Делчево Денес

Пазарот е преплавен со фалсификати што изгледаат толку веродостојно што нема ни да се посомневате пред да стане предоцна. За да не ви отидат парите фира, ви откриваме неколку проверени начини да провалите дали се работи за оригинал или за фејк Најк патики, што не значи дека истите правила не важат и за другите брендови: 1. Суди по амбалажата Најголем дел од фалсификатите Најк патики не доаѓаат во оригиналната кутија. Често се спакувани само во пластична ќеса и без кутија. Од друга страна, кога имаат кутија, картонот е далеку понеквалитетен и помек од оној на оригиналната кутија. 2. Провери го составот на етикетата Ако веќе поседувате пар Најк патики, споредете ги со оние што планирате да ги купите и добро прочитајте го составот на етикетата. Фалсификатите значително се разликуваат по квалитетот, а ова се некои од знаците кои ќе ви навестат дека во рацете не држите оригинален пар: – оригиналните Најк патики се секогаш помеки, бидејќи се правени од вистинска кожа, за разлика од лажните – фалсификат патиките ...
| | веќе видена

Каланхоето е едно лековито растение што има лековити својства и се користи кога цвеќето ќе достигне 40-60 см и кога долната страна ќе стане густа. Медицинските својства на растението каланхое Ова прекрасно растение каланхое има антиинфламаторно и антисептичко и тонизирачко дејство. Тоа е и силен стимулатор на регенерацијата на ткивата. Каланхоето не е отровно, може со него да си ги исечистите и излекувате раните, а го намалува и воспалението. Особено добри резултати се добиваат при лекување на изгореници и скршеници. Свежи, измиени и насечени листови, сокот на каланхоето, тинктурата од растението служат за лекување на рани, чиреви, воспаленија и др. Каланхоето се користи и во вид на капки. При изгореници растението се меша со изматена белка и се нанесува на повреденото место. Резултатите кои ги дава ова растение ќе Ви заменат многу антибиотици во домот и ќе бидете благодарни што го чувате и негувате. Извор: Aktuelno24.mk
| | веќе видена

Боди билдинг е спортот кој на младиот делчевец Трајче Мицевски му го донесе златниот медал на државното првенство ” Атлета на Македонија ”, информира телевизија Канал Плус . Тој во категоријата за тинејџери која беше единствената стипендирана категорија застана највисоко на пиедесталот. Најважниот услов да се постигнат резултати во боди билдингот според Мицевски е комбинираната исхрана и тренажниот процес нешта без кои резултатите би изостанале. Негов следен предизвик е купот на Македонија, а желба на Мицевски е и учеството на меѓународни натпреварувања.
| | веќе видена

Денес 28-ми август, за празникот на градот, Македонска Каменица ќе биде домаќин на најголемата балканска ѕвезда на сите времиња Лепа Брена… По извонредните концерти на Здравко Чолиќ, Харис Џиновиќ, Жељко Самарџиќ и Жељко Јоксимовиќ, оваа година и Лепа Брена ќе се вброи во листата и ќе ги забавува Каменичани , но и сите останати кои ќе бидат дел од спектакуларниот концерт. И оваа година како и претходните се очекуваат посетители како од цела Македонија, така и од соседните земји и уривање на сите досегашни рекорди во посетеност, продажба на храна и пијалоци. Традиционално настанот го финансираат Рудник Саса и Општина Македонска Каменица, а огромна благодарност надлежните упатуваат и до сите локални институции кои несебично помагаат за уште едно успешно презентирање на Македонска Каменица. Пред концертот на Лепа Брена се оддржува и седмата по ред манифестација „Каменичко Културно Лето“ на која настапија познатите македонски бендови Нокаут и Суперхикс. Пред концертот на Лепа Брена кој е закажан за 22 часот ...
сите 4 | | | веќе видена

Денеска започна шестиот Етно плоштад фестивал во Берово кој ќе трае три дена, а главната ѕвезда на фестивалот е Здравко Чолиќ… Во рамки на Етно фестивалот на плоштадот во Берово вечерва концерт ќе одржи познатата ѕвезда Здравко Чолиќ . Покрај главниот настан на фестивалот со балканската ѕвезда Здравко Чолиќ , тука се и настапите на Есма Реџепова, DZIJAN EMIN & THE SSO, Линзи Полак од Австралија, Африкан Битс од Франција, Слаткаристика, Тамара Тодевска, Ламбе Алабаковски, Eye Cue, Уска Кан, Монистра. Се очекува на фестивалот да дојдат над 50.000 гости, а за време на фестивалот, Етно плоштадот во Берово ќе понуди здрава храна, ракотворби, еколошки производи, традиционални занаети и сувенири. Организаторите уверуваат дека Етно плоштад фестивалот и Берово е следната културна дестинација во Македонија во наредните 3 дена.
сите 8 | | | веќе видена

Навиките за туширање се индивидуална работа, но со достапноста на вода повеќето луѓе во развиениот свет денес се тушираат секојдневно… Генерално, туширањето се смета за поздрав начин на чистење од капењето, кое подразбира седење во вода преполна со мртви клетки и нечистотии. Експертите предупредуваат дека секојдневното туширање, колку и да е пријатно и посакувано во периодот на големи горештини и зголемено потење, не е толку здраво за кожата затоа што ја суши природната масност која служи како заштита. Агресивните средства со многу детергент можат да предизвикаат прекумерно сушење, па и потење, па се советува само повремено да се користат гелови за туширање, а почесто да се миете само со обична вода. Навиките на туширање се често и културолошки, па на пример во Азија луѓето почесто се тушираат навечер, додека во САД обично се тушираат наутро. Во Европа нема такви правила, па љубителите на утринско како и вечерно туширање се во сличен број. Предности на утринско туширање: 1. Утринскиот туш ќе ве разбуди ...
| | веќе видена

Криза за огревно дрво во Делчево. Граѓаните се во паника, бидејќи, според нив, плацот на Јавното претпријатие е празен, а ниските температури се на прагот. Проблемот со огревното дрво е присутен и во приватните капацитети чии погони се загреваат со дрва. Дека има проблем со огревното дрво оваа година, потврдуваат и од Здружението на приватни сопственици на шуми. Од таму, како една од причините ја посочуваат и во укинувањето на лиценцираните фирми за маркирање дрва, објави штипската телевизија Стар . – Голем дел од потенцијалот што шумата го има беше искористен од приватните сосптвеници, но на ова може да се додаде и тоа што се случи лани со Законот кога со одредбите беа укинати приватни дававтели на услуги – изјави Војо Соколовски, претседател на Здружение на приватни сопственици на шуми. За делчевското јавно претпријатие нема криза со огревно дрво, според нив проблемот се јавува, бидејќи за затворила црната берза на дрва. Од таму информираат дека од потребните 15 илјади метри кубни, колку што трошат ...
сите 5 | | | веќе видена

На 79 годишна возраст по долго и тешко боледување во Делчево денеска почина роднокрајниот поет Димитрија Стојчевски. Димитрија Стојчевски повеќе од три децении беше член на Клубот на роднокрајни автори „Пијанечки глас“. Автор е на неколку книги поезија и раскази и приредувач на повеќе изданија на народни песни, приказни, поговорки, гатанки и други кратки форми од народното творештво во Пијанечкиот крај. За Стојчевски уште пред 25 години е снимен документарен филм, чиј автор е новинарот Аљуш Камбери, а соработник на сценариото новинарот Васил Маневски.
сите 2 | | | веќе видена

Групата REPLAY направи одлична преработка на добро познатиот хит од Евто Пупиновски “Туѓа си бескрајно”… Во продолжение ви го претставуваме коверот од нивната нова преработка на “Туѓа си бескрајно”…
сите 3 | | | веќе видена

Од вечерва Делчево ќе биде побогато за уште едно место за забава, се отвора нов ноќен клуб во градот- “RIVER”… После завршените подготовки и целосното уредување, за вечерва е најавено големото отворање на новиот ноќен клуб во градот – ноќниот клуб “RIVER” , место кое се наоѓа во центарот на градот и место во кое што младите покрај на другите места ќе можат да се забавуваат и да уживаат до раните утрински часови. На вечерната забава за големото отворање се поканети сите, а за добрата забава да биде на високо ниво ќе се погрижи специјалниот музички гостин, добро познатиот Јohnny Live. Почетокот на големото отворање е закажано околу полноќ, а самата забава се очекува да трае до раните утрински часови. Повеќе информации за настанот можете да следните на следниот ЛИНК , како и да ги подржите на нивната фан страна на FACEBOOK . Ние им посакуваме успешен почеток и долго време да бидат дел од случувањата во градот, а од нив очекуваме само добри забави проследени со незаборавни моменти од истите.
| | веќе видена

Делчевскиот ноќен CITY CLUB со својот менаџерски тим и оваа сезона ви најавува жешка и богата летна понуда, проследена со луди забави до доцна во ноќта… Најдоброто место за забава во градот единствениот CITY CLUB во Делчево ви најавува незаборавно лето со незаборавни забави како никогаш досега. Забавите успешно продолжуваат во полн ек и оваа летна сезона како и досега , но овојпат во едно издание кое нема да го заборавите долго време со многу промоции и изненадувања за сите кои знаат што е добра забава и што сакаат луди и незаборавни забави. За сето тоа да биде како што треба е задолжен менаџерски тим под менаџерската палка на Дејан Мирчевски. Тој ни изјави дека и оваа сезона ќе биде една од најдобрите летни сезони проследени со многу забава. Од разговорот кој го направивме со него добивме многу позитивен впечаток и најава која што ќе ве остави без зборови. “Сакаме CITY CLUB како и досега така и понатаму да остане епицентарот и местото на збиднувањата и на добрите забави. CITY CLUB бил и ќе биде најдоброто ...
сите 2 | | | веќе видена

Во општина Делчево денеска ќе биде поставен камен-темелник на технолошко-индустриската развојна зона. Со изградбата на оваа технолошко-индустриска развојна зона се очекува да се зголеми бројот на компании кои ќе инвестираат во овој регион и да се отворат нови работни места.
сите 124 | | | веќе видена

Кога избирате совршено име за бебето, кое ќе го носи целиот негов живот, зборувате нешто повеќе за себе, но и за вашите навики, покажа едно истражување… Водејќи се од слоганот „Кажи ми како ти се вика детето, ќе ти кажам што и како купуваш“, инвестициската банка „ Голдман Сакс “ од Њујорк спроведе интересно истражување со цел да се дознае што името на детето открива за потрошувачките навики на нивните родители. За да се направи што попрецизна статистика, големиот број имиња се категоризирани во три основни групи: традиционални, необични и класични имиња. Спроведената анкета покажа дека родителите не се големи љубители на традиционалните имиња и дела тие се се поретки во САД. За тоа е заслужна антиконформистичката тенденција, но и тенденцијата кон единствени брендови. Со оглед на тоа дека традиционалните имиња не се толку многу популарни во САД, анкетата се занимавала и со застапеноста не необичните имиња кај децата. Како што се очекуваше, необичните и модерните имиња се многу посакувани и родителите често се ...
сите 2 | | | веќе видена

Триесет композиции ќе бидат изведени на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“, кој годинава ќе се одржи од трети до петти јуни на сцената на Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип… Раководителот на прес-центарот на „Макфест“ Драган Ристов вели дека и годинава фестивалот се одржува под покровителство на Мниистерството за култура и општина Штип. – Влегуваме во финиш, бидејќи од почетокот на фестивалот не делат уште седум дена. Во Скопје пробите течат одлично, а на крајот на неделата ќе започне конструкцијата на сцената. Се очекува да пристигне и ревискиот оркестар со што ќе започнат и пробите за фестивалските композиции во Штип, на сцената во Домот на културата – рече Ристов. Тој додава дека од правен аспект, завршени се сите подготовки околу склучување договори со учесниците и техничкиот персонал, веќе се утврдуваат локациите и распоредот за престојот на гостите, а над 50 новинари веќе побарале акредитации за следење на фестивалот. – Општината ја дава сета логистика и вработените веќе имаат задолженија ...
| | веќе видена

Народната медицина крие заборавени одговори на многу проблеми, па таков е и случајот со бактериите во желудникот… Многу луѓе имаат бактерии во желудникот, кои можат да предизвикаат разни болести, а се лекуваат многу тешко. Затоа ви го претставуваме овој одличен природен лек кој ќе ви помогне да се ослободите од нив – смоквите во маслиново масло се најдобриот лек за бактериите во желудникот. Подготовка: Во тегла ставете суви смокви (исечкани на четвртинки), а потоа прелијте ги со домашно, непреработено маслиново масло. Оставете ги да отстојат 40 дена. Потоа, секое утро, на празен желудник јадете по една смоква, а би било пожелно и по една мала лажичка од маслиновото масло во кое стоеле смоквите. Доколку не можете да чекате, тогаш направете две тегли, па едната почнете да ја консумирате откако ќе отстои седум дена. За лекувањето да биде брзо и ефикасно, треба да ја прилагодите и исхраната. Храната која ја консумирате нека не биде пржена и зачинета, особено не лута. Немојте да јадете ниту кисели работи, а треба ...
сите 5 | | | веќе видена

Златните славејчиња во сабота ќе одржат концерт во Делчево и ќе ги забавуваат најмладите… Општина Делчево во рамки на чествувањето на патрониот празник на градот, 24 мај – Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј организира забава за најмладите. По тој повод во Сабота, 23.05.2015 година со почеток во 14:00 часот на летната сцена пред Спомен домот- АСНОМ (Градски парк) Делчево ќе се одржи концерт на детски песни „Златно славејче 2015“. На концертот ќе настапи хорот на „Златно славејче“ , а целиот настан ќе го води познатиот македонски пејач Влатко Илиевски. За најмалите предвидено е и скромно изненадување.
сите 190 | | | веќе видена

Како да се решите од несаканиот забен камен кој постојано се насобира на вашите заби ? Освен редовното миење на забите и користење на забен конец, постојат уште неколку алтернативни решенија. Јаболков оцет Во една шолја сипете малку јаболков оцет и во него натопете ја четката за заби, потоа неколку минути четкајте ги забите. Потоа нормално измијте ги забите со четка за заби. Кора од портокали Истријте ги забите со внатрешниот дел од кората на портокал пред спиење и без испирање на устата оставете да делува преку ноќта. Наутро норамлно измијте ги забите. Сол Растопете една лажица сол во чаша топла вода и измијте ги забите. Освен што ова ќе ви помогне во борбата против забниот камен, солта ги избелува забите. Може да ја измешате со сода бикарбона и сочеткичка добро да ги измиете забите.
сите 3 | | | веќе видена

Хана Махмуд Абдул Карим од Јордан тврди дека по продувањето со царски рез хирурзите го заборавиле мобилниот телефон во нејзиниот абдомен… Хана во приватната болница е примена на 24 април годинава. Според изјавата на нејзината мајка, таа родила здраво момче од 4,8 килограми, а потоа е испратена дома. Нешто подоцна, меѓутоа, Хана почувствувала ужасна болка и забележала дека нејзиниот стомак вибрира. – Болките беа толку силни така што не можеше да се помести. Ја вративме во болницата, но лекарите ништо не направија за неа – наведува нејзината мајка. Хана наводно потоа итно е испратена во државната болница „Ал Башир“, каде рендгентските снимки покажале дека во нејзиниот абдомен се наоѓа туѓ објект. Следувала операција во текот на која хирурзите извадиле мобилен телефон. Овој случај стасал и до јорданскиот парламент, каде пратеникот Салим ал Батајнах поради скандалот побарал оставка на владата. – Во земјите кои покажуваат почитување кон своите нации после таков вид скандал владата обично дава оставка. Парламентот ...
сите 6 | | | веќе видена

Од Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово, претседателот на партијата Никола Груевски најави дека во текот на овој месец ќе започне изградбата на индустриската зона во Делчево. -Овој месец ќе ја започнеме градбата на последната од планираните 14 технолошко –индустриски развојни зони во Македонија. Тоа е зоната во Делчево и со тоа освен четирите готови, сите преостанати 10 ќе се веќе во градба, потенцираше тој. Нагласи и дека покрај овиетехнолошко-индустриски развојни зони планираат и други зони низ неколку други општини. -Форсираме и градба на индустриски зони низ повеќе други општини, со цел во секој регион да имаме спремна инфраструктура за нови инвеститори, независно дали домашни или странски, рече Груевски. Тој додаде дека е можно да биде прололжена и соработката со Меккензи. -Имавме заеднички проект со светски познатата консултанстка куќа Меккензи, во правец на дополнителни засилувања на нашите капацитети и организација за привлекување на нови инвеститори кои ќе отворат нови работни места. Можно е да ја ...
сите 20 | | | веќе видена

„Делчево трча за здрав живот“ е прва улична градска трка која ќе се одржи на 24 мај по повод денот на градот Делчево. Настанот ќе се одвива низ улиците на убавото Делчево, по однапред утврдени траси, со учесници од 2 до 102 год. КАТЕГОРИИ И ДОЛЖИНА НА ТРКИТЕ 1. Од 0-7 години ————— 200метри 2. 2 и 3 одделение ———— 300 метри 3. 4 и 5 одделение ———— 400 метри 4. 6 и 7 одделение ———— 600 метри 5. 8 и 9 одделение ———— 800 метри 6. 1 и 2 клас ——————— 1400 метри 7. 3 и 4 клас ——————— 1800 метри 8. Од 18 – 50 години ———- 4500 метри (мажи) 9. Од 18 – 50 години ———–2000 метри (жени) 10. Од 50-102години ———–1000 метри Настанот ке започне во 12 часот со делење на стартните броеви по однапред извршените пријави и регистрирање на присутните учесници. Пред почетокот на секоја трка ќе има загревање со аеробик вежби, подржани со музика и диџеј, кои ќе бидат пред платформата на спортското игралиште при ООУ ,,Ванчо Прке“. Сите трки ќе бидат најавувани по дадениот распоред и време. За секој учесник на трката ќе биде обезбедена ...
| | веќе видена

next