Е Вести

ГРАЃАНИ НА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ПРОДОЛЖУВАМЕ! УШТЕ ПОХРАБРИ, ПОСПЛОТЕНИ, ПОЕНЕРГИЧНИ И ПООДЛУЧНИ!, порачуваат од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и повикуваат на масовен протест денеска во 17 часот. Горди сме на граѓаните кои во целиот изминат период покажуваат храброст, достоинство, чест и непокор пред неправдите. Граѓаните кои застануваат зад идејата за Заедничка Македонија, идејата за суверена Република Македонија во која рамноправно, без уцени и дискриминации ќе живеат сите нејзини граѓани. Граѓаните кои нема да отстапат и кои се подготвени во оваа битка да одат до крај, до финалната победа! Никакви заплашувања, закани, навреди и разно-разни обиди за деморализирање на луѓето нема да им пројдат. Напротив, ни даваат уште поголема енергија, воља и мотивација за да продолжиме уште похрабро, уште поцврсто и уште понепокорно. Никој не смее да си игра играчки со оваа земја. Никој нема право и нема да му биде дозволено да го крши Уставот и да замислува дека незаконзки ќе избира Претседател на ...
сите 221 | | | веќе видена

Tерористите од УЧК се решени да ја дестабилизираат Македонија, но и целиот Балкан, предупредуваат грчките медиуми во кои развојот на настаните во Македонија и натаму е во фокусот. Нелегитимното прогласување на Талат Џафери за претседател на Собранието, според дел од грчките медиуми, било организирано од страна на американската амбасада во Скопје и тоа без знаење на Белата Куќа, јавува дописникот на „Нетпрес“ од Атина. – Четири месеци по децемвриските парламентарни избори и анархија, опозициската коалиција предводена од Зоран Заев, сугерираше дека ќе се обиде да состави нова влада, прескокнувајќи го претседателот на земјата – јавува грчката државна телевизија ЕРТ. Грчкиот јавен сервис додава дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со претседателот Ѓорге Иванов се обидуваат да го спречат ова, бидејќи сметаат дека со тоа ќе биде загрозена унитарноста на земјата, додека во истовреме, терористите од УЧК се закануваат со војна. И во извештај на телевизијата СТАР се предупредува дека терористите од УЧК ...
сите 14 | | | веќе видена

СДС ја втурна Република Македонија во длабока криза. Заради преголемата желба за власт и обидот да избегаат од соочување со правдата, СДС ги жртвуваше националните и државните интереси на Република Македонија, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме целото соопштение СДС го измами народот. Го измами со подметнување на Тиранската Платформа по изборите, а потоа и со обид нелегално да изберат претседател на Собрание на Република Македонија. Ова политичко насилство врз Уставот, законите и Деловникот од страна на СДС предизвика гнев кај граѓаните на Република Македонија. Дополнителна провокација кај македонскиот народ предизвика нелегалниот обид за избор на претседател на Собрание на Република Македонија, кој беше надвор од Деловникот за работа, Уставот и законите. Претседателот на Собранието, СДС го избра надвор од сите процедури, на веќе официјално завршена седница, без официјален записник, без стенограм, без право на збор на пратениците. Ваквиот преседан на ...
сите 370 | | | веќе видена

Законот за минимална плата ќе претрпи измени и ќе има нејзино зголемување за околу 20 отсто. Ова денеска го истакна министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими по работната средба со претставници на репрезентативните синдикати во Македонија. Посочи дека станува збор за првични разговори меѓу претставниците на синдикатот и Министерството за зголемување на минималната плата. – Она што првично утврдивме е дека има простор, има желба за зголемување на минималната плата и верувам дека во брзо време во дополнителните разговори со другите претставници на синдикатите, со КСС, со работодавачите, ќе најдеме заеднички модус, заедничко решение за зголемување на минималната плата за околу 20 проценти. Анализите кои беа направени од Министерството за труд и социјална политика и од Сојузот на синдикатите на Македонија се поклопуваат, рече Ибрахими. Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија, Живко Митревски на сите работници им го честиташе 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот. Анализите, истакна, ...
сите 20 | | | веќе видена

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски го осуди насилството во Парламентот и истакна дека дијалогот е единствено одржливо решение за излез од кризата. – Насилството во Парламентот мора да биде најостро осудено од сите. Заедно да бидеме обединети, никој да не поттикнува, уште помалку да практикува какво било насилство. Во овој момент мораме да се вратиме назад на процедурите, на основните демократски начела и воедно, да сфатиме дека единствениот начин на кој одржливо ќе излеземе од кризата е преку дијалог, меѓусебно разбирање и обединети против сите закани за Република Македонија, вели Попоски, кој во Малта учествува на неформалниот министерки состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ и земјите кандидати.
сите 36 | | | веќе видена

Ние сме шокирани од нападот на Собранието вчера во Скопје. Ги осудуваме овие насилни и неприфатливи напади против пратениците. Насилството нема место во демократијата – изјавија коизвестувачот на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) за постмониторинг дијалогот со Република Македонија, Лиза Кристофсен (Норвешка, Социјалистичка група), и Валериу Гилецки (Република Молдавија, Европски народни партии) – пренесува дописникот на МИА од Стразбур. Апелираат до сите политички партии и засегнати страни да се воздржат од разгорување на тензиите и да покажат одговорност со поттикнување на дијалогот и отворајќи го патот за мирно политичко решение. – Во демократските земји, претседателот на Собранието и на Владата мора да бидат назначени преку политички дијалог, во согласност со изборот изразен од страна на гласачите и демократските принципи – се вели во нивното заедничко соопштение. Парламентарното собрание внимателно ќе го следи тековниот развој на ситуацијата во земјата. – Време е да се стави крај на ...
сите 26 | | | веќе видена

Изборот на Талат Џафери за спикер на Собранието не е легитимен, смета поранешниот претседател на Собранието и универзитетскиот професот по Уставно право и политички систем, Саво Климовски. Во изјава за КУРИР, Климовски вели дека изборот на Џафери не е легитимен затоа што е надвор од Деловникот и Уставните одредби. -Премногу ја тестираа војлата на граѓаните, вака Климовски ја коментира целокупната вчерашна ситуација. -Мислам дека и премногу ја тестираа волјата на народот, на граѓаните- премногу ја тестираа. После два месеци аутизам и едно слепило и кај меѓународната заедница, не остава никаков простор туку можеби тоа е еден заеднички комплот. Како од еднаш сега се јавија со брз став, запраша Климовски и додаде дека, сето ова што е нелегало е легално за нив, а она што беше легално и што треба да биде легално не го прифаќаат, освен Министерството за надворешни работи на руската федерација.
сите 6 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македонија денеска се работи на утврдување на материјалната штета и за ставање во функција на работните простории кои се надвор од употреба. Собраниската служба за односи со јавност соопшти дека по вчерашните случувања во зградата на Собранието на Република Македонија причинета е материјална штета, и дел од работните простории, прес-центарот, како и сала „Македонија“ во која се одржуваат пленарните седници се надвор од употреба. Согласно законската регулатива надлежните институции преземаат чекори за нивно ставање во функција и утврдување на штетата, стои во соопштението. – Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на Собранието, стои во соопштението. Со оглед на тоа, се посочува во соопштението, денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија закажано за 11 часот нема да се одржи и за продолжението јаноста дополнително ќе биде известена.
сите 26 | | | веќе видена

Шеесет дена мирни протести и никој од тие што требаше да ги чујат постојаните повици за мирно и институционално решавање на кризата не се одзва. 60 дена постојано уверување на демонстрантите истомисленици дека мирниот начин е единствениот пат кој ќе вроди со плод, пишува Борис Дамовски од „За заедничка Македонија“ на Фејсбук. – На шеесетиот ден, годишнината на Вејце, се пееше химна на туѓа држава во Македонското собрание, странски амбасадори шетаа по собраниските ходници храбрејќи пратеници да извршат државен удар. Додека зад бината на Граѓанс ката иницијатива за заедничка Македонија пред собранието, како и секој ден, спремаше културно уметничка програма, во собранието почна со остварување планот за разнебитување на Македонија. Маса луѓе пред наши очи влетаа во собранието. Се случи точно тоа од што се плашевме, трпението на луѓето попушти под серијата понижувачки провокации. Хаосот кој следеше не можеше да се контролира, сите обиди за разумно однесување резултираа со гневни реакции, се обидов да застанам ...
сите 21 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Република Македонија соопшти дека силно го осудува секој акт на насилство, вклучително и вчерашниот насилен инцидент во Собранието на Република Македонија, што никако не смее да биде начин за справување со предизвиците. – Обидот за избор на претседател на Собранието, вон процедурите пропишани со Уставот и законите на Република Македонија, како и на Деловникот во Собранието, беа повод револтирана група граѓани насилно да влезе во просториите на законодавниот дом. Тоа резултираше со неколку повредени лица, меѓу кои и членови на Парламентот, се наведува во пишаното соопштение до медиумите од МНР. Со интервенција на органите на редот, како што додаваат од МНР, сите пратеници се безбедно евакуирани, а ситуацијата е смирена. – Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов преку телевизиско обраќање, побара од граѓаните да останат смирени и присебни, и да не подлегнуваат на провокации, лажни вести и манипулации. Побара одговорно однесување од сите надлежни институции, кои ...
сите 179 | | | веќе видена

СДСМ и албанските партнери се обидоа насилно, спротивно од волјата на народот, да изберат претседател на Собранието и да формираат влада, за што предупреди „Република“ уште на 9 април годинава. Како што поминуваше времето и како што се зголемуваше излезноста на граѓаните на улиците низ државата против прифаќањето на Тиранската платформа, така се минимизираа шансите дека Зоран Заев да формира влада спротивно на волјата на народот. Тоа го гледаат и неговите албански партнери кои на СДСМ му донесоа повеќе од 70.000 албански гласови. Јасно се виде дека ова е единствена опција СДСМ да ја намали разликата во гласови со ВМРО-ДПМНЕ и да дојде на власт, а како противнадомест СДСМ во целост презеде обврска да ја реализира албанската платформа. Тие сега го држат Заев под притисок и уцена по секоја цена да направи влада. Првиот чекор веќе беше изнесен во јавност – со кршење на Деловникот за работа на Собранието, кој во чл. 80 ст.2 вели дека расправата трае сѐ додека не сѐ исцрпи листата на пријавени за збор и со такво ...
сите 222 | | | веќе видена

Пред Собранието денеска е мирно, но со зголемено присуство на полициски службеници. Околу собраниската зграда се поставени метални барикади, а улиците се затворени за сообраќај. Пред главниот влез на собраниската зграда се поставени шатори на поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“. Во инцидентите што се случија синоќа откако група граѓани влегоа во Собранието по постапката што ја спроведоа СДСМ и албанските партии за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, како што информира МВР, се повредени 109 лица.
сите 49 | | | веќе видена

Провокациите на Зоран Заев и неговата партија СДСМ доведоа до крвопролевање. Откако СДСМ насилно и противзаконски го избра Талат Џафери за Претседател на Собранието, народот вчера влезе во Собранието за да го врати во своите раце. Целосно спротивно од Деловникот и собраниските процедури, без точката да биде ставена на гласање, СДСМ и албанските пратеници поставија измислен претседател на Собранието, Талат Џафери. Па токму затоа, народот ја превзема работата во свои раце. Граѓаните влегоа во Собранието на Република Македонија, целосно го завземаа и седнаа на претседателското столче во законодавниот дом. Зеќирија Ибрахими, пратеникот од редовите на БЕСА, вчерашната жестока Собраниска седница ја заврши со пеење на албанската химна од говорница, додека пак неговите колеги од СДСМ молчеа пред интонирањето на албанската химна. Тоа доведе до зголемување на револтот кај граѓаните. Ибрахими посочи дека Албанците имаат своја химна, а не македонската која претходно ја пееја пратениците од ВМРО-ДПМНЕ барајќи избори. ...
сите 125 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го осуди насилството и ги повика институциите да направат брза и ефикасна истрага и да се откријат виновниците. – Прво, сакам да го осудам насилството кои поединци го направија напаѓајќи и лично повредувајќи поголем број пратеници. Никогаш не сум оправдувал насилство, независно кој и зошто го предизвикал. Повикувам институциите да направат брза и ефикасна истрага, и да ги откријат виновниците и да обезбедат докази, а веднаш потоа да ги изведат пред суд оние кои им нанесоа повреди на пратениците, граѓаните и на полицајците, рече Груевски на прес-конференција во партиското седиште. Повикува да не се ставаат во ист кош огромното мнозинство граѓани кои со денови мирно протестираа и оние кои никого не повредија, со оние кои тоа го направија вечерва. Тие, како што рече, имаат право на протест, на изразување револт и на демократска борба за она во што веруваат, за доброто на Македонија. Ги поздравувам напорите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија ...
сите 190 | | | веќе видена

СДСМ и албанските партии вчера направија државен удар поставувајќи измислен претседател на Собранието, пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Целосно спротивно од Деловникот и собраниските процедури, без точката да биде ставена на гласање, СДСМ и албанските пратеници поставија измислен претседател на Собранието. Џафери е нелегално избран за претседател на законодавниот дом бидејќи законските и деловничките процедури не се испочитувани. Не е познат ниту бројот на гласови со кои СДСМ и албанските партии одлучија да си го изберат Џафери за претседател на законодавниот дом, што е надвор од Уставот и процедурите. Она што е познато е дека најстариот пратеник (од ДУИ), Али Ахмети и други пратеници не биле во собраниската сала кога се случуваше државниот удар, што значи дека Џафери е изгласан со помалку со 60 пратеници, без пребројување и констатирање на гласовите. Универзитетската професорка Татјана Каракамишева Јовановска вчера истакна дека ваквцото однесување на СДСМ и албанските партии е класична провокација и е ...
сите 150 | | | веќе видена

Пред Собранието на Република Македонија, по синоќешните инциденти, претпладнево состојбата е мирна, нема собрани граѓани, но се засилува присуството на полицијата. Кај Парламентот со автобуси пристигнаа дополнителен број полицајци. Околу собраниската зграда се поставени метални барикади, а улиците се затворени за сообраќај. Пред главниот влез на собраниската зграда се поставени шатори на поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“. Во инцидентите што се случија синоќа откако група граѓани влегоа во Собранието по постапката што ја спроведоа СДСМ и албанските партии за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, како што информира МВР, се повредени 109 лица. МВР соопшти дека синоќа до 23.30 часот во Градската општа болница 8-ми Септември, Градска болница „Св Климент Охридски“ и Клинички Центар лекарска помош побарале 70 граѓани, 22 полициски службеници и тројца пратеници. Дополнително во Касарната Ѓорче Петров лекарска помош укажана е на уште седум лица. Од МВР наведуваат дека поради ...
сите 125 | | | веќе видена

Испровоцирани од обраќањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев кој од собраниската говорница порача дека со албанските партии ќе избереле претседател на Собранието во друга сала, а ако требало и на скалите на Собрание, граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ му порача: Заев, директно до тебе: Не ни помислувај да одиш против народот. Не ни помислувај да одиш против Деловникот и Уставот. А ако помислиш, ако помислиш да одиш против најголемите граѓански протести во историјата на Македонија… народот ќе зборува. Многу погласно отколку досега. Бидејќи народот е газда во сопствената држава. Па, повели, пробај.
сите 9 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Британија би можела да и се приклучи на САД против „сирискиот режим“, без претходно да побара и да добие дозвола од Парламентот во Лондон. – Би било многу тешко да му се рече „не“ на претседателот Доналд Трамп доколку побара од Британија да се вклучи во акција против Башар ал Асад, ако тој одново изврши напад со хемиско оружје, истакна Џонсон. Во разговор за радио Би-Би-Си, тој рече дека Британија не може одново да постапи како и пред четири години, кога пратениците во Долниот дом го одбија барањето на тогашната влада на Дејвид Камерон. Во 2013 година, владата не доби „зелено светло“ за учество во планираниот напад, заедно со Американците врз Сирија, во операција што беше разбрана како акција за соборување на Асад од власт, онака како што две години пред тоа, беше тргнат од власта либискиот водач Моамер Гадафи. „Доколку Асад одново употреби хемиско оружје, кое е забрането безмалку пред сто години, а САД се подготвени за напад и ...
сите 27 | | | веќе видена

Руски воен брод се судри денеска попладне со товарен брод, кој пловел под знамето на Того, во Црно Море, во близина на градот Килос, во округот Истанбул. По инцидентот рускиот воен брод почнал да тоне. Турската крајбрежна стража соопшти дека сите 78 руски војници на бродот се евакуирани. Според турските медиуми, на товарниот брод имало 17 членови на екипажот и сите се во добра состојба. Во бродот кој пловел од Романија за Јордан имало 8.800 овци.
сите 35 | | | веќе видена

Министерството за здравство и Центарот за јавно здравје-Битола денеска ја одбележаа неделата на имунизација. – Центрите за јавно здравје се носители на превентивната здравствена заштита, а Центарот за јавно здравје-Битола, кој покрива околу 15 отсто од територијата на државата и се грижи за над 190.000 жители со своите активности многу се грижи за подобро здравје на населението, порача Јованка Костовска, државен советник во Министерството за здравство. Таа нагласи дека треба да се верува во здравствениот систем, во фармацевтите, имунолозите, педијатрите, епидемиолозите и додаде оти децата треба да се вакцинираат. – Вакцините се безбедни и квалитетни. Состојките во вакцините не се штетни, а тоа го знаат и здравствените работници кои имаат обврска да го информираат секој заинтересиран родител за вакцината. Вакцините што во овој момент ги употребуваме во Република Македонија се од државите членки на Европската унија и тие се употребуваат за децата и во соодветните држави, потенцира Костовска. Таа ја поздрави ...
сите 15 | | | веќе видена

next