Делчево Денес

Во сабота (30 јули), ќе се оддржи петтото издание на фестивалот за транс музика во Делчево „До зора“. И годинава, настаните ќе се одвиваат на отворено, во локалитетот „Кула“ кај село Чифлик. „Природа, музика, месечина, сонце, љубов, дојдете и почувствувајте ја енергијата која сите не обединува во едно“, стои во поканата на фестивалот. Во годинашната програма потврдени се настапите на Try 2 Fly [BMSS records] , Yudhisthira [Forestdelic records], Cosmic Dimension [suntrip records], Oniro [Profound records], Kliment L, Blendimore, Plastik B, Ivoch, Bapsy и Wizard. Фестивалот за првпат се одржа во 2012 година, во делчевското село Стар Истевник, каде се собираа по стотина млади. Но, поради големиот интерес, фестивалот се пресели на поширока локација каде веќе две години по ред има можност и за кампување.
сите 4 | | | веќе видена

Најдобрите десет матуранти ученици на генерација од СОУ„М.М.Брицо“ денес заминаа на долгоочекуваното наградно патување низ неколку европски дестинации. Наградното патување е предвидено да се реализира во продолжение од 14 дена во периодот од 20.07.2016 до 02.08.2016 година. Во склоп на програмата е предвидено да бидат посетени редица европски метрополи, атрактивни туристички дестинации и нивните знаменитости меѓу кои: Венеција, Верона Лорет Де Мар, Барселона,Монако, Ница, Монпелие итн. Наградата се доделува по шести пат и е со цел за промоција и поддршка на образованието и поттикнување на повисоки резултати во средното општинско училиште „М.М. Брицо“ – Делчево. Наградното патување е финансирано со средства од Буџетот на Општина Делчево, по објавената јавна набавка како најповолен понудувач за аранжманот на патувањето беше избрана туристичката агенција – Вардар Експрес од Скопје. Овој проект и во иднина ќе се реализира како дел од целокупниот пакет на програмски мерки и проекти на Градоначалникот Шехтански, ...
| | веќе видена

Млада девојка доживеала вистински хорор во Делчево. Таа вчера во 08,10 часот по телефон во Полициската станица Делчево Е.И.(19) од Делчево, пријавила дека истиот ден во 05,50 часот во спалната соба од нејзиниот дом влегол П.Р. извадил нож од џебот и од нејзината чанта земал 1.000 денари и мобилен телефон. Како што јавува МВР, кога оштетената му рекла дека ќе го пријави во полиција, истиот со тупаница ја удрил во пределот на лицето, а потоа избегал. По укажаната лекарска помош, истата во ПС-Делчево донела лекарска потврда за набиеници и подлив на челото. Од страна на полициски службеници П.Р. од Делчево е пронајден и приведен за понатамошна постапка.
сите 10 | | | веќе видена

Делчевскиот фестивал „До зора“ кој ги следи светските трендови за забавна и електронска музика, годинава по 5-ти пат ќе собере илјадници млади од регионов, но и пошироко. На месноста Кулата во близина на Делчево, на 30 јули е најавено новото издание на фестивалот кој на младите им нудат алтернативен тип на забава граден врз идејата на светски познатите фестивали од типот на ОЗОРА, ЕГЗИТ. „Годинава сакаме фестивалот да го подигнеме на малку повисоко ниво. Имаме објавено конкурс за волонтери и се имаат пријавено од цела Македонија и се гледа дека младите сакаат да го видат нашиот град“ , кажа Димитар Димитровски, претстедател на Младински совет Делчево. Фестивалот започна да се одржува во делчевското село Стар Истевник, каде се собираа по стотина млади, но поради големиот интерес, фестивалот се пресли на поширока локација каде ќе има можност и за кампување. Целите на фестивалот, освен забава, се и промоција на градот, но и на млади уметници: „Промоциија на млади артисти и уметници, како и на градот планираме ...
сите 2 | | | веќе видена

Во атарот на делчевското село Петрашевец утрово е пронајден машки труп во распаѓање. Според информацијата од Итната медицинска служба во Делчево, станува збор за 90-годишниот Мирко Стоичов од делчевски Петрашевец чие тело по пријава на негов роднина, е пронајдено утрово во близина на семејната куќа, каде што живеел заедно со својата стара сопруга. Лекарите кои беа на увид истакнуваат дека телото било во распаѓање, а смртта, најверојатно, настапила од срцев удар, а стариот на местото каде што паднал, лежел мртов повеќе од три дена, при што поради високите температури, неговото тело било во распаѓање, но и видно оштетено од животни. Настанот го потврдија и од СВР Штип. Портпаролката Гордана Панајотова истакна дека надлежните служби извршиле увид, а според првичните информации, врз телото нема траги на насилство.
сите 44 | | | веќе видена

„Ништо во нашиот живот нема да се промени ако не се промениме прво себеси. Овој наметнат систем, постојано ни ги наметнува лагите и митовите. Што ни вреди да го освоиме светот, а да се изгубиме себеси“, кажа Христиан Христов. Оваа е една од пораките кои синоќа на делчевци им ги испрати младиот фудбалер Христијан Христов кој организираше хуманитарна вечер од која собраните средства ќе се наменат за лекување на малиот Матеј од Делчево, чие семејство живее во беда и нема пари за негово лекување, но и вечер со која Христов сака да придонесе за враќање на вербата во човештвото и промовирање на човечките вредности. „Ние сме родени како човечки суштетсва , а не како богати фудбалери, доктори, адвокати. Како што поминува времето заборавивме кои сме ние навистина. Прво треба да си ги исполнуваме обврските како човечки суштества и овој настан е одлична прилика повторно да се навратиме, по начинот за живот по кој сите копнееме, а тоа е начин на живот во кој добродетелта е навика на секого“, рече Христов. Христијан ...
| | веќе видена

Пред Спасовден, осквернавен манастирот Св Илија кај Ѕвегор, објави телевизија Стар . Неверници ја разбиле влезната врата на манастирот и се послужиле со парите кои верниците ги оставаат за здравје. На денот кога овде со свечен ручек и молитви за здравје се слави празникот Спасовден, членовите на ЦО останале вчудоневидени од кражбата од манастирот: „Вратата беше разбиена, прво металната после и внатрешната, односо сите целидри на врата беа уништени“ , вели Славчо Гошевски, ЦО на с. Ѕвегор. Овој случај членовите на ЦО го пријавиле во полиција, но не е прв пат во овој манастир кој е на 2 километри од с. Ѕвегор и покрај меѓунардниот пат за Бугарија, да се нанесува штета: „Еднаш чешмата ја извадија, секирата ни украдоа и пари земаат што се оставаат кај чешмата“ , рече Славчо Гошевски, член на ЦО. Денеска покрај манастирот ќе се соберат верниците за да го прослават Спасовден: „Денес е убав ден секоја година си доаѓаме, донсуваме погачи, салата и пиење“ Манастирот денеска со манастирска манџа ќе нагости 150 гости. ...
| | веќе видена

Во трагична несреќа во Италија, Делчево изгуби уште еден млад живот, пренесува телевизија Стар . Во италијанската Ламора во областа Алба, 46-годишниот Ѕвонко Петков , пред една недела, како и секој свој работен ден со тракторот со прскалка, работел на нивата, но тракторот се превртел и Ѕвонко се здобил со тешки повреди. Со хеликоптер бил итно префрлен на клиника во градот Куено, каде што и починал. Оваа трагична сцена од крајот на животот на делчевскиот печалбар , денеска со нас ја споделија неговите пријатели кои, видно вознемирени, не сакаа да зборуваат пред камера, но потврдија дека неговото тело денеска стигнало во родното Делчево. Делчевци денеска се во шок и тага.Тие што го познаваа велат дека Ѕвонко со семејството 16 години живеел и работел во Италија и дека бил добар и вреден човек: „Ние ги сретнавме во 2009 година во Италија кога бевме и многу се фалеше, убаво им било, ќерката им заврши факутлтет, а синот учи за пилот“ , вели жителка на Делчево. Трагедиите со делчевските иселеници се секогаш болни ...
сите 5 | | | веќе видена

Жешки ноќи во Пехчево најавува шестото издание на Фестивалот на трубите во Пехчево. Малешевијата ќе ечи од виртуозите на труба, од 13 до 16 јули. Традицијата на трубите во Малешевијата, понудена како атракција на натсвирување на македонските виртоузи на труба, претставува туристичка понуда за гостите во Малешевијата, но и економски бенефит за локалната економија. Најреномираната културна манифестација во Малешевијата и поширокиот регион годинашното 6-то издание на Фестивалот на дувачки оркестри Пехчево 2016 и овојпат, согласно реномето, ќе понуди врвни музички доживувања. Миленикот на младите, но и на постарите Саша Ковачевиќ на 16 јули ќе одржи голем концерт на плоштадот Св. Петар и Павле во Пехчево.. Сите негови старо-нови хитови присутните во публиката Пехчевци ќе имаат ретка привилегија заедно со него да ги отпеат во еден здив. Миле Кузмановски, Силви бенд, Дувачки оркестар Џамбо агушеви, Дувачки оркестар Уска – Кан, Дувачки оркестар Бојан Ристич – Република Србија, Дувачкиот оркестар и мажоретниот ...
сите 3 | | | веќе видена

Ви пренесуваме видео и фотографии од обраќањето на Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ, на денешниот протест во Делчево за враќање на правдата, слободата и демократијата во Македонија.
сите 12 | | | веќе видена

Христиан Христов на 22 јуни во Спомен домот АСНОМ во Делчево со почеток од 20 часот, ќе одржи предавање со наслов „Концепт за развој и достигнување на среќа“, со цел заедно да ја вратиме вербата во човештвото. Влезот е 50 денари, а сите финансиски средства собрани од влезници се наменети за лекување на малиот Матеј, на кого му е дијагностицирано недостиг на нормален физиолошки развој и на кого му е потребна парична помош од сите нас за да се направат потребните испитувања и Матеј да продолжи нормално да се развива и да ужива во своето детство и во својот живот. Цели на настанот се: – да ја вратиме вербата во човештвото со собирање на финансиски средства за лекување на малиот Матеј – да се подигне свеста за среќата како една од најпосакуваните состојби кај човекот „Денес, како професионалци, сите ние си ги извршивме обврските. Спортистите ги одработија тренинзите, професорите ги предадоа наставните единици, продавачите извршија неколку порачки, техничкиот персонал се погрижи за хигиената во објектите и сето ...
| | веќе видена

Делчевската полиција поднесе кривична пријава против М.А. (57) од Виница, благајник во Стопанска банка Делчево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување. Во периодот од 1 до 11 април пријавениот, злоупотребувајќи ја службената положба и овластување, без да ја побара потребната документација за идентификација на лицето Е.А., кој се претставил како А.А. (лице кое од страна на оштетениот С.Ј. е ополномоштен да располага со неговите паричните средства) од сметката на оштетениот С.Ј. во четири наврати, на Е.А. му исплатил 60.500 денари, кој се потпишал на местото на примач на парите како А.А.
сите 21 | | | веќе видена

„Денес во општеството се на најниското скалило, ние имаме почит од родителите и луѓето со кои соработуваме, меѓутоа во име на државата, во има на она што се нарекува авангарда, а тоа сме ние, сепак мислам дека нe заборавија“ , вели Маријана Стојменовска, наставник во ООУ „Ванчо Прке“ – Делчево, пренесува Тв Стар. Оваа изјава на наставничката била повод за свикување на итен наставнички совет во делчевското училиште, на кое е побарано „…демант на лично искажаниот збор од страна на горенаведениот наставник, односно јавно извинување…“ . Што точно треба да демантира наставничката и зошто од неа се бара да го погази својот личен став, во дописот кој ТВ Стар го доби не се наведува, па и за нас, а веројатно и за прозваната наставничка, остана нејасно дали нејзините колеги и директорот, кој е потпишан на дописот, сметаат дека наставничката фела е на местото кое го заслужува, а професијата наставник соодветно ценета и вреднувана. Како и да е, во телефонски разговор наставничката Стојменовска, уште еднаш потенцираше ...
| | веќе видена

Ракометниот клуб Делчево со освоено трето место се врати од силниот меѓународен турнир кој се одржа во Горна Ораховица, Р.Бугарија, пренесе ТВ Канал Плус . Во натпреварот за третото место екипата од Делчево ја совлада екипата од Кишињев, клуб со кој е воспоставена соработка која ќе резултира со учество на клубот од Делчево на турнир кој летово ќе се одржи во Молдавија. Освен успехот на ракометарите, девојките кои се натпреваруваат во рамки на младинските лиги при Ракометната федерација на Македонија овој викенд во спортската сала “ Јане Сандански “ во Скопје ќе играат за злато во финалниот натпревар против екипата на “ Филип Вардар “. Инаку, на турнирот во Бугарија, Делчевските ракометари покрај бронзата беа прогласени и за најдисциплинирана екипа со што ја добија наградата за Фер-плеј. Извор: KanalPlus.mk
| | веќе видена

Матеј Стоилов е три ипол годишно детенце од Делчево на кое му е дијагностицирано недостиг на нормален физиолошки развој и на кого му е потребна парична помош од сите нас за да се направат потребните испитувања и Матеј да продолжи нормално да се развива и да ужива во своето детство и во својот живот. Пред малиот Матеј претстои голема битка за да ја победи болеста. За тоа е потребно многу љубов, но и многу пари. Ние имаме љубов најголема на свет, но потребна ни е и Ваша помош за да собереме доволно средства за Матеј да се излекува. Неговите родители наоѓаат сили да се грижат за Матеј, но потребно е да се соберат и доволно средства за неговото лекување. Во неколку наврати во изминатиов период се организираа хуманитарни акции од страна на Младите волонтери на Црвениот крст од Делчево, како и од страна на Брегалница плус Академијата Металург која планира да организира и хуманитарен спортски натпревар за малиот Матеј Стоилов. На Матеј Стоилов многу му е потребна нашата помош за идни медицински испитувања, затоа да ...
сите 7 | | | веќе видена

Делчево го доби најмладиот кошаркарски репрезентативец – деветто одделенецот Никола Орлов… Деветто одделенецот Никола Орлов покрај тоа што е деветто одделение го доби и бројот девет на својот дрес, станувајќи дел од младинската кошаркарска репрезентација на Македонија. Тој е одличен ученик во ООУ ” Св.Климент Охридски ” и е амбициозен и успешен во тоа што го работи, а кошарката од рекреативен спорт му стана втора професија покрај тоа што е ученик во моментов. Никола Орлов по серијата успешни настапи во својот клуб Баскет – Кам беше повикан во младинската кошаркарска репрезентација почнувајќи со успешните настапи, а деновиве во Милано тоа го покажа и на дело , каде што на кошаркатски турнир со своите соиграчи го освоија третото место. Никола и неговиот тренер се задоволни од прикажаната игра досега за која слободно можеме да кажеме дека навестува светла кошаркарска иднина за младиот деветтодделенец од Делчево. Ние му посакувам многу успеси и успешна кошаркарска кариера во националниот дрес и многу европски и ...
сите 4 | | | веќе видена

Премијата од лото играта Среќни коцки и го донесе најубавиот матурски подарок на делчевската матурантка, која редовно од делчевската Среќна трафика, си купувала грепки, објави телевизија Стар. „Утрото накај 10 часот девојчиња од гимназијата, побара грепка од 30 денари немаше и понудив да земат за 40 денари коцки, едното имаше 5 коцки и мислеше дека тое е 1000 денари, но ни реков имаш милион девојче“ , вели Вера Тричковска. Веста дека една од 5-те премии на Среќни коцки се падна во Делчево, брзо се прошири низ градот. „Среќата може да дојде кога неајмалку очекуваме, играме игри на среќа, бидејќи не се знае кога таа ќе дојде“ , рекоа граѓаните на Делчево. Дека, навистина , со среќата никогаш не се знае, сведочи најсреќното место во Делчево. „Кога започнав со работа првото бинго падна во Делчево, потоа имаше шестки, се земаа околку 11 илјади евра и имаше една џокер добивка 3 милиони денари“, кажа Вера Тричковска. Матурантката деновиве ќе оди по парите, а делчевци и посакуваат СО СРЕЌА ДА СИ ГИ ТРОШИ!
сите 2 | | | веќе видена

Италијанските лозја повторно го испразнија крајниот исток од државава. Илјадници жители на Делчево, Каменица, Виница со бугарскиот пасош в џеб и торби полни храна, заминуваат на работа по италијанските лозја, објави телевизија Стар . Меѓу нив е и невработениот Сашко од Делчево кој веќе трет пат оди сезонски на работа во Италија. „Одам да печалам. Овде нема иднина“, вели Сашко Ѓеоргиевски. За еден месец овие луѓе ќе можатда заработат и по 2 илјади евра, пари за кои овде треба да работат и по цела година. Многумина од нив, земаат неплатено остуство од своите работодавачи. Сепак, најтешко им е на оние кои остануваат: „Внуците ги испраќаме, ќе работат по Италија“, вели Давчо Петровски. „Нашите деца се во Чијкаго, 8 години не сум ги видела“, рече Перса Петровска. „Чекам пакети од Италија, момчето и синот ми се таму“, рече делчевка. Дека сезоната за работа по италијанските лозја го празни истоков, сведочат и од транспортната фирма, која е само една од неколкуте фирми кои врши превоз на сезонски раотници. Овие луѓе ...
| | веќе видена

КУД „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ ДЕЛЧЕВО И ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО ОБЈАВУВААТ КОНКУРС ЗА ИДЕН БРАЧЕН ПАР НА 10 та ПИЈАНЕЧКО-МАЛЕШЕВСКА СВАДБА ВО ФУНКЦИЈА НА ТУРИСТИЧКА ПОНУДА НА РЕГИОНОТ УСЛОВИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ИСПОЛНУВААТ КАНДИДАТИТЕ: Еден од младоженците да е роден во Пијанечко – Малешевскиот регион; Изјава во колку бидат примени (ќе се спроведуваат адетите на стар афтентичен начин) Брачниот пар да има претходно склучен граѓански брак или тоа да го сторат за време на имплементацијата на свадбата Фотокопија од лична карта Мотивационо писмо Конкурсот трае 30 дена од денот на неговото објавување, Сите заинтересирани за конкурсот можат да ги достават своите писма на адреса: КУД „Гоце Делчев“ Делчево Ул.М.М.Брицо бб (за ПМС 2015) 2320 Делчево За подетални информации посетете ја канцеларијата на КУД„Гоце Делчев“ Делчево секој работен ден од 12:00 до 18:00 часот или контактирајте не на телефон 070 537 544. Извор: КУД ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
| | веќе видена

Делчево избира невеста и младоженец за 10. издание на традиционалната Пијанечко–малешевската свадба. Kако што информира Зенил Реџепов од KУД „Гоце Делчев“ од Делчево, организатор на свадбата, конкурсот за избор на невестата и младоженецот на оваа традиционална културна манифестација е објавен вчера, а ќе трае 30 дена, пишува Дневник . – Заинтересираните млади што сакаат да бидат дел од богатата свадбарска традиција во Пијанечко, треба да исполнуваат одредени услови. Според конкурсот, барем еден од младите што сакаат да се венчаат со традиционалните свадбарски обичаи да е по потекло од овој крај, да имаат склучено граѓански брак и, секако, да се подготвени и согласни да ги прифатат сите адети што јавно ќе бидат прикажани на свадбата – рече Реџепов. Пијанечко-малешевската свадба полека прерасна во бренд на Источна Македонија, а основната цел на оваа традиционална свадба е да се сочува богатата палета од свадбарски обичаи кои под притисок на новото време полека изумираат. – Пред с`, целта е да се промовира ...
сите 2 | | | веќе видена

next