Е Вести

Според најавите на странските тур-оператори, конкретно според најавите на „ТУИ-Холандија“ заклучно со минатиот месец има зголемување од 32 проценти на вкупните букинзи за лето 2017. „ТУИ-Холандија“ оваа година ќе воведе уште еден чартер лет до Охрид, така што ќе имаме пет лета неделно. Ова го нагласи директорка на Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија Лела Крстевска на Скопски саем. Крстевска истакна дека исплатата на субвенциите за поддршка на трузмот е почната и е во процес, а наредните денови треба да се извршат плаќањата. Прашана што сакаат најмногу да видат странците во Македонија, Крстевска рече дека тоа зависи од целните групи. – Странците сакаат да го видат она што претежно не можат да го видат во своите земји. Посетата по музеите во Скопје е евидентна од страна на арапските тиристи. Руските туристи кои доаѓаат, а очекуваме годинава се повеќе да пристигнуваат, сакаат да ги видат обележјата од христијанството, односно споменици на културата и културно наследство од тој ...
сите 34 | | | веќе видена

Срцата ни чукаат во еден ритам за една и единствена Македонија, напишаа од иницијативата „За заедничка Македонија“ на својот Фејсбук профил. -Граѓани на Република Македонија, бидете на готовс, подготвени за секаква реакција. Заедно, сложни, бројни, мудри и силни. Доаѓа времето за финалната победа. Денес СИТЕ пред Влада во пет. А ако треба И ПОРАНО, велат од иницијативата.
сите 18 | | | веќе видена

Пропадна срамниот обид на пратеникот на СДСМ Максим Димитриевски да се прикаже како жртва на физички напад. Полицискиот извештај го вели спротивното, односно дека синоќа во ресторанот „Палас“ во Куманово, пратеникот Димитриевски физички нападнал момче. Според информациите од кумановската полиција случајот во полиција во пријавил вработен во ресторан, а веднаш потоа стигнала пријава и од таткото на нападнатото момче. Тој пријавил дека неговиот син В.А. физички е нападнат од страна на М.Д. од Куманово, пратеник во Собранието на Република Македонија кој два пати му удрил тупаници во пределот на лицето. -Полициски службеници од СВР Куманово излегле на местото на настанот и констатирале дека оштетениот со своите пријатели бил гостин во ресторанот и на музиката им порачал одредена песна, но по кратко време кога музиката престанала, истиот се упатил кон оркестарот за да праша зошто запреле и му се приближило лицето М.Д. кој исто така бил на семејна прослава и со присуство на повеќе гости во удрил во пределот на ...
сите 73 | | | веќе видена

Со пристигнување на авион од „Виз ер“ од Будимпешта на скопскиот аеродром „Александар Велики“ денеска официјално е промовирана новата авионска линија Будимпешта–Скопје–Будимпешта. До унгарската престолнина ќе се патува двапати неделно, односно секоја среда и и секоја недела со пристигнување на скопскиот аеродром од Будимпешта во 12:25 часот и заминување од Скопје за Будимпешта во 13:00 часот. Со оваа нова авиолинија, македонските граѓани ќе имаат можност да патуваат не само до Будимпешта туку ќе имаат пристап и до 61 друга дестинација низ Европа кои се достапни преку мрежата на „Виз ер“. Билетите може да се резервираат на wizzair.com почнувајќи од 899 денари. – Воведувањето на оваа линија меѓу Скопје и Будимпешта од страна на „Виз ер“ денес е важен чекор напред за македонското воздухопловство, бидејќи со ова се исполнува побарувачката на пазарот што остана отворена во изминативе 5 години, односно од февруари 2012 година. Со овој потег на Виз ер, да ја воведе бараната линија Скопје–Будимпешта, ние сме сигурни ...
сите 23 | | | веќе видена

Пратеникот Зоран Илиоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ изрази жалење што Зоран Заев после сите повици како од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од народот кој што секојдневно е на улиците, така и од пратениците од СДСМ, се уште не излегува да каже дека ја прифатил Тиранската платформа -Иако пратениците од СДСМ јавно го повикаа Зоран Заев да излезе на говорницата и да каже што прифатил, тој се уште не најде да ги удостои ниту сите пратеници ниту македонската јавност која со право е загрижена, вели Илиоски. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека СДСМ повторно се служи со истите сценарија како во минатото кога кукавички ги распродаваше националните и државните интереси и симболи како што се името, знамето и катастрофалната територијална распределба.
сите 162 | | | веќе видена

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на колегите од СДСМ им посочи да не помислуваат да креираат инциденти во Собранието знаејќи дека и онака атмосферата, како што рече, е тензична. -Нека не ве лаже паметот да правите чекори кои што ќе ги зголемат тензиите во Собранието, рече Милошоски. Тој исто така нагласи дека освен Движењето Беса која што има регистрирано пратеничка група, моментално ниту една партија нема поднесено барање за формирање пратенички групи и оттука како што може СДСМ да бара цело време процедурални забелешки за една иста тема така можат и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.
сите 162 | | | веќе видена

И покрај обидите да се претстави дека не постои платформа на албанското политичко крило во земјава креирана во Тирана, вистината дека е наметната од соседна Албанија речиси секојдневно се потврдува. Особено последниот месец. Доказ за тоа се оркестрираните навреди, индиректните закани и пораките од официјална Тирана, најчесто од премиерот Еди Рама, но најсилна потврда стигна од албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, кој директно побара промена на македонскиот устав за во него да се внесе тиранската платформа. – Јас верувам дека со вклучувањето на т.н. албанска платформа во Уставот и во новата правна рамка на земјата, ќе има повеќе позитивни резултати за двете етнички групи што живеат во Македонија или нејзините главни етнички групи – Македонците и Албанците – изјави Бушати во интервјуто за бриселскиот интернет-портал „Еуроактив“ пред два дена. Инаку, албанскиот премиер не пропушта да го искористи секој свој јавен настап за да ја спомене ситуацијата во Македонија, директно мешајќи се во ...
сите 79 | | | веќе видена

Претседателите на Турција и на Русија, Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин разговараа за наводниот напад со хемиско оружје во Идлиб, кој е под контрола на сириските бунтовници, соопштија денеска извори блиски до турскиот претседател. Според здраствените работници и набљудувачите, во нападот, за кој се верува дека е изведен од сириски воени авиони, загинале најмалку 58 луѓе, меѓу кои 11 деца помлади од осум години. – Ердоган се осврна на употребата на хемиско оружје кон цивилите во Идлиб. Тој истакна дека таквите нехумани напади се неприфатливи, изјави неименуван извор. Ердоган и Путин го истакнале и значењето за одржување на примирје во Сирија.
сите 80 | | | веќе видена

Бранислав Бане Ранитовиќ (43) од Србија е уапсeн поради сомневање дека на први април со автомобил удрил во Дејана Аксентиќ (35) и нејзината ќеркичка Х.А и мајката на Дејана, Ружица (60) додека седеле пред својата куќа, пренесуваат српските медиуми. Како што пишуваат српските медиуми, Ранитовиќ изгубил контрола над својот „пасат“ и најпрво удрил во ќошот на куќата, а потоа удрил во Дејана и нејзиното бебе и нејзината мајка кои биле собрани на тротоарот пред нивната куќа. Повредените веднаш биле пренесени во Ургентен, каде им била укажана лекарска помош.
сите 7 | | | веќе видена

Најмалку 58 луѓе меѓу кои и 11 деца загинаа денеска во воздушни напади врз северозападната сириска провинција Идлиб. Според Сирискиот центар за мониторинг на човековите права руски или сириски воени авиони извршиле напади врз градот Хан Шејхоун во Идлиб што е под контрола на бунтовниците.Во нападите има десетици повредени. Неименуван извор од сириската армија тврди дека во нападот не е користено хемиско оружје, иако дел од медиумите јавија за можна потреба на таков вид оружје во нападите.
сите 186 | | | веќе видена

Уште една станица во метрото во Санкт Петербург, Достоевскаја е затворена за патници, јавија руски медиуми. Според нив не се соопштени причините за затворањето на таа метро станица. Претходно беше затворена и метро станицата Сенаја Плошчад во по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад. Истовремено, голем број пожарникарски возила се испратени пред метро-станицата. Во експлозија во метро станица во Санкт Петербург вчера загинаа 14 луѓе и беа повредени 49 од кои четворица се во критична состојба.  
сите 102 | | | веќе видена

Билансот на загинатите во вчерашниот напад во метрото во Санкт Петербург изнесува 14 лица, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника Скворцова. Единаесет луѓе загинале на местото на нападот, еден починал во амбулантно возило, а двајца во болница. Хоспитализирани се 49 луѓе. Тринаесет лица со полесни повреди се пуштени на домашно лекување.
сите 102 | | | веќе видена

Во првите два месеца од Македонија се извезени стоки за 7,2 проценти повеќе од тој период лани. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки во овие два месеца изнесува 747.106.000американски долари. Објавените податоци покажуваат дека вредноста на увезената стока, во периодот јануари-февруари 2017 година изнесува 1.014.149.000 долари што е за 10,8 отсто повеќе во споредба со истиот период лани. Трговскиот дефицит за овој период изнесува 267.043.000, а покриеноста на увозот со извоз е 73,7 отсто. Во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката. Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и нивни легури, необработени или во облик на прав и ...
сите 18 | | | веќе видена

На скопскиот аеродром „Александар Велики“ ќе се воведе нова авионска линија од Будимпешта до Скопје. На оваа релација ќе може да се патува со авионската компанија „Виз ер“. Новата авионска линија ќе биде промовирана во среда, а на настанот најавено е присуство на министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, генералниот директот на ТАВ Македонија, Алп Ер Тунга Ерсој и унгарскиот амбасадор Дукс Ласло Иштван.  
сите 52 | | | веќе видена

Дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари за литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,25, односно за 2,35 отсто. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 останува 65, а на ЕУРОСУПЕР БС- 98, 67 денари за литар. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува 50,5, додека Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава за 39 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 1,319 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе чини 5,636 денари за килограм Како причина за намалувањето на цените на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 1,71 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 2,27 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.
сите 44 | | | веќе видена

Дете на возраст од 12 години вчера околу пладне било прегазено на улицата „Јустинијан Први“. -Сообраќајна незгода се случила кога „Голф“ управуван од К.Б.(47) од Скопје удрил во 12 годишен пешак од с.Батинци-Скопје кој во незгодата се здобил во телесни повреди, информираат од полицијата. Детето било пренесено во ГОБ-Скопје и по укажување на лекарска помош е пуштено на домашно лекување.
сите 84 | | | веќе видена

Во Македонија забрзано се градат новите автопатски делници. Временските услови се поволни за поинтензивна изведба на планираните инвестициски зафати, оперативата е на терен, ангажирани се голем број работници, пишува Лидер. „Годинава ќе го завршиме новиот автопат Демир Капија – Смоквица. Автопатите од Миладиновци до Штип и од Кичево до Охрид очекуваме да се завршат во 2018 година. Во тек е реконструкцијата на автопатите од Смоквица до Гевгелија и од Куманово до Миладиновци и ќе бидат завршени оваа година, а делницата од Неготино до Демир Капија која што почна да се реконструира минатата година ќе биде готова во 2018 година“ – вели министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски. Капиталните инвестиции во петте делници тежат над 800 милиони евра. „Капиталните инвестиции се тие кои обезбедуваат стабилност и се потенцијал кој ја движи економијата напред. Инвестициите во изградба на нови патишта не запираат. Активно тече градбата на новиот автопат Скопје-Штип. Инвестиција е проценета на 206 милиони евра. ...
сите 26 | | | веќе видена

Бомба од Вторатата светска војна е откриена случајно во близината на мостот на Темза во лондонскиот кварт Патни, во чија близина се наоѓа стартот на познатата веслачка трка меѓу студентите од универзитетите Оксфорд и Кембриџ. Бомбата била откриена од речни морнари на северната страна од брегот на Темза, во близината на мостот преку кој инаку се одвива и патниот сообраќај од југозападниот дел на Лоднон кон центарот на градот, преку квартовите Фулам и Челзи. Засега не е јасно како никој досега на едно толку фрекветно место не ја забележил бомбата во реката, околу која има еден хотел и станбен кварт, а посебно што околу тоа место секоја година во ова време се собира голема маса луѓе за да ја следат традиционалната веслачка трка. Според планот, годинешнава 163-та по ред веслачка трка треба да стартува денеска попладне, но полицијата и специјалната единица за демонтирање бомби се уште немаат дадено „зелено светло“ за одржување на трката, а посебно за тоа дали да стартува од локацијата каде тоа се прави секоја ...
сите 5 | | | веќе видена

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон изјави дека одбраната на Велика Британија е врзана за САД, а не за ЕУ, отфрлајќи ја улогата на Унијата во силите на НАТО. Во изјава објавена на интернет страницата на британското Министерство за одбрана, Фалон, кој себе си се претставува како „убеден евроскептик“, нагласува дека одбранбената улога на Велика Британија е надвор од ЕУ. Изјавата на Фалон беше објавена во врска со посетата на американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис, кој престојуваше во Лондон во петокот, и набрзо откако британската премиерка Тереза Меј и формално ја покрена постапката за излез на Велика Британија од ЕУ. Целта на ваквата изјава, според лондонските медиуми, е „да се глорифицира Брегзит“ и да се увери британската јавност, дека Велика Британија нема ништо да загуби во одбранбениот сектор со напуштањето на Унијата. – Нашата одбранбена поврзаност со САД е без преседан и таа ќе се засили по излегувањето на Унијата, тврди Фалон, нагласувајќи дека во новата ситуација Велика Британија уште ...
сите 55 | | | веќе видена

Иницијално Шпанија нема да стави вето на евентуален обид на Шкотска за приклучување кон ЕУ, откако Велика Британија ќе го напушти блокот, изјави шпанскиот министер за надворешни работи Алфонсо Дастис. Во интервју за шпанскиот весник „Ел Паис“, Дастис истакнува дека со процесот за Брегзит, Шкотска во секој случај ќе ја напушти ЕУ заедно со останатиот дел од Велика Британија. – За останато ќе видиме потоа. Кој било дел од Обединетото Кралство ако стане држава и сака да се приклучи кон ЕУ ќе мора да поднесе барање и да ги спроведе предвидените чекори за членство, нагласи Дастис. Шпанија беше еден од најжестоките критичари на референдумот за шкотска независност во 2014 година и тогаш најавуваше дека ако покраината се одвои од Велика Британија, Мадрид ќе се спротивстави на обидите на евентуална независна Шкотска за автоматско членство во ЕУ.
сите 9 | | | веќе видена

next