Е Вести

Бебе старо само 40 дена починало од последиците на повредите кои со нож му ги задал таткото во Штрпце, додека другото во тешка состојба е префрлено во Клиничкиот центар во Ниш. Станува збор за близнаци од машки пол од 40 дена избодени со нож, при што едното било донесено мртво, а другото во тешка состојба пренесено во Ниш и сместено на одделението за Интензивна нега. Здравствената состојба на повреденото бебе е стабилизирана и тоа е надвор од животна опасност. Таткото на близнаците Дејан Крстичиќ (35) кој бил професор по физичко воспитување во Средното училиште во Штрпце, синоќа од засега непознати причини со нож ги избодел бебињата, соопшти косовската полиција. Тој и жената која е од околината на Штрпце, живееле во семејната куќа со неговите родители. Соседите се шокирани поради трагедијата, а велат дека немало никави навестувања дека нешто страшно може да се случи и дека не делувало како да има несогласувања во семејството. Според нивните зборови Крстичиќ работел со деца и важел за мирен, тивок и повлечен ...
сите 78 | | | веќе видена

Времето во Македонија до петок ќе биде стабилно и суво со пораст на дневната температура, а по одделни котлини ќе има појава на слаба магла. Според прогнозите на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), утринската температура ќе биде од минус три до четри степени, а дневната од 12 до 19 степени. В петок кон крајот на денот и в сабота се очекува преку нашево подрачје да помине краток и релативно влажен бран. Ќе има зголемување на облачноста и повремени врнежи од дожд, а на планините во северозападниот дел од земјава ќе има врнежи од снег. Потоа се очекува повторно стабилизирање и затоплување на временската состојба кај нас.
сите 246 | | | веќе видена

Колумбиската полиција соопшти дека уништила 168 лаборатории за производство на кокаин во операција во една прашума во јужниот дел на земјата. Полицијата нагласи дека минатата недела во прашумата биле откриени и уништени „168 лаборатории за производство на бази за кокаин“, кои припаѓаат на една швајцарска организација. Во текот на операцијата, во која учествувала и војската, се запленети 4,5 тони кокаин во течна состојба, околу 65.000 литри раствор и 2,4 тони тврда материја која се користи за производство на оваа дрога.
сите 9 | | | веќе видена

За време на двегодишната политичка криза Република Македонија се соочи со низа политички удари кои имаат цел погубно да влијаат врз опстанокот на македонската државност и идентитет, пишува „Македонски манифест“ во отвореното писмо до јавноста, пренесува Дневник. – Носењето одлуки без даден легитимитет од народот од страна на политичките лидери, комплетното уништување на безбедносните структури на државата, вмешаноста, диктатите и уцените на странските мешетари, создавањето на противуставниот пржински договор и специјално јавно обвинителство, но и огромната поделеност меѓу граѓаните, отворија можност за лесно и агресивно дејствување на оние чија цел е погребување на Република Македонија и нејзиниот вековен идентитет – се вели во писмото. А овие удари, како што се додава, доаѓаат од секаде. – Секојдневните агресивни настапи на грчкиот претседател Павлопулос, во кои јавно истакнува дека Македонија е грчка, изјавата на српскиот министер за надворешни работи, Дачиќ, дека Република Србија згрешила што ја признала ...
сите 7 | | | веќе видена

Топ вест во американските медиуми е информацијата дека новиот државен секретар Рекс Тилерсон започна да го „чисти“ Стеј Депaртментот. Државниот секретар Рекс Тилерсон започна да ги прераспределува и отпушта вработените …ваквите одлуки најавуваат голема реорганизација, пишува Си Ен Ен. Голем дел од вработените во одделот на заменик државниот секретар за управување со ресурси, како и вработени во советничките канцеларии, биле отпуштени, пишува Дејли Калер.   Државниот секретар Рекс Тилерсон направи бум од отпуштања во делот на високите државни службеници, а ова најавува значајна реорганизација на агенцијата, пишува Ју Ес Њуз. -Додека Тилерсон е во Бон, Германија обавуавајќи ја својата прва прекуокеанска работна посета, неговите помошници поднесоа известување до вработените во канцелариите на Стејт Депарментот како и во канцелариите на Заменикот државен секретар за управување на ресурси. Крајот на нивните работни задолженија требаше да заврши летово, но со оваа одлука 20-на дипломати од кариера останаа без ...
сите 18 | | | веќе видена

Нивото на Охридското Езеро е два сантиметра над дозволениот минимум, а значително е намален водостојот на реката Црн Дрим кај Ложани, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму нагласуваат дека просечниот водостој за февруари на Црн Дрим е 123 сантиметри, а вчера изнесувал 20 сантимтери. Големо намалување на водостојот има и реката Сатеска каде вчера биле измерени два сантиметри, а вообичаено за овој период од годината е 16 сантиметри. Пониски нивоа се иземерени и на Вардар кај Демир Капија, Пчиња кај Катланово, Крива Река кај Крива Паланка, додека повисоки од просечните се на Вардар кај Јегуновце, Треска кај Македонски Брод и Брегалница кај Штип.
сите 16 | | | веќе видена

Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на 30-тата сесија на Генералната конференција во 1999 година. Во 2000 година 21 февруари е промовиран како Ден на лингвистичка и културна разновидност и мултилингвизам. Во светот денес се зборуваат околу шест илјади јазици, а на половина им се заканува исчезнување во многу делови на светот. Околу 200 земји се наоѓаат пред предизвикот да ги сочуваат „малите” јазици и да се погрижат тие да се употребуваат заедно со светските јазици, Според статистиката, во последните три века има изумирање или драматично намалување на бројот на јазици, особено на американскиот и на австралискиот континент. Покрај Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, на 26 септември се одбележува и Денот на европските јазици. Во 1998 година стапи во сила Европската повелба за заштита на регионалните и малцинските јазици со која, исто така, се потенцира лингвистичката разновидност и повеќејазичноста.
сите 6 | | | веќе видена

Државата редовно ги сервисира обврските кон стопанството, изјави министерот за финансии Кирил Миноски. Миноски за ТВ Нова вели дека државата не должи кон стопанството, одговарајќи на тврдењата на некои од претставниците од стопанските комори, дека новата влада кога ќе се формира треба да се задолжи со милијарда евра за да се раздолжи. – Во име на Министерството за финансии би сакал да ги демантирам тврдењата на дел од претставниците на стопанските комори дека постојат нереализирани обврски од страна на Министерството за финансии кон приватните компании. Сите доспеани обврски во трезорот на Министреството за финансии благовремено се реализираат, истакна Миноски. Министерот за финансии како парадокс ги оцени изјавите на претставници на Стопанската комора дека треба да се земе кредит од милијарда евра од страна на државата, бидејќи истите тие тврделе дека државата е презадолжена, а сега се демантираат и бараат ново задолжување од милијарда евра. – Сметаме дека овие изјави се тенденциозни и звучи парадоксално, ...
сите 20 | | | веќе видена

Македонија е релативно мала земја, но таа им даде лекција по политичка храброст, патриотизам, и учтивост на поголемите земји од Европа. Македонците им одолеалеја на сите притисоци, валкани трикови, заканите лансирани против нив од страна на т.н. меѓународна заедница, преку дипломати и преку мрежата на Џорџ Сорос, вели италијанскиот аналитичар Андреа Галии за Програмата „Гласот на народот“. Одговарајќи зошто се случува овој жесток притисок за да се дестабилизира Македонија и да се спречат избраните лидери да владеат тој потенцира дека се повеќе и повеќе луѓе надвор од земјата сметаат дека, причината е едноставна – Македонија одбива да ја наведнува главата и да прифати наредби однадвор кои ќе ја уништат. Партијата на Никола Груевски ја доби поддршката од Македонците повторно за наредните години. Поддршката која ја ужива е јасно изразена на изборите и на улиците со најголема демонстрација на поддршка некогаш регистрирана. Но секој пат кога народот ја изразува својата волја, т.н. меѓународна заедница се ...
сите 4 | | | веќе видена

Со мерката Самовработување според Oперативниот план за 2017 година предвидено е да се вработат 1.050 невработени лица и отворање на 1000 нови микро претпријатија. Сите невработени лица кои се регистрирани во АВРМ веќе од денес па во наредните 10 дена ќе може да аплицираат во 30-те центри за вработување низ Р. Македонија за добивање на грант од 4000 евра. Од оваа година неповратите средства за отворање на сопствен бизнис се зголемени за 1000 евра. Министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими истакна дека програмата за самовработување вклучува обука за претприемништво, помош при развивање одржлив бизнис план и регистрирање на дејност, неповратни грантови во форма на опрема и материјали и менторство за време на започнување на бизнисот. -За реализација на секое самовработување се предвидува поддршка со неповратни средства во висина од 263.940 денари од кои 246.000 денари во вид на директна поддршка за набавка на опрема или материјали, додека 17.940 денари се наменети за поддршка во вид на основна ...
сите 84 | | | веќе видена

Малопродажните цени на дизел горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за половина до еден денар по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,32, односно за 0,09 отсто. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за половина денар по литар и ќе чини 52,5 денари, додека цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за денар по литар и ќе изнесува 41 денар. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, односно остануваат 66,5 и 68,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 0,347 денари по килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 27,498 денари за килограм. Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ја посочуваат за 1,36 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена.
сите 12 | | | веќе видена

– Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција спроведува предистражни постапки за утврдување постоење основи на сомневање за организирано извршени кривични дела против изборите и злоупотреби на службени овластувања во вршење на функцијата од страна на поранешни високи функционери на МВР и други физички лица и правни лица од Скопје, Куманово и Струмица. Како што соопштуваат од ЈОРМ, делата за кои се водат постапките се вршени во текот на 2014 и 2016 година. – Постојат основи на сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми за време на изборите, со што ги сториле кривичните дела, појаснуваат од ЈОРМ. Во насока на целосно утврдување на фактичката состојба, како што стои во соопштението, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција презема дејствија на вршење проверки и прибавување на потребни известувања, податоци и докази.
сите 30 | | | веќе видена

Продавачката која добила отказ од еден маркет во Задар заради тоа што била „уловена“ на камерите како се послужува со две парчиња пршута, станала симбол на работничкиот отпор и целата заедница застана зад неа да ја поддржи. Заради нејзниот случај утрово во градот дури и се протестирало. Сузана Сешо (44), призанала дека го земала од маркетот тоа за што била обвинета, меѓутоа вели дека тоа не е доволна причина за да добие отказ од маркетот каде вредно работела цели 15 години. -Да, земав две парчиња пршута, но само затоа што наместо до 19, тој ден работевме до 21 часот и не можев да издржам, изјавила Сузана за RTL Денес. По 15 дена таа добила отказ затоа што консумирала храна на работодавецот без одобрение. Сузана ја започнала својата правна битка и со судски налог била вратена на работа. Но судот во Задар ја уважил жалбата на работодавецот и сега случајот е повторно вратен на почеток. Таа сега е без работа, а мора да ги плати судските трошоци. -И да загубам на суд, јас повторно ќе бидам победник. Не се борам ...
| | веќе видена

Министрите за финансии на еврозоната денеска ќе оддржат средба во Брисел, на која се очекува да најдат излез од ќорсокакот поврзан со планот за спас на Грција, во пресрет на неколкуте значајни избори во Европа кои би можеле да се одразат врз грчкиот проблем. Преговорите меѓу Грција и нејзините меѓународни кредитори – ЕУ и Меѓународниот монетарен фонт, (ММФ) веќе неколку месеци се во застој што предизвикува нервоза на финансиските празари. Грчката Влада минатата недела соопшти дека очекува на денешната средба во Брисел да биде постигнато „принципиелно политичко решение“ меѓу Атина и кредиторите, додека претставник на Брисел истакна дека во најдобар случај може да се очекува „времен договор“. Сепак, според аналитичарите, ваквиот „времен договор“ нема да претставува излез од ќорсокакот во кој сега се наоѓаат преговорите, оценувајќи дека за исплата на нова траша од помошта на Грција треба да биде постигнат целосен и конечен договор. Во вакви услови Грција би можела да функционира до јули годинава кога и доспева ...
сите 53 | | | веќе видена

Руската амбасада во Лондон ги отфрли наводите на британскиот весник „Дејли Tелеграф“ за вмешаност на Москва во обидот за рушење на уставниот поредок на Црна Гора и атентат врз поранешниот премиер и актуелен лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ. „Телеграф“ ги рециклира одамна отфрлените вести, со цел да ги зајакне тензиите со Русија. Како и секогаш, нема докази, туку тоа е чисто нагаѓање. Што ќе биде следната недела?, напиша Амбасадата на Русија во Лондон на Твитер. Британскиот весник, повикувајќи се на извори од британската Влада, објави дека Русија планирала да го убие поранешниот премиер на Црна Гора, Ѓукановиќ и да ја собори неговата влада минатата година. Во текстот се наведува дека организатори биле руски разузнавачи, кои имале поддршка од Москва за да го саботираат планот на Подгорица да влезе во НАТО. Тие планирале заземање на зградата на Собранието и убиство на Ѓукановиќ. „Дејли телеграф“ наведува дека планот е спречен само неколку часа пред да биде ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Турција денеска започна судски процес против 47 лица, кои се обвинети за обид за убиство на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, ноќта на 15 јули минатата година кога беше спречен обидот за државен удар. Триесет и седум од обвинетите се поранешни воени лица, на кои им се заканува доживотна казна затвор поради обвиненија за обид за убиство, за промена на уставниот поредок и за други кривични дела против државата. Осомничените се обвинети за нападот на хотел во Мармарис, каде престојувал Ердоган, при што беа убиени двајца полицајци. Шефот на државата го напушти хотелот непосредно пред тој да биде нападнат. Турските власти сметаат дека превратот е организиран од движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а чии приврзаници се обвинети за инфилтрирање во армијата и други државни институции. Ѓулен демантира дека е организатор на пучот.
сите 29 | | | веќе видена

Тројца државјани на БиХ, Сирија и Македонија кои барале азил во Хрватска, се уапсени затоа што во Загреб дрогирале и силувале 22-годишна девојка. Полицијата против А.Х. (40) од БиХ, потоа Б.А. (30) од Сирија и И.С. (43) од Македонија поднесе кривична пријава за силување, а злосторничката тројка е во истражниот затвор во Реметинец. Неименуваната жртва раскажала дека била силувана во четвртокот во собата во објектот во кој се сместени тројцата мажи. Прво ја опијаниле, па и дале и таблети и на крајот ја силувале. Девојката рекла дека била свесна, но не можела да мрдне поради влијанието на алкохолот и дрогата. На жртвата и е земена крв, а се чекаат токсиколошките наоди. Сите тројца уапсени го негираат делото, додека босанскиот државјанин и Сириецот тврдат дека сексот не бил присилен туку доброволен. Македонцот тврдел дека воопшто немал односи со девојката. Исто така тврдат дека девојката одлучила да ги пријави откако одбиле да и дадат пари кои ги барала за сексуалните услуги.
сите 20 | | | веќе видена

Магазинот Тајм го прогласи Стив Бенон за највлијателен соработник на Трамп. Неговиот сајт, Брајтбарт, почна огромна кампања против делувањето на Џорџ Сорос во Америка, Унгарија и Македонија. Ова за аналитичарите значи дека медиумот кој прв го поддржа Трамп во неговата кампања ја најавува политиката на новиот американски претседател кој има интенција да се спротивставува на делувањата на Сорос ширум светот Веб-страницата на главниот советник на Трамп, Стив Бенон, breitbart.com, застанува во отворена борба против Џорџ Сорос и неговата фондација во Америка, но и во Унгарија и Македонија. Бенон беше главен уредник на овој сајт со години, а денес е сопственик работи како советник на Трамп, според медиумите како Си-Ен-Ен и Њу Јорк Тајмс, токму Бенон е еден од главните мозоци во политиките на новиот американски претседател. Според Брајтбард, групите и НВО организациите кои се финансирани од Сорос планираат “спонтани” протести низ САД во март, налик на оние кои беа во Македонија. За ова биле пуштени огромни ...
сите 7 | | | веќе видена

Републиканскиот конгресмен од Аризона, Трент Франкс најави две нови истраги за за американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли. Франкс најави дека ќе се активира Генералниот инспектор на САД и Генералната канцеларија за сметководство на САД. Во своето вчерашно интервју за МТВ, покрај истрагата и прашањата од Конгресмените, Франкс најави уште 2 нови истраги за Бејли и Амбасадата на САД во Скопје, односно втора и трета истрага за Бејли. -Тоа е следниот чекор, веќе имавме прелиминарни дискусии барајќи од американскиот генерален инспектор да истражи, како и од канцеларијата на сметководствотои да ни кажат што се случува со парите кои се испраќаат и јасни се индикациите дека парите кои се испраќаат со цел да се помогне за промоција на човековите права и Македонија одат до организации поврзани со Џорџ Сорос што е спротивно со промоцијата на човекови права и сакаме да го промениме тоа најбрзо што можеме, рече Франкс. Франкс изрази загриженост за парите од УСАИД што одат до организации кои се поврзани со Џорџ Сорос, ...
сите 16 | | | веќе видена

Премиерот на Унгарија има забелешки под однос на странски НВО кои се мешаат во работењето на неговата влада. Виктор Орбан е бесен на милијардерот Џорџ Сорос кој според него се меша во внатрешните работи на државата, пишува популарниот американски портал Хот ер. Порталот во својата сторија пишува за истрагата на Конгресот по однос на парите кои ги дели УСАИД, како и за мешањето на Џорџ Сорос во Македонија, заедно со амбасадорот Џес Бејли. -Унгарија не е единствената држава каде што Сорос се обидува да биде „капаче на тенџерето“. Членови на Конгресот добиваат поплаки а по однос на тие поплаки веќе започнаа да истражуваат што тоа либералните „икони“ правеле во Македонија, пишува порталот. Обвинувањата за мешањето на Џорџ Сорос во европската политика го привлекоа вниманието на Конгресот. Републиканските конгресмени во Вашингтон започнаа да отвораат прашања за тоа дали американски долари се употребени за да се финансираат проекти на Сорос, во една малечка конзервативна државата Македонија, пишува Хот еар. ...
сите 8 | | | веќе видена

next