Е Вести

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски, на денешната седница на Собранието на Република Македонија нагласи дека сите овие денови на дебата во Собранието не се воопшто изгубени денови, туку се денови кои ќе влезат во историјата како Македонците си ја бранат државата. -Овие денови во Собранието на Република Македонија не се изгубени денови, туку историски денови на бранење на државата од нејзино разнебитување, рече Мукоски. Мукоски, дополнително упати апел за лидерска средба помеѓу партиите за да се избегнат се почестите скандалозни изјави како на пример изјавата на градоначалникот на Општина Дебар која што беше осудена и наиде на згрозеност од македонската јавност.
сите 38 | | | веќе видена

Со години го чекавме овој проект. Она што беше презентирано пред нас е последно достигнување на медицинската архитектуира. Плановите даваат сигурност дека ќе продолжиме да работиме во современо здание, каде ќе бидеме во состојба на нашите пациенти да им пружиме врвна нега, лекување и дијагностика каква што заслужуваат, изјави Александар Шиколе, директор на клиниката за нефрологија по веста за стартувањето на изградбата на новиот клинички центар. -Не е доволно да се има само кадар и современа опрема што беше набавена во изминативе години од Владата и Министерството за здравство, важно е и во кои услови ќе се стават во функција – во инфраструктура што ќе ги акцентира тие фактори и ќе се комплетираат условите за современо медицинско работење, истакна Шиколе во „Отворено студио“ на ТВ НОВА.
сите 6 | | | веќе видена

По првичните резултати, со кои Ле Пен влезе во финалето, антифашистички демонстранти се судрија со полицијата во Париз. Специјалната полиција пушти солзавец за да ја растури толпата. Толпа анархисти, антифашисти и други се судрија со полицијата во Париз по раните изборни резултати што сугерираа дека Марин Ле Пен ќе влезе во финалниот круг на гласање. Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите, а полицајци во полна опрема го опкружија плоштадот Бастилја. Францускиот весник Ле Монд објави дека неколку стотици демонстранти фрлаа шишиња и петарди кон полицијата. Еден од организаторите ѝ кажа на толпата да протестира „против Марин и против Макрон“ и додаде дека „без оглед какви ќе бидат резултатите, ние нема да ги признаеме“. Специјалната полиција се соочи со демонстрантите и се обиде да ги задржи во областа Опера, објави Ле Паризиен. Некои од демонстрантите носеа фантомки и црна облека. Околу 9 часот вечерта, демонстрантите се преместија на булеварот Бомарше, каде што, наводно, кршеа излози, ...
сите 205 | | | веќе видена

Кинескиот претседател Кси Џинпинг на американскиот колега Доналд Трамп му соопштил дека се надева дека сите земји ќе покажат воздржаност за прашањето за Северна Кореја и дека Кина се спротивставува на секакви дејствија кои се во спротивност со резолуциите на Советот за безбедност на ОН, соопштија британските медиуми, повикувајќи се на кинеските медиуми. Кинескиот лидер, во телефонски разговор со Трамп, исто така, кажал дека сите земји треба да ги избегнуваат дејствијата кои водат до зголемување на тензиите, посочи кинеската државна телевизија.
сите 223 | | | веќе видена

Три лица, од кои три деца, загинаа синоќа при пожар што избил во куќа во Њујорк. Во пожарот, што зафатил неколку куќи, повредени се неколку лица. Огнот избувнал во двокатна куќа во њујоршкиот реон Квинс. Градоначалникот на Њујорк Бил де Блазио изјави дека пожарот се проширил многу брзо, при што загинало цело семејство. – Има многу работи што треба да ги истражиме за да знаеме што се случило, додаде Де Блазио. Претставник на пожарникарната служба наведе дека очевидци слушнале гласна бучава и виделе како човек паѓа од прозорецот на вториот кат. Тој преживеал откако паднал на тревата. Жртвите се на возраст од 2 до 21 година, како и едно повозрасно лице.
сите 24 | | | веќе видена

По првпат во поновата француска историја доаѓа до прекројување на политичката карта. Кандидатите класичната десница Франсоа Фијон, и на умерената левица, Беноа Хамон не се во вториот круг на претседателските избори. Имено, Емануел Макрон, кандидатот на „Во движење“ со 23,7 отсто од гласовите и Марин Ле Пен од крајно десниот Национален Фронт со 21,7 отсто од гласовите се победници во првиот круг на претседателските избори, на кои се претставија единаесет канидати, јавува дописникот на МИА од Париз. Ова се неофицијални резултати, но се објавени исти или многу слични од речиси сите различни институти и медиуми. Франсоа Фијон, кандидатот на Републиканците и Жан-Лук Меланшон на Бунтовна Франција, добиваат по 19,5 отсто од гласовите, додека кандидатот на социјалистите Беноа Хамон е далеку, со само 6,5 отсто на гласовите, што претставува најкатастрофален резултата на еден кандидат на социјалистичката партија, која е на власт од 2012 година. Излезеноста на изборите е околу 77 отсто, односно пред гласачките кутии не ...
сите 215 | | | веќе видена

Скоро 2 месеци македонските граѓани остануваат најголемата пречка во обидите на СДСМ и албанските политички партии да се инсталира тиранската платформа на албанскиот премиер Еди Рама. Протестите продолжуваат денеска во 17 часот пред Владата. Во петокот Граѓанската иницијатива го претстави македонскиот народен документ преку кој побара вонредни парламентарни избори на кои народот ќе ја отфрли во целост Тиранската платформа, направена во друга држава под патронат на премиер на друга држава. -ИЗБОРИ се основното барање на Граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија“, на сите Македонци, Абанци, Турци, Срби, Роми, Власи, Бошњаци кои нè поддржуваат. Ова барање е логичен и рационален продолжеток на сите наши досегашни цели. И затоа велиме НЕ ЗА ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА! ДА ЗА ИЗБОРИ ЗА ФИНАЛНА ПОБЕДА! ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА НЕМА ДА ЈА ИМА! ИЗБОРИ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИМА!, стои во документот. За аналитичарите токму граѓаните се клучни во спречување на операцијата за федерализација и кантонизација. „Сепак ...
сите 159 | | | веќе видена

Во општите средни училишта од септември ќе се применуваат учебниците од Кембриџ програмата, а од годинава насочувањето во средното образование ќе се врши веќе од прва година. Ќе има шест насоки – природно- математичка, јазик- уметност, и хуманитарно- општествена. Од септември сите ученици кои ќе се запишуваат во општите средни училиште ќе мора да изберат една од шесте насоки за кои досега требаше да се определат од трета година. Ова определување ќе се врши според резултатите постигнати во основното образование каде веќе се работи според учебниците од Кембриџ.
сите 9 | | | веќе видена

Старува изградбата на новиот клинички центар. На оваа тема во „Отворено студио“ на ТВ НОВА зборуваше Јован Грповски од Министерството за здравство, задолжен за проектот за реконструкција. -Очекуваме да стартуваме во јуни, а да се заврши во рок од 45 месеци од започнувањето. Се работи за капитален проект, предизвик е да се направи ваков проект, а да не го загрозиме функционирањето и работењето на клините. Поради тоа рокот е подолг, односно 45 месеци. Ќе започнеме со обезбедување на времени пристапни патишта што ќе гарантира продолжување на својата функција на сите клиники. Застои нема да има, особено поради тоа што најитните случаи од цела Македонија доаѓаат тука. Понатаму амбулантите на дел од клиниките ќе треба времено да се дислоцираат, изјави Грповски.
сите 14 | | | веќе видена

Детската клиника доби нов лик. Како е да се работи сега внатре? На оваа тема во ТВ НОВА зборуваше Оливер Зафировски, директор на детска клиника Козле. -Првиот впечаток е важен. Кога ќе влезете во една нова зграда чувствувате дека тука ќе имате поинаков третман. Секако докторите се тука, знаењето е тука, меѓутоа во стара барака е поинаку. Ние успеавме и сега сме во друга фаза. Задоволството на пациентите во минатото беше мало. Сега тие се сместени се во апартмани, имаат и своја кујна, има интернет конекција, телевизија и децата се чувствуваат како да се во градинка. Стресот е помал, а заздравувањето побрзо, изјави Зафировски. Тој гостуваше во „Отворено студио“ на ТВ НОВА, на тема „Стартува изградбата на новиот клинички центар“. Во однос на тоа Зафировски истакна дека му е драго што започнува да се реализира еден голем капитален проект и изрази уверување дека ќе се повтори успехот со детстката клиника, и за неколку години пациентите ќе уживаат во многу подобри услови.
сите 2 | | | веќе видена

Летање со дронови со знамиња од мапата на голема Албанија е дел од Тиранската Платформа. Творците на платформата се надеваат дека на тој начин ќе му порачаат на македонскиот народ што го очекува, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Еден од реализаторите на Тиранската Платформа е и Зоран Заев. Затоа криминалецот и предавник Заев, навива против Македонија со балистите и нема храброст да ги осуди инцидентите насочени против македонскиот идентитет и суверенитет. По симнувањето на македонското знаме од јарболот во центарот на Куманово, вчера на фудбалски натпревар помеѓу Вардар и Шкупи во скопски Чаир се развиори знамето на голема Албанија. Аболицираниот криминалец Зоран Заев упорно продолжува да ги брани антимакедонските изјави на Зијадин Села, Еди Рама, Хашим Тачи, Дитмир Бушати и Месила Дода. Овој човек продолжува свесно Македонија да ја турка кон федерализација. Заев со своите помошници од криминогениот СДС со цел да се спасат од криминалите ...
сите 169 | | | веќе видена

Значајна финансиска инјекција за домашното стопанство ќе бидат новите 72 милиони евра кои како евтини кредити ќе завршат кај малите и средни претпријатија. Стопанствениците, но и познавачите велат дека во услови на продолжена политичка криза која се одразува и на економијата, на компаниите им е неопходен свеж и евтин капитал. Министерот Кирил Миноски соопшти од Вашингтон дека на домашните фирми на располагање ќе им бидат нови 72 милиони евра од Европската банка за поддршка на развојот. Парите ќе им се пласираат како евтини кредити, концепт кој претходно даде значаен ефект. Имено наши компании искористија околу 350 милиони евра од Европската инвестициска банка, а со овие пари се отворија и неколку илјади работни места. Пристап до финансии Новите 72 милиони евра, според министерот Миноски, се дел од програмата на ЕБОР која се однесува на поддршка на земјите од Западен Балкан и е во вкупен износ од 360 милиони евра. Од нив Македонија има право на користење на 20 отсто. Македонија веќе ја испратила апликацијата ...
сите 23 | | | веќе видена

Напад со молотов коктел беше извршен изутрината врз турскиот Конзулат во Солун, јави турската теелвизија „Си-Ен-Ен-Турк“. Нападот бил извршен од страна на маскирани лица, кои фрлале шишиња со запалива течност врз полицијата во Конзулатот. Никој не е повредени. Не е наведено што е мотивот за нападот.
сите 21 | | | веќе видена

Филипинските војници убиле тројца екстремисти поврзани со Исламска држава на островот Бохол во саботата, соопшти денеска портпарлот на војската, полковник Едгард Аревало. Тој исткакна дека екстремистите биле дел од групата Абу Сајаф и додаде дека двајца или тројца екстремисти се уште се на слобода. – Имаме извештаи кои наведуваат дека се ранети и дека им снемува залихи, изјави Аревало. Група од околу десет екстремисти се инфилтрирале на островот Бохол овој месец, а западните земји издадоа предупредување за оние кои планираат да го посетат островот. Шестмина се убиени во судирите на 11 април, а еден минатата недела. Меѓу убиените бил и нивниот лидер, кој бил вклучен во киднапирањето и погубувањето на канадски и германски граѓани изминатите неколку месеци, соопшти војската на Филипините. Војската е во судир со Абу Сајаф, која во почетокот имаше сепаратистички тенденции, а сега се занимава со грабежи и пиратство. Групат зароби повеќе од 20 лица, од кои повеќето биле виетнамски морепловци, кои се лесна цел за ...
сите 3 | | | веќе видена

Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ) соопшти денеска дека еден нејзин припадник загинал откако патролното возило, во кое се наоѓал, преминало преку мина во источниот дел на Украина, што е под контрола на проруските сили. Министерот за надворешни работи на Австрија и претседавач на ОБСЕ Себастијан Курц, наведе на неговиот Твитер налог дека ова е „трагична вест“ за Украина. ОБСЕ наведе дека е повредено уште едно лице.
сите 31 | | | веќе видена

Трговскиот центар „Бинго“ во босанскиот град Мостар, со површина од околу 3.000 метри квадратни, ноќеска изгоре до темел. Според првите проценки штетите се неколку милиони евра. Пожарот избувна синоќа околу 20 часот, по локално време, во складишните простоии и потоа се прошири во целата зграда. Босанската полиција соопшти дека нема жртви, бидејќи сите лица кои се наоѓале во зградата се евакуирани навреме. Градоначалникот на Мостар Љубо Бешич изјави дека сопствениците, како и целиот град ќе претрпат штета од оваа несреќа. Трговскиот центар „Бинго“ е отворен во 2011 година и во него се инвестирани околу шест милиони евра.
сите 40 | | | веќе видена

Џорџ Сорос „дополни“ во неговата „агенција“ во Унгарија 3,8 милиони евра, „создавајќи нова, алтернативна опозициска организација со цел да продолжи да ја напаѓа унгарската власт“, изјави Балаш Хидвеги, директорот за комуникации на владејачката партија „Фидес“ на премиерот Виктор Орбан. Хидвеги наведе дека организациите поврзани со Сорос се „антимиграциски групи, медиуми или политички институции“. – Тие ја напаѓаат политиката на Владата за миграција и „упорно ја дискредитираат Владата во странство“, истакна Хидвеги. Хидвеги ги одвои Хелсиншкиот одбор и групата за човекови права „ТАСЗ“ како главни примачи на помош од Сорос.
сите 48 | | | веќе видена

Тој бил качен на платформа на висина од околу три метри при што во еден момент згазнал на гипсена табла и паднал. Како што соопшти МВР, несреќата се случила вчера околу 14:40 часот, додека А.Г. (60) од кочанското село Горни Подлог, работел во хала-луштара во кругот на фирмата „Мак-Прогрес“ во Виница. Тој бил качен на платформа на висина од околу три метри при што во еден момент згазнал на гипсена табла и паднал. Со возило на итна медицинска помош А.Г. е пренесен во Општа болница Кочани, каде му е укажана лекарска помош, но поради сериозноста на повредите е пренесен во Ургентниот центар-Скопје, каде во 16:40 часот починал.
сите 5 | | | веќе видена

Од силниот удар Л.М. задобил тешки повреди од кои веднаш починал. Денеска околу 8 часот во близина на патарината „Групчин“ на автопатот Тетово-Скопје во сообраќајна несреќа загина Л.М. од Тетово. Полицијата извести дека од засега непознати причини возилото „БМВ“ кое го управувал А.Д. (40) од Тетово излетало во амбис крај патот. Од силниот удар Л.М. задобил тешки повреди од кои веднаш починал
сите 36 | | | веќе видена

Две лица физички нападнале вработена во трафика во Велес, сакајќи да ја ограбат. Настанот се случил синоќа околу 22:35 часот во трафиката „Леди Ди Трејд“ на улицата „Благој Ѓорев“ кога двете лица влегле во трафиката и и се заканиле на 51-годишната Т.П. Едното лице со раката и ја затнал устата, а со другата рака неколку пати ја удрил во лицето и телото, додека другото лице ги пребарувало фиоките од пултот. Откако виделе дека нема пари во фиоките, излегле од трафиката и се упатиле во непознат правец. Увид на лице место извршила увидна екипа на СВР-Велес. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и целосно расчистување на случајот.
сите 8 | | | веќе видена

next