Е Вести

Ако сега ВМРО-ДПМНЕ попушти со приказната дека поради СЈО можел некој да не е во владата, во иднина народот ќе гласа, а чадорот ќе бира премиери и министри во Македонија, на сметка на народот. И тоа и од ВМРО. И од ДУИ, и од СДСМ и од сите други, напиша аналитичарот Александар Даштевски на својот Фејсбук профил. -Од ВМРО и ДУИ ќе зависи дали Македонија ќе е суверена држава каде што народот ги носи одлуките за тоа кој ќе биде власт, премиер или министер, или ќе стане протекторат. ВМРО-ДПМНЕ го гласаа 455 илјади гласачи за да не го дозволи тоа. На сите, и на Македонците и на Албанците ни е јасно дека не е ни до СЈО, ни до Груевски, ни до ВМРО. До чадорот е! Тоа што некои албански политичари од разлицни партии зборуваат исти тези секој ден како навиени, само го докажува ова, додава Даштевски.
сите 37 | | | веќе видена

Македонија и Србија имаат долга историска и културна традиција која не може да биде нарушена поради различни ставови по некое прашање, а онаму каде што постојат различни ставови и мислења треба да се решаваат преку дијалог. Ова денеска го истакна претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов кој по повод празникот Свети Сава ги прими потпретседателот на Собранието на Република Србија Верољуб Арсиќ , амбасадорот на Република Србија во Република Македонија Душанка Дивјак – Томиќ и припадници на српската заедница во Република Македонија. Честитајќи го празникот Свети Сава, Иванов истакна дека Република Македонија е пример на овие простори како се почитуваат и како се прифаќаат етничките заедници, вклучително и српската. Како што соопшти неговиот Кабинет, припадниците на српската заедница во Република Македонија се заблагодарија за приемот како и за континуираната поддршка и соработка со државните институции во Македонија. На средбата беше заклучено дека и во иднина ќе продолжат да се негуваат меѓусебните ...
сите 6 | | | веќе видена

Европската унија се движи во погрешна насока, но постои начин тој блок да се реформира и „Европа повторно да биде голема“, рече денеска премиерот на Унгарија Виктор Орбан, јави агенцијата МТИ. Орбан истакнал дека главното прашање е до која мера Европа е подготвена да се прилагоди на новто време. -Наместо отворени општества, луѓето сакаат демократско општество во новото време „кое тропа на вратата на Европа“, вели Орбан. -Работите во Брисел не само што одат кон лошо, туку одат во погрешна насока, додава тој. Пред 20 години Европа имаше многу амбициозни цели, но ниту една од тие цели не се исполни, рече премиерот на Унгарија, наведувајќи ги евроазискиот трговски договор и независната политика на безбедност на Европа, кои никогаш не се остварени. -Наместо да учат од економскиот успех на Кина и другите азиски држави, Европа се обидува да се убеди себе си дека тоа што таму постои е само привремено или нема основа, рече Орбан. Претседателот на САД Доналд Трамп даде историска изјава, велејќи дека правото на секоја ...
сите 2 | | | веќе видена

Во периодот што следува јас очекувам кај Специјалното јавно обвинителство оваа хитерија да добива на интензитет, зато што се пртиснати од времето и притиснати се од сопствениот неуспех, односно неспособност да одговорат на задачата која им беше доверена и веќе и кај целокупната јавност и кај нивните жестоки поддржувачи од СДСМ, чија агенда ја спроведуваат, веќе се јавува одредено разочарување бидејќи и таму имало некакви поинакви очекувања кои не се реализирале до крај. Ова го истакна поранешната министерка за внатрешни работи во дебатната емисија „Ѕид“ на Алфа ТВ и додаде дека се чини оти СЈО се во една незавидна позиција за нив. -Целосно ги изневерија очекувањата, не успеаа да испорачаат резултати и ја девалвираа институцијата која покрај тоа што беше спротивно на Уставот инсталирана во системот на почетокот имаше политичка поддршка да се справи со кризата со која се соочи Македонија, додаде Јанкулоска. Потсети и за уште едно однесување на Катица Јанева за која јавноста не доби обраложение. -Катица Јанева ...
сите 15 | | | веќе видена

Велика Британија и Соединетите Американски Држави (САД) веќе нема да вршат инвазија во други земји, порача вечерва пред американските републиканци во Филаделфија британската премиерка тереза Меј. -Не смееме да се навратиме на неуспешните политики во минатото. Деновите кога САД и Велика Британија интервенираа во суверени држави со цел да го направат светот по нивна замислена слика, се дојдени на својот крај. Сепак не смееме да останеме со скрстени раце кога заканата е реална и во наш интерес е да се интервенира, рече Меј. Таа додаде дека САД и Велика Бртианија мора да застанат силно еден до друг, како и дека на деновите на долготрајни воени интервенции во други држави се става крај.
сите 180 | | | веќе видена

Редaкцијатa на City News од Тирана објави редакциски коментар зошто ДУИ треба да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ под наслов „10 причини зошто Албанците треба да одат со Груевски”. Редaкцијатa на City News од Тирана објави редакциски коментар зошто ДУИ треба да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ под наслов „10 причини зошто Албанците треба да одат со Груевски”. -Причините подолу се спомнати имајќи ја во предвид ситуацијата Трамп-Сорос или Ердоган-Гулен, политичкиот развој во САД и Русија како и тие од регионот помеѓу Косово и Србија, пишува City news. Во продолжение интегрално ги пренесуваме десетте точки во редакцискиот коментар. Имајќи во предвид дека војната помеѓу Трамп и Сорос е глобална и е слична на таа на Ердоган и Ѓулен, Албанците моментално не можат да излезат против американската администрација затоа што републиканците ги контролираат сите механизми на државата, а Заев е јасно на страната на Сорос. САД и Русија се спремаат за договор за Крим, Балканот и Сирија, Албанците не можат да излезат против ...
сите 21 | | | веќе видена

– Очекуваме брзо формирање на новата македонска Влада под раководство на Никола Груевски, изјави денеска Тобијас Зек, пратеник во германскиот Бундестаг од владејачката коалиција на Ангела Меркел и потпретседател на групата на Европската народна партија во Парламентарното собрание на Советот на Европа. – Многу е важно и корисно тоа што пред изборите лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски имаше средби со пријателите во Европската народна партија, како во Берлин, така и во Минхен. Очекуваме брзо формирање на нова Влада со Груевски на чело. Со задоволство очекуваме во иднина да имаме силна и плодна соработка со нашиот партнер на Западниот Балкан, изјави Зек
сите 155 | | | веќе видена

Новата администрација во Вашингтон ја врти страницата. Аналитичарите очекуваат поддршка на ВМРО ДПМНЕ и напорите за формирање на нова Влада. Заминувањето на администрацијата на демократите од Вашингтон треба да значи и ќе значи нова политика на САД кон Македонија, дијаметрално спротивна од политиката која се форсираше изминативе осум години. Се почести се јавните настапи во кои отворено се критикува досегашната лево ориентирана политика која во голем дел се поклопуваше со ставовите и политиките на Сорос. Кога станува збор за Соросовата политика во Македонија не постоела никаква дилема околу нејзините цели. Сатанизирање на десницата и ВМРО ДПМНЕ и помагање и промоција на левицата и СДСМ. Затоа Вес Мартин за Дејли Колер анализираше дека Сорос има финансиски и идеолошки интереси во Македонија. Вес Мартин напиша „Џорџ Сорос има за цел да ја ослаби Владата на Република Македонија, да изврши притисок врз изборите во земјата и да ја ослаби Европа преку искористување на бегалската криза во Македонија со цел да се ...
сите 38 | | | веќе видена

Етапна реконструкција на студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје, целосно нов мебел за сите 10 државни студентски домови и набавка на перални и сушални во студентските домови. Ова се три капитални инвестиции кои ќе бидат реализирани годинава, најави на денешната прес-конференција заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски. Тој потсети дека овие инвестиции ги најавиле во изминатиот период и додаде оти се дел од владините планови и активности за унапредување на студентскиот стандард. – Првата инвестиција се однесува на етапна реконструкција на најголемиот студентскиот дом во државата „Гоце Делчев“ во Скопје, објект во кој досега целосно го реконструиравме и опремивме во блокот Б, додека во блокот А целосно се завршени градежните активности. Досега се инвестирани 180 милиони евра во овие два блока, рече Ристовски. Следната фаза, како што рече, предвидува реконструкција на блоковите В и Г, за што на интернет страницата на Бирото за јавни набавки веќе објавивме постапка за јавно прибирање понуди ...
сите 32 | | | веќе видена

Не стивнува незадоволството од членовите и симпатизерите на СДСМ за политиките кои ги води нивниот лидер Зоран Заев. Опозицискиот колумнист Ивор Мицковски преку социјалната мрежа Фејсбук им порачува на Заев дека е доста со евтините трикови и глумата, нарекувајќи го его манијак. -Чекај бе мајсторе, не си одржал Конгрес за после избори. Месец и половина помина откако најави и изнесе луѓе на улица дека си победил, па испадна не си победил, па даваше забрани кој како да коалицира, па влезе во хибернација и зимски распуст, па се разбуди да даваш препораки до општинските организации да имале ако сакаат избори меѓу кандидатите за градоначалници. Препораки?! Слушај, вакви срања во општава депресија, за да те аплаудираат дека си демократ едни исти луѓе, знаеш колку вредат, ништо, нула. Само кажуваат дека си его манијак. Прво се отвара конгрес да се констатираат изборните резултати, па да објасниш зошто манипулираш со сопствениот електорат, па потоа демократизирај се. Ама ти не постапуваш демократски консекветно, па ...
сите 3 | | | веќе видена

Расте отпорот на европските држави, власти и граѓани против активностите на Сорос за дестабилизација на нивните земји и мешање во суверените работи на нациите. Се погласни се најавите за отпор кон однесувањата на мултимилијардерот и шпекулант Џорџ Сорос и во Чешка, земја која е дел од Евопската Унија и која е сојузник со Полска, Словачка и Унгарија кои се под силен напад на фондацијата Отворено општетсво и нејзините сателити и експозитури. Како можна причина за влегувањето на Чешка во фокусот на шпекулантот Сорос е противењето на оваа источноевропска држава на политиката за влез на огромен број на мигранти од Блискиот исток на нејзината територија, но и политиката на суверенизам која ја спроведуваат чешките власти. Актуелниот чешки претседател, Милош Земан, антиципирајќи го евентуалниот удар од Сорос на неговта земја, упати директен повик за сериозноста на оваа ситуација. Тој смета дека голем дел од активностите кои ги финансира фондацијата на Сорос се доста сомнителни и се мешаат во внатрешните работи на ...
сите 16 | | | веќе видена

Еден од начините на кој дејствува СОРОС е креирање на лажна слика и перцепција преку неговите меѓународни организации кои тој ги финансира, а кои вршат рангирање за повеќе сфери и области во различни држави. Во зависност на степеност на соработка со СОРОС државите кои се спротивставуваат на функционирањето и методите на апсолутна корупција која ја спроведува оваа организација се шиканирани и независно од постигнатите реформи за да се дисциплинираат се ставаат на дното на табелите кои подоцна преку нивните испостави и филијали во државите се претставуваат како објективни параметри. Транспарентност Интернешенл која е организација директно финансирана од СОРОС, излезе вчера со нов извештај каде во моментите кога СОРОС е на отворена критика на јавноста, Македонија забележува пад од 24 места на ранг – листата на Индексот на перцепција на корупција за 2016-та. Земјата сега се наоѓа на 90-тото место во споредба со 66-тата позиција во 2015-та. Ваквото лошо рангирање доаѓа откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...
сите 5 | | | веќе видена

Царината вчера спречи обид за шверц на 18 килограми марихуана на граничниот премин Табановце. Како што информираат од Царинската управа на РМ, вчера околу 6 часот на граничниот премин Табановце за излез од Република Македонија се пријавило патничко моторно возило со албански регистарски ознаки, сопственост и управувано од лицето П.Ш., албански државјанин. На прашање на царинските службеници дали има нешто да пријави одговорил дека нема ништо за пријавување, но и покрај тоа бил селектиран за контрола. При прегледот во багажниот простор од возилото била пронајдена плинска боца во која биле сокриени 15 вакумирани пакетчиња облепени со проѕирна селотејп трака наполети со марихуана со вкупна тежина од околу 18 килограми. Од предистражната постапка, спроведена од инспектори од Одделението за истраги, произлегува дека осомичениот марихуаната ја купил во Албанија и преку Македонија требал да ја однесе во Германија за одреден паричен надомест. Против сторителот, Царинската управа поднесе кривична пријава за сторено ...
сите 62 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи го продолжи за пет работни денови рокот за поднесување пријави за ДДВ и Годишни извештаи. УЈП информира дека крајниот рок за поднесување ДДВ пријави бил на 25 јануари и се продолжува до 1 февруари 2017 година, додека за Годишните извешти се продолжува до 7 февруари 2017 година. Од УЈП појаснуваат дека продолжувањето е согласно Законот за даночна постапка, во услови на масовно, а отежнато поднесување на даночни пријави и извештаи преку системот е-Даноци.
сите 34 | | | веќе видена

Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на снегот од коловозите и од тротоарите на градските улици и булевари. а чистење на тротоарите на улиците и булеварите, како и на плоштадите и јавните површини, ангажирани се 158 работници од ЈП „Комунална хигиена“ кои се на терен во три смени со луѓе и со механизација. Расчистувањето се врши на плоштадите „Македонија“, „Пела“ и „ВМРО“, се расчистува Старата Скопска Чаршија, како и пешачките патеки и тротоарите на мостовите „Гоце Делчев“,„Око“,„Слобода“, Камениот мост, Мостот на уметноста и Мостот на револуцијата. Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје во моментов работат на расчистување на снегот на следниве улици и булевари: – Во општината Центар: Даме Груев, Филип Втори, Св.Климент Охридски, Васил Ѓоргов, Димитрија Чуповски, Мајка Тереза, Кочо Рацин и булевар Партизански одреди. – Во општината Карпош: булевар Партизански одреди. – Во општината Кисела Вода: булевар Борис Трајковски. – Во општината Аеродром: булевар ...
сите 17 | | | веќе видена

Александар Чуп (29) и Веселин Вучетиќ загинале вчера во два верижни судири на Новиот новосадски пат на излезот од Белград, и тоа бидејќи застанале да помогнат на повредените во несреќата. На Александар налетало возило и го усмртило на лице место, а за трагедијата да биде поголема, неговите блиски велат дека бил добро и скромно момче и дека планирал наскоро да прави свадба. Семејството на настраданото момче е во шок и не верува во она што се случило. Оние кои го познаваат велат дека имал големо срце, секогаш помагал секому. – Ја видов трагедијата на утрински вести, го видов комбето и знам дека тој работеше за таа фирма. Си реков Боже, само да не е тој. Навистина трагедија. Планираше свадба. Ова е страшно, семејството е скршено, вели сосед. Мајката на Александар само одмавнува со главата, не јаде и пие и постојано плаче. Семејството одбива да верува дека загинатиот е нивниот син. Веселин Вучетиќ (55) од Врбас настрадал кај Батајница, додека излегувал од автомобилот исто така сакајќи да помогне на повредени во ...
сите 8 | | | веќе видена

Синоќа во близина на амбасадата на Холандија во Приштина, се случил вооружен напад, јавија приштинските електронски медиуми на албански јазик, повикувајќи се на полициски извори. Меѓутоа според наводите на полицијата нападот не бил насочен кон амбасадата, а според прелиминарните информации, нападот се случил во една куќа во близина на амбасадата, но полицијата не сакаше да ги изнесе деталите за нападот ниту што било потенцијалната мета.
сите 3 | | | веќе видена

Земјотрес со интензитет од 5,4 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистриран во источниот дел на грчкиот остров Крит. Земјотресот бил почувствуван на цела територија на Крит, како и на островот Родос и предизвикал паника кај населението. Епицентарот на земјотресот бил во морето меѓу островите Крит и Касос на длабочина од 77 километри. Досега нема информации за евентуално повредени лица и причинета материјална штета.
сите 89 | | | веќе видена

Унгаските медиуми со внимание ја следат работата на граѓанското движење „Стоп операција Сорос“. Под насловот „Нема да дозволиме Џорџ Сорос во Македонија да изгради паралелна држава“ Маѓархирлап.ху објави дека во Македонија заживува иницијатива за намалување на активностите на Џорџ Сорос со кои се загрозува стабилноста на земјата. -По предвремените избори што се одржаа кон крајот на минатата година лидерот на победничката партија, централнодесничарската ВМРО-ДПМНЕ, поранешниот премиер Никола Груевски, објави сузбивање на работата на невладините организации финансирани од страна на Џорџ Сорос.“ Порталот ја пренесува изјавата на еден иницијаторите на движењето, Цветин Чилиманов, кој вели дека Фондацијата Отворено општество, чадор-организација во Македонија (ФООМ), во последните две години презема сериозни активности со кои ја уништува политичката стабилност на земјата. „Целта на иницијативата СОС е да се подигне јавната свест за опасностите од активностите на Фондацијата Сорос, но и на странските амбасади. Исто ...
сите 23 | | | веќе видена

Жалиме што г. Роберт Алаѓозовски, со којшто не сме имале никаква комуникација, на пресот одржан пред објектот на Музеј на Македонија на ден 25 јануари 2017 година даде свое мислење со кое не се сложуваме. Сакаме да ја информираме јавноста дека комплексниот објект на Музејот на Македонија е изграден пред педесетина години и дека со оглед на сложените состојби, и во смисла на кондиција на објектот, се судира постојано со проблеми кои се разрешуваат и во таа насока музејот добива голема поддршка од надлежното Министерстерство за култура, се вели во реакцијата на Музејот на Македонија. Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на Музејот на Македонија. Околу некои посочени наводни проблеми сакаме да информираме дека: Во музејот е изведен проект за санација на кровот над изложбените сали пред неколку години, а проблемот со протекувањето во административната зграда, за кој и некои од вработените кажаа дека е присутен повеќе од 15 години, е отстранет и решен. Министерството за култура, покрај проектите ...
сите 8 | | | веќе видена

next