Е Вести

Во Република Македoнија 60 дена имаме маса на народ кој што протестира и е незадоволен. Во Република Македонија имаме една многу поларизирана ситуација најмалку што треба да се направи е било како чекор надвор од Деловникот и надвор од законите, потенцираше пратеникот Антонио Милошоски на денешната Собранска седница. -Кога господинот Заев за прв пат побара збор да се обрати тука до пратениците имавме малку надеж дека ќе каже дека ја отфрли Платформата заверена во кабинет на премиер на туѓа држава. Имавме малку надеж дека ќе упати апел до пратениците до победничката коалиција да ја дадат наивната поддршка ако има желба за власт, само со цел Република Македонија да не биде уценета и редефинирана, нагласи Милошоски. Тој на Зоран Заев му порача доколку тој е уценет да не ја уценува цела Република Македонија. -Ако сте вие заложник на некаков направен постизборен договор или на некој судски случаи немојте Република Македонија да ја ставате во заложништво. Влогот во оваа држава на секој политичар, посебно на ...
сите 28 | | | веќе видена

Член 85 од Деловникот на Собранието на РМ во својот став 1 вели- претседателот на Собранието се грижи говорникот да не биде прекинуван или со друга постапка да не биде ограничуван во слободата на говорот, истакна пратеникот Илија Димовски на денешната конститутивна седница. -Господине Заев се обидовте со убави зборови да упатите многу закани од ова Собрание. Јас сакам искрено да ве замолам да не се обидувате да го одземете основното право на пратениците на говор. Знаете зошто? Заради тоа што одземање на правото на говор на пратеник, значи одземање на право на говор на народ кој гласал- прва работа. Втора работа, да ве замолам многу искрено и многу човечки да не се обидувате да направите државен удар. Ве замолувам искрено, да не мислите дека избор на претседател на Собрание, надвор од процедурите, надвор од оваа сала, надвор од оваа зграда, ќе е нешто што ќе направи добро за Македонија. Ве замолувам да разберете дека нити тој претседател ќе биде аирлија претседател, нити таа Влада ќе биде аирлија Влада, ...
сите 43 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска од собраниската говорница повика на државен удар и избор на нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија, надвор од собранискиот деловник и процедура, спротивно на Уставот. Заев од говорницата се закани дека ќе избереле претседател на Собранието во друга сала, а ако требало и на скалите на Собрание. -Мнозинството ќе избере претседател во оваа сала, во друга сала, на скалите на ова Собрание ако треба. Заврши времето кога можевте да ги кршите Уставот и законите, немате мнозинство во Собранието не сте ни 51 пратеник. Ние имаме мнозинство од 69 пратеник. Ако не престане ова насилство од малцинството во Собранието, ќе се избере спикер во друга сала“, изјави Заев. На ваквата изјава на Заев реагираше пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој му порача на Заев да не мисли дека избор на претседател на Собрание, надвор од процедурите, надвор од оваа сала, надвор од оваа зграда, ќе е нешто што ќе направи добро за Македонија. -Господине Заев се обидовте со ...
сите 166 | | | веќе видена

Пари во Буџетот за исплата на субвенциите има и доколку Уставниот суд ја прифати поднесената иницијатива за членот од Изборниот законик, нема да постојат пречки за исплата на земјоделските субвенции. Ова го истакнува министерот за финансии Кирил Миноски во изјава за 24 Вести во која изразува надеж дека парите ќе се исплатат во законски предвидениот рок до 30 јуни. – Доколку Уставниот суд го оспори членот од Изборниот законик нема да постојат пречки за исплата на субвенциите. Имаме соодветна ликвидност. Паричните средства за исплата на субвенциите не се проблем. Пари има да се исплатат доспеаните обврски по основ на субвенции. Трезорот благовремено врши исплата како на доспеаните обврските што ги имаат државните институции, се исплаќаат плати, пензии, се врши редовен поврат на ДДВ, изјави Миноски.
сите 15 | | | веќе видена

Американскиот сенатор Мајк Ли го повика државниот секретар на САД Рекс Тилерсон темелно да го реформира Стејт Департментот и да ја запре праксата на водење штетна надворешна политика со мешање во внатрешните работи на држави како што е Македонија. Сенаторот Ли зборуваше во фондацијата Херитиџ во Вашингтон, каде остро го осуди финансирањето на крајно левичарски организации поврзани со Џорџ Сорос во Македонија со пари од американските даночни обврзници и рече дека со тоа Aмериканската амбасада во Македонија ја злоупотребила својата положба. Зборувајќи во водечката конзервативна фондација во САД, сенаторот Ли ја пофали Македонија како држава која спровела пазарни, конзервативни реформи, и додаде дека тоа е причината што земјата се нашла на удар на лево ориентираната администрација на претседателот Барак Обама, со неприфатливо ниво на мешање во македонските внатрешни работи. – Конзервативците од земји како Македонија, Полска и Албанија се најдоа најмногу оттуѓени од страна на САД по инаугурацијата на Обама во ...
сите 52 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов нема да се сретне со заменик помошник државниот секретар на САД, Хојт Брајан Ји, кој в понеделник ќе ја посети Македонија, информираат од кабинетот на шефот на државата. Оттаму соопштуваат дека до кабинетот на претседателот на Република Македонија е упатено барање за средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, но со оглед на претходно утврдените обврски претседателот Иванов нема можност за реализација на таква средба. Средбите со Хојт Ји веќе ги потврдија од политичките партии и од амбасадата на САД кои најавуваат дека средбите со политичките лидери се со цел да ги ангажира околу процесот на формирање влада, билатералните односи и неопходните реформи за евроатлантските интеграции.
сите 177 | | | веќе видена

Небулозни спинови кои имаат за цел да предизвикаат страв кај граѓаните. Вака Оливер Андонов, новиот директор на ловечкиот резерват „Јасен“ ги објаснува медиумските написи дека во Јасен се подготвувал терен за државен удар со кој ќе командувал претседателот Ѓорге Иванов. Андонов во емисијата КРУГ на Радио Слободна Македонија објаснува дека Јавното претпријатие „Јасен“ нема никаква врска со воените објекти кои се исклучиво под надлежност на АРМ. Андонов во интервјуто зборува и за политичката криза.
сите 5 | | | веќе видена

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска во Брисел имаше средви со повеќе европратеници и учествуваше на конференцијата во Европскиот парламент посветена на жртвите од Холокаустот, јави дописникот на МИА. Од центарот на Европската унија, шефот на македонската дипломатија испрати и порака во однос на некои странски притисоци за тоа дали и кога треба да има нови парламентарни избори со цел излез од политичката криза во Македонија. – Не мислам дека решението за тоа дали ќе има избори и кога тие ќе се случат треба да го носи некој надвор од Република Македонија. Тоа е решение што треба да го донесеме во Република Македонија и единствениот начин на кој можеме да се договориме околу тоа е низ демократските институции. Со други зборови, Собранието на Република Македонија одлучува, граѓаните на Република Македонија имаат право да дадат мандат за таква одлука, порача министерот Попоски од Брисел. Во Законодавниот дом на Европската унија, шефот на македонската дипломатија се сретна со ...
сите 79 | | | веќе видена

Васил Пишев од ВМРО-ДПМНЕ, денес даде до знаење дека Република Македонија ќе добие претседател на Собранието кој што ќе биде по волја на граѓаните, а не производ на некаков хибриден документ опасен за опстанокот на државата. Пишев додаде дека Тиранската платформа која што СДСМ сака да претстави дека ја нема или дека е нерелевантна, секојдневно добива на важност ако се земат во предвид изјавите на албанските политичари во земјава, но и оние во Албанија и Косово. На крај, Пишев обраќајќи му се на Зоран Заев рече дека странците добро знаеле дека на него поважни му се власта и парите. -Странците добро знаат дека на Заев поважни му се власта и парите отколку државата па токму затоа го одбраа него за да го спроведува ова сценарио во република Македонија, рече Пишев.
сите 18 | | | веќе видена

МПЗ „Тодор Александров“ го повикува целиот македонски народ да се приклучи на протестите „За заедничка Македонија”, да се отфрли Тиранската платформа и да се создаде агенда и платфрма за семакедонско обединување за заштита на Република Македонија и македонските национални интереси. -МПЗ Тодор Александров го повикува македонскиот народ и сите граѓани на Република Македонија уште помасовно да ги подржат протеститe “За заедничка Македонија”,сите заедно да кажеме стоп на Тиранската платформа и заговорот за уништување на Република Македонија и македонскиот идентитет. Сите македонски граѓани да ја покажеме нашата лојалност и патриотизам кон Р.Македонија во заштита на македонското знаме,химна,макеоднскиот јазик како уставотворен и да не дозволиме разнебитување на Р.Македонија од заговри и платофрми крирани во туѓи држави.МПЗ Тодор Александров сме против овој заговор за уништување и распад на Република Македонија,против воведување на двојазичност на целата територија на Македонија,против заговирите за ...
сите 113 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ не го прекршува Уставот во Собранието на Република Македонија. Експертите сметаат дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата се однесуваат според деловничкото и законското право, а во рамки на Уставот. Професорот Александар Даштевски за Курир вели дека ВМРО ДПМНЕ, а особено претседавачот со седницата на Собранието апсолутно се држат до Уставот и деловникот на Собранието. -Особено до Член 80 став 2 од Деловникот кој вели, дека претресот трае додека не се исцрпи листата на пратеници кои се пријавиле за збор . Пратениците се пријавуваат за збор во рок од една минута по отворањето на претресот. Листата на пратеници не може да се менува и дополнува во текот на претресот. Според истиот член став 5 Претседателот на Собранието констатира дека претресот е завршен кога ќе утврди дека листата на пријавени пратеници за збор е исцрпена. Исто така, сите други членови од Селовникот се спроведуваат безпрекорно. Досега така се води седницата на Собранието. Тоа што оваа седница трае долго е поради фактот дека ...
сите 170 | | | веќе видена

Автомобилот „Ауди 8“ на пејачот Сашо Каимовски – Панки синоќа околу 1 часот по полноќ бил опожарен. Од полицијата информираат возилото било опожарено на улица „Натанаил Кучевишки“ во населбата Бутел. Пожарот бил изгаснат, а увид ќе се врши во текот на денешниот ден. Неофицијално, пожарот бил подметнат, но деталите ќе бидат познати по завршување на полицискиот увид.
сите 23 | | | веќе видена

Англиската полиција спроведе акција на стадионите на Њукасл и Вест Хем, поради истрага за трансферите на клубовите, јавуваат западните медиуми. Уапсен е генералниот директор на Њукасл, Ли Чарнли. Според британските медиуми, уапсени се неколку лица кои работат во професионалната фудбалска индустрија поради сомневање за затајување на данок и измами со осигурувања.
сите 25 | | | веќе видена

30 годишни дрва се жртва на желбата за профит на Жерновски, објавено е на ФБ групата „Центар сака да дише“. -Нова сеча во Центар во режија на Жерновски. На градоначалникот Жерновски по важен му е личниот профит отколку здравјето на граѓаните и заштитата на животната средина, затоа без милосно издава одобренија за градба и сече повеќе годишни зимзелени дрва во Дебар маало за сметка на изградба на нови згради кои ќе ја гушат населбата и ќе го зголемуваат сообраќајниот хаос во центарот на градот.
сите 9 | | | веќе видена

Од денеска до 10-ти следниот месец земјоделците можат да поднесуваат барање за проценка на штети од доцните пролетни мразови настанати на 21 и 22 овој месец. Барањата треба да се доставуваат во подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Во прилог на барањето земјоделците треба да достават и фотокопии од лична документи и трансанциска сметка како и фотокопија од документ за доказ за користење или сопственост на земјоделското земјиште, соопшти МЗШВ. За проценката на штетите формирани се 73 комисии кои ќе ги посетат сите земјоделките стопанства на чии површини има измрзнување на културите. Согласно одлуката на Владата, од недела комисии за испитување на штетите настанати кај овошните и лозовите насади од ниските температури и мразот се на терен и прават записници за штетите.
сите 63 | | | веќе видена

Поради забавување на европеизацијата во нашиот регион, повторно се јавија големо националистички проекти, оценува македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервју за унгарската државна телевизија МТВА. „Во минатото имавме многу проблеми токму поради тие идеи. Во недостаток на европска идеја, бидејќи европската идеја е единствена сила што ги трансформира нашите општества и тоа доброволно за да ги воведеме европските стандарди, критериуми и принципи, во недостаток на таа трансформирачка моќ луѓето повторно влегуваат во гета, и сакаат да бидат само со своите, а не со другите. Тоа го гледаме преку изјавите што ги има во последно време од одредени политичари од Балканот, кои повторно ги будат етничките нетрпеливости, стереотипи“, изјави претседателот Иванов. Македонскиот претседател смета дека во таква ситуација, наместо земјата да се занимава со реформи, наметната е платформата на албанските партии. „Европската унија ја испушти шансата да ги осуди таквите гестови и таквите политики кои сега земаат замав и се ...
сите 57 | | | веќе видена

Се додека не бидат отстранети правната и политичката пречка не можам да го доделам мандатот за составување на владата, вели македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервју за унгарската државна телевизија МТВА. Според Иванов, постојат правен и политички проблем за определување мандат за состав на влада. Политичкиот проблем, односно тиранската платформа, според Иванов, е посуштествениот. – Мнозинството беше обезбедено со уцена – да биде прифатена платформа на партии на Албанците од Македонија која е донесена во Тирана, во кабинетот на премиерот на Албанија. Тоа согласно нашиот Устав и согласно нашите закони е доведување на Македонија во подредена состојба и зависност на друга држава. Тоа е и казниво дело, но и се коси со заклетвата која сум ја дал кога сум ја презел функцијата Претседател, бидејќи јас не само што совесно и чесно треба да ја вршам функцијата Претседател, да го штитам Уставот и законите, јас сум одговорен за сувереноста, територијалниот интегритет и независноста на Македонија, вели ...
сите 57 | | | веќе видена

Црвен тепих и срдечен пречек најави Европската комисија (ЕK) за американскиот милијадер Џорџ Сорос, кој утре доаѓа во посета на Брисел. Претседателот на ЕK, Жан-Kлод Јункер, потпретседателот на ЕK, Франс Тимерманс, и комесарите за правда и вработеност, Вера Јурова и Јурки Kатаинен, утре на своите агенди имаат средби со Сорос. Тема на средбите е унгарскиот закон, со кој оваа земја сака да ја сопре работата на Универзитетот на Централна Европа, кој е основан и финансиран од Сорос. Но, и законодавството на Унгарија, со кое, според Брисел, им се отежнува работата на невладините организации финансирани од странски фондови. На средбите со Сорос ќе се најде и темата за невладините организации во балканските земји кои се финансирани од милијадерот Сорос, пишува Дневник. Универзитетот на Југоисточна Европа е предмет на несогласување помеѓу Будимпешта и ЕK бидејќи со нацрт- законот во Унгарија, според Брисел, се нарушува владеењето на правото и демократските стандарди. Брисел смета дека овие нацрт-закони во Унгарија ...
сите 62 | | | веќе видена

Австралискиот пратеник од Либералната партија во Федералниот парламент и голем пријател на македонската заедница во Австралија ја разбесни грчката заедница во Австралија и предизвика лавина погрдни коментари на неговата страница на „Фејсбук“ бидејќи таму постави видеоклип од својот говор на собирот за поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ што се одржа во Сиднеј на 23 април на кој присуствуваа најмалку 5.000 Македонци. Во својот говор, меѓу другото, Kели го коментира македонско-грчкиот спор за името изразувајќи недвосмислена поддршка за правото на Македонија за користење на своето уставно име. – Само македонскиот народ, народот во Република Македонија, има право да одлучи како ќе се владее во нивната држава и ниедна странска држава нема право и не смее да се меша во тоа. Во таа насока македонскиот народ мора да има право да одлучи под кое име ќе биде познат и ако македонската нација сака да се нарекува себеси Република Македонија, сите други држави мора да го прифатат и да го ...
сите 34 | | | веќе видена

Џорџ Сорос, комесарот за човекови права на Советот на Европа, проамерикански настроениот Латвиец Нилс Мужњиекс и повеќе парламентарци и невладини организации формирале тајна мрежа наречена ерменска врска која роварела и работела против интересите на организацијата во Стразбур, тврди во својата анализа Европскиот центар за стратегиско разузнавање и безбедност (ЕСИKС) со седиште во Брисел, пренесува Дневник. „Дневник“ дојде до оваа анализа и тоа во време кога на Парламентарното собрание на Советот на Европа беше фрлена уште една бомба и тоа токму против претседавачот на ПАЦЕ, шпанскиот сенатор Педро Аграмунт, кој неoдамна ја посетил Сирија. Меѓутоа, проблемот настанaл кога тој, иако во својство на шпански сенатор бил во Сирија, се открило дека таму го однеле со руски авион, што во Стразбур има третман на невиден скандал и потег што го нарушува угледот на куќата на човековите права во Европа, па затоа од него е побарана оставка, во што предничат Украинците. Аграмунт вчера рече дека до петок ќе размислува кој ќе ...
сите 62 | | | веќе видена

next