Делчево Денес

Автопатот Скопје-Штип во должина од 47 километри, инвестиција вредна 206 милиони евра со којшто патувањето на оваа делница ќе се сведе на само 35 минути, треба да биде пуштен во употреба за шест месеци односно до крајот на годинава. Увид на градежните работи на автопатот изврши лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој од министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски беше информиран дека трасата е стопроцентно пробиена. Досега е завршени 64 проценти од физичките работи, а целосно се асфалтирани 50 проценти од автопатот. Како што посочи Мисајловски, автопатот ќе биде готов предвреме од првично планираниот датум, мај 2018 година, а тоа, наведе, се должи на интензивирање на работата на терен. Ова ни беше ветување во програмата, автопатот се гради веќе две – три години од 2014 година. Со неговото завршување патувањето од Скопје до Штип и од Штип до Скопје ќе трае 35 до 40 минути, рече Груевски. Инаку, како што посочи Груевски, патот Штип – Радовиш кој е дел од владините проекти треба да започне да се гради ...
сите 101 | | | веќе видена

Цената на бензините од денеска е за 3 денари пониска, додека дизелот се продава за цена помала за 2 денари, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Цената на горивата во мај годинава се на скоро исто ниво како и на почетокот на мај минатата година, односно цените се за околу еден денари пониски во просек. Но што вели статистиката на Регулаторната комисија за енергетика, кога Македонците возеа со најскап, акога со најевтин бензин. Споредбата која што ја направи еМагазин со пресек на цените на горивата во првата половина на мај во изминатите 10 години покажува дека најевтини биле горивата во 2009 година, додека рекордни цени на бензините и дизелот се регистрирани во 2012 година. Така ако се споредат последните цени на Регулаторната комисија за енергетика со цените кои важеле во првата недела на мај 2012 година тогаш произлегува дека граѓаните на Македонија за литар гориво во просек плаќале за 20 денари повеќе од сега. Во мај 2012 година цената на литар Еуросупер од 95 октани изнесуваше 82 денари за ...
сите 68 | | | веќе видена

Вкопана метар два в земја, црквата посветена на цар Константин и царица Елена во Разловци и денеска гордо се врзува со востаничкиот дух на разловчани. Во неа, избледени и во неосветлниот дел ликовите на 4-та ктитори на црквата и денес се светлост за разловчани и сведоштво за едно бурно време кога созревала мислата за национална самобитност и државност. Култот кон овие ликови, посебно кон поп Стојан, е голем, бидејќи тие се и учесници и водачи на првото македонско востание во предилинденскиот период. Овде се ликовите на ктиторите: поп Стојан, Цоне Спасев, С. Ѓоргов, Стоил Ковач, објасни свештеник Атанас Попоски. Свештеникот Атанас по потекло е од Разловци и е внук на поп Стојан, водачот на Востанието: Тој ми беше дедо, куќата во која живеел се уште е наша и за мене е чест, како негов внук да сум овде денес и да зборувам за оваа црква, кажа свештеник Поповски. Повеќе за ова на Телевизија Стар .
сите 8 | | | веќе видена

По повод градската улична трка „Делчево трча за здрав живот“ во Делчево која ќе се одржи на 28 мај денеска во градот се одржуваат подготвителни трки и тренинзи. Според Дејан Златковски еден од организаторите на трката денешниот настан се организира со цел учесниците да имаат подобра физичка подготовка. – Оваа пробна трка која ја организираме е и официјална пробна тренинг- трка. Досега организациските работи одат добро, а во тек е и пријавувањето за учество на трката по електронски пат, но и кај сите наставници по физичка култура во градот, рече Златковски. Тој додаде дека досега се пријавени околу 200 учесници за градската трка, но очекува овој број да биде двојно поголем. Во трката учество можат да земат сите граѓани. Натпреварувачите се поделени во 10 категории и сите имаат различни должини на патеката за трчање. Учениците се поделени во одделенија. Патеката за најмладите до 7 години е со должина од 400 метри, додека за возрасните, над 18 години има две категории, женска трка која е 2,5 км и машка трка ...
сите 8 | | | веќе видена

Полициската станица во Делчево поднесе кривична пријава против 35- годишниот З.С. од М.Каменица, поради основано сомнение дека сторил кривично дело „разбојништво“. На 16.04.2017 година околу 01.00 часот во М.Каменица, на паркинг пријавениот извршил разбојништво над 49- годишниот С.М. од с.Моштица, на тој начин што со употреба на физичка сила успеал да му го одземе новачникот во кој имало 13.000 денари во различни апоени и лични документи, а потоа се упатил кон својот автомобил кој бил паркиран во непосредна близина, го стартувал и заминал во непознат правец.
сите 13 | | | веќе видена

Триесетгодишен жител на Пехчево синоќа околу 19:10 часот скокнал во провалија пред вереницата и нејзиниот вујко. Немилиот настан се случил на автопатот Скопје – Велес кај местото Ветерско, а и покрај потрагата која траела до полноќ, тој не бил најден. Како што соопшти полицијата, најпрво се паркирал со возило на просторот кај Ветерско, потоа излегол од него и скокнал. Пребарување на теренот извршила екипа од ЕСЗ „Тигар“, но безуспешно. Рано утрово околу четири часот Интерното одделение на ЈЗУ – Велес пријавило дека жителот на Пехчево по кого се трагало побарал лекарска помош,а бил донесен од негов роднина. Се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 19 | | | веќе видена

Пратеничката од редовите на СДСМ од Делчево, Мира Стојчевска ексклузивно за веб порталот Поглед.мк даде свое сведоштво за настаните во Собранието на Р.Македонија кои се случија на 27 април. Истото го пренесуваме во целост: Во Прес салата – сала 3 после 19:00 часот тој Четврток беше Четврток на ЛИНЧ на пратениците од СДСМ и коалиционите партнери, ДУИ и Алијансата. Во таа сала се држеше прес за изборот на Претседател на Собранието на Република Македонија. Пресот го следевме ние пратениците, од галеријата на сала 3 – прес центар на Собрание на РМ. Во еден момент вратата беше затворена и не информираат дека вратите на главниот влез на Собранието се отворени и протестантите влегуваат во Собрание. Сето тоа го следевме на екранот на телевизорот во салата. Добро организираната група стигна до прес салата. Колегите направија импровизација да не симнат од галеријата, нас пратеничките, бидејќи бевме во опасност дека постои можност да не фрлат од галеријата. Последна скокнав во делот каде се одвиваше крвавиот настан. ...
сите 17 | | | веќе видена

Инцидентот се случил на 17 април околу 23.00 часот на улицата „Маршал Тито“ во Делчево. Дваесет и седумгодишниот У.М. од Виница пресретнал 17-годишно девојче од Делчево, која била со нејзината баба, и со употреба на сила ја ставил во такси возило. Девојката се противела и сакала да замине, но У.М. ја удрил во пределот на носот нанесувајки и телесна повреда. Вознемирен од настанот, такси-возачот пратил порака на сопственикот на такси-компанијата, во која напишал да биде сопрен од полицијата во Македонска Каменица. Денеска, полицијата од Делчево поднесе кривична пријава против виничанецот за сторено кривично дело противправно лишување од слобода.
сите 2 | | | веќе видена

Уставниот суд на Република Македонија донесе одлука да се пиништат член 84 од Колективниот договор во АД „Палтекс“ од Делчево и б) член 86 од Колективниот договор за текстилна индустрија на Република Македонија. Постапката беше поведена затоа што се постави прашањето за согласноста на наведените одредби од колективните договори со Уставот на Република Македонија и со Законот за работните односи. Судот на седницата утврди дека во оспорениот член 84 од Колективниот договор во АД „Палтекс“ од Делчево е предвидено дека: „Ако работникот самоволно без причини од член 100 на ЗРО даде отказ без отказен рок работодавачот поради пореметување на работниот процес и настанатата штета, има право да бара обесштетување во висина од една или три месечни плати во зависност од работните задачи што ги извршува работникот.“ Судот исто така утврди дека во членот 86 од Колективниот договор за текстилна индустрија на Република Македонија („Службен весник на Република Македонија“ бр.220/2015) постои одредба со иста содржина како ...
сите 229 | | | веќе видена

Приказната за малиот Матеј Стоилов од Делчево (4,5 години) чијшто татко сака да го продаде бубрегот за да го лекува својот син повторно се актуелизира, бидејќи на детето му треба помош. Матеј боледува од повеќе болести како умерен ментален хендикеп, аутизам, мизијална темпорална склероза. Лековите кои ги прима се од Германија и Италија и се доста скапи што семејството ги чини 250 евра и плус плаќање на логопед, дефектолог, правење на снимки и слично. Таткото на Матеј, Кирчо вели дека го продава својот бубрег, бидејќи се сиромашно семејство и немаат пари за лекување. Во апелот за помош на Фејсбук, тие велат дека Матеј треба да се лекува во Словенија и поради тоа им се потребни пари. Со снимките кои ги направиле во Аџибадем Систина ја утврдиле ретката болест на Матеј, а со лекарствата од странство се обидуваат да го спречат нејзиното ширење. Но лекувањето треба да продолжи во Словенија. Трансакциска сметка за донации е: 240 1671025375 13, Уни Банка, за Матеј Стоилов. Од странство може да се донира на девизната ...
| | веќе видена

Две 16-годишни девојки се повредени вчера откако возилото марка „Фиат Пунто“ во кое се наоѓале, поради неприлагодена брзина, излетало од патот и неколку пати се превртело во нива. Според МВР, несреќата се случила во 14:55 часот на патот Делчево – Полето во село Киселица, кај Пеловска маала. Со возилото управувал В.И. (21) од село Полето, Делчевско, кој во еден момент изгубил контрола. Поради сериозноста на повредите, едно од девојчињата е префрлено воскопскиот Ургентен центар, додека другото е задржано на лекување во Клиничката болница – Штип. Увид на местото на настанот изврши екипа од Полициската станица Делчево.
сите 92 | | | веќе видена

Овде стигнале по директен судир со своите теренски мотори. Несреќата се случила вчера на планинта Голак околу три часот попладне, место каде двајцата делчевци на возраст од 26 и 29 години моторите ги возеле често. По судирот, С.Г. и Н.К. прво биле однесени во делчевската болница, но поради сериозноста на повредите тие биле префрлени во Штип. Полицијата работи на целосно откривање на случајот.
сите 83 | | | веќе видена

Стигна првата донација за делчевското семејство Мустафови кои пред два дена во пожар ја изгубија старата куќичка и се што имале во неа. Донацијата од 13 илјади денари беше собрана од гостите во ресторанот Палма, пренесува Тв Стар. Во саботата вечерта гостите од пица Палма сами се организираа и собраа средства, и еве сега им ги донираме да им се помогне во оваа несреќа, изјави Николчо Ситновски, ресторан Палма. Крпен живот се криел во приспособената трошна куќичка во населбата Пустевски ендек, но овие луѓе, барем имале кров над глава, сега немаат ништо. Сé ни изгоре, фрижидер, перална кревети, облека, буквално без ништо останавме, кажа Рамизе Мустафова. Но и нивниот 11-годишен внук кој живее со нив, остана ве ништо. Внукот е петто одделение, нема ни облека ни книги, не знам како ќе оди на школо, велиРамизе . Соседите се сведоци на маката на Мустафови: Седат надвор и плачат. Нема дека да одат, немаат ништо. Треба да им се помогне, живееја во една собичка, велат соседи. Помош за ова семејство најавија и од ...
сите 6 | | | веќе видена

Со натчовечки сили , синоќа спасена шумата на Голак. Пожарот кој вивна во подножјето на Голак во атарот на селото Чифлик, вчера околу пладне ,бил локализиран околу полноќ. Причина за пожарот е човечки фактор, а запаленото пасиште зафатило 14 хектари површина, а изгореле 4,5 хектари шума. Пожарот беше многу опасен до дрвата од прв ризик и ако не реагиравме соодветно и навреме, последиците ќе беа катастраофални, зашто огнот се ширеше и со брзина од 30 километри на час, кажа Јонче Атанасовски, командир на ТППЕ Делчево. Делчевските пожарникари повторно испраќаат апел до граѓаните да не палат стрништа Аплеираме повторно да не се палат срништа зашто состојбите ескалираат, а последиците се несогледиви, вели Атанасовски. Според евиденцијата на Центарот за управување со кризи, вкупно за 56 години во март имало 27 пожари , додека само оваа година во истиот месец се евидентирани 17 пожари од кои 4 шумски. Од 2015 до 2016 година имавме вкупно 58 пожари, зафатени беа 1.362 ХА шума , а 73.650 м 3 дрвна маса изгоре, кажа ...
сите 147 | | | веќе видена

Вкупно 1,6 милијарди денари е штетата од пожарите што ја зафатиле територијата на Општина Делчево во последните 12 години, пишува Нова Македонија . Според командирот на ТППЕ Делчево Јонче Атанасовски, на територијата на Делчево има 24.000 хектари шума од прв степен на загрозенот, а само последниве три дена во три големи шумски пожари изгореа околу 100 хектари. Најголем проблем при интервенција на големи шумски пожари, потенцира Атанасовски, е неопременоста со соодветни возила. – Располагаме со возила стари и над 40 години. Тие не се за гаснење шумски пожари. Дирекцијата за заштита и спасување никако не сака да додели соодветно возило за гаснење шумски пожари. Такви возила добиле другите ТППЕ од регионот, но од неразбирливи причини не се доделува возило на Делчево. Затоа е и отежнато гаснењето, а кога немаш соодветна опрема, тогаш ризикуваш човечки животи, но и интервецијата задоцнува. Таков, беше пожарот пред два дена, од висок ризик – рече Атанасовски. Деновиве, информира, повторно ќе биде испратено барање ...
сите 159 | | | веќе видена

Очајно и соочено со безизлез, семејството Трајановски од Делчево бара помош од хуманите за лекување на 36-годишнот син Аце, кој има редок тип дијабет и компликации кои му го загрозуваат животот. Аце кој три години се бори со високото ниво на шеќер во крвта, ја отвори душата пред ТВ Стар и раскажа како го живее својот млад живот со шеќер над 20. Тоа е тип на дијабет модифициран и го има 0,03% од популацијата, а во Македонија и на Балканот изгледа го имам само јас, изјави Аце Трајановски. Типот дијабет кој го има не се регулира, па полека му ги нагризува органите.Деновиве чека операција на урологија со дијагноза фимоза. Кај мене шеќерот е секогаш над 20, органите почнаа да ми откажуваат, видот почна д ами откажува, забите ги извадов, немаме средства веќе ни за по болници ни за нигде…, продолжи Аце. Анализи вршел и во германски институт кои го потврдиле дијабетот, но му препорачале лекување во западните земји кои имаат посовремени третмани за дијабет што за него е невозможна мисија. Во семејството, единствен ...
| | веќе видена

Пожарот кој беснееше синоќа во населбата Први реон во Делчево до темел изгоре два помошни објекти, е подметнат. Ова се првичните информации од извори од истрагата кои потенцираат дека двата објекти кои биле на растојание од неколку метри, гореле во исто време. Овие информации ги потврдија и делчевските пожарникари. Веруваме дека пожарот е подметнат. еден час пре дпожарот сопственикот бил таму, а откако си отишол веројатно с епојавиле тие што сакале да му наштетат, кажа Јонче Атанасовски, командир на ТППЕ . Пожарот кој ги вознемири граѓаните на Делчево е пријавен во 20 часот,а изгаснат за три часа. Интервениравме со четворица пожарникари и едно возило, но подоцна ги зајакнавме екипите за да спречиме понатамошно ширење на огнот, појасни Атанасовски. ТППЕ во Делчево оваа година имала 40 интервенции од кои околу 70% се интервенции на отворен простор, при пожари на стрништа, меѓи и шума, додека во помал број се интервенциите на запалени оџаци, помошни простории и куќи. Извор: Телевизија Стар
сите 65 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 километри. Вчера и во Скопје околу пладне беше почувствуван земјотрес со јачина од 2.6 степени со епицентар пет километри источно од Скопје.
сите 154 | | | веќе видена

Со проектот вреден 1,3 милиони евра реконструирани се 11 км од патниот правец Делчево – планина Голак, а средствата се обезбедени преку Министерството за транспорт и врски. До крајот на наредната година на Голак најавена е изградба на ски патека.
сите 2 | | | веќе видена

Дваесет и петгодишната албанка А.О. вчера попладне му зарила нож во градите на својот сопруг С.О. (41) од делчевското село Тработивиште. Според информациите од полицијата, од ЈЗУ „Гоце Делчев“ во Делчево било пријавено дека кај нив е донесен С.О. со повреди во пределот на градите. Полициски службеници од ПС Делчево извршиле разговор со С.О. кој изјавил дека помеѓу него и неговата сопруга А.О. настанала расправија, при што А.О. со нож му нанела повреда во пределот на градите. Увид на местото на настанот извршила екипа од делчевската полиција, а А.О. е приведена во полициската станица- Делчево. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, велат од полицијата.
сите 28 | | | веќе видена

next