Е Вести

СДСМ и нивните сателити откако ги изгубија изборите почнаа да си играат весела математика. Зоран Заев се претставува како успешен бизнисмен кој има заработено милиони, но вака јавно делува како да е скаран со бројките. Ова го истакна главниот и одговорен уредник на Информативната редакција во Алфа ТВ, Коле Чашуле во неговата нова емисија „Седмица“ која се емитуваше во неделата. -Се сеќавате на фамозните фантомски гласачи кои од 500.000 паднаа на 30.000 и за на крај да се сведе на стотина луѓе меѓу кои инаку бев и јас кога ме прогласија за фантом и не ми беше дозволено да гласам, рече Чашуле и додаде: Веднаш по изборите, СДСМ ја лансираше тезата дека ВМРО-ДПМНЕ иако доби двајца пратеници повеќе, изгубило на избори со тоа што 600.000 илјади луѓе гласале против ВМРО-ДПМНЕ и Груевски. Сигурно математичарите се прашуваат од каде таа математика. Чашуле во неговата емисија објасни околу бројките. -На 11 декември, ВМРО-ДПМНЕ освои 454.577 гласови, СДСМ 436.981, ДУИ 86.796 гласа, БЕСА 57.868 гласа, Алијанса на ...
сите 52 | | | веќе видена

Предмет на овој текст повторно сум јас. Поводот за неговото пишување е моето неприфаќање да се воведе двојазичност на целата територија од РМ. Поконкретно, тоа е моето тврдење дека да се говори на некој јазик во некоја општина, град или село, во кои нема ниту еден граѓанин што говори на тој јазик, е далеку од умот и дека ми личи на вампиризам, пишува Цуцуловски на Фејсбук, како реакција на текстот на Злате Лозановски, во Слободен печат. Фејсбук статус на Љубомир Цуцуловски ШТО САКА ПИСАТЕЛОТ ДА КАЖЕ? Текстов претставува продолжение на мојот претходен пост/текст, чија основна цел беше да покаже како одредена самопопрогласена интелектуална елита се обидува да го вообличи јавното мислење во Република Македонија. Најчесто овој тип на луѓе се повикува на нешто – на пример, на одредена информација – во која ни самите не веруваат. Потоа, поаѓајќи од тој конструкт, се обидуваат да извлечат заклучоци, кои, во основа, не се заклучоци, туку обиди за дисквалификација за оној за кој се пишува, или за настанот за кој се ...
сите 8 | | | веќе видена

Кризата наметната од СДСМ мора да заврши. Народот бара избори, на кои ќе се изјаснат и ќе знаат за што гласаат, за да не се чувствуваат пост изборно изманипулирани, порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите и нагласува дека на тој начин народот ќе го казни СДСМ. – Човекот кој стои зад тиранската платформа продолжува да ја промовира соросовата политика на предизвикување конфликти со уште поопасни ставови како што е прекројување на границите на Балканот, а СДС продолжува упорно да молчи. Колку должи и кому должи криминогеното раководство на СДС е нивен личен проблем. Тој долг не смее и нема да се плаќа за сметка на највисоките државни и национални интереси, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Се нагласува дека СДСМ уште еднаш на македонскиот народ му докажа дека „тие се партија која работи за нивните џебови и не мислат на иднината на граѓаните“. – СДС и нивниот претседател Зоран Заев се би дале и жртвувале за да дојдат до власт. Народот ги прочита, и му се спротивстави на СДС, излезе на улица и ...
сите 235 | | | веќе видена

Најстудено утрово е во Куманово каде што се измерени два степена, а најмногу дожд има наврнато во Пожаране 20 литри на метар квадратен. Засилен јужен и југоисточен ветер дувал во текот на ноќта и достигнал брзина од околу 100 километри на час во Штипско, а од 50 до 70 километри на час на повеќе други места. Според податоците на Управата за хидрометеролошки работи, утринските температури во целата држава се над нулата. Најниска температура е измерена во Куманово, а највисока во Струмица, Демир Капија, Охрид, Штип и Виница каде се измерени 10 степени. Во Маврово утринава се измерени 3 степени, во Лазарополе, Ѓуриште и Крушево 4, Пожаране и Берово 5, Дебар 6, Тетово и Тополчани 7, Претор, Крива Паланка и Скопје 8, а во Прилеп, Дојран, Битола, Скопје Петровец и Гевгелија 9 степени. До 8 часот најмалку дожд има наврнато во Ѓуриште – 1 литар на метар квадратен, Крушево 2, Куманово 4, Дојран 6, Скопје 8, Гевгелија и Дебар 10, Лазарополе 14, Маврово 16, Тетово 19 и најмногу во Пожаране 20 литри на метар квадратен. ...
сите 333 | | | веќе видена

Едно лице загинало, а 10 се здобиле со полесни повреди во вкупно 10 регистрирани сообраќајни несреќи во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Три од несреќите се со материјална штета. Сообраќајната полиција санкционирала 14 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, 11 возеле со истечена сообраќајна дозвола или без возачка дозвола, а 39 биле непрописно паркирани. Санкционирани се и седум пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафор. Со помош на специјалното возило „пајак“ се отстранети 62 непрописно паркирани возила. Одделението за превенција и „Училишната сообраќајна единица“ денеска ќе преземат превентивни мерки од областа на сообраќајот на подрачјето на општина Центар, по сообраќајниците кои гравитираат околу Транспортниот центар Скопје.
сите 59 | | | веќе видена

Мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески денеска, утре и задутре повторно ќе биде на репертоарот на Македонската опера и балет поради голем интерес од публиката. Изведбите се закажани за 20 часот. Во претставите вечер и на 21 април главните улоги ќе ги толкуваат Антонија Гиговска и Александар Тарабунов, а утре Гиговска ќе настапи со Денис Димовски. Во останатите улоги се: Сара Гигова, Весна Петрушевска, Игор Џамбазов, Десанка Глигоријевиќ, Тони Михајловски, Тања Бојковска, Мила Николовска, Ристе Гавровски, Симеон Коруноски, Лазе Манасковски, Симон Манасковски, Марија Спасовска, Андреа Георгиевска, и Калеша Џангаловска Настапуваат Оркестарот, Хорот и Балетскиот ансамбл на МОБ, а диригент е Иван Еминовиќ. МОБ информира дека билетите за овие претстави се пуштени во продажба по цена од 600 денари на билетарницата на МОБ, во Југотон ГТЦ и во сите продавници на Нептун низ Македонија, како и електронски на mob.com.mk и karti.com.mk.
сите 17 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска денес, тврдењата на СДСМ дека не постои платформата ги нарече пародија. -Пародија е тоа што вие велите дека нема Тиранска платформа, па мафтате со памфлетот наречен владина програма од 50 страници, рече Ласовска на денешното 13-то продолжение на собраниската седница. Ласовска, во продолжение повторно апелираше до колегите од СДСМ да ја отфрлат Тиранската платформа бидејќи тоа е единственото барање во моментов од граѓаните на Република Македонија.
сите 84 | | | веќе видена

Три непознати лица синоќа, во 21.30 часот, со безбол палки физички го нападнале Н.З., сопственик на угостителски објект во Скопско поле, соопшти полицијата. Разбојниците нападнале и повеќе гости кои биле во локалот. Ги удирале по главата и телото, при што се повредени Ш.М. (33), Н.Б. (38), К.М. (23), сите од Трубарево, Р.В. (34) од Кавадарци и А.Ј. (29) од Скопје. Никој од повредените досега не побарал лекарска помош. Се преземаат мерки за пронаоѓање на напаѓачите и за целосно расчистување на случајот.
сите 16 | | | веќе видена

Возило „голф 5“ со скопски таблички ноќеска е опожарено на улицата „Среќко Пужаљка“ во Скопје. Нема поврдени лица и не е предизвикана материјална штета на околните возила и објекти. Возилото е сопственост на З.Б. (31), кој околу еден часот по полноќ го паркирал автомобилот, а околу 02:40 часот бил известен од соседите дека возилото му е опожарено. Околу 3 часот пожарот бил изгаснат од страна на Бригадата за противпожарна заштита Скопје. Од пожарот целосно бил опожарен предниот дел на возилото, а оштетен е и дел од внатрешноста. Се преземаат мерки за утврдување на причините за настанување на пожарот.
сите 7 | | | веќе видена

Против 63-годишниот С.Ѓ. е поднесена кривична пријава за полов напад врз дете кое не наполнило 14 години. Пријавениот на 7 април годинава во продавница во Крива Паланка извршил полови дејствија над тринаесетгодишно девојче од Крива Паланка.
сите 61 | | | веќе видена

За Димовски неразбирливо е како тоа Македонија е нон стоп на таргет дека не ги почитува правата на малцинствата, додека Македонците кои што се малцинство во другите земји не можат ниту да го изучуваат својот мајчин јазик, а некаде не ни можат да кажат дека се Македонци. Димовски додеде дека во изминатите денови на отворање на мост во Општина Гостивар каде што Македонците се 35%, официјалната прослава се водела само на албански јазик. Тој запраша за каков соживот и за какво почитување на права се залагаат Албанците кога тие ги игнорираат Македонците во средините каде што се мнозинство.
сите 12 | | | веќе видена

Откако ја состави Тиранската платформа, која има за цел да ја ги скрши темелите на унитарноста и суверенитетот на Република Македонија, Еди Рама најави дека е можно соединување на неговата држава и Косово. Албанскиот премиер започна со најави за федерации на Балканот. Тој во интервју за бриселски „Политико“ вели дека тоа не е негова желба, но дека е можна алтернатива доколку остане затворена вратата на ЕУ. -Никој не сака мали сојузи, сите сакаат голема унија. Но ако нема надеж, нема перспектива, нема место, тогаш секако малите сојузи можат да се случат. Сепак Рама смета дека на сите на Балканот, ЕУ би требало да им биде цел, но доколку не постои надеж треба да се размислува за „мали унии“. Како што тој вели, Европа би доживеала ноќна мора, доколку Балканот „полуди“ поради тоа што проширувањето на унијата би можело да биде тргнато од дневен ред. -Регионот би станал сива зона во која други актерки би имале посилна улога од Европската унија, вели Рама. Рама предупредува дека откажувањето од понатамошно ...
сите 200 | | | веќе видена

Ден 51, продолжуваме по нашата патека. Патеката на достоинство, самопочит и суверенитет. Патеката по која тргнавме и од која нема отстапување и враќање. Патеката на заедништвото и толеранцијата, а не на уцените и дискриминацијат а, велат од иницијативата „За заедничка Макеоднија“. Во продолжение интегрален текст од Фејсбук статусот. Заедничка Македонија е вистинска и победува. Доаѓа и денот на конечната победа. Верувајте во неа, како што верувате во Заедничка Македонија. Но дотогаш мора да останеме црвсти, непопустливи и со огромна енергија и љубов за зачувување на Македонија ваква каква што е, а не за држава кроена во Тирана на патот до федерализација, не за држава која ќе ја уценуваат и ќе и се закануваат ако не ги прифаќа максималистички те барања на неразумни поединци. Денес во земјава има уште еден лажен пророк кој мисли дека може да дојде на неколку часа во земјата и да витка кичми и раце. Должност ни е да го пречекаме домаќински и да му кажеме што мислиме за таквите политичари кои не нарекуваат ...
сите 90 | | | веќе видена

Расте поддршката меѓу граѓаните за протестите во организација на граѓанската иницијатива За Заедничка Македонија и нивните барања, кои веќе скоро два месеци маршираат за унитарна Македонија. Бараат да се отфрли тиранската платформа, и Македонија да остане мултикултурно општество, наспроти бинационална држава. Граѓаните веруваат дека излезот од кризата може да се најде во Манифестот, кој ВМРО-ДПМНЕ го понуди како решение за политичката криза, како и предвремени парламентарни избори, на кои граѓаните ќе можат да го дадат својот глас за најдобрата политичка опција. ВМРО-ДПМНЕ преку Манифестот за единствена Македонија повика на национално обединување на сите граѓани, верски организации, партии, општествени чинители. Прв принцип е обединување околу националниот интерес, вториот принцип е интеграција во едно општество, трет принцип владеење на правото за успех на државата и четврт принцип е пазарна економија за подобар стандард на секој граѓанин. Откако СДСМ, го одби предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да ја поддржи владата ...
сите 261 | | | веќе видена

Обврските на СДС кон нарко-мафијата што им помагаше на изборите и кон сите кои го негираат македонскиот идентитет, никогаш нема да бидат прифатени од народот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. о продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Ниту граѓаните, ниту државата нема да прават отстапки само заради тоа што криминалецот Заев ги прифатил сите уцени. Криминогеното раководство во врвот на СДС за да се спаси од затворски казни за бројните криминали подготвено е да дојде на власт по секоја цена, независно што тоа значи целосно реализирање на Тиранската Платформа. Криминалецот Заев за да ги покрие своите криминали од Поткуп, Пуч, Цареви кули, па се до изборните измами тргуваше со највисоките државни и национални интереси. Тиранската Платформа која му е скроена на Заев значи целосна двојазичност, промена на државните симболи, промена на името по грчки терк, федерализација на државата и нејзина дисолуција во последна фаза. За да формира Влада и да се спаси себе си од кривичен прогон Заев молкум ја ...
сите 261 | | | веќе видена

Десетмесечно бебе од Пловдив починало од мали сипаници, откако на 29 март било примено со симптоми на болеста. Бебето не било вакцинирано, бидејќи не ја достигнало возраста од 13 месеци за имунизација и живеело во средина, каде имунизацијата била на пониско од потребното ниво на покриеност. Во такви случаи болеста се одвива тешко, соопшти бугарското министерство за здравство. Светската здравствена организација предупреди дека недоволната вакцинација на децата во повеќе земји од Европската унија е причина за голем број заболени од морбили.
сите 10 | | | веќе видена

Јуришна група на американската морнарица патува кон Северна Кореја поради демонстрација на сила, додека таа земја се подготува за шесттиот нуклеарен тест. Шпекулациите, околу новиот нуклеарен тест на Северна Кореја се поврзани со 105-годишнината од раѓањето на основачот на таа земја Ким Ил-сунг, што обично се прославува со демонстрација на воена моќ. Анализата на сателитските снимки укажува на тоа дека Северна Кореја се подготвува за шестата нуклеарна проба. Јуришната група американски бродови, на чело со носачот на авиони „Карло Винстон“ го одложи патот за Австралија, за да присуствува на заедничките вежби со Јужна Кореја. Пјонгјанг работи на балистичка ракета со голем дострел, која би имала можност да ги достигне САД.
сите 301 | | | веќе видена

Малезиските власти запленија 18 рогови од носорози, увезени од Мозамбик, тешки 51,4 килограми, кои вредат 3,1 милион долари, изјави денеска директорот на малезиската царинскла служба, Хамза Сунданг. Според него малезиските службеници дејствувале откако добиле и пронашле во петокот дрвена кутија со рогови од носорог на карго терминал на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур. Роговите од носорог се користат во кинеската традиционална медицина, а според малезиските закони, нивниот увоз не е дозволен без лиценца.
сите 3 | | | веќе видена

Кинеската морнарица соопшти дека спречила напад на пирати на еден товарен брод во Аденскиот Залив. Во соопштението се наведува дека 16 припадници на кинеските специјални единици во неделата наутро се спуштиле од хеликоптер на брод, кој пловел под знаме на островската држава Тувалу. Членовите на екипажот, кој бил составен од 19 лица, се скриле во бебедна кабина на бродот, додека припадниците на специјалните единици го претресувале бродот, за да се осугураат дека нема други закани. Морнарицата примила повик за помош во саботата, во кој било наведено дека бродот го напаѓаат непознат број пирати на еден чамец.
сите 8 | | | веќе видена

Пиесата за детето волшебник „Хари Потер и проколнатото дете” сношти собра рекорден број награди „Лоренс Оливие”, меѓу кои и за најдобра нова пиеса. Меѓу деветте награди се оние за сценографија, осветлување, звук, костими, најдобар режисер (Џон Тифани) и три награди за глума. Џејми Паркер ја освои статуетката за улогата на Хари Потер. Приказната временски е сместена 19 години по онаа во последната книга на Џоу Роулинг. Во неа, фокусот е врз децата на Хари и неговите пријатели, како и нивните нови авантури во училиштето за магија и волшепство „Хогвартс”. За најдобар мјузикл беше проглесен „Денот на мрмотот”.
сите 34 | | | веќе видена

next