Е Вести

Граѓаните на својот 58 ден од протестите по трет пат дојдоа пред седиштето на опозициската СДСМ, која за по секоја цена да дојде на власт ја прифати тиранската платформа, против која граѓаните веќе скоро 2 месеци секојдневно протестираат на улиците низ целата држава. Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски, во име на сите граѓани им порача на дека тие не сакаат влада скроена во Тирана. -Граѓани за зедничка Македонија, доаѓаме тука по трет пат, првите два пати, баравме и од таа пратеничка група, како и од другата, најголемата во Собранието, отфрлување и откажување од Тиранската платформа. На Павел Шатев не не слушнаа, тие не се откажаа од Тиранската платформа, но ниту ние не се откажавме од нашите барања. Покажавме дека сме посилни, граѓаните се посилни од тиранската коалиција, затоа немаат влада скроена во Тирана, затоа немаат претседател на Собранието, качен на таа Тиранска платформа, потпишана на масата на Еди Рама и нема да имаат, изјави ...
сите 142 | | | веќе видена

Негрижата на општина Центар и градоначалникот Жерновски кулминира, објавено е на ФБ групата „Центар сака да дише“. – # ЦентарСакаДаДише разговараше со неколку соседи од Маџир Маало, населбата која во 21ви век нема фекална и атмосферска канализација, а да не зборуваме за пристојни и асфалтирани улици или пак места за спорт и рекреација или прошетки со најмладите. И тоа што го има, негрижата на градоначалникот, го довела во катастрофална состојба. Се надеваме дека ова ќе го освести градоначалникот Жерновски, порачуваат од „Центар сака да дише“.
сите 22 | | | веќе видена

Нова американска компанија која ќе отвори околу 300 директни работни места влегува во Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска истакна дека компанијата веќе започнала да го средува браунфилд објектот каде ќе биде лоцирана. Станува збор за фабрика во делот на медицинската индустрија. -Освен оние две инвестиции кои неодамна ги објавивме, едната во Желино во потенцијални 350 вработувања и едната во Скопје во рамките на поранешната фабрика Охис со 200 вработувања, има веќе донесена одлука и купена опрема за отворање на нова фабрика во делот на медицинската индустрија во општина Кривогаштани. Се работи за инвестиција на американски инвеститори кои веќе најдоа браунфилд објект, го реновираат и адаптираат, ги прибавуваат потребните дозволи, ја набавија опремата и очекувањата се дека најдоцна за два месеци од сега, а може и порано, ќе започнат со работа и ќе вработат околу 300 луѓе. Заедно со претходни 550 вработувања, тоа се нови 850 директни нови работни места во услови на тешка криза, во ...
сите 33 | | | веќе видена

Македонија се соочува со период кој што е карактеристичен по тоа што се наоѓа после избори со една голема изборна измама. Ние имаме период во кој што безмалку 60 дена, два месеци, илјадници граѓани се на улица протестирајќи против изборната измама што им се случи. Оние партии кои што и ја направија таа измама, предводени од СДСМ, очигледно се уште не можат да го препознаат револтот и незадоволството на граѓаните и очигледните протести со кои што се бара таа изборна измама да се тргне од маса, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, одговорајќи на новинарско прашање за коментар околу политичката ситуација. -Како што видовме пред некој ден, граѓаните веќе ги преформулираа своите барања. Тие сфаќаат дека Заев не може да се откаже од Тиранската платформа, дека ја има превземено, дека има дадено цврсти ветувања, практично дека можеби е уценет или на некој начин нема излез. И затоа, претпоставувам се преформулира нивното барање во барање за предвремени избори, рече Груевски. Тој нагласи дека ...
сите 274 | | | веќе видена

Над 3,1 милијарди евра потрошиле граѓаните со платежните картички кои ги поседуваат за цела мината година. Толкав е всушност вкупниот промет кој е остварен во државата со кредитните или со дебитните картички на граѓаните и на фирмите. Според годишната статистика на Народната банка (НБМ), со пластични пари лани биле направени 69 милиони трансакции. Од сите пари кои се свртени со картичките најголем дел или 94 проценти се во трансакции во земјата, другите или само шест отсто се на уреди во странство. Сепак статистиката на НБМ потврдува дека и покрај тоа што ги поседуваат граѓаните картичките најмалку ги користат за пазарење – многу повеќе само за повлекување готовина од банкомат. Имено дури две третини од користењето на картичките, тие биле вметнати за вадење кеш од банкомат, додека вредноста на трансакциите во кои е пазарено нешто во трговијата е 23 отсто од вкупниот промет. Практично ако се преслика оваа сума во сиот промет и кон сите иматели нас метки испаѓа дека просечната вредност на трансакцијата на ...
сите 31 | | | веќе видена

Петмесечно бебе е последната жртва на епидемијата од морбили во Романија. Тоа починало во Инфективната болница во градот Темишвар, со што смртниот биланс во оваа земја се искачи на 23 жртви, јави Аџерпрес. Починатото девојче не било вакцинирано, зашто не ја достигнало соодветната возраст. Регистрираните случаи на заболени од морбили во Романија од септември 2016 година досега, ја надминаа бројката од 4.000. Три четвртини од нив се деца под 10 години, а најмногу се оние од една до четиригодишна возраст.
сите 6 | | | веќе видена

Човечки скелет во кеса за смет денеска е пронајден покрај контејнер во атинската област Колонос, соопшти локалната полиција. Во тек е истрага за скелетот, а полициски извори за некои грчки медиуми изјавиле дека „скелетот може да биде резултат на кривично дело или коските можеби биле користени за медицински цели“. Се очекува обдукцијата да го расветли случајот.
сите 4 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија застана зад сите граѓани на Тиквешијата претежно лозари, кои минатиот викенд доживеаја елементарна непогода, при што земјоделските култури им измрзнаа и до сто проценти. Ова денеска на прес-конференција го изјави кавадаречкиот градоначалник Александар Панов, кој најави обесштетување за сите кои претрпеа штети. – Деновиве имаме неколку комисии во мешовит состав кои ќе ја утврдат штетата. Потоа ќе следи одредување на процентот на штети и висината на надоместот кој треба да го добијат засегнатите, соопшти градоначалникот. Тој информираше околу документацијата која треба да ја обезбедат земјоделците, за да можат да добијат обесштетување
сите 6 | | | веќе видена

Пратеникот Илија Димовски, до колегите од СДСМ денес порача да се откажат од манипулациите кои што постизборно сакаат да ги спроведат во Република Македонија и да се откажат од прифатената Тиранска платформа која што е причина за сите блокади што се случуваат во општеството. -Сакам да апелирам како втора партија, да не ве наречам губитничка партија, да прифатите дека граѓаните не одлучиле вие да бидете победничка партија каква и постизборна манипулација да се обидувате да правите никогаш ќе го немате легитимитетот од граѓаните на ниво на држава. Изгубивте во 5 од 6 изборни единици, изгубивте во 80% од општините, добивте помал број на гласови, добивте помал број на пратеници и го немате легитимитетот. Единствено што треба да направите е да ги отфрлите сите постизборни манипулации, да го прифатите вашето место на втора партија и работите ќе бидат одблокирани. Практично блокадата ја правите вие со тоа што прифаќате постизборна манипулација и нормално е да очекувате дека граѓаните, пратениците, многу уметници, ...
сите 9 | | | веќе видена

Паркиран автомобил утринава целосно изгоре на паркинг просторот кај Меѓуградската автобуска станица, под Железничката станица во Скопје. По брзата интервенција на екипа на противпожарната бригада, пожарот е изгаснат, а крим-екипа од скопската полиција започнала истрага која треба да ги открие причините за пожарот, пренесува порталот Република.
сите 30 | | | веќе видена

Едноставно, светот веќе не може да поднесе натамошно спроведување на идеите на луѓе како Сорос во економијата, општеството, социјалните теми, културата, дури ни на краток рок, и секое давање власт на негова опција потоа служи како неисцрпен пример зошто веќе никогаш не треба да им се даде власт. Но, сепак, последиците од ваков експеримент би биле, навистина, премногу сериозни за кревка држава како Македонија за да можеме да си го дозволиме, вели во интервју за неделникот Република новинарот Цветин Чилиманов. Многумина иднината на Македонија и на регионот ја поврзуваат со политиката и со позициите на големите сили, пред сѐ, САД, ЕУ, Германија, Франција, донекаде и Русија. Како ќе се одрази на светот „дип стејт“ во САД? Очигледно е дека Трамп се соочува со сериозен противник, кој може да му ги помати визиите и политиката. Ќе настрада ли меѓународната заедница од внатрешните битки во САД? ЧИЛИМАНОВ: Пред сѐ, можеме да кажеме дека со изборот на Доналд Трамп, Македонија и Балканот се спасија од една катастрофална ...
сите 158 | | | веќе видена

Единствени и обединети сме секогаш кога некој го става под ризик албанското прашање. Успеавме да ја победиме империјата наречена Југославија и ги избркавме окупаторските сили. Нашата мисија не е завршена, треба да продолжи бидејќи имаме уште многу работа. Ова сублимирано се поентите од обраќањето на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, викендов од кичевско Kоларе (родното село на вујкото на Ахмети, Фазли Велиу) по повод откривањето на спомен-плочата во сеќавање на консултативниот состанок на илегалното Народното движење на Kосово (НДK), кој во 1993 година се одржал таму, пишува Дневник. Од ДУИ за „Дневник“ велат дека Ахмети зборувал за новата мисија на Албанците -регионот да биде дел од НАТО и ЕУ. НДK од осумдесеттите години од минатиот век ја прокламира идејата за независна Република Kосово, прво во рамките на поранешна Југославија за подоцна да ја организира и да учествува во војната во 1999 година за независност на Kосово. На состанокот на НДK во Kоларе во април 1993 година, освен Kосовците како Хашим Тачи, ...
сите 341 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен гостиварец завршил во болница со прострелна рана, откако неговиот татко пукал во него и го ранил во рака. Настанот се случил вчера претпладне во куќа на улицата „205“ во Гостивар. Според СВР Тетово, помеѓу таткото А.С. (57) и синот Б.С. дошло до вербална расправија во семејната куќа. Синот го нападнал, удирајќи го по телото и главата и упатил закани дека ќе го убие, но бил спречен од неговиот брат и истуркан во дворот. Набрзо потоа, Б.С зел секира и почнал да удира во вратата од куќата. Таткото извадил пиштол што го поседувал без дозвола и испукал еден куршум кон синот и го ранил во левата подлактица. Повредениот бил пренесен во гостиварската болница, каде што му е укажана лекарска помош и потоа е приведен во полициска станица. Осомничениот за пукањето, набрзо по пријавувањето е лишен од слобода. На синот му е земена парафинска ракавица, а оружјето со кое најверојатно е пукано е пронајдено и предадено на вештачење. Полициска екипа, по овластување на јавен обвинител, извршила увид на ...
сите 43 | | | веќе видена

Криминалецот Заев со својата сервилна и антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистички изливи во регионот и затоа не смее да осуди ниту една антидржавна изјава која доаѓа од творците на Тиранската Платформа, Еди Рама и Дитмир Бушати, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрален текст од ВМРО-ДПМНЕ Криминалецот Заев молчи и пред изјавите на Села за непостоењето на македонската нација, непризнавањето на државното знаме и химна и дека истите сака да ги смени. Заев не ги осуди ниту изјавите за бркање од работа на Македонците од Струга и Гостивар. Криминалецот Заев молчи и индиректно ги мотивираше симнувањето на македонското знаме во центарот на Куманово и развејувањето на негово место на знамето на Албанија, како и за веењето на знамето на голема Албанија на фудбалски натпревар во Скопје. Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската Платформа и сака да ја направи Македонија двојазична, да ги смени знамето, химната и грбот, да го смени името на ...
сите 298 | | | веќе видена

Можеби зачудува, но тетовската полиција најчесто има работа со интернет-криминал. Неодамна Британец побарал помош од тетовската полиција кога сфатил дека наседнал на измамата на девојка што ја запознал преку „Фејсбук“ и во која се вљубил, но таа успеала да го олесни за 13.800 евра, пишува „Дневник“. За измамничката, која му се претставувала на Британецот дека е од Тетово, подоцна било откриено дека е од Бугарија. Таа покажала фалсификуван пасош кој бил на нејзино име, но во делот каде што е издаден пишувало дека е издаден од СВР Тетово. Измамениот Британец на возраст од 47 години, од Њукасл, во октомври лани допатувал во Тетово и пријавил дека бил измамен од тетовката со која се познавал само преку „Фејсбук“. Според неговата пријава, тој со девојката станал пријател два месеца претходно. На почетокот таа му кажала дека е од Kичево, а подоцна му рекла дека е од Тетово. Двајцата се допишувале, а девојката постојано му испраќала фотографии. Британецот се вљубил и ѝ понудил брак, а таа прифатила. Во меѓувреме му ...
сите 16 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од нула до седум, а дневната од 16 до 23 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до три, а дневната ќе достигне до 21 степен. До четврток времето ќе биде претежно сончево со умерен јужен ветер и пораст на утринската и дневната температура. Од петок до недела ќе има зголемување на облачноста со повремени локални врнежи од дожд. Во петок ќе дува засилен јужен ветер, а од сабота ветерот ќе биде северен и ќе придонесе за позначително опаѓање на дневната температура.
сите 272 | | | веќе видена

Поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од шведскиот град Гетеборг каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија. Македонците во Шведска со македонски знамиња, пароли и натписи протестираа и порачаа дека нема да дозволат да се променат името, знамето, химната и државниот грб. Гетеборг е еден од многумината градови каде што Македонците досега излегоа на протести и застанаа во одбрана на унитарноста на Македонија, против Тиранската платформа која е вовед во редефинирање и федерализација на државата.
сите 83 | | | веќе видена

Со нов грант од Европската унија ќе се унапредуваат вештините за вработување на младите лица. Преку Агенцијата за вработување ќе се организираат обуки кои ќе бидат наменети за лица до 29 години, со крајна цел да најдат вработување. Вредноста на грантот е 1,454 милиони евра, а ќе се реализира до 1 декември 2017 година. Ова е трет грант и е насочен кон зголемување на компетенциите, знаењата и вештините на младите невработени лица. Договорот за реализација на овој трет грант го потпишува Агенцијата за вработување. Директорот на Агенцијата Влатко Попоски информира дека досега имаат објавено неколку огласи за мерките што се содржани во грантот финансиран од ЕУ и е наменет за поддршка на вработувањето на мнлади лица до 29 години. – Во овој трет грант поддржуваме мерки за подигнување на капацитетите на невработените лица за вработување, како што е практиканство за прво работно искуство, напредни ИТ вештини. Потоа потребни вештини во делот на пазарот на трудот каде што објавивме огласи за четири вештини каде ќе ...
сите 35 | | | веќе видена

Првите договори за користење средства од ИПАРД 2 програмата во вкупна вредност од 10 милиони евра ресорното Министерство најавува дека ќе бидат потпишани до крајот на јуни или почетокот на јули годинава и да бидат искористени 100 проценти. Со првиот повик за ИПАРД 2, објавен денеска, земјоделците до 23 јуни годинава можат да апицираат за инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства, за преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи и за диверзификација на фарми и развој на бизнис. – Со реализацијата на ИПАРД 2 која се однесува за периодот 2014 до 2020 година се доцни две години, но како надлежни институции ги преземавме сите чекори предвидените 60 милиони евра да ги искористиме 100 проценти. Со оглед дека недоволно се искористија средствата од ИПАРД 1 програмата подготвени сме ИПАРД 2 програмата да ја искористиме 100 проценти. Предвидените пет милиони евра за 2014 и пет милиони евра за 2015 година треба да ги искористиме до крајот на 2018 година, рече на прес-конференција ...
сите 80 | | | веќе видена

Градоначалникот очигледно нема интерес и слух за барањата на Центарци. Дебармализацијата си ја пренесе и во Буњаковец, објавено е на ФБ страната „Центар сака да дише“. -Очигледно единствен принцип по кој работи Градоначалникот Жерновски е: Еден ден садам дрвја, 364 дена делам одобренија за градба, стои во статусот.
сите 22 | | | веќе видена

next