Со оглед дека во предвидениот рок не се постигна договор за состав на нова Влада меѓу мандатарот Груевски и коалициониот партнер, а имајќи ја предвид обврската утврдена во член 90 од Уставот, мандатот за состав на Влада и натаму треба да остане кај победничката партија, односно кај ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Подобра Македонија, вели Каракамишева- Јовановска. Според неа, сите уставни толкувања, и видувања кои ги слушнавме изминатите недели за тоа како треба да постапи ...
сите 123 | | | веќе видена

Триесетгодишна жена утрово во седум часот и дваесет минути се фрлила од стан на петти кат од зграда во Кавадарци, информираат од Министерството за внатрешни работи. – Жената починала на местото. Увидот е во тек. Јавен обвинител нареди обдукција на телото, соопшти МВР .
сите 12 | | | веќе видена

next