Е Вести

Ова е всушност нова етапа во тој скандал бидејќи претпоставувам дека во Америка има многу ретки ситуации каде што јавно се покрева некаква кампања во однос на нивни амбасадор, истакна Ристо Никоски во однос на тужбата што „Џудишал Воч“ синоќа ја поднесе против Стејд Департментот и Усаид, а се однесува на финансирање на невладиниот сектор под капата на Сорос во Македонија. Тој додаде дека тоа обично се држи задскриено, но ова добило неверојатна јавна промоција. Во продолжение целосното интервју:
сите 73 | | | веќе видена

СДСМ која прави напори и бара дупки во деловникот за да насила го протурка Талат Џафери за спикер, ја обвинува ВМРО-ДПМНЕ дека целосно го блокирала Парламентот. Тука нормално им се приклучи и ДУИ, а како најгласен е секако Талат Џафери кој изгледа едвај чека да седне на спикерската фотелја, истакна главниот и одговорен уредник на Информативната редакција во Алфа ТВ, Коле Чашуле во неговата нова емисија „Седмица“ која се емитуваше во неделата. Зарем толку им е кратко памтењето на СДСМ и ДУИ па стигнаа они да обвинуваат за блокада на Парламентот? Талат Џафери ќе зборува за опструкција?- запраша Чашуле и потсети на 2012 година кога Џафери се обидуваше да си го искаже својот револт во Собранието- молчејќи. -На тој Талат Џафери начин ја закочи процедурата за носење на Законот за бранителите. Откако првите денови зборуваше се и сешто, а рекордот е говор од околу 8 часа, Талат реши да замолчи и своето деловничко право да се јави за збор го користеше молчешкум, па дури и си читаше книга. Немаше деловнички начин кој ...
сите 41 | | | веќе видена

Украдените три милиони евра од НЛБ банка со автомобил од Македонија биле пренесени во Србија од Борис М., пријател на трезористот Бобан С., кој еден ден претходно ги украл парите од трезорот на банката, информира МВР. Од министерството немаат дополнителни информации дали парите завршиле во Србија или биле пренесени во друга држава. МВР вчера само ги потврди шпекулациите дека има и други осомничени за грабежот откако поднесе кривични пријави за уште тројца, меѓу кои и братот на трезористот. – По дополнително преземени мерки, како и обезбедени докази, Единицата за економски и компјутерски криминал до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе писмено известување за лицата Г.С. (43), брат на Б.С., за Е.П. (24) вработена како банкарски комерцијалист во НЛБ банка, како и за Б.М.(38), пријател на првопријавениот, сите од Скопје. За нив постојат основи на сомнение дека извршиле кривично дело затајување во врска со кривично дело помагање, со што на Б.С. директно му помогнале во извршувањето на кривичното дело, ...
сите 4 | | | веќе видена

Во врска со случајот на затајување во НЛБ Тутунска банка по дополнително преземени мерки и дејствија како и обезбедени докази, Единицата за економски и компјутерски криминал до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе писмено известување за43-годишниот Г.С. кој инаку е брат Б.С како и 24-годишната Е.П. која е вработена како банкарски комерцијалист во НЛБ Тутунска Банка, заедно со 38-годишниот Б.М. пријател на првопријавениот, сите од Скопје. Тие му помогнале на скопјанецот кој зема 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра од Тутунска банка и со тоа го изврши најголемиот грабеж во Македонија. На 4-ти месецов Б.С. околу 17 часот на шалтерот на кој работела пријавената Е.П. се информирал за курсот на еврата и швајцарските франци, со објаснување дека некој негов пријател сакал да направи конверзија на евра во швајцарски франци, но наводно не знаел кога истиот би ја извршил конверзијата. После половина час, Б.С. заедно со неговиот брат Г.С. пристапиле кон шалтерот при што од страна на Г.С. на Е.П. и биле ...
сите 53 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска изјави дека мандатот за формирање Влада нема да биде врачен се додека правните и политички пречки не бидат отстранети. – Се додека тие пречки не бидат отстранети јас не можам да донесам одлука која што ќе биде оспорена. Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам правната и политичката пречка да бидат отстранети, рече Иванов по денешната средба со претседавачот на Претседателството на БиХ Младен Иваниќ, пренесува МИА. Одговарајќи на новинарско прашање дали чувствува одговорност во врска со последиците од кризата, Иванов рече дека тој го почитува Уставот и праксата од 1992 година и дека не чувствува одговорност за кризата. Институционалната криза, додаде Иванов, ќе ја немавме доколку ја немаше платформата која од политичка криза не воведе во институционална криза. – Јас го почитувам Уставот и праксата создадена во 1992 година. Тоа им го кажав и на сите претставници на партиите кога беа на консултации. ...
сите 62 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за Си-Ен-Ен изјави дека уставните реформи не значат премин на Турција кон диктатура, демантирајќи ги тврдењата дека тој нов систем е „скроен како за него“. – Тоа не е систем, кој му припаѓа на Тајип Ердоган. Јас сум смртно суштество, можам да умрам во кој било момент, рече турскиот претседател. Ердоган ги отфрли обвинувањата дека ги поддржал измените од желба да ја зајакне својата моќ, а не да го унапреди политичкиот систем во Турција. – Системот претставува промена, трансформација, демократска историја на Турција, рече Ердоган во интервјуто дадено вчера во претседателската палата во Анкара. Тоа, како што напомена Си-Ен-Ен, е првото интервју, кое Ердоган го дал по референдумот. – Навистина, промените се големи. Но тоа не значи дека постои диктатор. Таму каде што има диктатурата нема претседателски систем. А тоа што го видовте во неделата се нарекува демократија. Јас тоа го нарекувам волја на народот, рече тој. Ердоган наведе дека „инаку е фудбалер“ и дека со спортски ...
сите 175 | | | веќе видена

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) во соработка со Агенцијата за вработување на Република Македонија (АВРМ), до крајот на месец мај ќе спроведат три едукативни обуки за компаниите подетално да се запознаат со Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и да ги искористат придобивките од истиот. „Од досегашната примена на политиките за вработување во согласност со Oперативните планови за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот на локално и национално ниво создадени се повеќе можности за компаниите во насока на зголемување на капацитетот и квалитетот на своите вработени. Позитивниот ефект од овие мерки се согледува преку фактот што се намалуваат давачките за компаниите и се стимулира нивниот раст и развој, а од друга страна се намалува и невработеноста, а се креираат услови за отворање на нови работни места. Вработувањата во приватниот сектор треба да бидат основа за економски напредок, затоа повеќето активности треба да се насочат кон зголемување на ...
сите 50 | | | веќе видена

Четиригодишно девојче почина во болница откако вчера во 13.30 часот во Скопје, беше прегазено на ул. „Цветан Димов“. До соoбраќајната незгода дошло кога автомобил „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано Б. Б. (62) од Скопје удрил во четиригодишното девојче, пешак, од с.Моране. Во незгодата детето се здобило со тешки телесни повреди по што со друго возило било пренесено во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“, каде по укажаната лекарска помош, во 21.30 часот истата починала. По незгодата Б.Б. бил лишен од слобода поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот. Истиот е задржан во полициската станица во Бит Пазар, а денеска ќе биде изведен пред надлежен судија. Во врска со настанот еден полициски службеник се здобил со повреди. Истиот, при преземање службени дејствија, односно при обид да спречи лица да го нарушат Јавниот ред и мир се лизнал и се самоповредил, при што бил префрлен во Градска општа болница „Св.Наум ...
сите 27 | | | веќе видена

Дождот може да ги растопи оние кои се направени од шеќер, а не од титаниум. Дождот може да ги избрише оние кои оставаат траг од креда зад себе, а не оние кои го сочинуваат црвено-жолтото море. Дождот може да ги поколеба оние со волја прицврстена со лак за коса, но не и оние кои од секоја пора дишат за Македонија. Затоа, денес го предводиме Маршот на дождот. Ова го напишаа од иницијативата „За заедничка Македонија“ на Фејсбук профилот. -Сите со челичната волја и бескрајната љубов за Заедничка Македонија. Сите со чадори од дома, за да го направиме најголемиот чадор во Македонија. Не ни требаат чадори од надвор, бидејќи народот е чадорот на унитарна Република Македонија, на нејзиниот Устав и мултиетничко општество. Народот е чадорот на волјата искажана на избори, и нема да дозволиме никој да ја лизга иднината на Македонија со платформи правени во соседни држави. И ниту дожд, ниту виулици, ниту снегови ќе не поколебаат од нашата Патека. Македонија е будна и подготвена. Особено подготвена за оние хушкачи кои ...
сите 106 | | | веќе видена

На денешната Собраниска седница, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова ги праша пратениците на СДСМ дали со молчењето ја одобруваат Тиранската платформа која е верификувана во туѓа држава. – Ги нема пратениците од СДСМ во Собраниската сала да ни одговорат дали се согласуваат со овој документ кој што е верификуван во туѓа држава. Сега за сега никој не се оградува не знам дали молчењето значи дека се согласуваат, но исто така сакам да ве потсетам, вие рековте дека граѓаните кои што гласале за СДСМ или не знам за шарената револуција не се согласуваат со оваа Тиранска Платформа, истакна Рангелова. Таа додаде дека токму оние граѓани кои гласале за СДСМ и им дали право на пратениците на СДСМ да одлучуваат во нивно име треба да ги повикаат и прашаат дали има платформа или нема.
сите 23 | | | веќе видена

Граѓаните веќе 51 ден, денеска ќе биде денот број 52, како се на улиците за зачувување на унитарноста и суверенитетот на Република Македонија. Граѓанскaта иницијатива „За заедничка Македонија“ ги повикува сите граѓани, секој ден во 17 часот да дојдат пред владата на Република Македонија. Тие порачуваат дека граѓаните не сакаат двојазична и бинационална држава, како и дека нема да дозволат федерализација на државата.
сите 67 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторенo казненo дело „кражба”, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Б.К. (33) од Скопје. Како што соопшти портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казненото дело го сторил во згодна прилика со бесправно одземање на мобилен телефон марка „Ајфон 6“ од ресторантот „Мекиците на Стража“ на превојот „Стража“. -Б.К. искористил момент на невнимание на оштетениот и во погоден момент го одзел мобилниот телефон оставен на една од масите каде бил со неговото семејство, појасни Димовски.
сите 44 | | | веќе видена

Непознати лица украле 24 компјутерски монитори од ОУ „Лирија“ во гостиварското село Вруток. Според пријавата, тешката кражба била извршена во периодот помеѓу 14-ти и 18-ти овој месец. Од СВР Тетово, информираат дека крадците, влегле преку необезбедениот сутерен на објектот, а потоа насилно ги отвориле вратите од двете училници кои се наоѓаат во приземјето. Од училниците биле изнесени 24 компјутерски монитори, откако претходно ги пресекле сите кабли со кои тие мрежно биле поврзани. – Вредноста на одземеното се проценува на 40 илјади денари, а причинетата материјална штета изнесува 15 илјади денари. Извршен е увид, се расветлува пријавеното и се работи на откривање на сторителите, вели Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово.
сите 26 | | | веќе видена

Тренерот на Баерн Минхен, Карло Анчелоти по синоќешната елиминација од Реал Мадрид во четвртфиналето на Лигата на шампионите смета дека виновни за тоа се судиите. – Се подготвуваме на се, само не на вакво судење. Натпреварот беше совршен, но судиите не беа дораснати за ваков дуел. Никогаш не сум подржувал воведување на видео технологија, но морам да признавам дека сега е неопходна. Ова што се случи на натпреварот е недозволиво за ова ниво, изјави Анчелоти. Тој додаде дека Реал Мадрид не влијаел на судењето, туку, како што рече, едноставно судиите судеа лошо. Баерн го загуби натпреварот по продолженија со 4:2, откако во основните 90 минути победи со 2:1 и ја анулира предноста на Реал од првиот меч во Минхен. Еден од трите гола на Кристијано Роналдо беше од чист офсајд, еден беше од сомнителна ситуација, а фудбалерот на германскиот тим Артуро Видал неоправдано беше исклучен во 84.минута.
сите 45 | | | веќе видена

Американската војска соопшти дека пресретнала два руски бомбардери во меѓународниот воздушен простор над брегот на Алјаска. Портпаролот на Пентагон и командант на Воената морнарица, Гери Рос изјави синоќа дека два американски авиона од типот Ф-22 во понеделникот на „професионален и безбеден начин“ пресретнале руски бомбардери ТУ-95. „Фокс њуз“ објави денеска дека руските авиони летале 160 километри од островите Кодијак на Алјаска, а акцијата на пресретнување траела 12 минути. Веднаш потоа авионите заминале кон источниот дел на Русија.
сите 22 | | | веќе видена

Создавањето на Голема Албанија е заедничка идеолошка платформа на сите Албанци, која го заплашува Балканот и цела Европа, изјави српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ по вчерашното интервју на албанскиот премиер Еди Рама. – Изјавата на Рама е уште една потврда дека создавањето на Голема Албанија е заедничка идеолошка платформа на сите Албанци, која претставува опасност за мирот и стабилноста на Балканот и Европа, истакна Дачиќ. Тој праша зошто западните земји не реагираат на некаков начин на таквите изјави. – Што би се случило ако премиерот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека е можно обединување на Србија со Република Српска во БиХ, доколку не не примат во ЕУ? Или молчењето е знак на одобрување?, праша шефот на српската дипломатија. Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за бриселскиот весник „Политико“ изјави дека ако перспективата за членство на земјите од Западен Балкан во ЕУ продолжи да се намалува, тогаш би можело да се случи и обединување на Албанија со Косово.
сите 223 | | | веќе видена

Во многу делови на Хрватска и Босна и Херцеговина падна снег, а според најавите на метеоролозите снег се очекува денеска и во Србија. Хрватските медиуми јавија дека вчера во делови на земјата паднал снег, како и дека температурата се спуштила до еден степен. Снег паѓал на врвовите на ридот околу тунелот мала Капела, како и на подрачјето на Оточац, Језерана и Брињ, додека дожд паѓал во регионите на Задар и Шибеник, каде се забележани посилни налети на бура. На планината Биоково во Сплитско-далматинската Жупанија уште во текот на попладнето почнал да паѓа снег, кој до вечерните часови премина во снежна виулица. На тој планински венец поради магла не е можно да се утврди височината на снежната покривка, а тоа го отежнува и силниот ветер, кој создава снежни наноси. Снегот во текот на вечерта почна да паѓа и на повеќе планини во БиХ, како и во Сараево. Босанските медиуми јавуваат дека Федералниот хидрометеоролошки завод соопштил дека снег паѓа и на Бјелашница и во Хан Пјесак. Во поголемиот дел од Србија од ...
сите 47 | | | веќе видена

Руски товарен брод со 12-член екипаж потона денеска во Црното Море, соопшти регионалната канцеларија на Министерството за вонредни состојби во автономната Република Крим. Бродот „Герон Арсенал“, кој пловел под панамско знаме превезувал жито од Азов за Турција. Екипажот се состоел од 12 лица, деветмина Украинци, двајца Руси и еден Грузиец. Во тек е спасувачка операција. Еден од членовите на екипажот бил пронајден и качен на бродот, а неговата состојба е оценета како добра. Други четворица морнари се локализирани во морето со појаси за спасување. Товарниот брод потонал за време на бура, во која брзината на ветерот била над 70 километри на час.
сите 11 | | | веќе видена

Американскиот потпретседател Мајк Пенс ја предупреди денеска Северна Кореја да не ја става на искушение решителноста на Вооружените сили на САД, бидејќи ќе добие „поразителен и ефективен одговор“ на секоја употреба на конвенционално или нуклеарно оружје. Тој истакна дека Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе продолжи да работи посветено заедно со своите сојузници, како што се Јапонија, Кина и други светски сили, со цел да се изврши економски и дипломатски притисок врз Пјонгјанг. – САД секогаш ќе се борат за мир, но при управувањето на Трамп штитот стои во одбранбена позиција, а сабјата е во готовност, нагласи Пенс пред 2.500 припадници на американската Воена морнарица на носачот на авиони „Роналд Реган“ во воената база „Јокосука“ во Токискиот залив.
сите 18 | | | веќе видена

Вооружен маж синоќа отвори оган во градот Фресно во централниот дел на Калифорнија, при што уби три лица, а едно рани, по што и се предаде на полицијата. – (Напаѓачот) Кори Али Мухамед, 39-годишен Афроамериканец, извикувал „Алах акбар“ пред да биде уапсен, истакна полковник Марк Хадсон од локалната полиција. Полицијата потврди дека уапсениот напишал на својот Фејсбук профил дека ги мрази белците и Владата. Властите трагале по Мухамед уште пред вчерашниот напад под сомнеж дека минатата недела убил припадник на безбедносните сили пред еден мотел во градот. Началникот на полицијата во Фресно, Џери Даир истакна на прес-конференција дека сите жртви се мажи, припадници на белата раса, а според истражните органи не станува збор за терористички напад, туку за дело извршено од расна омраза.
сите 8 | | | веќе видена

next