Е Вести

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Д. (33) од Охрид и А.С. (51) од Скопје, осомничени за сторени седум кривични дела „тешка кражба” од кои две во обид. Како што информира МВР, тие во периодот од јуни 2016 до 17 февруари 2017 година извршиле тешки кражби во цркви на подрачјето на охридските села Лескоец, Старо Лескоец и Горно Лакочереј. Пријавените во повеќе наврати со употреба на погоден предмет краделе во црквите „Свети Илија“, „Света Петка“, „Свети Спас“, „Свети Наум“ и „Свети Тома“, од каде одзеле околу 2.000 денари.
сите 27 | | | веќе видена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.Б. (46) осомничен за кривично дело „уцена“, и против А.Д. (35) и Ј.Д. (55), двајцата од Свети Николе, кои се товарат за кривично дело „помагање“. – Првопријавениот Б.Б., кој бил на издржување казна затвор во КПУ – затвор Штип, во својот мобилен телефон имал фотографии од четириесетгодишна тетовка со компромитирачка содржина кои самата му ги пратила на Вибер, соопшти МВР во дневниот Билтен. Б.Б. почнал да ја уценува со закана дека ако не му даде пари во износ од 3.000 евра ќе му ги достави сликите на нејзиниот сопруг. Оштетената исплашена заминала на извесен период во Германија, по што Б.Б. заедно со второпријавениот А.Д. продолжил да го уценува сопругот на оштетената, кому успеале да му изнудат пари во три наврати. Првиот пат сопругот на оштетената им донел пари во износ од 250 евра, додека пријавените биле во затворот, а во два наврата на жиро-сметка на третопријавената Ј.Д. уплатил по 10.000 денари.
сите 9 | | | веќе видена

Двајца жители на тетовско Старо Село биле приведени од тетовската полиција откако во видливо алкохолизирана состојба вооружени со пиштоли што нелегално ги поседувале и лажно претставувајќи се како инспектори во МВР побарале пијалоци и ги легитимирале гостите во угостителски објект во селото Копанце, информира портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски. Лицата М.Ј.(68) и Д.С.(30), како што додаде Јосифоски, биле приведени околу два часот по полноќ, по што од М.Ј. бил одземен пиштол „Застава магнум 357“ со шест куршуми, а од Д.С. пиштол „Парабелум 9 милиметри“ со празна рамка што тие се обиделе да го фрлат под контејнер. Во нивното возило „Форд Ка“ со тетовски регистерски таблици пак биле пронајдени осум чаури од испукани проектили. – Се што е пронајдено е фотодокументирано и со потврда е одземено за вештачење, додека двајцата се задржани и се работи на расветлување на случајот по што тие ќе се соочат со соодветни поднесоци, рече Јосифоски.
сите 16 | | | веќе видена

Седумдесет и три годишна жителка на село во близина на Македонски Брод вчера била силувана во нејзиниот дом од соселанинот И.М.(32). -Тој тропнал неколку пати на вратата и кога истата му отворила отворила влегол во собата и почнал присилно да врши обљуба врз неа, нанесувајќи и повреди по целото тело. Оштетената цело време давала отпор. Во еден момент во самоодбрана земала тесла со која го удрила И.М., по што тој ја напуштил просторијата, соопштуваат од полицијата. Полициски екипи извршиле увид на местото, а на оштетената и била укажана лекарска помош во Здравствен дом Македонски Брод и на одделот за гинекологија во Општа болница Кичево. И.М. е приведен и задржан поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело „силување“
сите 22 | | | веќе видена

Пратеникот Илија Димовски денес на конститутивната седница во Собранието напомена дека документот кој што СДСМ сака да го претстави како програма на идната влада е обична лага, односно после изјавите на албанските политичари, јасно е дека основ за формирање на парламентарно мнозинство е Тиранската платформа која што СДСМ ја прифатиле, а не некаква набрзина напишана програма што треба да служи само за замајување на јавноста. -Имавме неколку изјави од колеги кои што доаѓаат од БЕСА, од ДУИ, од Алијанса за Албанците, кои што тврдат дека оној лист програма кои што вие го покажувате како програма за влада е само на СДСМ, дека не е тоа заеднички документ и дека не е документот на кој што врз база се формира парламентарното мнозинство, туку дека во документот за парламентарно мнозинство непрескоклив дел е и платформата, декларацијата, резолуцијата, од Тирана, од Скопје, небитен е насловот, содржината е битна, рече Димовски. Тој ја потенцираше изјавата на Али Ахмети од 2011 година во која што кажува дека Македонците ...
сите 186 | | | веќе видена

Целосно се реконструирани блокот А и блокот Б од студентскиот дом „Гоце Делчев“. Наскоро ќе започне реконструкцијата и на останатите два блока и до крајот на годината се очекува целиот студентски дом да биде завршен. Од денеска студентите од блоковите В и Г започнаа да се префрлуваат во реновираните блокови со цел да се овозможат услови за отпочнување на градежните активности во нереновираните блокови. Преселувањето ќе се врши етапно и секој ден ќе се вселуваат по два ката од блокот А и за две недели се очекува околу 300 студенти да добијат современи услови за живот. Студентите се презадоволни од новите услови. Велат дека во реновираните блокови имаат одлични услови. Студентот Даниел Јовески веќе втора година престојува во студентскиот дом „Гоце Делчев“ кој денеска од блокот Б се префрли во реновираниот блок А. -Слободно можам да кажам дека блокот е фантастично направен. Со реновирањето на овој блок добивме и перални и сушални за алишта кои што ни беа неопходни. Голема благодарност до МОН за сето тоа што е ...
сите 19 | | | веќе видена

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи, Никола Попоски, упати писмо со сочувство до неговиот египетски колега, Самех Шукри, по повод нападите врз црквите во градовите Танта и во Александрија во Египет. – Искрено сочувство до семејствата на жртвите и до граѓаните на Египет. На повредените им пожелувам брзо закрепнување. Република Македонија најостро го осудува чинот на тероризам што претставува напад врз Египет, врз египетското единство, и воопшто врз универзалните вредности на човештвото. Даваме силна поддршка на Египет и на меѓународната заедница во борбата против сите форми на тероризам и екстремизам, стои во писмото од министерот Попоски, соопшти МНР. Според последните информации, најмалку 25 лица ги загубија животите, а 59 беа повредени во коптската црква во Танта, додека во нападот во Александрија, загинаа 11 лица.
сите 26 | | | веќе видена

Пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ на пратениците од СДСМ им нагласи дека никој од ВМРО-ДПМНЕ не се плаши од СЈО и залудно е пратениците од СДСМ да им се закануваат на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дека сеуште ги слушаат во големата сала во штабот на СДСМ. Оттука Рангелова отвори сомнеж дека Заев сепак не ги предал сите прислушувани разговори во СЈО, односно се уште чуваат дел кој што секојдневно го користат за да се закануваат и да ги уценуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Рангелова додаде дека единствено за што било кој од ВМРО-ДПМНЕ е загрижено, е Тиранската платформа и продавањето на Македонија од страна на Заев и СДСМ, а не заканите од страна на СДСМ и СЈО.
сите 263 | | | веќе видена

Имаме еден обид за насилно и неделовничко однесување во Собранието од оние кои што три години не учат на демократија, на слобода на говор, на пресумпција на невиност, само затоа што имаат ограничен временски рок кога треба Заев да го испорача она што го вети, истакна на денешната Собраниска седница, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Вели дека Деловникот треба да биде жртва поради амбициите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев да стане Претседател на Владата. -Сега Деловникот треба да ја плати цената за неговата политичка амбиција од аболициран криминалец да стане Претседател на Владата. Никој нема против никого да има амбиции, ниту за оние кои се аболицирани, ниту за оние кои не се аблолицирани. Не може тука деловникот да биде жртва, и слободата на говорот на пратениците избрани од народот да биде помалку важна од изборите и од изборната демократија, а најважно да биде тоа што е договорено по изборите, посочи Милошоски. Тој ги праша пратениците на СДСМ како можеле пред изборите да ветуваат едно, ...
сите 266 | | | веќе видена

Универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски во емисијата „Во центар“ со Васко Ефтов вели дека не е важно каде е донесена платформата, туку нејзината содржина, потенцирајќи дека таа не води само кон редефинирање на Република Македонија, туку и кон нејзино целосно рушење. -Првиот чекор би бил федерализација, наредниот чекор би бил сепарација на, условно кажано, албанскиот дел, а другиот дел како ќе се снајде, тоа е негов проблем. Тие не водат воопшто сметка за интересите на другите, за интересите на оние кои што со векови заедно живееле на овие простори и кои со децении живееле во иста држава, посочи Цуцуловски. Според Ефтов пак, Тиранската платформа нема за цел да доведе до конфликт меѓу Македонците и Албанците, туку конфликт меѓу Македонците. -Сите го апострофираат прашањето дека Тиранската платформа е направена за меѓуетнички конфликт меѓу Македонците и Албанците. Јас мислам дека напротив, Тиранската платформа е срочена да биде основа за конфликт меѓу самите Македонци, бидејќи најдена е една од двете ...
сите 212 | | | веќе видена

Продолжуваат протестите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за зачувување на унитарноста на државата. Од граѓанската иницијатива сметаат дека на граѓаните им е подметната Тиранската платформа. „За заедничка Македонија“ апелира на масовност на протестите, бидејќи очекуваат пред Велигден да се направи обид да се изгласа претседател на Собранието кој не се дистанцирал од овој документ, за потоа да се премине кон избор на нова Влада. -Наредните три дена ќе се многу важни за сите оние кои ја сакаат заедничка Македонија, а не за оние кои сакаат да ја поделат. Ве покануваме да бидете со нас на улиците, неколку пати извојуваме помали многу значајни победи, убедени сме дека ќе победиме и во конечната битка бидејќи доброто секогаш победува, истакна на вчерашната прес-конференција Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“. Велат, ќе протестираат сѐ додека е потребно. Не отстапуваат од барањата- не за бинационална држава, туку за зачувување на мултиетничка и унитарна Република Македонија. – Ниту ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија Јово Вангеловски во денешното соопштение до медиумите наведува дека Специјалното јавно обвинителство одбива да постапува по нивното барање, со што влијае на пролонгирање на итна постапка која се води пред овој суд. – Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија ја информира јавноста дека на 06.04.2017 година беше доставено барање за информација до Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. Поради итниот карактер на доставеното барање, шефот на кабинетот на претседателот на Врховниот суд на Република Македонија оствари неколку телефонски разговори со шефот на кабинетот на кавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, од каде се уште нема одговор по поднесеното барање, се вели во соопштението. Од Врховниот суд на Република Македонија сметаат дека „Обвинителството очигледно ...
сите 163 | | | веќе видена

Во Центарот за обука на Министерството за внатешни работи изутрината околу 08:20 часот, при спроведување утринска смотра со слушателите на основна обука за полицаец, генерација 2017/18 година, во присуство на дежурните на Центар за обука, командирот на класа, како и други дисциплински старешини, тројца слушатели од непознати причини паднале во бесознание, по што веднаш било интервенирано од страна на дисциплинските старешини. МВР соопшти дека тројцата слушатели се извлечени од строј и им е укажана прва помош по која изјавиле дека се чуствуваат подобро. Во меѓувреме, како што се посочува, на тегоби и вртоглавици се пожалиле уште неколку слушатели, за што од страна на дежурните на Центар и командирот на класа утринската смотра е прекината, а кандидатите упатени се во училници. Од МВР наведуваат дека за настанот веднаш е повикана Брза помош, која пристигнала околу 09:10 часот и од страна на медицинскиот персонал им биле извршени медицински прегледи на 38 слушатели. Три од лицата со амбулантното возило од Итна ...
сите 45 | | | веќе видена

Денеска во предпладневниот дел од седницата видовме класичен обид на грубо кршење на деловникот на Собранието на Република Македонија и обид за одземање на најсветото право на пратениците, а тоа е правото на говор и правото на искажана мисла и политички став, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Илија Димовски. Посебно заради тоа што се работи за обид со кои што не се кршат само пратениците, туку е обид за кршење на над 200.000 граѓани на Република Македонија кои што секојдневно протестираат на улиците и кои што секојдневно апелираат нивните ставови и нивните видувања за политичката состојба во Република Македонија, да бидат јасно, гласно и прецизно искажани во Собранието. Овој дрзок обид со прекршување и со желба за одземање на правото на збор е досега невиден во Собранието на Република Македонија. Ние сакаме да упатиме апел никој да не се обидува да применува ниту политичко, ниту ефективно насилство во работата на Собранието на Република Македонија, да ја ...
сите 319 | | | веќе видена

Оливер Спасовски, Зијадин Села и Џеват Адеми ни предлагаат да го кршиме Деловникот и за да го изберат оној кој според Деловникот молчеше во ова Собрание нас да не замолчат кои сме пријавени за збор. Не може правилата на игра за една точка на дневен ред да се менуваат додека таа точка на дневен ред не заврши, истакна на денешната собраниска седница Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. -СДСМ, Зијадин Села и Џеват Адеми имаа можност многу денови пред нивниот предлог да дадат 20 пратеници за избор на претседател на Собрание. Не го направија тоа затоа што знаат дека не се подготвени да излезат на локалните избори и намерно го пробија рокот. Локалните избори нема да се одржат затоа што СДСМ и ДУИ не се подготвени да излезат на локални избори. Сега им се брза бидејќи се договорија за платформата од Тирана, сакаат да ја протуркаат набрзина, се наближуваат судските рочишта во мај за предметот „Поткуп“, сакаат по секоја цена да дојдат на власт, да извршат притисок врз судството и еден човек да се спаси од криминалот макар ...
сите 29 | | | веќе видена

„Со задоволство можам да истакнам дека еден од најсериозните фокуси во последните три години во рамки на функционирањето на Владата беше подобрувањето на студентскиот стандард и воопшто на подобрување на условите за функционалност и студирање на младите луѓе“, изјави заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски во вестите на ТВ Нова. Тој додаде дека би ги издвоил реконструкциите и изградбите на деловите од студентските домови што беа едно од најклучните барања на младите во Република Македонија. „Пред некој ден го официјализиравме завршувањето на градежните активности на вториот блок во рамки на студентскиот дом „Гоце Делчев“, познато како блок А, при што минатата година беше комплетно реконструиран блокот Б, и со тоа сега имаме два комплетно реконстуирани блока од четирите во рамки на овој студентски дом“, истакна Ристовски. „Студентите започнаа процес со нивно селење во текот на минатата недела, се очекува од понеделник да бидат во новиот студентски дел со што ќе остават слободни блоковите В и ...
сите 20 | | | веќе видена

Кривична пријава за сторени убиства и нанесување тешка телесна повреда му се поднесени на 65-годишниот велешанец И.Ј кој вчера со секира ја усмрти својата сосетка и тешко го повреди нејзиниот син. На И.Ј. одреден му е и 30 дневен притвор. На 05.04.2017 година околу 11,00 часот во Велес, на ул.„Методија Андонов Ченто“ по претходна расправија, И.Ј. насилно влегол во домот на Р.Т.(65) и нејзиниот син З.Т.(46), при што на З.Т. му нанел повреда со нож во пределот на раката, а на Р.Т. со секира и нанел повреда во пределот на главата. Р.Т. во критична состојба е пренесена во Ургентен Центар Скопје, каде во 14 часот истата починала, а на З.Т. укажана му е лекарска помош во Медицински центар Велес, информираат од Министерството за внатрешни работи
сите 14 | | | веќе видена

Силна експлозија денеска одекна во станбена зграда во Санкт Петербург. Според руското Министерство за вонредни ситуации при експлозијата никој не е повреден, а оштетено е едно возило. Експлозијата се случи во близина на местото каде претходно беа пронајдени и деактивирани експлозивни направи. Пронајдените експлозивни направи се слични на неексплодираното средство пронајдено во градското метро.
сите 37 | | | веќе видена

Започна сценариото на СДСМ за насилно превземање на Собранието. Што сака да скрие СДСМ од народот и зошто се обидува да ги замолчи пратениците пријавени за расправа? На самиот почеток на продолжението на конститутивната седница Оливер Спасовски од СДСМ спротивно на собраниската пракса и деловникот, побара од претседавачот Трајко Вељановски да ја прекине третата точка со која што треба да се донесе Комисијата за прашања на избори и именувања и да се премине на точката за избор на Претседател на Собранието во случајот Талат Џафери кој што е кандидат од СДСМ и ДУИ. Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ реагираше дека преку овој начин СДСМ започна да врши политичко насилство врз Собранието и дека на овој начин не се дозволува да се искористи правото на збор кое што е едно од најдемократските права на пратениците. Димовски нагласи дека според Деловникот не може да се премине на ниту една друга точка се додека не се заврши и не се исцрпи точката која што трае и за која што се расправа. – Пред да заврши расправата по ...
сите 321 | | | веќе видена

Јас го разбирам незадоволството на македонскиот народ, бидејќи дури и јас не би сакала составувањето на хрватската влада да се договара во некоја друга земја. Ова го порачува хрватската претставничка во Европскиот парламент и претседател на неформалната група за пријателство со Македонија во ЕП, Маријана Петир, по синоќешната дебата за македонската Резолуција во Европарламентот и дебатата што Мешовитиот комитет на ЕП и македонското Собрание ја имаше со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски. Во соопштението што го објави денеска канцеларијата на Петир, се наведува дека „иако ситуацијата во Македонија ескалира, а македонските граѓани протестираат речиси 40 дена, Европскиот парламент во средата доцна во ноќта на пленарната седница во Стразбур одржа дебата за Резолуцијата на извештајот на Европската комисија за Македонија за 2016 година“. Притоа, наведено е дека европратеничката Петир, која интензивно се залага за отворање на преговорите на Македонија со ЕУ, се приклучи во ...
сите 29 | | | веќе видена

next