Е Вести

Непознат маскиран сторител вчера извршил разбојништво во спортска обложувалница во Скопје, лоцирана на крстосницата од булеварот „Никола Карев“ и улицата „Рифат Бурџевиќ“. Како што соопшти МВР, крадецот со закана со пиштол од вработената одзел пари од дневниот промет и побегнал во непознат правец. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и целосно расчистување на случајот.
сите 41 | | | веќе видена

Турканици, тегнења и расправии имаше утрово на железничката станица во Скопје, каде што се насобра толпа народ за бесплатниот воз кон Демир Капија. На станицата дојдоа трипати повеќе луѓе отколку што собира возот, па бргу настанаа турканици и немили сцени во кои луѓето, претежно пензионери, буквално се влечеа едни со други за да дојдат до место во вагоните, објави Република. Нервозата се зголеми уште повеќе кога насобраните разбраа дека прво треба да си обезбедат бесплатен билет за да влезат во возот. Дел од нив веќе имаа билети, но повеќето сакаа да влезат без билети во возот. На вратите стоеја полицајци кои мораа да контролираат кој има билет со себе. Но, кога ситуацијата стана уште потензична, на перонот се појавија и припадниците на Единицата за брзи реакции кои се распоредија пред влезовите во возот. Откако се појавија специјалците, дел од насобраните, кои беа без билети, но и тие што имаа билет во рака, се откажаа од намерата да патуваат кон Демир Капија. Околу девет часот возот, сепак, тргна, а тие ...
сите 23 | | | веќе видена

Грижата кон учениците и нивниот правилен раст и развој преку поддршка на училишниот спорт во времето на владеење на Социјалдемократскиот сојуз беше незадоволителна, како впрочем и грижата кон сите останати категории на граѓани. И затоа, СДСМ продолжува да биде поразуван веќе 10 последователни изборни циклуси, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Состојбите значително се менуваат во 2006-та година, кога Владата предводена од ВМРО–ДПМНЕ предложи и започна со имплементација на сеопфатна стратегија за поддршка на училишниот спорт и за правилно насочување на учениците. Во тој контекст, информираме дека во изминатите неколку години Владата изгради 98 училишни спортски сали во многу општини дури и во места каде што претходно не постоело ниту земјено игралиште, а изградени се и бројни мултифункционални спортски игралишта, тениски терени, фудбалски и игралишта за баскет. СДСМ, своевремено не успеа да изгради ниту еден објект од ваков тип, така што вредност на ...
сите 13 | | | веќе видена

Изградбата на новата спортската сала во основното училиште „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје се одвива според предвидената динамика. Се очекува салата целосно да биде завршена до јуни, а учениците веќе од следната учебна година да можат да ја користат. Увид во градежните работи денеска изврши заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски кој истакна дека изградбата на спортска сала за најстарото училиште во Македонија било навистина неопходна. Основното училиште „Кирил и Методиј“ досега никогаш немало спортска сала. -Новата спортска сала интензивно се гради за најстарото училиште. Училиштето е основано пред 180 години. Станува збор за исклучително важно училиште во централното градско подрачје кое што долг период немаше никаков објект за спортски активности , а со изградбата на овој објект ќе имаат најсовремена спортска сала за потребите на учениците. Станува збор за исклучително капиталан проект, за спортска сала од 32 милиони денари, истакна Ристовски. Посочи дека е задоволен од ...
сите 53 | | | веќе видена

Оваа 2017 ќе биде година во која ќе започнеме со изградба и реконструкција на рекорден број на патишта досега. Со истото темпо продолжуваме со изградба и реконструкција на преку 200 километри автопатска мрежа во Македонија, а годинава дополнително ќе отпочнеме на две нови автопатски делници. Ова го најави министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, кој додаде дека оваа година ќе започне и изградба на три нови експресни патишта во должина над 100 километри и инвестиција од околу 250 милиони евра. Во делот на регионалната мрежа во моментов се работи на четири регионални патишта, а ќе се започне со изградба и реконструкција на 37 регионални патишта инвестиција од преку 55 милиони евра. -Во тек е изградба на новиот автопат Демир Капија-Смоквица кој ќе го завршиме оваа година, потоа автопатот од Миладиновци до Штип и од Кичево до Охрид кои што очекуваме да се завршат во 2018 година. Во тек е реконструкцијата и на автопатите од Смоквица до Гевгелија и од Куманово до Миладиновци, овие ќе бидат завршени оваа ...
сите 48 | | | веќе видена

„Македонскиот ѓердан кој е испелетен од голем број на македонски дијаманти, никако не треба да дозволиме некој да го исече, да го искине, и ткивото македонско да го распарчи на илјадници парчиња” – порача од Прилеп, митрополитот Повардарски, г. Агатангел, алудирајки на актауелната разединетост меѓу Македонците. Според него, на Македонија не и треба ниту двојазичност, ниту кантонизација, туку, по секоја цена – зачувување на јазикот, културата, нацијата, државата. „И она што е национално, националните интереси, државните интереси на народот за опстојувањето на нацијата на државата не треба никогаш да бидат спорни меѓу македонскиот народ. Не ни треба ни двојазичност, ни кантонизација, туку ни треба оваа света македонска земја. Пиринскиот дел ни го земаа, егејскиот дел ни го земаа, ни го земаа и западниот дел од земјата. Остане само вардарскиот дел, кој треба да го чуваме како зеница во окото. Во Австралија, Америка живеат многу нации, над 60 нации. И секоја нација ако бара свој јазик, што ќе стане од таа ...
сите 3 | | | веќе видена

Сенаторот Мајк Ли на неговиот официјален сајт јавно го објави своето жестоко и остро писмо до американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли, во кое што се бараат одговори за поврзаноста на Бејли со Сорос и неговите НВО, како и повеќе други прашања. Ли очекува одговор од Стејт Департментот и се надева дека новата администрација ќе бара одговорност од извршниот сектор за начинот на кој се трошат даноците на американските државјани. Продолжуваат прозивките за Бејли и неговите соработници. Сенатот на САД бара конкретни одговори и објаснувања за однесувањето на Бејли. Ли му порачува на Бејли дека мора да се избегне идеолошкиот империјализам и мешањето во демократскиот развој на Македонија. -Како што знаете, САД игра голема улога, не само во однос на надзор од Конгресот- спречување на губење, измама и злоупотреба на ресурсите на американската Влада, но и во поглед на државните работи и надворешна политика преку разгледување на договори како и потврдување на индивидуи на врвот на раководството. Со оглед на овие ...
сите 31 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Русија го оцени како „чиста провокација“ написот објавен од македонската редакција на Дојче веле, во кој, како што се наведува, бил направен обид на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров да му се припише идејата за поделба на Македонија. Целта на написот, според официјална Москва, била „да се подгреат тензиите во Македонија“. -Лавров никогаш не давал изјави со таква или слична содржина, туку напротив отсекогаш осудувал какви било слични наводи, се вели во реакцијата од руското МНР. Идејата за поделба на Македонија, се посочува во соопштението, дојде од страна на американскиот конгреснмен Дејна Рорабахер. – Очигледно е дека таа измислица е направена со провокативна цел за да се извалка имиџот на Русија на Балканот, но и да ги подгрее тензиите во Македонија, истакнува руското МНР. Покрај тоа, се нагласува и дека администрациите на САД и на ЕУ, со користење на деструктивни методи како „шарени револуции“ и обидите да се воспостави владеење кое не е во согласност со ...
сите 8 | | | веќе видена

Паниката во СДСМ е јасна и очекувана. Криминалите на Зоран Заев започнуваат се повеќе и повеќе да излегуваат на површина, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштениоето на ВМРО-ДПМНЕ. Јавноста дозна за тендерите на јавното претпријатие „Струмица гас“ со кои Зоран Заев го полнеше со пари неговиот сопартиец Митко Андреевски, претседател на партиската комисија за енергетика. Човек фирма, без имот и средства, регистрирана во куќа на неговата сопруга ги добива тендерите на „Струмица гас“. Скандал без преседан. Типичен за аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговата тендерска мрежа за испумпување на парите на граѓаните за лично богатење. Само со последниот тендер од 2016-та година е направена штета од 700.000 евра. Ова се пари на граѓаните кои завршиле во џебовите на Заев и неговите партиски пајташи. Јасно како ден е дека ЈП „Струмица гас“ не работи во полза на граѓаните, туку единствено во корист на криминалната тендерска мрежа од која се богатат Зоран Заев и неговите партнери. ...
сите 13 | | | веќе видена

Во Македонија денеска се празнува православниот празник Свети Трифун – заштитникот на лозарите и градинарите во чија чест традиционално се закројуваат лозовите насади. Во винарските визби низ државата ќе бидат организирани прослави на кои ќе се слави денот на виното. На одбележувањето на празникот во Демир Капија ќе присуствува претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, а на закројувањето на виновата лоза во винарската визба „Тиквеш“ во Кавадарци ќе биде министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков. Празникот свети Труфун ќе биде одбележан и во винаријата „Стоби“ во општина Градско, каде е најавено присуство на голем број дипломати, претставници од бизнис-секторот, вински витези. По повод празникот, воз на „Македонски железници Транспорт“ бесплатно ќе превезува патници од Скопје за Демир Капија. Возот тргнува од Скопје во 08:10 часот, во Демир Капија ќе пристигне во 10:00 часот, а ќе се враќа за Скопје во 15 часот. Во Македонија има 88 милиони пенушки засадени на површина ...
сите 54 | | | веќе видена

Ние од раководството на ВМРО-ДПМНЕ сме луѓе кои држиме до дадениот збор. Во кампањата кажавме дека нелогични работи нема да прифаќаме, изјави во интервју за ТВ НОВА, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.-Не сме против Албанците и тоа сме го покажале во многу наврати иако не оцрнија пред нив. Медиумите на Сорос силно не оцрнија. Понекогаш и албанските партии кога сакаа да покријат некоја своја неспособност, да остварат некои барања на луѓето, најчесто од економска природа, се повикуваа дека тоа е поради Груевски или поради ВМРО, дека ние нешто не сме дозволиле, не сме дале, сме спречиле, што е апсолутно неточно, изјави Груевски.
сите 11 | | | веќе видена

Германска компанија има донесе одлука за инвестиција и ќе вработи 100 вработени од она што го разбрав ќе биде во Желино и станува збор за компанија за производство на седишта и ќе биде добавивач на Ван Хол, рече Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Оваа инвестиција е резултат на досегашните добри политики за привлекување на инвеститори и покрај 2 годишната криза. -Има и други со кои се водат преговори кога ќе иде конечна одлуката, а името кога самата компанија ќе го открие. Во нашата програма има во план и се работи на тоа да се отовори нов рудник за јаглен и централа за струја, помеѓу Делчено и Пехчево од 200 мега вати. Истражувањата кои се при крај и се завршија во еден дел , покажа дека таму има руда за околу 30 години и тоа високо калоричен јаглен, 200 кв е 1/3 од РЕК Битола. Тоа ќе значи многу но ќе значи и за луѓето ќе отвори ќе вработи околу 1000 луѓе индиректно и директно, рече Груевски. Физибилити студијата ќе биде готова во април. Но во 2019 ќе почне градбата на рудникот па централата, ...
сите 29 | | | веќе видена

Доколку СДСМ ги прифати барањата на ДУИ, ние сме подготвени да одиме во опозиција и како опозиција ќе направиме се што е во наша моќ да не се прифатат во Парламентот барања кои се нелогични и штетни за целата држава, изјави во интервју за ТВ НОВА, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. -Со вакви барања не им се помага ни на Македонците ни на Албанците, туку само ќе им ги нарушат мирот и стабилноста и ќе создадат дополнителна нетрпеливост која во некои случаи е видлива и ќе не раскара дополнително, смета Груевски. Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ како партија би сакала да им помогне на сите граѓани. -Ние сакаме да им помогнеме на сите граѓани, и на Македонците и на Албанците и на Турците, Ромите, Власите, Бошњаците, Србите и другите да имаат подобар живот преку економијата, нови работни места, зголемени плати, пензии, социјална помош, вработувања, подобри можности за младите, постарите, пензионерите, земјоделците, образованието и здравството. Сакаме да помогнеме и ако некаде има проблеми со употребата на ...
сите 12 | | | веќе видена

Јас на граѓаните во многу наврати им предочив дека доколку нема јасна победа со 63 пратеници тоа ќе биде можност кризата да биде продолжена, тоа го сакаат некои сили, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на Тв Нова-Тоа не се случи затоа што некои работи се изместија со многу фактори. Сега кризата продолжува само се менуваат одредени фази има одредени разлики но продолжува и тоа не е добро. Нам ни требаат пред избори со јасна победа. Ако изгубиме со еден пратеник ние нема да играме како СДСМ со националните интереси, затоа што така и државата ќе губи. Ние тоа нема да го правиме како СДСМ, ќе се бориме во парламентот но нема да бидеме како нив. Изгубија па излегоа на прослава и до ден денес тоа го зборат. Колку треба да немаш интегритет за секој ден да зборуваш дека си победник. Нека има избори да видиме кој ќе победи нека одбере народот. Но потоа да се овозможи да се формира влада и да се остварат целите, рече Груевски.
сите 26 | | | веќе видена

СЈО беше спомнато во самиот почеток на преговорите и беше укажано дека сакаат да биде продолжен мандатот, а од наша страна рековме дека не сакаме и тоа беше аргументирано. За СЈО се зборуваше еден само еден ден од сите денови на преговори вели Никола Груевски во интервјуто на Тв Нова. -Се затвори прашањето констатирајќи дека имаме различни гледишта. Јас мислам и сум убеден и дека ДУИ нема да признае дека и нивното мислење е изнудена но неа да навлезам во тоа. Тие претставија дека сакаат да се продолжи ние кажавме аргументи. Прво дека имаме договор пржински кој е потпишан од 4 партии во присуство на меѓународни претставници и требаше да биде излез од кризата. Тој договор ние го почитувавме со сите рокови обврски повлекување на премиер …смена на министри, закони,заменици министри и ред други работи. Вклучително и СЈО. За СЈО беше договорено до сите присутни дека 18 месеци се доволни за да се истражат сите работи дека ако се оцени да отворат обвинение и потоа да има рок за судски рочишта. Сите беа свесни за ...
сите 18 | | | веќе видена

Одговарајки на прашањето за платформата на албанските парти, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ порача дека нема да потпишат платформа која нема да донесе мир во државата. – Ние на ДУИ им кажавме дека не можеме да прифатиме платформа потпишана во друга држава и да разговараме. Ние препознавме дека станува за обид за репреговарање на охридскиот рамковен договор. А, ние знаеме дека многу пати имавме сугестии од сите страни дека тој диоговор е тешко издоговаран и дека не треба да се мисли за негово репреговарање, зошто и другите заедници би излегле со свои барања како и мнозинската заедница. Така отвораме една пандорина кутија која не сум сигурен дека може лошо да заврши, рече Груевски. – Се треба да има логика во политиката. На Албанците на овие избори им се нудеше нешто што нема да им донесе подобро. Што имаат тие ако има двојазичност во Берово, Штип, Демир Капија… Ние рековме да се збори за тоа во општини каде има најмалку 20% од било која етничка заедница, за ако треба и другите да добијат нешто. Да видиме, дали има ...
сите 22 | | | веќе видена

Како политичар имам опоненти, тие се од земјата но некогаш ако земјата е мала и ако некој друг од надвор, личности или земји имаат поинакви планови тие стануваат ваши противници и својата големина и можат да ја користат за да ги променат тековите за да ве отстранат од власт и да ги остварат нивните интереси. -Тие нема да ја кажат вистинската цел туку ќе се обидат да ве направат криминалци, корумпирани, лоши луѓе, монструми дека сте убивале луѓе, дека сте краделе за народот сам да ве смени. Многу е јасна ситуацијата. Македонија не е прв. Секој политичар кој ќе застане цврсто зад интересите на народот треба да биде свесен за ова. Јас бев подготвен на тоа. Кога ги бранев националните интереси свесен бев дека ќе бидам нападат и затоа на нозе го издржав ова и имам уште сила, рече Груевски, кој додаде дека силата ја црпи од народот.
сите 7 | | | веќе видена

Нема граѓанин што не го препозна тоа дека одредени дипломатии и одредени држави се обидуваа со сите сили да и помогнат на СДСМ да биде попосакувана од македонските гласачи, а ВМРО-ДПМНЕ да биде што пооцрнета и ставена во што понепријатна ситуација, граѓаните да почнат да размислуваат поинаку, да гледаат на ВМРО со други очи и тоа беше видливо, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју на ТВ НОВА. „Велиме дека изборите беа фер, чисти, демократски и слободни, но не можеме да го изоставиме делот дека државата две години беше под тешка пресија, а ние како владејачка партија под уште потешка пресија од надворешни фактори. СДСМ на овие избори извади многу пари. Тоа се не е прикажано во нивните извештаи. Беше видливо дека потрошија многу повеќе пари од ВМРО, иако тоа не се рефлектира во извештаите, изгледа дека ние сме потрошиле повеќе пари. Времето ќе покаже од каде се тие средства и ништо нема да остане скриено. После тој двегодишен период на организирано торпедирање на ВМРО-ДПМНЕ од сите ...
сите 9 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година, што покажува кристална победа како и пред три години, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју на ТВ НОВА. „Во 2014-та година се зборуваше дека сме вршеле пририсиок, победата не била чиста, СДСМ излезе од парламентот со такви објаснувања, иако немаше релевантни докази. Сега кога СДСМ доби министер за внатрешни работи, министер за труд и социјала, тројца заменици министри со право на вето, директор на информативната програма на државната телевизија, измени на закони, на изборниот закон и редица други работи, кога го доби сето тоа, се испостави дека бројот на гласачи што ВМРО-ДПМНЕ ги добивал е безмалку ист, практично ги задржавме гласовите од 2014-та година и дојдовме до победа. Десетта победа по ред, без пораз“, изјави Груевски. Додаде дека победата на последните парламентарни избори е последица на многу работа,а народот тоа повторно го препозна, но победата воопшто не била лесна со оглед на тоа што на овие ...
сите 10 | | | веќе видена

Вљубеници во ѕвездите, подгответе се бидејќи за неколку дена ќе сведочите на природен феномен кој долго ќе го паметите – во ист ден ќе имате можност да ја видите Снежната Месечина, Лунарната Еклипса и комета. Во текот на ноќва, доколку биде ведро, ќе бидеме сведоци на троен феномен: полна Месечина, затемнување на Месечината и најблиска положба на зелената комета 45Р. Прво ќе бидеме сведоци на вообичаена полна Месечина, која ќе се гледа од изгревањето, па до заоѓањето на истата во сабота рано наутро. Оваа т.н. февруарска полна месечина, низ светот се нарекува со разни термини, а најчесто е позната како „Снежна Месечина“. Втората појава, ќе биде делумното затемнување на Месечината, поради што едниот раб од неа ќе биде со многу потемна (темно-сива) боја од другиот крај. Велиме делумно затемнување, бидејќи поради положбата и оддалеченоста, Земјата нема целосно да го засени нашиот природен сателит. Затемнувањето од Република Македонија ќе може да се набљудува вечерва во 23.30 часот, а максимумот ќе достигне во ...
сите 8 | | | веќе видена

next