Е Вести

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 4, Никола Груевски вчера во Прилеп потсети дека за 10 години најниската пензија се зголемила за точно 90,32%. Додаде дека просечната пензија во времето на СДСМ беше 7.683 денари а во 2015 година, просечната пензија изнесуваше 13.085 денари, над 70% повеќе. -Предвидуваме зголемување на пензиите и во наредните 4 години за најмалку 10,25%. Ќе го продолжиме за бесплатнана бањска климатска рекреација за корисниците на пензија, за нови 22.000 пензионери. По 2006 година за прв пат почна да се намалуваат лековите, се намалија цените на 4800 лекови и таа политика ќе продолжи и во иднина, рече Груевски, пред пензионерите во Прилеп.
сите 31 | | | веќе видена

Зоран Заев е единствениот политичар во Европа кој си дозволи да лаже и да си игра со чувствата на посиромашните, невработените и оние во мака, порача од Пробиштип лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ 4 Никола Груевски. -Заев е единствениот во Европа која си дозволи да лаже дека ќе ги зголеми платите во приватниот сектор. Во 2006 година кога ни дојдовме на власт просечната плата беше 11 500 денари. Ниту ветивме колку ќе се зголеми просечната плата ниту дека ќе се мешаме во приватниот сектор. Ние се сконцентрираме на подобрување на бизнис климата, намалување на даноци, како и провлекување на домашни и странски инвеститори. Сега просечната плата е 23 000 денари и тоа се зголеми во време кога поминувавме низ светска, европска и домашна политичка криза. Така и ќе продолжиме. Ќе ја зголемиме просечната плата но со отворање на нови работни места, а не со лаги и со потценување на сопствениот народ како што прави Заев, рече Груевски. СДСМ е партија, додава тој, која со мамење на сопствениот народ сака да дојде на ...
сите 4 | | | веќе видена

Во делот на културата и уметностите имаме предвидено изградба на капитален проект Национална галерија која би била дом на сите дела на најпознати македонски автори, изјави денес Никола Попоски од ВМРО-ДПМНЕ кој е носител на листа во првата изборна единица. -Предвидена е и реконструкција на објектот „Мала станица“, би го издвоиле и проектот за изградба на спомен куќа на Лазар Личеноски каде би биле групирани сите дела на овој познат македонски автор, истакна Попоски.
сите 3 | | | веќе видена

СДСМ губи по сите анкети, па анкетата на Рејтинг најпрвин ја објавија па ја тргнаа. Пендаровски пак, вчера почна да раскажува дека воделе на сите анкети, а Радмила на друго место вели дека сите анкети се неточни. Јас се согласувам со Радмила, дека тие анкети што покажуваат декa СДСМ води се неточни, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 4, Никола Груевски. СДСМ, додава бара начин како да ја пролонгира кризата. -Видоа дека ќе изгубат, па сега велат дека разликата ќе биде мала и дека ќе прават голема коалиција. Голема коалиција е само пролонгирање на кризата, а исто така и продолжувањето со работа на СЈО, надвор од законските 18 месеци. Сето тоа е продолжување ена кризата со цел да се остварат туѓи интереси. Бараат начина како кога ќе изгубат да ја пролонгираат кризата. Има само еден начин да се излезе од оваа криза, а тоа е поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за 63 пратеници. Не е прашање дали ќе победи ВМРО-ДПМНЕ, туку да победи со доволен број на пратеници за да се излезе од кризата, рече ...
сите 162 | | | веќе видена

Прво сакам да се заблагодарам на поканата од моите двајца пријатели, двајцата Никола- Груевски и Поповски, двајца извонредни политичари за кои од искуство можам да кажам дека прават се што тие можат за својата татковина и затоа вие со право можете да се гордеете со нив, истакна Петерс Сијарто, министер за надворешни работи и трговија на Унгарија на вечерашниот митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Штип. -Чест ми е што можам да бидам тука и да ви се обратам на овој собир на ВМРО-ДПМНЕ. Ние Унгарците, Македонија ја сметаме за прекрсна земја, а македонскиот народот за прекрасен народ. Македонија и Македонците навистина заслужуваат почит, но за жал во изминатите години бројни ликови од меѓународниот политички живот не покажаа почит кон Макеоднија и народот. Имаше такви кои отворено и такви кои скрено се обидуваа да се вмешаат во вашите работи. Сакам да ви нагласам дека ние Унгарците сметаме дека аа иднината на Македонија може да одлучувате само вие Македонците, истакна ...
сите 12 | | | веќе видена

И во Штип голем број луѓе се собраа на улиците во поддршка на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Таму во текот на вечерта беше сместено мобилното студио на ТВ НОВА од каде екипа се јавуваше на секој час во рамки на информативните вечерни блокови. За тоа како помина митингот сведочат фотографиите што ги направи дронот.
сите 30 | | | веќе видена

Веќе неколку пати ги повторувам работите со кантонизацијата, двојазичноста, федерализацијата. Го повторувам ова заради една причина- да не ни се случи грешка. Ако се направи грешка, таа ќе биде кобна, нема враќање назад, кога нешто ќе се направи од ваков карактер, ќе се згреши и ќе се отиде во еден правец, нема поправање, нема каење. Ова го истакна Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на кандидатската листа во четвртата изборна единица. -Ви кажуваме многу отворено, многу јасно, што и следи на Македонија од сценаристите кои го најмиле Заев да го спроведе нивното сценарио. Можеби некои од вас се разочарани од некои наши слабости, грешки, пропусти и ние сме живи луѓе и ние грешиме, но стратешки грепки немаме. Ќе се трудиме да ги поправиме, дабидеме подобри, да бидеме уште поуспешни, да имаме помалку грешки, помалку слабости, но ова е крупна работа, ова не е работа за некоја мала грешка, па ајде ќе гласам за ова па што сака нека биде. Се работи за Македонија, внимавајте, се работи за иднината на ...
сите 26 | | | веќе видена

Ново повеќенаменско игралиште во Канатларци, 161 апарат за прилепската болница во вредност од 1,2 милиони евра, доградба на експресниот пат од Градско до Прилеп, реконструкција на патните правци Прилеп – Кадино Село – Боротино и Прилеп – Битола, две нови градинки во Прилеп и реконструкција на повеќе спортски објекти, вети лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со жителите на прилепско Канатларци. Носителот на изборната листа во четвртата Изборна единица нагласи дека и во иднина ќе продолжи субвенцијата од 60 денари за откупен тутун и посочи дека годинава тутунот има добра просечна цена од 180 денари. – Субвенциите ќе продолжат и во наредните четири години. И во иднина можете да сметате на полна поддршка на земјоделците со најмалку 150 милиони евра годишно, рече Груевски. Потсети дека во минатото воопшто немаше субвенции за земјоделците, а по доаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ на власт субвенциите почнаа постепено да се зголемуваат од првичните неколку милиони евра на 45 милиони евра во 2008, 75 ...
сите 16 | | | веќе видена

Зголемување на пензиите за најмалку 10,25 отсто во наредните четири години, продолжување на проектите за бесплатна бањско-климатска рекреација, бесплатен викенд и бесплатен воз, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата во четвртата Изборна единица на коалицијата „За подобра Македонија“ Никола Груевски на денешната средба со пензионерите од Прилеп. За прилепските пензионери рече дека во новата Програма е предвидено изградба на дневен центар за повозрасни лица што треба да почне да се гради во периодот од јули до септември 2017 година, во 2019 година е предвидено отворање на Дневен центар за возрасни лица со најтешки проблеми, како и реконструкција на Домот за стари лица во Прилеп „Киро Крстески Платник“. – Во новата Програма е предвидено и бесплатна вакцинација за грип на лицата со помали пензии, како и за лицата над 65-годишна возраст кои не се корисници на пензија. Предвидени се и денови за попусти за пензионери во одделни маркети, како и продажба на стоки и услуги на рати и тоа стоки за широка ...
сите 67 | | | веќе видена

Турска и германска, се двете компании кои ги најавиле своите инвестиции во Битола. Според најавите од компаниите отворени ќе бидат најмалку 260 директни вработувања. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на кандидатската листа во ИЕ4 Никола Груевски на синоќешниот митинг одржан во Битола истакна дека двете компании изнесуваат околу 10 милиони и 600 илјади евра -Турска компанија која се занимава со метало-преработувачка индустрија одлучи да инвестира во зоната Жабени. Инвестицијата е од 8 милиони и 600 илјади евра и планираат најмалку 110 нови работни места. Тие веќе имаат купено земја во Жабени, а градбата ќе започне за некој месец, следната година, а стартувањето со производство најдоцна една година потоа. На оваа инвестиција, додаде Груевски, работеше министерот Џери Наумоф по потекло од битолско и двајца од кабинетот на претседателот на Владата, Данчо Николовски и Слободан Тодоровски, кои заслужуваат честитки. -Втората инвестиција е нова грчка компанија „Пластики“. Денес не извести дека оваа грчка компанија од ...
сите 64 | | | веќе видена

Во ЕУ лани имаше нелогична ситуација. Кога се очекуваше од земја која не е членка на ЕУ да ја обезбеди шенген зоната од бегалци кои што влегуваат во ЕУ доаѓајќи од земја членка на Унијата, а потоа минуваат низ земји кои не се членки на ЕУ, а од друга страна ЕУ не е подготвена да почне преговори за членство со Македонија. Тоа едноставно е неприфатливо, рече денеска на прес-конференција во Скопје унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто по средбата со неговиот домаќин и колега Никола Попоски. – Забавно е да се каже Македонија по професија е кандидат, но Македонија пред се е земја која мора да ја почитуваме заедно со македонскиот народ и неговите постигнувања во овој поглед. Затоа како Унгарци ќе инсистираме на почнување на преговорите за членство со ЕУ што е можно поскоро. Знаеме дека има една соседна земја која што сигурно ќе стави вето. Сметам дека билатераните прашања секако треба да се надминат, но не сметам дека тие се соодветен аргумент за да се искористи да се блокира почетокот на ...
сите 14 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кој воедно е и носител на кандидатската листа во четвртата изборна едница вчера оствари посета на Кривогаштани и Прилеп. Во рамки на своите посети, Груевски оствари средба со голем број на граѓани пред кои ги промовираше новите проекти од програмата „Реално“ кои се во насока на подобрување на животот на граѓаните. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го посети и прилепскиот тутунски комбинат каде во тек е откупот на тутунот. Во разговорите со него, тутунарите посочија дека се презадоволни од постигнатата откупна цена, како и од субвенциите кои Владата ги дава во висина од 60 денари за килограм.  
сите 48 | | | веќе видена

Во програмата на ВМРО ДПМНЕ предвидуваме продолжување со два многу значајни проекти за младите. Првиот е бесплатниот превоз за студенти, истакна денес носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 2 Никола Тодоров. -Оваа мерка досега ја искористија 22 илјади студенти во градот Скопје, тоа се студенти од целата држава и со тоа се заштедени на студентите некаде околу 4 милиони евра. Исто така со новата програма се предвидува и продолжување на проектот за бесплатен железнички превоз и тоа секој прв и трет викенд во месецот. Оваа мерка досега ја искористиле околу 50 илјади млади лица до 27 години и оваа мерка е предвидено да продолжи со новата програма. Како што кажав станува збор за две многу значајни мерки кои што исто така се предвидени и во новата програма Реално и кои што ќе бидат достапни за сите млади луѓе во државата, посочи Тодоров.
сите 9 | | | веќе видена

Покрај тоа што државата ќе дава 60 проценти од трошоците за трактор и земјоделска механизација, ќе покрива 80 проценти од системот „капка по капка“, набавка на високопридонес добиток, државата сериозно ќе инвестира во руралните средини, посочи денес од Тетово, Владимир Ѓорчев носител на листа во ИЕ 6 од ВМРО-ДПМНЕ. -По 20 милиони евра за македонските села, за улички, патчиња, сокаци, мали плоштадчиња, домови на културата, домови за млади луѓе. Сериозно ќе се фокусираме и сконцентрираме на руралните средини и во делот на земјоделството и во делот на локалната инфраструктура, како и руралните економски развојни зони ќе овозможиме голем број на откупни центри, голем број на стопански капацитети со што ќе имаме зголемување на вработеноста, истакна Ѓорчев. Тој додаде дека како ќе се намалува невработеноста, така ќе растат платите на вработените.
сите 65 | | | веќе видена

Населените места од општината Кривогаштани ќе бидат дел од проектот „Рурални развојни зони“ со кои се предвидуваат даночни и други ослободувања, како и финансиска помош за лица кои сакаат да отворат бизнис во руралните подрачја. Ова го истакна денеска на собир со граѓани претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кој ја презентираше програмата „ Реално “ на оваа партија и коалицијата „За подобра Македонија“ за предвремените парламентарни избори на 11 декември. Проектот „ Рурални развојни зони “, како што кажа Груевски, ги опфаќа селата Боротино, Воѓани, Бела Црква, Пашинорувци, Обршани, Подвис, Славеј, Врбјани, Годивје, Крушеани, Кореница и Кривогаштани. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека преку овој проект ќе се овозможи намалување на невработеноста во руралните подрачја , што е и една од мерките предвидена со новата програма на ВМРО-ДПМНЕ. Исто така во фокусот на програмата меѓу другите се и домувањето, инфраструктурата, а Груевски најави продолжување на силната поддршка за земјоделството во вид на ...
сите 80 | | | веќе видена

Проектот „Купи куќа за млади“ ќе продолжи и во следните четири години, најави носителот на листата кандати за пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски. На денешната средба со битолчани, Милошоски појасни дека се зголемува возрасната граница на заинтересирани лица за овој проект, односно лица повозрасни од 35 години. – Предвидуваме проектот да го користат и лица на возраст над 36 години, а тоа значи дека Владата на Република Македонија за лица кои ќе имаат кредит за изградба на својата куќа, во првите 7 години ќе им исплаќа 65 отсто од ратата, камата и главница и во следните 3 години ќе им исплаќа 35 отсто од таа рата. Доколку на почетокот потребата е поголема тогаш барателот ќе добие 100-процентнта поддршка по однос на уплатата за влогот што треба да го даде при подигањето на соодветниот кредит. Сметаме дека на ваков начин поголем број луѓе, а не само тие до 35 години, туку и тие над 36 години ќе успеат да ја искористат поволноста за изградба на своја ...
сите 31 | | | веќе видена

Седумнаесет годишно момче од скопско Булачани е повредено во главата откако пред два дена бил каменуван автобус на ЈСП во Синѓелиќ. -М.О. (39) вработен како возач во ЈСП-Скопје, пријавил дека на 29-ти околу 21.55 часот во Скопје на ул.„Методија Андонов Ченто“ и ул. „Палмиро Тољати“, додека управувал автобус „Јутонг“ сопственост на ЈСП, кој сообраќал на редовна линија бр.65, непознат сторител фрлил камен во правецот на автобусот и притоа искршил еден од прозорите од вториот кат на автобусот, информираат од полицијата. Повреденото момче со возило на Итна мдицинска помош било пренесено во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ каде му се констатирани телесни повреди и е задржан на понатамошно лекување. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.
сите 26 | | | веќе видена

Срѓан Ного од српската партија Двери кому „Република“ му ги предочи фотографиите од кампањата на СДСМ како и рекламниот материјал од СДСМ за вие избори, со делови од програмата, шокирано ја препозна нивната изборна кампања, знак, рекламни материјали, пораки и делови од програмата кои сами си ги изработиле. „Република“ преку СМС денеска побара став од генералниот секретар на СДСМ по обвинувањата дека партиската изборна кампања и програма се копија на српска партија. Многу скоро, Спасовски одговори дека „тоа е целосна невистина“. „Тоа е целосна невистина, програмата на СДСМ е подготвена темелно и е базирана на искуство и аналитичност. Во процесот на создавање учествуваа научници, експерти, економисти, а напишана е во консултација со граѓаните на РМ“- одговори Спасовски преку СМС. Сепак, овој одговор е половичен и се однесува само на програмата, па „Република“ телефонски од Спасовски побара одговор за обвинувањата и за копирање на кампањата, како за тоа дали користеле српски ПиАр стратези за кои Република ...
сите 12 | | | веќе видена

Триесет и одум годишната Џ.А. од Кавадараци вчерапријавила во полиција дека нејзиниот сопруг М.А. ја обљубил нивната 12 годишна ќерка. -Таа пријавила дека во изминатите неколку месеци, а последен пат ноќта на 29/30.11.2016 година М.А. во семејната куќа, со употреба на сила и закана по животот со нож, извршил обљуба врз нивната дванаесетгодишна ќерка, информираат од МВР. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 115 | | | веќе видена

Антикорупциската комисија оцени дека се основани претставките поднесени од МВР против министерот за внатрешни работи за кршење на одредбите од членот 8а од Изборниот законик и од Коалицијата „За подобра Македонија“ против СДСМ и коалицијата, општина Куманово, градоначаникот на општина Куманово и ЈКП Куманово за кршење на одредбите од членот 8б од Изборниот законик. На денешната јавна седница Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ги разгледа двете претставки поднесени на 28 ноември годинава и заклучи да му препорача на ОЈО Скопје како надлежен орган да преземе мерки и активности за испитување на наводите во нив и да достави комплетна информација до Комисијата. Како што информира известителот Фарие Алиу од ДКСК, првиот приговор е поднесен од МВР преку дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Оливер Андонов. – Приговорот е поднесен за непочитување, односно повреда на одредбата од членот 8а од Изборниот законик. Се наведува дека повредата ја извршил министерот за внатрешни работи ...
сите 54 | | | веќе видена

next