Е Вести

На само 17 километри од центарот на градот во магичното скопско Мирковци се крие местото каде што гурманите можат да уживаат со вистинска сласт во секое внимателно приготвено гастро уживање во рустикалната Вила „Весница“. Мирисот на домашното месо, најубавите домашни колбаси и други специјалитети од месо и риба се само дел од гурманската приказна. Неодолив етно амбиент за неодоливо гастро задоволство со вкусот на врвното овчо сирење и домашна „вртена“ пита која станува уште повкусна кога ќе ја „макнете“ во макалото од лук, највкусниот ајвар или некоја неодолива крем салата. Секој вистински македонски гурман или гостин, турист, добронамерник кој ќе сврати во нашата Македонија не признава трпеза без најдоброто Тавче-гравче, макало и домашни чварки кои се топат од убавина. Место каде што часовникот застанува, место каде што семејството наоѓа време за вистински семеен ручек надвор од градската бука, место каде што пријателите можат со часови да уживаат во долгите разговори и да наздрават со чаша домашно вино за ...
сите 3 | | | веќе видена

Мандатот на советниците во општините е истечен на 24 март 2017 година, а на градоначалниците може да трае до 31 декември 2017 година. Вакво појаснување даде денеска преку соопштение Државниот инспекторат за локална самоуправа повикувајќи се на член 35 и член 49 од Законот за локална самоуправа. Како што наведуваат во соопштението, мандатот на советниците во општините согласно член 35 став 1 од Законот за локална самоуправа е 4 години и тој со оглед на последните локални избори кои се одржани на 24 март 2013 е со истечен мандат од 24 март 2017. Сите одлуки кои советите на општините ги донеле по овој датум од страна на Инспекторатот се поништени и ставени вон сила, а никаква евентуална законска измена од Собранието нема ретроактивно дејство. Мандатите, пак, на градоначалниците, како што стои во соопштението, се регулирани во член 49 и 52 од Законот за локална самоуправа и таму јасно стои дека мандатот трае до завршување на тековната година, што значи 31.12.2017. Со оглед на изминатиот мандат на советите, ...
сите 59 | | | веќе видена

Македонската православна црква – Охридска архиеписокопија денеска изрази загриженост за состојбите во државата и упати апел до верниците и до сите граѓани за меѓусебно помирување и одговорно однесување, а до одговорните лица и институции апел за почитување на правниот поредок. – Архиепископскиот управен одбор (АУО) на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, на своето редовно годишно работно заседание одржано на 16 мај 2017 година во просториите на Македонската архиепископија, ја изразува својата сериозна загриженост за состојбите во државата и повторно упатува повик до верниците и до сите граѓани на Република Македонија за смирување и надминување на состојбата преку меѓусебно помирување и одговорно однесување засновано врз взаемна почит и разбирање, се вели во соопштението од МПЦ-ОА. Архиепископскиот управен одбор (АУО) на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, ги повикува сите одговорни лица и институции да сторат усилби за почитување на правниот поредок во Република ...
сите 21 | | | веќе видена

По три дена потрага, полицијата вчера ги пронајде возачот и возилото со кое на 13-ти овој месец утрото во гостиварската населба Грудајци тешко повреди седумгодишно дете. Возилото „Опел фронтера“ без регистерски таблици, утврдено е и се сомничи дека без возачка дозвола го управувал Љ.Н. (24) кој живеел во близина, информираат од СВР Тетово. – Неговото возило вчеравечер е пронајдено, времено одземено и најверојатно ќе се врши вештачење на истото, но и други проверки. Сопственикот не располагал со никакви документи и постои сомнение за сторен царински прекршок, вели Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово Во саботата наутро, малолетно дете, управувајќи велосипед по улица беше удрено од непознато возило и возач, кој веднаш го напуштило местото на несреќата и по него се трагаше. Детето со повреди по телото и скршеници, беше пренесено на скопските клиники. Од СВР Тетово најавуваат дека по целосно расчистување на сите поединости, возачот на патничкото возило-учесник во несреќата ќе се соочи со соодветен поднесок.
сите 36 | | | веќе видена

Српските владици, најверојатно, ќе подотворат врата за меѓуцрковните преговори со Македонската православна црква на нивниот Сабор, кој вчера започна во Белград, водејќи се и со верувањето дека новата македонска владина коалиција предводена од СДСМ ќе го смени ставот кон црковниот спор. Вакво нешто може да се очекува доколку се анализираат актуелните меѓуцрковни релации и меѓусебните пораки и контакти кои беа пратени во изминативе месеци меѓу двете цркви, пишува Дневник. Најголемите сигнали за отворањето на дијалогот, кој требаше да започне уште минатата година, со ослободувањето на Јован Вранишкоски од затвор, во изминативе два месеца дојдоа врзано со и токму од неговата Православна охридска архиепископија која е дел од Српска православна црква. Познато е, неодамна пред македонските судови беше ставена точка во судскиот спор околу „перење пари“ а во кој како обвинет се јавуваше токму Вранишкоски и неговите блиски соработници. Тие сега се на слобода и со тоа е исполнет најважниот услов којшто го поставуваа ...
сите 10 | | | веќе видена

Нелегалниот и надвор од деловникот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието предизвика голем гнев кај многу граѓани во Република Македонија. И експертската и професорска фела не се согласува со начинот на кој е избран Џафери. Во гостување на Tелевизија 24, професорката по Уставно право и еден од најголемите познавачи на оваа тематика, Гордана Силјановска, вели дека не може да каже дека изборот на Талат Џафери легален и легитимен. -Би било најлесно да речам дека е легален и легитимен, но многу дилеми имам јас околу постапката на неговиот избор и мојата основна теза е дека подолгиот пат е и подобриот пат, бидејќи може да отвори и други проблеми. Од аспект на парламентарното мнозинство не само што постои 61, веројатно постојат и 67, иако како што гледам, тој не ужива довербата на една од партиите албански, односно на Беса. Ако добро се сеќавам тие не гласаа за него, изјави Силјановска Професорката смета ако според деловникот комисијата за избори и изменувања е овластен предлагач, не можете да биде ...
сите 63 | | | веќе видена

Во Агенцијата за електронски комуникации денеска се одржа итен состанок на министерката Марта Арсовска – Томовска, директорот на АЕК Сашо Димитријоски и службени лица од Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти МКД-ЦИРТ, во врска со состојбите со „WannaCry“ рансомвер компјутерскиот напад и препораки за граѓаните, компаниите и државните институции. На состанокот, како што соопшти МИОА, била анализирана моменталната состојба во Република Македонија во врска со актуелниот рансомвер компјутерски напад, при што беше констатирано дека во МКД-ЦИРТ до сега нема пријавен случај на инфициран компјутер или сервер. – Сепак, се уште постои висок ризик од зараза кај компјутерите со постари оперативни системи (XP, Vista и Windows 8), а особено кај нелегални инсталации кои и самите во најголем број случаи содржат малициозен софтвер кој може подоцна да се искористи за сајбер напади. Инфекцијата со овој рансомвер се манифестира преку шифрирање на документите на компјутерот од корисникот. Во овој момент не ...
сите 9 | | | веќе видена

Четириесет и четири отсто од испитаниците сметаат дека треба да има предвремени парламентарни избори, 41 отсто дена не треба, а 15 отсто не знаат. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) спроведена преку интервјуа лице-во-лице врз репрезентативен примерок од 1.108 граѓани во периодот од 4 до 12 март годинава. Доколку се одржат предвремени парламентарни избори, 59 отсто од испитаниците би биле многу расположени да гласат, 18 отсто би гласале, а 7 отсто не се расположени да гласаат. Доколку има предвремени парламентарни избори, За ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентрани избори би гласале 27 отсто од испитаниците, 17 отсто за СДСМ, по 7 отсто за ДУИ и за БЕСА, а по 2 отсто за Алијансата на Албанците и за ДПА. На прашањето кои се двата најсериозни проблема со кои се соочува Македонија, 45 отсто од испитаниците одговориле моменталната политичка состојба и политичката криза, 37 отсто ја истакнале невработеноста, 23 отсто лошиот стандард на живеење, а 18 отсто ...
сите 63 | | | веќе видена

На 78-миот ден од почетокот на нашите протестни активности најавуваме дека истите ќе започнат да ја добиват и правната поддршка,односно новата форма која ќе е нашето клучно оружје во периодот кој претстои. Јавноста е добро информирана за сите неуставни и незаконски дејства кои беа преземени од страна на тиранската коалиција при обидот за избор на претседател на Собрание, извршувајќи акт кој е во целост спротивен со Уставот и законските нормативи, истакна на денешната прес-конференција Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Да потсетиме, на 27ми април по прекинување со работа на седницата во 18 часот, без да се закаже нова, без да бидат поканети сите пратеници, без дневен ред, без стручни служби, без генерален секретар, без подготвена одлука, без да се утврди присуство на седницата, без да бидат поканети претставници од други органи и Владата на Република Македонија кои деловнички секогаш се покануваат, без да се образложи предлогот, без да се отвори расправа, без присуство на ...
сите 2 | | | веќе видена

На прашањето колку сте расположени да гласате на претстојните локални избори 61 отсто од испитаниците рекле дека се многу расположени, 21 отсто се расположени, а пет отсто нерасположени за гласање. Од испитаниците, 28 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори, 16 отсто за СДСМ, ДУИ би го поддржале 8 отсто, БЕСА 7, Алијансата за Албанците и ДПА по 2 отсто, ГРОМ и ЛДП по 1 отсто. Четириесет и четири отсто од испитаниците сметаат дека треба да има предвремени парламентарни избори, 41 отсто дена не треба, а 15 отсто не знаат. Доколку се одржат предвремени парламентарни избори, 59 отсто од испитаниците би биле многу расположени да гласат, 18 отсто би гласале, а 7 отсто не се расположени да гласаат. Доколку има предвремени парламентарни избори, За ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентрани избори би гласале 27 отсто од испитаниците, 17 отсто за СДСМ, по 7 отсто за ДУИ и за БЕСА, а по 2 отсто за Алијансата на Албанците и за ДПА. На прашањето кои се двата најсериозни проблема со кои се соочува Македонија, 45 ...
сите 63 | | | веќе видена

Доколку има предвремени парламентарни избори, За ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентрани избори би гласале 27 отсто од испитаниците, 17 отсто за СДСМ, по 7 отсто за ДУИ и за БЕСА, а по 2 отсто за Алијансата на Албанците и за ДПА. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) спроведена преку интервјуа лице-во-лице врз репрезентативен примерок од 1.108 граѓани во периодот од 4 до 12 март годинава. Четириесет и четири отсто од испитаниците сметаат дека треба да има предвремени парламентарни избори, 41 отсто дена не треба, а 15 отсто не знаат. Доколку се одржат предвремени парламентарни избори, 59 отсто од испитаниците би биле многу расположени да гласат, 18 отсто би гласале, а 7 отсто не се расположени да гласаат. Доколку има предвремени парламентарни избори, За ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентрани избори би гласале 27 отсто од испитаниците, 17 отсто за СДСМ, по 7 отсто за ДУИ и за БЕСА, а по 2 отсто за Алијансата на Албанците и за ДПА. На прашањето кои се двата ...
сите 63 | | | веќе видена

Спротивно на деловникот и нелегитимно избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, уште на првиот ден од влегувањето во канцеларијата на претседателот предизвика скандал. Во неговата канцеларија сега има две албански знамиња, а едно македонско. СДСМ молчи за потегот кој го направи претседателот на Собранието, кои на нелегитимен начин го избраа тие со нивните коалициони партнери од албанскиот блок. Осуда за поставувањето на знамињата дојде и од експертите кои се блиски до СДСМ. Осуда за овој потег пристигна и од поранешната пратеничка на СДСМ, професорката на Правниот факултет при УКИМ, Каролина Ристова-Астеруд. -Јас како граѓанка никаде и никогаш не сум имала шанса и можност да издебатирам и да одлучам, во Собранието на РМ, од пратениците, па згора, ни помалку-повеќе, од претседателот на Собранието, кој како „прв меѓу еднаквите„, не преставува сите, да се употребува било кое друго знаме, па и тоа да е на некоја од етничките заедници, а не знаме на друга држава, освен официјалното државно знаме како ...
сите 70 | | | веќе видена

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА преку својот Фејсбук профил ги повика сите граѓани на масовен протест денеска во 17 часот. Во нивниот статус тие велат дека тие не познаваат друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови-изроди како македонскиот. „Јас не сакам востание со луѓе што ќе ме напуштат при првиот неуспех. Jас сакам револуција со граѓани кадарни да ги понесат сите искушенија на една долготрајна борба, каква, поради жестоките политички услови, ќе биде и нашата”. Ова се зборови на великанот на македонската ослободителна борба, учителот Гоце Делчев, загинат на денешен ден за идејата за независна и слободна Македонија. Неговата борба е и наша борба. Окупацијата против која се борел Гоце, во друга форма, постои и денес. И денес, исто како што е опеано во химната во која се слави неговото име, Македонците се борат за своите правдини. И ќе се борат. Бидејќи друга борба и друга држава немаме. Оние кои го газат Уставот, оние кои го рушат суверенитетот на Република Македонија, ...
сите 162 | | | веќе видена

Изјавите на Заев за српски Курир во кои тој го нарече српскиот премиер и иден претседател на Србија Александар Вучиќ националист обвинувајќи го дека предизвикува напнатост и криза во регионот предизвикаа остра реакција од српскиот државен врв. Имено вчера во две одделни изјави Ивица Дачиќ и Александар Вучиќ го осудија Заев и му порачаа дека таквите изјави ќе остават траги во билатералните односи помеѓу двете држави. Според Дачиќ, целосно е неверојатно човек кој претендира да биде новиот премиер на Македонија да дава такви неодговорни, скандалозни изјави. – Брутално напаѓајќи го премиерот, односно новоизбраниот, убедливо избран претседател на Република Србија, кој притоа со денови и месеци повикува на мирно решавање на проблемите во Македонија немешајќи се во внатрешните работи на Македонија, говорејќи дека стабилноста во Македонија е клучна за стабилноста на целиот регион. Што е причината? Повторно се враќам на тоа дека овде ништо не е изолиран случај, видовте и денес, значи тоа е една катастрофална изјава ...
сите 36 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе имаме локален пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер. Дневните температури ќе се движат од 23 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината дневната температура ќе достигне до 28 степени. Следува период на променливо и нестабилно време, во попладневните часови со локален пороен дожд и грмежи. Утре и во недела времето ќе биде нестабилно, особено на северот и истокот од земјава. Во сабота не се очекуваат врнежи, но ќе дува повремено засилен северозападен ветер кој ќе донесе намалување на дневните температури. Пооблачно и ветровито со северен ветер ќе биде и во понеделник, кога под влијание на нов влажен бран, врнежи се очекуваат насекаде низ земјава, прогнозира УХМР.
сите 291 | | | веќе видена

ЈП „Службен весник на Република Македонија“ денеска соопшти дека е доставено барање за објавување на Одлуката за избор на Претседател на Собранието и оти таа ќе биде објавена во почетокот на наредната недела во првиот број на Службен весник. – Согласно со позитивните законски прописи во однос на поднесеното барање, Одлуката за избор на Претседател на Собранието на Република Македонија ќе биде објавена во првиот нареден број на „Службен весник на РМ“ во почетокот на наредната недела, стои во соопштението од јавното претпријатие.
сите 129 | | | веќе видена

Криминалецот Зоран Заев ги преплавува медиумите под контрола на СДС/Сорос со лажни вести само за да ги покрие срамните фактури на сметка на државните и национални интереси кои почнаа да пристигнуваат, се вели во соопштението испратено од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме демантот на ВМРО-ДПМНЕ Народот гледа дека криминалецот Заев го поддржа внесувањето на знаме на Република Албанија во Собранието и сега сака да ја дефокусира јавноста од овој недоличен чин со измислување невистини за смена на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Никола Груевски ја водеше партијата и во последната изборна победа на која мнозинството граѓани гласаа за програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски ја има максималната поддршка и на Извршниот и на Централниот комитет. Најважно од се е тоа што Никола Груевски е политичарот кој има убедливо најголема доверба меѓу граѓаните. Криминалецот Заев не може да се помири со фактот дека неговата антимакедонска политика е прочитана. Не може да се помири со фактот ...
сите 335 | | | веќе видена

Четириесет и едно годишниот Д.Ц. од струмичко Василево се бори за живот во Ургентниот центар во Скопје откако вчера бил нападнат од двајца браќа соселани. Од полицијата информираат дека на нападот му претходела расправија со браќата Ѕ.А. (36) и М.А. (32) од истото село. Околу 19 часот додека Д.Ц. бил во дворот во семејната куќа, дошле браќата, по што Ѕ.А. најпрво со лопата го удрил Д.Ц. во пределот на телото, а потоа со мотика го удрил во главата нанесувајќи му тешки повреди. Со приватно возило повредениот бил пренесен во Медицинскиот центар во Струмица, а по укажаната лекарска помош поради сериозноста на повредите е пренесен во Ургентниот центар во Скопје каде се наоѓа во животна опасност. Двајцата браќа се приведени во полициска станица, а обезбедени се и предметите со кои бил нападнат Д.Ц. На местото на настанот увид извршиле полициски екипи и јавен обвинител и се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 16 | | | веќе видена

Неприфатливи, неосновани, апсурдни и смешни се тврдењата на Зоран Заев дека сме истовремено ист народ и со Србите и со Бугарите, реагира вчера познатиот македонски историчар Новица Велјановски . Реакцијата дојде по вчерашното објавување две интервјуа во кои лидерот на СДСМ, Заев, направил два гафа давајќи две контрадикторни изјави во одделни интервјуа за бугарски и српски медиуми. Првин во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС тој рече дека Македонците се еден народ со Бугарите, а потоа и дека се ист народ со Србите. На ова се надоврза и изјавата со која тој го обвини актуелниот српски премиер дека води националистичка политика. – Ние сме братски народ, еден народ. Македонија сака нормализација. Kако потенцијален мандатар испраќам пријателски пораки до Бугарија од соседна Македонија која сака да стане полноправен член на ЕУ и НАТО. Тоа единствено може да стане ако ги продлабочи пријателството и соработката со Бугарија – рече во интервјуто за БГНЕС. За српскиот весник „Kурир“, чии газди од неодамна станаа и ...
сите 87 | | | веќе видена

Грчките медиуми продолжуваат со анализа за политичката состојба во земјава и прогнозираат за идни чекори… Под насловот „Американска интервенција во корист на Албанците- Националистите се борат”, грчкиот весник „Реал“ пишува дека иако заменикот државен секретар на САД, Хојт Ји го призна изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот, ова нема да биде прифатено од како што се вели, националистите во Скопје, кои што покажаа дека се подготвени да влезат и во Парламентот, пренесува дописникот од Атина за МРТ. „Албанските парамилитаристи ветија дека ќе ги ’ослободат’ областите од пјр Македонија каде што живат Албанци, заканувајќи му се на Балканот со ново крвопролевање. Атина со особен интерес ја следи состојбата во соседната земја, бидејќи ако дојде до бура, речиси е невозможно Грција да не биде погодена“, се вели во анализата на „Реал“. Весникот додава дека поради состојбата реагираше и Москва, која што ги повика странските актери да го прекинат притисокот, овозможувајќи и на земјата сама да решава за ...
сите 5 | | | веќе видена

next