Е Вести

Морскиот лав кој минатата недела почина во Зоолошката градина во Скопје голтнал камен, соопштија денеска на прес-конференцијата во Зоолошката, каде што беше покажан и каменот што го голтнал лавот. Како што истакна Дане Кузмановски од Зоолошката градина, поради голтањето, на лавот му се затнале хранопроводот и желудникот.
сите 44 | | | веќе видена

Македонија го интензивира извозот во Русија. Огромен е интересот за нашите производи на овој голем пазар, покажуваат најновите податоци за размената. Како што беше речено денеска на прес-конференција во Македонско-руската стопанска комора, извозот во 2016 година достигнал 48,9 милиони евра што е раст за 39,5 отсто во однос на 2015, а намален е и трговскиот дефицит од 153 на 142,9 милиони евра. Вкупната трговска размена лани била 191 милион евра или 15 проценти повеќе од 2015 кога изнесувала 189 милиони евра. Очекувањата се дека годинава извозот ќе биде поголем и од 2016. Според извршниот директор на Комората, Дејан Бешлиев, Македонија на рускиот пазар засега најмногу извезува вино, овошје и зеленчук, но присутна е и со фармацевтската и машинската индустрија. – Од декември 2016 потпишан е и првиот договор за извоз на млечни производи, а извоз подготвува и хемиската индустрија, истакна Бешлиев. Тој ги презентираше и резултатите од саемот за храна и пијалаци во Москва, 24. „Продекспо“, на кој покрај 2.000 ...
сите 29 | | | веќе видена

Лејди Гага веќе по втор пат се појавува на јавно место со новото момче – продуцентот Кристијан Кери. Овојпат двајцата беа пресретнати на забавата по доделувањата на “Греми” наградите. Според гласините поп-ѕвездата и агентот се заедно веќе неколку недели, но намерите еден кон друг веќе биле доста сериозни. Таа во интервју со Рајан Сикрест минатиот четврток самата навести дека повторно ја открила љубовта и дека работите се одвиваат добро. Според магазинот Us Weekly, новите романтични односи на супер ѕвездата одат во вистинската насока. Можеби Гага се уште се воздржува да ја коментира конкретно новата врска, бидејќи минатата година доживеа навистина тешка разделба со поранешниот свршеник- актерот Тејлор Кини, со кого имаше речиси 5-годишна врска.
сите 15 | | | веќе видена

Кејт Мидлтон има многу таленти. Кога и каде да се појави изгледа беспрекорно, инаку таа е и посветена мајка на две деца, кралските задачи ги извршува без грешка, но по се изгледа дека е одлична и во игрите со скокање. Младите кадети на воздушните кралски сили беа воодушевени! За среќа Кејт имаше рамни чевли и скокаше заедно со младите кадети, додека беше во посета како почесен командант во кралско воздухопловство. Во еден момент, нешто друго привлече внимание. Кејт со само еден потег ја покажа својата одлична фигура. Секогаш елегантно облечена, Кејт ретко ни дава шанса да ја видиме нејзината фигура во тесна облека. Додека ги навлекуваше панталоните Кејт ја покажа својата витка линија. Поради овие фотки денес, сите зборуваат за задницата на британската принцеза.
сите 2 | | | веќе видена

Зад нас е уште една година што ја одбележаа многу активности, период во кој успеавме да го реализираме најголемиот дел од планираното. Искористувајќи ги сите наши располжливи потенцијали, искуства, знаења и капацитети во соочувањето со предизвиците, во изминатата година целосно се насочивме кон реализација на предвидените проекти, во насока на обезбедување одржлив економско-социјален рамномерен развој и просперитетна иднина на жителите во сите 12 населени места во Општина Илинден. Ова го истакна градоначалникот на општина Илинден, Жика Стојановски, на денешната прес-конференција на кооја ги презентираше реализираните проекти во 2016 година. -Со цел Општина Илинден да биде подобро место за живеење, место со подобри услови за стопанисување, подобри услови за образование, за одржлив економски развој, повисок животен стандард и поквалитетен живот на населението, реализиравме голем број на капитални проекти кои ги дефинираа граѓаните на Општина Илинден. – Исполнително, посветено и одговорно континуирано ...
сите 8 | | | веќе видена

Жените кои имале неколку спонтани абортуси од сега ќе може да направат тест кој ќе им покаже кога е најдобро да забременат. Експертите веруваат дека прецизното време на бременоста може да го спречи спонатниот абортус и да ги зголеми шансите жената да роди здраво бебе. Причината е бројот на „природни убијци на клеткитте“, односно специјалнит имунолошки клетки кои ја обложуваат матката. Некои жени произведуваат премногу вакви клетки, што доведува до колабирање на постелката. Тим на професорот Јан Бросенс од Универзитетот Варвик го направи овој тест кој се покажа успешен на 150 лица. Потребно е да се направат уште клинички тестирања, но професорот се надева дека овој тест ќе влезе во редовна употреба за неколку години. Истакнува дека е многу важен балансот меѓу „пририднит еубијци на клеткитте“ и „матичните клетки“ во утробата. Една од шест трудници ќе го загуби бебето, а четвртина бремености завршуваат со спонтан абортус до 23. недела. Една од 100 жени има неколку абортуси.
сите 5 | | | веќе видена

Воведени нови лекови за терапија на шест типови малигни заболувања, што претходно не беа достапни во Македонија. Терапијата за малигни заболувања на бубрег и кожа веќе е воведена и достапна на пациентите, а годинава ќе бидат воведени и лекови за рак на дојка, рак на дебело црево, рак на црн дроб и два лека за рак на бели дробови. Имено терапијата за рак на кожа, што чини околу 8.000 евра месечно и за рак на бубрег, што чини околу 3.000 евра, а пациентите претходно морале сами да ја набавуваат, сега е достапна и тие ја добиваат бесплатно во рамки на здравственото осигурување. На оваа тема во информативниот блок на ТВ НОВА зборуваше директорот на онкологија Милан Ристески.
сите 41 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи очекува до 15 март, кога е крајниот рок, над 400 илјади граѓани да поднесат Годишна даночна пријава. Како што информираат заклучно со 13 февруари 2017 година, 51.616 граѓани ја исполниле својата даночна обврска и апелираат граѓаните да не ги чекаат последните денови со цел да се избегнат метежите на даночните шалтери. Годишна даночна пријава поднесуваат граѓаните кои во изминатата 2016 година освен плата или пензија или приход од земјоделска/самостојна дејност, оствариле и други дополнителени приходи. Од поднесените пријави најмногу се во Штип 13.321, потоа Скопје 12.794, Битола 8.315, Прилеп 9.075, Струмица 5.881 и Тетово 3.182 годишни даночни пријави. Од нив најголемиот дел се писмено, а 251 поднесени се електронски. Граѓанинот кој е од друг град, но работи, живее, студира…, односно е со привремен престој во Скопје, даночната пријава може да ја поднесе во Контакт центарот на УЈП, на новата локација во зградата на Регионална дирекција Скопје. Годишната даночна пријава може да се ...
сите 16 | | | веќе видена

Сите наши проекти се насочени кон бизнисите. Грантовите кои ги доделуваме се наменети за претпријатијата кои што сакаат да воведат иновација во своето работење, односно кои што сакаат резултати од некакво истражување, од тестирање, дизајн на нов производ, да ги комерцијализираат и да ги продаваат на пазарот. Ова го истакна Јасмина Поповска, директор на Фондот за иновации и технолошки развој, во информативната емисија „Интервју со …“ на велешката телевизија Канал 1. -Токму научно-истражувачките или високообразовни институции понекогаш се изворот на знаењата на новините во истражување и слично кои што може да се применат во бизнисот. Затоа покрај директна финансиска поддршка на бизнисот, даваме и финансиска поддршка на оние претпријатија чии што иновации се базираат на некакво истражување правено во рамки на факултетите. Така на пример кај инструментот за спин-оф претпријатија финансираме до 30.000 евра проекти на претпријатија кои произлегуваат од професори, студенти кои работеле на некакво истражување на ...
сите 14 | | | веќе видена

Во секој случај, она што може со сигурност да се каже е дека за среќа е избегната поголема незгода бидејќи возилото застанало во последен момент и не влетало во метежот од возила. Најверојатно станува збор за автомобил чиј возач не ја активирал рачната сопирачка, па поради благата надолнина возилото започнало да се движи наназад и со задниот дел излетало од паркингот. Другата поневеројатна опција е дека возачот се движел наназад и не сопрел навреме на работ од паркингот, пишува Телеграф.
сите 4 | | | веќе видена

Реакцијата и заканата упатена кон движењето „Стоп операција Сорос“, и нејзините активисти, од страна на невладините организации кои се финансирани од Сорос, која се должи на наводни клевети за нивната поврзаност со политичката партија СДСМ, е само паничен обид да се затскрие нивното незконско, пристрасно и партиско работење, вели аналитичарот Никола Србов од Движењето „Стоп Операција Сорос“. Србов вели дека на прес конференција, одржана на 8 мај 2015 година, од страна на Стево Пендаровски како офцијално претставник на СДСМ, беше објавено дека СДСМ со 70 невладини организации, помеѓу кои се наоѓаат сите невладини организации кои беа посочени од страна на С.О.С. за нивна поврзаност со СДСМ, влегува во коалиција под името „Граѓаните за Македонија“. Во коалицијата „Граѓаните за Македонија“ влегуваат, СДСМ и невладините организации: Млади европски федералисти (ЏЕФ Македонија), Центар за одржлив развој на заедницата – Дебар, Здружение за развој и активизам „Аква“ – Струга, Здружение за локален развој „Акција Плус” ...
сите 3 | | | веќе видена

Празникот Сретение е еден од 12-те големи црковни празници, заедно со Рождество, Богојавление, Воскресение, и како и тие, има длабока спасителна смисла. Реалниот настан врз кој се темели длабоката содржина на овој празник е расказот за Симеон, кој по неговата средба со Бога беше наречен Богопримец. На овој старец преку ангел му било кажано дека нема да умре дури не го види ветениот Помазаник, Месијата.На неговото чекање доаѓа крај 40 дена по раѓањето на Исус Христос. Според Мојсеевиот закон, во тој ден секое првородено машко дете се носело во Ерусалимскиот храм. На тој ден, во храмот, се случила средбата на свети Симеон и Богочовекот Исус Христос, и тоа е првата средба лице в лице на човекот со Бога. Длабоката смисла на овој празник се состои токму во таа оттогаш отворена можност за општење со наднебесниот Бог лице в лице. Обичаи и верувања Православните христијани денеска го слават големиот празник Сретение Господово. Со тоа се одбележува првата средба на Бог и човекот во храмот во Ерусалим. Сретението ...
сите 12 | | | веќе видена

На чинот на закројувањето му претходеше литургија одржана од свештеници од Повардарска епархија. Ниските температури ќе го намалат годинешниот род, вели сопстевникот Благој Механџиски кој нагласува дека и понатами ЗЕГИН лозарство ќе се труди да произведе квалитетен род бидејќи од родот зависи и квалитетот на крајниот производ. ЗЕГИН лозарство се простира на 500 хектари од кои 300 се под лозје во атарот на општина Лозово. Лозовите насади се наводнуваат од браната Калиманци, а системот капка по капка веќе е поставен на 30 хектари. ЗЕГИН лозарство покрај виното и ракијата на македонскиот пазар е познат и по производството на Маџун, традиционален производ кој се користи за медицински цели, а може да се набави во продавниците за здрава храна на Зегин. Механџиски најавува дека и понатаму ЗЕГИН лозарство ќе работи на усовршување на првото Македонско медицинско вино.    
сите 53 | | | веќе видена

Се воведуваат нови лекови за терапија на шест типови малигни заболувања, што претходно не биле достапни во Македонија, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров при посетата на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија. – Ова се лекови што досега воопшто не биле на позитивна листа, ниту пак се набавувале. Терапијата за малигни заболувања на бубрег и кожа веќе е воведена и достапна на пациентите, а годинава ќе бидат воведени и лекови за рак на дојка, рак на дебело црево, рак на црн дроб и два лека за рак на бели дробови, изјави Тодоров. Посочи дека терапијата за рак на кожа, што чини околу 8.000 евра месечно и за рак на бубрег, што чини околу 3.000 евра, а пациентите претходно морале сами да ја набавуваат, сега е достапна и тие ја добиваат бесплатно во рамки на здравственото осигурување. – Кај определени типови рак на дојка овој лек овозможува спречување прогресија и продолжување за повеќе од 50 месеци. Ова е голем исчекор напред во борбата со ова најчесто малигно заболување кај ...
сите 97 | | | веќе видена

Инспириран од видео играта „Кредото на атентаторот“ (Assassin’s Creed) , едно 19-годишно момче од Москва скокнал од 23-от кат од својата зграда и настрадал, пишува рускиот портал „Лајф“. „Скокот на вербата” е еден од највпечатливите моменти во оваа игра: Виртуелниот лик стои на врвот на зграда и со раширени раце се фрла од работ надолу. Приземјувањето (во играта) е врз стог сено. Блиските на загинатиот Константин раскажуваат дека момчето практично било опседнато со играта. На неговата Фејсбук страница можат да се видат мноштво слики од ликовите на таа компјутерска игра и веројатно тој посакал да „го повтори“ подвигот на еден од своите виртуелни „херои“. На местото на неговата трагедија, пронајдена е и проштална порака, во кој амомчето вели дека за ова се подготвувал подолго време.
сите 5 | | | веќе видена

И денеска останува во сила наредбата за евакуација на десетици илјади жители на Северна Калифорнија, а инженерите работат на зацврстување на оштетениот преливник и на испуштање на водата од браната Оровил, што се преполни од дождовите, пред нови невремиња да го зафатат регионот, соопштија британските медиуми. Останува во сила наредбата за евакуација на 188.000 лица, додека се прави проценка на ризикот за луѓето кои живеат во долината на реката Федер, соопштија локалните власти. – Се прави се што е во наша моќ да ја обезбедиме браната и луѓето да се вратат во своите домови и без страв и во безбедни услови да живеат во нив. Многу е тешко, изјави синоќа на прес-конференција гувернерот на Калифорнија, Џери Браун. Браун од претседателот Доналд Трамп побара во Калифорнија да се прогласи вонредна состојба за да може на државата да и се доделат федерални средства за санирање на зафатените реони. Вчера попладне беа спуштени големи корпи со камења со кои се наполнија пукнатинате во оштетениот преливник, посочуваат ...
сите 29 | | | веќе видена

Документите на американската ЦИА, од кои била отстранета ознаката за тајност, откриле дека разузнавачките служби на САД оделе до таму што користеле лица со телепатски способности, а најпознат случај е заложничката криза во американската амбасада во Иран. ЦИА и официјално се занимавала со паранормални активности. Според документите од кои неодамна била отстранета ознаката за тајност, ЦИА користела тим од видовите луѓе за да собере информации за операции без физичко присуство. Според информациите од документите, програмот бил отворен во 1975-тата година. Во него постоеле стотина кандидати кои тврделе дека се видовити. Од неколку стотина кандидати, само шест биле одбрани да бидат дел од понатамошните операции. Во текот на неколку години, програмата со кодно име “Пламен од скара” повеќе се занимавала со истражување и собирање на теории во врска со паранормални активности, пишува Sputnik. Меѓутоа, среќата им се свртела во 1979-тата година, кога “Пламен од скара” биле поканети да помогнат во потрагата по исчезнат ...
| | веќе видена

При пожарот што изби на паркинг во Дизниленд, седум лица се наголтале со чад, додека осум автомобили изгореле. Седуммина вработени во Дизниленд вдишале чад, од кои четворица се хоспитализирани, но никој од нив не е во критична состојба. Полицијата во Анхајм проценила дека вкупната штета е околу 180.000 долари, наведувајќи дека можела да биде и поголема бидејќи во таа катна гаража дневно се паркираат илјадници автомобили. Засега никој не е осомничен за предизвикување на пожарот, но претставниците не наведоа што точно го предизвикало огнот.
| | веќе видена

Осуммина рудари загинаа, а тројца се повредени во експлозија, која се случи изутринава во рудник за јаглен во централна Кина. Експлозијата се случила околу 1:30 часот во кинеската провинција Хунан, а 18 рудари успеале да побегнат. Причините за експлозијата не се познати, но се претпоставува дека станува збор за експлозија на гас, што е честа појава во рудниците поради искрите. Кина е најголем произведувач и корисник на јаглен, меѓутоа во нејзините рудници животот го губат стотици рудари годишно.
сите 90 | | | веќе видена

Два автомобили изгореа ноќеска во Велес. Едниот е во сопственост на АД Благој Ѓорев, додека другиот на физичко лице. Автомобилите биле паркирани еден до друг пред колективните згради во кои живеат и лицата сопственици на истите. Пожарот во пожарната го пријавил еден од станарите во блиската зграда. Неофицијално, „Пасатот“, сопственост на АД Благој Ѓорев кое најчесто било управувано од извршниот директор, кој инаку е поранешен пратеник, прво било опожарено. Тоа што одма до „Пасатот“ бил паркиран автомобилот Опел Астра е пресудно и овој автомобил да биде опожарен. На местото на настанот увид направи екипа на СВР Велес. Инаку за неполни четири години во Велес запалени беа автомобилите на тројца судии, еден висок полициски службеник, комерцијалниот директор на Жито Вардар и сега овие два. Полицијата работи на расветлување на сите случаеви.
сите 46 | | | веќе видена

next