Е Вести

Нови 72 милиони евра за ефтини кредити за малите и средни претпријатија преку Европската банка за обнова и развој, најави министерот за финансии Кирил Миноски, кој учествува на Пролетните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светска банка во Вашингтон. Станува збор за програма на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), која се однесува на поддршка на земјите од Западен Балкан во вкупен износ од 360 милиони евра, од кои Македонија има право на користење на 20 отсто од Фондот. – Македонија веќе ја испрати апликацијата – акциониот план до Бордот на ЕБОР. Со оваа програма се решава еден дел од корпусот на прашања кои се поврзани со пристапот до финансии, кои се многу значајни за приватниот сектор врз кој почива македонската и речиси сите економии во светот, изјави Миноски. Ефтините кредити за малите и средните претпријатија ќе се нудат во домашна валута, преку комерцијалните банки, директно преку ЕБОР или со кофинансирање 50-50 проценти ЕБОР со банките. Каматната стапка е повластена од 4 до 5 ...
сите 82 | | | веќе видена

Новиот Клинички центар во Скопје во вредност од 72 милиони евра ќе го градат двете најголеми македонски градежни компании „Гранит“ и „Бетон“ во соработка со една италијанска компанија, информираше денеска на прес-конференција министерот за здравство Никола Тодоров. – Оваа понуда е избрана како најприфатлива за доделување на договорот за изведба, а истовремено ги исполнува сите услови кои се предвидени за изградба на вакви комплексни објекти. Изборот е направен врз основа на добивање на одобрување од страна на Банката на Советот на Европа. Комисијата за секој чекор и одлука добиваше одобрение од стручен тим на Банката за развој на Советот на Европа, истакна Тодоров. Посочи дека со заокружување на оваа фаза од постапката се става крај на сите шпекулации и коментари, дека овој проект е само празно ветување и, како што рече, ова покрај тоа што е еден од најсериозни проекти за македонското здравство во овој момент е еден од најсериозните проекти и за Банката на Советот на Европа и во целиот процес се вклучени ...
сите 61 | | | веќе видена

Градот Скопје најостро реагира на серијата на координирани лажни текстови и натписи кои изминатиов период интернет порталот „Сакам да кажам – www.sdk.mk “ ги пласира во јавноста, а истите се поврзани со проектот со изградбата на новиот забавен парк во Градскиот парк. За жал, овој портал продолжува со креирањето на лажни информации кои немаат врска со реалноста и служат само за континуирање дезинформирање на јавноста. Овојпат, станува збор за текст со наслов „ЗА БАРОК ВО НОВИОТ ЛУНА ПАРК ЌЕ СЕ ИСЕЧАТ ПОЛА ОД ДРВЈАТА ВО ГРАДСКИ ПАРК“ ( http://sdk.mk/index.php/uncategorized/noviot-luna-park-so-barok-ke-go-izede-gradski-park/ ) објавен на ден 22.04.2017 година. И овој пат во овој текст се обидуваат преку некоја „весела математика“ да ја убедат јавноста дека новиот забавен парк ќе се простира на површина со која ќе се уништува зеленилото во Градскиот парк и ќе биде на територија надвор од површината на постоечкиот Луна Парк. Повторно, Сакаме да ја информираме јавноста дека станува збор на невистинита информација ...
сите 35 | | | веќе видена

Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт поради обидот директно да се удри по темелите на македонската држава. Граѓаните 56 дена преку протести и разни други активности јасно и гласно кажуваат „НЕ“ за Тиранската платформа. На овој 56-ти ден имаше настан од културата, односно читање поезија и изложба на ракотворби од вредните Македонки. -Почитувани дами и господа чест ми е да ве поздравам денеска, да ви пожелам добредојде на нашиот настан од културата, читање поезија, изведба на исечок од драмата на Ката Мисиркова Руменова – Султана. Како и изложба на ракотворби на нашите вредни Македонки, изјави една од главните организаторки на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Елена Мисиркова. Таа кажа дека граѓанската иницијатива е активна, чекори по улиците за одбрана на унитарноста на државата. -Денеска ви се обраќам не во својство на концертен пијанист, како што гледаме нема концертно пијано, но драго ќе ми беше да можев да ве поздравам со музички поздрав, туку во својство ...
сите 39 | | | веќе видена

Упорноста на македонскиот народ и истражувањето на јавното мислење кое покажува пад на популарноста на партијата на Зоран Заев кој е спремен да направи компромис врз основа на „Тиранската платформа“, зборува дека има надеж за Македонија и Македонците. ЕУ не покажува единствен став за кризата во Македонија, а колку повеќе времето поминува, толку повеќе е помал просторот за создавање на некаква си гнила коалиција на власт која ја заговараат партијата на Зоран Заев заедно со албанските партии, пишува за Вечерни Новости , Слободан Јанковиќ од Институтот за меѓународна политика и економија. Роковите за формирање на влада и распишување на локални избори во Македонија се поминати. Кризата која трае од јануари оваа година не се решава и покрај многубројните залагања на американската амбасада и бројните претставници на ЕУ, во Македонија да се избере влада која би делувала против интереси Македонија и Македонците, а која би ги исполнувала желбите на оние кои ја спроведуваат големоалбанската стратегија. Пред и за ...
сите 124 | | | веќе видена

Бројот на поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од ден во ден расте, како во нашата држава, така пораки за поддршка стигнуваат и од нашинците кои живеат низ светот. Во Сиднеј се одржа најгоемиот протест надвор од нашата земја. Околу 5-6.000 Македонци се собраа во строгиот центар на Сиднеј, каде јасно и гласно кажаа дека сакаат да го заштитат суверенитетот и унитарниот карактер на својата татковина. Поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ претходно дадоа и Македонци од многу други места низ светот.
сите 39 | | | веќе видена

Со воведувањето на поливалентните вакцини се направи сериозен позитивен исчекор во имунизацијата во Република Македонија и горди сме што веќе по 80.000 дози од петвалентните и шествалентните вакцини се искористени, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров, на одбележувањето на Европската недела на имунизација. – Никогаш не се случило Македонија да увезе или стави во промет вакцина, која не е на листата на СЗО, односно ги поминала сите ригорозни контроли и е одобрена за користење. Претежно станува збор за вакцини од земји членки на Европската унија, нагласи Тодоров. Прашан дали процентот на родители кои не сакаат да ги вакцинираат своите деца расте и кои се причините, министерот Тодоров рече дека има мало намалување на опфатот на вакцинација за морбили. – Станува збор за мало, незначително намалување. Ние се трудиме да нема ниту такво намалување, односно да има постојана тенденција на зголемување на опфатот на вакцинација. Затоа апелирав родителите да не се двоумат и да не го одложуваат ...
сите 48 | | | веќе видена

Неспецифично ниските температури кои ја зафатија Македонија во последниов период предизвикаа големи проблеми кај земјоделските култури. Токму од оваа причина денеска во Преспа на теренска проверка на состојбите беше заменик министерот за земјоделство, шумарско и водостопанство, Ванчо Костадиновски. Костадиновски кажа дека навистина жали за ваквата состојба и кажа дека неспецифичните временски услови кои ја зафатија Македонија во овој период придонесоа за штети кај земјоделските култури. -Како што можам да видам и да констатирам, неповолната временска состојба која што ја зафати Република Македонија, вклучувајќи го и преспанскиот регион, предизвика кај овошните насади, посебно кај јаболката во преспанскиот регион, овде кај што се наоѓам денеска, во увид на состојбата. Навистина жалам за ваквата состојба и можам да кажам дека генерално она што УХМР го најавуваше преку своите стручни лица, преку соопштенија во медиумите и кога ја информираше јавноста, навистина и тоа се случи, бидејќи ваквата состојба генерално ...
сите 141 | | | веќе видена

Oпштина Центар е една од општините со најмалку зеленило по метар квадратен, Центар има само 4,4 м2 зеленило по глава жител. До кога Центарци ќе се гушат? До кога Центарци ќе немаат дрво за сенка?
сите 30 | | | веќе видена

После 5о и кусур дена покажавме дека сме посилни од Тиранската платформа, дека победуваме против обидите за избор на влада, на претседател на Собрание качени на Тиранската платформа. Поради пат ситуацијата во која се ставени, видовме дека некои политички чинители во нашата држава немаат баш волја да ја отфрлат тиранската платформа и истата да ја осудат, изјави во Дневникот на Канал 5 еден од иницјаторите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски. -Тиранската платформа не само што е документ што е создаден во друга држава, што претставува преседан и апсурд сам по себе, туку е и документ подметнат после изборите. Никој македонски граѓанин на изборите не заокружил ниту една бројка која била поврзана со Тиранската палтформа. Сметаме дека избори се единственото решение како механизам преку кој народот ќе може да ја отфрли Тиранската платформа и да им даде до знаење на неразумните лидери на политички партии дека на еден таков документ не му е местото во Република Македонија. Изборите ...
сите 262 | | | веќе видена

Ви честитам на истрајноста, на бескрајната енергија и на упорноста која вродува со плод. Денес 20-ти април, на истекот на третата недела од заседавањето на законодавниот дом повторно не беше избран претседател на Собранието кој не отфрлил Тиранската платформа. Уште една мала, но многу значајна победа, истакна Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Ќе дојдеме и до големата, конечната победа. Народот не си оди дома, црвено-жолтото море е тука да го чува законодавниот дом, да ја брани нашата изборна волја, да го брани Уставот, суверенитетот и унитарноста, нејзиниот мултиетнички карактер. 53 дена сме на улиците за да не дозволиме некој од надвор да ни ја растури државата, да ни подметне платформа која ќе заврши со федерализација со поделба на оваа држава која ја сакаме од срце. И вчера на дожд и денес на овој ветер кој ги развева нашите знамиња, посочи Илиевски. Тој им порача на пратениците да го слушнат народот, граѓаните кои ги ставиле во Собранието и кои, како што рече, ќе ги ...
сите 95 | | | веќе видена

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук ги повикува сите граѓани, утре петок (21.4.2017) масовно да излезат на улиците ширум Македонија. Од иницијативата велат дека петок е денот кога ќе го соопштат нивниот план. Живееме во времиња кога се пишува историја.Македонија ги има најголемите и најмасовни протести во историјата. Тоа не прави должни и уште посилни да истраеме во нашата битка, која е битка на принципи, вредности, верувања, битка за зачувување на државата, суверена, унитарна, граѓанска! И во овие времиња воопшто не е едноставно на која страна сте и што сте направиле. Години од сега секој од вас на вашите поколенија може со гордост да каже, ДА јас бев за заедничка Македонија, да јас бев дел од одбраната на државата. Петок 21 април е денот кога ќе го соопштиме нашиот план и нашите барања. Тоа е гласот на стотици илјади граѓани кои не поддржуваат во нашата борба. Сите заедно и масовно како досега во еден глас да порачаме дека одиме до крај во нашата цел за зачувување ...
сите 188 | | | веќе видена

Илјадници граѓани и денеска маршираат во Скопје во знак на поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која протестира за отфрлање на Тиранската платформа и се спротивставува на избор на претседател на СОбранието кој не се откажал од истата.
сите 26 | | | веќе видена

Педесет и три дена доаѓаме тука. Не треба да ве потсетам како изгледаше оваа канцеларија пред една година. Меѓутоа работите се променија, поради сите вас и поради сите граѓани за заедничка Македонија кои се секој ден на улиците, на нашата патека, истакна на денешниот протестен марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, еден од организаторите Богдан Илиевски. -53 дена се премалку во борбата за зачувување на унитарноста на Македонија и ќе продолжиме да доаѓаме колку и да треба. Човекот кого го претставува Народната кацеларија, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, тој човек повторно издржа сите 53 и со голема помош од сите нас. Го охрабруваме да продолжи достојно да ја брани заклетвата која ја положил кога станал наш претседател. Се додека е со високо дигната глава и исправена кичма и ние ќе сме тука со него, истакна Илиевски.
сите 35 | | | веќе видена

Васил Пишев од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието рече дека Тиранската платформа е прифатена од страна на Зоран Заев само за тој да избегне кривична одгогорност и да не се соочи со правдата за своите незаконски постапки. Пишев потсети дека Заев се товари за тешки кривични дела како што се барање поткуп, пуч, незаконско финансирање на кампања и незаконско делење на тендери во Општина Струмица на фирми кои се водени од неговата фамилија. – Дали прифаќањето на документот од Тирана од страна на Зоран Заев е заради лични, себични или кукавички причини, односно заради спас од органите кои се занимаваат со организиран криминал во Република Македонија и второто прашање дали предавничкиот чин на Зоран Заев со прифаќањето на документот кој што е постизборен, кој не беше дел од Пржино и унапредува прашања на само една етничка заедница е параван за доаѓање на власт по секоја цена за да се избегне кривично дело за поткуп, кривично дело за пуч, кривично дело за нелегално финансирање на кампања или пак осомничен за повеќе ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонските граѓани не запираат и продолжуваат со масовно излегување на улиците да даваат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која се бори за целосно отфрлање на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата. Веќе 53-ти ден во Скопје се маршира за одбрана на татковината, каде граѓаните во голем број даваат поддршка за зачувување на сувереноста на државата и недоделување мандат од страна на претседателот Ѓорге Иванов за формирање на влада чија цел ќе биде исполнување на Тиранската платформа.
сите 141 | | | веќе видена

Сметаме дека неколкумесечната работа на иницијативата Стоп операција Сорос започна да вродува со плод. Уште на самиот почеток истакнавме дека ќе ја информираме домашната и меѓународната јавност за работата на Џорџ Сорос во Република Македонија и вмреженоста на неговата Фондација со УСАИД, пишува во соопштението на иницијативата. Интегрално ви го пренесуваме соопштението на Стоп операција Сорос Стоп операција Сорос изразува големо задоволство од донесената одлука на Џудишал Воч да поднесе тужба против УСАИД Македонија и американскиот амбасадор Џес Бејли. Оваа најреномирана правна организација од САД на 6 февруари 2017 година поднесе официјално барање до Стејт Департментот, УСАИД и Американската амбасада во Република Македонија, да ги достават сите материјали, вклучително и нивната коресподенција, кои се во интерес на истрагата, но одговорот од повиканите изостанал. Ние сме зачудени од покажаната незаинтересираност и игнорантскиот однос на УСАИД и Aмбасадорот Џес Бејли кон истражителите. Сметаме дека ...
сите 150 | | | веќе видена

Од Џудишал Воч во средата соопштија дека го тужат Стејт Департментот и Агенцијата на САД за Меѓународен Развој (УСАИД) за да ги добијат досиејата според кои речиси 5 милиони долари пари на американските даночници отишле за македонската гранка на Фондацијата Отворено Општество на Џорџ Сорос, пишува Fox News. Конзервативната група за надзор поднела тужба според законот за Слобода на информациите против Стејт Департментот и УСАИД откако двете не одговориле на барањето од 16 февруари според Законот за слобода на информациите за досиејата поврзани со грантовите и дозволите за исплата, архивата од комуникациите меѓу функционери на Стејт Департментот или УСАИД и Фондациите Отворено општество. Групата исто така побарала пристап до досиејата за преписките пратени од Џес Бејли, функционер назначен од Обама и поранешен американски амбасадор во Македонија и слични тракви досиеја за политичките активности на Фондацијата Отворено Општество-Македонија. На интернет сајтот на УСАИД е објавено дека меѓу 27 февруари 2012 и 31 ...
сите 98 | | | веќе видена

Граѓаните на општина Центар на креативен начин го искажаа револтот кон неработењето на градоначалникот Андреј Жерновски. На секоја дупка поставија цвеќе за, како што велат, да му текне на градоначалникот да сработи нешто. Повеќе од 100 дупки по улиците на Центар пополнети со земја и насадено цвеќе за да му текне на градоначалникот да сработи нешто, пишува на Фејсбук страницата „Центар сака да дише“, на која се споделни и овие фотографии.
сите 43 | | | веќе видена

Сигурен сум дека граѓаните кои излегуваат во одбрана на Македонија, македонското знаме и име ќе ја постигнат својата цел, вели Васил Наумов, директор на Агенцијата за иселеништво. Во анализа за политичките состојби на ТВ НОВА тој истакна дека Македонија е доведена до работ и нема враќање назад. -Враќање назад нема. Или ќе успееме, или ќе не снема како народ. Успеавме да направиме самостојна држава и не смееме да допуштиме македонската држава да исчезне. Тоа го покажуваат граѓаните кои масовно се собираат и ништо не може да ги спречи – ниту дождот, ниту студеното време. Многу народи се поголеми и посилни од нас, но не успеале да направат или повратат држава, како што се Каталонците на пример, тука се Шкотите, Велшаните, Курдскиот народ… Успеавме да направиме држава и нема да дозволиме да ја изгубиме. Доколку се спроведе она што се бара со таа декларација или платформа, тоа е најбрзиот рецепт за брзо исчезнување на македонската држава, смета Наумов.
сите 4 | | | веќе видена

next