Е Вести

Министерството за образование и наука продолжува со инвестициите за темелна реконструкција на најголемиот студентски дом “Гоце Делчев“ во Скопје. Со етапната реконструкција на овој капитален објект до овој момент се опфатени блокот Б кој што е целосно реновиран и најсовремено опремен, како и блокот А каде целосно се завршени градежните активности, за што се инвестирани 180 милиони денари. Во меѓувреме, според плановите на Владата и Министерството за образование и наука започната е постапката за избор на компанија за реконструкција и на останатите блокови В и Г, односно до 15 февруари е рокот за јавно прибирање на понуди, по што ќе следи нивна евалуација и избор на најповолен понудувач. Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски пред една недела на прес конференција информираше дека станува збор за голема инвестиција која значително ќе го унапреди студентскиот стандард и условите за престој и студирање на самите студенти. -Овој прилично голем зафат подразбира замена на вратите, прозорците, ...
сите 8 | | | веќе видена

Здружението „Стоп операција Сорос“ (СОС) добива закани за тужби од невладини организации, откако објавија дека спровеле истражување и точно ги утврдиле граѓанските активисти и НВО што помогнати со финансиски средства од фондацијата на Џорџ Сорос влијаеле директно во изборните процеси изминатите години. Некои од нив сега бараат јавно извинување од СОС за изнесените информации, тврдејќи, во сопствена одбрана, дека се невистинити. Новинарот Цветин Чилиманов, еден од иницијаторите за формирање на движењето, вели дека поседуваат докази за сето изнесено, но истовремено, како што коментира тој, ниту една од овие невладини не ги демантирале објавените суми на плати на високите функционери на фондацијата на Сорос. -А зошто немаше тужби, закани или деманти за платите на високите функционери на Сорос? Јасна е нервозата во оваа организација откако американскиот Kонгрес најави дека ќе спроведе истрага, јасна е вознемиреноста и во американската амбасада, не можат да го сокријат фактот дека со години финансирала партиски ...
сите 30 | | | веќе видена

Скопскиот градобачалник Коце Трајановски утрово на своето работно место допатува со автобус. Неговите сопатници во автобусот со број 2 го фотографирале додека се возел кон просториите на градот Скопје. Токму градот вчера донесе одлука градскиот превоз да биде бесплатен се додека трае енормното загадување на воздухот. Интересно е да се види колку од градоначалниците денеска го послушале апелот да ги остават своите автомобили и да се возат со автобус.  
сите 67 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ смета дека „СДСМ и Сорос се едно кога станува збор за форсирање на антидржавната агенда“ и како што велат „Павле Богоевски, Ивана Туфекџиќ и Лидија Димова се само дел од послушниците на Зоран Заев кои тоа го докажуваат“. – Тие се наследниците на Милчин кој нема никаков проблем да седи во највисоките раководни тела на СДСМ, а себе си да се претставува како неутрален и објективен дел од граѓанскиот сектор. Јасно е како бел ден дека нивните платенички револуции или пленуми, исто како и нивните невладини организации не ги интересира ниту граѓанското општество, ниту просперитетот на државата, се наведува во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава „ваквите луѓе ги интересираат само нивните банкарски сметки и функциите и оти поради тоа, како што се истакнува, се подготвени да напаѓаат и повредуваат полициски службеници, да палат, демолираат и уништуваат“. – Ваквите ликови не се граѓански сектор и не може да ги застапуваат интересите на граѓаните. На Македонија и треба вистински невладин ...
сите 22 | | | веќе видена

Македонскиот авиосообраќај продолжува да се развива. За годинава се најавени нови дестинации, повеќе летови, билети по поволни цени. Политиките даваат резултат. За граѓаните се отворија нови можности за патување, а влезот на нискотарифните авиокомпании генерираше раст на бројот на патници и на бројот на операции, пренесува Лидер. Преговори за нови врски со Германија Операторот со домашните аеродроми, „ТАВ Македонија“, соопшти дека се во тек преговори со германската нискобуџетна авиокомпанија „Еуровингс“, дел од групацијата „Луфтханза“. Во план е да се воведат нови линии Скопје – Минхен и Скопје – Дизелдорф. Претставник на компанијата веќе имал средба со раководството на „ТАВ Македонија“, со маркетинг – одделот на „ТАВ“ од Истанбул, со претставници на Владата и на туристичките агенции, што дава сигнал дека оваа компанија ќе ја додаде и Македонија во своето портфолио. -Доколку преговорите завршат успешно, македонските граѓани не само што ќе добијат дополнителни воздушни врски до овие градови во Германија, ...
сите 8 | | | веќе видена

Амбасадата на Руската Федерација распишува конкурс за прием на државjани на Република Македониjа за студии во високообразовни институции на Руската Федерациjа во академската 2017/2018 година, кој е отворен до 26 февруари 2017. Руската Влада ќе им обезбеди на запишаните студенти од Македонија стипендија и други услови за студирање и сместување какви што се предвидени и за руските државјани. Заинтересирани кандидати треба да поднесат пријава (Application Form) со приложена фотографија во боја, пополнета на руски или англиски јазик. Потребните документи, пријавата, како и информации за сите државни високообразовни институции на Руската Федерација кои учествуваат во програмата се достапни на сајтот http://www.russia-edu.ru/. Пријавата се пополнува во електронска форма и се поднесува со приложените документи непосредно на сајтот http://www.russia.study. Сите документи треба да имаат превод на руски jазик и да бидат заверени кај нотар. Сите уредно пријавени кандидати ќе бидат поканети за интервју кое ќе се одржи ...
сите 16 | | | веќе видена

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, во четврток доаѓа во Република Македонија, во време кога во земјата се водат разговори за формирање на Влада по парламентарните избори на 11 декември минатата година. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, од канцеларијата на Хан потврдија дека еврокомесарот ќе биде во Скопје на 9-ти овој месец за да учествува на министерскио состанок посветен на енергетиката во рамки на процесот „Шест западно-балкански држави“. – На агендата на комесарот Хан е да дојде во Скопје во четврток. Тој ќе учествува на министерскито состанок на министрите за надворешни работи и за енергетика (економија) во рамки на “Шест западно-балкански змеји“ процесот. А на маргините на овој состанок, тој ќе има билатерални средби со сите засегнати страни во земјата, соопштија од кабинетот на Хан. Пристигнувањето на Хан во Македонија доаѓа во период кога во земјата се водат разговори за формирање на влада, па не е исклучено првиот човек за проширување на ЕУ да се обиде ...
сите 227 | | | веќе видена

Вчера во 15:22 часот во ЕИК-Скопје пријавено е дека во подрумските простории од станбен објект во населбата Чаир, пронајдени биле две кофи полни со разна муниција, рачни бомби и минофрлачки гранати. При увидот на местото на настанот, во подрумските простории, пронајдени биле 19 гранати калибар 40 мм во реденик, 12 гранати 40 мм залепени со селотејп во картонска кутија, две рачни бомби кинеско производство, еден упаљач за рачна бомба, 25 куршуми маневарска муниција калибар 7,62 мм и 10 куршуми калибар 7.62мм боева муниција. Се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 35 | | | веќе видена

Авиокомпанијата Катар ервејс денеска официјално потврди дека од 17 јули годинава ќе почне да лета на линијата Скопје-Доха-Скопје, најави министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски. – Како што не информираа од Катар ервејс, авиокомпанијата ќе почне со процедурите за добивање на потребните дозволи за летање и веќе од 17 јули се воспостави првиот лет од Скопје кон Доха. Се работи за една глобална авиокомпанија која ќе понуди нови можности за македонските граѓани и директни летови кон Блискиот исток, рече Мисајловски на денешната прес-конференција. Нагласи дека со тоа се реализира уште едно залагање на Владата за зголемување на бројот на достапни авиолинии и додаде дека во последните неколку години авиосообраќајот во Македонија постигна вистински напредок.
сите 24 | | | веќе видена

Советникот во Општина Струмица од ВМРО-НП, Методи Витанов по само 12 часа го смени мислењето и денеска изјави дека ќе ја поддржува советничката група на СДСМ. Витанов денеска најверојатно под уцена и пред само еден медиум изјави дека грубо бил изманипулиран од централното раководство на ВМРО-НП која до вчера коалицираше со СДСМ во Советот на Струмица. – Поради несериозноста на централното раководство на ВМРО-НП си давам оставка од партијата. Понатамошниот мандат во Советот на општина Струмица ќе го водам како независен советник, подржувајки ја советничката група на СДСМ, вели Витанов. Вчера, советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, објави дека имаат ново советничко мнозинство во Советот на Струмица откако Витанов влегол во нивните редови, барајќи итна седница за верификација на мнозинството, избор на нов претседател и вд градоначалник. За само 12 часа, советникот од ВМРО-НП го смени мислињето. Витанов седеше до советничката група на ВМРО-ДПМНЕ н неговиот потпис може да се види на иницијативата за смена на ...
сите 16 | | | веќе видена

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари за литар, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 66,50 ден/лит, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 53,00 ден/лит. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менува, односно останува 68,50 ден/лит. За еден денар поскапува Екстра лесното масло за домаќинство и ќе изнесува 42,00 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС, пак, се намалува за 0,680 денари и килограм ќе чини 27,845 денари.
сите 18 | | | веќе видена

Бесплатен јавен превоз за сите граѓани во Скопје од утре па се до моментот на намалување на загаденоста на воздухот. Ова е една од итните мерки и препораки за намалување на загадувањето на воздухот, кои денеска ги соопшти градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. Во согласност со Законот за квалитет на амбиентниот воздух, а во насока на намалување на загадувањето на воздухот со кое сме особено соочени во последниве неколку дена, како и во согласност со ингеренциите што ги имам како градоначалник на Градот Скопје, ја информирам јавноста дека ги донесувам следниве мерки и препораки кои стапуваат во сила веднаш: 1. Воведуваме бесплатен јавен превоз за сите граѓани во Скопје, и во автобусите на ЈСП и во автобусите на приватните превозници, се до моментот на намалување на загадувањето, за што јавноста дополнително ќе биде известена. Ги повикувам сите градоначалници од скопскиот плански регион да помогнат во субвенцонирањето на јавниот транспорт за полесно да ја поднесеме новонастанатата ситуација. 2. ...
сите 194 | | | веќе видена

Донација од Германија која се состои од четири возила марка „Дачиа Дастер“ со вредност од 60 илјади евра денеска доби Министерството за внатрешни работи на Република Македонија за потребите на граничната полиција. Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу се зблагодари за подарокот и нагласи дека во досегашните реформски зафати во македонската полиција, во нејзиното функционирање, во најголем дел се должат на партнерството од повеќе европски земји но и од Сојузното министертво на Република Германија. – Денешната донација од околу 60 илјади евра наменета за зајакнување на техничките капацитети на граничната полиција со цел нејзино полесно функционирање според современите професионални стандарди и полесно справување со предизвиците во борбата против меѓународните закани и прекуграничниот криминал согласно позитивната пракса на ЕУ, истакна Нухиу. Подарените возилата, според амбасадорката на СР Германија во Македонија Кристина Алтхаузер, претставуваат симбол на досегашната плодна соработка меѓу двете земји. – ...
сите 40 | | | веќе видена

Стотина студенти насилно спречија предавање на универзитет, а беа поддржани и од професори. Она што на почетокот започна како протест, заврши со кршење и палење на кампусот. Не, ова не е Македонија, иако сцените на сите ни се познати. Ова се случуваше минатата недела во кампусот на Универзитетот Беркли. Конзервативниот коментатор Мајло Јанопулос, кој е уредник на сајтот Брајтбарт требаше да одржи предавање на Универзитетот Беркли. Сепак, студентите кои сакаа да го слушнат предавањето беа спречени, бидејќи колегите кои не сакаа да го слушаат најпрво започнаа да протестираат а потоа дивееја, кршеа и палеа на кампусот. И ако сето ова не ви звучи доволно познато, да додадеме дека студентите беа поддржани од 100-на професори. Студентски протести, Студентски пленум, Професорски пленум… Со транспаренти на кои пишува „Ова е војна“, „Да ги натераме расистите да се плашат“ скандираа против конзервативниот новинар, но и против Доналд Трамп. Но на ѕидовите низ кампусот беа напишани и некои загрижувачки пораки како „Убиј ...
сите 3 | | | веќе видена

Во ситуација како сегашната во Македонија, со недоволна прецизност во членот 90 од Уставот на РМ, кога лидерот на СДСМ уште нема докажано – преку формален договор со пратеници дека може да обезбеди парламентарно мнозинство, нови избори се единствено решение, вели за „Дневник“ професорот по Уставно право на Универзитетот во Валенсија, Kарлос Флорес Хуберијас. Според професорот, Заев не може да го добие мандатот ако не понуди формален договор во кој ќе биде очигледно дека мнозинството пратеници се обезбедени. – Топката во моментов не е во рацете на Никола Груевски или Ѓорге Иванов, туку во рацете на Зоран Заев. За мене е очигледно дека без јасна, недвосмислена и совршено формализирана рамка – договор за коалиција, туку само едноставна „подготвеност да се разговара“, која значи сомнеж во доволното мнозинство во Собранието, барањето на мандатот од претседателот нема никаква уставна основа. Член 90, кој „молчи“ за некои клучни аспекти на процесот, сепак е доволно јасен дека за да се добие мандатот, кандидатот ...
сите 11 | | | веќе видена

Времето во текот на денот ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со засилен југоисточен ветер. Попладне и во текот на ноќта кон вторник, под влијание на краткотраен, но интензивен влажен бран, ќе има врнежи од дожд, најпрво во западните делови, а во текот на ноќта во источните. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Во западните делови се очекува на повеќе места да наврнат од 10 до 15 литри на метар квадратен, а во источните локално и околу 20 литри на метар квадратен. Можна е и ретка појава на грмежи. Утринската температура ќе се движи од 0 до 4, а дневната од 6 до 16 степени. Од вторник попладне ќе преовладува променливо облачно и посвежо време.
сите 163 | | | веќе видена

Какво е влијанието на Џорџ Сорос и невладините организации под негова капа во Македонија? На оваа тема зборуваше академскиот сликар Марјан Камиловски во ОКО на ТВ НОВА. -Сорос е светски проблем, не е само проблем на Македонија. Џорџ Сорос е играч на групација што делува секаде во светот. Го избркаа Русите, а сега и Трамп има проблеми со него па се организираат протести во САД. Во Македонија ни се случи Сорос уште по осамостојувањето. Глигоров тогаш го повика Џорџ Сорос да дојде во Македонија и ја задолжи земјава за 20 милиони долари во тоа време, а за возврат му овозможи тука да ја шири својата мрежа, изјави Камиловски. Тој смета дека идеите на Сорос целосно се преклопиле со идеите на поранешната комунистичка партија, денеска социјал-демократи. -Според нив демократијата е привид. Народот не може да ги направи вистинските избори, меѓутоа бидејќи е 20, односно 21 век ќе го ибереме кремот од општетството, ќе му дадеме пари и тој ќе ги спроведе идеите и ќе влијаеме на јавното мнение. Тоа е таа самопрогласена ...
сите 11 | | | веќе видена

Жестоки реакции на јавноста откако универитетскиот професор Тито Беличанец објави морбидна фотографија на која го прикажа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски како починат. Универзитетската професорка Билјана Ванковска потсетува дека ваквото срамно поведение на Беличанец предизвикано од политичка омраза не е новитет. Таа дополнува и дека освен по скандалозното и морбидно однесување, Беличанец баш и не е познат по многу други свои дела. -Човеков е тотален социјалистички анонимус, познат само по тоа што за големи хонорари правно ја нормираше криминалната приватизација. Замина во пензија, а не го знаат ни до Табановце по нешто паметно и добро. Е сега, да, забегал, умот му се помрачил од омраза и некрофилија – ама барем веќе не е на универзитет“, пишува Ванковска на Фејсбук. На нејзината објава на Фејсбук се надоврзува и довчерашната пратеничка на СДСМ Солза Грчева која вели дека Тито Беличанец е типичен транзициски, но и вечен профитер кој лично ја навредувал на најпримитивен начин. На Фејсбук профилот на овој ...
сите 17 | | | веќе видена

Утре во текот на денот ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со засилен југоисточен ветер. Попладне и во текот на ноќта кон вторник, под влијание на краткотраен, но интензивен влажен бран ќе има врнежи од дожд, најпрво во западните делови, а во текот на ноќта во источните. Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. – Во западните делови се очекува на повеќе места да наврнат од 10 до 15 литри на метар квадратен, а во источните локално и околу 20 литри на метар квадратен. Можна е и ретка појава на грмежи. Од вторник попладне ќе преовладува променливо облачно и посвежо време, соопшти УХМР.
сите 163 | | | веќе видена

-Еден ден манипулации и глумење жртва на некаков режим за Петре Шилегов значи нови 300 евра на неговата сметка. Нешто под една месечна просечна плата заработува пратеникот Шилегов дневно во изминативе две години, вели Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ. -Доколку се погледне неговиот анкетен лист, повеќе од очигледно е дека портпаролот на СДСМ, за само две години своето богатство го зголемил за над 200 000 евра. 
Додека го бојкотираше Собранието, фрлаше со бои и ја навредуваше полицијата портпаролот на СДСМ инкасирал по 9000 евра месечно.
 Во новиот анкетен лист, богаташот Шилегов пријавува три нови стана на име на сопругата. Двата стана од 64 и 72 метри квадратни семејството Шилегови ги купило во 2015 година, кога пратеникот Петре Шилегов го бојкотираше Собранието. Третиот стан од 68 квадрати си го купиле лани додека се бореа против “режимот” и додека платеничката револуција дивееше и уништуваше се низ Скопје, истакна Данев. Тој вели и дека пратеничката плата не изнесува месечно 9 000 евра, а сопругата на Шилегов ...
сите 38 | | | веќе видена

next