Е Вести

Во исклучително сложени околности, во време на голема сериозност на состојбите и комплексна политичка криза, во мигови кога СДСМ и нејзините полуги во повеќе сфери постојано продуцираат лажни вести и се обидуваат да претстават една искривена слика, притоа некористејќи аргументи, туку празни зборови и лажни кфалификации, обидувајќи се да ги поткопаат сите вредности во нашето општество, ние сепак продолжуваме да работиме и реализираме проекти, напиша на својот ФБ профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. -Тоа е така затоа што нашиот збор п ред граѓаните е наша должност која ја исполнуваме. Капиталните инвестиции се тие кои обезбедуваат стабилност и се потенцијал кој ја движи економијата напред. Инвестициите во изградба на нови патишта не запираат. Активно тече градбата на новиот автопат Скопје-Штип. Инвестиција е проценета на 206 милиони евра. Целосно е пробиена новата траса, а асфалтирани се околу 30 километри од вкупно педесетина, напиша Груевски. Вкупниот прогрес на градежните работи изнесува околу 60 ...
сите 25 | | | веќе видена

Над 15 илјади граѓани маршираа попладнево од Владата на Република Македонија до Законоданиот дом. Маршот кој не беше поддржан од ниту една политичка партија, наиде на голем одзив кај народот, граѓаните спонтано масовно се собираа за да испратат порака дека ја сакаат својата татковина и нема да дозволат разнебитување на државата. -Со еден симболиочен гест сакаме да им покажеме како се сака Македонија. Тие сакаат да ги раздвојат црвената и жолтата од македонското знаме. Ние не сакаме и нема да го дозволиме тоа. Тие сакаат разнебитување, ние сакаме заедничка Македониај, затоа нашиот симбол ќе биде спојување на црвеното и жолтото, црвено-жолтата линија која нема да ја поминат !!!, истакна на собирот Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија. Дури и организаторите истакнаа дека се изненадени од огромниот број на граѓани кои се приклучија, по помалку од 12 часа од формирањето на иницијативата. На маршот се скандираше МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНИЈА, ОВА НЕМА ДА ПОМИНЕ и се пееја патриотски песни. ...
сите 74 | | | веќе видена

Воодушевен сум од одзивот на денешниот марш. Мислев дека ќе бидеме неколку пати помалку. Многу позитивно сме изненадени од одзивот на луѓе. Голем дел од нив кажаа дека не биле никогаш на протест, но дека сега почувствувале потреба да излезат и да ја споделат емоцијата, истакна во вечерашните вести на Сител Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тој посочи дека има две цели за маршот, заедничка Македонија и четврт Илинден, односно повторување на вредностите. -Решивме дека сега е нашето време, нашата должност, дека сакаме да живееме во оваа земја, заеднички со сите народи, како што сме живееле и досега. Нема да фрламе со бои по фасади и да уништуваме споменици. На мирен, достоинствен начин сакаме да го покажеме она што го чувствуваме и повикуваме и апелираме што повеќе луѓе да се вклучат на оваа иницијатива, на ова движење. Со огромна радост можам да ви кажам дека не е само сликата на улица која што ја видовте, туку и поддршката која што ја добиваме од страна. Има премногу луѓе ...
сите 20 | | | веќе видена

Професорката Билјана Ванковска потврди дека сето она што Курир го пишува изминативе денови е вистина. Ванковска подетално објанува што се случувало за време на договорите меѓу СДСМ и ДУИ и што е целта на резолуцијата за геноцидот врз Албанците. -Предмалку од сигурни извори слушнав дека е вистина сето она за што пишуваше Курир во врска со двојазичноста, резолуцијата за геноцид, итн. Според овој извор, целата разлика за ДУИ во изборот меѓу ДПМНЕ и СДСМ била содржана во изреката „ко да више“. Законот ќе се однесува само на албанскиот јазик, и да не се лажеме дека тоа не е дел од мозаикот за редефиниција на државниот поредок, чекор по чекор. Второ, резолуцијата за геноцидот врз Албанците од страна на Србите (од пред 100 години) нема никаква врска со соочување со минатото и помирувањето, туку со индиректно докажување дека Албанците биле тука (и како предмет не геноцид) уште пред воопшто да постојат (официјално) Македонци (кои држава прават дури во 1944-45). Така, ќе се постави претекст дека нивната малубројност ...
сите 10 | | | веќе видена

Околу десетина илјади граѓани присуствуваат на маршот на граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија. Собирот е масовен и по збирното место пред Владата, присутните се движат кон Канцеларијата на претседателот Иванов, а маршот ќе заврши пред Собранието. Дури и организаторите истакнаа дека се изненадени од огромниот број на граѓани кои се приклучија, по помалку од 12 часа од формирањето на иницијативата. На маршот се скандира МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНИЈА и се пеат патриотски песни. -Сите кои сме тука одлучивме на мирен начин. Повикуваме на свест, разум и одлучност. Апелираме вашето демократско право да го изразите мирно и достоинствено, со почитување на законите. Покажуваме почит кон институциите и чуварите на миеор и сите граѓани кои веруваат во иднината на Македонија како мзаедничка држава. Симболот кој не обединува е знамето на РМ, жолтата и црвената боја. Народот е најдобриот чувар на мирот во сопствената држава, истакна Борис Дамовски.
сите 87 | | | веќе видена

Оперскиот пејач Игор Дурловски на социјалната мрежа Фејсбук покрена акција и ги предивизика пријателите да запеат за Македонија. Дурловски бара од неговите фејсбук пријатели да се снимаат како пејат на македонски, видеото да го објават на социјалната мрежа и да ги предизвикаат нивните пријатели да го сторат истото. Поддршка за оваа иницијатива на Дурловски даде неговиот колега, Цветан Стојановски кој на социјалните мрежи побара сите да пејат на македонски, бидејќи како што вели тој, кога пееме на македонски пееме на јазикот кој ни извира од сршта и коските. -Да си ја отвориме душата. да прочепкаме низ гените, да го чуеме во нас минатото. Да ни заигра срцето, а тогаш да се погледнеме во огледалото и да си кажеме кои сме. … Можете да одберете песна на било кој од 10000 јазици, но ниту една од нив нема да би легне на грлото како онаа нашата, македонската, пишува меѓу другото Стојановски. -Драги ФБ пријатели, Ве предизвикувам да запеете за Македонија. Јас пеам, пејте и Вие, пишува оперскиот пејач Марјан ...
сите 20 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска му го достави на претседателот Ѓорге Иванов доказот за обезбедно парламентарно мнозинство за формирање влада. Заев на претсадателот Иванов во вилата „Водно“ му достави потписи од 67 пратеници од СДСМ, ДУИ, Беса и Алијансата на Албанците. Тој пред средбата со претседателот на државата во кусата изјава рече дека очекува Иванов да му го врачи мандатот за формирање влада. На средбата кај претседателот Иванов присуствуваа и потпретседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски. Од кабинетот на Иванов претходно информираа дека по доставувањето на доказот за обезбедено мнозинство се очекува претседателот да донесе одлука во наредните денови.
сите 38 | | | веќе видена

Македонската пијанистка и внука на Крсте Петков Мисирков, Eлена Mисиркова денеска од името на Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија упати порака за семакедонско и сеграѓанско помирување. Таа повика да се смират страстите и да се осознае она што е од виш интерес за сите оние кои живеат и творат во Р. Македонија. Мисиркова зборуваше во името на нејзините предци, во името на Крсте Петков Мисирков основоположникот на македонскиот литературен јазик и на автохтоноста на македонската национална свест. -Зборувам во името на заветот на моите предци, во името на делото на Крсте Петков Мисирков кој што не завети сите нас со неговите постулати пред 100 години од денес,а ние се уште се соочуваме со истите нешта како и пред 100 години. Од мошне есенцијален интерес е тоа да се осознае, во нашите настапи, јас сум концертен пијанист, настапувам на секаде низ светот, го носам наделеку нашиот македонски глас преку делата на македонските композитори и творци и на тој начин сведочам за нашето постоење овде, рече ...
сите 33 | | | веќе видена

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија денеска ги повика граѓаните на мирен протест пред Владата во 17-часот. Тие денеска на прес конференција објавија и проглас. -Македонија има три ИЛИНДЕНИ, 1903, 1944 и 1991 година. Дојде време да го обзнаниме Четвртиот Илинден. Во сите три претходни, Македонците јасно и недвосмислено ја искажаа почитта кон сите оние кои живеат под ова небо. Дојде ред и на нас да ја покажеме таа взаемна почит. Ние, современиците на овој миг имаме должност да ги споиме тие вредности од минатото за доблесно, сите заедно, да се насочиме кон иднината. Ниту еден патриот не е против националните права, култура и традиционални вредности на својот сограѓанин, изјавија од иницијативата. Тие нангласија дека Македонија е модерна граѓанска република. Македонците Албанците, Србите, Ромите, Бошњаците, Турците, Власите и другите живеат во единствената матична држава на македонскиот народ, кој слично како и други народи од регионот и се уште во 21 век е соочен со негирање и дискриминација. ...
сите 39 | | | веќе видена

Договорот за Влада кој лидерот на СДСМ го постигна со албанските партии преку целосно прифаќање на албанската платформа, всушност е договор за идентитетска промена на Македонија со кој се задираат основните постулати како јазикот, името, знамето, грбот и химната. Пред неколку дена во јавноста се појавија фотографии од тоа како ќе изгледаат двојазичните банкноти, за кои и портпаролот на ДУИ Бујар Османи потврди дека е договорено со Заев. Овие фотографии покажуваат како ќе изгледаат двојазичните свидетелства и пасоши.
сите 29 | | | веќе видена

Граѓаните и бизнис заедницата од денеска можат да имаат увид во урбанистичките планови на целата територија на државата преку геопроталот на Агенцијата за катастар на недвижности преку врската: http://ossp.katastar.gov.mk/OSSP/. Тоа го овозможува новата електронска услуга што денеска беше промовирана во присуство на премиерот Емил Димитриев и министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски. – Станува збор за услуга со која сите граѓани и бизнис заедницата можат преку електронски пат да проверат што е предвидено во нивната или други парцели, што е предвидено во ДУП-овите за градење… Со оваа алатка може да ги видат и цените на градежното земјиште, изјави Димитриев. Тој посочи дека новата електронска услуга е една од најклучните реформи што ги има направено Катастарот во изминатиот период со многу посветена работа и континуитет со што, потенцира, сме многу понапред од многу земји во Југоисточна Евроа, па и пошироко. – Новата услуга на Катастарот ќе има далекусежни позитивни последици во работењето на ...
сите 19 | | | веќе видена

Не смееме да дозволиме да се промени името на нашата држава, не смееме да дозволиме да се промени јазикот, да не се вика македонски, не смееме да дозволиме да се промени химната, изјави во „Око“ на Телевизија Нова митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски, г. Петар. Владиката вели дека досега тоа никому не му пречело, а сега наеднаш пречи. „Кому му пречи? Некому кој дошол тука во последните години. На сите оние што биле тука, Албанци, Роми, Власи, Срби, не им пречи. Им пречи на некои дојденци, но најмногу за жал, им пречи на некои соседи“, вели владиката Петар. Кога ќе се спомне Македонија веднаш се мисли на Македонија од минатото кога била голема светска империја. Од тие причини намерата е да исчезне тоа име плашејќи се дека можеби еден ден можеби повторно ќе воскресне таква империја како што била, рече во гостувањето во „Око“. Тој како пример го посочи Израел кој до пред 50-ина години не постоел како држава, а сега е сериозен противник на државите во неговото опкружување ...
сите 57 | | | веќе видена

Радмила од која јахта го пишуваше твојот фејсбук статус ? Дали уште мислите дека ќе ги возите граѓаните на филмот што го вртевте во 90 – те. Народот веќе не е со кратка меморија. Народот многу убаво се сеќава на твоите и изјавите на твојот лидер, аболицираниот криминалец Зоран Заев и за виткањето на кичмата и за тоа како не ви прилега политика на патриотизам, но и како ти ветуваше дека ќе го решиш името за 6 месеци, напиша на својот ФБ профил пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски. -Радмила ако ти е за пари кажи. Пренеси му и на твојот лидер отворена е понудата за подршка од ВМРО-ДПМНЕ за подршка на малцинска Влада само државата не ја продавајте ! Го знаеме вашиот начин на владеење, ќе си обезбедите и со јахти и со десетици станови за ској од врхушката и пари, сето тоа некако ќе се надмине, но никогаш нема да може да се надмине ако ја продадете државата, тоа се прави еднаш засекогаш. Помислете малце за државата, помислете за нашите деца, за вашите деца, помислете за претците и јунаците што се бореле за ...
сите 6 | | | веќе видена

Мислам дека во врска со црквата и со државата и со името има едно влијание, едно сценарио кое е поголемо и е на меѓународен план, изјави во „Око“ на Телевизија Нова митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски, г. Петар. „Тој притисок е очигледен и во општеството, а подеднакво се врши влијанието и за промена на името, и на државата и на црквата, на нашиот јазик и на сѐ што е белег на македонската нација и општество Она што во последните две и пол години ѝ се случува на државата е предавство, на нашите национални белези. Тука се јазикот, културата, грбот на нашата држава, химната. Сето тоа е загрозено со постапките што се направени во овие последни години, вели владиката Петар во емисијата „Око“ на ТВ Нова. „Во старомакедонскиот или старословенскиот, како сакате, зборот јазик се поистоветува со зборот народ. Тој е битен елемент на една нација. Знаеме дека најдобар начин за една држава, да се изразуваат луѓето е да има еден заеднички јазик кој ќе биде обединувачки. Во ...
сите 20 | | | веќе видена

Црвената линија ја поминавте. Црвено- жолтата, не! Под овој слоган за вечерва во 17 часот пред Владата се најавува граѓански собир и кревање на гласот, за како што се вели, Заедничка Македонија. -Македонија ја знам подолго отколку што ги знам сите политичари и партии заедно. Македонија е над се’. Тоа ми дава право и сила да се обидам заедно со моите пријатели да го придвижам Четвртиот Илинден. Ќе го кренеме гласот за Заедничка Македонија, слободно граѓанско поле за сите нејзини жители, дом за сите кои што ја сакааат Македонија, стои во пораката која се шири на социјалните мрежи.
сите 89 | | | веќе видена

Познато е дека во меѓупартиските договори меѓу СДСМ и ДУИ за употребата на албанскиот јазик во РМ како втор службен јазик се тргнало од последните познати податоци за бројот и структурата на населението во земјава утврдени со пописот на населението од 2002 година. Тие се потребни за законот да има основа во амандманот пет на Уставот, во спротивно, законот е неуставен, пишува ДНЕВНИК. Според тоа пребројување во вкупното тогашно население во земјава од 2.022.547 жители етничките Македонци учествуваа со 64,17 проценти, а етничките Албанци со 25,17 отсто. Врз основа на таква застапеност етничките Албанци добија и посебни права предвидени со Охридскиот рамковен договор врзано, покрај другото, за принципите на соодветна и правична застапеност, за Бадентеровиот принцип, за употребата на албанскиот јазик. Така, според петтиот амандман на Уставот на РМ е предвидено дека „на целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо. Друг ...
сите 4 | | | веќе видена

Господине Хан, пред само десет дена во Скопје јавно кажавте дека нема да се мешате, а сега објавувате на твитер дека Претседателот Иванов треба да го даде мандатот на овој или оној…, пишува пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на својот ФБ профил. Дали тоа не е мешање? Кога веќе решивте на Претседателот на Република Македонија, избран од граѓаните, да му кажувате што да прави околу мандатот, добро е и да кажете што мислите за предлогот наместо 67, идната Влада да има поддршка од 100, но без редефинирање на државата, без двојазичност на целата територија, без бинационалност, а со зачувување на унитарноста, името и македонскиот идентитет? Велевте дека треба поширока поддршка на Владата, еве ја. Ако еднаш го прекршивте ветувањето дека нема да се мешате, повелете и втор пат, одговорете, пишува Димовски.
сите 125 | | | веќе видена

Син ми вознемирен ми се јави пред 2 минути од странство и ме прашува: Мамо вистина сте ја продале Македонија? пишува во својот статус на Фејсбук пратеничката Солза Грчева. Таа додава и дека „Тука сите весници пишуваат за тоа, кажи кога се протестите да купам веднаш карта. Што да му кажам…Тажно, пишуваа таа во нејзиниот фб статус.
сите 16 | | | веќе видена

Штабовите на ВМРО-ДПМНЕ синоќа беа претесни за да ги соберат членовите, поддржувачите и симпатизерите на партијата по насоката на централаза одржување на состаноци на општинските комитети, па предвидените состаноци прераснаа во собири. Атмосферата меѓу присутните била позитивна и се чувствувала голема енергијанасобранитеѓани воедно истакнуваа дека се револтирани од обидот на СДСМ за предавство на националните и државни интереси. Во општинските комитети вчера беше прочитан и Проглас. -Ова е собир за Македонија и нејзината иднина. Ова е време кога бескомпромисно и со огромна енергија треба да ги збиеме редовите и заедно сите рамо до рамо да го спречиме разнебитувањето на Татковината кое Зоран Заев и СДСМ сакаат да ни го спакуваат. Време е уште еднаш, сега посилно од било кога да покажеме дека не сме исти, дека не сме како нив, дека не сме подготвени по секоја цена, по цена на националните и државните интереси да ја продадеме државата, само за да се добереме до фотеља. Да ги тргнеме на страна дискусиите околу ...
| | веќе видена

Тој потенцираше дека тоа не значи формирање на нова влада, односно не значи дека ДУИ ќе коалицира со СДСМ. ДУИ ќе му ги даде потписите на СДСМ, а за коалиција допрва ќе преговара, изјави вечерва портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Османи по десетчасовната средба на централното претседателство, изјави дека ДУИ ќе ги даде 10-те пратенички потписи на Зоран Заев, но само за да ги запазат роковите и за да не се губи премногу време. Тој потенцираше дека тоа не значи формирање на нова влада, односно не значи дека ДУИ ќе коалицира со СДСМ.
сите 44 | | | веќе видена

next