Делчево Денес

Почетокот на проекциите е закажан за во 18 часот и истиот ќе се прикажува во наредните неколку дена… Од денеска па во наредните неколку дена во киното во Делчево сите љубители на филмот ќе имаат ексклузивна можност да ја погледнат премиерата на новиот македонски филм на Антонио Митриќески , по сценарио на Гордан Михич, “Деца на Сонцето”. Почетокот на проекциите е закажан за во 18 часот , а влезот за проекциите на филмот е 100 денари. Главните улоги во филмот ги толкуваат Ивана Павлаковиќ, Владо Јовановски, Мето Јовановски, Билјана Таневска, Александар Микиќ и други.За музиката во филмот како и за самата песна се погрижи добро познатиот македонски гитарист Влатко Стефановски. Филмот е навистина интересен и вреди да се погледне, така да не ја пропуштајте оваа можност да го погледнете новиот македонски филм “Деца на Сонцето” и да уживате во приказната која се раскажува во него.
сите 52 | | | веќе видена

НК за КР Делчево поднесе кривична пријава против К.К.(21) од с.Тработивиште, делчевско, за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Имено, при извршен претрес во домот и помошните простории на пријавениот е пронајдено растение од видот „канабис сатива“, а од преземени мерки е утврдено дека пријавениот во текот на 2014 година во неутврден временски период набавил семки „канабис сатива“ од лице. од Делчево, по што ги засадил во саксија.
сите 102 | | | веќе видена

Од Планинарскто друштво „ПОП“ од Делчево, вчера побарале помош за да се спаси планинар, кој имал доживеано срцев удар, а истиот во моментот се наоѓал на тешко пристапен планински терен. По пријавата околу 12 часот, службеници од граничната полиција веднаш дошле на планината „Средна“, место викано „Орлов чукар“ атар на с.Разловци – делчевско. Полицајците дошле до повредениот планинар и на истиот му е укажана прва помош, а потоа со службеното возило бил превезен до с. Разловци, каде што веќе било пристигнато возило за Итна медицинска помош од Здравствениот дом во Делчево. Потоа планинарот е пренесен до Клиничкиот центар во Скопје. Според исказ на докторот од Итната медицинска помош, кај планинарот е констатирано ,,Акутен миокарден инфаркт” и токму навременатата реакција го спасила неговиот живот. Станува збор за 57-годишен планинар од Неготино кој што учествувал на 8-миот есенски планинарски марш организиран од страна на планинарско друштво ,,ПОП”-Делчево.
| | веќе видена

Излезе новиот видео запис за песната “Каде бегаш” на нашиот Иван Тренчевски од Делчево… Aвтор на песната „Каде бегаш“ e Дејан Ѓеорѓиевски – Ѕене од Делчево, а новиот видео запис е потпишан од Професор Гурко.Песната „Каде бегаш“ беше изведена на Вечерта на млади ѕвезди на Охридскиот Фест – Охридски трубадури. Иван Тренчевски моментално е бруцош на Факултетот за музичка уметност во Скопје на отсекот соло пеење популарни жанрови и досега има снимено седум авторски песни, но има соработувано и со композитори од Македонија и странство. Делчево Денес ексклузивно ви го претставува новиот видео запис на Иван Тренчевски за песната “Каде бегаш”…
| | веќе видена

Учество зедоа 18 натпреварувачи од Делчево и околните градови… По повод празникот 11 Октомври , УМС на ВМРО-ДПМНЕ при ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Делчево организираше голем регионален турнир во Пинг-Понг. Турнирот е и дел од низата спортски активности кои УМС Делчево ги организира под мотото “СПОРТ ЗА СИТЕ, ЗДРАВ ЖИВОТ ЗА СИТЕ”. На организираниот регионален турнир во Пинг-Понг учество зедоа 18 натпреварувачи од Делчево но и од околните градови. Првите три места на турнирот им припаднаа на: Прво место за Ѓорги Трендафилов(Делчево), Второ место за Марјан Ристов(Делчево) и Трето место за Илчо Христов(Берово). Од УМС ни изјавија дека ова е најголемиот организиран турнир во Пинг-Понг во Делчево и околината, што како партиски подмладок се посебно горди на една ваква организација и која во наредните години ќе премине во традиција.
сите 3 | | | веќе видена

Сочните, воденести плодови како лубеница, диња, праски, краставици, домати, пиперки, кои се автентични за летните сончеви денови, сега веќе се заменети со поскробни високоенергетски есенски плодови, како грозјето, смоквите, јаболките, крушите, јаткастите плодови, но и силни зеленчукови коренасти плодови – цвекло, морков, најразлични видови трупки… Природата е стар мудрец! Таа ги дарува своите плодови во согласност со временските прилики. Во есента ги имаме на располагање оние плодови кои се заштитници на нашето здравје и кои недостатигот на сончева топлина ја компензираат со нивната високата енергија. Затоа во раните есенски денови, за да се заштитите од секакви вирусни и бактериски напади, студот, треба секојдневно да внесувате свежи есенски овошни и зеленчукови плодови, велат нутриционистите. Тие нагласуваат дека посебно внимание заслужуват библиската смоква и кралевите на овошјето, грозјето и јаболкото. Смоквата е овошје кое може да се користи преку целата година. Во овој есенски период е достапна свежа, ...
| | веќе видена

Вчера во Делчево започна изградбата на новиот градски парк во централното градско подрачје кој ќе се протека од новата црква “Св.Кирил и Методиј” па се до Спортскиот комплекс … Започна изградбата на новиот градски парк во центарот на Делчево. Вчера беше потпишан договорот за набавка на работи ,,Парковско уредување на дел од Основен проект за уредување на просторот помеѓу ул. Кеј на Ослободување река Брегалница и Спортска сала и река Габровчица во Делчево,, помеѓу Општина Делчево и економски оператор (,,СД-ТРАНС,, ДООЕЛ Славе с.Звегор, Делчево) кој е добитник на тендер по јавно одржана аукција. Станува збор за изградба и уредување на парковска јавна површина покрај кејот на реката Брегалница на потегот помеѓу црквата “Св.Кирил и Методиј” и Спортскиот комплекс во централното градско подрачје во Делчево. Со овие градежни активности ќе се добие уште едeн нов убав градски парк со уредени пешачки патеки, ќе биде поставена урбана опрема, клупи за седење, фонтани за пиење вода, корпи за отпадок и други пропратни ...
сите 8 | | | веќе видена

Хуманитарната акција “Дарувај од срце” организирана од страна на младите при Унијата на млади сили при ОК на ВМРО – ДПМНЕ од Делчево, вчера го доби својот краен епилог… Вчера УМС на ВМРО-ДПМНЕ при ОК Делчево ја спроведе и втората завршна фаза од хуманитарната акција “ДАРУВАЈ ОД СРЦЕ” која се состоеше од посета на социјално загрозени семејства и достава на уредно здиплените и пакувани алишта и обувки кои беа соберени. Вчера од страна на младите активисти беа посететени 6 семејства од Делчево и околината со што внесоа топлина во многу домови и предизвикаа смеа и радости кај многу детски срца. Со тоа успешно беше завршена оваа хуманитарна акција која треба да биде пример за хуманост и солидарност кај младите и во опшеството. Инаку хуманитарната акција Дарувај од срце беше организирана во соработка со ОО на Црвениот Крст во Делчево и во рамките на истата беа соберени пакети од обувки и алишта кои вчера беа доставени до социјално загрозени семејства во Делчево.
| | веќе видена

Вчера во фоајето на Спомен-домот АСНОМ во Делчево се одржа деветнаесеттата седница на Советот на Општина Делчево… На седницата беа предложени и разгледани 17 точки од дневниот ред од кои 16 беа усвоени. Со ист број на гласови 7 за и 7 против, не беше усвоена Предлог – заклучокот за усвојување на Годишнио извештај за работата на ООУ„Климент Охридски“ Делчево за 2014/2015 година. По однос на точка 1, Предлог-Одлука за верификација на мандат на член на Советот на Општина Делчево, беше верифициран мандатот на новиот член на Советот, г-ца Александра Трајковска. Од особена важност е да се напомене дека едногласно е усвоена Предлог-Одлуката за одобрување на финансиски средства на ФК „Брегалница Голак“-Делчево. Свое образложение за потребата од финансирање на фудбалскиот клуб како и општо за спортот во Делчево, даде и членот на Управниот одбор г-дин Звонко Лазаревски. Со 13 гласа за се изгласа и Предлог-Одлуката за давање согласност за формирање на групи со поголем број на деца во ОУЈГД „Весели Цветови“-Делчево. ...
сите 5 | | | веќе видена

Јавноста дознала за скапоцениот подарок од еден пријател на Анџелина … Анџелина Џоли му подарила на Бред Пит, по повод нивната венчавка, швајцарски часовник „Патек Филип“ од 1952 година, вреден дури 3 милиони долари! Во прашање е престижен часовник направен од платина. Јавноста дознала за скапоцениот подарок од еден пријател на Анџелина кого глумицата го замолила да го однесе часовникот на гравирање. „За „Роли од Неси“, е изгравирано на часовникот, а станува збор за ликовите кои Бред и Анџелина ги играат во нејзиниот нов филм „Покрај морето“ (By the sea), кој штотуку го снимаат на Малта. Славната двојка која има шест деца, од кои три посвоија, се венча тајно кон средината на август во Франција.
сите 7 | | | веќе видена

Мет Кулез е студент од Мелбурн, кој одлучил да оди на кафе со сите пријатели на Фејсбук и тоа со секој поединечно. Интересно е да се напомене дека во текот на седум години собрал дури 1088 пријатели… Оваа „авантура“ одлучил и да ја документира поради што направил блог „1000+Coffees“ и се надева дека овој потфат ќе го оствари за три години. Социјалниот експеримент започнал овој септември и досега отишол на 23 средби. Во последните три недели „одработил“ по едно кафе дневно. - Идејата е многу едноставна. Еден ден се запрашав: „Кои се тие луѓе, моите наводни пријатели на Фејсбук?“ Можев едноставно да ги избришам, но се предомислив и посакав подобро да ги запознам. Ова ми се чини како еден „кул“ социјален експеримент и изненадувачки мојот живот се промени на подобро – рекол 28-годишниот Мeт. - Им се јавив дури и на некои поранешни девојки и сè излезе одлично. Сите на кои им се јавив се заинтересирани за оваа едноставна идеја, која за кратко време толку позитивно влијаеше на мојот живот – рекол тој. Мeт во текот ...
сите 6 | | | веќе видена

Дали знаете колкава е пХ вредноста на вашата интимна регија и колку таа е важна за гинеколошкото здравје? Нарушениот баланс на природната микрофлора им отвора пат на воспаленијата, затоа е важно правилно да ја одржувате хигиената… Слузокожата на вагината има пХ вредност од 3.8 до 4.4, а тоа е кисела средина која штити од патогени бактерии и инфекции. Слузокожата на надворешните интимни регии, има, исто така, кисела средина од 5.0 со свој заштитен хидролипиден филм. Оваа слузокожа е надворешна одбрана од бактериите кои можат да продрат во вагината. Овој баланс може да биде нарушен со разни хемикалии од парфимираните тоалетни хартии, кремовите за епилација, геловите за туширање, алкалните сапуни, па дури и кај претераната интимна хигиена (миење и плакнење повеќе пати во текот на денот). Менструалната крв е алкална, поради што ја нарушува киселоста и пХ вредноста, па во тој период полесно доаѓа до иритирање или инфекции. Но, имајте на ум дека и спермата е алкална, што значи дека и таа може да ја ослабне ...
| | веќе видена

Можно е да се дознае нешто повеќе за мажите набљудувајќи ги само нивните бради и мустаќи, вели лекарот Ален Петеркин, кој има напишано три книги токму за овие „машки модни детали“… Петеркин бил и во жири на Светскиот натпревар на бради и мустаќи, пишува „Yahoo Shine“. Дводневна брада Ова моментално е најпопуларна форма на бради и мустаќи затоа што не е ниту вистинска брада, ниту ги присилува мажите да се бричат секое утро, а изгледа добро на сите лица. Но, иако можеби не изгледа така, дури и дводневната брада бара одржување. Таквата брада и мустаќи зборува дека мажот е во чекор со модата. Мустаќи Самите мустаќи никогаш не биле идеален машки стил. Во 70-тите мустаќите без брада најчесто можеле да се видат во порнографските филмови. Како и да е, мустаќите се израз на бунтовност и јасно кажуваат дека на мажот кој ги носи не му е важно што другите мислат за него. Густа, но одржувана брада Сè додека брадата редновно се одржува изгледа добро на сите мажи. Оние кои имаат густа брада ја сметаат за дел од својот ...
сите 2 | | | веќе видена

Овие денови две улици , една во селото Разловци и една во селото Габрово во Делчево добија нов асфалт… Градежна офанзива се одвива овие денови до Делчево и околните села Разловци и Габрово. Вчера во село Разловци се изврши реконструкција на дел од централната улица која поминува низ селото. Со оваа реконструкција и поставувањето на новиот асфалт на главната улица во с. Разловци како и со градежните активности за реконструкција и ревитализација на просторот и настрешницата околу селскиот бунар кој се наоѓа во центарот на селото во непосредна близина на Спомен-домот на Разловечкото востание, Разловци добива целосна функционална средина и посвеж лик. Денеска пак како што беше најавено пред 10-15 дена започна асфалтирањето на новата улица во село Габрово. Станува збор за улица која се протега на потегот лево од селската џамија долж селскиот ендек. Во моментот на терен покрај приватната фирма која ги изведува градежните работи беше и градоначалникот Дарко Шехтански, вработени во одделението за урбанизам и фирмата ...
| | веќе видена

Вчера попладне на граничниот премин Делчево за излез од Република Македонија, царинските службеници запленија 14 килограми марихуана спакувани во 28 паковки со различна големина, обвиткани со пластична фолија и облепени со самолеплива трака. - Возилото марка Ауди, управувано од Д.Б кој бил придружуван од М.М. и К.А. сите државјани на Република Македонија, било селектирано од страна на царинските службеници од причина што лицата пројавувале нервоза во текот на вршењето на интервјуто од страна на цариниците. Иако на прашање на царинските службеници дали имаат нешто да пријават за царинска контрола лицата одговориле негативно, царинските службеници пристапиле кон детална контрола на возилото, истакна Кирил Зајков управител на царинарница Штип. Лицата и дрогата, појасни тој, се предадени на царинските инспектори од Одделението за истраги за понатамошна истрага. - Предистражната постапка во соработка со Јавен обвинител е се уште во тек и по комплетирањето на целиот случај и по прибирањето на сите материјални ...
сите 33 | | | веќе видена

Денес е денот „Д“ за ракометниот клуб Металург бидејќи ќе се одржи состанок со ракометарите кои два месеци немаат замено плата и премии, па бараат објаснување за својот статус. Имено, како што објавуваат одредени медиуми ракометарите на Металург повеќе од два месеци немаат земено плата, поради тоа денес треба да се одржи состанок на кој треба да бидат дадени некои одговори кои понатаму ќе бидат патоказ по кој ќе тргне клубот. Дел од играчите ќе побараат објаснување за својот статус во клубот, а ќе биде отворена најжешката тема – неисполнети обврски на клубот кон ракометарите. Доцнат плати и премии и сите се во исчекување. Веќе се пробиени роковите и нешто мора да се преземе за работите да се вратат во колосек. Со оглед на тоа денес е 1-ви октомври ракометарите кои немаат земено плата повеќе од 2 месеци имаат одврзани раце да заминат без обештетување, а првиот кој го најави тоа е Павел Атман , кој е пред потпис во Веспрем.
сите 44 | | | веќе видена

Водоинсталатер од Омага, Ирска, ископал подземен тунел до локалниот паб. Верувале или не, пабот се наоѓа на 800 метри оддалеченост од неговата куќа. Идејата ја добил откако го изгледал „Бегство од Шошенк“, се разбира, а за да го реализира подвигот му требале цели 15 години. Целата работа излезе на виделина кога Петси Кер беше повикан на суд зашто по негова заслуга пукнала канализационата цевка под куќата на соседите. Пред судијата, тој отворено раскажал се во врска со неговиот таен тунел, но и причините што го натерале на тоа. „Мојата жена има проблеми со ‘рчењето. Откако го изгледав филмот, во 1994-тата, решив да преземам нешто околу тоа, па почнав да копам дупка под креветот во правец на пабот. Ги користев сите можни алати, од лажичка па до бушилица за тунели, која успеав да ја внесам во дупката додека жена ми беше на купување. Дури во 2009-тата успеав да излезам на другата страна, и тоа во женскиот тоалет во оставата на барот“, изјави Петси. Последните пет години, Петси секоја вечер одел во пабот во 11 ...
сите 2 | | | веќе видена

Херпесот представува плик, односно рана која најчесто се појавува во пределот на усните. За постојано да не користите антивирални лекови, еве едноставен рецепт со кој едноставно можете да се ослободите од херпесот. Херпес симплекс (херпес) е релативно безопасна, но досадна вирусна инфекција која често се враќа на истото место на усната. Со оглед на оние кои имаат херпес, им представува едноставен лек кој сигурно го имате во кујната. Верувале или не, се што ви треба е едно чешле бел лук. Чешле бел лукситно исецкајте го и ставете го преку херпесот. Пуштете го да отстои десетина минути, потоа отстранете го и измијте го местото со топла вода. Оваа постапка повторете ја пет пати, а во рок од 12 часа херпесот ќе исчезне. Доколку станува збор за поголем херпес, постапката повторете ја и утредента. Белиот лук ја зголемува одбрамбената способност на организмот. Богат е со многу минерали како што се калциум, сумпор, фосфор и железо. Содржи и етерични масла како што се алицинот и витамините, па затоа многу го ...
сите 6 | | | веќе видена

Уапсен е полицаецот од Крагуевац под обвинение дека јавно повикува на убиство на Андреја Вучиќ, помладиот брат на српскиот премиер. Имено, полицаецот Драгиша Петковиќ кој е роден во Врање, а работи во станицата во Крагуевац, за тепачката на Андреја на Фејсбук пишал: Ма требаа да го убијат, пренесува српски Курир. Весникот пишува дека ваквото срамно однесување и ваквите коментари се доказ дека некои припадници на Министерството за внатрешни работи на Србија не заслужуваат да ја носат униформата и полициската значка, а со тоа да го рушат и имиџот на чесните полициски службеници.
сите 10 | | | веќе видена

Просечно четиричлено домаќинство во земјава лани се почестило со 9.423 денари, од кои 6.335 денари за тутун, а 3.088 за алкохол. Тоа е сума која е далеку повисока од парите што просечно домаќинство ги одвојува, на пример, за овошје (6.607 денари), обувки со вклучени поправки (5.950 денари). А девет пати е помала од таа што се издвојува за образование – 1.720 денари годишно, објави ТВ Тера. Македонците убедливо најмалку се фаќаат за џеб кога е образованието во прашање. За рекреација и култура за што вкупно годишно се одвојуваат 7.113 денари. Овие чудни податоци ги открива Статистичкиот годишник за лани, според кој ситуацијата претходните години била далеку полоша. Тогаш граѓаните повеќе посегале по паричник за алкохол и пороци отколку за други потребни набавки. Математиката покажува дека лани во просек домаќинствата пиеле 136,4 литри млеко или за таа намена издвоиле 5.526 денари од домашниот буџет, сума која е за илјада денари помала од таа издвоена за цигари. Статистичкиот годишник на Заводот за статистика ...
сите 2 | | | веќе видена

next