Е Вести

Финишира автопатот Демир Капија- Смоквица, едно од најголемите градежни достигнувања што Македонија ги памети до денес. Автопатот кој наскоро ќе биде уштен во употреба е во должина од 28,2 километри, инвестиција вредна 217 милиони евра. Фотографиите и видеото кое го објавија од грчката компанија „Актор”, која беше изведувач на работите на автопатот, е доказ дека се работи за вистинско инженерско ремек дело. Сите фотографии може да ги погледнете на овој линк .
сите 21 | | | веќе видена

Во демократско општество владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност преставува и се нарекува „Диктатура“. Ниедна демократска влада во светот несмее да биде избрана со кршење на начелото на владеење на правото. Тоа во старт претставува диктатура, напиша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на својот Фејсбук профил. -Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието со брутално кршење на Уставот, законот и Деловникот на Собранието. Се што во иднина би се донело со негово учевство, потпис или било каква активност, ќе биде плод на затруено дрво, ќе биде плод на диктаторски акт за назначување на Претседател на Собрание, потенцира тој. Многу диктаторски влади, додава Груевски, биле признати од демократски системи, од една или друга причина. -Тоа нема да ја смени сликата. Ниту пак дека имале мнозинство, за кое немаше ниту запис, броење, стенограм и слично, за противзаконскиот и противуставен акт.
сите 34 | | | веќе видена

(ФБ статус на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија) Браќа и сестри и другари и другарки. Сите кои Верувате во Македонија, во идејата за заедничка Македонија… Борбата е долга и никогаш не престанува. Ќе пробаат со се да не разбијат. Со спинови, со навреди, со закани. Со етикетирања и со навреди. Сакаат да не нема од улиците, од нашиот пат, бидејќи се плашат од нас и бидејќи нашиот пат не е и нивни пат. Нашиот пат е пат на достоинство, чест и ред, нивниот пат е пат на силување на демократијата и газење на Уставот и законите во Република Македонија. Нема да им помине. Нема да успеат, без оглед на тоа што некој мисли во моментов. Нема, бидејќи ние сме тука. Бидејќи ние веруваме. И бидеќи ќе бидеме поупорни од нив. Веруваме во правото, веруваме во правдата. Веруваме во борбата против современите начини на окупација на една земја. Работите треба да ги нарекуваме со вистинското име. Ова не е демократија. Ова не е правда. Ова не е суверенитет. Ова е еден вид на окупација, со самоназначен пара-претседател ...
сите 75 | | | веќе видена

Албанците ликуваат на предавството на Зоран Заев со кое Талат Џафери беше поставен за претседател на македонското Собрание, и уште на првиот ден од влегувањето во Кабинетот постави две албански знамиња. Албанското знаме од сега ќе стои во претседателскиот кабинет во Собранието. Ваквиот потег на Џафери наиде на воодушевување, победничко расположение и задоволство поради постигнатиот „успех“ благодарение на предавството на Заев. Меѓу првите кој изрази задоволство од ова беше портпарлот на тетовската градоначалничка Теута Арифи, Арменд Фазлиу. Наспроти „лајкувањата“ од Албанците, со потегот на Џафери дури и на отворените поддржувачи на СДСМ и учесници во протестите на „Шарената револуција“ им станува јасно дека ова е само почеток на предавството кое Заев и го направи на сосптвената држава само за да дојде на власт и покрај поразот на изборите. -Талат Џафери влезе во кабинетот на Претседателот на Собранието. И на маса го стави прво албанското знаме. Заев, ти и твоите за ова се борите цело време? Нели рече дека ...
сите 9 | | | веќе видена

Автопатот Демир Капија – Смоквица е едно од најголемите градежни достигнувања што Република Македонија ги памети до денес. Видеото кое вчера го објавија од грчката компанија „Актор” која беше изведувач на работите на автопатот, е доказ дека се работи за вистинско совршенство и вистинско инженерско ремек дело. Погледнете:
сите 37 | | | веќе видена

Веднаш по влегувањето во кабинетот, Џафери имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар. Талат Џафери изутринава дојде во Собранието на РМ и влезе во кабинетот на претседателот на законодавниот дом, потрдија собраниските служби. Албанското знаме од сега ќе стои во претседателскиот кабинет во Собранието. Веднаш по влегувањето во кабинетот, Џафери имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар. Талат Џафери во четвртокот на незаконски, неделовнички и нелегитимен беше прогласен за претседател на Собранието од пратениците на СДСМ и дел од албанските партии.
сите 248 | | | веќе видена

СДС ја втурна Република Македонија во длабока политичка и правна криза. СДС со обидот на нелегален начин да избере Претседател на Собранието прави опасен правен преседан кој може да прерасне во пракса, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Ваквиот преседан на криминогениот СДС отвора можност за во иднина, на незаконски начин да се повтори процедурата и така да се гласа двојазичноста, албанските банкноти, двојазичните униформи, геноцидот и сите елементи од Тиранската Платформа. СДС брзајќи да ја реализира Тиранската Платформа изврши пуч во Собранието, ги разгневи граѓаните, директно предизвикувајќи го немилиот настан од четвртокот вечерта, со што ги стави своите и пратениците од другите партии, вклучително и на ВМРО-ДПМНЕ во голема опасност. СДС мора да сноси и политичка и правна одговорност за државниот удар од четвртокот вечерта. СДС треба да престане да му тера инает на сопствениот народ, бидејќи партиите се од народот и за народот, а не обратно. Народот бара СДС да ја отфрли Тиранската Платформа. ...
сите 249 | | | веќе видена

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред с`, не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било, кога било би можел да ги крши Уставот и законите и да прави што сака, предупредува дел од професорската јавност, пишува Дневник. За нив, признавањето на таканаречениот избор на Џафери за прв човек на законодавниот дом од меѓународната заедница, особено по посетата на претставникот од САД, Брајан Хојт Ји, не смее да значи и прифаќање на ситуацијата, затоа што се работи за избор надвор од процедурите. По изјавата на Хојт Ји, за дел од експертите и медиумите блиски со опозицијата, новиот претседател на Собранието е и останува Џафери. Професорот на Факултетот за безбедност, Жидас Даскаловски, за „Дневник“ вели оти ваквиот избор е опасен преседан, кој ја впишува Македонија во земјите со нефункционални институции и нефункционална демократија. – Изборот или, поточно, „изборот“ на Талат Џафери за претседател на ...
сите 307 | | | веќе видена

Потпретседателот на српската Влада и министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ вечерва оцени дека пријателите на Србија не се однесуваат онака како што вечерва настапил лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев во интервјуто за српски „Курир“, пренесува РТС. Србите се најголеми и најдобри пријатели на Македонија, а вака како што Заев настапи не се однесуваат пријателите на Србија, изјави Дачиќ реагирајќи на изјавата на Заев дадена во интервју за српски „Курир“, дека во Србија на власт е „националистичко раководство“. – Не знам со што Александар Вучиќ и Владата на Србија заслужија ваков брутален и скандалозен напад од страна на претендентот за местото македонски премиер Зоран Заев. Зарем не му се доста проблемите кои ги има во Скопје, па сега ги бара и во Белград? , запраша Дачиќ. Тој потесети дека Вучиќ со денови и месеци повикувал на мирно решение на проблемот во Македонија, немешајќи се во внатрешните работи, бидејќи тоа можело да предизвика нестабилност во целиот регион. ...
сите 97 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во две одделни интервјуа денеска дадени за бугарски и српски медиуми, во добро познатиот свој стил се резили и во кажаното за бугарската информативна агенција БГНЕС, но и во интервјуто за српски „Курир“. Дека кичмата на Заев е лесна за виткање македонската јавност знае уште со неговата изјава од 2008-ма година кога порача дека „мораме да ја свиткаме кичмата за името“. Заев во денешните интервјуа покажува дека неговата кичма е како ластик и порачува дека сме биле браќа и со Бугарите и со Србите. – Ние сме браќа, еден народ , вели Заев во интервјуто за бугарски БГНЕС. – Србите и Македонците се братски народ . Европа повеќе ќе не сака ако ја унапредиме нашата соработка, рече Заев во интервјуто за српски „Курир“ и додаде дека во Србија на власт е „националистичкото раководство“ на Александар Вучиќ. На ваквата изјава на Заев реагираше српскиот министер Александар Вулин, кој запраша дали Заев сам го смислил нападот врз Вучиќ, или тоа му го рекле Рама ,Тачи или Џафери?“
сите 97 | | | веќе видена

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА која пред 65 дена започна да протестира денеска ги потсети граѓаните дека тие продолжуваат со протрстите и дека ќе продолжат ( денес во 17 часот ) да чекорат по патот по кои што тргнале, а тоа е патот на граѓаните кои што се ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, патот на граѓаните кои што се борат за националните интереси на оваа држава, патот на граѓаните кои што ја сакаат неизмерно Македонија и нема да дозволат никој да ја користи како играчка и да ја води по други патишта од кои нема враќање. Богдан Илиевски членот на граѓанската иницијатива вели дека на Македонецот во генот му е да се бори и тие тоа ќе продолжат да го прават како тоа што го правеле изминатите 65 дена. -И после сите овие обиди овие денови за демолизирање на граѓаните, одвраќање на граѓаните од улиците за некои етикети кои што ни ги лепат дека ние сме биле терористи и убијци во обид и таквите негативни квалификации и измислици дополнително ќе не охрабрат да го правиме она што го правевме шеесет денови ...
сите 289 | | | веќе видена

Две лица се повредени во сообраќајката, која се случи вчеравечер во 23.30 часот во Штип, на крстосницата од ул. „Васил Главинов“ и ул. „В.П.Јорданова“. До незгодата дошло кога автомобил „мерцедес“ со бугарски национални ознаки, управувано од Љ.Т. (19) од Штип, кој го управувал возилото без да се стекне со право на управување на возило, се судрило со возилото „шевролет калос“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Т.Ф. (23) од Штип. Во незгодата, сопатничката од „шевролетот“, Л.А.(20) од Штип, се здобила со тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош во Клиничка болница Штип е пуштена на домашно лекување, додека возачот од „мерцедесот“ се здобил со телесни повреди и бил задржан на лекување во болницата во Штип. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Штип. Над возачите било извршено алкотестирање при што кај возачот на „шевролет калос“ утврдено било присуство на алкохол од 1,72%о.
сите 15 | | | веќе видена

Кородирана рачна бомба – кашикара е пронајдена вчера во село Џепчиште, Тетовско, на местото викано „Лозје“. Според МВР, бомбата ја пронашол И.Н. (50) околу 19 часот во близина на неговата нива, додека извршувал земјоделски работи. Откако случајот бил пријавен, експлозивната направа е подигната за натамошна постапка од стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасување – Тетово. Увид на местото на настанот изврши екипа од СВР Тетово.
сите 11 | | | веќе видена

(ФБ статус на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски) Пратениците од коалицијата “За подобра Македонија” денес во Собранието ги реафирмираат следните позиции: • секој Пратеник има мандат и должност да го почитува и штити Деловникот на Собранието, Законите и Уставот на Република Македонија • Ниедна политичка амбиција на политичар или политичка партија не дава за право за кршење на Деловничката процедура како дел од демократијата во Собранието • Обидот за избор на Претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Законите е неле гален и ниеден политички притисок тоа не може да го покрие • Против пратениците Мухиќ и Мисовски, кои превземаа неделовнички дејствија и предизвикаа политичко насилство, ќе поднесеме кривични пријави до надлежните институции • На Македонија во овие тешки и многу чувствителни моменти не и потребен нелегален Претседател на Собранието, нелегална Влада и создавање на тешки политички преседани со формирање на паралелни институции спротивни на Уставот кои можат да предизвикаат штетни ...
сите 52 | | | веќе видена

Откако пукаа во Собранието на Македонија и на народот му вперија пиштол, Зоран Заев и СДС удрија по народот, удрија силно и со сите средства. Народот мора да биде казнет, за да се спасат тие како најголеми виновници. Бараат преземање ригорозни казнени мерки против чесниот и трпелив народ, кој ја бранеше државата, против организаторите за „Заедничка Македонија“, прекрасни луѓе со високо интелектуално и културно ниво, кои со ритамот на срцето беа со народот цели 60 дена. Стотици илјади граѓани во сите градови во Македонија излегоа на улиците мирно и достоинствено да стават до знаење дека не прифаќаат никаква тиранска платформа со која се руши уставниот поредок на државата и бараат отфрлање на таа постизборна платформа и нови избори. Денес, во ова зовриена состојба, сакам да повикам да се постапи со разум и да порачам: Немојте да го мачите народот. Тој не е виновен за ништо. Многу се лаже секој што мисли дека народот така лесно ќе го скрши. Народот и натаму ќе остане единствен на браникот на државата и нема да ...
сите 85 | | | веќе видена

Бензините и дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати за 4,02, односно за 2,89 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66, на ЕУРОСУПЕР БС-98 е 68, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 51, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 39,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 1,005 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 26,397 денари за килограм. Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 4,86 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,035 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.
сите 94 | | | веќе видена

Припадничка на американското Федерално биро за истраги (ФБИ), којашто имала пристап до доверливи информации во 2014 година отпатувала во Сирија каде што се омажила за припадник на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава (ИД), објави во понеделникот телевизијата СиЕнЕн. поред неименуваните извори на телевизијата, соработничката на ФБИ е идентификувана како Даниела Грин. Во Бирото таа преведувала и имала на тој начин пристап до доверливи информации, а нејзиниот сопруг е идентификуван како Денис Кусперт. Телевизијата наведува дека тој бил еден од највлијателните припадници на Исламската држава, одговорен за регрутирање преку интернет на новите поддржувачи на организацијата, а исто така учествувал и во снимањето на џихадистичките пропагандни видео материјали, на едно од кои во рацете држи отсечена глава на маж. Во прилогот на СиЕнЕн се истакнува дека Грин го предупредила Кусперт за тоа дека американските власти започнале истрага против него. Но набрзо, неколку седмици откако стапила во бракот, ...
сите 19 | | | веќе видена

Вешти крадци, во две одвоени тешки кражби во селото Врапчиште, однеле пари, накит и други скапоцености, чија вредност надминува еден милион денари. Карактеристично за кражбите е дека се извршени во период кога домаќините спиеле, информираат од СВР Тетово. Според Марјан Јосифоски, портпаролот на СВР Тетово, првата кражба која ја пријавил Е.Ј. (70) се случила во домот на зетот М.С. (51), вчера во перидот од 1 до 7 часот. – Крадците, најверојатно влегле преку незаклучена балконска врата на приземјето и од две спални соби во кои спиеле домашните одзеле неколку парчиња накит, два часовника и 50 швајцарски франци со вредност од над 420.000 денари, вели Јосифоски. Во втората кражба, која се случила речиси во истиот период, провалници со кршење на цилиндер брава на влезна врата, влегле во домот на Б.А. (40), додека членовите на семејството спиеле. По пребарувањето, крадците заминале со плен кој се состоел од накит, 650 евра и 20 франци, со вредност од 600.000 денари. Годинава, во полошкиот регион регистрирани се ...
сите 8 | | | веќе видена

Влегувањето на народ во Собранието, па и тепањето, се реакција на збир од криминални акции во континуитет на божемните разумни и ,,храбри“ избалансирани и ,,модерни“ кобајаги политичари. Хорското осудување на насилството и троа ќотек за превратниците и криминалците во одела и заштитени со имунитет, е тешка провокација за да се обескуражи народот, кој е нападнат фронтално и кој се брани инстинктивно од уништување, пишува Мирка Велиновска во својатата анализа за ДНЕВНИК./ -Ние населението на Македонија, Македонците, сме горди на себе, горди сме на Дурловски, Дамовски и Илиевски, на Петрушевски, Јовановски, Kлимовски, Бошњаковска, Ивона и на сите други водачи и учесници во движењето ,,Жолто-црвена Македонија“. Повикот на апатичните и неспособни политичари и Соросовите медиумски платеници, полицијата и судството да ги откриеле и казнеле оние што во Собранието тепаа заштитени со имунитет криминалци, фашисти и квислинзи е тешка лакрдија, која се одигра своевремено и во Струга, кога очи в очи со народниот гнев се ...
сите 14 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите да не приведуваат недолжни луѓе брзајќи да покажат некаков резултат од настаните во четвртокот. Во текот на вчерашниот ден до партијата допреа информации дека приведени се многу луѓе кои не сториле никакво насилство или кривично дело, а полицијата ги привела, држела со часови во полициска станица, а дел од нив добиле и притвор без елементарен доказ дека сториле кривично дело или насилство. Треба да се разграничи неколкучасовно влегување на граѓани во парламентот, во народниот парламент, заради насобран револт и гнев од предавничките, антидржавни и кукавички политики на СДС, од нанесувањето тешки телесни повреди. МВР и обвинителството треба да се свесни дека за да некого приведат или изнесат пред суд, треба да имаат цврсти докази за сторено кривично дело. Исто така ОЈО и судовите не смеат да имаат различни аршини за овие настани од настаните при насилствата врз полицијата направени од шарените платени протестанти минатата година, кои за пари протестираа и вршеа насилство ...
сите 74 | | | веќе видена

next